Jak snížit dusičnany (NO3)
Vydáváš se na strastiplnou cestu do pekel. Jak píše Anthrax, vyměnit dno určitě ale ne za výživné. Zároveň tam chyba nebude. Osobně si myslím, že v první řadě testy ukazují bludy. Ověřil bych hodnoty relevantním testem či nechat udělat rozbor. Otíci by takové hodnoty dávno nepřežili
Zisti si od dodávateľa parametre vstupnej vody (NO3) a tú zmeraj testom. Aspoň orientačne zistíš, či neukazuje úplné bludy už tam (bez dalších látok v akva, ktoré možu ovplyvniť presnosť merania).
Děkuji je pravda že jsem krmil okurkou třikrát týdně.
Pochybuju, že by dno stihlo zahnít během té krátké doby, co akvárko běží... Vyměnil bych ho o to žádná (i když ne za výživný substrát, živin máš evidentně víc než dost dost)... Ale tam zdroj vysokých dusičnanů nebude. Ale dělej jak myslíš.
Ahoj a omlouvám se za pozdní odpověď.
Živočichi tam mám jenom Otíky a šneky Měl sem tam i krevetky (teď cheri)
Ahoj
Asi to bude to dno.poridil jsem si INVITAL Japanese Soil .
A tu kitku tam mám jenom proto než mi přijde INVITAL Japanese Soil pak ji zasadím a kytky jsem si pořídil. Děkuji za odpověď
Příčin může být mnoho.
Nedostatečná filtrace, špatné dno kde zůstáváji zbytky krmiva, přerybněno, překrmování, malo kytek atd..
Otázka je, jak aktuální fotky máš v prezentaci, například kytka v košíku s vatou je špatně, může ti hnít dřevo, drť kde zůstáváji výkaly nebo potrava atd.. nevím čemu tam dodáváš CO2 když máš akva prázdné.
Ještě doplním - zdrojová voda/studna apod..
Ahoj
Zkusím teda ty výměny vody.A jaké by mohly být příčiny.Dekuji za odpověď.
Ahoj, uvedené testy neoplývají zrovna kvalitou. Příště volit nejlépe na NO3 Sera test. I tak to ber s rezervou, osobně pochybuji, že máš v akva 160mg, vzhledem k obsádce by ti to ukázali dříve než test svým úhynem apod.. nestresoval bych se, pokud nemáš plouvoučky podle kterých dobře poznáš stav no3 a chceš měřit, kup Sera test NO3 a pečlivě změř. Každopádně, snížit to lze denní výměnou vody, ale hlavní je najít příčinu tak vysoké hodnoty.
Ahoj
Test mám kapátkový (Aquar) bylo měřeno i (Tetrou). Testovanou vodu jsem i naředeil destilkou 1:3 i tak jsem měl hodnoty NO3 vysoké. Vyzkouším ještě ty výměny vody a pak už opravdu nevím
Určitě vyměnit část vody (1/2 - 1/3) a to několik dní opakovat. A taky nekrmit okurkou. Ale otázka je taky kvalita testu, ta bývá nevalná. Zvlášť u papírkových multitestů. Ta hodnota může být reálně o dost nižší. Řekl bych že 160 ml/g NO3 už by bylo na Otíkách znát.
Ahoj akvaristi
Zjistil jsem po novém pečlivějším měření že místo (40mg/L) jsem naměřil až (160mg/L). Budete někdo co s tím když je to tak vysoké.
Máš celkem čerstvé akvárium a už tam máš ryby a krmíš je. Chtělo by to doplnit prezentaci o živočichy co tam máš. A ještě doplním graf co se děje v akváriu při založení.
www.akvarijni.cz/… Ahoj, čím to NO3 bylo měřeno?
Okura je hodně jednostranná strava, která navíc vodu zatěžuje. Určitě bych krmil pestřeji, krmení kombinoval a střídal. Ale to už je na jiné téma.
Ale samozřejmě nepřekrmovat. Že se jídlo neválí po zemi ještě neznamená, že se nepřekrmuje. Co ryby sežerou, to z nich opět vyjde. A ani to nemusí být v akvárku na první dobrou vidět, protože hodně odpadních látek vyloučí ryby žábrami.
Dno bych vyměnil, pokud chceš hodně rostlin a náročnějších tak si sežeň nějaký speciální substrát. Jestli to zas nechceš přehánět tak začni s pískem ale pozor musí být inertní ne z obsahem vápence.
Určitě se na ten leknín podívám.
A co bych měl udělat s tím dnem.
Děkuji za odpověď
Super je
rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum Roste jak blazen
Trosku se bojim o tve dno. Vypada dost hrubě a ostře. - rybky u dna se pomohou poranit a hlavne tam bude asi dost zapadavat jidlo, ktere pak hnije a zvysuje hladiny dusitanu/dusicnanu/amoniaku.
At se dari
Děkuji za odpověď
Otíky krmím jen okurkou.
Vodu měním 1/3.
Mám v plánu přikoupit rostlinu Limnophilu aquaticu.
Ahoj
Standardni postup: neprekrmovat(at se na dne nevali jidlo), pridat plovouci rostliny(ty pomahaji dost), pridat rostliny vseobecne, pravidelne a poctive vymeny vody a neprerybnovat nadrz
40mg/l je jeste jaks taks oka - hlavne kdyz to nepujde vejs. Ideal je tech 25-30mg/l u standard rostlinnych akvarii
Pak jsou tedy i ruzne prostredky jako Clean water a podobne..ale po tech bych sahal, az bude opravdu nejhure
Ahoj akvaristi. Potřeboval bych poradit jak snížit NO3 (40mg/l).
Starší reakce
Starší reakce
Vstupní voda má okolo 15mg/l a hnojivo nedávám ty živorodky dělají bordelu dost a zároveň je to jediná nádrž kde odkaluji protože v substrátu není žádná rostlina.
A kolik dusičnanů má vstupní voda? Je potřeba přihnojovat?
Jsou tam v podstatě jen anubiasy a funguje dobře ale ta nádrž je 9 let stará tak má nějakou rovnováhu a ryb tam taky moc není
Omlouvám se za kvalitu vzal sem to mobilem.
Tak třeba anubisy do dna nesázím, všechny mám na kamenech, takže berou vše z vody.
Vím, že nelze příliš dobře srovnávat hmotu rostlinnou a svalovou, ale u lidského těla je potřeba 0,5-0,8g bílkovin na kg hmoty jen na údržbu a opravu svalové tkáně, tak mě napadlo, jestli podobně rostliny spotřebovávají dusík na údržbu a kolik to může být v závislosti na hmotnosti rostliny.
Dle mě je to zanedbatelné... ty potřebuješ odebírat dusík z vody a ne ze dna.. a hlavní je rychlý růst a i to, že rostlina vykukuje nad hladinu..
Např plovoucí rostlina je nejefektivnější, protože roste a množí se ohromně rychle pričemž bere dusík jen z vody protože nekoření ve dně.. a hlavně je nad hladinou díky čemuž jí nezpomaluje v růstu nedostatek co2.
egeria densa sice koření, ale je schopna přijímat dusík rychle pomocí stonku a listů i kořenů a rychle roste... kdežto pomalu rostoucí rostliny - ty, který rostou i v submezrní formě dokáží přijímat dusík hlavně skrze kořeny... a proto ho z vody nejsou schopny tolik odebírat...
U rychlerostoucích rostlin jako egeria nebo pistia se dá odčerpání NO3 měřit pomocí přírůstků. Chci se zeptat jestli mají nějaký významější vliv na odčerpání NO3 rostliny, které mají třeba velké množství rostliné hmoty, ale přírůstky jsou oproti rychlerostoucím zanedbatelné. Např. když budu mít v akváriu větší množství poměrně vzrostlých anubiasů, budou odčerpávat významější podíl NO3 na svoji údržbu a pomalý růst nebo je to zanedbatelné?
Starší reakce
SZAT Clearwater už mám, ale s dusičnany nic nedělá. Prý funguje blbě, když mám ve vodě moc síranů... a to my máme. Takže ho mám jen na odstranění zabarvení vody. Počítám, že jiný anex tohoto typu na tom bude podobně. Když jsem se ptala na nějaký filtr na dusičnany na kohoutek (na pitnou vodu) a dala pánovi rozbor naší vody z laborky, taky říkal, že kvůli síranům bych to musela regenerovat min. jednou týdně, aby to jelo.
Ne každý si koupí litr anexu.
Souhlas, ale myslím že lepší kontrolu nad kvalitou (za cenu) bude mít při pořízení konkrétního anexu, jak psal NHKG. Ty akvaristické odstraňovače dusičnanů jsou taky anexy, s náležitou přirážkou, a bez konkrétního popisu vlastností.
Děkuji, když to už je pro mě vyšší dívčí. Já si nebyla jistá, zda by mi třeba vůbec fungoval drop checker - měla jsem za to, že funguje na bázi měření pH. A díky tomu bych se následně obávala předávkování CO2, když by měření nefungovalo.
Akva, o kterém se bavíme, je tady:
rybicky.net/nadrze/16781
Děkuji za tvůj čas, akva budu znova zakládat (měnit sklo) tak s tím filtrem se zeolitem budu počítat, 200g se do něj myslím nacpe. Nemám moc, jak to pak měřit - moje hodnoty dusičnanů už testy nerozeznávají moc dobře (zda to je 60, nebo 80mg/l, poznala bych pokles k 25. Tak jen vizuálně
Zrnitost zeolitu bych moc neřešil; jde spíš o praktické ohledy, manipulaci. Jemnější zrno bude asi zpomalovat průtok filtrem, a to si musíš posoudit, je-li to u Tebe žádoucí.
Pokud jde o periodu výměny. On to amonium chytá opravdu dobře. Potíž je v tom, že amonium zachycené v zeolitu
není nedostupné pro nitrifikační bakterie. (Experimentálně jsem ověřil.) Takže pokud dostanou čas, usadí se tam a spustí dílo. To nechceme, protože vyrobené dusičnany zeolit nezadrží.
Jak dlouho teda? Pokud Tě to nebude obtěžovat, dával bych spíše menší dávky a měnil je co sedm dní, nebo tak nějak. Menší dávka by mohla být tak 1 gram zeolitu na 1 litr akvária.
Při takové periodě výměny bych ten zeolit nechránil před svinčíkem; on poměrně dobře filtruje i mechanicky. Tak jen ať něco pochytá. Je to ekologicky zcela neškodný materiál, můžeš to vyhazovat kamkoli, na zahradě jenom prospěje.
Pokud bys chtěla
zastavit nitrifikaci, musela bys jít s pH až pod 5.5. Ono se říká, že nitrifikační bakterie nemají rády kyselé prostředí, ale já jsem si ověřil, že v pásmu 5.0-5.5 je nitrifikace fakt nepatrná, v pásmu 5.5-6.0 už běží celkem dobře, a nad 6.0 valí naplno.
Nevím jaké máš ryby. Pokud jde o rostliny, kyselé prostředí až asi do pH 5.0 snášejí dobře, nezabíjí je to. Vždycky můžeš kombinovat sycení CO2 s preventivním zvyšováním alkality:
rybicky.net/clanky/1670-mineralizace-vody-z-reverzni-osmozy:-zvyseni-alkality Děkuju moc. Asi to není tak velká investice, abych to aspoň nezkusila.
Vydedukovala jsem prosím dobře, že do té kyselé vody bych ani to CO2 kupovat neměla? Já bych s tím neměla problém, ale bojím se, co to s vodou celkově udělá.
Voda je z mělké studně - je tam ani ne kubík a pořád se doplňuje, hloubka pár metrů. Žádné železo. pH přímo v laborce ve zdroji bylo 6.2, ale vím, že v akvárku mi ještě klesá.
Prosím, kolik tak zeolitu a jakou zrnitost do 200l do vnitřního filtru staženého na minimum a po jaké době vyhodit a dát nový? A je dobré před něj šoupnout nějaké filtrační medium, nebo je jedno, když se trochu zanese? Děkuji.
Tak částečně by zeolit pomoct mohl, a to s tím dusíkem, který dodáváš v krmivu a z odumřelé organické hmoty (hlavně rostlinné). Mineralizace končí amoniem, a teprve potom se z toho nitrifikací stanou dusičnany.
Rostliny zpravidla amonium berou přednostně. Když jim ho zeolitem sebereš, budou muset žrát víc těch dusičnanů.
Ale moc bych si od toho nesliboval. Bez sycení CO2 i dobře zarostlé akvárko nespotřebuje o moc víc než 1 mg/L dusičnanů denně.
=
Máš zajímavou vodu. Hodně síranů a dusičnanů, a k tomu málo uhličitanů, takže kyselá... to je dost neobvyklé.
Ahoj, děkuji
sírany dle laborky ve vstupu: 72,6 mg/l
dusičnany kolem 65mg/l
nemám problém s tím, že by mi NO3 v akva rostly - to spíš naopak (kytky). V jednom dokonce klesají k nule, ale zrovna ne v tom, ve kterém to potřebuji.
Obecně normální ryby z obchodu s těmi dusičnany problém nemají, importy nějaké jo. Dost mi ale rostou řasy a jelikož mám pH pod 6, CO2 bombu moc nechci... nějaké další nápady? Sázela jsem na ten zeolit, zbyla mi tu dvoukomorová hailea, ta by na to byla akorát.
Doporučil bych ti spíše anex:
www.waterfilter.cz/…
Ale údajně nefunguje, pokud je ve vodě moc síranů. Chce to dokoupit i regenerační tabletovanou sůl (mívají v Hornbachu), samotná regenerace je pak jednoduchá.
EDIT: Zeolit ti samozřejmě trochu pomůže, odebere část amonia vyprodukovaného rybami, takže se pak postupně nepromění na NO3.
Krásná a vyčerpávající odpověď. Chápu tedy prosím dobře, že pokud bojuji s dusičnany ve zdroji , tak mi zeolit nepomůže vůbec?
No ne nadarmo doporučuje německá norma 1000 l vody na dospělou želvu nádhernou. Bohužel většina "chovatelů" nemá problém chovat 2kg želvu v 80l vody a to je stejné jako by ji chovali v žumpě, v takových podmínkách žádná filtrace nepomůže a to nemluvím o utrpení, které tím želvě způsobují. V takových případech se neřeší množství NO3 ale daleko nebezpečnější sloučeniny, které želvě způsobují záněty očí, plísně apod.
Já jsem zvolil želvu ozdobnou, která je mnohem menší než želva nádherná, samec 100-150g, samice 300-350g a tomu odpovídající velikost akvária a filtrace, navíc se snažím udržet v akváriu rostliny aby prostředí vypadalo přirozeně a nevypadalo to jako by byla želva naložená v zavařovačce od okurek. A pokud budu mít pocit, že to je málo nemám problém pořídit akvárium větší.
Bohužel tím, že ČR je malá země a není tu podobný trh jako třeba v Německu, tak nabídka druhů, které u nás jdou sehnat je velice omezená. Běžně ve zverimexech jsou k dostání právě druhy, které v dospělosti dorůstají do hmotnosti 1-5kg a velikosti od 20-35cm, což není vhodné pro akvária, které nemají aspoň 500l. Pak je lidi pouštějí do rybníků a je tu problém s invazními druhy.
Skoro pred 20-timi rokmi som sa v škole staral cez prázdniny o korytnačku a vodu som musel meniť každý deň a aj tak to bol humus. Neviem si predstaviť, čo by to bolo za týždeň bez výmeny vody. Ale neviem už aký druh to bol a akvárko bolo na ne dosť malé.
zervan napsal: Alebo to niekto už skúšal?
Kdo asi?
Zeolitu (klinoptilolitu) mám 25 kg pytel a dělám s ním všemožné legrácky už přes půl roku. Všechny výsledky jsou v perfektním souladu s
odbornou literaturou (v kontrastu k obchodním sdělením): Bezvadně přijímá amonium výměnou za Ca, Mg apod. Pokud je přidaný do dna, při záběhu úplně odpadají návaly amonia. Když provádím záběhové experimenty za přítomnosti zeolitu, je to docela otravné čekání, protože týdny nenaměřím žádný anorganický dusík, než se zdánlivě "z ničeho"
neobjeví dusičnany. Čili zeolit drží amonium, ale nezabrání náběhu nitrifikace, a jakmile k ní dojde, dusičnany už nedrží.
Ve velkém akváriu mám ve dně příměs zeolitu a bentonitu. Přestože hnojím amoniem, pár hodin po hnojení nejsem schopen naměřit absolutně žádné amonium ve vodě. Dusičnany ano.
Pokud jde o ten odkaz: Údaj že zeolit obsahuje chloridové anionty na výměnných pozicích je prostě a normálně kec.
Test je od aquaru, měří nesmysly, ale nejdřív jsem si změřil vstupní vodu u které znám množství NO3 a podle toho jsem pak odečetl NO3 naměřené v akváriu. Přesnost samozřejmě mizerná, ale jestli je tam 50 nebo 80 poznat lze.
Želva kupodivu rostliny zatím nežere. Salvinia ji nechutná, protože má chlupaté listy (moje domněnka) a ostatní druhy jsem volil okusu odolné (anubias, microsorium, echinodorus), používaji se u cichlid . Filtr i s předfiltrem používám, nenasaje to všechno, ale zachytí dost. To by muselo být holé dno, aby odsál všechen detrit a to nechci, nevypadá to přirozeně.
Čo to máš za test? Ak budeš meniť vodu, na také hodnoty sa nedostaneš. Neatakuje ti tá korytnačka ryby a rastliny?
Pomohol by mechanický filter, ktorý bude pevný odpad nasávať a pravidelným čistením (pri každej výmene vody) odstrániš "NO3" v pevnej forme.
Jo zatím je to v pohodě, ale želva ještě poroste
. Zatím má 30g v dospělosti bude tak kolem 120g. NO3 půjde určitě ještě nahoru, želvě to nevadí a rybky jsem zvolil odolnější a jsou tam stejně spíš jako budoucí potrava. Ale nevím jestli to nebude vadit rostlinám, když tam bude třeba 150-200mg/l, jestli to nebude blokovat příjem jiných prvků.
Rostliny jsem zpočátku vůbec neplánoval, většina chovatelů je nemá, ale pak jsem začal sázet a přikupovat. Vypadá to líp než holé akvárium a želvě se to taky líbí.
0 22.12.2018 21:26 Angus68 –
Re: DH 50mg/l je ješte v pohodě
Vodu měním pravidelně, každý týden minimálně 50 litrů a každý týden taky do hloubky odkaluji kde to jde. Test ukazuje cca 50 mg/l, (těžko říct jak je to přesné). Uvidím jak to půjde dál, zeolit používat nechci kvůli rostlinám, aby neodčerpal něco co jim pak bude chybět.
0 22.12.2018 20:49 Angus68 –
Re: DH Pravidelně vyměnuj vodu a dusičnany se usadí na hodnotách (20-30)
Mně kdysi pomohl na snížení potos.Dal jsem ho tak, aby listy byly nad vodou a do AQ pustil jen kořeny.Taky na něj musí svítit buď umělé nebo přírodní světlo.
Denitrate mám 1l, byl v balení s filtrem. Podle výrobce odstraňuje dusičnany pokud je průtok menší než 200 l/h, což většina filtrů nesplňuje. S vysokou hladinou NO3 bojuji pořád, mám v akváriu želvu a vstupní voda má 30mg/l. Pomáhají hlavně plovoucí rostliny, salvinia roste neuvěřitelně, týdně vyhodím tak 3-4 hrsti. To jediné mi pomáhá, jinak jsem měl NO3 kolem 100mg/l.
Ja som Seachem de*Nitrate dostal k filtru. Tak som ho použil. Zabehnutie akvária bolo podľa mám na začiatočníka celkom v pohode. Ale po cca 2 mesiacoch začali stagnovať aj rastliny, ktoré predtým rástli ako divé (ceratophylum, limnophila). Podozrenie na nedostatok makroprvkov sa mi potvrdilo - test na NO3 i P bol negatívny. Keďže nemám prakticky žiadne NO3 v akváriu, tak som ten de*Nitrat práve včera vytiahol z filtra a začal prihnojovat aj KNO3. Osobne si teda myslím, že funguje ale používal by som ho len na začiatku alebo v prípade, že je veľa NO3 už vo vstupnej vode.
Přidat reakci
[1] ...... 11
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18929x