Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Divoké živorodky

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Divoké živorodky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 11   18.09.2018 18:40 Žena @ zelenakapusta [231] - Živorodky – Xenotoca doadrioi
Dobrý den a ahoj vespolek.

Jirka Ščobák, od kterého mám živorodky Xenotoca doadrioi, mě požádal o napsání svých zkušeností s těmito rybkami.
Malý potěr - deset rybiček - jsem od Jirky dostala 26.5. tohoto roku. Potěr byl různého věku, ale v průměru to byly asi měsíční rybky.
V akváriu v té době bylo hejno okolo deseti neonek na dožití, jedna černá, dvě červené a zbytek obecné.
Už roky jsem měla výhradně neonky, se živorodkami jsem měla velmi chabé zkušenosti, takže to bylo hop nebo trop, ale akvárium bylo už pořádně zarostlé, vcelku stabilní, šancí na přežití měl potěr hodně.
Neonky sice vůči potěru projevovaly jistou zvědavost a byly i náznaky lovu, ale vyložené pronásledování jsem neviděla nikdy. Xenotocy jsou rybky velmi živé a zvědavým neonkám snadno uplavaly.

Dospělosti se dožilo 70% rybek (z deseti sedm), smůla tomu ale chtěla, že hejno sestávalo ze šesti samečků a jediné samičky. To mi dělalo starosti, bála jsem se, že - ačkoli je samička jednoznačně největší z celého hejna - by ji samečci mohli uštvat.
Na konci července jsem si totiž poprvé všimla namlouvacích tanečků a 3.srpna se mi povedlo natočit páření. Rybkám tehdy byly cirka 3 měsíce.
Námluvy probíhají tak, že samička se postaví hlavou dolů a třese celým tělem, sameček pluje okolo ní. Při páření je samička už rovně nebo mírně šikmo, pářící akt trvá zlomek sekundy.

Jirka mi tedy pro doplnění hejna poslal - 2.září - dvě dospělé samičky a čtyři různě staré kousky potěru, přežily tři.
Abych byla upřímná, čekala jsem minimálně rvačku, protože samečci jsou vůči sobě poměrně agresivní, ale jenom výjimečně jsem viděla vytržené šupinky nebo nakouslé ploutvičky.
Vzpomněla jsem si, že aby slepice přijaly jiná kuřátka, podkládají se pod ně v noci, tak jsem to zkusila stejně a nové samičky a potěr jsem do akvária pustila v době mezi dvanáctou a čtvrtou, kdy je akvárium zhasnuté.
Nevím, jak by to dopadlo, kdybych je tam pustila za světla, protože jsem to nechtěla zkoušet, ale když se pak akvárium rozsvítilo, nové samičky už byly součástí hejna a námluvy probíhaly v plném proudu.
Hejno dvě nové samičky naprosto bez problémů přijalo.
Největší rybka z potěru, který mi Jirka poslal, se dneska už stabilně připojuje k hejnu nejen v době krmení.

Velká samička z první várky byla už viditelně březí.
Předevčírem jsem si na jejím bříšku všimla prosvítajícího oka potěru. Samička porodila dneska, je jí přibližně pět měsíců.
Našla jsem zatím čtyři nové přírůstky, které se schovávají v trsu Utricularia aurea. Kolik jejich sourozenců bylo sežráno nedokážu ani odhadnout.
======

Co se týká vyloženě snášenlivosti tohoto druhu, tak zatím, co jsem dokázala vypozorovat, se mezi sebou samečci často hašteří, ale vážných konfliktů je málo. V porovnání s nimi se neonky mezi sebou naopak řežou jako koně. Nevšimla jsem si, že by Xenotocy měly často ukousnuté ploutvičky, u některých neonek to naopak vídám poměrně často. Kdo za tím stojí si netroufám hádat, protože mezidruhové konflikty jsem nepostřehla. Xenotocy se po neonkách občas oženou, ale rozhodně je nepronásledují. Naopak je situace zcela stejná.
Z mého pohledu v mém akváriu tyto dva druhy žijí zcela bez problémů. Je ale důležité, že neonky byly v akváriu první, ne naopak a že akvárium je hustě zarostlé, takže ten i onen druh má řadu možností se ukrýt.
======
Omlouvám se, pokud je to příliš dlouhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.09.2018 14:14 Muž @ Prašan [2899] Re: 0
Cením si ochotu. Áno Krížová Ves je cca 3Km od môjho bydliska,čo by kameňom dohodil. Predsa len je to kus cesty a len pán Boh vie či by rybky dorazili v poriadku. I tak ďakujem. pivo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   16.09.2018 03:32 Muž @ 0 [822] - Obecné.Re: Prašan
Chtěl jsem na Slovensko zrovna jen Tobě poslat před deseti dny, některé divoké druhy živorodek po chlapovi, který jel do dědiny ( Krížová Ves ? se to jmenuje, pokud se nemýlím ) vzdálené asi 3 km od toho města - S.B., kde bydlíš. On to přislíbil, ale před odjezdem začal chlastat pálenku a, už nepřišel, takže jsem tě ani neinformoval, když jsem to nemohl realizovat. Jsem si na to vzpomenul, když vidím Tvoje profilové jméno. Žel, tak to je a probíhá na tom Světě, že není spolehnutí. Nakonec by to stejně kdesi po cestě ztratil a nedoručil a chuděry ryby by trpěly. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.09.2018 02:09 Muž @ Prašan [2899]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.09.2018 22:26 0
Fotka k příspěvku Ještě má být teplo, tak zatím nechávám v "kamplech", ale pravděpodobně poslední týden září to vše vylovím a přenesu do baráku, pro jistotu. Gudeje by vydržely do půlky října, jenže ve studené vodě stejně, již výrazněji nevyrostou a mladé jsou v tomto pokročilém období víc ohroženy hladovými larvami vážek a výlov mi komplikuje do vody napadané listí z okolních dřevin.

Teď mi i bujně rostou plovoučky, které musím ředit, jinak totálně pokryjí hladinu nádrží.

Foto - Ricciocarpus natans.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.09.2018 22:07 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: 0
Už dáváš dovnitř nebo ještě necháváš venku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.09.2018 21:47 Muž @ 0 [822] - Obecné.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ještě snímek mladých Poecilia salvatoris a Skiffia francesae. Zítra v Ostravě budou v malém množství k dispozici.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.09.2018 21:40 Muž @ 0 [822] - Obecné. – Burza Ostrava 16.9.2018
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Fota-1. Xiphophorus alvarezi, Rio Dolores, Guatemala. 2. Xenotoca lyonsi, Río Tamazula, Mexico. 3. Gambusia affinis, říčka Ünye, Turecko.

Foceno večer venku 15.9.2018.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 23:19 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: 0
Na celém ostrově včetně Dominikánské republiky jsou pouze 3 velká jezera a několik říček. Obecně je zde významný nedostatek sladké vody. Takže předpokládám, že L. nigrofasciata a druh zatím označovaný jako L. sp. Tiger žijí pospolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 21:29 0 - AmerikaRe: ivo1339
Podle toho srovnání to mám brát tak, že v jezeru Miragoane žijí obě ty odlišné populace spolu, stejně, jako u nás ti perlíni s ploticemi ?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 11:19 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: ivo1339
Zhlédl jsem nějaká detailní videa s Limia sp. Tiger a s jistotou mohu říct, že rozdíl mezi nimi a Limia nigrogasciata je jako mezi ploticí a perlínem. Jde o vzájemné umístění hřbetní a řitní ploutve. L. nigrofasciata má 1. paprsek hřbetní ploutve před řitní ploutví; L. sp. Tiger má hřbetní ploutev výrazně posunutou k ploutvi ocasní, 1. paprsek hřbetní ploutve je v polovině ploutve řitní. Mám tedy 100% L.nigrofasciata zatím s desítkami mladých mezi 10 a 20 mm.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2018 06:14 0 - AmerikaRe: ivo1339
Fotka k příspěvku No,s takovou realitou není úspěch na udržení chovu, nijak moc jistý. I ten převoz bez kanystru vody nabrané z jezera je rizikový. Pro ty ryby, by se nyní hodila skleníková nádrž, jakou teď používám pro molly Poecilia salvatoris, viz vložené foto, kde je spousta řas a vodu tu máme z podzemního zdroje dostatečně tvrdou a v okolí se vyskytují ložiska sádrovce mořského původu, takže s udržením ryb druhu limia a molly, nemám kvůli vhodné vody větší potíže.

Můžu jen držet palce, ať Vám, alespoň něco přežije a příští rok dá potomstvo, které se lépe adaptuje na nové životní poměry.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 21:44 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: 0
Dovezl jsem 9 ryb ve velikosti 2,5 až 4 cm, 4 kusy jsou odchyt z jezera, 5 kusů je F1 z odchovu. Pohlaví zatím není 100%, odhadem jsou tam minimálně 2 samci. Postupně je přivykám na "měkčí" vodu a stále nemám vyhráno. Síran hořečnatý ze zásob mizí po kilech - to je asi to nejhorší. Vlastní analýza vzorku vody z jezera, kde jsem lovil mi ukázala obsah Mg 105 mg/l a Ca 42 mg/l, což jsou pro Balkán normální hodnoty. Jakékoliv prudší snížení obsahu hořčíku má za následek stažení ploutví a zvýšení tvorby kožního sekretu. Dost jsem je popálil už cestou výměnou vody v sáčcích - ty odchycené, měl jsem bohužel k dispozici pouze o dost měkčí vodu. Takže zatím je to loterie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:41 0 - AmerikaRe: ivo1339
Tím jsem měl na mysli tu oblast Trebinje na lokalitě Orah v Bilečském přehradním jezeře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:25 0 - AmerikaRe: ivo1339
Zdravím a ze zvědavosti se zeptám, jak dopadla ta plánovaná dovolená s úmyslem nalovit, nebo od chovatele přivézt ty P.latipinna ?
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2018 19:21 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: LubošJedlinský
Luboši, poláci mají tento www.olx.pl/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2018 20:46 Muž @ LubošJedlinský [133] - divoké a šlechtěné formy – inzerce
chtěl bych poprosit o nějaký typ na nejlépe ověřený inzertní server na akvarijní rybky, především na divoké živorodky, popřípadě napsat i nějaké zkušenosti při zaslání... díky Luboš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   30.08.2018 15:14 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva. – Report:
Nezaznamenal jsem ztráty kvůli vedru, všeobecně jsou ztráty za poslední dva měsíce minimální.

Quintana atrizona se množí. Přestože jsem jich už 16 věnoval, přibývá mi jich. Nicméně množí se jen v hustě zarostlém 11l akva s Flamingem. Rezervních pět samic se samcem nic. 11 kusů mi vyrostlo v akva pod stolem II, je to záložní populace. Obecně mám u mláďat poměr samců k samicím asi 1:10. Možná je to teplotou.
Milo Pešek mě nedávno řekl, že je má taky. Dovezl je současně s Milanem, je to stejná populace jako moje. Žerou mu malé krevetky.
Poznámka: Dolévám 1 cm pod okraj a nikdy nevyskočily.

Xenotoca doadrioi mají stále početnou, stabilní populaci. Nedávno na FB fóru o gudejích jedna slovinská akvaristka ukázala jinou populaci s méně sytým zbarvením. Ukázal jsem svoji. Michael Köck k tomu napsal, že Milan chytal v roce 2012 ryby pár km jinde a může to být jiná populace.
Poznámka: Nikdy nevyskočily, přestože dolévám vodu 1 cm pod okraj a po žrádle se vyloženě vrhají.

Poeciliopsis prolifica - bojoval jsem s tím, že mi několikrát vyskočily velké samice a přestaly se rodit mláďata. Jsou víc lekavé. Po dvou měsicích klesla hladina o 10 cm. Dnes vidím pár drobných mláďat.

Neoheterandria elegans se množí ve třech malých, oddělených populacích.

Neoheterandria tridentiger jsou mrchy. Žádné zachráněné mládě poslední měsice. Zkouším spleť kokosových vláken na hladině (rada Mira Ruska). Ryby jsou pěkné, mám jich něco přes deset (asi).

Heterandria formosa (Everglades, Florida) se mi množí ve dvou malých, oddělených populacích. Z velké staré samice, kterou mám zvlášť, už asi nic nebude.

Girardinus falcatus jsou v kouli spokojené a množí se. Za léto vyexpedováno 20 ks potěru (taky formosek a elegansek).

Girardinus metalicus mám jednu samičku a čekám, jestli z ní něco náhodou nebude.

Peocilia salvatoris od 0 rostou a asi jich je všech osm. Jeden menší sameček má vyražené levé oko. V akva s nimi nepatrně ubývá řas. Nevím, jestli je žerou nebo je to práce rostlin. Taky mi u nich přežily dva kusy potěru gupek z pěti.

Skifia francesae měním stále 10-20% vody 10x měsíčně, pořádně je krmím 3-4x denně a mladých je plno. Stále expeduji.

Phallichtys tico prosperují. Stále rostou nějaká mláďata, velké samice stále mám. Zajímavé je, že nelikvidují male krevetky. Na rozdíl od S. francesae, vedle kterých se krevetky množí, protože skifie mají “slepotu na dně” a nejsou si u dna jisté, co je substrát a co je žrádlo, tica dni doslova prohledávají a o malých krevetkách musí vědět. Přesto je nežerou a ty se vedle nich super množí.
Poznámka: Vyskočila jedna, když jsem vrtal do zdi, hodil jsem ji zpět.

Potěru dunajských gupek jsem za léto vyexpedoval přes 100 kusů.

Phaloceros caudimaculatus reticulatus mají konečně solidní hejnko. Doplnil jsem dvě velké samice od Milana Murka, který je nahradil lokalitovými od Luboše Jedlinského, ale množily se už předtím, přičemž jsem měl jedinou samici. Z prvního vrhu zbyly čtyři, z dalšího asi deset, pak už to šlo přes deset kusů. Bohužel jedna nová velká samice vyskočila a bohužel taky ta jedna stará. Škoda, ale mám jich aktuálně dorůstajících dost. Ještě mám tři samice a samce v boxu IKEA, ale ti se nemnoží (nevidím mláďata).

Limia perugiae mám početné hejnko a stále se rodí nová mláďata (připadlo mi v jednu dobu, že mám potěru málo, ale vyexpedoval jsem 10 a stále tam byly). Hodně živo. Víc pěkných, mladých samců. Jen vedle nich nepřežijí malé krevetky.
Poznámka: Dolévám 1 cm pod okraj a nikdy nevyskočily.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.08.2018 12:31 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva. – Video:
www.facebook.com/…
Většina mých akvárií a všechny moje živorodky. Pozor, trvá to asi 14 minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2018 16:07 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: 0
Tak mi napiš soukromě a já mu napíšu :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.08.2018 14:17 Muž @ LubošJedlinský [133] - divoké a šlechtěné formyRe: VladimirHul
VladimirHul napsal: LubošJedlinský napsal: VladimirHul napsal: Sháním samečka Girardinus falcatus. Mohu za něj dát dunajské gupky nebo heterandrii formosy. tyto rybky mám i s určenou lokalitou odchytu :)


Luboši, Kdyby si nebydlel daleko hned bych tě kontaktoval.Navíc za posílání ryb se na celnici platí nějaká pokuta.. A taky poslat si jednoho nebo dva samce poštou s poštovným 150korun, mi příjde docela zbytečné když ani nevím jestli by přišli živý.
poštou je to nesmysl a nesmí se to, na toto existuje speciální kurýr ale při ceně 400kc se pár rybek nevyplatí, kdyby jel někdo třeba kolem stačí se ozvat, rád mu rybky předám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2018 14:02 Muž @ VladimirHul [18] - ŽivorodkyRe: LubošJedlinský
LubošJedlinský napsal: VladimirHul napsal: Sháním samečka Girardinus falcatus. Mohu za něj dát dunajské gupky nebo heterandrii formosy. tyto rybky mám i s určenou lokalitou odchytu :)


Luboši, Kdyby si nebydlel daleko hned bych tě kontaktoval.Navíc za posílání ryb se na celnici platí nějaká pokuta.. A taky poslat si jednoho nebo dva samce poštou s poštovným 150korun, mi příjde docela zbytečné když ani nevím jestli by přišli živý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2018 11:19 0 - Živorodky
Když napíšu kdo, tak to bude nepovolená reklama a nedodržení statusu inzerce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2018 10:04 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva. – Má ...
... někdo v Ostravě N. elegans, prosím?
Jeden kluk na FB se ptá.
Ne hned. Výhledově za dva měsíce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2018 22:22 Muž @ LubošJedlinský [133] - divoké a šlechtěné formyRe: VladimirHul
VladimirHul napsal: Sháním samečka Girardinus falcatus. Mohu za něj dát dunajské gupky nebo heterandrii formosy. tyto rybky mám i s určenou lokalitou odchytu :)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 21:49 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: VladimirHul
Zeptej se Aesculapa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2018 21:12 Muž @ VladimirHul [18] - Živorodky
Sháním samečka Girardinus falcatus. Mohu za něj dát dunajské gupky nebo heterandrii formosy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.08.2018 23:40 Muž @ 0 [822] - Obecné.Re: ivo1339
Fotka k příspěvku To je hezky vysvětleno a skoro bych tomu i věřil, ale uvedl jsem zcela jasně, že pouhá teplota ten proces nespouští. Zaznamenal jsem to předloni i za chladnějších podmínek, než jsou ty současné. Ve skleníku v těch plastových nádržích, co tam mám, stoupá ohřev vody i na +34°C a perloočky nehynou. A krom toho dokážu odlišit zahlenění od skutečného zaplísnění. Pokud něco hyne vlivem plísňových toxinů, tak je jedno, v jaké zeměpisné oblasti se to děje.

Nebýt toho, že jsem musel na tři dny odjet k bratrovi na chalupu pomoci opravit střechu, tak běžně, každý den po návratu z práce domů, jdu obhlédnout situaci a při zaregistrování prvního příznaku hromadného hynutí perlooček, obsah těch sítěk vyberu a k úhynu ryb nedojde.

Já z chovných sítí dafnie odebírám, aby jich tam nebylo neúměrně mnoho a jimi nakrmené ryby jsou v pořádku, protože živé perloočky neobsahují smrtelné množství jedu. Ovšem uhynuté a pokryté plísní jsou, navíc v teplé vodě, velmi záhy zdrojem smrtelných toxických látek a tady je ten problém, který je nutné hlídat, což vyžaduje častější kontrolu celkového stavu a návaznou denní přítomnost ošetřovatele.

Foto: plastová chovná nádržka ve skleníku, kde teplota vody přes den stoupá přes plus třicet °C a přítomné dafnie, které udržují vodu čistou, aby nezezelenala, tam, v takto ohřáté vodě nehynou a slouží za potravu březí samici divoké molly P.sphenops, jenž je v tom na hladině plovoucím porodním koši, zakrytém proti vyskočení oné umístěné plemenné ryby.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.08.2018 20:24 Žena @ zelenakapusta [231] - Živorodky – Páření Xenotok
Mám za to, že se mi podařilo natočit okamžik páření Xenotok. Čas 00:44.

www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 14:42 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: 0
Při vysoké teplotě se perloočkám zastaví metabolismus a obsah jejich trávicího ústrojí prostě zkvasí a perloočky následně hynou. Uvolněné toxiny prudce redukují obsah kyslíku ve vodě; v malém objemu vody při nižších hodnotách pH (snížené množství kyslíku dává prostor oxidu uhličitému, kterého se z rozkladných procesů nabízí vodě dostatek) pak ryby lapou po vzduchu a produkují extrémní množství slizu - vypadají jako zaplísněné. Srovnávat to s toxiny uvolňovanými plísněmi v prostředí tropického pralesa je trochu zavádějící.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 17:56 Muž @ Prašan [2899] Re: 0
No problém je ten,že ja v nádrži vidím i náznak pliesne aj v dosť početnom húfe.To je u teba vo vonkajšom chove ťažko pozorovateľné a realizovateľné.U mňa to rieši jednorázová dávka eSHa 2000.Posledne po uhyne niekoľkých okružákov pri nedostatku môjho času a skazenej vode.Zbadal som hneď dne ryby ktoré aj napriek celkovému zdravému stavu a aktivite mali na tele na niekoľkých miestach naraz plieseň.Takže si už na takéto veci dávam pozor a mením vodu račej častejšie ako by malo byť neskoro.
Moderný veľkochov často používa až neprimerané množstvá antibiotík.Pliesne sa tak stávajú postupne rezistentné voči liečivám a prejavujú sa o to agresívnejšie.Ryby naopak náchylnejšie na ochorenia.Tebe by som asi doporučil raz za čas aj do vonkajšieho chovu aplikovať niečo protipliesňové(aby to zase nezrujnovalo tvoj rozpočet) a také aktívne uhlie vo filtrácii,či len tak zavesené v nádržkách by určite tiež pomohlo. ;-)
Odchovov je mi ľúto. sad No neviem čo by som ti poradil pri sádkach.S vonkajším odchovom ja skúsenosť nemám.
V jednej nádrži kde mám kopec Endleriek som použil pre zavesenie aktívneho uhlia také to nerezové namáčacie sitko na čaj.Samozrejme voda okolo musí aspoň minimálne cirkulovať.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 00:27 Muž @ 0 [822] - Obecné.Re: Prašan
Fotka k příspěvku Zjevně jsi to nepochopil. Patogen v senzoricky nezávadné vodě napadne živý organizmus a teprve pak se na něm viditelně projeví a po úmrtí živočichů se samozřejmě voda zkazí.

Cožpak jsi neviděl ten dokument, jak v tropických pralesích je takovou agresivní plísní napadán a huben hmyz ? Bylo to tam, i takto vysvětleno. Já to viděl a něco podobného probíhá u těch perlooček, prostě vyhynou v celé nádrži a plíseň se po těle ukáže i na ještě živých rybách, které následně vymřou.

Foto: část chovných sítěk, kde po úmrtí dafnií, padly i přítomné, pro mne cenné odchovy ryb.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.08.2018 18:07 Muž @ Prašan [2899] Re: 0
Plieseň nevznikne v nádrži len tak. Buď je to prekrmovaním,kedy začne najprv chytať krmivo a potom sa to dostáva do nezastaviteľného štádia a likviduje osádku ak si to majiteľ nepodchytí.Alebo sú ryby naopak oslabené.Moc jedincov v jednej nádrži,nekvalitná voda atď.Resp.je populácia oslabená dlhodobím neosviežením chovu.A tak náchylnejšia na nákazu.Občas podobné situácie riešim pri mojich gupkách,kde som 10-15 rokov nič nepridal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 11:41 Muž @ 0 [822] - Obecné.
To náhlé hynutí vůbec nemusí způsobit nedostatek kyslíku, ani vyšší teploty, případně hlad, což jsem v počátcích tohoto jevu si sám myslel, ale dle pozorování se na tom podílí infekce agresivní plísní, která vzápětí napadá i jiné korýše a přítomné ryby. Je to rychlý děj. Během jednoho, dvou dnů je po všem. Včera v devět hodin večer jsem na video zachytil hemžení dafnií v chovných sítích, kdy teplota vody byla +27stupňů a odpoledne třicet, aniž by to perloočkám vadilo viz odkaz - m.youtube.com/… , . Večer jsem byl vyřízený a neschopný to sem dát a popsat ty události. Víc nyní nestíhám, musím jít pracovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 05:01 Muž @ Prašan [2899]
Kyslík
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 11:21 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: RAP
Fotka k příspěvku Stažení hlouběji je před kazící se vodou neochrání.

Myslím, že to je víc o zkažené vodě, než o teplotě. Viz foto. V této asi 2l misce žijí dafnie od podzimu. Má první a aktuálně rezervní populace. Přežily na balkóně, dokud nebyly mrazy hrozící, že to promrzne celé. Aktuálně do toho přímo praží slunce, teplota může jednorázově vyskočit možná i k čtyřiceti a dafnie žijí.

Aktuálně jsem dal do akvária s dafniemi trochu potěru Quintana atrizona a 0-ův komentář je pro mě varováním, že bych o ně mohl přijít, pokud si nedám pozor na stav dafnií.

P.S. 0: Ta kotvice je krásná.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 11:16 0 - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: RAP
Ne, tak to není, příčina uhynutí perlooček je v něčem jiném, ale následky jsou zhoubné a rychlé v teplé vodě, proto je nutné situaci v chovných zařízeních si stále hlídat. Teď v práci to nebudu podrobně vysvětlovat, ale mohu se k té problematice později vrátit a upřesnit, co vše má na to vliv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 10:40 Muž @ RAP [2277] Re: 0
Pokud si vzpomínám(prezentaci si smazal), máš ty nádrže mělké. Tudíš se nemají perloočky možnost stáhnout do chladnější vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 03:46 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: 0
Děkuju za varování!
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2018 01:40 Muž @ 0 [822] - Obecné.
Fotka k příspěvku Pozor v těchto dosti teplých dnech na venkovní chovy ryb v menších objemech vody, kde je, taktéž nutné dělat výměny rychle se kazící vody při větší obsádce a vydatnějším přikrmování, jinak hrozí ztráty na rybách . Ve skleníku to běžně dělám a venku v případě potřeby, taktéž.

Přesto se mi v prošlém týdnu, kdy jsem nebyl tři dny doma stalo to, že mi ve venkovním rybníčku v menších chovných sítích totálně zkolabovaly chovy perlooček a následně vyhynuly i ryby, kterým ty dafnie sloužily za trvalý zdroj potravy.

Tento jev, kdy náhle vymřou všechny perloočky a tím zkazí i kvalitu vody, jsem pozoroval i v minulých letech. Pak hynulo i ostatní osazenstvo nádrže (i krevety) tam, kde k tomu došlo a nebyla učiněna nápravná opatření.

I v chovných sítích musím provádět proplachování, protože se oka sítě zanášejí a zarůstají řasou, což brání průtočnosti a stálé obměně vody v chovných síťkách.

Uvádím to, jako varování pro ty, jenž něco podobného provozují při letním chovu ryb .

Foto s kotvicí - Trapa natans v chovné vance, kde jsou odchovávány endlerky. Takto zelená voda nevadí, pokud je přítomno větší množství perlooček, nebo je prováděna pravidelná výměna vody přes síť, aby nebyly nabrány i ryby. Perloočky tam byly a voda byla čistší, ale za dlouhodobě vyšších teplot je lepší častěji dělat tu obměnu vody, než riskovat úhyn dafnií a vymření rybí obsádky. 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2018 19:33 Muž @ JirkaŠčobák [1856] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: zelenakapusta
Nevím o ničem takovém.

P.S. Dolévám asi 1 cm pod okraj, mám otevřené akvárium a Xenotoca doadrioi mi ani jednou, co je mám, nevyskočily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.07.2018 19:08 Žena @ zelenakapusta [231] - Živorodky – Páření živorodek
Ahoj a hezký víkend všem,

asi hloupá otázka, ale i tak se zeptám.
Existuje nějaká dokumentace nebo video ohledně páření živorodek? Namlouvací šílenství v mém akváriu je takové, že se občas obávám, aby mi některá nevyskočila z akvária. Poletují v akváriu jako torpéda.
Hledala jsem na netu i v knihách, které mám, ale nikde ani zmínka o samotném páření, takže netuším, jestli "bylo dokonáno" a mám očekávat přírůstky nebo ne.
O porodech je toho plno, namlouvací tanečky vidím sama, ale to mezi nějak chybí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2018 22:12 Muž @ bv9 [13]
Dnešní krmení dunajských gupek. Zatím se mají čile k světu palec youtu.be/…
Reklama

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.07.2018 19:50 Muž @ VladimirHul [18] - Živorodky
Fotka k příspěvku Díky za fotky 0

Taky něco přiložím.. Poecilliopsis prolifica
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 16:21 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: 0
Takže zatím budu ryby považovat za L. nigrofasciata Lake Miragoane, tak jak přišly. L. sp. "Tiger" jsou výrazně menší 33 resp. 27 mm ve stáří 12 měsíců, a to už mé ryby překonaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 12:53 Muž @ Prašan [2899]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 00:22 Muž @ 0 [822] - Obecné.Re: ivo1339
Nesprávně pochopeno. To nebylo myšleno v souvislosti s limiemi, i když se mi líbily, ale všeobecně na cokoliv. Já tehdy chtěl hlavně Jenynsia onca.

Ty mi byly loni nabídnuty chovatelem z Německa, ale nejel jsem pro ně a pořídil si pouze J.lineata, ale ty nejsou tolik atraktivní a navíc se projevily vůči sobě příliš agresivně, takže s nimi nejsem spokojen a dostavilo se rozčarování.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2018 00:07 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: 0
Vysoká pokuta, nový druh... Snad to nebude geneticky upravená ryba od Monsanto corp. Celkem mě to děsí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.07.2018 23:36 Muž @ 0 [822] - Obecné.Re: ivo1339
Zajímavé, když Andrew napsal, že je má od Grega, takže to jsou ty samé.

Andrew mi tady - www.youtube.com/… - v komentářích na mou připomínku odpověděl toto: True, these males will retain a similar look in terms of overall body shape as opposed to the Humpback Limia. People originally believed the Tigers to be a juvenile form but are now awaiting formal description as a distinct species.

Prostě krátce řečeno byly tyto ryby zpočátku považovány za nedospělé L.nigrofasciata a očekává se, že budou formálně popsány, jako odlišný druh limie.

Z toho plyne, že by se ty ryby neměly míchat s klasickou Limia nigrofasciata.

To, že jste se dočkal mladých je potěšující zpráva, ale pokud dojde k tomu, co jsem Vám psal na facebooku, že o ně mám zájem k účelu "občerstvení krve" ve svém chovu, tak bych je pro tento účel nebral, ale jen k samostatnému oddělenému chovu od těch, co mám, aby se ve své podstatě neznehodnotil navzájem druh a subspecie.

O nějaké ty roky dříve jsem psal Gregu Sagemu, že bych, některé ryby od něj koupil. Nejdřív souhlasil a později napsal, že mu to americká živorodkářská asociace pod hrozbou vysoké pokuty zakázala. No nevím, mněl jsem z toho smíšené pocity.

Od té doby jsem z té horlivosti získávat stále něco, co nemám vychladl a obejdu se bez všemožných rarit.

Zatím mi ještě nerodily moje dospívající L.perugiae, jen u L.nigrofasciata a L.tridens mám mladé z nedávných vrhů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2018 21:36 Muž @ ivo1339 [131] - AmerikaRe: 0
Moje ryby odpovídají tomu druhému videu od George. U samců je nevýrazný lem. Každopádně dnes ráno jsem se dočkal prvních mláďat.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby Přidat příspěvek • Zobrazeno 17175x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/19584-divoke-zivorodky