Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vnějšího kanystrového filtru

 

Články » Výroba vnějšího kanystrového filtru   Vytisknout tuto stránku 

Výroba vnějšího kanystrového filtru

Publikováno: 01.03.2015 • Autor: © Jardzino • Rubrika: Technika

 

Po pořízení akvária, jsem stejně jako většina akvaristů, pořídil vnitřní filtr. Byla to čerpací hlava a kus bioakvacitu. Po čase jsem byl nespokojen s faktem, že při čištění a vyndávání filtru mi část nečistot spadla zpět do akvária, po zapnutí je proud vody odnesl a já pracně čistil rostliny. Mimo to se mi filtrační vlastnost nezdála dostatečná, pořád jsem viděl nečistoty, jak mě "létají" po akváriu. Proběhla i změna hrubosti filtračních materiálů za jemnější, ale jak se ukázalo, byl to mylný krok. Filtr obrůstala ruducha, pak místy i sinice a proudění vody skrz bioakvacit bylo znatelně sníženo. Pokoušel jsem se i laborovat s umístěním filtru, s jeho natočením, abych zajistil správný proud. Po mnohých pokusech bylo jasno – A DOST! Sedl jsem zde na fórum a četl. Nebudu zde popisovat, co jsem vyčetl, protože tuhle možnost má každý a tento článek tvořím jako jeden z názorných příkladů "jak na to". Zkrátka, rozhodl jsem se pro výrobu vnějšího filtru s přesvědčením, že to mému akváriu jen prospěje a také protože rád tvořím.

 

Z čeho takový filtr vytvořit? Nějaké nádoby z měkkých plastů s uzavíratelným víčkem bez těsnění jsem okamžitě zavrhl. Mám rád, když jsou věci, jak se říká bytelné a vydrží. Proto jsem se rozhodl pro potravinářský plastový barel. Jeho víčko má těsnění a je z tvrdého materiálu. Pravda trošku jsem to přehnal, pro některé se může zdát jeho objem 30 litrů zbytečný, ale mě to nijak neobtěžuje a možná to bude mít i pozitivní dopad.

F

Soudek bychom měli, teď je třeba nějak přivést vodu. Použil jsem průchodky tohoto typu.

F

Jelikož mají i vnitřní závit na který našroubujete příruby s různým průměrem a o to jde. Chcete silnější hadici? Máte ji. Chcete kohout? Máte ho.

F

 

Možnosti napojení je vícero, snad si každý vybere. Pokud chcete namítat,  že je vyroben z materiálu nevhodného pro akvarijní prostředí, pak říkám – možná. Ale mám jistotu, že vše bude držet. Při nakupování jsem hned koupil těsnění a vše je připraveno.

FFF

Na závity jsem použil teflonovou pásku, barel naplnil po okraj a čekal, kde to prosákne. Kupodivu nikde.

V mém provedení mi voda vtéká do barelu spodem, tak bylo nutné zajistit, aby filtrační media byla ve výšce aspoň 10 cm ode dna. Možná že to není nutné nicméně, pokud bioakvacit bude hned na dně, tak se (podle mě) nejvíce zašpiní hned u průchodky a může to ovlivnit průtok. Vzal jsem tedy starý kýbl a provrtal mu dno, co nejvíce to šlo a následně jsem to dno zhruba ve výšce 10 cm uřízl. Zbytek kýble jsem vyhodil, dno jsem obrátil, jak se říká "vzhůru nohama", boky jsem vyřezal tak, že mi vnikly čtyři nohy, a vložil do barelu.

Filtrační materiál lze zakoupit různě na internetu za cenu zhruba okolo 15 -16 Kč za litr. Lze si i objednat kus uřezaný přesně na míru stejně, jako si vyberete hrubost filtračního média. Barel má průměr 30 cm, proto jsem objednal jeden plát o hrubosti PPI 10 v rozměru 31 x 31 cm a výšce 5 cm a další dva pláty s hrubostí PPI 20 ve stejném rozměru s výškou 10 cm. Do kruhového tvaru jsem jim pomohl nožem. V tomto pořadí jsem je vložil do filtru, takže mi vznikl filtrační materiál vysoký 25 cm s průměrem okolo 30 cm.

Dále je potřeba do sudu nainstalovat čerpadlo. Použil jsem starší kousek, který jsem našel doma - New jet 1200, kde jsem jen uřízl koncovku. Do sudu jsem vyvrtal dírku, kterou jsem protáhl kabel, koncovku znova napájel a z vnitřní strany sudu utěsnil silikonem.

Do průchodky jsem z vnitřní strany namontoval přírubu na hadici a jednoduše spojil s čerpadlem.

F

Sud jsem zavíčkoval a hurá na zkoušku. Po napuštění mi všechny spoje držely, tedy až na víko, kde byla viditelná netěsnost. Následně jsem zjistil, že sudy jsou při výrobě nejspíš svařovány a v ploše, kde dosedá těsnění, je vyvýšenina zhruba 1 mm. Smirkovým papírem jsem celou plochu zbrousil a zkusil znova naplnit vodou. Nyní je vše v pořádku, všechno sedí a nikde nic neteče. Hadici pro přítok do filtru jsem volil hrubší, pro čerpadlo pak tenčí. Rozměr vám neřeknu, protože to sám už nevím. Výtok z filtru je pomocí rozstřikovací rampy, sání je pak jednoduché bez žádného odvzdušnění. Sání jsem ještě vybavil přívodem CO2. Filtr mi jede zhruba týden a jsem spokojený. Má to dostatečný tah, a i když je to mimo téma, tak rozstřikovací rampa na zadní stěně ukázala své pozitivum. Rostliny už teď viditelně pookřály a lehce se houpou v proudu. Snad tento návod někomu a k něčemu bude.

F

F

F

F

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 23x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 01.03.2015 Upraveno: 01.03.2015 Přečteno: 1166x

Schválili: romant *** 01.03.15 • Heimdall *** 01.03.15 • vaaclav *** 01.03.15

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
26.02.2017*****Výroba držáku akvanářadí602x
08.10.2010*****SERA Fil 1201242x
23.04.2013*****Výroba propustné přepážky do akvária1099x
08.07.2011*****Polské CO2 sety - ukázkový šlendrián2544x
20.02.2018*****Výroba krytu z lehčeného PVC1176x
23.04.2017*****Hamburský plošný filtr (HMF)1324x
26.06.2014*****Skimmer vlastní výroby za pár korun1309x
19.02.2018*****TC 420 - programování1544x
06.05.2017*****Akvarijní stěna z IKEA Lappaland553x
15.08.2012*****JBL Aqua in-out657x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 26 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [26] Džouzif® 12.10.18 08:28
Sice starší článek a tedy i ceny byly v té době jiné, ale ať počítám jak chci, tak teď mi to vychází jen za materiál na nějakých 1900,-kč při soudku velikostí 6 litrů. U takového se těžko použije vnitřní cerpadlo, protože by se tam už nic nevešlo, takže je třeba použít výtlačné. K tomu připočteme dopravu od několika dodavatelů a rázem jsme na 2200,-.

No a vzhledem k tomu, že kanystrove filtry jsou dnes kolem 1700,-kc, tak se nevyplatí něco tvořit. Takhle velký soudek je pak zbytečně velký a cenově se dostaneme zhruba na 3 násobek ceny co vyjde malý filtr a za to si už koupíme kvalitnější značkový.

Reagovat na tento komentář [25] Nifty® 25.02.17 21:29
Super tip, jen by mě zajímalo, jak se to čistí?

Reagovat na tento komentář [24] ilhanek® 21.05.15 14:01
Hodně dobrý nápad ... jak často to čistíš bych rád věděl.. ale luxusní filtr :-) zajímalo by mě do jak velkého akvária by se max toto dalo použít :-)

Reagovat na tento komentář [23] Bartolomiu® 06.04.15 09:58
Souhlasím s vavralery. Super článek i návod. Udělám to podobně, jen asi opravdu čerpadlo dám ven. Díky moc za podrobný návod. Super Jardzino, jen tak dál a víc takovejch samodomo :-)

Reagovat na tento komentář [22] vavralery® 19.03.15 10:48
Nemá na tom co skouset a fungovat to bude(není na tom nic co by nemelo fungovat).De videt ze autor je zrucny kutil na rozdil od jinych co mají jen blbe poznámky a sami nic neumi a resi tady hovadiny všech smeru akvaristiky.(hodne CO2,uvolnovani teskych kovu do vody,uvolnovani vapence s cementového pozadi,premnozeni sneku,jakou vodu...atd.....

Reagovat na tento komentář [21] RBeil® 16.03.15 12:07
Pokud vim tak tento članek je o filtru jako jednotce samotne, ne o estetice a rozsřikovaci rampy + sáni filtru v akva. To si každý může udělat jinak pode výkonu filtru a velikosti akva.

Reagovat na tento komentář [20] vaclav® 14.03.15 11:21
Pokud nemáš vyzkoušené co je nejlepší, proč píšeš článek už teď a ne až po testech.

Reagovat na tento komentář [19] Jardzino® 08.03.15 09:24
vzhledem k tomu že jsem ve fázi testování - jak průměrů otvorů rozstřikovací rampy tak průměr sání. není nic jednoduššího než koupit nejlevnější trubku která je hlavně k dostání. proto mne barva vůbec nezajímá.

Reagovat na tento komentář [18] vaclav® 07.03.15 21:24
I maličkosti dokáží zkazit jinak docela pěkný dojem. Například místo světlých trubek použít černé které v akváriu nejsou tak vidět.

Reagovat na tento komentář [17] Jardzino® 07.03.15 08:10
jak už zmínil kolega - nezapomínejte na průměry všech přírub, kohoutů atd.. já měl kohout i dole a voda vlivem něho nestačila přitékat. proto jsem tam hodil přírubu a je klid. Jinak rampu i nasávací část mám z tenkostěné trubky ( hornbach ) která je na elektřinu. jsou k tomu i kolínka ( tvořena ze dvou kusů). cena trubky kolem 30kč.

Reagovat na tento komentář [16] O.Tom® 06.03.15 23:36
Je to pěkné, ale výběr správného "těsnícího" barelu je problém a riziko, zvlášť když nikde není žádná kamenná prodejna pro "osahání" a všechno je přes e-shopy :)

K čerpadlu, asi bych ho nedával dovnitř, ale klasicky za barel na výstup, tzv nasucho jen napojil na hadice. A ušetřil si tak práci a další riziko s průchodkou.
img.photobucket.com/…

K průtoku, určitě záleží na průměru hadice a její délce, jak už tu bylo napsáno, neméně záleží na vnitřním průměru všech průchodek a nasávacích trubek, atd.
V akvaristice jsou používány tenkostěnné trubky, čistě pro akvarijní ůčely.
Když si pak něco tvoříme z klasických silnostěnných vodovodních trubek pro vysoké tlaky, je třeba myslet na vnitřní průměr.

A k mosazným průchodkám, nevím co je na tom pravdy, ale v minulosti jsem tu četl, že jsou k akváriu nevhodné. Údajně mohou uvolňovat těžké kovy a některé citlivější živočichy přiotrávit.

Reagovat na tento komentář [15] sajfrdík® 06.03.15 23:00
Víc takovejch článků z vlastní výroby..Všechno se dá udělat ručně a za pár šupů..Super článek a super nápad ;)

Reagovat na tento komentář [14] Budik77® 06.03.15 16:58
No mám 3 koše, dole keramika, pak půl keramika a půl 10ppi pena a nahoře opět pěna zakrytá jemnou vatou...

Reagovat na tento komentář [13] RBeil® 06.03.15 07:22
Jestli pišeš že se tito po dvou týdnech ucpe a rampa ani nečeři hladinu tak si myslim že čerpadlem si to pomužeš prodloužit jen o 3 dny.... Co tak dát dolů keramiku na to 10ppi pěnu a jenom nahoru dát plát z 20-30ppi nebo vatu, ta keramika nebudem mit takový odpor a jsou tu na to dobré recenze.

Reagovat na tento komentář [12] vavralery® 05.03.15 15:02
Smekam klobouk za tento napad...Uz jsem s takového soudku 3.6litru udelal vyvijec CO2 a jdu na tento filtr...jako cerpadlo použiju Sicce cerpadlo Nova 800 litru/h,,,a soudek staci 20litru si myslim...

Reagovat na tento komentář [11] Budik77® 04.03.15 18:42
Ano něco to stojí (čerpadlo), ale ne tolik jako nový fluval. A jak píšeš ty poměry tak hodně přesahující potřeby mého aka a to je v pořádku...
Teď mám v akva sice vodu bez nějakého zákalu nebo tak něco, ale plavou mi tam takové drobky...
A pokud nechám filtr 2-3 týdny bez čištění, tak rampa skoro ani nezvlní hladinu. :( Prostě strašně slabý průtok...
Prostě dle mě potřebuju něco většího a silnějšího. :(

Reagovat na tento komentář [10] Jardzino® 04.03.15 17:48
Já teda nevím ale vzhledem k tomu že čistý objem filtračních hmot je 18,87 litru a doporučení je mít tuším 2- 4% nádrže ( doporučuje SERA ) tak kdyby toto množství materiálu mělo být 4 % tak nádrž by mohla mít 471 litrů. při 2 % okolo 950 litrů. Fluval 305 má objem okolo 6,6 litrů takže při volbě dobrého čerpadla ( nevím na co jsi zvyklý) máš objemově tyhle fluvaly 3 v 1. Jestli to je pro tebe řešení si musíš odpovědět sám - stojí to taky peníze a někdo by to nechtěl ani za nic už pro vzhled.

Reagovat na tento komentář [9] Budik77® 04.03.15 13:54
Dotaz: mám 350l akvy a Fluval 305, zdá se mi, že tento filtr již má své za sebou, peněz na novej filtr moc není a tak mě tohle hodně inspirovalo, ale bude to dostačující? A jeké čerpadlo použít?

Reagovat na tento komentář [8] kacercz® 03.03.15 22:20
Tak takhle o tom premyslim, uplne stejne, taky 30 litorvej sud, akorat chci poridt se sponou a tesnenim, ne sroubovaci. Pruchodky plastove a dat pruchodku i na el kabel. A resil jsem jak udelat to dno, uriznutej kybl dobrej napad, asi budu opisovat :)

Reagovat na tento komentář [7] RBeil® 03.03.15 17:47
Velmi užitečný článek :-) Něco takového jsem dělal akorát z kanalzační trbky a závitu z velkoobjemové pumpy, ale krachlo to na netěsnosti závitu. Jinak si myslim že i kdybys ten filtr měl o 10m níže tak furt bude průtok jen 400l/h protože něco si vezmou filtrační media a něco průměr hadice, protože celý filtr funguje na principu "spojených nádob" takže potřebuješ překonat jen cca 5-10cm co je rozdíl výškou hladiny a okraji skla a to si určitě nepápne 800l/h z výkonu :-) takže pokud chceš větší průtok zkusil bych větší hadice :-) jinak plaec nahoru, budu se motivovat :-)

Reagovat na tento komentář [6] Jardzino® 03.03.15 08:57
Jinak co se týká čerpadla - tak jsem použil 1200l , nicméně to do mé výšky vytlačí tak max 400. Na vývodu ze sudu mám kohout a tím nadstavuju průtok dle mých požadavků.( mám to skoro naplno). Ohledně ucpání jsem neuvažoval - jako nejslabší článek se jeví sací koš. Do trubky sání mám ještě vrtnuté 3díry jako pomocné a ta nejvyšší (5cm pod hladinou) je bezpečnostní, kdyby to začalo téct tak mi vyteče akva po tu díru a pak zavzdušní filtr.

Reagovat na tento komentář [5] Jardzino® 03.03.15 08:34
jsem to zkusil a do akvárka šla jen mlha. Takže super. Jediné co bych doporučil je mít někde nahoře v sudu odvzdušnění a vážně volit pro přítok hrubší hadici

Reagovat na tento komentář [4] Jardzino® 03.03.15 08:29
Jestli je obsah CO2 v akvariu 30mg/l nebude tato hodnota i po nasátí ve filtru ? Podle mě je to uplně jedno, otazka je- co se stane při nedokonalém rozpuštění stržené bublinky a hromadění ve filtru. A proto jestli dát CO2 za filtr, tak asi z tohoto pohledu. Napadlo mě přivést CO2 do sudu přímo na sání čerpadla , ale zvýší se tím hlučnost a byly k tomu připomínky že bych ho ,,oddělal,,. Nicméně

Reagovat na tento komentář [3] KarlosS® 02.03.15 17:13
to si udělám na jezírko :-)
Já používám plastové elektrikářské vodotěsné průchodky.

Reagovat na tento komentář [2] olwy® 02.03.15 15:42
Pěkné, taky mě to brzo čeká. Jaké tam máš čerpadlo? Řešíš nějak, že se to může někde ucpat a čerpadlo pojede na prázdno? Líbí se mi to... Děkuji za ukázku.

Reagovat na tento komentář [1] honzacb® 02.03.15 15:38
Zajímavé řešení. Jen si nejsem jistý přidáváním CO2 do sání filtru. Pro nitrifikační bakterie to asi nebude zrovna to pravé. Mám takový pocit, že jsem na tuto problematiku narazil zde na fóru.

Další články tohoto autora
Žádné další články
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1437-vyroba-vnejsiho-kanystroveho-filtru