Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Základy použití filtračních hmot

 

Články » Základy použití filtračních hmot   Vytisknout tuto stránku 

Základy použití filtračních hmot

Publikováno: 09.03.2011 • Autor: © Silent • Rubrika: Technika

Použití filtračních hmot v praxi

V akváriích se snažíme v rámci možností napodobit přírodní procesy, a proto i filtrační proces tomuto cíli musíme co nejvíce podřídit. V přírodě voda prosakuje skrze jednotlivé vrstvy půdy a je čištěna jak mechanicky, tak i biologicky mnoha mikroorganismy používajícími zeminu jako substrát. Podobný systém musíme napodobit i v našich filtrech.

Základní rozdělení filtračních hmot je na mechanické, biologické a chemické. Čistě mechanické filtrační médium je například filtrační vata. Zde bych podotkl, že je třeba používat pouze vatu určenou primárně k akvaristickým účelům a ne vatu běžnou, kupříkladu z lékárny. Některé vaty lze při čištění proprat a použít znovu, jiné je třeba vyměnit.

V další fázi filtrace se používají hmoty, které poskytují ideální substrát pro mikroorganismy. Toto jsou biologické hmoty. Některé z nich fungují jako jakýsi hybrid mezi hmotami mechanickými a biologickými. Typickým příkladem je makromolekulární polyuretanová pěna ( bioakvacit, filtren). Tato hmota je univerzální a lze ji použít jako jediné médium ve filtru. Mezi čistě biologické hmoty bych zařadil výrobky na bázi sintrovaného skla, např. Sera siporax, Eheim Substrat pro a podobné. Výhodou těchto hmot je obrovský vnitřní povrch, který mohou osídlit nitrifikační bakterie. Jako další bych uvedl keramické trubičky a plastové segmenty. Tyto hmoty mají menší osidlovací povrch než předešlé, ale jejich výhoda je v ceně.

Jako poslední fáze filtrace je fáze chemická. Zde se nejčastěji používá aktivní uhlí, které nás zbaví různých toxických látek a zbytků léčiv. Uhlí se ovšem nedá znovu regenerovat a po použití se musí vyhodit. Jeho účinnost je velmi omezená. Filtrační kapacita je vyčerpána již po několika hodinách. Na trhu jsou ovšem i selektivní filtrační hmoty, které nás zbaví amoniaku, dusitanů, dusičnanů a fosforečnanů. Zde je ovšem nutné dbát návodů od výrobců, abychom si nezpůsobili větší problémy než při jejich nepoužívání. Všechny tyto hmoty z vody něco odebírají. Jsou však i hmoty, které vodě něco dodají. Typickým příkladem je použití filtrační rašeliny. Tato upravuje uhličitanovou tvrdost a vodě dodává huminové látky, třísloviny a vitamíny.

Může se zdát, že správné použití filtračních hmot je alchymie. Stačí ovšem jen znát základní přírodní procesy a filtr se nám pak stane významným pomocníkem při chovu ryb.

Poslední dobou se tu často objevují dotazy, co je vlastně špatného na vypínání filtrů na noc. Vždyť to ruší, nedá se u toho spát a podobně. Mnohdy se argumentuje tím, že vypnutí na pár hodin přece nemůže nijak vadit. Přátelé! Omyl. Pokud chceme na plno využít primární účel filtrace, a to degradaci dusíkatých látek, je nutné, aby filtr běžel neustále. Naše kamarádské amonizační a nitrifikační bakterie totiž nutně potřebují kontinuální přísun okysličené vody s obsahem oněch dusíkatých látek, aby se mohly vesele množit a destruovat tyto látky na méně jedovaté. Samozřejmě, že krátkodobé odstavení filtru, např. při údržbě není nic nebezpečného, stejně tak krátkodobý výpadek elektrické energie. Ovšem vypnout filtr a zapomenout je velký problém.

Před několika lety jsem se dostal k výzkumu jedné špičkové firmy ve výrobě filtrů. Předmětem zájmu byla právě výdrž našich oblíbených nitrobakterií v odstaveném filtru. Abych nezdržoval. Zjistili opakovanými pokusy že po vypnutí filtru u běžně zarostlé a zarybněné nádrže dochází po jedné hodině k ustávání množení nitrifikačních bakterií, po třech hodinách ustává proces nitrifikace, po 12ti hodinách začínají vlivem nedostatku kyslíku hynout nitrifikační bakterie a začíná proces hniloby vlivem vznikajících patogenů a nakonec po 24 hodinách je prostor filtru přesycen produkty rozkladu,  obsažená voda je toxická a obsahuje velké množství sirovodíku a podobných „sajrajtů“. Časové údaje se samozřejmě budou nádrž od nádrže lišit, ale rozdíly nebudou velké. Zapnutí filtru po takovéto době se rovná cílenému otrávení života v nádrži. Podotýkám, že tento pokus probíhal s vnějšími kanystrovými filtry.

Jak je vidět, tak pokud je nutné odstavit filtr, tak maximálně na hodinu, nic se neděje, pokud na dvě až tři, potom je třeba filtr alespoň propláchnout. Pokud dojde k delší než šestihodinové  odstávce, doporučil bych kompletní vyprání a naočkování vhodným přípravkem s obsahem bakterií.

Pokud někdo vypíná filtr na noc, už od začátku musí počítat s tím, že filtr nikdy nebude pracovat tak, jak má, a bude filtrovat víceméně jen mechanicky a veškerá biofiltrace bude probíhat jen díky bakteriím obsaženým v substrátu a na povrchu dekorací a rostlin. Někdy to stačit může, ale v naprosté většině bohužel ne. Takže filtr nonstop a objem co největší (v rámci možností).

Doufám, že jsem vás neotrávil tak, jak mohou otrávit ryby notoričtí vypínači filtrů.

Ještě si dovolím doplnit několik fotek filtračních hmot. Omluvte kvalitu, protože se většinou jedná o již používané hmoty.

F

Filtrační vata vhodná jak pro předfiltraci, tak pro jemné mechanické dočištění vody.

F

Detail filtrační vaty.

F

Hrubá keramika vhodná pro mechanickou předfiltraci.

F

Plastové segmenty vhodné jak pro mechanickou, tak do určité míry i pro biologickou filtraci.

F

Hrubší verze bioakvacitu. Vhodná pro předfiltraci.

F

Jemnější bioakvacit vhodný pro biologickou a mechanickou filtraci.

F

Tentýž jemný bioakvacit jen jiné barvy.

A teď několik vzorků čistě biologických hmot.

F

Ehfisubstrat, což je starší verze oblíbeného Eheim substrat pro.

F

Hrubší biokeramika.

F

Biokeramika, která vlastně není keramikou. Jedná se o sintrované sklo.

F

Oblíbený Eheim substrat pro. Velmi kvalitní a mnou doporučovaná biologická hmota.

F

Biokeramická verze substrátu pro od firmy Hagen (Fluval).

F

A nakonec alespoň jedno chemické médium - aktivní uhlí.


Samozřejmě to zdaleka není přehled všech hmot na trhu, což není v mých momentálních silách. Například prozatím se nedostalo na speciální selektivní hmoty určené pro odstranění jednotlivých škodlivin z vody.

Časem snad tento článek doplním o popisy a fotografie i těchto specialit.

Honza (Haimdol)

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 87x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 09.03.2011 Upraveno: 10.03.2013 Přečteno: 7193x

Schválili: Bob66 **** 10.03.13 • romant **** 10.03.13 • alpaka **** 10.03.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
20.02.2012*****Zprovoznění externího filtru Atman CF-12001116x
26.08.2017*****DIY - akvarijní kontrolér/regulátor teploty, automatické topení a chlazení, osobní zkušenost530x
03.06.2006*****Filtrace46373x
05.12.2010*****Reflektor na 112l za 10 minut3280x
10.01.2011*****Ideální náplň do Co2 kvasinkovače8463x
23.02.2011*****Porodnička1892x
30.08.2017*****Domácí a komerční filtrace83x
01.12.2012*****Výroba 4°dKH roztoku pro permanentní CO2 test2607x
05.03.2015*****JBL Cleany39x
08.08.2011*****EHEIM professionel 3 3501377x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 37 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [37] Tučňák® 22.09.18 21:32
Ty časové údaje výdrže nitrifikačních bakterií se mi zdají zvláštní, skoro až nabádají k vypínání filtrace. Po 12 hodinách začínají bakterie hynout? Pokud nastavím spínací hodiny na filtrační odstávku od 22:30 do 8:30, bude to působit, že bude vše v pořádku (akorát se sníží doba nitrifikace).

Upravit Reagovat na tento komentář [36] ® 29.12.17 23:21
Komplexni, jednoduche shrnuti problematiky. Diky moc.

Upravit Reagovat na tento komentář [35] ® 29.09.17 19:42
Moc díky-poučný a dobře napsaný článek

Reagovat na tento komentář [34] Zavlast® 19.01.16 00:21
Super článek, děkuji za vše.. Na Tvé doporučení místo aktivního uhlí sem dal sera siporax do posledního koše EX filtru a naprostá spokojenost /1,5 měsíce/

Reagovat na tento komentář [33] Xpe® 06.12.15 15:23
Super sepsané, poučné, moc dobrý článek.

Reagovat na tento komentář [32] ampik® 07.11.13 06:51
jo bratrovi vadilo, že je zavzdušněný filtr, a místo toho aby nalil trochu (litr) vody do akvárka, tak vypl filtr... mám na něj vypínač. druhej den si vzpoměl, že mi ho vypnul. no a pochcípalo mi všechno. za jedinný den a já nevěděl proč.
dle mě je potřeba komplet vyčistit viltrační materiál a vylít vodu z filtru.
na výpadky proudu mám čerpadlo z auta, k tomu gelovou baterii a regulaci. vydrží mi to dvanáct hodin.

Reagovat na tento komentář [31] jinokrajec® 25.04.13 21:59
Jelikož zvažuji o koupi vnějšího filtru ( konkrétně JBL e701 )sháním užitečné rady, postřehy a zkušenosti od druhých. Tenhle článek je super popis o všem užitečném. Pěkně shrnuté a napsané. Palec nahoru Haimdole. Díky

Reagovat na tento komentář [30] LinaDee® 31.03.13 22:11
Výborný článek, zrovna nedávno jsme na lidéčku řešili, jak dlouho vydrží filtr vypnutý (kvůli údržbě apod.) Škoda, že jsem o článku nevěděla před týdnem, byla bych aspoň za chytrou :)

Reagovat na tento komentář [29] Ondrasss® 24.01.13 09:05
Co jeste dodat, asi nic :)

Reagovat na tento komentář [28] Nikol® 11.01.13 18:51
Velmi užitečný článek! Přesně to co jsem hledala.Díky

Reagovat na tento komentář [27] tafulda® 02.12.12 13:58
Pěkný článek.

Reagovat na tento komentář [26] predator3313® 22.10.12 15:11
:) pěkné zhrnutí pro začátečníky

Reagovat na tento komentář [25] Brix® 22.03.12 09:21
Supr článek, pro začínající akvaristy nezbytný. Díky.

Reagovat na tento komentář [24] Zoidik® 31.10.11 13:17
Bezvadný článek. Jenom bych ocenil kdyby tady bylo uvedeno, jaký je rozdíl mezi normální vatou a akvaristickou vatou. To samé co se týče třeba normální rašeliny, kterou koupím v krámu a filtrační rašelinou.

Reagovat na tento komentář [23] sirPavol® 12.07.11 19:44
oplati sa preštudovať :)

Reagovat na tento komentář [22] Qain® 14.04.11 16:29
dobre shrnuti. sice je toho vsude napsano dost, ale opakovani je matka moudrosti :) Trochu bych asi rozvinul tu vetu ze zaveru: objem filtru co nejvetsi... ono totiz prekvapi, ze s cenou filtru casto roste jen vykon motorku a objem vody filtrem prohnane. Kdyz se ale podivate jak se vuci cene a velikosti celeho filtru zvetsil objem filtracni hmoty, pak je tento pohled vetsinou zalostny. Toto plati zejmena u vnitrnich filtru. Vnejsi filtry jsou vetsinou ok, ale ze zkusenosti bych napriklad udaj "Filtr vhodny pro akvaria 100-200 litru" bral jen jako voditko, ze pro 100 litrove akvarium bude filtr pracovat jak ma. Cim blize ke 200 litrum, bude se filtrace znacne zhorsovat. Na filtru by se setrit nemelo.

Reagovat na tento komentář [21] Silent® 11.03.11 15:08
To už na obecný článek není. Různé skladby filtračních hmot závisí na nutnosti vyfiltrovat, nebo naopak přidat tu určitou látku. Takovéto problémy raději řeším přes vzkazy. Neříkám, že by to nešlo napsat do článku, jenže pokud čtenář není trochu více znalý v této problematice může si nevhodnou skladbou hmot zadělat na problémy.

Reagovat na tento komentář [20] danny80® 11.03.11 12:01
dobre, jako zaklad k podrobnějšímu článku postačí. Hlavní přínos je zjištění, že filtr se nevypíná a jaké filtrační hmoty máme. Určitě bych rád uvítal např. jak filtrační hmoty skládat, kdy jakou filtrační hmotu použít. Osobně používám Eheim Substrat Pro a jednu bilou vatovou vlozku nahoru, ale kdy napriklad pouzit aktivni uhli nebo jine prisady. To by me zajimalo.

Reagovat na tento komentář [19] stetinka® 10.03.11 20:45
supr!

Reagovat na tento komentář [18] filipsi® 09.03.11 21:57
Hezky. Mohl bys doplnit trosku vic, co se skryva za "Vedci zjistili ...", pripadne dat primo odkaz na ten clanek? Jsem proste pochybovac, uz nekolikrat se mi stalo, ze byla el. vypnuta dele nez zdravo, a zadna katastrofa se nekonala. Zajimaly by me konkretni podminky, za jakych merili a co namerili.
Jinak samozrejme pokud clovek zajisti zalozni zdroj, nebo o preruseni el vi a filtr napr. pred zapojenim vycisti, kazdopadne je na "bezpecne strane", o tom zadna.

Reagovat na tento komentář [17] Bert® 09.03.11 20:36
Pěkný článek, díky za ten poznatek z experimentu, to mě zajímalo a konečně to vím :-) přehled filtračních hmot taky supr.

Reagovat na tento komentář [16] Silent® 09.03.11 19:35
Děkuju všem za komentáře. Chystám se do filtrace a filtračních hmot ponořit trochu hlouběji a sesmolit nějaký trochu odbornější článek. Jen na to mít více času.

Reagovat na tento komentář [15] Kuca® 09.03.11 19:25
Super článek.
Jen tak dále.

Reagovat na tento komentář [14] FreeDale® 09.03.11 19:04
Nelze než souhlasit... Jediný pozitivum pro chronické vypínače filtrů je to, že jelikož se jim bakterie nestihnou ani namnozit, tak jim nemůžou ani pochcípat. Alespoň ne v takovém množství, aby to mělo nějaké fatálnejší důsledky.
Nicméně i tak je výmluva na hlučnost dost irelevantní, i jen obyčejná čerpací hlava je dost tichá na to, aby se u toho dalo spát. A přivzdušnovani vnitřních filtrů jde dost ztišit použitím zpětného ventilu na konec hadičky, co je nad hladinou.
Dalším paradoxem je, že lidem nevadí hluk zvenčí, vlaky, hudba nebo televize, je dost lidí, co usínají u tv, ale bublání vody jim vadí.
Ach jo, kam se ten svět řítí...

Reagovat na tento komentář [13] Lukino® 09.03.11 18:33
Dobře napsaný článek, žádné extra vědecké názvy, takže pochopytelný a naučný pro každého.

Reagovat na tento komentář [12] romant® 09.03.11 18:23
Stará známá pravda, že opakování je matka moudrosti. Tento článek je svojí polopatickou sdělností velmi užitečný, nejen začátečníkům. Palec nahoru.

Reagovat na tento komentář [11] beowulfx® 09.03.11 18:12
Super, zase vím o něco více o nitri baktériích a jejích správné funkci ve filtru, hezké počtení :)

Upravit Reagovat na tento komentář [10] ® 09.03.11 17:53
Já věděla=) a při nedávném vypnutí proudu na cca 7 hodin jsem už lehce kolabovala=) Jaký by byl nejlepší postup? Asi teda propláchnout, no to jsem neudělala, naštěstí žádné následky nepozoruju.
Filtrování zdar!

Upravit Reagovat na tento komentář [9] ® 09.03.11 17:45
V jednoduchosti sdělení je krása. Díky.

Reagovat na tento komentář [8] beowulfx® 22.06.10 23:14
Zase o něco chytřejší

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 01.05.10 15:45
Dobrý článek,díky.Hlavně pro amatéry a neznalce jako jsem já.

Reagovat na tento komentář [6] voko® 06.04.10 21:13
Dobrý článek. Neznalým(jako mně) pomůže.

Reagovat na tento komentář [5] Silent® 27.03.10 19:13
Tak to samozřejmě vím, ale běžný akvarista tuto možnost regenerace uhlí nemá. Proto jsem to neuváděl. Nicméně pracuji na rozšířeném a více odborně zamířeném článku o filtračních hmotách. Jen co čas dovolí.

Reagovat na tento komentář [4] ČUPR® 17.03.10 20:00
Stručné a jasné řešení. Díky za příspěvek!

Reagovat na tento komentář [3] lukasbarinka® 07.03.10 20:06
Skvělý a poučný článek.

Reagovat na tento komentář [2] kalahare® 28.02.10 20:17
Díky za tenhle přehled. Měli by si ho přečíst všichni začátečníci. Dobře fungující filtr ušetří spousty problémů a práce navíc.

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 28.02.10 11:22
Moc pěkný článek

Další články tohoto autora
Žádné další články© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/373-zaklady-pouziti-filtracnich-hmot