Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit dusičnany (NO3)

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit dusičnany (NO3)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2016 16:18 Muž Mislow [304] Re: Passenger77
Prozatim bych veskere hnojeni vysadil nez se hodnoty dusinanu dostanou tak na 20 mg/l, to bych bral jako cilovou hodnotu. Samo + -. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 12:38 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Mislow
Filtr je zabehly, ryby neumiraj (predpokladam), takze neco je nekde spatne.
Ještě mě dnesnapadla jedna věc, která je v akvárku nová. Před 2-3 týdnama jsem vložil pod Eleocharis parvula jednu kapsli zásobního hnojiva PowerTabs od Dennerle, protože postupně degradovala a na jejím současném stanovišti není Deponit mix. Kapsle byla poškozená do hloubky a při noření se obal začal rozpouštět. Je možné, že by mohla malá kapslička vel. 2×1cm zvýšit Dusičnany na dvojnásobek?
Dnešní polední měření ukázalo hodnoty NO3 opět mezi 50~100mg/L (dnes blíže té 50) a pH 6,8~7,2
(dnes se ještě nesvítilo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 00:53 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Mislow
No já hnojím tímto:
www.profiplants.cz/…
a to by mělo být bez dusičnanů a fosfátů. Pravda je, že tam mám to deponitní hnojivo pod pískem, tak že to asi smysl dává omezit dávky. Ryby můžu krmit obden, abych snížil dávku k rozložení.
Nerozumím tomuto: Proc stinit, kdyz si muzes regulovat intenzitu osviceni?
Pravda, mám regulaci osvětlení, ale plvoučky snad pochytají světlo "jakékoli" intenzity, tak že dolů projde jen mezerama nebo prosvícením listů plovoučky, ne: :-)
Těch krevetek není zatím tolik, no uvidíme. Nerad opouštím představu o Pygmejích, ale uznávám, že by to teď situaci zhoršilo.

Edit: Jo tak to jsme si nerozuměli s tím osvětlením...já jsem psal o zastínění vodního sloupce a dna, ne o zastínění plovouček hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 00:31 Muž Mislow [304] Re: Passenger77
Proc stinit, kdyz si muzes regulovat intenzitu osviceni? Upravit rybi osadku, prozatim vypustit hnojeni nez se srovnaj dusicnany a pak postupne pridavat aby se to stabilizovalo. Pokud tam mas krevetky, tak bych do 30 l uz na pancernicky zapomel, ohnivky a krevetky bohate staci. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 00:22 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Mislow
...ale hlavne malo biomasy, rostlinky tam sice jsou a mnozstvi neni spatne, ale chybi vetsi vyssi rostliny, k tomu pridame ty zivorodky a jsme kde jsme, i tak nebude ta hodnota na 100 ...
PS: sakryš, musím ty informace u nádrže fakt co nejdříve zaktualizovat a udělat nové fotky. Teď je tam navíc v zadu poměrně hodně rozbujelá Vallisneria portugalensis (na fotkách ji ještě nemám), která se zvedá a stáčí podél skla zezadu až do předu. Je tak o 20cm delší než tady uvádějí v atlase a dokonce mi teď jedna rostlinka vykvetla. Tak bych řekl, že ta biomasa je větší, než byla. Plovoučky zvažuju dlouho, ale to stínění bude problém myslím...
***
Všem moc děkuji za rady a dobrou noc ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2016 00:07 Muž Mislow [304] Re: Passenger77
Tak hlavne ze jde vse spravnym smerem, vsak vis kterou cestou jit, co se tyce tech dusicnanu ve vstupni vode, to by nemusel byt samo o sobe problem, ale pokud ti akvarko pekne proroste, tak hnojeni zdarma, samo zalezi i na ostatnich parametrech, chlor se da snadno vychytat a pH vstupni vody problem neni. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 23:53 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Mislow
Fotka k příspěvku Njn, ale co... :-) Ryby neumírají...to je pravda. V posledních měsících uhynula jen jedna Tetra, tak že nic zásadního.
Ale měl bych uvést asi ještě jednu podstatnou věc a to je fakt, že poslední 2x měsíce nedávám vodu přímo z vodovodu (odtud je těch zmiňovaných 39,8mg/L dusičnanů z laboratorních testů mého vodovodního uzlu - viz. obrázek), ale před tím vodu přefiltruji filtrační konvicí a nechám ji odstát (obvykle 1den). Je tam tato patrona:
www.dewberry.cz/…
Ihned po filtraci je voda kyselá kolem 6,5pH, ale při odstávání v kýblu se vrací nad 7pH. Měřil jsem to kapkovým testem od Rataje, ale je už pár let po expiraci a když to srovnám teď s novým eSHa testem, tak dává o cca +0,5 jednotky pH více. Poprvé jsem udělal tu velkou chybu, že jsem to lil do akvárka rovnou bez odstátí z konve a ráno bylo po Neocaridinách. Možná skokový šok, možná chlór (který to má ale odbourávat, ale v Brně byl zrovna ten průšvih s k.bakteriemi, tak chlorovali jak diví), možná změna pH a KH, možná ta uvedená impregnace stříbrem v patroně (stříbro je těžký kov a to nemají krevety rády)...prostě nevím.
Teď to dělám tak, že po tom denním odstátí do vody naliju ještě 1/2 dávku Nutrafin Aqua plus a krevety jsou teď naprosto v pohodě. možná by stačilo jen odstátí bez přípravku, ale nerisknul jsem to :-)
Možná se ptáte, proč to dělám...výrazně jsem tím redukoval vodní kámen, který se vysrážel všude a snad i celkovou tvrdost, která byla po létě na vysokých hodnotách. Hodně jsem totiž dolíval odpařenou vodu větráčkem, který zase podstatně snižoval teplotu (letní max.2015=33°C vs. max.2016=25°C).
Zítra mám v plánu nové měření po týdnu každodenní výměny vody. Změřím i zdrojovou papírkovým testem a uvidím, kam se to posunulo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 23:35 Muž Mislow [304] Re: Maq
Dobra poznamka, hnojeni bez kontroly je previt, kdyz s tim clovek nema zkusenosti, sneci taky nadelej hodne bordelu, kdyz se premnozi, ja je musim prikrmovat, abych si je udrzel. :-D
PS: ... navic se zasobnim substratem a vysokou hodnotou vstupnich dusinanu bych asi nehnojil hodne dlouho, zvlast kdyz jsou v akvarku ryby a nejedna se o hi tech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2016 23:31 Maq Re: Mislow
Zásobní substrát, hnojení, překrmování. Přemnožení šneci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 23:17 Muž Mislow [304] Re: Passenger77
V te veci s dusicnany mi neco nehraje. Nerekl bych, ze hladina bude az tak vysoka, spis bych to prikladal nepresnosti mereni. Platy urcite pryc i ty neonky, ale 2 male platy a par neonek by dusicnany v dobre zarostlem akvarku nevyhnaly do takovych hodnot spolu s ohnivkama. Filtr je zabehly, ryby neumiraj (predpokladam), takze neco je nekde spatne. :-)
Rekl bych ze se bude jednat o kombinaci vice faktoru, pomerne maly prutok filtru/vysoke vstupni hodnoty dusicnanu, ale hlavne malo biomasy, rostlinky tam sice jsou a mnozstvi neni spatne, ale chybi vetsi vyssi rostliny, k tomu pridame ty zivorodky a jsme kde jsme, i tak nebude ta hodnota na 100 ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.11.2016 22:43 Maq Re: Passenger77
Zkažená voda... Dusík ve všech vazbách zabíjí mnohem dřív, než voda začne smrdět, a může být přitom perfektně čirá. Takže ono je to zrádné...
Řasy: Komplexní problém. Nicméně i v jejich případě velmi často platí, že převaha rostlin/konzumentů nad živočichy/producenty podstatně zlepšuje situaci.
Máte pěkné rostliny, blahopřeji, ale nemohou zvládnout víc než nějaký limit. Zdá se že stále podceňujete situaci, ale diagnóza Vašeho akvária je jasná: přerybněno.
Vyměňujte vodu a dále redukujte rybí osádku. Máte-li místo, můžete i přidat rostliny. Nejvíc dusíku sežerou plovoucí rostliny, jejich mínusem je že mohou stínit těm ostatním, takže ty zas sežerou méně.

Pro lhajek: Naprostý souhlas, filtr zřejmě dělá co má, ale rostliny ty dusičnany prostě nestíhají sežrat.

P.S. Ještě k tomu odkazu. Tu teorii o čpavku coby univerzálnímu spouštěči všech řas znám - a nevěřím jí. Kousek pravdy na ní je, ale právě jenom kousek. Řasy jsou velmi rozmanité organismy a není možné pro jejich výskyt najít jedno vždy platné vysvětlení. Kdyby místo čpavku dosadili třeba fosforečnany, byla by to pravda úplně stejná - částečná a neúplná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 22:12 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Maq/JoKa
Mimochodem, přihlásila se mi Wendy2 a domluvili jsme se, že se o Neonky postará...tak že od úterka budu mít -4 rybky, což tady jistě všichni schválíte ;-)
Co se týká těch dusičnanů, tak jsem si před týdnem na doporučení zkušeného kolegy z tohoto portálu koupil papírkové testy od eSHa (Aqua Quick test, 6x veličin) a ty dusičnany jsem naměřil v rozmezí 50-100mg/L po týdnu od výměny vody. Barevně to bylo blíž těm 100mg/L, ale klidně to mohlo být "jen" 75-80mg/L (těžko říct, protože čím je čas schnutí delší, tím je barva tmavší). Jelikož všechny ostatní veličiny velmi přesně sedí na údaje z laboratoře brněnského VaKu, tak bych tomu i věřil. Co se týká filtrace, tak mám filtr Dennerle NANO, ale vybrakoval jsem originální vložku a vystříhal jsem tam o dost levnější biomolitan, někdy z jara...mohlo by to mít taky vliv.
Ještě info: momentálně 1x týden zkouším následující postup:
www.profiplants.cz/…
ale na degradaci štětičkové a zelené vláknité řasy to moc vliv zatím nemá (kromě stagnace).
Jinak nesouhlasím, že je voda v akvárku zkažená...je čirá a bez zápachu (a to i před týdnem, kdy jsem měřil vodu po týdnu). zkaženou vodu si představuji jinak...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 21:40 Muž Jarry [1437] Re: lhajek
Souhlasim, 40mg/l na vstupni vode je dost, ale pokud je v akvariu 100gm/l, tak pravdepodobne filtrace funguje dobre, ale chybi spotreba, nebo je prerybneno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.11.2016 21:24 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: JoKa
Kdyby filtrace nestíhala tak podle mého selského rozumu nebudou tak velké dusičnany ale porostou dusitany a amoniak, nebo ne?
Ikdyz je ve vstupní vodě 40mg/L tak je výměna vody efektivní když je v akváriu 100mg/L. Pak také nasadit rychle rostoucí rostliny a pokud jim nebude chybět jiná živina tak ty dusičnany dokáží přeměnit na rostlinou masu.
Samozřejmě ale řešit i příčinu vysokých dusicnanu, tedy méně krmit a zredukovat ryby špindíry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.11.2016 19:40 JoKa Re: Passenger77
Momentálně budu řešit jediný problém dle měření a to jsou Dusičnany na úrovni blížící se 100mg/L A to je to, o čem hovoří kolega Maq... Moc ryb... Filtrace nestíhá... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 18:30 Maq Re: Passenger77
Z Vaší prezentace jsem pochopil, že máte zkaženou vodu, což znamená hlavně ten dusík. Dát pryč živorodky je určitě správný tah.
Ale možná to bude chtít další redukci, měl byste vyčkat, málo krmit, hodně čistit, kontrolovat dusík.
Pancéřníčci jsou sice maličcí, já jsem je nikdy neměl, ale říká se o nich, že docela sviní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2016 16:31 Muž Passenger77 [524] - Rostliny
Ahoj. Měl bych si zaktualizovat informace, situace se dost změnila. Momentálně budu řešit jediný problém dle měření a to jsou Dusičnany na úrovni blížící se 100mg/L (zdrojová je téměř 40).
2ks mladé Platy již mají zájemce a do týdne půjdou ven a ty dvě menší Neonky snad brzy taky udám. No a 11ks T.Ohnivé si myslím, že moc nepořádku neudělá...nebo máte jiný názor? To stejné si myslím o Pygmejích-otázkou je, kolik si tam můžu dovolit pořídit kusů...?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   09.10.2016 23:14 Muž Horác [3942] Re: NHKG
Ale no tak ... ač to tak podle fotek nevypadá, moje staré akvárko mělo po většinu času hladinu zarostlou velmi bujným porostem limnobia ... a že by mi pod ním nic nerostlo ... to snad ne ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 22:57 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
A hlavně plovoucí rostliny zastíní akvárium. Takže bude tmavé, nebude pořádně vidět na ryby a nic v něm neporoste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 21:48 R Muž vaclav [14602] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Má ale jednu nevýhodu je poměrně velký. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 21:18 R Muž romant [27987] Re: Maq
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2016 21:11 Maq
Všiml jsem si, že pro snížení koncentrace dusičnanů se často doporučují plovoucí rostliny. Jde mi konkrétně o Ceratopteris pteridoides. Můžu od něj očekávat podobné výsledky?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2016 00:06 - HP555 silne bázický anex
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 23:51 R Muž vaclav [14602] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LangMaster
Klasický iontoměnič odebírá dusík a dodává chloridy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.06.2016 21:22 Žena Archa [14] - ŽivorodkyRe: LangMaster
ano, poznám to este z Nemecka, volá sa to Nitrat ex a je to super vecicka, niekedy dám do puncochy a do vnútorného filtra medzi vatu, do 24 hodín je voda cistucká, potom sa to dáva do soli, 100 gramov soli bez jodu zmiesat s litom vody a nechat vylúhovat den dva, potom dobre prepláchnut cistou vodou a pouzit znova ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.06.2016 20:36 Muž LangMaster [24]
Zdravím pánové a dámy, někdo zkušenost s tímto akvarijni-rostliny9.webnode.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2014 10:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: mamlon123
Namichej si z destilky a KNO3 roztok se znamou koncentraci NO3, ten rozred na nekolik koncentraci do par zkumavek a testuj zaroven svou vodu a tyhle vzorky. Tam muzes dost presne i okem porovnat, ke kteremu to ma nejbliz, a nejakeho vysledku se muzes dobrat i s jinak spatne pouzitelnym testem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 20:16 Muž mamlon123 [8] Re: romant
To ne právě, to jsem taky měřil a ten test snad nemá odchylku 50-70mg/l:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.11.2014 20:06 R Muž romant [27987] Re: mamlon123
Jedna kacířská, třeba tam těch dusičnanů máš naopak málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 20:00 Muž mamlon123 [8] Re: zervan
Tak je to spíš orientační, ale určitě u alkality nebude rozdíl +-15°dKH. Už si o tom snižování hledám články a uvidíme jak se to bude vyvíjet.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 19:55 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: mamlon123
Ak je tam naozaj až tak vysoká alkalita, bolo by vhodné ju znižovať. Inak tým papierikovým testom by som nejako moc neveril.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 18:42 Muž mamlon123 [8] Re: Designer
Je to akva z prezentace. Vodu měním pravidelně jednou týdně 1/3. Filtr je nečištěný 2 měsíce, což myslím není zas tak dlouhá doba, když jsem tu četl že někdo čistí třeba jednou za půl roku. Když jsem koukal to atlasu na rostliny a jakou mají doporučenou tvrdost, tak nejlíp ji snese Limnophila a ta mi roste dobře a rychle,ostatní teď stagnují nebo jen minimální přírůstky.Tak jestli ten pokles příjmu živin a růstu není zapříčiněn tím. Naměřil jsem alkalitu >20°dKH. Když se nepřijmají ostatní živiny tak asi ani NO3 a proto roste jejich hladina. Jinak každej lístek co uhnívá nebo odpadne hned vyndávám:-( Vstupní voda má pH asi 7,3 a NO3 25-50mg/l přesně barvu na testu nerozeznám a alkalita je taky >20°dKH.
Možná zkusím koupit jiný test na NO3 a uvidím jestli tento neukazuje špatně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.11.2014 12:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: zervan
Ono to jeho vysoke pH zavani problemy s prijmem zivin, a naslednym odumiranim rostlin.

Pokud se zacne v akvariu rozkladat nejake slusne mnozstvi rostlin, a nitrifikace funguje (coz pri pH kolem 8 bude fungovat dobre velmi snadno), to muze jit s NO3 nahoru dost rychle.

A i jinak je to zacarovany kruh, protoze jak se zacne rozkladat vic rostlin, prestane se v tom brzy darit i vetsine ostatnich. Filtr je pak "plny kafe" (plny toho co se rozklada) a dokaze to z nadhrneho akvaria za cas udelat vyhnivajici brecku, coz je plizivy proces, ale uz jsem si ho zazil, abych si ted filtry lepe hlidal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 12:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Designer
No mne zase Ludwigia prestala rásť, keď som začal výdatnejšie hnojiť a až teraz sa znovu objavili normálne veľké nové listy, keď som výrazne obmedzil dusičnany. Ale určite to nebude také jednoduché, zrejme ide o nejaký pomer určitých prvkov.

Inak ak ide o to akvárko z prezentácie, tiež sa mi nechce veriť, že by mohlo byť toľko dusičnanov, aj keby ich mala vstupná voda veľa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 12:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: mamlon123
Pises v prezentaci:"Jak Ludwigia rostla tak přestala". U mne se stalo to, ze najednou nove listy na vrcholech zacaly hnednout, odumirat. Natahl jsem pomoci TENSO mikroprvky tak, ze jsem zvysil Fe o 0.2mg/l. Zmena byla rychla, za par dni jsem mel nove krasne vrcholky. Co presne chybelo, tezko urcim, ale neco z mikroprvku, a pisu to proto, ze pokud jsi pozoroval totez, mohli bychom kapnout na Tvuj problem, coz ovsem uz musis posoudit sam ;-) .

Pokud mas pH kolem 8, muze to byt samozrejme pro mikroprvky znacny problem, ovsem pri pouziti akvarijni-hnojivo.cz/… by nemusel byt az tak zasadni, tahle smeska funguje i pri vyssim pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 00:20 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: mamlon123
Jakou koncentraci NO3 ukazuje ten test ve vodovodní vodě? Z prezentace a z toho, co píšeš, se mi zdá, že z nějakého důvodu Tvůj test neukazuje správnou koncentraci NO3 v nádrži. Není mi zcela jasné, jak by ve Tvé nádrži mohlo vzniknout tolik NO3.

Jak přesně se ten problém projevuje na rostlinách? Tedy kromě toho, že pistie nejede. Kolik vody týdenně měníš? Kdys naposled čistil filtr?

Jestli bylo doposud všechno v pořádku a najednou rostliny začaly mít problém, mohlo by jít o nahromadění některého prvku a blokování jiného. To by se dalo odstranit třeba několika většími výměnami vody několik dnů po sobě. Jinou možností by bylo, že je zanesený filtr a nepracuje zcela správně. Jestli jsi jej již několik měsíců nečistil, možná je čas. Nevím přesně, jak funguje zpomalení růstu rostlin vlivem méně funkčního filtru, ale mně vyčištění filtru (nikoliv časté nebo pravidelné) někdy s rostlinami pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2014 00:05 JoKa Re: mamlon123
O jaké akvo se jedná? Jde o to v tvé prezentaci??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2014 22:47 Muž mamlon123 [8]
Nějak mi rostliny v akva stagnují a celkové se mi nelíbí jak se to v něm vyvíjí.Dnes jsem si teda koupil test eSHa Aqua quick test a docela jsem se zděsil. N02 bylo kolem 0 ale NO3 asi >75mg/l a i celková tvrdost a alkalita je na vysoké hodnotě >20°dKH(proto se těm kytkám nechce růst:() Co jsem tu četl, tak třeba Pistie by měli "žrát" hodně dusičnanů, mě ale ta pistie spíš odchází, hnijí listy a kořeny spíš hnědé než světle zelené:( tak jsem se to několikrát dočetl že CO2 by mělo pomoct se snižováním pH a alkality ale pH mám po přidávání CO2 skoro 8.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 08:39 Muž kofejn [963] Re: acik
Jenže ona je má i hygrophila a nejlíp vypadá blyxa. Udělal jsem pár změn, tak snad něco zabere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 08:31 Muž acik [416] Re: kofejn
když má starogyne v listech dírky,tak je to málo světla ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2014 07:53 Muž kofejn [963] Re: grunda
Jo jo, světla jsem přidal a nechávám kratší kousky růžkatce, aby se za ten týden nedostal až ke sklu. Hnedovce a aubiasu by to vadit nemělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 22:58 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: kofejn
pokud ti takhle roste růžkatec, tak ostatní kytky budou mít málo světla :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 21:14 Muž kofejn [963] Re: Designer
Já u sebe podezřívám nedostatek vápníku, protože ferox jsem cpal do akva a dírky se dělají i u starogyne. Takže zkusím jen tenso + sem tam KNO3 a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.09.2014 21:07 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kofejn
Stale rvu do vody dost drasliku, coz muze byt ten duvod. Tvrdi se, ze prebytky zivin v rozumne mire nevadi, ale rozdil co delam a delaji nekteri jini akvariste, opravdu vidim v tom drasliku, a ze to nektere druhy rostlin nesou nelibe. Pridavam ho sice v pomeru jako pro EI metodu, takze by to melo byt rozumne, ale nejspis ne pro vsechno. Myslim si, ze i dalsi uzivatele metody EI maji s nekterymi rostlinami problem, jen to tolik neventiluji, nebo je proste ani nenapadne dat takovy tezko udrzovatelny plevel jako je ruzkatec, do svych nadhernych layoutu.

Zkusim ubrat draslik, jen se mi do pokusu moc nechtelo, pac to co je pro mne dulezite, roste jak to je pekne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 20:32 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kofejn
Co muzu rict, nejak nemumim podminky pro vsechno, a cert vi, kam az nejake kompromisy delat jdou. Bud se na hnojeni vykaslu a mam ruzkatec, nebo k tomu pristoupim stylem "vseho dost", a mam mnoho jinych rostlin, ale s ruzkatcem se muzu rozloucit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 20:21 Muž kofejn [963] Re: Designer
Tak to mě taky zajímá. Já mám NO3 kolem 15mg/l, ružkatec roste těch 15-20cm za týden, ale ostatní kytky nejsou nic moc, něco jim chybí. Konečně jsem koupil ferox a tenso a přihnojil jsem i KN03, abych měl 20-30mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 20:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Designer
Dokazu-li tu barvu precist, v low-tech mam ted NO3 okolo 30mg/l, ruzkatec je slaboucky a sotva se drzi, Hygrophila polysperma roste dobre. A v hi-tech jsem odecetl okolo 15mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2014 20:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kofejn
Hnojim vsim, tedy vcetne KNO3, recept na hnojivo EI-mix uz jsem tady daval vicekrat. V low-tech akvariu mi rostl ruzkatec jak sileny. Pak jsem kvuli Echinodorum zacal prihnojovat, ty jsou v ramci moznosti low-tech akvaria lepsi, ale ruzkatec odchazi. Ze by pridanim toho hnojiva rostliny tak rychle NO3 vycerpaly, specialne kdyz menim vodu pulku co tyden, akvarium az tak zarostle neni (54l v me prezentaci), a prazska vodovodni voda ma dusiku celkem dost, to se mi uplne nezda. To bude mit jeste dalsi zavislosti.

V hi-tech akvarku mi neroste vubec, rychle odejde, ale tam bych bral i Tve vysvetleni (kdybych vedle nemel akvarium k porovnani), dusiku tam vecne dodavam a i tak je ted malo, okrehek je zeleny, ale mnozi se vyrazne pomaleji, nez jak to umi.

Nicmene na myslenku jsi mne privedl, jdu to zmerit smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 18:28 Muž kofejn [963] Re: Tomiino
Je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 18:10 Muž acik [416] Re: Tomiino
když jsem měl no3 ve vstupní vodě 60mg/l ,tak jsem tuto hodnotu stáhl na 20mg/l pistiema a pak už jen tuto hodnotu udržoval

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18861x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8330-jak-snizit-dusicnany-no3?od=251