Microsorum - pěstování
Připomenu, co jsem před časem v souvislosti "hnědovka-fosfor" Romantovi napsal:
Když jsem vám napsal, že tahle kytka má ráda dostatek fosforu, neznamená to, že když se jí nedaří, že je to jen vinou nedostatku fosforu...
Na deficit fosforu se dá u neprosperující hnědovky usuzovat tam, kde jiné běžné kytky fungují dobře.
Jinými slovy: pokud se "všemu" v akva daří, jen hnědovkám ne, začal bych zjišťovat, jak je na tom akva s fosforem.
romant napsal: takže třeba ten fosfor jim opravdu mohl scházet
Nerobil som vedecký výskum požiadaviek microsoria, ale pri popise metódy hnojenia MCI autor menuje anubiasy a microsoria ako žrúty fosforu, vyslovene píše, že dokážu spotrebovať všetok fosfor.
Sám fosforom hnojím a darí sa im, ale či to súvisí, ťažko povedať…
Zkuste udělat detailnější a hlavně - čitelné foto.
Hnědovky podle podmínek v akva mohou na kořenech vytvářet jemné vlášení, které může připomínat řasu. Tím ale netvrdím, že ve vašem případě o řasu nejde!
EDIT: Tak jsem dočetl do konce vlákna a vidím, že jsem jen zopakoval, co už napsali pánové přede mnou...
Jak píše romant. Ty kořeny jsou obaleny tenkými kořínky... a tvoje hnědovky jsou opravdu pěkné... krásné jemné kořeny, hezky zelené listy, žádné díry ani hnědé skvrny... prostě jsi jen nevěděl, že právě takto mají kořeny hnědovky vypadat
Já mám tu zkušenot, že když mají hnědovky takto chlupatý kořeny, tak se jim právě daří, ale třeba mě někdo vyvede z omylu.
je tam zelená řasa. Asi velká intenzita světla. Čím blíže světlu, tím ji je víc, ale nijak tragické. Ty kořeny byly jen nitky a teď jsou celé hnědé a řekl bych, že něčím obalené.
Na té první fotce je vidět, že ty listy hnědovky jsou nějaké "chlupaté", (řasa).
Ale není to nic tragického! A ty kořeny se mi odsud zdají O.K.; asi bych to neřešil. (A hnojením už vůbec ne - aby nebylo hůř...)
světlo určitě přidávat nechci, maximálně když nepůjdou, nechám jen Valisnerie. Jen mě zajímá, jestli nějaké hnojivo by třeba pomohlo
Na tu dálku vypadají kořeny "v normě", což se ale nedá říct o listech...
kdepak, kytky uz mam dlouho
Aha... Děkuji za vysvětlení.... Možná je to i jeden z důvodů, proč mně hnědovky celkem jdou - krmím v zimě i v létě suchými krmivy, která míchám od několika výrobců. Tetramin a Dajana jsou vždy mezi nimi, a krmím k tomu ještě mraženým.
To jak jsem reagoval na předchozí dotaz, tak odpověď na to si jistě současný tazatel přečetl.
Teď k tomu Tetraminu. Ona tomu předcházela ještě naše soukromá korespondence se Sidem a toto byl vlastně takový její dovětek. Já krmím přes léto pouze živou a to jmenovitě dafniema a komáříma larvama a když jsem opět přes zimu začal krmit Tetraminem, tak se vitalita hnědovek opět vylepšila, takže třeba ten fosfor jim opravdu mohl scházet, složení suchejch krmiv tady někde koluje, ale hledat se mě to opravdu nechce.
Níž jsem se dočetl o tvé radě někomu jinému, že to může být nedostatkem fosforu. Tehdy se do tebe pustil Sid, že nedostatek fosforu je to tehdy, když tohle dělá hnědovka, ale ostatním kytkám se daří. Řekl bych, že by tohle mohl být ten případ, co myslíš? Přiznám se na rovinu, že nejsem kytkař a že microsoriím se u mně vždy dařilo... a snad i bude do budoucna, ale vím, že jsou lidé, kteří s nimi mají problém. Minule jsi psal něco o krmení tetraminem, než ti do toho Sid skočil, ale nepochopil jsem souvislosti a Sid se s vysvětlováním ani tentokrát moc nenamáhal. Mohl bys nám tady teď to kouzlo s nedostatkem fosforu a krmením tetraminem objasnit? Třeba by to pomohlo spoustě lidí.
Mozny si prave zohnal emerznu Hn., ona sa prisposobi a bude to OK. Aj u mna to malo rovnaky priebeh a coskoro sa mi zavdacila a pekne rozrastla.
Mě se obdobně zachovala když jsem vylepšoval osvětlení. Schodila všechny listy a nový už narostly normálně adaptovaný na nový podmínky.
s nicim jsem nehybal. a asi vsechny bez rozdilu. ale jak jsem psal, je to postupny...
Hnědnou takhle všechny i mladý listy, nedělal jsi nějakou změnu stanoviště v akváriu?
hnedovky vyzadujou neco specialniho? jak windelow tak narrow mi postupne odchazi, list po listu, zacina to hnedyma skvrnama az je cely list uplne hnedy. ostatni kytky jsou vice mene bez problemu. (btw micham si pmdd ale kno3 samostatne)
Starší reakce
Já měl ve hnědovce také nějaký sajrajt, vypadalo to jak vata, rostlina ale prosperovala.
Tak to bych asi zkusil strčit do nějaké desinsekce jako je rozředěné savo.
Vytáhla jsem celý trs, a zjistila jsem že jsou "napadené" už skoro všechny listy. Dělá se to i na řapících, i na hodně mladých listech.
Něco se jí u vás nelíbí ač je to docela hodně odolná rostlina. Já bych ten proud z filtru nasměroval asi jinam.
usine napsal: Cituji :
Jediné co při pěstování musíme dodržet je nesázet jí do substrátu, ale pouze na dekoraci a je vhodné, aby voda v nádrži cirkulovala a nebyla stará, jinak se mohou na listech objevovat černé fleky. Na starých listech, obzvláště emersních rostlin, které jsme přesunuli do akvária, se také velmi často černé fleky objevují.
V substrátu není, voda cirkuluje, dokonce je ten trs na místě kde je docela proud z filtru, stará voda není, měním pravidelně co týden třetinu. Tvoří se to i na nových mladých listech. Přiznávám že nepoznám, zda rostlina byla emerzní nebo submerzní když jsem jí koupila, ale kdyby byla emerzní, po téměř 4 měsících by její přeměna ještě nebyla ukončená?
Cituji :
Jediné co při pěstování musíme dodržet je nesázet jí do substrátu, ale pouze na dekoraci a je vhodné, aby voda v nádrži cirkulovala a nebyla stará, jinak se mohou na listech objevovat černé fleky. Na starých listech, obzvláště emersních rostlin, které jsme přesunuli do akvária, se také velmi často černé fleky objevují.
Tento odkaz jsem, spolu s tímhle vláknem, projela jako první když jsem hledala kde je chyba.
Pokud máte na mysli ten obrázek, kde je květ, tak myslím že to není to samé, co mám na listech, a i kdyby ano tak se mi nezdá že by list po květu postupně odumřel. Ani dceřinné rostlinky to nejsou, nic z toho nevyroste a list celý zčerná a odejde. Celá rostlina se takto postupně zmenšuje.
Navíc se to tvoří na spodní i vrchní straně listů, kdežto dceřinné rostlinky pokud vím jen na spodní.
Nebo jste myslel něco jiného v tom odkazu?
Jsem velice zvědavá na další názory, protože se mi na listech hnědovky dělá úplně to samé. Souhlasím, že řasa to není. Když se mi na hnědovce dělaly dceřinné rostlinky, vypadalo to jinak, objevil se kořínek, a pak rostlinka. A jen na okrajích, tohle je po celé ploše listu.
Opravdu to není štětka, já jí v akvárku měla tak vím o co jde. Tohle jsou tuhé, tvrdé hrbolky. Tvoří se mi to na rostlině už kolik týdnů.
Zapomněla jsem dodat že v počátcích je to zelené, viz foto, to "zelené" období ale trvá jen krátce.
Řasa to opravdu není.
Vypadá to že dokážu zničit i nezničitelnou rostlinku
Za kvalitu fotek se omlouvám, můj foťák detaily neumí
Jeden list jsem vyškubla a zkusila to znova, ale asi to o moc lepší není
Ruducha ani jiná řasa to není, jsou to opravdu tvrdé hrbolky, vypadá to skoro jako klíště
Prstem jdou odloupnout, v místě kde byly přichycené zůstává díra. Listy postupně odejdou úplně.
Mám ještě menší variantu hnědovky v jiném akvárku, na té se mi to nedělá.
Já to teda moc nevidím z těch fotek, ale není to štětičková řasa ? v (štětka)
Ještě jedno foto
Mám problém se svou hnědovkou - této nenáročné rostlince se u mě nedaří
Na listech se objevují tmavé, hodně vystouplné tečky - výrůstky, a listy postupně hnědnou až odumřou.
V akvariu je už čtvrtý měsíc tak předpokládám že přechodem na submerz to nebude. Při pátrání jsem se zatím dočetla, že to hnědovka dělá ve staré vodě, já ale poctivě měním každý týden. Stářím listů to také nebude, chytají to i mladé listy, a jsou doslova obsypané shora i sesdola. Za tu dobu co jí mám je už tak poloviční než při koupi
Je přichycená ke kořenu, vodu mám měkkou, pH kolísá cca 6.8-7.4.
Ještě mne napadá jestli to nemůže být tím, že je umístěná na kořeni zhruba v půlce výšky akvárka, takže světlo je cca 20cm nad ní?
Jinak mne nenapadá nic. Je možné že jí chybí nějaký prvek ve vodě, ale jaký? Jiným rostlinám se daří (až na aponogeton, ten taky hnědne a pak se rozpadá).
Starší reakce
Já to zavázal černou nití.
asi to jen zatížím..
díky
Navázat vlascem, nebo třeba nějakou gumičkou, ke kořenu možno připíchnout špendlíkem, zatížení kamenem, taktéž možné.
0 06.05.2012 11:45 ňamňan – hnědovka křídlatá
zdravím, chtěla jsem se zeptat.. koupila jsem si hnědovku křídlatou, a prodavač mi řekl, že kořínky rostlinky se pouze navážou na nějakou dekoraci, větší kámen.. čím a jak mám ty kořínky navázat? nebo nestačí jen na ty kořínky mrsknout větší kámen? zakládám nové akvo, dekorace ještě nemám pošéfovaný, tak bych to navázala, popřípadě zatížila tím větším kamenem.. co bude teda lepší?
Starší reakce
tak tak, nedavno sem tahal koren anubiasu ze substratu, 40cm dlouhej
Oba druhy se dají úspěšně pěstovat s kořeny v substrátu. Nejlépe, když kořeny položíte na substrát a zatížíte je kamenem nebo kořenem - ony už si dál poradí.
Nie, radšej nie do substrátu, to nemá význam
Starší reakce
o tom nepochybujem..ale zas nemožem dovolit aby korene mali cca 20 cm..tak do 10 cm sa to dá v pohode udržať a malo by to aj rastline stačiť..
Já to beru tak, že i ty kořeny rostlin mají v akváriu smysl a plní svůj účel a když se rostlině daří a má řádnej kořenovej systém, tak to potěší.
momentálne mi tie korene extrémne nevadia..ale časom budu tak dlhé a sa začnú zamotávať do iných rastlín..inak korene vyzerajú pekne
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 11 12
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 11893x