Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200

 

Články » Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200   Vytisknout tuto stránku 

Zkušenosti s filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX1200


Chtěl bych se podělit o několikaletou zkušenost s vnějšími filtry TetraTec EX 700 a TetraTec EX 1200.

TetraTec EX 700

Celkově: tichý, spolehlivý, dobrý poměr cena-výkon, objem (filtr spolehlivě pracuje v nádrži o objemu 240 litrů).


Zkušenosti s nedostatky:

- většina problémů nastává příliš "silovým" zacházením

- pokud příliš dotáhnete plastovou matku v místě spojení hadice s plastovými "U" díly, které jsou umístěny na hraně akvária, dojde časem k odlomení plastové části "U" dílce těsně nad závitem... Stačí jen lehce bez větší síly matice dotáhnout. Nikdy nedotahovat do maxima. Hadice se mi nikdy neuvolnily ani neprotékaly. Prevencí silového nasazovaní hadic na plastové "U" dílce je jejich namočení do teplé (ne vařící) vody. Toto opatření usnadní  jejich nasazení.

- "zelené" kohouty regulující průtok na vstupním a výstupním ventilu se mohou ulomit při příliš "silové" snaze překonat odpor kohoutu, který vzniká zanešením ventilu nečistotami. Stačí část filtru s ventily demontovat a ventily vyčistit kartáčkem, případně zředěným roztokem Sava. Pokud se kohout odlomí, lze zkusit jeho fixaci instalatérskou páskou - vyzkoušeno, neprotéká. Pro větší klid však doporučuji raději zakoupit nový díl s ventily.

- při primární montáži filtru nebo po údržbě filtru doporučuji dbát na správné "zapadnutí" všech košů s filtračním materiálem do sebe. Pokud koše "nesedí", hlava filtru při nasazování klade odpor. Jeho násilné překonání vede k nepatrné deformaci nádoby, ve které jsou koše uloženy, a filtr pak netěsní a teče kolem hlavy. Někdy nepomůže ani výměna těsnění kolem hlavy filtru.

- při primárním nebo "poúdržbovém" zprovozňování filtru doporučuji po uložení všech košů do filtru naplnit filtr vodou z akvária asi tak 4 - 5cm od horního okraje nádoby filtru. Částečně se vyhneme někdy problematickému plnění filtru vodou přes pumpu na hlavě filtru.

- pokud čistíte rotor (vrtulku) hlavy filtru pod tekoucí vodou, je třeba dávat pozor na sesmeknutí a možnou ztrátu drobných gumových koncovek na kovové osičce rotoru.

- zpomalení průtoku filtru mají na svědomí zanešená filtrační média a zanešené hadice filtru. Ty  je vhodné pravidelně jednou za 3 - 6 měsíců provozu demontovat, naplnit horkou vodou a vyčistit kartáčem, který je k tomu určen (kartáč na drátu). Jinou spolehlivou možností je naplnění hadic Savem, které usazené nečistoty uvnitř hadice uvolní, aniž by poškodilo hadici. Ideální (rychlá) je kombinace obou metod. Hodně zanesené plastové "U" dílce je vhodné asi na 1 - 2 hodiny naplnit Savem a pak jemným kartáčkem očistit dostupné části. Savo většinou stačí. Po použití Sava vždy hadice a plastové "U" dílce řádně propláchněte vodou.

- po primárním zprovoznění nebo po údržbě s rozebráním filtru vzniká ojediněle problém se zdánlivou hlučností hlavy filtru. Správně filtr jemně, tiše a konstantně "vrní". Zvýšená hlučnost je někdy způsobená přítomností vzduchu v hlavě filtru. Většinou pomůže stisknutí pumpy na hlavě filtru nebo opakované vypnutí a zapnutí. Někdy je nutné demontování rotoru z hlavy filtru, jeho vyčištění a kontrola  přítomnosti výše uvedených gumových "čepiček" na obou stranách kovové osičky rotoru. V každém případě by po těchto opatřeních neměla být činnost samotné hlavy filtru nijak slyšitelná v případě  umístění filtru  v zavřené skříňce pod akváriem (pozor na vibrace způsobené dotykem s jinými předměty ve skříňce, např. CO2 láhev).

- tenká "bílá" filtrační vata (jedna z filtračních komponent uvnitř filtru) se velmi rychle zanáší a snad časem i hnije. Proplachování moc nepomáhá. Většinou ji po 2 měsících používání vyhazuji. Filtr funguje dobře i bez ní. Aby se do filtru nedostávaly hrubší částice, nasazuji na sací koš umístěný v nádrži buď molitanovou kostku, nebo kostku z "modré" filtrační pěny (ta je vhodnější). Kostku jednou za měsíc (při vypnutém filtru) opatrně i s košem vytáhnu z akvária a řádně promyji nebo vyměním za druhou (je to rychlejší, použitou promyji, vysuším a připravím na příště...).

- součástí filtračních médií je i balíček s filtračním uhlím (má na sebe vázat snad těžké kovy a toxické látky).  V případě, že hnojíte mikroprvky u rostlinných akvárií, nedoporučuji používat. Uhlí je však dobré použít v případě použití léčiv nebo při předávkování mikroprvky (výměna vody mi však připadá jednodušší).

 

TetraTEC EX 1200

Celkově: tichý, spolehlivý, dobrý poměr cena-výkon, objem (filtr spolehlivě pracuje v nádrži o objemu 540 litrů).


Zkušenosti s nedostatky:

- u filtru EX 1200 platí vše výše uvedené. U obou filtrů je také nedostatečný počet dodávaných dílců pro rozstřikovací rampu v případě provozování rostlinných akvárií s potřebou umístění rampy na celou zadní stěnu akvária. Díly lze však dokoupit.

U filtru EX 1200 jsem se setkal jen se dvěma problémy:

- po údržbě spojené s rozebráním filtru dochází někdy k netěsnosti a úniku vody kolem hlavy filtru, a to i přes správné uložení košů. Někdy pomůže změna pořadí uložených košů (doporučuji neměnit jejich vzájemné pořadí u dobře fungujícího těsnícího filtru). Lze také vyměnit těsnění pod hlavou filtru. Mně se osvědčilo použití instalatérské "šedé vazelíny" na konopná těsnění. Její šetrná aplikace na těsnění po celém obvodu hlavy filtru přinesla spolehlivý efekt bez vlivu na kvalitu vody. Pokud si nejste jisti nezávadností "vazelíny" doporučuji ji na zkoušku nanést na stěnu sklenice, kterou pak naplníme vodou. Po 24-48 hodinách by voda ve sklenici měla být čistá, bez zákalu a bez povrchového filmu.

- za málo komfortní a někdy i hodně frustrující považuji zprovozňování filtru EX 1200. Pumpa na hlavě filtru se mi zdá slabá, a tak dosažení rozběhnutí filtru s průtokem vody je někdy skutečný horor. Zatím jsem nepřišel na spolehlivou metodu, jak docílit rozběhnutí filtračního okruhu a většinou pomůže spíše náhoda než cílevědomá činnost...


Nikdy jsem nepoužíval jiné vnější filtry než 2 výše uvedené  typy, takže nemohu porovnat s jinými značkami (Fluval, JBL, Eheim atd.). Přes výše uvedené nedostatky u obou typů převažují klady nad zápory (spolehlivost, tichost, závady zpravidla způsobené nevhodnou manipulací s komponentami).

Pulsar.





 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 22x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 09.02.2014 Upraveno: 09.02.2014 Přečteno: 944x

Schválili: vaaclav *** 09.02.14 • romant *** 09.02.14 • Jarka *** 09.02.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Technika
23.04.2017*****Hamburský plošný filtr (HMF)1539x
17.09.2014*****Výroba rozstřikovací rampy levně a rychle1381x
03.06.2006*****Automatická krmítka17214x
23.05.2011*****CO2 difúzor do miniakvária-fotonávod3311x
26.04.2013*****Zhotovení rozstřikovací rampy k čerpadlu AT 200-203 během 2 minut? Proč ne?1243x
15.08.2012*****JBL Aqua in-out667x
04.02.2023*****Recenze: nano filtr Eheim MiniUp195x
27.12.2018*****Výroba krytu a osvětlení694x
03.06.2006*****CO234939x
11.01.2022*****Jak a čím vyčistit akvárium? Pomůže i parní čistič157x

Komentáře návštěvníků

x Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Další články tohoto autora
Žádné další články



© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/clanky/1317-zkusenosti-s-filtry-tetratec-ex-700-a-tetratec-ex1200