Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit dusičnany (NO3)

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit dusičnany (NO3)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 19:30 Muž Fery78 [3] Re: katterinecka
včera jsem odkalil , a vyměnil 50 litrů , filtr jsem nečistil , má to vliv?
no tak teď jsem to doměřil , testem od rataje , ukázalo mi to 50mg /l možná víc , v podstatě stejné jako u vody z akvária :-( , tak teď jsem teda bezradnej :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 19:27 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Fery78
a čistil si filtr nebo odkaloval?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 19:17 Muž Fery78 [3] Re: katterinecka
jdu na to, podle rozboru na netu by měla mít 25 mg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 19:06 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Fery78
zkus změřit i vodu kterou si tam nalíval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2011 19:02 Muž Fery78 [3] – 60 mg/ l
PRosím o radu , včera jsem měnil vodu 50 l , mám 200l akvarium , dnes jsem změřil NO3 a bum mám >50 mg / l , zároveň s tím se mi dělá řasa na koncích lístků , flitraci mam Fluval 205 bez uhlí , krmím opravdu akorát , hnojím tak 4 dny v týdnu po 3-4ml PMDD bez Kno3 , mám plovoucí kytky a docela dost stonovek , jinak kytky docela rostou ale ten test mě docela vyděsil , přitom předchozí měření ukázalo kolem 20 mg/l

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2010 20:24 Muž Tudy [330] - Krevetky
Já bych doporučil Růžkatec ponořený, vyroste až o 10 cm za týden a na rozdíl od Pistie je to stonkovka (nadělá víc parády než Pistia, ale to je věc názoru ;-) ), která se může upevnit i na dno.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 22:34 Muž RadioactiWe [192] - Labyrintky
Pestujem si nejaký druh palmičky, podla môjho názoru by mala byť z rodiny Chlorophytum, podobá sa na Chlorophytum borivilianum. Jednu mladú rastlinku z výhonka pestujem úspešne v podstate len vo vode už asi 2 mesiace. Rastie v podstate pomaly, tak ako aj v kvetináči.
Dlhšiu dobu už plánujem akvárium bez rastlín. Týmto vláknom ste mi vnukli nápad - vyrobiť si komorový filter, v ktorom by bol v každej komore na vrchu najhrubší akvacit. Do toho by sa zakoreňovali tieto malé rastlinky. Napriek ich nie príliš rýchlemu rastu by vo väčšom počte podla mňa mohli byť celkom účinné.. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 14:44 Žena kobroor [20] Re: grizly
Vodu testuju testy od Aquaru. Předpokládám, že to tak bude, protože jak už jsem psala, vstupní voda má 30mg/l. Vadí mi to jen proto, že mi roste ruducha, a to vlastně od založení akva neustále. Někdy víc, někdy míň. Teď měsíc zkouším kvasnice a je vidět, že to rostlinám opravdu prospívá. Už se pomalu zmátořují (divný slovo, ale nevím, jak to líp napsat :-) ) a doufám, že ta ruducha úplně zmizí. Zatím jí tam mám a tak koumám, jak bych tomu mohla ještě pomoct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 12:40 Muž grizly [145] Re: kobroor
A co ty testy??? Opravdu jsou přesné??? Taky jsem nějaký čas zkoušel měřit hodnoty vody. Stejný vzorek, 3 měření na NO3 najednou ve 3 nádobkách, stejný postup s jiným výsledkem. Ve vstupní vodě jsem měl v jedné NULU a ve druhá zářila jak ruská vlajka.
Pokud ti akva funguje jak má a rybičky jsou zdravé a spokojené , tak nepanikař a nestrkej do akfa žádné pokojové kytky.
Zkus na stránkách firmy, která vám dodává vodu pohledat její hodnoty a parametry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 12:28 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JuraS
Na ja, a ja si predstavoval, ze bude mit kytka normalni koreny v akvarku a zbytek bude lezt po stene pokoje ;) . Jenze jsem si precetl na webu, ze Scindapsus ve vecne promocenem substratu zezloutne a odhazi listy - tedy pokud ty stranky nekecaly. Dik za napad s filtrem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 12:00 JuraS Re: Designer
Psal jsem vzdušné kořeny kterými saje vlhkost, ne celou kytko.. Jako celou kytku bych dal.. Kelímek od jogurtu s dírkami do toho šáchor a zasypat štěrkem a to postavit do filtru.. Já to tam měl postavené na filtrenu, že to celé nebylo pod vodou...jak se rozrostl tak sjem ho dal holkám do pokojíčku které ho okamžitě umořili...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 09:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JuraS
Ze jsou ty napady od JuraS desne nakazlive? Aspon mne to tak prijde. Premyslim, kam vyvrtam do stojanu diru, aby ten Scindapsus mohl rust primo z vody v akvarku a vymyslim mrizku na zed smich . Skoro se uz bojim si jeste neco precist... BTW, nasel jsem kdesi na webu, ze je Scindapsus (Potos) jedovaty pro krecky. Jako kluk jsem mel andulku a ta tuhle kytku zlikvidovala, ozobala vsechno listi na metrech a metrech slahounu, moc se ji to libilo - a neotravila se. Mam se jedovatosti tehle kytky ohledne akvarka nejak bat? Poradi nekdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 08:46 Žena kobroor [20] Re: JuraS
Díky za rady. Nejdřív zkusím tu Pistii, to bude nejjednodušší řešení a když to výrazně nepomůže, tak nějakou tu kytku. Ten scindapsus mám snad dokonce doma...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 20:26 JuraS Re: Sid
U mě to tak fungovalo a psal jsem to tady před časem...stačila stagnující kytka scindapsus www.google.cz/…

která v malém květináči přerostla a hlína nestíhala dávat živiny..jeden oddenek jsem strčil do filtru a stonovkám začali pomalu odumírat lístky...i žabinec se začal ztrácet (kvůli němu jsem to dělal) nicméně když začali stagnovat echináči a žloutli jim listy šla kytka z filtru..kolik ale udělala nových listů a desítek centimetrů šlahounů to ani nevím, raději jsem ji ostříhali aby jí květináč stačil...jinak je tady jedna presentace akva kde má do nějaká 300 akva s terčovci strčený vzdušný kořeny od filodendronu a v pohodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 18:03 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: JuraS
...vycucnou ti přebytečné živiny z akva tak, že budeš muset přihnojovat...a máš po řasách nato šup...
Geniální! palec potlesk
A přitom tak jednoduché...! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 17:07 JuraS Re: Designer
můžeš to vyřešit i tak, že nad akva dáš pnoucí rostliny a jejich vzdušné kořeny dáš do akva...kytky nemusíš hnojit a skoro ani zalívat...velmi dobrý vycucávač živin je šáchor a ten se dá dát i do akva a je dost hezký...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 16:29 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Designer
Největší žrout NO je vodní Hyacint, ale při jeho rozměrech si jej do akva málo kdo dá. Druhým nej žroutem je Pisttia je to skoro 1mg za den. Samozřejmě že u větší rostlinky. Zato jich můžete mít víc. V nádržích kde je máme je NO nedostatkové zboží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 16:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: JuraS
Ta Tva metoda s externi kytkou se mi moc libi, akorat si tak rikam, nechtelo by to spis dve hadice a tu vodu tam hnat dokola cerpadlem, asi jako filtrem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:43 JuraS Re: kobroor
přesně prostě kytky musí sát živina z vody a tím že propojíš akva s petkou tak budou tahat živiny z vody v akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:28 Žena kobroor [20] Re: Designer
Já tam mám taky plovoučky a ještě sháním tu Pistii. Uvidíme... Teď tam mám i spostu stonkovek jen tak, plovoucích, protože je není kam zasadit..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:25 Žena kobroor [20] Re: JuraS
Můžu zkusit, nemám s tím problém... Jen teda nemám kam postavit tu láhev, ale to se nějak vyřeší. Jestli to dobře chápu, postavím lahev tak, aby hladina vody v petce (třeba ze 3/4 láhve vody) byla zároveň s hladinou v akva a dám tam ty kytky. Asi mají být z části nad vodou ne? A ty kytky si budou tou hadicí ty živiny nějak cucat nebo jak? stydim smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kobroor
No taky nerad zasahuji do akvarka az tak radikalne (chemie), ale kdyz to uz nejde jinak... Nasel jsem jeste HAGEN GREEN X, to se da z akvarka zase vytahnout (kdyz se to da treba do filtru), coz se mi zda jako vice vratna metoda. BTW, v akvarku mame Pistia stratiotes a Ludwigia repens, je to plevel (hlavne ta Pistia), roste to jak silene, a tak si myslim, ze je to ve spoluucasti s biofiltrem pekna pumpa dusiku z vody - staci tu Pistiu neustale vyhazovat :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:12 JuraS Re: kobroor
Záleží hlavně na pochopení celé problematiky..tak třeba..vezmeš pet láhev od sodovky s větším otvorem..takové ty širší hrdla.. postavíš ji za akva a hadicí vytvoříš spojené hladiny..no a do petky strčíš šáchor, kytku "bláznaů, filodendron, monsteru..prostě kytky žíznivky...vycucnou ti přebytečné živiny z akva tak, že budeš muset přihnojovat...a máš po řasách nato šup...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:09 Žena kobroor [20] Re: Designer
Chemii nepoužívám, spíš jsem měla na mysli míchat vstupní vodu s dešťovou nebo teda z RO?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:08 Žena kobroor [20] Re: filipsi
Snažím se krmit málo, dávám špetku jednou denně, 1x týdně nekrmím. Trápí mě to v souvislosti s tou ruduchou, to spolu souvisí nebo ne? Nemůžu se jí zbavit. Obrůstá kytky a to se mi vůbec nelíbí. Nějakou zelenou řasu přežiju, ale tahle štětka je fakt hnusná a odolná...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kobroor
Da se koupit >>Tetra Aqua Nitrate Minus<<, ale nikdy jsem to v ruce nemel a nic vic, nez ze to existuje, o tom nevim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 15:02 Muž filipsi [1295] Re: kobroor
Nic, neni to zadna katastrofalni hodnota. Mozna mene krmit, pri primerenem krmeni by nemelo tvuch par ryb versus podle fotek slusne rostouci rostliny mnozstvi N takhle zvysovat, spis naopak.
Pokud chces snizit, nic jineho rozumneho nez doplnovat a redit RO vodou ti asi nepomuze.
Ale myslim, ze omezeni krmeni by to vyresit melo, v takhle zarostlych akva se N spis nedostava, nez naopak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 14:57 Žena kobroor [20]
Ahoj, mám problém s dusičnany, které mám pořád nad 40 mg. Problém je, že i ve vstupní vodě se pohybují kolem 30 mg/l. Co mám dělat, abych je snížila? Bližší info o mém akvárku mám v profilu. Mám problém s řasama, které se mě drží od zařízení akva. Už nevím, co mám dělat... sad
Děkuju za všechny rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2009 08:10 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
Ja myslel dnovy rost pod cely dno akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 20:53 JuraS Re: Moucha
Už plánuji dnový rošt na odsávání kalu z první komory..řeším jestli slepit něco s abs cedulek "unikový východ", "zákaz kouření" a podobných a nebo z laminátové desky a nebo se pouhlédnout po něčem v kuchyni..potřebuji 14,5 x 8 cm x 1 na výšku...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 20:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
Pokud mas matros doma, tak neni co resit. Jeste me napada odkaleni, pripadne dnovy rost a tim odsavat kal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 18:16 JuraS Re: Usine
Jasan..v plánu je RO a snaha o vyvážený stav..na výkyvy se nechystám..z nedostatku místa dokonce plánuji kontinuální výměnu vody denně 5 - 10 lt...prostě 60 lt sudy doma uskladňovat a vytahovat nemůžu..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.04.2009 17:35 Usine Re: JuraS
JuraS napsal: A nezbudou dusičnany ani pro bakterie...
Být tebou tak nebude zas takový optimista, co se týká NO3. Tak jednoduše to zas nejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 16:31 JuraS Re: Moucha
Levnější než co ? Kytky mám doma..filodendron i šáchor..a keramické válečky taky..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 15:55 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JuraS
Existuje jeste levnejsi varianta a to keramzit ci jiny porovity inertni stavebni material (paleny jil zrnitosti 2-6mm) zabaleny v damske puncose (aby drzel po hromade).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 15:29 JuraS Re: PentuR, jurasek
To jurasek: Filtr je vnější přepážkový biofiltr..

To PentueR: Díky za nápad, mám je všechny staženy, jen si nepamatuji kde co jsem četl...

Jinak jsem si dnes do vlaku vzal akvaristickou knížku a tam jsem se dočetl o lepším nápadu... Když bude problém s dusičnany tak do biofiltru dám do první komory kde budou 2 kg keramických válečků filodendron a nebo šáchor. A nezbudou dusičnany ani pro bakterie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 11:42 Muž PentueR [256] Re: JuraS
Stáhni si pdf časák Akvárium č. 1 (klub.akva.sk), tam máš i tabulky požíračů dusíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 11:31 jurasek Re: JuraS
Přimlouval bych se k ceratophyllu, ten roste i pod vodou, bude ho větší masa a bude mít víc prostoru než jen omezenou plochu hladiny.
Jen pro zajímavost, ten filtr máte jako součást akvárka, nebo je někde mimo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2009 08:49 JuraS
Vyrobil jsem vnější biofiltr tak aby bylo možné mezi dvěma jeho komorami pěstovat plovoucí kytky. Které z plovoucích kytek jsou největší žrouti dusičnanů respektive které z těch co teď mám :
1. Lemna minor
2. Salvinia auriculata
3. Ceratophyllum demersum

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2008 00:42 Muž wladys [291] - CichlidyRe: matres
Člověče ty bys měl sám studovat úplné základy a ne zde vykládat, co je moc a co ne. Kdyby ses podíval na ten odkaz, co ti posílal Yirka, tak bys nepsal takové nesmysly. Tak ještě jednou: amoniak (NH3) - 0,1 mg/l i méně dle citlivosti některých druhů ryb, smrtelné již od 0,2 mg/l
dusitany (NO2) - 0,1-0,4 mg/l, smrtelná koncentrace kolem 0,5 mg/l
dusičnany (NO3) - až 100-120 mg/l i více , avšak některé citlivé ryby i mnohem méně
www.akvarijni.cz/…
Vzhledem k tomu, že ty ryby přežily pět dní v nově založené nádrži, tak to žádné citlivky nebudou. Na druhou stranu ti tam teď vzniká amoniak/amonium a dustitany a to ti je úplně jedno. rozzureny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.10.2008 12:54 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: romi
Já jsem spokojený, když se koncentrace NO3 v akvišku pohybuje mezi 5-10mg/l.
Pokud poklesne pod 5mg/l, (měřím testem od AQUARu), přestávám přidávat K2SO4 a začínám KNO3, a pokud přesáhne 10mg/l, pak postupuji opačně.
Netvrdím, že je to jediný správný postup, ale já ho prostě takto praktikuji.
Zároveň mi zmíněný "pohyb" NO3 signalizuje, co se v akvišku děje, jak se daří kytkám ap. :-)
Ještě bych měl dodat, že NO3 neměřím nijak systematicky, ale vlastně až tehdy, když mi kytky naznačí, že není něco O.K. ... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 12:49 matres Re: romi
Premna je 10mg/l moc. Niektori tvrdia ze je pohode. Ale pohode by boli v 1-2 rocnom zabehnutom akvarium. Netreba dovadat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 12:21 Muž romi [7] Re: filipsi
Tiez si myslim, ze to nie je az take strasne. Navyse je to merane papierikom a aj tam vysla farba niekde medzi 10 a 25 mg. Naviac mam to tak stabilne. Tak neviem, preco by ich malo byt viac a viac, ako napisal matres. hmm
Skor mi otazkou islo o to, kolko by no3 malo byt, aby rastliny nemali problem. cize ryze teoreticky pri hodnote 10-25 mg by rastlinam dusik chybat nemal a kno3 nie je potrebne dodavat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 11:46 Muž filipsi [1295] Re: romi
Ja bych to nevidel jako "strasne moc". Sam povazuju za takove "optimum" kolem 10-ti. Ale slusne mi funguji i akva, kde se no3 "potaci" kolem 0 (samozrejme tezko rict, jak ve skutecnosti, tohle vidim testem), s tim, ze obcas pridavam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 11:42 matres Re: romi
To je strasne moc. Aj taky ich bude viac a viac nespotrebuju. Ja uz mam nervi. Ked som pisal ze mam 10mg/L vimen vodu zried ju s RO abo takzvanu destilovanu a mas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 08:02 Muž romi [7] Re: Sid
Aka je podla vas spodna hranica dusicnanov, ked uz rastliny mozu mat problemy?
easy testom od JBL mam pravidelnu uroven 25 mg/l (presnost testu nedokazem posudit).
uz druhy mesiac maju rastliny problemy, ktore prisli z nicoho nic, ked predtym vzhladom na osvetlenie a ziadne hnojenie rastli pekne.
skusil som len pokracovat v pravidelnej vymene vody a odkalovani ale nic sa nemenilo. teraz zacinam pridavat pmdd, ale vylucil som KNO3.
je tych 25 mg/l v akva postacujucich?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2008 00:17 marian
Reverzní osmoza odstraní NO3 bez kompromisu www.aquadiskont.com
český www.mangala.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.10.2008 22:02 Muž wladys [291] - CichlidyRe: matres
Buď si pleteš pojmy s dojmy,nebo absolutně nevíš která bije.Máš akvárko týden založené,v něm už 5 dní ryby.Řešíš dusičnany v nezaběhlé nádrži,které jsou navíc na hranici měřitelnosti...bodejť by né,když ještě není nastartovaný nitrifikační proces.Chlape...nejdřív si měl číst a potom trápit ryby. :-( Přeju tvým rybám šťastný konec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.10.2008 21:12 Muž Horác [3942] Re: prisavnik
zakladom je dobre fungujuca filtracia Dobře fungující filtrace dusičnany neodstraňuje, ale naopak "vyrábí" (z mnohem toxičtějšího amoniaku a dusitanů).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2008 20:57 Muž prisavnik [51] - Rostliny
Zakladom je dobre fungujuca filtracia,potom castejsie odkalovanie+vymena vody,neprimerane mnozstvo ryb,atd.......

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [10] 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18854x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8330-jak-snizit-dusicnany-no3?od=451