Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200

 

Články » Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200   Vytisknout tuto stránku 

Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200

Publikováno: 09.02.2014 • Autor: © Pulsar • Rubrika: Technika

Chtěl bych se podělit o několikaletou zkušenost s vnějšími filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX 1200.

TetraTec EX 700

Celkově: tichý, spolehlivý, dobrý poměr cena-výkon, objem (filtr spolehlivě pracuje v nádrži o objemu 240 litrů).


Zkušenosti s nedostatky:

- většina problémů nastává příliš "silovým" zacházením

- pokud příliš dotáhnete plastovou matku v místě spojení hadice s plastovými "U" díly, které jsou umístěny na hraně akvária, dojde časem k odlomení plastové části "U" dílce těsně nad závitem... Stačí jen lehce bez větší síly matice dotáhnout. Nikdy nedotahovat do maxima. Hadice se mi nikdy neuvolnily ani neprotékaly. Prevencí silového nasazovaní hadic na plastové "U" dílce je jejich namočení do teplé (ne vařící) vody. Toto opatření usnadní  jejich nasazení.

- "zelené" kohouty regulující průtok na vstupním a výstupním ventilu se mohou ulomit při příliš "silové" snaze překonat odpor kohoutu, který vzniká zanešením ventilu nečistotami. Stačí část filtru s ventily demontovat a ventily vyčistit kartáčkem, případně zředěným roztokem Sava. Pokud se kohout odlomí, lze zkusit jeho fixaci instalatérskou páskou - vyzkoušeno, neprotéká. Pro větší klid však doporučuji raději zakoupit nový díl s ventily.

- při primární montáži filtru nebo po údržbě filtru doporučuji dbát na správné "zapadnutí" všech košů s filtračním materiálem do sebe. Pokud koše "nesedí", hlava filtru při nasazování klade odpor. Jeho násilné překonání vede k nepatrné deformaci nádoby, ve které jsou koše uloženy, a filtr pak netěsní a teče kolem hlavy. Někdy nepomůže ani výměna těsnění kolem hlavy filtru.

- při primárním nebo "poúdržbovém" zprovozňování filtru doporučuji po uložení všech košů do filtru naplnit filtr vodou z akvária asi tak 4 - 5cm od horního okraje nádoby filtru. Částečně se vyhneme někdy problematickému plnění filtru vodou přes pumpu na hlavě filtru.

- pokud čistíte rotor (vrtulku) hlavy filtru pod tekoucí vodou, je třeba dávat pozor na sesmeknutí a možnou ztrátu drobných gumových koncovek na kovové osičce rotoru.

- zpomalení průtoku filtru mají na svědomí zanešená filtrační média a zanešené hadice filtru. Ty  je vhodné pravidelně jednou za 3 - 6 měsíců provozu demontovat, naplnit horkou vodou a vyčistit kartáčem, který je k tomu určen (kartáč na drátu). Jinou spolehlivou možností je naplnění hadic Savem, které usazené nečistoty uvnitř hadice uvolní, aniž by poškodilo hadici. Ideální (rychlá) je kombinace obou metod. Hodně zanesené plastové "U" dílce je vhodné asi na 1 - 2 hodiny naplnit Savem a pak jemným kartáčkem očistit dostupné části. Savo většinou stačí. Po použití Sava vždy hadice a plastové "U" dílce řádně propláchněte vodou.

- po primárním zprovoznění nebo po údržbě s rozebráním filtru vzniká ojediněle problém se zdánlivou hlučností hlavy filtru. Správně filtr jemně, tiše a konstantně "vrní". Zvýšená hlučnost je někdy způsobená přítomností vzduchu v hlavě filtru. Většinou pomůže stisknutí pumpy na hlavě filtru nebo opakované vypnutí a zapnutí. Někdy je nutné demontování rotoru z hlavy filtru, jeho vyčištění a kontrola  přítomnosti výše uvedených gumových "čepiček" na obou stranách kovové osičky rotoru. V každém případě by po těchto opatřeních neměla být činnost samotné hlavy filtru nijak slyšitelná v případě  umístění filtru  v zavřené skříňce pod akváriem (pozor na vibrace způsobené dotykem s jinými předměty ve skříňce, např. CO2 láhev).

- tenká "bílá" filtrační vata (jedna z filtračních komponent uvnitř filtru) se velmi rychle zanáší a snad časem i hnije. Proplachování moc nepomáhá. Většinou ji po 2 měsících používání vyhazuji. Filtr funguje dobře i bez ní. Aby se do filtru nedostávaly hrubší částice, nasazuji na sací koš umístěný v nádrži buď molitanovou kostku, nebo kostku z "modré" filtrační pěny (ta je vhodnější). Kostku jednou za měsíc (při vypnutém filtru) opatrně i s košem vytáhnu z akvária a řádně promyji nebo vyměním za druhou (je to rychlejší, použitou promyji, vysuším a připravím na příště...).

- součástí filtračních médií je i balíček s filtračním uhlím (má na sebe vázat snad těžké kovy a toxické látky).  V případě, že hnojíte mikroprvky u rostlinných akvárií, nedoporučuji používat. Uhlí je však dobré použít v případě použití léčiv nebo při předávkování mikroprvky (výměna vody mi však připadá jednodušší).

 

TetraTEC EX 1200

Celkově: tichý, spolehlivý, dobrý poměr cena-výkon, objem (filtr spolehlivě pracuje v nádrži o objemu 540 litrů).


Zkušenosti s nedostatky:

- u filtru EX 1200 platí vše výše uvedené. U obou filtrů je také nedostatečný počet dodávaných dílců pro rozstřikovací rampu v případě provozování rostlinných akvárií s potřebou umístění rampy na celou zadní stěnu akvária. Díly lze však dokoupit.

U filtru EX 1200 jsem se setkal jen se dvěma problémy:

- po údržbě spojené s rozebráním filtru dochází někdy k netěsnosti a úniku vody kolem hlavy filtru, a to i přes správné uložení košů. Někdy pomůže změna pořadí uložených košů (doporučuji neměnit jejich vzájemné pořadí u dobře fungujícího těsnícího filtru). Lze také vyměnit těsnění pod hlavou filtru. Mně se osvědčilo použití instalatérské "šedé vazelíny" na konopná těsnění. Její šetrná aplikace na těsnění po celém obvodu hlavy filtru přinesla spolehlivý efekt bez vlivu na kvalitu vody. Pokud si nejste jisti nezávadností "vazelíny" doporučuji ji na zkoušku nanést na stěnu sklenice, kterou pak naplníme vodou. Po 24-48 hodinách by voda ve sklenici měla být čistá, bez zákalu a bez povrchového filmu.

- za málo komfortní a někdy i hodně frustrující považuji zprovozňování filtru EX 1200. Pumpa na hlavě filtru se mi zdá slabá, a tak dosažení rozběhnutí filtru s průtokem vody je někdy skutečný horor. Zatím jsem nepřišel na spolehlivou metodu, jak docílit rozběhnutí filtračního okruhu a většinou pomůže spíše náhoda než cílevědomá činnost...


Nikdy jsem nepoužíval jiné vnější filtry než 2 výše uvedené  typy, takže nemohu porovnat s jinými značkami (Fluval, JBL, Eheim atd.). Přes výše uvedené nedostatky u obou typů převažují klady nad zápory (spolehlivost, tichost, závady zpravidla způsobené nevhodnou manipulací s komponentami).

Pulsar. 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 22x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 09.02.2014 Upraveno: 09.02.2014 Přečteno: 912x

Schválili: vaaclav *** 09.02.14 • romant *** 09.02.14 • Jarka *** 09.02.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
31.10.2013*****Významné výročí - 50. let vnějších filtrů EHEIM360x
07.06.2009*****Nádržka na nitěnky3057x
11.03.2015*****Dennerle Dosator488x
18.04.2014*****Nudí se vaše ryby?1535x
07.07.2018*****Topení pro set JBL líheň artemí16x
29.01.2015*****"Pojistný ventil s regulací tlaku k CO2 systému" - Jak na to?577x
26.02.2015*****Domácí výroba malého venkovního filtru1011x
17.03.2012*****CO2 ala sifon1535x
20.02.2018*****Výroba krytu z lehčeného PVC1177x
17.03.2009*****Výroba inkubátoru2195x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 11 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Upravit Reagovat na tento komentář [11] ® 09.10.15 23:11
Nechápu jak může někdo tetratech ex 1200 chválit. Sám jsem si ho blbec koupil. A mimochodem do obchodu kde mi doporučili výprodejovej křáp už nikdy nepudu. Rozběhnutí filtru je na půl dne a je jedno jestli pumpuju nebo leju vodu do hadic. Když je štěstí tak se po dvou hodinách cirkulace povede. Osobně neznám nikoho komu by prosakování vody nezlobilo a podle toho co jsem viděl a co mám doma je to vždy o několikaterém pokusu než to těsní. Radu o hlavním ventilu a samospádu nějak nechápu. Podle mě to píše někdo kdo ˇmá jinej filtr.

Upravit Reagovat na tento komentář [10] ® 08.01.15 22:54
V návaznosti na svůj článek bych rád doplnil nové skutečnosti stran filtru EX1200. Netěsnění hlavy se okamžitě vyřešilo výměnou těsnění pod hlavou za nové. Původní těsnění bylo již od výroby defektní nebo nějaký chytrák v obchodě vyměnil nové za staré... . Nechal jsem těsnění posoudit odborníkem a přikláněl se spíše k druhé variantě :-) . Problém se zprovozněním chodu filtru mi vyřešil technik s mnohaletou zkušeností. Sací pumpu filtru zcela rozebral a zjistil, že na plastovém kuse je od výroby ponechána okem neviditelná, ale hmatem nalezená nepatrná přebývající část, která bránila dobrému sání pumpy. Opatrně ji odřízl nožem (kousek vypadal jak odstřižený nehet). Po vyčištění a promazání pístu pumpy, odstranění přebývajícího plastu z pístu pumpy a po výměně těsnění pod hlavou funguje nyní filtr bezchybně.

Reagovat na tento komentář [9] Treeman® 15.02.14 17:39
Já měl dva roky EX 600a bez problémů tichý teď slouží dál kolegovy. Mohu doporučit.

Reagovat na tento komentář [8] aivenhov® 11.02.14 12:44
Mám už svoj druhý Tetra tec 700. Prvý bol používaný a tak trochu zhumpľovaný. Čo sa týka mojich skúseností tak odporúčam. Mám do v otvorenej skrinke a skoro o ňom neviem. Pokiaľ dorobím dvierka (na ktoré sa už chystám aj rok), tak ho nebude vôbec počuť :)

Presne ako píše autor, mám na nasávaní kocku modrého molitanu. Zabráni nasatiu krevetiek alebo dačoho podobného. Hlavne ale predlžuje čistenie samotného filtra, pretože pozachytáva najväčší bordel.

Jediné mínus čo by som vytkol výrobcom a mohli by to odstrániť sú hranaté rúrky/nádstavce či ako sa to volá. Blbo sa čistia. No je pravda že pri 1x ročnom čistení sa to dá prežiť. Ale aj tak by bolo lepšie, keby boli robené do oblúku.

Reagovat na tento komentář [7] Burik® 10.02.14 21:51
Já měl EX400 a EX600 a s oběma jsem neměl jediný problém,krásně tiché,nikde nic neteklo.
Můžu všem jedině doporučit

Reagovat na tento komentář [6] 150koni® 10.02.14 18:10
Používám 19 měsíců EX1200 a nemohu si ho vynachválit :-) Otevírám ho jednou za půl roku a jemná filtrační vata mi nezahnívá. Už uvažuji spíše o roční údržbě :-) Akorát jsem trochu pozměnil a popřehazoval filtrační náplně viz. prezentace nádrže.

Reagovat na tento komentář [5] sasula® 10.02.14 13:50
Děkuji za článek. Bohužel autor nevycházel z jiných zkušeností či je alespoň neodzkoušel.

Protékání vody hlavou-
Většinou je na vinně těsnění kulového ventilu v adaptéru. Těsnění pod hlavou se nemusí měnit téměř vůbec.

Napuštění filtru vodou
pumpa se nemusí používat(dobré je aspoň jednou za rok rozebrat a promáznout vazelínou)
po vyčištění filtru se připojí adaptér. otevře hlavní ventil. potom ventil výstupu(nejlepší je ho nechat v akváriu zavzdušnit. potom co vyteče voda z výstupní hadice otevřít ventil vstupu a filtr se samospádem naplní sám.

k té vazelíně. ideální je lékařská z lékárny... nezávadná...

Reagovat na tento komentář [4] Srpenec® 10.02.14 09:57
Článek super, souhlasím s tím co je v něm uvedeno.

Reagovat na tento komentář [3] patamatix® 09.02.14 21:40
Více méně souhlasím,z toho vyplývá se v tom moc nehrabat.Mě se podařilo zlomit osičku rotoru,ale musím uznat svojí blbostí. Co se týče čistění hadic,tak jsem nepoužíval savo,ale vzal jsem kousek nějaké látky nacpal ji do hadice a vzal jsem konec sprchy s odmontovanou hlavicí,tu jsem silou přitlačil k hadici a tím tlakem látka projede hadicí a je čisto.
Filtr při jemném a opatrném zacházení je dobrá koupě.

Reagovat na tento komentář [2] cezarmilan® 09.02.14 20:42
Mám väčšinou filtre tejto značky a musím súhlasiť, že sú cenovo naj... a vyrovnajú sa (ak ich ešte nepredčia) iným značkám.

Reagovat na tento komentář [1] lukasleibelt® 09.02.14 19:28
Článek je pěkný a docela výstižný. Děkuji autorovi za nové skušenosti

Další články tohoto autora
Žádné další články
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/1317-zkusenosti-s-filtry-tetratec-ex-700-a-tetratec-ex1200