Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
CO2
souhrn praktických zkušeností se skládáním tlakových setů
rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tlakove-lahve-skladame-si-svuj-set-z-overenych-levnych-komponent
Jak aplikovat CO2 z hasičáku - hodně informací o tlakových lahvích, redukčních ventilech...
rybicky.net/forum/12810
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 18:39 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Štefan
Ono je v tom značení trochu zmätok, lebo i testy merajúce "uhličitanovú tvrdosť" v skutočnosti merajú alkalitu, čo nie je úplne to isté, ale z praktického hľadiska je to skoro jedno. Asi najlepšie vysvetlené je to tu: www.prirodni-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2014 18:13 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Štefan
Jen pro pořádek: alkalita, to nejsou jen hydro/uhličitany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 18:07 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: romant
já vím, díky ;-) Ano nemyslel jsem celkovou tvrdost vody. Doplním tedy, že jsem myslel uhličitanovou tvrdost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 18:05 R Muž romant [27987] Re: Štefan
dKH = deutsche Karbonathärte, nebo-li zápodoevropské označení pro alkalitu.
Edit: Nicméně píšeš o tvrdosti vody, což bych opravdu chápal jako o tvrdosti celkové, ale možná jsi to myslel jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 18:01 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Sid
a co je dKH, když ne alkalita?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2014 17:19 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Štefan
...Je potřeba také vědět, jaká je v nádrži před dávkováním CO2 tvrdost vody. Teoreticky podle tillmanové tabulky by se pak dal orientačně odhadnout, jaké by bylo výsledné pH...
Tvrdost vody je irelevantní, Tilmannova tabulka pracuje s alkalitou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 15:18 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DiscusHeckel
Ve zdejším atlasu rostlin klikni na lupu neboli vyhledávání a zadej tebou požadované parametry vody a uvidíš které rostliny lze použít. Mnoho jich ale nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 13:47 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: DiscusHeckel
Při přidávání CO2 do nádrže pH klesá, takže je potřeba s tím počítat. Na druhou stranu se dá množstvím přidávaného CO2 regulovat i parametry pH. Je potřeba také vědět, jaká je v nádrži před dávkováním CO2 tvrdost vody. Teoreticky podle tillmanové tabulky by se pak dal orientačně odhadnout, jaké by bylo výsledné pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2014 13:38 DiscusHeckel – Rostliny v PH 4-4,5
Zdravím když budu mít v akvárku rostliny v PH 4- 4,5 a budu přidávat CO2 budou mi tam rust rostliny a popřípadě jaké druhy ? Tato kyselost bude z důvodu pěstování Discus Heckel.
Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 12:43 Muž matlala [798] - RostlinyRe: dudak
jojo, já většinou stíhám plnit než to je úplně prázdný (tlak ve flašce tak kolem 10-20bar, tehdy plním)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 12:36 Muž dudak [1885] Re: matlala
mám podobnou zkušenost, šteluju jen po plnění a ještě občas těsně před tím než flaška dojde. Teď jsem to dával dohromady skoro tejden, než jsem to doladil. A šteluju to podle barvy dropcheckeru, ale taky podle naměřenýho pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 11:26 Muž matlala [798] - RostlinyRe: KarlosS
tak s atomizérem to není zas tak teda potřeba, šteluju to v těch svým miníčkách jednou do roka, když plním
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 10:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: trapper
samozřejmě, pro někoho je ale drahej ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2014 10:12 trapper Re: KarlosS
A nebylo by jistější použít PH kontrolér, který by reguloval vypínáním případné odchylky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.05.2014 09:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: matlala
jo, nastavit a nechat - kdyby to bylo tak jednoduchý ;-). I jehlák Camozzi se rozlaďuje a je potřeba ho občas doštelovávat. Počítadlo rozhodně ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.05.2014 23:31 Muž matlala [798] - RostlinyRe: KarlosS
to máš recht
osobně to počítadlo bublin nedoporučuju a radči si to jednou nastavit a hotovo podle dropcheckeru a reakce živočichů, trvá to dle, ale je to optimálnější
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 21:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: matlala
jo, počítadlo doporučuji JBL Proflora, ovšem zpěťák už jejich ne. Ten kovovej zpěťák Camozzi jsem taky šrouboval přes spojku na jehlák, ale lidi to chtěj v cestě co nejblíž k akvárku, tak se tam na něj musí dávat koncovky na hadičku a to už vyjde celkem draho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 20:38 Muž matlala [798] - RostlinyRe: KarlosS
tak zpětný stačí jeden a pořádný kovový, sice neudrží vodu dýl jak cca měsíc (stalo se známýmu, ale furt je to velký rozdíl oproti plastovým co to neudrží ani pár dní.
No a lepší než páska je podle těch kdo zkusili, teflonová nit.

A počítadlo bych si rozmyslel, znám pouze dvě co vydrží ten tlak k atomizéru.
Diskuse o pořadí EMV a jehláku je nekonečná, ale profíci se spíš kloní k názoru že jehlák až za EMV aby se utlumily tlakové rázy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 18:25 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: trapper
ještě tedy musím dodat - budeš potřebovat teflonovou pásku a spojky 1/8. Na každej závit dáš cca dva závity té pásky a na fest dotáhneš. Mělo by to vše těsnit. Dělá se to v pořadí (od akvária) - difuzor, hned za hranou akvária zpěťák (klidně dva), počítadlo, jehlák nebo elamg. a redukčák.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 14:11 trapper Re: matlala
nebylo to dvakrát, ale vicekrat...asi jsem lama :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 14:05 Muž matlala [798] - RostlinyRe: trapper
Opět můj článek v záhlaví a dvakrát!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 13:41 trapper Re: KarlosS
díky za reakci, ten článek jsem samozřejmě četl, ale zdál se mi ten regulátor takový menší. Ale to není nejdůležitější. A navíc jsem si říkal,že bych to měl vyřešené zaráz a nemusel to shánět dohromady. Ale kouknu na to a uvidím.
A ještě jeden dotaz: chci použít externí atomizér. Jak se řeší regulace? Je nutné někam umístit počítač bublin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 12:56 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: trapper
měl jsem podobný, chodí to dobře. Ona se cena ještě může vyšplhat. Ale proč ho kupovat? TAdy seženeš levnější a ověřený. Standartní redukčák z aukra, jehlaák cammozi a elmag. třeba tady:
www.aquario.cz/…
a vyjde tě stejně.
Přečti si článek ze záhlaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2014 11:52 trapper – regulátor co2 z ebay
zdravím a prosím o radu či názor na tento regulátor:

www.ebay.co.uk/…

zdá se mi slušná cena, ale... nemáte ho náhodou někdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 20:50 Muž rybka1 [178] Re: badys
Cezarmilan ma pravdu!!! Ja mam jeden 10cm hned pod ihlovym a druhy je za pocitadlom bublin.trosku vody sa dostane z pocitadla do hadicky asi tak na 5cm,ale to je vsetko.difuzor mam skleneny a do heho nenatiahne ani kvapku.len nieje spetny ventil ako ventil!!!!!!mal som z membranou gumenou a to asi co2 poskodilo dlho hefungoval!!!!! Teraz mam pruzinkove z gulickou a tie mi funguju uz od noveho roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.05.2014 18:15 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: badys
Veď ako píšeš, jeden spätný ventil pred počítačku a druhý za ňou. Rozhodne by som spätné nedával, teda neponáral do vody.
No a môžeš sa v noci pokojne venovať ....... stydim , spánku samozrejme ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 14:55 Muž badys [0]
Ahojte, potřebuji prosím radu od zkušených. Skládám si svůj CO2 set - v klasickém uspořádání s nočním vypínáním přes elektromagnet a spínací hodiny a furt mám takové nutkání použít 2 zpětné ventily takže by to vypadalo takto:

CO2 lahev s hodinami a jehlovým ventilem
elektromagnet
první zpětný ventil - kovový Camozi
počitadlo bublin Dennerle Exact (umístění ve skříňce pod akva)
druhý zpětný ventil asi Dennerle a byl by umístěn kousek za difuzorem a nejraději bych ho nechal už uvnitř akva ve vodě
difuzor Sera s počitadlem bublin, který pro svou správnou funkci potřebuje tlak 1,5bar

Prostě mám strach :-( nechat vodu v noci téct z akva až do počitadla bublin pod akva, ale nejsem si jist, zda-li už tou svou paranoiou a "překombinovaností" nezačnu narušovat funkčnost systému a navíc jsem ani nenašel samostatný zpětný ventil, kde by výrobce uváděl možnost požití ve vodě.

Díky moc za Vaše názory a reakce k dané otázce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:24 Muž jmalyska [167] Re: Legioix
Ó děkuji, angličtině moc neholduji :)
Při další výměna bomby tedy přidíám ještě jeden budík na tlak. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.05.2014 12:21 Muž Legioix [574] Re: jmalyska
CFH -- kubických stop za hodinu (Cubic Feet per Hour)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:09 Muž jmalyska [167] Re: Sid
No na budíku mám právě stupnici litry za minutu a u te druhe je cfh a pod tím 0-10bar,tak to nechápu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 11:17 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jmalyska
Co třeba průtok za hodinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 10:35 Muž jmalyska [167] Re: matlala
CFH je co za jednotku? Nějak to nemůžu najít o co se vůbec jedna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 14:30 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: ludvik
nejbytelnejší počítadlo bublin co znám je z 0,2L PET... on nemusí být jen atomizer, aby bylo nutno mít vyšší tlak.... ja mám inzulinovou jehlu hnedka u vyvodu z externiho filtru a tech cca 0,8 m vodniho sloupce je taky dost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 11:11 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Amras
na to je tu extra vlákno, hledej glutalaldehyd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 08:53 Muž Amras [34] – Tekutý uhlík
Máte někdo zkušenosti s tekutým uhlíkem Invital Carbon?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 01:45 Muž matlala [798] - RostlinyRe: ludvik
No externě myslím, nic all in one.
Já právě apeluju vždycky na lidi co si právě nehodlají sehnat osolné počítadlo třeba od JBL nebo kovové z ebay. Někde jim to utíká, kde neví. Když jim měsíc telím ať sundají počítadlo, neudělají, až jako poslední možnost a pak se diví tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 01:18 Muž ludvik [1082] Re: matlala
Počítadlo s atomizérem? To jako all-in-one? Nemyslíš spíš difusor? Ten jsem takhle komplet už někde viděl, skleněný myslím.

Zbytečné není. Alespoň trochu vím, kolik dávám (když nemám pH metr). Lze rozumným způsobem měřit změnu nastavení - dokonce uvažuji, že bych ho dal i do velkého akva k pH metru. Akorát ta montáž je otrava ... alespoň u mě.

To, že je to ošklivé a kazící se nerozporuji. Ale já to mám externí vč. atomizéru. A drží to fakt dlouho (to JBL). Ono je docela slušně zkonstruované. Dokud věkem nepraskne plast, tak není důvod, proč by to nemělo jet. Čím vyšší tlak, tím lepší těsnění :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 00:48 Muž matlala [798] - RostlinyRe: ludvik
No někdo používá počítadlo s atomizerem coze
Tak to seš druhý! hmm
Ale jaksi málokdo chápe že je to počítadlo opravdu zbytečné a nejvíc se kazící část systému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 00:45 Muž ludvik [1082] Re: Burik
Hloupé je, že s atomizérem funguje málokteré počítadlo bublinek ... tlak je prostě poměrně velký. JBL ProFlora je na tom možná ještě dobře (má to "matice" a je to docela bytelné), mám ho už cca půl roku a s externím atomizérem funguje. Jestli neutíká, nevím. Ale od října jsem bombu neměnil, tak snad ne :-)
Ale ostatním, co se jim jen někam nastrčí hadičky, tomu bych nevěřil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 00:41 Muž matlala [798] - RostlinyRe: jmalyska
jsi si jistý že 0.7bar, když 20cfh je už cca 3bary?

Teď honem nemůžu najít převod, ale těch 20cfh mám změřeno že je přibližně tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 00:06 Muž jmalyska [167] Re: Burik
Fotka k příspěvku Aha, chybička se vloudila, ja se blbě podíval, omlouvám se.... 0-10bar na budíku, takže momentálních "15" je 0,7bar...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 23:48 Muž Burik [727] - AquascapingRe: jmalyska
Jen si nejsem jistý,zda tam opravdu rveš tlak 14bar.To je nějak moc.Řekl bych,že pokud ti to ukazuje na černé stupnici na 20 máš tlak cca 3 bary ;-)

Jo a proč nejde jak počítat bublinky?NOrmálně na hadici co vede do atomizéru prdni nějaký počítadlo a hotovo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 23:38 Muž jmalyska [167] Re: Hrabi
U toho CO2 Atomizeru nejde jak počítat bublinky...
Láhev s ventily, zpěťák, redukčák a spojky jsem zkoušel v kýblu s vodou, vše těsné. Jediné úniky můžou být v napojení hadičky k bombě a napojení hadičky na Atomizér...

Samozřejmě že CO2 mi vypíná pH metr, takže to nonstop nebublá, je tam tolerance +-0,025 pH odhadem, takže tak no. Uvidím, jak dlouho mi bomba vydrží. Děkuji za výpočet ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 18:42 Muž Hrabi [2] - AmerikaRe: jmalyska
No... Chybí pár informací ale dá se vyjít ze hmotnosti náplně a výstupního tlaku 14bar. Použiji Clapeyronovu rci. Je známa plynová konstanta, hmotnost plynu, z toho se vypočítá objem plynu a z toho lze spočítat, jak dlouho vydrží. Počítal jsem s jednou bublinou za sekundu ale nevím, jestli jsem se u tebe trefil. Za předpokladu, že bude vše těsné (nikdy není), tak je doba výdrže 410dnů. Reálně si tedy myslím, že by ti alespoň půl roku vydržet měla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 17:16 Muž jmalyska [167] Re: dudak
300 litrů čistého objemu asi, snižuji pH z 6,41 (večer); 6:30 (odpoledne) na 6 rovných.
Jen se orientačně ptám, neb podle "kalkulátoru" množství ph v závislosti na tvrdosti mám asi přesyceno :-D 80-120mg/l Což je blbost, když jsem nedodával CO2.
Voda pře RO měkká, 130uS.
Minulá náplň mi došla po měsíci, ale to díky netěsnosti (asi), nyní vodní test a vše ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 17:03 Muž dudak [1885] Re: jmalyska
A taky do jak velkého akva bubláš, mě teď došla 6kg po 6 měsících, bublám s tím do 500 litrů na cca 20-30mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 16:45 Muž matlala [798] - RostlinyRe: jmalyska
Nemám ponětí, kolik CO2 projde za minutu přes Atomizér
Odpověděl sis vlastně sám :-D
Ani nevíme kolik o kolik snižuješ pH tedy tvé specifické dávkování :-D

Nástřel: 2-8 měsíců hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 16:36 Muž jmalyska [167] – CO2 láhev
Já mám 6kg láhev, naplněnou na tlak 50bar, druhý budík mám na zobrazení bar či L/min, tam mám nastaveno 6,5L neboli 14bar. Používám CO2 Atomizer na hadici.

Otázka pro matematiky, jak dlouho mi ta bomba s tímto nastavením vydrží při nonstop bublání?
Nemám ponětí, kolik CO2 projde za minutu přes Atomizér, dá se to nějak zjistit? RYchlost bublinek asi nespočítám okem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2014 15:52 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Bony
nastavuje se jen jeden..ten levý..Lahev otevři na plno a pak dej třeba půl otáčky zase zpět..
A tlak na levém manometru záleží podle toho,zda máš difuzor,neno nějaký atomizér..dle toho nastavíš tlak

Přečti si odkazy z modrého rámečku nademnou:-)Tam se vše dozvíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2014 15:35 Bony – Co2 manometry
Zdravím,poradí někdo jak nastavit manometry na 4litrové láhvy.děkuji za odpověď
souhrn praktických zkušeností se skládáním tlakových setů
rybicky.net/clanky/1177-co2-z-tlakove-lahve-skladame-si-svuj-set-z-overenych-levnych-komponent
Jak aplikovat CO2 z hasičáku - hodně informací o tlakových lahvích, redukčních ventilech...
rybicky.net/forum/12810

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 91 92

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 82573x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/264-co2stalej?od=951