Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnědá řasa

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Hnědá řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2022 18:17 Muž Rovano [56] - RostlinyRe: VLAZA
Klidně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2022 17:07 Muž VLAZA [2] Re: Lojza007
Ok ty stonkovky nasázím do trsů a pořídím nějaké další ohledně toho světla nebude lepší jen snížit jas? teď ho mám na 75%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2022 16:55 Muž Lojza007 [455] Re: VLAZA
V jiným vlákně jsem ti moc neodpověděl spíš napověděl, tak to zkusím tady. Ty stonkovky můžeš sázet bez problémů v trsech, to co tam máš jsou tak dva trsy. Jestli se chceš podívat, jak vypadá hustě osázený dno, podívej se na poslední prezentace, všechny tak vypadají. Je to dost rozdíl oproti tvýmu řídkýmu osázení. Pořiď od někoho přebytky nenáročných rychlerostoucích rostlin, ve vlákně o Darování jsou vesměs jenom takový, zbytek si můžeš ověřit v atlase. Až se ti akvárko zaběhne, můžeš je postupně vytahat a dát si tam cokoliv dle vlastních představ. Pokud to chceš mermomocí kupovat, ber košíčky normálních rostlin třeba od Rataje a nevyhazuj nesmyslný prachy za invitro z Holandska, obvykle stojí tak trojnásobek bez jakékoliv přidané hodnoty.
Osobně si myslím, že díky výživnýmu subsatrátu a hnojení, je voda přehnojená, což jsou ideální podmínky pro řasy a špatný podmínky pro rostliny, přebytky různých prvků blokují příjem jiných prvků, takže to chce ideálně změřit koncentraci makro prvků, tvrdost, ideálně i železo. Jednorázově je to levnější vzít do laboratoře, pro více měření to chce koupit. A protože není co, tak bych teď určitě nehnojil.
Založeno je před dvěma týdny, u výživných substrátů se doporučuje v začátku měnit vodu několikrát týdně právě kvůli množství uvolňovaných živin, to taky neděláš. Každopádně dokud se to trochu nezajede, nezaroste a nevyladí hnojení, s tím substrátem budeš mít řasy. Lít do toho desinfekci aka tekutý uhlík nebo algicid nemá význam, maximálně to růst řas potlačí, ale určitě nevyřeší problém. Šneci to taky nevyřeší, ale maximálně pomůžou.
Světlo bych teď klidně stáhnul tak na 7 hodin a postupně zvyšoval, čím víc světla, tím víc řas v té prázdné nádrži. Jakmile řasa začne ustupovat, jde to světlo přidávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2022 16:09 Muž VLAZA [2] – hnědá řasa
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Dobrý den dneska jsem si všiml rapidního nárůstu hnědé řasy na rostlinách a rosivek všude kolem a už jsem z toho pěkně nervózní a nevím jestli už nemám nasadit algizit a a nejakou dobu přestat hnojit a dávat jenom tekutý uhlík
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.01.2022 19:22 Pertinax Re: Kachni
Abyste neuhnali koně! Ty fotky pravda nejsou ideální, ale já nevidím nic tak vážného, abych měnil režim akvária, začal tam lít hnojiva, vodičky apod.
Radím trpělivost, nedělat nic, a pokud se potíže zvýrazní, udělat lepší fotky a položit sem dotaz.
Trpělivost! ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2022 09:45 Sonic Re: Kachni
Vidím, že sa nikto k tomu nemá, ale keď som videla tú vašu zamilovanú fotku, tak musíme niečo vymyslieť. :)
Vymeň 3/4 vody a prihnoj podľa návodu týmto www.rostlinna-akvaria.cz/… a potom meraj týmto www.rostlinna-akvaria.cz/…. V akváriu by malo byť stálo aspoň min. NO3/veľmi slabo ružová/ a NO2 na nule-biela na pásiku/ až dokážeš tento stav udržať viac ako týždeň, tak môžeš pridať ryby ale postupne a nie veľa! Neskôr už stačí meniť polovicu vody/týždeň a hnojiť týmto www.rostlinna-akvaria.cz/… ak bude na pásiku viac NO3-tmavšia ružová. Môžeš si to objednať všetko naraz-hnojivá budeš striedať podľa výsledkov meraní. A vyčisti aj filter kľudne prúdom vody. Teraz tu už určite pribudnú komentáre-ako vždy..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2022 10:18 Žena Kachni [0] – Rozsivka?
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvkuFotka k příspěvku HD Zdravím, chtěla bych se zeptat - myslíte, že to jsou rozsivky? Nebo nějaká jiná řasa? Zatím se v řasách vůbec nevyznáme.. Akvárium je založené od konce roku 2021, obyvatelé zatím: levatky, clithoni, sem tam nějaký kružák. Rostliny bych řekla že prosperují, přelisťují. Ludwigie krásně rostou do výšky, vršky se vybarvují se hnědo-cihlové barvy. Tak nevíme, co by to mohlo způsobovat.. Řasa jde otřít prstem, ale chce to trochu přitlačit. Fleky na listu zůstaly. Předem děkuji za rady, co s tím :-)
Jinak vodu máme z bočního pohledu akva mírně zakalenou do hněda, bylo nám řečeno že je to od kořenů (jsou z Invitalu). Zepředu zákal vidět není.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 13:42 R Muž vaclav [13777] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kolibřík
Hnědé zbarvení ve filtru je normální i ty rozvody a hadice mívají různé povlaky od šedivé do hnědé někdy až černé. Když si změříš ten hnědý kal tak je to samé železo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2021 13:21 Kolibřík – Hnědý bordel
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Ahoj, začal jsem hnojit NPK Rataj a Fe Easy Life, akvárium středně zarostlé, svítím, CO2 bomba. Dnes jsem čistil akva, měl jsem na rostlinách zelenou vlákninou řasu, která mi teď ustupuje, ale písek a dekorace + filtr znečištěn hnědým bordelem. Nevíte někdo jestli to je hnědá řasa nebo to nemohl udělat nadbytek železa?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2021 13:52 Maxx17 Re: Anthrax
No biogenní odvápnění by to asi nebylo. Přidávám CO2 s kontrolerem a PH je stabilně na 6,5.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2021 14:58 R Muž Anthrax [4299] Re: Maxx17
Vypadá to jako rozsivka spojená s biogenním odvápněním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.04.2021 12:53 Maxx17 – Tmavý povlak na rostlinách
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Ahoj, nevěděl by prosím někdo co by to mohlo být za řasu. Jde z listů setřít, ale list někdy zůstane už tmavý. Jinak rostlinky celkem rostou. Dávkuju CO2 automaticky, PH nekolísá a je stabilně 6,5. Akvárium je založené několik let a dříve rostliny rostly i bez hnojení pouze s CO2. Ted hnojím Pmdd, NO3 do 30 a PO4 také v normě, osvětlení LED s kontrolerem (osvětlení jsem ubral, jelikož se začala tvořit na lávových kamenech zelená prachová řasa a sinice). Po ubrání osvětlení obě řasy ustoupily. Pak jsem akorát vyčistil vnější filtr. Vodu mám z vrtu PH 6,8 tvrdost jsem testem neměřil a mněním 1x týdně 1/3. Myslím si, že by to mohla být hnědá řasa.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2021 20:56 Muž chameleon [63] Re: Sid
Takže riešenie problému len trpezlivo čakať a pokračovať v bežnej údržbe akvária? hmm Dodatočné svetlo už mám doma, tak ho vyskúšam a možno aj to pomôže aspoň mierne, a keď nie aspoň vyzerá akvárium krajšie pri novom svetle smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2021 15:36 Muž _Rob_ [68] Re: Sid
Otázkou je jestli se výměnou vody opravdu podpoří nebo jen počkat až se nádrž a hlavně filtr pořádně zajede. Jestli se nepletu, Vere nedávno měnila filtr za nový. Tak třeba to chce čas. ;-)

Asi není na škodu znát to co teče z kohoutku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.02.2021 14:33 Muž Sid [6328] - RostlinyRe: _Rob_
Adsorbentů křemičitanů by se našlo vícero, otázkou je, jestli zainvestovat finance nebo trpělivost a péči o akvárium. Nevybavím si nikoho, kdo by kvůli rozsivkám trvale zanevřel na tohoto koníčka. Rozsivky nejsou až tak "úporné", jako třeba ruduchy nebo některé druhy zelených řas.
Rozsivky se samy tak nějak vytratí, obvykle, když se začne akváriu dařit jako celku.
Takže adsorbenty - proč ne?! Ale příčinu - pravidelnou dodávku Si - trvale neodstraní. To dokážou prosperující vyšší rostliny tím, že "nepustí své malé konkurenty k lizu". :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2021 13:52 Muž _Rob_ [68] Re: Sid
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Odstranění křemičitanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2021 13:26 Muž Sid [6328] - RostlinyRe: Vere
...2-3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak...
Můžete mít ve zdrojové vodě pro rozsivky "luxusní" koncentraci křemíku, (řádově jednotky mg/l), který je pro tyto organismy limitujícím mikronutrientem.
Sloučeniny křemíku tvoří hlavní složku schránky rozsivek. Ty jsou na přítomnosti rozpustných forem SiO2 v prostředí naprosto závislé; po vyčerpání zdrojů křemíku se zastaví replikace jejich DNA.
Takže vy jim velmi pravděpodobně výměnami vody "podstrojujete".
Ze zkušenosti mohu říct, že se u mne rozsivkám dařilo v nových nádržích s křemičitým substrátem přesto, že jsem k rozjezdu použil upravenou demi vodu. Tudíž - ani reverzní osmóza nemusí být řešením...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2021 11:42 Muž fido16 [625] Re: chameleon
Vysokoporezním metrixem ve všech koších a nahoře vata. Původně tam byl substrát od rataje ale s tím to vůbec nefungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2021 09:32 Muž _Rob_ [68] Re: Vere
Je třeba počkat až se zajede filtr. Rozsivka je u čerstvě založené nádrže běžná. Chce to i čas. Nezmizí během pár dní jen tak. Odstranit, měnit vodu a na filtr nesahat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.02.2021 09:10 Žena Veronika3 [1] - LabyrintkyRe: Andy719
Mám stejný problém, měsíc založené akvárko, zatím bez ryb, celé komplet pokryto rozsivkou. Je na všech kytkách, kořenech, na dně, na skle - tam ji odstraňuji, 2 - 3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak. :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2021 22:22 Muž chameleon [63] Re: fido16
Akými médiami si nahradil pôvodné? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2021 20:52 Muž fido16 [625] Re:
Taky jsem bojoval s hnědou řasou a to více jak rok. Světla jsem přidával ubíral. Dávkoval co2 a pořád to stejné. Už jsem to chtěl vzdát a na jednom fóru jsem se dočetl že to bývá i filtrací. Proto jsem se rozhodl o výměnu komplet médií filtru. Po více jak 3 měsících žádnou řasu nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   23.02.2021 18:46 Muž Sid [6328] - RostlinyRe: Andy719
...Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna, která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený... V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...
To, čemu akvaristé říkají "hnědá řasa", jsou obvykle rozsivky. Ty patří mezi fotosyntetizující organismy, tzn., že ke svému životu potřebují světlo. A toho světla potřebují relativně méně, než jiné fotosyntetizující organismy, např. zelené řasy.
Proto se rozsivkám daří zejména tam, kde nemají silnou konkurenci, t.j. na místech se slabším osvětlením. Přesto i rozsivky, mohou-li, tak si raději vybírají místa s pro ně optimálním osvětlením, než s minimálním, např. pod skalkou nebo záhybem kořenu.
Jakmile začnou prosperovat konkurenti, rozsivky obvykle ustupují. Běžně však dokážou koexistovat v úzkém kontaktu i s dalšími mikroorganismy. Pokud byste se mikroskopem podíval na povlak přisedlých řas, našel byste velmi pravděpodobně celou paletu různých organismů včetně právě "hnědých řas". Jenom je už není pouhým okem tak dobře v té skrumáži vidět.
Poskytněte dobré podmínky rostlinám, těmito osaďte co největší plochu akvária a buďte trpělivý - rozsivky se určitě stáhnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2021 13:37 Muž chameleon [63] Re: Andy719
Mám pravdepodobne presne ten istý problém, s ktorým bojujem už od začiatku. Tiež v tieni nemám žiadnu riasu, no aj tak som objednal ďalšie svetlo a chystám sa to vyskúšať. Po nejakom týždni uvidíme ktorým smerom sa to pohne, ak sa to zlepší tak to určite bude stáť za pokus aj u teba smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.02.2021 10:28 Muž Andy719 [2] – Hnědá řasa v rozpuku?
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Ahoj,

prosím o vaše tipy, jak naložit s (pravděpodobně) vysoce bující hnědou řasou (viz foto) v mé nádrži. I po přečtení předchozích příspěvků z toho totiž nejsem příliš moudrý.

Kontext k mé nádrži - viz prezentace na profilu - akvárko založeno 25.1. První týden jsem svítil 6 hodin denně a obden měnil 50 % vody. V druhém týdnu se začaly objevovat první hnědé řasy, přičemž jsem stále svítil 6 hodin denně a měnil 30 - 50 % vody obden. V průběhu prvních dvou týdnů do akvárka postupně nasazeno 5 neritin + 1 parmička černopruhá jako prevence proti řasám. V průběhu třetího týdne postupně zvýšena doba svícení na 7,5 hodiny denně - během třetího týdne výměna 50 % vody každý třetí den. Při výměnách vody jsem hnědou řasu vždy manuálně odstraňoval ze skla / kořene / kamenů / rostlin. Ke konci třetího týdne jsem musel odjet a od 11.2. do dnes (22.2.) proto nebyla vyměněna voda a nedošlo k manuálnímu odstranění hnědých řas.

Výsledek těch 11 dnů vidíte ve fotkách a přijde mi to docela nářez - zhnědl mi de facto kompletně celý povrch dna vč. dekorací (větší šutry a kořeny) - něco málo se usadilo i na spodku skla / vnitřního filtru. Drtivá většina rostlin je taktéž zahnědlá na listech, některé i na stoncích.

Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna , která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený, nicméně nezdá se mi, že bych svítil nějak příliš (anebo naopak moc málo). V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...

Co se vody týče, tak se mi nezdá, že by nějak specificky zapáchala. Ranní testy dnes vyšly následovně: PH = 7,5, NO3 = 25, NO2 = 0, dGH = <6, KH = 20, CI2 = 0 (tyto hodnoty jsou u mě de facto konstantní, v 2 týdnech jsem měl pouze více NO3, které oscilovalo mezi 50 - 100, a CI2, které bylo na 0,8).

Máte někdo, prosím, návrhy co s tím?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2021 17:02 Muž 4Sima [1555] Re: chameleon
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2021 16:42 Muž chameleon [63] Re: Sid
Tak čím iným sa riadiť keď nie lumenmi? Myslel som že práve lumenmi sa určuje či je svetlo dostatočné na objem alebo nie smich Rád sa niečo nové ale naučím ak mi to niekto vysvetlí.

Svetlo som už objednal Glass Plant 1350lm, spolu so stmievačom z Ali ho nastavím ako bude potrebné, snáď sa mi to podarí vybalancovať a obmedziť hnedú riasu. Tá sa tvorí naozaj všade a na každom povrchu, na limnophile napríklad vypĺňa priestor medzi malými lístkami hnedým povlakom a obaľuje postupne celé listy, nedá sa mi to však dobre odfotiť. Dá sa z tohto opisu určiť či to naozaj je hnedá riasa aj na rastlinách? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2021 16:17 Muž Sid [6328] - RostlinyRe: chameleon
...Nebude tých dodatočných 1350 lm už príliš?
Podle lm toho moc nepořídíte; rostlinám, na rozdíl od lidí, lumeny nic moc neříkají. Zdroje s nižší hodnotou lm mohou poskytovat rostlinám víc energie, než ty s vyšší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2021 09:29 Muž _Rob_ [68] Re: chameleon
Tak vezmi verzi GLASS WHITE 13W ta má 810lm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2021 09:19 Muž chameleon [63] Re: _Rob_
Nebude tých dodatočných 1350lm už príliš? Dokopy by to bolo 2150 čo je už celkom dosť, nech si nespôsobím ďalšie riasy namiesto hnedej smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2021 09:15 Muž _Rob_ [68] Re: chameleon
V krytu 60cm mám Aquastel 50cm ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2021 09:10 Muž chameleon [63] Re: _Rob_
Pozeral som a rozmýšľam nad tým Aquastel Glass Plant, nejak ho uchytiť do krytu a je rovno prispôsobený na stmievač. Ráno by som týmto pomaly začal a potom pridal druhé svetlo, a večer zase naopak. Píšu však pri 50cm že je to na dĺžku krytu 80cm. Ktorú variantu zvoliť aby bolo dostatočne silné proti riase a zároveň vhodné do môjho krytu? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2021 06:10 Muž _Rob_ [68] Re: chameleon
Já si myslím, že určitě ano. Akorát tím přijdeš o záruku, ale je to je asi běžná věc - prostě kabel rozdělit a mezi zapojit stmívač. Ale budeš potřebovat dva, na každé světlo jeden. Myslím, že jeden stmívač (ten obyčejný) neutáhne dvě světla. hmm ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 22:36 Muž chameleon [63] Re: _Rob_
Dobre ďakujem, okružákov teda musím nadobudnúť :) svetlo by som rád toto zo setu, je tam predpripravený úchyt na druhé takže by nebolo treba nič vymýšľať. Na to stmievanie, nešlo by to urobiť tak že sa kábel ručne rozdelí a prispôsobí na stmievač? Alebo to LED čipy nezvládnu. Ku tej výmene vody, momentálne idem dvakrát do týždňa, ale je pravda že rýb tam mám pomerne dosť na objem. Uškodí niečomu výmena 3x do týždňa 1/3 objemu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2021 22:13 Muž _Rob_ [68] Re: chameleon
Pokud je té řasy opravdu hodně vůbec bych se nebál cca 10-15ks okružáků.

Mě jich třeba zbylo z 10 asi 5 (nejspíš kvůli transportu a skladu na poště) ale fungují a čistí.

Je to aspoň takový pomocník než se ta příčina najde - lepší než nedělat nic. ;-)

Světlo by rybám asi vadit nemělo, nakonec co jim zbývá přece tam nebudeš mít tmu :) úkryty a rostliny dělají své. Aquastel dělá světla s děleným kabelem a dá se mezi umístit stmívač. Světlo to určitě chtít bude, aby ty rostliny začaly něco dělat a taky trochu bojovaly proti řase. Na tu hnědou asi častější výměna vody ani tak hodně jako spíš častěji. Osobně mám jedno akva taky s řasami, ale mám tam mřenky, takže šneci nepřipadají v úvahu, ale vono se to nějak vyřeší. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 20:25 Muž chameleon [63] Re: _Rob_
Na stmievanie som sa už pýtal, tieto bohužiaľ nie sú stmievateľné, no rozmýšľal som aj keď to nepatrí do tejto témy, že či by sa to nedalo nejak vyriešiť? Alebo priamo LED svetlo nie je stmievateľné a teda sa to vyriešiť nedá? Nad kotúľkou (okružákom) som už premýšľal a určite doplním posádku aj o tohto slimáka. Koľko by som ich tam mal na začitok dať aby zničili aspoň trošku tú riasu? hmm Viem že sa aj tak namnožia ale s koľkými začať?

EDIT: Ak by bolo príčinou nedostatočné svetlo, je možné že by sa riasa robila aj na rastlinách blízko hladiny kde svetla je určite dosť? hmm A tiež, nebolo by ďalšie svetlo problém pre ryby? Už teraz sa držia viac pri dne, akoby im vadilo silné svetlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2021 19:16 Muž _Rob_ [68] Re: chameleon
To světlo (náhradní díl) bych určitě vzal být tebou. A zkus se tam optat i na stmívač nejlépe pro obě dvě. Je lepší mít světelnou rezervu a případně ji ztlumit než mít málo. ;-) Možná i okružák by mohl pomoci je to takový malý dělník a mnohem odolnější než neritina. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 17:51 Muž chameleon [63] Re: vlka
Rampu tam už mám, tú čo bola ku filtru, v denníku na fotke je aj bližšie vidieť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 17:48 Muž vlka [3015] Re: chameleon
Klidně přidej ještě jednu trubici, filtr má psaných 300 litrů což by mělo stačit. Vyzkoušel bych tu rozstřikovací rampu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 15:00 Muž chameleon [63] Re: vlka
To mi tiež napadlo, viac som nad svetlom neuvažoval keďže to bola súčasť setu a všade bolo napísané aj v recenziách že to stačí pre nenáročné rastliny hmm myslíš že by pomohlo objednať ďalšie rovnaké? Ponúkajú ho ako náhradný diel na invital eshope. Potom už len dúfať že sa mi nerozbehnú ďalšie druhy rias smich

EDIT: Nemôže byť problém aj v nedostatočnej filtrácií? Mám len setový filter o ktorom sa pomerne často hovorí že nie je dostatočný hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 14:31 Muž vlka [3015] Re: chameleon
Čauky, 8 W a 800 Lumenů je podle mě na 36 cm vysoké AQ dost málo a to si myslím je příčina hnědé řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2021 14:27 Muž chameleon [63] – Hnedé akvárko
Ahojte. Rozhodol som sa opýtať sa tu znovu ohľadom môjho problému s hnedou riasou. Akvárko je založené už dva mesiace, no problém s hnedou riasou akoby len narastal, tvorí sa úplne všade od substrátu cez listy všetkých rastlín (aj rýchlorastúcich ako je limnophila), skaly aj sklo. Všade som sa dočítal že by mala sama zmiznúť po založení do cca toho jedného mesiaca, no u mňa sa to zjavne len zhoršuje. Rovnako som skúsil zmeniť dĺžku osvetlenia aj na dlhšie aj kratšie na týždeň po vyčistení a odstránení riasy ako sa len dalo, rovnako bez účinku. Riasu mechanicky odstraňujem z každého povrchu ako sa len dá pri každej údržbe, rovnako aj z vrchnej vrstvy substrátu, no stále bez akéhokoľvek účinku. S ostatnými riasami nemám takmer žiadny problém, len kde tu zelená vláknitá občas. Ani hnedá by nebola taký problém, keby neobaľovala listy rastlín a nebránila im tým v raste. Neviete mi niekto prosím poradiť ako ďalej a čo skúsiť? V poslednej dobe sa aspoň neritina zobudila a začala čistiť kamene, no takéto obrovské množstvo nemá šancu pri jej tempe stíhať odstraňovať hmm Chýbajúce informácie rád doplním, hodnoty vody stále bohužiaľ nemám, no musí sa dať niečo robiť aj bez nich :-O Ďakujem za pomoc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2020 10:40 Muž Ross [2] Re: Sid
Tak Savo vyzkoušeno na jednom listu a u mě tedy nefungovalo. Po lázni jsem i zkoušel lehce list čistit, ale dřív jsem list potrhal, než očistil. Takže jsem to vyřešil odstraněním černých listů, nové jsou už ok. Tak snad nám to vydrží. :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2020 16:44 Muž Ross [2] Re: Sid
Tak zkusíme nejdříve na jednom listu. :-) Díky za tip. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2020 12:36 Muž Sid [6328] - RostlinyRe: Anthrax
Lázeň v roztoku Sava originál ve vodě (1:20) po dobu 3 minut, pak důkladně osprchovat vytemperovanou vodou, případně ještě nechat půl hoďky v nádobě s čistou vodou.
Pokud jsou kořeny zdravé, bez řas, není je nutné máčet spolu s listy.
Odchází nejen řasa, ale i uhličitanová krusta.
(Když to nevyjde, pak sehnat nový anubias. :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2020 11:47 R Muž Anthrax [4299] Re: Ross
Obávám se, že na tohle budou otíci i okružáci krátcí. Pokud už to je na listu déle, tak to drží fest. Mě asi po dvou měsících došla trpělivost, anubias jsem vytáhl a zatvrdlý povlak z listů opatrně škrábal žiletkou. I za cenu poškození dvou listů to stálo zato, protože jinak bych čekal věčně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2020 11:22 Muž Ross [2] Re: Ross
Fotka k příspěvku HD Tak vypadá to zatím velmi nadějně. Po týdnu po přidání Sera Silicate Clear do filtru jsou zatím nové listy anubiasu čisté. potlesk

Ještě tak zbavit se nějak toho nánosu na starších listech. Okružáků se upřímně bojím, abych jich neměl za chvíli plné akvárko. Zkusím asi dokoupit nějaké další otíky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 23:20 Muž Ross [2] Re: Ross
Tak po jednom dni po výměně vody dropchecker CO2 zmodral, ale to je asi normální, když CO2 nepřidávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2020 08:25 Muž Ross [2] Re: Jarden Sk
Tak před týdnem jsem snížil osvětlení (vypnul jsem 2 ze 3 trubic, nechal jsem jen jednu setovou 6,5W LED trubici svítit 3x3h denně) a rozšiřování hnědé řasy se výrazně zpomalilo. Na nových listech se ale stále trochu nová řasa chytá.

Včera jsem po čištění a výměně 15l vody testoval:

- KH: 5
- gH: 8
- pH: 7
- SiO3: ~1 mg/l (dost těžko se mi to odečítalo, voda ve zkumavce byla jen lehce namodralá)
- CO2: v normě (test drop checkerem, jinak CO2 nepřidávám)

I když podle testu nejsou křemičitany nijak extra vysoké, tak jsem dal do filtru 100g Sera Silicate Clear, tak uvidíme, změřím křemičitany zase za pár dní. Pokud i tak se bude řasa dál rozlézat, tak začnu asi měnit vodu 100% z RO s přidáním Seachem Equilibrium.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2020 18:50 Jarden Sk Re: Ross
Určite ten anubias nelikviduj, ak ho máš zasadený, tak ho malinko povytiahni a daj okolo neho pár tabliet do dna NPK+mikro, postup bude rovnaký ako s rýchlejšími rastlinami, hlavne aby začal hnať nové listy.Ak nie je zasadený, tak upraviť hnojenie aby mal málo ale všetky živiny aj vo vode a optimálne :-) svetlo.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 17

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 31697x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1639