Ancistrus - chov
On je nežere normálně. On jej ožírá jen když se málo napráská vločkama nebo tabletkou, takže mu asi až tak nechutnají

Proto se ptám, jestli to tady už někdo ne(vy)řešil

Keď raz ancíkovi zachutia rastliny, tak to je problém. Šanca odnaučiť ho to je mizivá, ale nádej umiera posledná. Pokoj echinodorusu možno dá, iba keď bude poriadne prikrmovaný aj rastlinnou potravou aj patentkami.
Kdyby řasu, on si udělal z echinodoru zelí

Nevím, jestli se tam ta zelenina třeba může dávat každý den. Zatím jsem ho naučil jen na okurku, to vyžere prostředek a je spokojený. Pokud dávám do akvária jen přiměřeně vloček, tak se stane, že si občas všimne pozdě a hned to odnesou dva listy

Půst jsem myslel u ostatních rybiček, on je na takové věci moc destruktivní

Aby sa vo vode krmivo neválalo a nekazilo vodu.Vždy predkladať čerstvé a ak nepožerú najneskôr druhý deň odstraňovať.Pôst u ancíka? Vždy si niečo nájde.Ak nie riasu tak aspoň koreň.

Jak řešíte půst a nepřekrmování Ancíků? Mám problém, že ten můj dorostl velikosti, kdy když se mu nedostane dostatek žrádla, tak zjistil, že se může zahojit na echinodoru

Občas mu tam šoupnu okurku, tu má rád, ale asi to není dobrý pro vodu, když se to tam valí každý den. Navíc pokud by byl několik dní sám, tak by to asi taky nebylo optimální. Existuje nějaké řešení?

Starší reakce
No to je jiná, ony se přetlačují o toho kluka, ale to nebývá tak časté. Stává se to u dvou plných samic a často jsou dvoje jikry v trubce...Někdy to dokonce hoch dokáže zvládnout i dvakrát po sobě. Jak zkušený pornoherec...

Kde se mi opakovaně samci ančíků "perou" - spíš se jen honí, tak ve 2.120 aqwa, ale za chvíly leží klidně vedle sebe nebo spolu luxují sklo. Spíš se mi stalo, paradoxně v největším aqwa se spolu popraly dvě samičky a skončily s "ohoblovanou" tlamkou viz fota v mé prezentaci "Půlpyho 300l"
Pro produkrivní chov je nesmysl držet v nádrži víc jak jednoho samce, to je bez debat. Netvrdím, že se nenajde echt agresivní samec, ale mě se to za 30 let nestalo. Maximem byla krvavá žábra a boky bez šupin, což se vždy bezproblémů zahojilo. Takže jsme nikdy neměl problém držet, nebo přidat další náhradní samce do nádrže.
Ancistrusi rostou poměrně pomalu. A pokud bys je opravdu speciálně nevykrmoval, určitě by spíš zahynuli na binec v nádrži. Přinejmenším vodu je třeba měnit a ani odkalování bych se nebál. Oni jsou schopni se docela silně přidržet, takže je jen tak lehce neodsaješ. A když ano, necháš vodu usadit a vidíš je v nádobě.
0 20.05.2012 19:18 co2 – Rychlost růstu ancistrusů
Ahoj
Ve 200 l. akváriu mám zatím jen ancistrusy a asi měsíční, 1 cm velká jejich mláďata,
akvárium mám hustě zarostlé a mám v něm spoustu řasy,sušeným krmením krmím
dospělé ancistrusy,mláďata žerou řasu a myslím,že i hnijící listy rostlin.
Nechci zatím čistit akvárium,ale potřeboval by jsem aby mi mláďata vyrostly tak,abych do měsíce mohl
rozvířit celé akvárium.
To súhlasím.Vo veľkochove sa praktizujú skupinky s 1 samcom.
prasan napsal: Podobne.Keď som do zabehanej nádrže pridal nového kúpeného samca,tak sa mlátili asi týždeň no potom sa pozícia ujasnila a už je pokoj.Samce sú však rôzne.Ak sa nájdu dva rovnako silné,môže to končiť aj smrťov.Niekedy sa mlátia tak intenzívne,že sa do seba ,,zapletú,, a hynú obaja.(to sa bežne stáva v prírode) Malapa - Mě se naopak nikdy nestalo, že by samec likvidoval druhé samce. Samozřejmě po přidání samce do nádrže se dříve, nebo později servou. Ale ujasní si pozice a tím to končí. Krvavá zranění se rychle a bez následků zhojí. Kdysi jsem si hrál s focením samců při zápase. Mám to v prezentaci Akva, někde dole ve fotkách.
Jasně, pozice se ujasní, to je pravda. V zájmovém chovu to dokonce může fungovat, pokud nenarazíte na takové "kofry", ako píše Prasan. Ovšem pro produkční chov je každý konflikt zbytečný, ba nesmyslný, či dokonce v případě kvalitních ryb i riskantní. Proto se mu předchází způsobem, který jsem popsal a je tedy vhodný i pro okrasná akvária.
to Malapa - Kolego, výjimky existují i v lidských vztazích

, takže můžete být rád, jak vám to skvěle funguje v akváriu...
5 20.05.2012 12:55 - Podobne.Keď som do zabehanej nádrže pridal nového kúpeného samca,tak sa mlátili asi týždeň no potom sa pozícia ujasnila a už je pokoj.Samce sú však rôzne.Ak sa nájdu dva rovnako silné,môže to končiť aj smrťov.Niekedy sa mlátia tak intenzívne,že sa do seba ,,zapletú,, a hynú obaja.(to sa bežne stáva v prírode)
Mě se naopak nikdy nestalo, že by samec likvidoval druhé samce. Samozřejmě po přidání samce do nádrže se dříve, nebo později servou. Ale ujasní si pozice a tím to končí. Krvavá zranění se rychle a bez následků zhojí. Kdysi jsem si hrál s focením samců při zápase. Mám to v prezentaci Akva, někde dole ve fotkách.
Je naprosto běžné, že silnější samec slabšího utluče i ve velké nádrži, pokud si ho najít chce. A to může být v nádrži úkrytů kolik chce, on si ho najde a bude se mu určitě nejvíc líbit ten úkryt, který si vybral slabší samec. Samozřejmě spolu do určitého momentu může vyrůstat skupina samců, ale jak se zaplní samice, chtějí se tříti všichni. A protože si samice vybírá toho nejsilnějšího, je to celkem pochopitelné, že musí docházet k tlačenici. Proto to chovatelé řeší skupinami 1,2 či 1,3 a tím zamezí konfliktu. Samicím předloží pouze jedinou možnost.
Ne vždy to funguje. Stalo se mi, že třeba jeden neměl oplozené jikry třikrát za sebou. No holt blbá volba, za kterou ty holky nemohly
Na chování ancistrusů nemá společný odchov mladých žádný vliv pro dospělost!
podle mích "zkušeností" by problém neměl být

co mám z loňska odchov, tak jsem ho dal např. do 300l (k rodičům) ale jsou i smíchaný právě odchov s kupovanýma (ne rodiči) ve 120l, ze začátku jsem měl strach,ale teď jsou všichni v pohodě, ALE ????

Ok, nenapsala jsem to jasně

Nemám je odmala, ale oba páry vyrůstaly spolu (vždy jako samec se samicí) ve vlastní nádrži a až v dospělosti jsem je teď dala k sobě do jedné, takže tam jsou celkem 4 ks, je to jasné?

walris napsala:Měla jsem jeden dospělý pár samostatně v akváriu cca 100l, teď jsem sehnala další pár toho samého druhu, ale trochu větší.
walris napsala:Oba dva páry spolu vyrůstali od malička právě
Tak teraz nechápem.

Oba dva páry spolu vyrůstali od malička právě. A úkrytů je tam dost, čisto, 26 stupnu, dobrý proud vody, krmím pořádně a střídám to.. kdyžtak mrkni na moji prezentaci, už nevím jak to tam ještě vylepšit

A můžou se teda i zabít ti samci?
no, mají-li takovou náturu.tak se to nezmění! Vidělas lidi aby se náturou úplně změnili? Já ne. Jinak u ančíků je známé, aby měli potomky, tak by měli být spolu od mala - pořiď jim co nejvíc úkrytů, aby si mohli každý z nich vybrat své útočiště - svůj revír

0 19.05.2012 23:35
walris [0] - Sumci Zdravím,
chtěla bych se zeptat na agresivitu samců. Měla jsem jeden dospělý pár samostatně v akváriu cca 100l, teď jsem sehnala další pár toho samého druhu, ale trochu větší. Samci se ze začátku prali často, pak to docela přešlo, ale pořád na nich vidím zranění jako malé krvavé oděrky. Doufala jsem, že se za čas "sžijí"..je možné, že budou takto agresivní pořád? Můžou si nějak ublížit víc? Nechtějí se třít, ale podmínky mají ideální, nevím čím to je, může to mít taky na to vliv?
Děkuji všem za názory.
Starší reakce
PAví očka vadit nebudou. Do rozplavání je samec bude hlídat a pak už by jim neměli nijak ublížit
0 15.05.2012 13:18 Lenises29 Dobry den chtela jsem se zeptat zacinam s chovem ancaku a nevim jestli s nimi muzu mit i treba pavi ocka a jeste se chci optat jestli by se mnou nekdo vymenil jednoho samce za samicku dekuji moc
Těžko říct jak rychle, když nic není známé z jakého chovu pochází....obecně platí, že rostou s kvalitou a množstvím zkonzumované potravy a vody v akváriu...Češtinsky ta věta vypadá docela zběsile, ale významově je správně. Rozhoduje i kvalita a množství vody v nádrži a samozřejmě její zatížení škodlivinami, aby bylo všem jasno

0 15.05.2012 00:17 katkra – Ancík 1 cm velký
Zdravím nevíte jak rychle rostou ancíkové, dostala jsem 5 kousků 1cm velké a chtěla bych vědět jak asi rychle rostou,mám je prozatím v zarostlém 10L akvárku.
Starší reakce
To zní tak výjmečně, že mi to přijde jako z nějaké sci-fi. Tohle prostě ancistrus nedělá a jestli to dělá vám, pak je něco špatně! Ale jen u vás.
Ancistrusa tiež odchovávam,no s niečim podobným som sa nestretol.Mám dlhé roky pokope jedince od najmenších po dospelé a nikdy som nepozoroval,že by sa žrali už odrastené rozplávané kúsky.Odháňajú sa to hej,občas sa dospelé vysilia pri boji a môžu uhynúť,sem tam sa dospelé samce do seba zakliesnia a môžu tiež uhynúť.Mladé ancíky si v kokose zrejme mal ešte nerozplávané a to je jediná možná situácia kedy si aj dospelé samce z dutinky požerú ikry,alebo mladý nerozplávaný poter.(ak to samec neustráži)Mladé si len súboje nacvičujú a zastrašujú sa.Nepožierajú sa navzájom.Agresivita sa u ancistrusa môže stupňovať pri vysokom obsahu NO2.No takú situáciu som za roky chovu(ako opisuješ)nepozoroval.Podľa mňa u teba zohrala smrtiacu rolu voda a jediný najschopnejší si potom pochutnával na mŕtvolkách ako píše Libor.
ancitruse su toho schopné-bolo ich tam asi 6,neustale sa medzi sebou mlatili až sa pozabijali,nakonec zostal len jeden najsilnejší.podnes neviem prečo sa to stalo pretože ancitruse považujem za relativne kludne ryby.minulý týždeň som robol 1 pokus-nepodaril sa vyter anc.sp,zostalo len 5ks asi 1,5cm tak som ich preložil aj s vytieracím domčekom a so samcom do odchovného akva aby som ich nemusel loviť v 540l.z minuleho vyteru tam mám asi 40ks mladých ancitrusov-4cm.samec tých 5 prckov cez deň akotak uchranil,ale v noci keď som tam zasvietil baterkou tak bol domček plný tých odrostlejších a decimovali tých malých.rano tam nebol ani jeden.proti takemu množstvu ich samec nebol schopný uchrániť.nehovorím že sú ancitrusy agresívny,ale semtam sa taketo veci dejú.silný likvidujú slabších
No že by ancistrus byl schopen tohoto, to tedy ne! -pred par rokmi začali napádať a požierať asi 5cm mladata. Teda pokud nešlo o mrtvoly. Ovšem je pro něj celkem jednoduché vylézt z akvária...Mimo toho, že se umí opravdu dobře skrývat.
Děkuji, snad tedy žije a vyleze.
pri 3cm ešta nejde spoznať či je to samec alebo samica.osobne si myslim že sa iba velmi dobre schoval-vedia sa schovať dokonale a nevidíš ich aj niekolko dní a vyliezajú iba v noci.on sa určite objaví
Dostala jsem dva, myslím, že to jsou obě samice, cca 3 cm.
ako boli velký,popr.pohlavie?mne sa pred par rokmi začali napádať a požierať asi 5cm mladata
Ahoj, dostala jsem před pár dny dva a jednoho vůbec nemůžu najít. Je možné, že se tak dobře schoval nebo spíš se s ním něco stalo? Dívala jsem se opravdu všude při výměně vody a nic.
Z vlastní zkušenosti vím, že ano. Původně jsem měl černý dno u ancíci byli tmeví. Teď mam obyč. křemičitý píse a jsou světlejší. A když jsem je měl při předělávání nádrže v bílým kýblu od primalexu tak jakoby zprůhledněli. Ne doslova.
Toto je prirodzená vlastnosť a robia to bežne.

Zdravím je možny je se ancistrus zbarvuje podle barvy dna ? Protože se mě zdá že když je na kořenu tak má tmavo barvu a na dně do žluta.
Starší reakce
Osobně bych tedy doporučoval prvně vydlabat a pak vyvařit, aby se nevyvařoval v tom kokosovém výluhu. (Nehledě na to, že sysrová dužina bude chutnější než tepelně zpracovaná). Tím vyvařením právě vyloučíš to popsané dlouhé louhování. A vím, že někteří ho dávají do vody bez vyvyřování a louhování a taky nemají problém. Jen se trošku může zabarvit voda.
0 16.04.2012 22:15 - Ja kokos len vydlabem a potom ho 2-3týždne nechám vo vedre s vodou,ktorú po týždni mením.Takto sa z väčšej časti odluhuje.Netreba vyvárať ani nič podobné.Normálne ich dávam k ancistrusom a nie je problém.
ten kokos jsem nejdriv urizl dal varit a pak jsem ho vydlabal a dal ho znova varit asi hodku oni byly uplne nafoukli
Ancistrus a kokos, to k sobě patří. Pokud jsi kokos normálně připravil, to zn. napůlil či uřezal, řádně vybral dužinu, popřípadě ještě vyvařil, nemůže být problém.
Dáko dlho.Za 9-10 dní mi už začínajú prvé lietať po akvárku.Hlavne v noci.
0 16.04.2012 16:49 ladis cus potrebuju poradit v sobotu jsem dal do akva kokos a v nedeli a dneska vyndal ancaka ko je to mozne ze to je s toho kokosu
Definuj, objeví mláďata?
Na jikrách je samec kolem devíti dní, než se začnou kulit první. Rozplavání tak další týden k tomu.
Koukal jsem se na ty fotky, máš tam pěknou galerii

Definuj, objeví mláďata? Prostě pátý den mám jistotu, že vyndám květináč s jikrama a né rozutíkávající se potěr. Pak se potěr začne kulit a devátý den rozplavávat, to znamená mizí mu oranžové bříško a ryby vypadají jako ancistrus. Koukni ke mě do prezentace, mám tam dost fotek ancistrus spec. Od jiker po dospělce.
To jo, ale netuším, kde se tedy bere ten rozdíl, že tobě a Malapovi se při této teplotě objeví mláďata již po pěti dnech a mně až skoro po dvojnásobku.
No mě to bylo podezřelý, ale v noci do akva fakt nekoukám

Ten pátý a devátý den je brán s rezervou, tou dobou se začínají kulit a rozplavávat.
Samec určitě potěr nikam nezahání, jak rybičky vyplavou ven, už se nevrací. Když dutinu opustí všichni, samci končí mateřská a může se vytřít znova.

Přidat reakci
1 ...... 65
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 51236x