Ancistrus - chov
Trocha vydrž a ono sa to dozvieš.Niekedy i samičky mávajú ,,fúziky,, po obvode tlamky.Najčastejšie ak fúziky idú i stredom smerom medzi oči ,tak to bude s najväčšou pravdepodobnosťou samček.
Nič špeciálne ancistrus pre úspešný odchov nepotrebuje.Stačí si len počkať.
Ak si prečítaš niekoľko stránok tunajšieho fóra ,tak sa všetky základné informácie k úspešnému chovu a odchovu dozvieš.Môžeš si prečítať i tunajší album.
Zajímavé, já mám 3 ancíky, ještě relativně mladé. Nevím jak staří byli v akvaristice, ale mám je ve svém nováčkovském akva 2 měsíce a ještě si nejsem jistý pohlavím. U jednoho se mi zdá, že by samec mohl být, ale ještě skoro nemají žádné fousky.
Nicméně jsem jim do akva na burze na Pankráci pořídil takovou keramickou vázu, teda vchod má viz moje prezentace, dal jsem jí do hluchého místa pod filtr a obsypal jí štěrkem...
Ale chci tím říct, že ancík do ní leze pořád a vidím jen ocas jak tam kempí u vchodu
, ikdyž otvor je pro něj větší a rozhodně není natěsno
0 02.01.2015 21:41 Jakub – Dotaz
Dobrý den,
mám 120 l akvárko a v něm půlročního samce a roční samici. Co mám udělat proto, aby se mi vytřeli.
Díky
PS: Ten sameček je větší jak samička a dvoří se jí.
Máš napríklad jediného samca a čo ja viem dve samičky.I tak sa samičkám tento samec nemusí pozdávať ako dostatočne dobrý otec.Niekedy to fakt trvá,než samec niektorú zo samičiek presvedčí o svojich kvalitách.Mám takúto rovnakú situáciu.
Dve takmer identické jaskynky.Niekoľko mesiacov či hádam aj 3/4 roka sa tieto samičky nemali ochotu so samcom trieť.Samec trocha dorástol,zmocnel a dnes po tejto dobe konečne samičky presvedčil,že aj mnou ponúkaný ukryt je fajn a dokáže potomstvo ochrániť.Každú chvýľu sa mi budú liahnuť Ancistrus sp. long fin.
Vzpomínám si, že jsem viděl video kde bylo přes dno akvária natočeno tření ancíků pod obrácenou miskou. Bylo tam vidět jak sameček zatarasil vlez. Podle toho jaký úkryty si vybírají a vytváří u mě jeem si myslel že je pro ně důležitý celkový rozměr dutiny.
Samičky sú rôzne a vyberajú si.Samec musí mať dostatok priestoru na prípadné otočenie sa ale zas samičke sa nemusí páčiť veľa miesta.Ak však je otvor tak akurát samec zatarasí otvor do úkrytu a samičke nedovoluje uniknúť.Samička takto nadobúda istotu,že samec bude schopný postarať sa a ubrániť poter.No a vtedy po samcových argumentoch je ochotnejšia sa v jaskynke trieť.Ak mu unikne,tak má samec menšiu šancu na párenie sa.Samec ako to príroda zariadila musí byť silný a schopný ubrániť potomstvo.
Sú však i prípady kedy ryby uprednostňujú úkryt z dalšou možnosťou úniku-čiže dva otvory.
Je jedno aký veľký je vnútorný priestor.Ancík hľadá úkryt kde dokáže celým telom zatarasiť vstupný otvor jaskynky.Zrejme si mal v kokose moc veľkú dieru.
Ja dávam otvor proste "do zeme", samozrejme, že je šikmo tak, aby aspoň úzka štrbina tvorila otvor. Ak sa samcovi zdá priúzky, tak si podkope väčší. Zdá sa mi, že chce mať otvor dole a chce mať dno bagrovateľné (substrát), lebo často tam riadne zametá - chvostom rozprašuje von z hniezda všetok neporiadok.
Inak naozaj stačí aj polovica kokosa, ja mám asi 2/3.
Ono to nebude, kde je umístěn otvor. Častou jsou fotky, kde jsou ryby vytřené jen do půlky z kokosu. Takže spíše zaleží na dané rybě, co se ji zamlouvá
...
S kokosem jsem taky nikdy neuspěl
. Mám jednu hliněnou jeskyňku, která je tutovka. Ani nevím, jak se tam srovnají, je to dost natěsno. Ta velikost je dost důležitá, raději těsnější ....
Ti moji začali okamžitě hrabat pod ním
Takže jsem jsem zvětšil vchod a teď v něm parkuje garra. Vypadá jak pejsek u boudy..
Moji si kokos obľúbili, len je treba nechať im len malý úzky vchod - samec v ňom číha a nikoho nepúšťa ani von, ani dnu. Kokos je vidno na fotke v prezentácii, ale vchod nie. Ale možno sú aj ancíkovia individuálne odlišní a niektorí majú proste iný vkus
mě až vylítly nudle, když jsem si přečetl "porodní kontrakce"
. U nás v množírně mají obyčejné odpadní trubky různých průměrů, chce to vyzkoušet pár velikostí a určitě to klapne
...
Používal jsem jak hliněné jeskyně, tak i trubky a v pohodě. Aktuálně mám v pozadí "zalité" ty trubky a třou se bez problémů (kontrakce jsem nezjišťoval) ...
Moji ancíci se mi na kokos vyprdli a na trubky taky,myslím si, že je to pro ně velký prostor. Vysloveně vyhledávají úzké prostory do kterých se musí nacpat. Nebo si je vytvářejí tím že podhrabávají kameny a kořeny. A dutinu vytvoří zase jen tak velkou, aby se do ní sotva vešli. Ale je to jen můj poznatek, rozhodně netvrdím, žeje to nějaké pravidlo.
je lepší kokos alebo niečo taketo?
Kokos majú normálne v zelovoci, teda dnes skôr v oddelení exotického ovocia hypermarketu.
Je s tým trochu roboty, ale človek získa lacno i bežný strúhaný kokos, keď si nastrúha dužinu. Je tu na to aj samostatná diskusia.
zajtra zájdem určite. Našiel som aj na nete za cca 70kč original vyteračku, od jedneho pana rozpredava celu chovnu
Standardně jsem to viděl v akvaristikách jako například pet centrum atd a stálo to vždy okolo 25,-
Sameček se schovává za topítko protože to je jeho přirozenost vyhledávat skuliny jako úkryt, můj zalézá za kostku molitanu. Na samičce nepozoruju nic zvláštního a nebo se špatně dívám...
Pravdepodobne sa samcovi nič nepáči ako potenciálne hniezdo, najlepšie dopadol ten roh za ohrievačom. Mne raz nakládli ikry do podobného rohu, ale za malý filter. Lenže tam neboli otravné gupky, tak odchovali úspešne všetky mladé. Možno by to chcelo kúpiť v potravinách kokos...
A samica - neviem, nepostrehol som nič také. Nie je to len nejaké "vrtenie zadkom" na nalákanie samca?
TRULY napsal: Myslíte že je to niečo s dýchaním alebo to môžu byť nejaké pôrodné kontrakcie? ( dufam že som nestrelil hovadinu 1.stupna) Samček si stale hovie vedla ohrievača, tiež nechápem čo si tam vytvoril za miesto, chodí tam už asi mesiac.
No strelil.
... Ten porod nekomentuji
...Ale nějak jsem nepostřehl, kam by měli naklást ty jikry. Asi se jim v tom otevřeném prostoru pod břidlicí moc nelíbí... Takže pořešit nějakou trubku a oni spustí. Pokud jsou oba zdraví.
Starší reakce
Zdravím, za jak dlouho se dá poznat sameček a samička? Mám 3kusy v akváriu od zřízení a co jsem se dočetl, tak sameček by měl mít výrazné fousky, ale dle pozorování to zatím vypadá spíše, že jsem v akvaristice dostal jako prcky 3 samičky.
Díky
jasne spravim vdaka. dneska volno tak sa tomu povenujem, aj ked bude určite kritika
Napadlo ma dať im jednu krytku dole aby ten vzduch prechádzal lepšie uvidime no.
Predpokladám, že ten kryt nie je vzduchotesný, takže by nejako moc brániť nemal, určite je tam prúdenie vzduchu minimálne kvôli rozdielnym teplotám pod svetlom / na okraji. Ale chcelo by to spraviť prezentáciu akvária.
no zdrdžal sa tam riadnu chvilu. Dneska samičku pozorujem, tak este stále ma oproti samcvoi zrýchlene dýchanie min. 3x ale je to lepšie. Už sa nedrží len pri hladine. Znížil som teplotu na 25 (nastavil som termostat teplomeru na 24) a zvýšil kyslík.
Zaujíma ma ešte jedna vec. Nemôže kryt akvária (plastový so svetlom) ktorý je od výroby brániť prekysličeniu vody?
0 28.12.2014 23:03 - I ancíky sa občas nadychujú.Ak je voda v poriadku,tak je to normálne.
Aj sa tam hore chvíľu zdrží? Neobhrýza náhodou tie biele usadeniny (vodný kameň a baktérie) na skle tesne nad hladinou? To mne chodia (malí) ancíkovia často. Ale občas som videl veľkých, že prídu hore, zoberú bublinku vzduchu, zídu s ňou dole a vypustia ju. Neprišiel som na to, prečo tak činia, v akváriu bolo všetko ok a všetky ostatné živočíchy sa správali normálne (rybky i krevetky). Tak som si povedal, že asi len nejaké zabudnuté krmivo hľadajú na hladine (občas sa nejaká vločka zasekne v rastlinách).
tak nemá ho nejaké extremne, ale vidim zmenu určite. Ak sa mi podari tak ju cvaknem a tušim som tu tu už aj daval asi pred týždnom ale vo vlakne ancistrus - odchov
No samec sa snaží vždy pripraviť hniezdo a ak už má samica bruško, tak to možno čakať.
tak ja im tam tu jaskynku vytvorim znova, len ju poriadne uzavriem zo zadnej časti, lebo som pri presadzani rastlin narušil štrukturu a rybky sem tam otravovali zo zadnej časti. PRedtým mi tam nakladla samička ikry. PS: mám to brať tak že sa chysta na trenie? Od posledneho výteru prešli 2 mesiace.
Keď nemajú vhodný úkryt a dá sa kopať v substráte, tak samec v ňom dokáže bagrovať veľmi intenzívne, hlavne v noci, aby nejaké hniezdo spravil. Stačí im pridať prázdny kokosový orech a usadí sa tam. Ak nemá nič (ani skrýšu, ani substrát), dokáže brániť hoci aj roh akvária vedľa filtra, mne raz tam nakládli ikry, keď boli v dočasnom akváriu. Čiže nejakú veľkú prestavbu podľa mňa netreba, stačí ten kokos skúsiť. Prečo sa im nepáčila jaskynka, to neviem.
0 26.12.2014 20:39 TRULY [164] dnes večer som skoro dostal infarkt. Pozerám do akva a samec nikde (nebol na svojom oblubenom mieste pri ohrievači), pozerám a ani samice nikde (zvykla byt pod brydlicou). Hladam ich po akvariu baterkou, nikde nič. Pozerám pod ukryt z brydlic kde maju jaskynku a tam velká kopa štrku ako hrob.
Skoro ma vystrelo. Vyzeralo to ako ritulálna samovražda, až ma zamrazilo. Rozobral som všetkých asi 10 bridilic a opatrne rozhrabal ten násyp a oni nikde. NOrmálne som ich hladal či nejako nevyskočili aj ked mam kryt
Začal som prehrabať akva a vyhrabal som jednu bridilicu ktora bola zakrytá štrkom. Mal som ju tam len na sepevnenie koli tej kope nad tým. Trčal z nej len asi 3 cm kus smerom dozadu akva. Dvihnem ju vonku a tam moji dvaja antici bok po boku nalepení zo spodu. No nechapem doteraz. Normálne sa podhrabali pod uroven hornej časti štrku a vtrepali sa spolu pod bridlicu. Ja sa len čudujem že ich to nezavalilo...
Počítam že sa idu vytrieť, takže som rovno všetko povyberal, spravil rovno udržbu a idem to cele prestavať, lebo zjavne im niečo chýba. Mám správny pocit?
Do 30 l otíka? Hejnovou rybku?
Neraď hlouposti a než něco napíšeš, koukni jen tak pro jistotu do atlasu
A ani ty neonky modré. Třeba takových 10 - 15 malých razborek do 2 cm a nebo krevetky.
0 23.12.2014 23:13 kjura [17] - Živorodky Ahoj,
všechno darovat...neonky jsou plavci a pro krunýřovce je to a) také malé b) jsou to čuňata.
Pokud chceš v tomto objemu chovat ryby(krevetky by byly vhodnější), popřemýšlej o vhodnějších. Z krunýřovců např. Otíci(krunýřovec jednopruhý), z neonek např. neonka modrá
Hodně štěstí
b) je správně
0 23.12.2014 07:18 carlis – vystresovaní krunýřovci
Mám asi 1/2 roku 30l akvarium, které jsem dostala a koupila si do něj 2 krunýřovce,i přes krušné začátky a se nějak zajelo a mají už cca 14cm a daří se jim, jenže přítel který mi daroval akvárimu mi nyní dones ještě 15 neonek aby prý krunýřovcům nebylo smutno. Nechtěla jsem si tam nic víc pořizovat už tak mi přijde toto akvárium pro rybičky malé, ale krunýřovcům to nevadilo. Nyní ovšem s 15ti neonkama tam mají nějak těsno, neonky je pořád očumujou a oni nechtěj vylejzat, pořád jsou přisátý na kmínku. Holka je trochu ovážnější, ale kluk je strašně plachej a i když odkaluju a trochu mu kmínek nadzvednu, lítá po akvárku jak zběsilej. Myslíte si, že si zvyknou, nebo mám neonky někomu darovat? Nechci aby vzájemně trpěli, neonky si tam moc nezaplavou a krunýřovci maj stres.
Starší reakce
tak hadam hej. Rastlinky sa mi mnozia a mecune pojdu prec tak uvidime no
A ták.
TRULY:třeba se pohybují u dna proto,že tam je voda podle fyzikálních zákonů nejchladnější.Uvidíš,jak to bude,když se voda ochladí.Možná to není ten důvod,možná je.
Ve tvem pripade to neni svetlem. 18w to zas neni tolik aby jim to vadilo. A dospeleho ancaka rozhodne nejaka mecovka z miry nevyvede...
U tebe to fakt bude tim krmenim. Krmis je asi dobre, tak nemaj pres den potrebu neco nekde honit...
cez vikend do pondelka pojdem na 25. To by malo stacit. Tak ako pise urman mal som krupicu tak preto ta teplota ale aj ked som bol na 22,5 tak aktivne neboli
Už stahuje. Léčil krupici...
tak obaja su v ukryte pod bridlicami a ani nevylezu vonku. Teraz si samec nasiel na skle miesto mrdzi filtrom a teplomerom a tam je uz druhy den. Takze svetlom neviem. Mam tam 18w a vyska akva je 35cm. Voda ma 27. zarastene este nemam poriadne. Mozno ich stresuju mecune. (uz riesim odsun 3ks zo 7)
Zalezení sú napr. v prípade, že je príliš silné svetlo. Alebo pokiaľ majú čo obhrýzať dole (dobre zarastené akvárium, korene) a sklá sú aj tak bez rias, siníc a iných povlakov, tak čo by robili na skle?
Jedna moje kočka spí celý den a v noci je vzhůru a ta druhá spí celý den i noc.
To není dogma, že je to jen noční tvor, spíš převážnĕ noční. To ale neznamená, že je přes den neuvidíš vůbec...
Tipnul bych si, že hledaj nĕco na zub...
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 65
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 50922x