Biomolitan
Astacus napsal: Když se filtr vyndá, kyslíku ubude, výkon nitrifikačních bakterií poklesne. Ty teda perlíš...

Astacus napísal Biofilm vytvářejí všechny usedle žijící bakterie. Podle biofilmu nemáš šanci poznat, které bakterie tam žijí. Ale ví se, že tam, kde se shromažďuje ve větším množství organický odpad, tam heterotrofní bakterie konkurenčně vytlačí nitrifikační bakterie. Které se ostatně živí úplně jinak a organický odpad je nezajímá.
Takže platí: zanesený molitan = žádná nitrifikace.
To si nemyslím, ak by si čítal Jardenov článok o biofilmoch poriadne, tak je tam uvedená literatúra z ktorej čerpal od M. Rulíka a ja som to čítala a rovnako aj Walstad vo svojej knihe píše v stati Biofilmy, kde vedci-nie ona, rozrezali biofilm a nachádzajú sa v ňom hlbšie v biofilme nitrifikačné ako aj denitrifikačné, dekompozičné a iné baktérie a organizmy. Okrem toho biofilmy majú obmedzené množstvo baktérii v nich a teda si sami regulujú ich množstvo v biofilmoch. Takže na molitanoch sa najprv vytvorí biofilm ako na každom povrchu a až potom sa zanáša viac a a viac odpadom a aj v takomto molitane sú nitrifikačné baktérie, pretože sú chránené biofilmom povlakom/EPM/.Všetko je tam popísané, iba treba hľadať.Veď prečo akvaristi žmýkajú molitany do akva pri zábehu, ak by tam neboli aj nitrifikačné, tak sa to tak rýchlo nezabehne?Aj sám pokus na golias.net to dokazuje-iba obyčajný molitanový filter, dokázal odbúrať obrovské množstvo amoniaku!!!
Nie, kyslíka je dosť, nádrž bez rastlín, kde je privzdušňovanie a prúdenie je nezmenené

Jaká nádrž, jaký filtr, jaké hodnoty před a po... ? Možné je leccos, ale je potřeba znát údaje a myslet na různé možnosti. Například: Přerybněná nádrž znamená nebezpečí nedostatku kyslíku. Když se filtr vyndá, kyslíku ubude, výkon nitrifikačních bakterií poklesne. Stačí, aby se voda hýbala jinak než dřív, a mikroby to může dočasně zasáhnout.
"A hned vedle (v mikroskopických rozměrech) je volné zrnko písku."
Takže v dne môžu existovať vedľa seba, ale vo filtri nie? Zaujímavé. OK teda. Ako mi vysvetlíš, že v prerybnenej nádrži, po výmene filtra, bez súčasného zábehu so starým, vystúpajú hodnoty amoniaku a dusitanov, keď tam žiadne nitrifikačné baktérie neboli?
Jozef napsal: Když je jich víc, hned to poznáme podle bílého zákalu.Aha, takže, už mal byť dávno vyčistený, či ako?
Já jsem nezažil, že bych měl zákal ze zanešeného filtru. Asi by se mi to "podařilo" při výpadku proudu, když by se bakterie ve filtru udusily a já je potom pustil do akvária.
Hodně rozpustných organických látek je v Platinum Soil a podobných substrátech, a tak lidem vznikají bílé zákaly. Hlavně když současně přidají násadu bakterií.
Ale rozpustné organické látky mají tu vlastnost, že bakterie se úžasně rychle namnoží a sežerou je. Takže za pár dní je to pryč. Musí se hlavně vzduchovat - je to veliká spotřeba kyslíku.
Jozef napsal: Takže vo dne nie je organický odpad?
Samozřejmě je. Je to jako v přírodě. Ve dně je dost místa pro všechny. Někde je hromádka organických látek, tak jsou tam heterotrofní bakterie. A hned vedle (v mikroskopických rozměrech) je volné zrnko písku. Tam se usadí např. nitrifikační bakterie, kterým se navíc hodí CO2, který heterotrofní bakterie vydechují.
A mohu pokračovat o denitrifikaci: Kosek pod tím zrnem s nitrifikačními bakteriemi je zase kousek organické hmoty, ale už tam není kyslík. Nevadí. Heterotrofní bakterie budou namísto kyslíku dýchat dusičnany, které "o poschodí výš" vyrobily nitrifikační bakterie. To je denitrifikace.
Zkrátka, funguje to stejně jako v přírodě. V rybnících taky nejsou žádné kanystrové filtry, ani bublifuky. Rozdíly jsou dva:
1) My chceme čirou vodu, proto ji mechanicky filtrujeme, a
2) akvárium samo o sobě nemá žádné proudění vody ani vzduchu nad hladinou, a proto používám honič vody s přisáváním, aby ty bakterie náhodou neměly málo kyslíku.
Nitrifikační bakterie nejsou tak pitomé, aby se cpaly do tak nevhodného prostředí. Usadí se jinde, nejspíš v písku dna.
Já filtry nemám a nitrifikace mi v akváriu probíhá normálně. (Mnohokrát změřeno profesionálními přístroji.)Takže vo dne nie je organický odpad? A kde sa potom tebe rozkladá to čo ti doň zapadne, keď nemáš filtre, aby ti to nevytlačilo tie nitrifikačné, pozor...
Bezfiltračná nadrž bude fungovať rovnako dobre na rovnakých princíoch.
Když je jich víc, hned to poznáme podle bílého zákalu.Aha, takže, už mal byť dávno vyčistený, či ako?
Je třeba důsledně rozlišovat:
1) heterotrofní bakterie - živí se organickými látkami,
2) autotrofní bakterie - živí se (jako rostliny) minerálními látkami.
Nitrifikační bakterie jsou autotrofní. Stejně jako rostliny, o organické látky nemají zájem. K životu potřebují CO2 nebo HCO3- a NH3 nebo NO2-.
Povrch zanesený organickými látkami vnímají nitrifikační bakterie úplně stejně, jako rostliny řízek s bramborem - nenají se. Nemá to s nimi nic společného. Dokonce - jak se zjistilo - jim to vadí. A k tomu ta konkurence heterotrofních bakterií. Nitrifikační bakterie nejsou tak pitomé, aby se cpaly do tak nevhodného prostředí. Usadí se jinde, nejspíš v písku dna.
Já filtry nemám a nitrifikace mi v akváriu probíhá normálně. (Mnohokrát změřeno profesionálními přístroji.)

Tomu docela rozumím. Já to mám zažité tak, že tam kde je prokysličená voda, tam funguje činnost bakterií. Jinak já osobně používám hlavně vzduchem hnané filtry, tedy bublifuky a nádrž o objemu 360 litrů provozuji bez filtrace. Viz příloha.
Jasně. Ale nedostatek osídlovací plochy je strašák vymyšlený k tomu, abychom kupovali filtrační média.
Uvažujme: Pokud bakterie hustě osídlí povrch i vnitřek každého kousku organického odpadu, tak jaká práce (jaké "žrádlo") zbude na ty heterotrofní bakterie, které sedí někde jinde? Jedině rozpuštěné organické látky. Ale těch je většinou málo. Když je jich víc, hned to poznáme podle bílého zákalu.
Ok, toto je iná téma, ako som mal ja na mysli (chvalabohu).
Čistička so stupňovou filtráciou je niečo iné. Tu pribiehajú tie procesy súčasne podľa mňa. Sám si protirečíš: "To jsou kousky organického odpadu, od mikroskopických až po centimetrové (a větší), a na těch sídlí bakterie. Žádná osídlovací či jaká média se k tomu nepřidávají, a zlikviduje se tam "o trochu" víc sraček, než ve tvém filtru. Akorát tam vhánějí vzduch, aby ty bakterie mohly dýchat." a v druhej vete píšeš "organické látky nitrifikačním bakteriím vyloženě vadí"
Přiznám se, že fluidní média z praxe neznám. Jaký by měl být jejich přínos pro naše (sladkovodní) akvária?
=
Přesně jsi to vystihl. Technologické stupně ČOV v akváriu neumíme zařídit. Proto když na jednom místě vystupňujeme dekompozici (první stupeň), tak nitrifikace (druhý stupeň) musí hledat útočiště jinde.
Souhlasím s tebou ve všem až na tu osidlovací plochu. Vždyť plocha je cokoli. Každý kamínek, kousek skla, rostliny a tedy i pórů ve filtračním médiu.
Tobě fungují někde v akváriu technologické stupně ČOV?
A fluidní media víš, co jsou, chytráku ?
Heterotrofní bakterie mají energeticky mnohem výhodnější metabolismus, než nitrifikační. Proto se množí mnohem rychleji a nitrifikační bakterie potlačí. Opět vycházím ze znalosti praxe v čistírnách. V první fázi, kdy se rozkládá organický odpad, nitrifikace je nepatrná. Neobstojí v konkurenci, ostatně organické látky nitrifikačním bakteriím vyloženě vadí. Teprve ve druhé fázi, kdy už jsou organické látky z valné části pryč, se provozuje nitrifikace. A tam se nitrifikačním bakteriím přidává osídlovací plocha v podobě plovoucích plastových ježků nebo rohoží.
V čistírnách odpadních vod. Slyšel jsi někdy slova "aktivovaný kal"? To jsou kousky organického odpadu, od mikroskopických až po centimetrové (a větší), a na těch sídlí bakterie. Žádná osídlovací či jaká média se k tomu nepřidávají, a zlikviduje se tam "o trochu" víc sraček, než ve tvém filtru. Akorát tam vhánějí vzduch, aby ty bakterie mohly dýchat. Starají se o kyslík, ne o nějakou "osídlovací plochu", ta už je tam s těma sračkama.
(Zase ukázka jednoho, co - slovy Járy Cimrmana - "neví nic, zato to ví přesně".)

Astacus napsal:Osídlovací plocha je nesmysl. No, to by mne zajímalo, kdes ten nesmysl vzal...

Pokiaľ ním stále prúdi okysličená voda, nitrifikačné baktérie tam budú.
Pokiaľ je ním natoľko obmedzený prietok, aby nastali podmienky o ktorých hovoríš (asi tam bude aj ta denitrifikácia), tak budú nastávať aj iné procesy nebezpečné pre akvárium (nebude to tak, ako v reklamách na vysokoporézne média ako mi niekto tvrdil)- neštandardný, nežiadúci stav a asi mal byť už dávno vyčistený. Toľko moj názor. Ak sa mýlim ma opravte, ja už sa k tomu nebudem viac vyjadrovať.
Já jsem si ten Jardenův článek přečetl a je mi sympatický jeho badatelský duch. Ale některé věci nechápe, a to ze stejného důvodu, proč je nechápe většina akvaristů: všichni poslouchají a čtou jenom to, na co přišli ostatní akvaristé. Jenže akvaristé o výskytu a chování mikrobů nevybádali vůbec nic. Všechno, co o nich víme, pochází z jiných oborů. A to akvaristé nečtou, ignorují. Proto v tom mají hokej.
Biofilm vytvářejí všechny usedle žijící bakterie. Podle biofilmu nemáš šanci poznat, které bakterie tam žijí. Ale ví se, že tam, kde se shromažďuje ve větším množství organický odpad, tam heterotrofní bakterie konkurenčně vytlačí nitrifikační bakterie. Které se ostatně živí úplně jinak a organický odpad je nezajímá.
Takže platí: zanesený molitan = žádná nitrifikace.
Goliašův web znám dobře. Já taky patřím k těm, kteří nepoužívají filtry; jenom honím vodu a přisávám, abych ji okysličil.
Osídlovací plocha je nesmysl. Každé zrníčko organického odpadu bleskově osídlí bakterie, které se jím živí. Proniknou i dovnitř. Jakou další "osídlovací plochu" můžou ještě potřebovat?
Astacus napsal:Ano. Pokud se nechá molitan zanést odpadními látkami a osídlit bakteriemi, které je žerou, nitrifikační bakterie tam nejsou a nitrifikace tam neprobíhá.
To si tiež nemyslím, k tomu by som zase dodala, že v druhom článku Jarden píše o biofilmoch a je tam jasne uvedené, že baktérie okrem iných sú obsiahnuté aj v biofilmoch a teda aj nitrifikačné, pretože zase na Golias.net je pokus s nitrifikáciou a tá prebieha v úplne prázdnom filtri iba za prúdenia.
www.golias.net/… Myslím, že se trochu točíme v kruhu. Snad se shodneme na tom, že biomolitan osídlený bakteriemi je biologické médium. Akorát že výrobce to tam prostě nenapsal.
Proč? Cojávím, třeba se jeho výrobky používají k filtraci i v bazénech, a tam by bakterie neměly být.

Jozef napsal: Teraz sa dozvedám zas, že sa tam neodbúrava ani amoniak a NO2.
Ano. Pokud se nechá molitan zanést odpadními látkami a osídlit bakteriemi, které je žerou, nitrifikační bakterie tam nejsou a nitrifikace tam neprobíhá.
To si nemyslím, ak som to správne pochopila v uvedenom článku, tak molitan rovnako aj piesok dokážu všetky povrchy, ktoré sú schopné osídliť baktérie slúžiť ako biologické médium a ak teda baktérie osídlia aj molitan, tak aj ten sa stáva súčasťou filtrácie, avšak ak sa nečistí do pár dní, tak sa začína na ňom biologický proces rozkladu a teda je už biologické médium, nie?. Ak sa však očistí skôr než sa začne odpad na ňom rozkladať čo tam nie je presne uvedené cca 3 dni až do týždňa, je akékoľvek médium vo filtri v podstate mechanickým médiom a odpad na ňom odstrániteľný vyčistením. Logicky ak je molitan dlho vo filtri je poriadne zanesený avšak nie len hrubými nečistotami ale aj baktériami, ktoré ho rozkladajú a napĺňa tak kritérium biologického média.
Jistě. Jako biologický filtr funguje všechno, na čem se bakterie usadí. Například hadice filtru, stěny akvária, řasy a rostliny, dekorace, písek na dně. I plastový potápěč je biologické filtrační médium.
Samozřejmě i molitan. Ale mechanické filtrační médium je z nich jenom ten molitan (nebo písek ve filtru).
Ani tvoj citát výrobcu ale neplatí, ak sa molitany nečistia intenzívne a často. Inak fungujú rovnako ako biologické médium a rovnako aj biologické médium, môže fungovať ako mechanické. Spomína to to Jarden Sk vo svojej filtrácii.
jardenakvaristika.sk/… Koniec koncov aj aktívne uhlie je chemická filtrácia ako sa uvádza a funguje aj ako biologická či mechanická filtrácia.
Ahoj, moc to nerieš. Každý jeden bude funkčný. Hrubší zachytí viac bordelu a neskôr sa zanesie, ale prepustí drobné nečistoty - menší naopak.
Inak tvoja nádrž sa mi páči. Aj preto sa prikláňam k tvojmu názoru, že všetko podstatné je v akváriu, ktorý často prezentuješ.
Pred časom som tu mal (ešte ako registrovaný), debatu o tom či sa štandardne v biomolitane odbúrava aj NO3 (dúfam že sa o tom nerozbehne debata). Po nej som z ješitnosti zrušil registráciu (keď ma niekto počastoval), ale šak v prípade nutnosti/vážneho problému, alebo keď už budem konečne spokojný s nádržou, zriadim

Teraz sa dozvedám zas, že sa tam neodbúrava ani amoniak a NO2.
Tak si vyber

Používají se jak k mechanické, tak k biologické filtraci, logicky. Nebo má snad někdo pocit, že by si třeba nitrifikační bakterie řekla "ha, to je bioakvacit, ten je prý podle molitany.com určený pouze k mechanické filtraci, tož tady se tedy neusadím". Někdy si fakt říkám, jestli mají někteří všech 5 pohromadě.
Aj k biologickej - jedna s druhou. Či

?
Vodní filtrační molitany, nazývané též biomolitan nebo bioakvacit, se používají k
mechanické filtraci vody.
www.molitany.com/… Dikec, budu to muset prubnout, něco jsem si přečetl, ale praxe bude v každém AQ jiná...
www.akvaportal.cz/… Řekl bych, že to bio znamená, že neuvolňuje žádný chemický látky.

Prosím co je to vlastně ,,biomolitan,, ? Chtěl bych vyzkoušet tento biomolitan použít do své 180ky Eheimu. Průměr je stejný, drážky po obvodě můžou být jen ku prospěchu, akorát to ,,bio,,...
Starší reakce
Je blbá doba. Všude vyprodáno, profiplants i akvarista (i když ještě něco v rozměrech má). Ještě bych zkusil na Praze 4 Láďu Grýgeru.
Super, díky, to je přesně ono, označení "vložka" když já tu hledám molitan, biomolitan a bioakvacit
www.fytosel.cz/… nebo zavolej majiteli panu
Sýkorovi: +420 603 170 413 ,pokud filtr nebude skladem,tak Ti jej podle tvých požadavků vyrobí.
Mmch když už jsme tak u toho, kde se teď prosim vás kupují klasické kostky molitanu?
Sehnala jsem teda k atmanu tu originál, ok, ale v akva Pracovna mám na vzduchovém čerpadle to, co se dřív používalo, ten hodně hodně hodně jemný molitan, a je s tím akorát kříž. Chtěla bych větší, trochu hrubší a tak nějak mě všude výběr akorát zklamal. V hornbachu jsem nic nezaznamenala, jen filtrační náplně, v zoo braník měli akorát na ten atman, na burze na pankráci měli taky jen tenhle extra jemný a ani jeden web mi nepřijde, že by měl prostě ty standardní kostky, samé náhradní díly.
Nejmenuje se to nějak jinak teď?
Starší reakce
0 02.11.2020 10:24
4Sima [1938] Stupně porezity – propustnosti: PPI 10 – 10 pórů na palec (tj. 2-3,2 póry na 1 cm) – je nejhrubší , PPI 20 – 20 póru na palec (tj. 3,3-5,2 póru na 1 cm), PPI 30 – 30 póru na palec (tj. 5,5-7,5 pórů na 1 cm) , PPI 45 – 45 pórů na palec (tj. 10,5-13,5 póru na 1 cm) – je nejjemnější.

Ano, to vím, jen se to prostě takhle blbě pozná. Nakonec mi připadá, že je to něco mezi 20 a 30, když to srovnám s obrázkem z YouTube, tak mezi jedním a druhým je malý rozdíl
Zkratka PPI naznačuje, že to bude něco
per inch, patrně
pores per inch, počet pórů na palec
A je tomu skutečně tak:
www.uaf.com/… Děkuji, tak to PPI20 tam nikde nemám, ale spíše 30 a 45

Tu máš PPI 20 a 30

Koukal jsem na to, ale nejsem schopnej to nějak rozseknout

Přidat reakci
1 ...... 22
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 23126x