Biomolitan
Došli jsme ke stejnému závěru. Tu F20 jsem "naživo" neviděl a když má Karásek strach o malé, dal jsem link na hodně jemný molitan.
Ak som správne pochopil (kombináciu), tak ho vymenil za ten modrý (druhý link).
Na třetí fotce filtru z kolegova linku je vidět hodně hrubý molitan a přesně takový jsem při koupi nafasoval i já. Tím malé krevety prolezou, proto jsem rovnou koupil náhradní kus. Punčocha je samozřejmě na lov živého krmení výborná, ale jinak...

Zbytečně si komplikuješ život, biomolitany používám v akváriích bez problémů, krevetky si nestěžují a navíc, když chtějí tak se tam čerstvě narozené schovají dobrovolně. Jakákoliv punčocha je spíš negativum, rychle se zanese. Biomolitany nic jiného ke své funkci nepotřebují
A to sú tam také diery, že krevetku nasaje dovnútra? To hádam nie - to tu ešte nikto neriešil (či?) Pančucha potom bude obalená bordelom a ten pri manipulácii (vypnutí filtra) odpadne.
Na stejném filtru mám toto:
www.profiplants.cz/…
A bez problémů. Dělá se i větší, pokud byste měl strach o velikost filtračního média.

Zdravím,
mám v akváriu tuto kombinaci filtru a chci se zeptat. Myslíte si že kdybych na tu kostku bio akvacitu dal "dámské punčošky" že by to ovlivnilo finkci filtru? Jelikož by to bylo jemnější na filtrování, dalo by se to použít například i pro krevetky?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
www.rostlinna-akvaria.cz/…Starší reakce
Nahřej konec a opatrně to silou nasaď vytvaruje se to a je vystaráno
Uřízni kousek hadice jako spojku, která půjde nasadit na oba konce.
Tak jsem koupila aquael 500, jen tu cerpaci hlavu a ta trubka z bioakvacitu co tam mam na cerpadlo nejde nasadit, jsou stejne siroke. Co s tim? Na ten biokvacit to tedy nepujde?
Starší reakce
Nehledej v tom vědu a máš rozjetou manufakturu

Díky za tipy, fileťák se zatím osvědčil nejlépe, ale zatím jsem líný na výrobu takové šablony

Obkresluji fixem a rovnou řezu.....Ale máš to pěkný






Nehledej v tom vědu

.V domácích podmínkách lze použít elektrický nůž,jemnou pilku na železo,nůž na pečivo,fileťák ,nebo jakýkoliv úzký nůž s dlouhou čepelí (pro oblé řezy),podmínkou je ostrý břit.K vyřezávání plných tvarů stačí příložník,nebo šablona a silnější rovná hrana pracovního stolu.Řezný nástroj ve vertikální poloze musí svírat 90°,jak ve směru řezu,tak i s horizontem materiálu.Čepel je opřena o spodní stranu stolu a o šablonu umístěnou na biomolitanu (doporučuji fixaci na způsob špendlení).Pro zachování kolmosti je vhodné pohybovat nožem pouze ve vertikálu,jako u přímočaré pily.Nůž je dvoubodově opřen na jednom místě,biomolinan je na břit natlačován.
Pokračování příště.



Čauky, máš pravdu. Díra, která tam už je, bude ,,roztažitelná,,. Z tohoto molitanu - 34,-kč udělám rozřezáním v půlce 2 kousky pro můj Aquball.
Jak moc velký? Na toho vnitřního Eheima? Tam stačí díra skrz, prstem roztáhnout a pak nasadit do koše. Ten molitan uhne.
Amatér holt nepotřebuje do čtvercové komory řezat kulatý molitan...

Já to nikdy nezkoušel, jen jsem kdysi právě při řezání otvoru vymýšlel do zásoby...

Plechovka mi přišla ok právě pro tenkou stěnu, otáčením by řezala a vyříznutím koláče ze dřeva jde jakýkoli průměr. Ale jestli potřebuje 130 mm, tak klidně kamna...
Vnitřní jsem vyřezával šedou elektrikářskou trubkou, na konci jsem dokola nožem vyřezal cca 1 mm zoubky. Ale řezal jsem do plné kostky. Asi záleží, o kolik bys zvětšoval. A jestli seženeš takový průměr...
Já budu potřebovat zvětšit vnitřní průměr, zatím nevím jak na to...
Zajímavý návrh

Diky
Zkus najít v sámošce konzervu čehokoli. Ananas, broskve, tak něco většího odpovídajícího průměru. Když odstřihneš vršek, tim ostrým okrajem by to mělo jít. Nebo když nenajdeš, kup větší a stoč si ji. Nebo vyřízni ze dřeva 128 mm a ten plech přišroubuj dokola...
Průměr nevím, ale je to do Sunsunu. Většinou obkreslím originál fixem a snažím se řezat, ale dokonalé to není. Zkoušel jsem řezačku na polystyren, skalpel, kobercový nůž

Kfyby to tak někde vykrajovali na míru.
Lupénková pilka by mohla fungovat líp, než nůž

Kruh je samozřejmě obtížnější. Možná by to chtělo šablonu, aby ses měl o co opřít.
Já vyřezávám pravidelně kruh do předfiltru a vypadá to hrozně,povede se každý třetí

Ale je fakt, že nejlepší výsledek je s ostrým kuchyňským nožem.
Já jsem řezal 8cm molitan na matrace kvalitním odlamovacím nožem a šlo to naprosto hladce a řez byl krásně ostrý. Chce to narýsovat rozměr, vzít si nějakou rovnou pevnou oporu (příložník, laťku), přiložit nůž, přitlačit a na jeden zátah říznout.
To chce dlouhý kuchyňský nůž na chleba, pořádně naostřit a při řezání netlačit, jen šmidlat po molitanu, jde to sice pomaleji ale zato rovně.

Bože..klasickej ostrej kuchyňskej nůž s čepelí min.8cm..snad máte doma..
Super, díky, to je ono.
Mně to pořádně nešlo řezat ani skalpelem, těch 5cm je moc.
Molitan se nestříhá, ale řeže a jde to v pohodě.

Netušíte prosím, kde sehnat biomolitan o tloušťce 2-3cm a rozměru aspoň 20x20cm? Mám doma 50x50x5 a blbě se to stříhá, občas už se to nevejde do koše a podobně. Tenčí by byl lepší, ideálně PPI20 i 30.
Předem díky za tipy!
Starší reakce
Nevím, jestli správně rozumím konstrukci, jednu kostku jsem na experimenty koupil dom, ale nemám hlavu, takže možná to bude blbost. Nedala by se nožem vyříznout díra kousek vedle a do toho zasunout tu trubičku?
Když už jsme u těch kostek a bublifuků. Nechala jsem si poslat značně větší a širší kostku a zjistila jsem, že jí nemám k tomu bublifuku vlastně jak přidat. Kostka má 20x10x10, ten čuflík s přísavkou je tak v půlce té kostky, díra už je tam samozřejmě uprostřed. Když to dám do akva jen tak, okamžitě se to překotí a nedá se to používat. Zkusila jsem jiné přísavky, ale všechno je krátké, nic to dole nepodrží, i zkusit udělat nějakou bariéru. Má někdo nějaký tip? Díky
Starší reakce
Ospravedlňujem sa.
Prečítal som si to ešte raz (tie stránky). A tie moje posledné dva príspevky by som vymazal, keby som mohol.
1. Do toho Horáca sa nenavážal, bolo tam aj vysvetlenie (len som ho asi nechcel vidieť, keď sa stal link argumentáciou v debate).
2. Svoje postupy nikomu nenúti (netvrdí, ze sú jediné správne), ako som mal najskôr dojem. Len, hovorí že budú platiť aj v low-tech. Už nebudem mudrovať.
To sa ti to kritizuje, keď tu nie je na čo pozerať z tvojich prác. S tým Horácom si to prehnal, ale svoju úlohu kritika si naplnil.S Jardenom občas komunikujem a riešim otázky, ale tvojim ostrým narážkam na jeho stránky nechápem, najme keď si sa sám vyjadril o svojich slabých skúsenostiach.
Akvárium je možné prevádzkovať aj na amoniaku a teda odpade ako uviedol M. Horák avšak v high-techu si bez šance. Jarden razí teóriu prevádzky s nízkym odpadom, má dôvody a vyplýva to z jeho pokusov/ to sú tie ostatné články čo si nečítal

/.
Ja zastávam túto teóriu, pretože sa mi pravidelné čistenie filtra a výmeny vody osvedčili a keď vieš čo treba prihnojiť do vody, tak sa ti rozsvieti...
Veď rastliny si pri nedostatku odpadu vytvoria amoniak/v zmysle amonium/ z NO3 a udržiavajú si tak populáciu pri živote a potrebujú rovnaké živiny ako baktérie, uhlík,O2,NO3,PO4,a ostatné a podstata "jeho" teórie je, že ak nevieme určiť koľko je odpadu a ako sa rýchlo rozloží, tak je lepšie ho mať menej v akva, práve kvôli riasam, ktoré ho začnú využívať. Netvrdím, že všetko čo tam je popísané je správne, to sa nedá tvrdiť ani o tvojich príspevkoch. Je tu za 2 dni veľa teórie, ale treba ju aj overiť a ja som niektoré čo sa tu občas vyskytnú už skúsila, tak sa daj do toho aj ty- mudrlant..Veľa zdaru pri pokusoch.
Ak by chcel niekto o tom viac, tak časopis Akvárium č.4 Dusík v akváriu M.Rejlková a príp.rada sa zapojím do témy.
Já samozřejmě souhlasím - ale

- za předpokladu, že se ten "brajgl" úspěšně mineralizuje a je ho "akorát. Pak je z něj to kýžené hnojivo pro kytky. Bez toho to fungovat nebude a nádrž se zamoří organickými produkty v různých stadiích rozkladu-a nežádoucími druhy bakterí.
"Výsledek" pak vídáme pravidelně na foru.
Jinak Martine, nádrž podobného typu jako máš ty, jsem viděl tak před 20 lety u chovatele, který v ní "zpracovával" vodu dopouštěnou z Demi-kolony pro další nádrže. Koukal jsem na to jako blázen, protože to byla skleněná "funguje to samo" - "kostka" tak 1000 l, na vrcholu stojanu s nádržemi, osvětlená jen denním světlem z proskleného světlíku, v ní jen velké kořeny a na nich anubiasy, bolbitis, microsorium a nějaký mech. Hejno neonek a teter červenohlavých. Voda křišťálově čistá, rostliny i ryby v naprosto dokonalé kondici. Ještě si pamatuji, že mi říkal, že ty kořeny převážel přímo z rašeliniště ve vaně v náklaďáku i s vodou.
Cítím to stejně. Odpad ničím nenahradíš

A tak mám vždy trochu přerybněno, abych nemusel hnojit

Díky za moc pochvalu!, za ty roky a to množství nádrží už trochu vím jak na to.
Žil jsem na třech místech v republice, pokaždé s úplně jinou vodou, což mne vždy v začátku slušně vykolejilo

, ale zase se člověk naučí v různých podmínkách. Jinak já teda roky nehnojím, vše doháním rybama. S tou rovnováhou a světlem - můj názor a zkušenosti jsou takové, že velká změna v osvětlení rozkolísá každou nádrž bez ohledu na filtrační či bezfiltrační systém. Prostě tam ty kytky a spóry řas začnou fungovat jinak.
Co se týče té 360ky, jednou za čas vyměním část vody a trochu odkalím předek nádrže. Je tam jen 1cm Aquaclay ground substrátu. Jelikož se to trochu rozvíří, dám tam vždy na pár dní bublifuk, aby pročistil vodu od jemného kalu.
No a jinak tam krmím docela dost, je tam asi 118 ryb a šneci. Asi by to zvládlo i větší ryby, třeba skaláry, ale já už je několikrát měl a tak po nich teď netoužím. Ale placky by tam asi vypadaly dobře

Odpadu sa treba zbaviť, keď robí problém. V zle fungujúcej nádrži, alebo nádrži na hrane, (klasickej, nie odchovne...) bude spôsobovať problém akýkoľvek prebytok odpadu - prekŕmenie, zhoršený rast rastlín (vznik odpadu aj znížená spotreba). Tie základné procesy sú známe - to by sme nevedeli postaviť ani tú čističku. Jarden ich v princípe nepopiera (len si vymyslel dalšie). Podstata jeho iného prístupu je len zbaviť sa všetkého odpadu, lebo by sa mu mohol v nádrži rozkladať (aj to bude fungovať s +mi/-mi) a robí z toho nejakú senzáciu (čítal som 2 články) - aspoň tak som to pochopil ja. Čo ma však zaráža, s akým opovržením nezabudne pripomenúť borcom z "bezúdržbovými" nádržami aby nezabudli doplniť odpar aspoň doplna.
Když to napíše takto (bez definice okrajových podmínek), tak je to demagogie. V běžných nádržích je příliš mnoho proměnných na nějaké jednoduché zevšeobecnění. "Fungovat" to samozřejmě může-viz tvoje minimalistické nádrže a parádní "Bezfiltrační nádrž 360", kterou osobně považuji za jednu z nejlepších v prezentacích, tobě se tam zjevně podařilo dosáhnout rovnováhy.
Bude tam minimální organické znečištění, správná mikroflora (dekompozitoři-aerobní heterotrofní bakterie) a správné fyzikální parametry.
Ale myslím, že by stačilo např. zvýšit zásadněji intenzitu osvětlení a systém to úspěšně rozkolísá...
Já se odpadu v rostlinné nádrži nezbavuji vůbec, respektive pouze v přerybněné nádrži s holým dnem jednou měsíčně odsaju dno a tím pádem vyměním i půlku vody. Mám nádrže malé i velké, bez filtru i s filtrací vnitřní či externí. Nikam nehrabu, vodu mám jak křišťál, hodnoty vody v pořádku a tak mne nějaké bakterie vůbec netrápí
Ale znát procesy, které se ve vodě dějí, je samozřejmě dobré. Bohužel, jak někdo níže poznamenal, dopátrat se správných odpovědí na otázky je často nadlidský úkol. Mnoho informací si protiřečí a to i těch vysoce odborných. Ale vůbec se tomu nedivím. Pokud se odborníci neshodnou na covidu, jak se mají "odborníci" shodnout na procesech v akváriu, když je každé jiné.

Ale ja som mal v otázke "po výmene filtra, bez súčasného zábehu so starým", to že si to prispôsobil svojej odpovedi...
K tvojmu príspevku. Pri vytiahnutí filtra, ktorý nečerí a primárne neokysličuje vodu, by som povedal že s ním odídu aj baktérie ktoré ho spotrebovávajú (nech už rozkladajú čokoľvek)...nebudem sa zaoberať procesmi ktoré nastanú keď to akvárium nebude zvládať - asi nastanú iné procesy a už sa mi nechce zachádzať do takej hĺbky, nejako sa to vyrovná
Pozrel som si tie Jardenove stránky. A on v nich nepopiera biologickú filtráciu (amoniak+dusitany v jednom), ako niekto kto v tom hneď vidí ČOV, kde sú koncentrácie tak vysoké, že neprežijú ani živočíchovia a rastliny...
Ale aj tam si myslím, že jeho závery sú vyvodené síce z faktov ale aj jeho zlých domnienok.
Veď sa ma tam (ako čitateľa) snaží presvedčiť, že správna cesta je zbavovať sa neustále všetkého organického odpadu ako v narýchlo zriadenej karanténe (pre nové ryby), alebo odchovnej preplnenej nádrži. To má byť tá vytúžená "prirodzená stabilita"? Ja som myslel že produkcia odpadu a spracovateľov v rovnováhe

A keď sa v článku o údržbe akvária obúva do stránok Horáca bez vysvetlenia, nedalo mi nanapísať ešte tento príspevok.
No nad tímto jsem se také pozastavil. Ale má i nemá pravdu. Pokud to bude holá nádrž s rybama, třeba odchovna, tak po vyjmutí bublifuku k tomu zřejmě dojde. Pokud vyndám čerpací hlavu s biomolitanen v zarostlé, dobře zajeté nádrží s osvětlením, tak se nestane nic.
Pokud si to myslím špatně, budu rád za diskuzi.

Astacus napsal: Když se filtr vyndá, kyslíku ubude, výkon nitrifikačních bakterií poklesne. Ty teda perlíš...

Astacus napísal Biofilm vytvářejí všechny usedle žijící bakterie. Podle biofilmu nemáš šanci poznat, které bakterie tam žijí. Ale ví se, že tam, kde se shromažďuje ve větším množství organický odpad, tam heterotrofní bakterie konkurenčně vytlačí nitrifikační bakterie. Které se ostatně živí úplně jinak a organický odpad je nezajímá.
Takže platí: zanesený molitan = žádná nitrifikace.
To si nemyslím, ak by si čítal Jardenov článok o biofilmoch poriadne, tak je tam uvedená literatúra z ktorej čerpal od M. Rulíka a ja som to čítala a rovnako aj Walstad vo svojej knihe píše v stati Biofilmy, kde vedci-nie ona, rozrezali biofilm a nachádzajú sa v ňom hlbšie v biofilme nitrifikačné ako aj denitrifikačné, dekompozičné a iné baktérie a organizmy. Okrem toho biofilmy majú obmedzené množstvo baktérii v nich a teda si sami regulujú ich množstvo v biofilmoch. Takže na molitanoch sa najprv vytvorí biofilm ako na každom povrchu a až potom sa zanáša viac a a viac odpadom a aj v takomto molitane sú nitrifikačné baktérie, pretože sú chránené biofilmom povlakom/EPM/.Všetko je tam popísané, iba treba hľadať.Veď prečo akvaristi žmýkajú molitany do akva pri zábehu, ak by tam neboli aj nitrifikačné, tak sa to tak rýchlo nezabehne?Aj sám pokus na golias.net to dokazuje-iba obyčajný molitanový filter, dokázal odbúrať obrovské množstvo amoniaku!!!
Nie, kyslíka je dosť, nádrž bez rastlín, kde je privzdušňovanie a prúdenie je nezmenené

Jaká nádrž, jaký filtr, jaké hodnoty před a po... ? Možné je leccos, ale je potřeba znát údaje a myslet na různé možnosti. Například: Přerybněná nádrž znamená nebezpečí nedostatku kyslíku. Když se filtr vyndá, kyslíku ubude, výkon nitrifikačních bakterií poklesne. Stačí, aby se voda hýbala jinak než dřív, a mikroby to může dočasně zasáhnout.
"A hned vedle (v mikroskopických rozměrech) je volné zrnko písku."
Takže v dne môžu existovať vedľa seba, ale vo filtri nie? Zaujímavé. OK teda. Ako mi vysvetlíš, že v prerybnenej nádrži, po výmene filtra, bez súčasného zábehu so starým, vystúpajú hodnoty amoniaku a dusitanov, keď tam žiadne nitrifikačné baktérie neboli?
Přidat reakci
[1] ...... 21 22
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 22689x