Microsorum - pěstování
von je problém že v těch koncích /rozích je fakt skoro tma , to mi dělaj mikrosorka i v jinejch nádržích , když je přerostou stonkovky a stíní jim
moje dělalo totéž v tom samém rohu , hodil jsem ho do protějšího dopředu , zkvalitnil proudění vody a hele
rybicky.net/fotogalerie.php… začalo se mu dařit
ano je to tak...je v pravem rohu podel steny tak akorat na konci zarivek...na korenu saturnou....myslel jsem ze nepotrebuje hodne svetla...
Když koukám na profil do akva , tuším že to bude spíš nedostatkem světla , v tom pravém zadním rohu ho moc nebude
EDIT: nikde není vidět jak máš vyřešenou cirkulaci vody v akva , pokud jen tou rampou co je JBL a na boční stěně akva , tak tuším že právě ten roh bude krapet mrtvej co se proudění vody a distribuce živin týká
Hlavně potřebuje tzv. pevný stanoviště, žádný šíbování a to ani o kousek, bejt ideálně přirostlá k nějakýmu podkladu a jede si svým pomalým, ale jistým tempem.
nove listy zatim zelene,lehce nahnedle semtam
je pravda ze tento list mela rostlina jeste v jinem akva...to bude asi duvod ze?prelistovani...?microsos.nepotrebuje nejake specialni naroky ne?
Starej list, jenž není určen k ničemu jinýmu než odumření. Jak vypadají nový listy?
tak nevim...mam tady pro vas jeden list prave vyndany z akvaria...rada??
Starší reakce
Já bych se přidal k Romantovu přelisťování , takhle vypadalo moje první mikrosorko z pěstírny , dokud jsem mu nedal pořádné světlo a živiny , živořil v takovémto stavu čtyři měsíce
S tím draslíkem,máš naprostou pravdu.Mnoho stonkovek a např.Plevuňky,jsou na přehnojení K,hodně citlivé.S tím glutaraldehydem jsem problém nikdy při předepsaném dávkování neměl ani u mechů,stonkovek,Microsorií.Ale vím,že jsou i lidé s opačnými zkušenostmi./tek.uhlík už nepoužívám/
Znamena to, ze "tekuty uhlik" do akvaria nepatri. Hnedovka zloutne v okamziku, kdy je voda bohata na organicky odpad. Ona umi byt sveze zelena, jak zacne mit fleky, zloutnot atp., hledej svincik, filtr plny kafe atp. Nabizel by se neodstatek dusiku, ale tohle je jedna z poslednich rostlin, ktera na to reaguje, poznal bys to driv na jinych rostlinach. To hnojivo za to nemuze, ona zvlada silene davky hnojiva, ktere uz nezvladaji ani jine rostliny (myslim ze predevsim draslik nektere rostliny ve vetsim nadbytku nesou spatne, alespon dle mych experimetu).
Pod korenove rostlinky jsem dodal
vitaplant.cz/… a zacal jsem do vody dodavat
vitaplant.cz/… no a hnedovka zacina pomalu zloutnout...kdyz zloutne znamena to?
Starší reakce
No ak sa robia aj diery, tak to v poriadku nieje. Ťažko zistiť, či to bude nedostatkom Mg,alebo Fe
Hnedovky radi takto hnednú
Nechat stále na jednom místě, podle mě přelistovává, adaptuje se ne tvoje podmínky, ale mýliti se je lidské, uvidíme, co k tomu bude mít někdo další.
ano
je tam tak 3 tydny
Ahoj lidi,kdyz se podivate na fotky rostlinky,co vas napada??co je s rostlinkou?
Starší reakce
Chytam takove veci na koreny gumickou. Jsou v mnoha barvach, zelena nebo hneda nejsou napadne. A navic bezne gumicky po dvou az trech mesicich ve vode prasknou, takze ji vytahnu az sama povoli, nemusim resit jak dlouho to tam je - gumicka si dobu nacasuje sama
.
Já jsem použil takovou tu věc, čím se svazují kábly třeba při koupení televize, prodlužky apod.Jenom se to zohne a je to.
Akorát je blbý když se rozpustí nit,kterou je přivázaná riccia,to pak problém je
S mechy je to horší. Celkem dost mechů nechá příchytná vlákna, takže se nepřichycují a odplavávají.
Jo,s tím rozpouštěním by nebyl takovej problém,horší je to s vlascem-viz předchozí komenty.
Právě že né vlasec,ten jde vázat blbě(přesně jak uvádíš),tohle je černá nit,ale specielní rybářská.
tak to je snad dobře že se "rozpustí" ne? do měsíce je to tam beztak přirostlé. někdy to dělám tak že jen na kořínky položím malej kamínek kterej můžu cca po 14 dnech sundat. Microsorium se chytá snadno, u anubiasů je to horší, trvá jim to dýl.
Máš na mysli vlasec? To ano, ale mě to ani tak nebaví vázat. Je to o nervy. Už si myslíš, že to máš a nakonec zjistíš, že se to rozvázalo.
Já mám dobrou zkušenost s rybářskou nití,jde dobře vázat a drží-nerozpustí se.Vše ostatní zklamalo jako u tebe.
Já osobně microsorka, bolbitisy, anubiasy ke kořenu nevážu. Vždy jsem to zavázal a stejně se to hned rozvázalo. Popř. se nit "rozpustila" na některých částech a přestalo to držet. Osobně je dávám do mezer popř. je zaháknu za další rostlinky. Kořeny vidět nejsou a je to skoro bez starostí.
Mas to dobre staci ked to bude drzat pri koreni, na doraz to nemusi byt.
Klidně více na fest, oni se nový kořeny začnou nuž chytat podkladu. Možno použít taky špendlík, zapíchnout skrz oddenek a je to. Cca za ten měsíc začne držet.
Ahoj lidi,jak dlouho tak trva nez priroste microsorium ke korenu?pouzivam lehce vlasec a privazani,udelam slaby uzlik na stonku s privazu ke koreni...staci takto nebo musi byt kazdy korinek u korene?
Starší reakce
Měla jsem to také, viz několik mých fotek v tomto vlákně ze dne 28.8.2012 (bohužel neumím dát přímý odkaz - k dnešnímu dni je to strana 4 hned nahoře a str. 3 dole).
Nedopátrala jsem se, o co přesně jde, ale jedno jsem si ověřila - otrhání nemocných listů nepomůže, nebo alespoň u mne to tak bylo
I když jsem nechala opravdu jen ty naprosto zdravě vypadající, po čase vypadaly všechny zase stejně. Ale jak je i z fotek vidět, měla jsem rostliny napadené opravdu silně. Kupovala jsem je ovšem jako naprosto zdravé, tohle se postupně projevilo až u mně v akváriu.
Musela jsem rostlinu vyhodit. Po čase jsem pořídila novou - naprosto zdravě vypadající - a historie se opakovala, opět jsem jí vyhodila.
Teď po delší době jsem si opět "troufla" na hnědovku - tentokrát trident a mini narrow (ty nemocné byly obě ty "obyčejné" pteropus), a ty jsou zatím v pohodě (mám je od ledna).
Rozumím, ale nemůžu sloužit, nic moc jsem k tomu nedohledal.
skusim to tak a uvidime. Uz som to raz mal cca pred rokom. Zaujimalo by ma co je pricina.
Já, když jsem v jednom akváriu tento problém řešil, tak přesně tak. Odstranil napadený listy a jednu rostlinu vyhodil úplně a je to dobrý, ale netvrdím, že to bude fungovat u každýho.
Já jsem všechny hnědovky vyhodila
. Nyní se k nim postupně vracím, zatím dobrý, ale ŤUK, ŤUK, ŤUK na dřevo...
No mohlo by to byt take nieco, co s tym robit? Odstranit napadnute listy? Lebo siri sa to ako rakovina
Pokud se tam neobjevují kořínky, tak by to mohla být tzv. rakovina listů, ale to jenom tipuji na základě přiložený fotky.
Obrázek je tak malý že na něm není nic poznat.
Chcem sa opytat na zelene vyrastky na listoch Microsoria. (Obr. som si pozical z fora)Sorry za opakovanie problemu, ale jednoznacne ajasne zavery tu nepopisal nikto. Dufam ze sa najde kto to uspesne z akvarka vyhnal
Starší reakce
Souvislost se stavem filtru to muze mit slusnou. Se mi takhle "rozjelo" akvarium a listy byly cim dal horsi, ledacos ohnivalo, filtr plny svinciku... Po nejakem case castych vymen vody zase naskocila do paradnich listu.
Je to nenarocna rostlina, ale dost rychle umi ukazovat, ze se podminky zhorsuji (mysleno zaneradeni rozkladem), a tam kde Kryptokoryny jeste stale krasne rostou, na Hnedovce uz je videt, ze je neco spatne.
hnědovky mi rostou i těsně pod hladinou přímo pod zářivkama, přesvícení to nebude. Mě dělají hnědovky něco podobného, vždy jednou za čas, zhnědnou okraje, na rostlince se objeví desítky novejch malejch rostlinek, ty většinou oberu. Časem se vše samo vrátí a zase jedou normálně, ale ty zhnědlé okraje listů už zůstanou, takže je časem ostříhám, jak narostou nové normální, za 7 měsíců mi to udělaly 2x, zřejmě to bude mít nějakou příčinu, ale nepodařilo se mi zjistit co. Mohlo by to mít spojitost s čištěním vnějšího filtru, ale to je spíš takový hádání.
A napadlo někoho,že by hnědovka mohla uhnívat v důsledku "přesvícení"?Zní to sice jako blbost,ale zajímalo by mě to
Že by jen staré lupení? Docela mi ji decimovalo prohnívání a šel celý lupen během pár dní do pryč, tohle se mi zdá jiné.
Tady je serie snímku s "hnilobou" (klikat na předchozí)
rybicky.net/fotogalerie.php… Tak to sem zvědav,co to vlastně je...
Dělá to na mě dojem, že to je normální "střídání stráží".
Přidat reakci
1 ...... [5] ...... 11 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 11893x