Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak snížit dusičnany (NO3)

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Jak snížit dusičnany (NO3)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 18:03 Muž Tomiino [43] Re: kofejn
ja ho v akva chvilku mel,rostl jako blazen,pak jsem prndal akva a pomalu odesel...takze kdyz roste hodne-hodne NO3,pomalu-hladina NO3 se snizila ? je to tak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 17:51 Muž kofejn [963] Re: Tomiino
Já použil na redukci dusičnanů obyčejný růžkatec rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum . Když roste jak zběsilý, přidávám nové řízky, když je v útlumu, snížím počet rostlinek a případně přihnojím. Mám ho přichycený k rampě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 16:40 Muž Tomiino [43] Re: romant
no a ted ho jeste sehnat,pristi tyden je burza tak to tam vyzkousim.Zitra si jdu k jedne pani pro pistie,pry bude cast davat z akva pryc..tak uvidim jak na tom rostlinky pak po case budou...s tema skalarama je to vlastne pravda,staci se podivat k tchanovi ten je ma v hole nadrzi...a pordelu jako smeti.No asi rybky postupne zredukuji...skalaru mam 10 ks no a z toho jsou 3 dospele pary,ktere se pravidelne trou :-)kdyz jsem nechal jikry v porodnicce v akva,nezbylo z toho nic,jakmile jsem je odendal krasne se vykulily :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 16:31 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Když jsem psal o platách, tak obdobně by se dalo napat i o skalárách, jsou to vzrůstný cichlidy a dokáží vyprodukovat opravdu hodně odpadu, což se velice dobře dá odsledovat v monetě kdy jsou v akváriu bez dna, kdy se člověk nestačí divit, co je za den na dně bordelu. To porovnávání je maličko kulhající, neb živorodky mají ty svoje výkaly tzv. více agresivní. Nicméně vyslovím kacířskou myšlenku kdy mě nebude zajímat hodnota kterou tím či oním způsobem naměříš a budu se orientovat jenom podle těch plovouček. Osobně bych pořídil třeba rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_pteridoides , tedy rostlinu, která má listy s hladinou a nevystupují do prostoru, což se ukázalo, jako méně vhodné. No a ta myšlenka je o tom, jestli ty dusičnany máš skutečně tak vysoký, na což by ty plovoučky měly spolehlivě odpovědět, tedy mě ještě nezklamaly. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 16:12 Muž Tomiino [43] Re: Designer
diky :-) hodil jsem si na papir zatim jen skalary a uz to mam 300 l zaplneno to jsem nezacal pocitat platy,pancernicky,otiky...mam i nejaky sneky clintony :-( takze budu muset udelat mensi cistku v akva... asi odeberu holt nejakou skalaru,coz se mi moc nechce..jsou moc hezky uz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 16:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tomiino
Ve 300l akvariu rekneme 10ks plat, pri rozumnych vymenach vody bych rozhodne tem rybickam nepricital zadne velke zlo, pokud mas ale vsechno spocitano jako celek. Kdyz budes pocitat rekneme 6l vody na platu, a u zbytku ryb to take urcis nejak rozumne, musi Ti neco vyjit a podle toho se zarid. Pochopitelne ruzne ryby znecistuji vodu ruzne, a taky velka a mala ryba je uz z principu rozdil, navic maji ruzne naroky, takze musis nejak rozumne urcit, kolik litru vody na kterou rybu potrebujes. Na neco jako tercovce bych pod 50l na kus nesel, u skalar rekneme tak 30l na kus (treba nekdo uvede lepsi cislo, ja je nechovam), bezne zivorodky 1l na 1cm delky, u teter klidne jen polovinu i mene co pro zivorodky atd. Kdyz si sepises co mas a pripises si k tomu kolik litru kazda ryba chce, zjistis, jestli se vubec rozumne vejdes. A aby se ti dusiky nezvysovaly samy od sebe, nebo spis snizovaly a jeste bylo nutno rostliny "prikrmovat", musel bys mit slusne zarostle akvarium a ryb tak spis polovinu a mene, nez co rozumne lze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 15:41 Muž Tomiino [43] Re: romant
je mozne ,ze by 5 ks plat delalo v akva takovy svinec ? :-) k tomu mam jeste ty skalary ale uz jsou veliky,mam je od mladat tak se mi je nechce davat zrovna pryc...:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 20:38 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Platy jsou rozmetadla hnoje, kdežto tetry rybky čistotný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 20:36 Muž Tomiino [43] Re: Turbínka
myslite si,ze kdyz z akvaria odendam 10 ks cervenych plat a nahradim je 10 tetrama cervenoustymy,co uz tam mam ...ze si pomuzu?kazda ryba prece vylucuje bordel :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 21:15 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Tomiino
Pistia je monštrum, Lemna zase primalá pliaga, nám sa najviac osvedčila Salvinia - rybicky.net/atlasrostlin/salvinia_minima
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 21:12 Muž Tomiino [43] Re: romant
ze zacatku jsem koupil velke pistie,na polovinu hladiny,najednou jim zacaly hnit krajni listymzmensovat se az se zmensily a rozmnozovaly se male...pak prislo stehovani akvaria z mista na misto v mistnosti a ejhle je po plovouckach...uz tam mam jen par ks ale nevim nevim...okrehek jsem jeste nikdy nemel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.09.2014 21:06 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Když mš nějaký druh plovouček, nemusíš používat testy, tedy na dusičnany, protože ty rostliny si samy řeknou, kolik jich tam je a když chybí, nemnoží se, chřadnou, žloutnou a indikují a indikují. To že jsi ugriloval pistii, neznamená, že nejsou další vhodný druhy plovouček na hladině s rozprotřenými listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 21:02 Žena Turbínka [2558] Re: zervan
Kdyby jen jeden druh okřehku - mám dva velkej a malej :-P :-D A dokonce jsem jednou byla s NO3 tak zoufalá, že mi odcházel a žloutnul i okřehek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 21:01 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Turbínka
Ponuka od Turbínky je fajn, ale bacha - má tam vraj aj Lemnu a to je taký trójsky kôň, dostane sa všade a zbaviť sa toho z akvária už nemožno :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 21:00 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
tomu co píšou v tabulkách se moc věřit nedá, ne že by kecali, ale ono se to mění a není toho, kdo by to aktualizoval a tak čísla nejsou zrovna reálný stav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 20:54 Žena Turbínka [2558] Re: Tomiino
Já bych ještě trochu pořešila osádku, vstupní vodu máme oba dva stejnou a NO3 je u mě velký problém, ale na straně druhé - mám jej málo a musím přihnojovat, aby plovoučkám nežloutly listy. A pro nějaký plovoučky se u mě stav jestli chceš, mám, dám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 20:53 Muž Tomiino [43] Re: Štefan
Mam akva na rozmery 300 l,pisek ,koreny tak odhaduji cisty objem vody 250 l plus,minus? vetsinou jednou tydne a to cca 70 l.ted posledni dva tydny menim 2x tydne cca 60 l protoze jsem to zacal nejak resit,zacala se mi tam delat rasa tak jsem zacal u NO3...
Plovoucky jsem mel pistii ale ta mi z nejakych divnych duvodu odesla do kytek asi blizko svetla...
Zitra zmerim vstupni vodu ale tento udaj jak jsem psal jsem nasel v tabulce o plzensky vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 20:45 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Tomiino
Jak často měníš vodu a kolik? Edit: Už ve vstupní vodě toho máš docela dost. Jak psal a předběhl mě opět roman :) , plovoucí rostliny, nebo i rychlerostoucí stonovky. Egeria densa je rostlina docela náladová a spíše preferuje amoniak, ale to neznamená, že nepomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 20:43 R Muž romant [27987] Re: Tomiino
Plovoučky, to jsou spolehlivý pumpy dusičnanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2014 20:40 Muž Tomiino [43]
Dobry vecer,stale resim vysoky podil NO3.Ve vstupni vode je 11,5 mg/l.Ja mel pri poslednim mereni 50 mg/l.V posledni dobe jsem odendal 8 blackmol,4 parmicky subertky (5 cm),1 skalaru a asi 6 plat.Jeste mi tam zbylo asi 8 plat,tetry cervenouste a skalari..obyvatele dna nepocitam.Chtel bych akva dostat tak na 30 mg/l...co teda?ubrat jeste nejake ryby,nebo pridat rostliny treba nejake rychlerostouci rostliny...nize jsem cetl najas,ten mi chvilku sel krasne a po case(je pravda ze bylo leto a v akva 29 stupnu) sel do kytek.Densa vydrzi vice? je nejaka rostlina primo hladova po NO3??diky
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:41 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Designer
Také mám Densu a můžu jen potvrdit tvá slova. Tři nádrže a v každé ta Egerka roste a chová se jinak. Jak říkáš, bestie :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 12:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Štefan
Tak zrovna Egeria je strasna bestie ohledne zivin ve vode. Jak je malo, zacne mit male listky a je silene husta a temer neprirusta. Jak je moc, listky jsou vetsi, neni uz tak desne moc husta, ale odchazi, velice snadno ohniva. Prebytek ceho... nemam nervy to resit, at si tedy neroste, v low-tech akvariu mi roste dobre, celkem pomalu, ale vypada hezky.

Je to zvlastni, ale v akvariu kde by vykvetla snad i motyka Egerie nejde. Rostliny tam maji vsechno a Egerii se neco nelibi...

Mam Egeria densa, najas se pry chova trosku jinak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 11:28 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Designer
Mám podobný případ, teď v jedné nádrži. Egerka mi tam rostla nezkutečně rychle a byla krásně mohutná a zelená. Začal jsem dělat souvislý koberec z Ricciny a Egerka jde pomalu a jistě do kytek. Lístky ztratili barvu, jsou skoro průhledné, opadává a růst se prakticky zastavil. A nepomůže ani přidávání CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.05.2014 10:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Jo jo, jsem jednim z tech pripadu. Jak prestanu dodavat KNO3, rostliny prestavaji rust, velice rychle je to znat na Okrehku, ktery se zmensuje a nemnozi. Nektera akvaria jsou na dodavani dusiku vylozene zavisla, tedy alespon v te mire, pokud je chceme ohledne rostlin udrzet v nejakem stavu.

Rekl bych, ze vetsina akvarii spis bude fungovat opacne. Chtel jsem jen ukazat, ze co Roman popisuje muze byt naprosto realnou situaci a ne jen teorii. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 18:46 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: romant
Jasně, pokud budeš mít zelenou džungli, možná budeš ještě přemýšlet, jak ty dusičnany do nádrže dostat, aby měly rostliny co chrochtat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 18:29 R Muž romant [27987] Re: Štefan
Stejně tak bude logické, že některá akvária budou dusičnany spotřebovávat. Já jen aby u někoho nevznikl dojem, že to funguje jenom tím jedním směrem. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 18:15 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: sajfrdík
To co popisuješ je reálné. Naše voda z vodovodu (Kružberk) má obsah dusičnanů ještě menší než 5mg/l. V akvárku dusičnany přítomny jsou, takže je logické, že pokud měříš vodu v aq, bude mít obsah dusičnanů vyšší, než voda z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 17:56 R Muž romant [27987] Re: sajfrdík
Můžeš provést kontrolní měření jiným testem. rybicky.net/forum/6822
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 17:54 Muž sajfrdík [14] Re: romant
ryby jsou naprosto v pořádku,jen mě to zajímalo,abych měl přehled :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 17:49 R Muž romant [27987] Re: sajfrdík
Tak možný je obojí. To, že akvo dusičnany produkuje je taktéž možný. Řídil bych se tím co vidím. Pokud jsou v pohodě ryby a rostou rostliny, měl bych to za dobrý hodnoty, i když nebudu věřit testu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2014 17:45 Muž sajfrdík [14]
Právě jsem si dělal test(od Aquaru) a vyšlo mi,že voda z kohoutku má jen 5 mg/l a v akvárku pak mezi 10-20mg/l..je možný,že by tu bylo tak málo?nebo je blbej test.. ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 14:34 Muž Priest [325] - CichlidyRe: aa
Řekl bych že ne protože 10% roztokem NaCl se zeolit vlastně regeneruje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2014 14:18 Žena aa [2] Re: Priest
Platí to i pro solení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 16:45 Muž Priest [325] - CichlidyRe: Legioix
V tom s Tebou souhlasím.Ovšem vyndal bych ho při léčbě,má totiž schopnost absorbovat ve vodě to co je tam "navíc" a v případě že se objeví něco nového to čím byl již nasycen do vody opět pustí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2014 15:52 R Muž romant [27987] Re: aa
Velmi dobře s dají dusičnany snižovat, udržovat, indikovat pomocí plovoucích rostlin. Když je v akváriu dusičnanů nadbytek, dostatek obvykle plovoucí rostliny prospívají velmi dobře a jakmile podíl dusičnanů ve vodě začne klesat rostliny reagují zastavením růstu, začnou být neduživý, popř. žloutnout. Plovoucí rostliny se někdy označují za "pumpy dusíku".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 15:27 Muž Legioix [574] Re: aa
A proč to tam nemít pořád? Ničemu to neškodí a dobře se v tom drží nitrifikační bakterie. lepší jak molitan.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 15:23 Žena aa [2] Re: Legioix
Díky za radu. A kdy to můžu vyndat? Já to tam nechci mít napořád.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 14:35 Muž Legioix [574] Re: aa
Zeolit ničemu nevadí. Sám ho mám ve všech vnějších filtrech. Na výměnu vody to ale nemá vliv, takže měnit aspon 1/3 jednou týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 14:09 Žena aa [2]
Co si myslíte o používání zeolitu? K filtru, který používám, jsem přidala filtr bez molitanu jenom se zeolitem. Vadí to? A jak často mám teď měnit vodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2013 22:47 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: TerezaP
Chce nechce, je to potřeba. To dno je tak na hrob, ne do akvárka. Uvidíš, když tam dáš něco jiného, jak se to akvárko změní. I ryby se úplně jinak vybarví na tmavším podkladu. Já osobně jsem zastánce Liaporu či jiných podobných substrátů z páleného jílu, ale ani nějaký tmavší říční písek nebo například písek z Flexiobkladů není špatný. A s živýma rostlinkama se bude v akvárku dařit všemu lépe - a uvidíš, že i vám se bude nakonec víc líbit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 20:34 Žena TerezaP [5] Re: romant
jojo ty jsou nejlepší :) kdyby to šlo, tak velký akvárko osázim samejma živejma rostlinkama, ale to je trochu složitější :-D je třeba vyměnit dno, protože obsahuje vápenec = nerostou rostlinky... a to akva je spíš táty a jemu se do toho moc nechce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.09.2013 20:21 R Muž romant [27987] Re: TerezaP
Krásnej příklad toho, jak to může fungovat s živejma rostlinama. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 20:17 Žena TerezaP [5] Re: romant
jinak jsem dělala test ještě v odchovničce, kde mám stejnou vodu a tam mi vyšel test úplně opačně, tedy na nejnižší hodnotě (zabarveno žlutě).. a vstupní voda to samé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.09.2013 17:50 R Muž romant [27987] Re: TerezaP
Fajn, rady už zde zazněly. Přeměřil bych vstup, pořídil kýbl rychlejirostoucích rostlin a přitalčil na výměny vody a hotovo uklizeno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 17:47 Žena TerezaP [5] Re: romant
to první je, že se to dělá pouze z vody z akvária, což je jediný co jsem udělala ;) protože u těch dalších se musí použít destilovaná voda a tu já nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2013 17:26 R Muž romant [27987] Re: Designer
Jasně, já se s testama moc nekamarádím, v šuplíku bych asi nějakej prošlej našel. :) Takže pokud je tomu tak, co se vlastně řeší? Pokud je to nezředěný tou destilkou, tak 30-40 mg/l to není žádná tragédie a tak trochu je to odpovídající tomu jak to akvo vypadá(nic moc výměny, plastový rostliny atd.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 17:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Ta prvni rada je pro normalni mereni, ty dalsi rady jsou kdyz jsi pri mereni pres a chces zmerit vyssi hodnoty, takze zredis merenou vodu destilkou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.09.2013 17:14 R Muž romant [27987] Re: TerezaP
Jaký význam mají ty čísla v závorce toho návodu? Nejsou to náhodou číselný řady pro jednotlivý koncentrace, poměry zkušebního roztoku? Pokud ano, tak by to chtělo upřesnit jakou že to koncentraci jsi použila a možná že se nám lecos vyjasní. Jinak jak jsem zde byl dnes zmiňován, tak vodoléčbě zdar. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 15:19 - Re: TerezaP
A zmerala si aj NO2 či len NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2013 14:30 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: TerezaP
Dobra dusikova pumpa je treba:
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes

Ale samozrejme funguji i jine rostliny. Ty plovouci, specialne s listy nad hladinou, maji vyhodu, ze nejsou limitovany CO2 ve vode a samozrejme hned pod osvetlenim mivaji i dostatek svetla. Takze rostou jak splasene a paradne pumpuji ziviny z vody, specialne pak ten dusik.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 18861x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/8330-jak-snizit-dusicnany-no3?od=301