Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

UV lampa

 

NápovědaFórum » Technika » UV 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
UV lampa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2010 11:43 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
pajik napsal: Používám ji stále,prevence!!nerozumím tomu proč ji používat občas?? Lampa nikdy nevytvoří sterilní vodu jak někde píšou ani nijak neovlivní ryby.Jde o to že v prostředí akva což nelze srovnat s přírodním prostředím je vytvoření nějaké jakékoli nozokomiální nákazy vysoká.A tak je lampa jako prevence průseru velmi dobrým řešením.Kolem ryb je dost breberek aby si vytvořily získanou imunitu i s UV lampou a jinou imunitu mají vrozenou a lampa nám pomáhá toto množství "bacilů" držet v únosné normě aby nedošlo k propuknutí nemoci v takovém měřítku,že imunita nestačí to zvládat.

UV-lampa sterilní vodu vytváří a proto není vhodné ji mít zapnutou neustále (ztráta přirozené imunity ryb) X-) Tohle je další váš blábol a klidně si zase postěžujte že to není k tématu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 10:55 pajik – Re: Jetta
Používám ji stále,prevence!!nerozumím tomu proč ji používat občas?? Lampa nikdy nevytvoří sterilní vodu jak někde píšou ani nijak neovlivní ryby.Jde o to že v prostředí akva což nelze srovnat s přírodním prostředím je vytvoření nějaké jakékoli nozokomiální nákazy vysoká.A tak je lampa jako prevence průseru velmi dobrým řešením.Kolem ryb je dost breberek aby si vytvořily získanou imunitu i s UV lampou a jinou imunitu mají vrozenou a lampa nám pomáhá toto množství "bacilů" držet v únosné normě aby nedošlo k propuknutí nemoci v takovém měřítku,že imunita nestačí to zvládat.
Jo a pro Radek cx nevím ale výrobce ti potvrdí že pokud lampa svítí nemusí záření vydávat a doporučuje ji po určitých hodinách provozu vyměnit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 10:37 Muž RadekCX [219] – Re: Haimdol
to je podle me blbost - UV-C neboli germicidni zarivka je v podstate samotna trubice (jako normalni zarivka principem ale bez luminoforu) ve ktere probiha vyboj, ktery je zdrojem toho tvrdeho UV zareni - tedy pokud zarivka naskoci tak vzdycky emituje UV zareni

pokud tedy neztrati tesnost nebo neuhnijou elektrody nema se na ni absolutne co poskodit a sviti - nic jineho tam totiz neni - vlastni pouzdro je specialni kremenne sklo, ktere propousti UV zareni - proto je relativne draha - a ne nem se nema co rozbit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 10:32 Jetta
Tady ve vláknu jsem četl,že uv používají jen někdy,jen když je nějáký problém (řasa nalevníci atd). není to už pozdě-jak to spoužíváním vidíte vy svítit nonstop nebo šetřit
lampu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 10:11 pajik
Haimdol napsal: Ona životnost kvalitní UV zářivky je kolem 8000 hodin takže nezbývá než si spočítat dobu používání, protože po životnosti sice svítí dál, ale už neemituje žádné UV záření. Samozřejmě je nutné se řídit doporučením výrobce lampy.
Přesně tak.Dík ahoj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 08:35 R Muž Silent [5949] – Re: pajik
Ona životnost kvalitní UV zářivky je kolem 8000 hodin takže nezbývá než si spočítat dobu používání, protože po životnosti sice svítí dál, ale už neemituje žádné UV záření. Samozřejmě je nutné se řídit doporučením výrobce lampy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 08:17 pajik
MorfeusDC napsal: Prosím poradí mi někdo jak jeto s UV lampou musím koupit originál určenou ke kvarku nebo mohu použit například toto?: <a href="http://www.hdt.cz/uv-zarivka-60cm-set-plastovy/d-201818/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.hdt.cz/uv-zarivka-60cm-set-plastovy/d-201818/</a>
Musíš použít lampu určenou pro akvária ,laicky řečeno ultrafialové světlo a nám nejde o to abychom modře(fialově) svítili ale abychom UV zářením likvidovali patogeny-tedy dva pojmy světlo a záření.Jsou to speciální zářivky kryté pouzdrem a pokud by svítily volně tak ti vážně poškodí zdraví.Jejich životnost je omezená,někde píšou ,že vydrží vydávat uv záření jen 6měsíců a přitom stále svítí!Nevím jak zjistím zda ta moje je vůbec ještě ok??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2010 23:49 R Muž Silent [5949] – Re: Jetta
Rozdíl je v použitých materiálech, elektronice a kvalitě UV zářivky. Princip fungování je naprosto stejný. Na 160 litrů bude 5 W stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2010 22:59 Jetta
A jaký je technologicky rozdíl ve funkci
u Atmanu a těch drašších. a stačil by na AQ 160l ten z označením 5W
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2010 21:52 R Muž Silent [5949] – Re: csnoro
Viděl bych to tak na 9-11W. A značku podle výše investice. Nejlevnější je asi Atman, o něco dražší jsou lampy Sera, Tetra, JBL a technologicky nejlepší a taky nejdražší jsou značky Vecton a De Bary.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2010 21:49 Usine – Re: csnoro
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2010 21:39 Muž csnoro [7]
Dobrý večer.
Potrebujem poradiť z UV lampou,aký tip a koľko wattov do 300L akvária.
Ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 22:47 Muž Semtex [1197] - Labyrintky – Re: MorfeusDC
já mám od Atmana a jsem spokojený...

třeba tady :::. www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 20:53 MorfeusDC – uv lampa
sory nevsim jsem si odpovedi dik za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 20:51 MorfeusDC – uv lampa
jakej je rozdil mezi AQ UV trubici a napriklad touhle?:http://www.hdt.cz/uv-zarivka-60cm-set-plastovy/d-201818/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 20:36 Usine – Re: MorfeusDC
Pokud je lampa určená k desinfekci tak to stačit nebude. Je několik tipů UV trubic a tohle je jen na efekty (UV-A) ty potřebuješ s označením UV-C.
www.greenhome.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 20:34 R Muž Silent [5949] – Re: MorfeusDC
Takováto lampa není vůbec k ničemu. Pro použití v akvaristice se musí použít speciální lampa která emituje UV-C záření pro likvidaci řas a patogenních bakterií a virů. To vše v bezpečném pouzdře které umožňuje průtok vody. Zkrátka použít pouze výrobky určené pro akvária nebo jezírka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 19:32 MorfeusDC – uv lampa
Prosím poradí mi někdo jak jeto s UV lampou musím koupit originál určenou ke kvarku nebo mohu použit například toto?: www.hdt.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2010 21:02 R Muž Silent [5949] – Re: basa1313
Nezlikviduje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2010 19:25 Žena basa1313 [18] - Parmičky
zlikviduje UV lampa aj vodnatelnost?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 20:10 Muž prisavnik [51] - Rostliny
Moc diki vsetkym, uz viem vsetko co potrebujem, okrem toho ci musia byt tienene vyvody z tela UV lampy, ako som uz pisal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 11:42 Muž kortezhugo [983] – Re: filipsi
...nad tim som aj ja rozmyslal komplet UVC riesenie je pomerne drahe - vzhladom na to ze 8W lampa stoji cca 200Sk...-aj ked su tam "specialne" skla aj tak je to pomerne draha zalezitost...
www.lightspectrum.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2009 10:47 Muž filipsi [1295] – Re: prisavnik
Ne, prave proto ma byt zarivka v obalu, aby nebyla primo v kontaktu s vodou (ona by se samotna take blbe tesnila). A v obalu ze specialniho skla, proto aby uvc proslo co nejvice. Normalni sklo by bo skoro vsechno pohltilo.
Divat se do toho svetla skodi ocim hodne, stejne jako vystavovani pokozky svetlu, atp. Je to UVC.
Stejne neni nic moc dychat vzduch v mistnosti kde sviti, svicenim tvori ve vzduchu ozon.
Napr. na operacnich salech se s tim primo sviti, aby byl sal dezinfikovany. Ale pouze, kdyz tam nikdo neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2009 22:19 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: filipsi
Teraz som cital, ze nemusi byt kremikovy obal okolo ziarivky. Moze sa pouzit priamo ziarivka, ale pri prasknuti dojde ku katastrofe v AQ.
Ucinnost je do vzdialenosti 4mm. Neskodi to ociam, ked sa pozera priamo na UV ziarivku, alebo na odraz ziarenia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2009 22:05 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: filipsi
Takze samotna UV ziarivka, musi byt v obale z kremikoveho skla, aby bolo UV(C) ziarenie co najmensie? Alebo nemusi?
Musia byt tienene aj vyvody? Aby ziarenie nevnikalo do hadic?
Rad by som si to v buducnosti vyrobil, ale potrebujem, vediet tieto veci.
Diki...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2009 21:16 Muž filipsi [1295] – Re: prisavnik
Ted nevim, jestli je to jeste otazka, nebo co.
Ano, jinym sklem projde uv(c) spatne (dle vrstvy, projde ho malo).
Material jinak jakykoli. Jen nektere plasty (tedy vetsina) vlivem uv degraduji, krehnou a praskaji. Novodur bych mozna zrovna nedoporucil (ale netroufnu si odhadnout, co by udelala lampa, a za jak dlouho by eventuelne mohl byt problem. ABS by urcite bylo lepsi. Ale opet si netroufam urcit vliv lampy.
No, nejspis to vyrobci prilis neresi, koneckoncu je tam jeste vrstva vody, asi pocitaji s tim, ze driv nez bude mit problem (jakykoli) plast, bude lampa vyhozena. A asi maji pravdu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2009 17:38 Muž prisavnik [51] - Rostliny – Re: kortezhugo
Nemusi, byt UV ziarivka umiestnena v kremikovom, skle?
Telo UV lampy moze byt z PVC, alebo su nato materialy, sklo, nerezova ocel a specialne plasty?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2009 10:09 Muž kortezhugo [983]
...rozmyslal som nad vyrobou UV-C lampy...-8W lampa stoji cca 200Sk - daaky novodur+tesnenia...s tim nemam problem...
...len neviem - zapaluje to kl.tlmivka alebo kl.EP??? - ci na to treba nieco specialne???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2009 17:08 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdeční – Re: filipsi
Hmmm... no, bylo to ode mě OT (i když celkem o raritě :-D ). Co ale snad OT nebude je, že od chvíle, kdy jsem UV nainstaloval, začaly rostliny v tom akvárku bujet jako šílené. Evidentně jim to prospívá a rybám (zdá se) taky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2009 14:20 Muž Dixon [13] - Sumci – Re: beowulfx
ok,takze minimalne 36w,díky moc ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2009 08:35 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Dixon
No 11W je dost málo na takový objem, i těch 36W asi nebude bůh vi co ale mohlo by to stačit, obecně platí, že čím výkonnější lampa a menší průtok lampou tím větší účinek, takže čím bude mít lampu výkonnější, tím větší průtok budete moct nastavit aby byla zachována maximální účinnost, tu 11W mám já u akva 400 L a už i zde je to tak na hraně. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 21:14 Muž Dixon [13] - Sumci – Re: beowulfx
super,díky to som chcel vediet,lampu 11w 36w alebo kolko potrebujem na ten objem cca 2000L? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 20:50 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Dixon
Jednoduše řečeno UV funguje pouze jako průtokové zařízení, takže jedná hadice přivádí do lampy vodu a druhá ji zase odvádí, kdy voda mezitím proteče kolem UV žárovky, která je v té tubě chráněna sklem, čili postup bývá obvykle takový, že jezírko má nějaký filtr u kterého se na jeho výpustní hadici napoji jako mezikus právě zmiňovaná UV lampa, avšak jistě by se dalo i uvažovat o variantě, pouze čerpadlo, které by nasávalo vodu z jezírka a prohánělo by to UVčkem, avšak to by Vám taky nemuselo vyřešit problém s nečistotami ve vodě, jelikož UV pomáhá hlavně od mikroorganismů ne však od velkých nečistot, a jak všichni víme, že jich v jezírku nebývám málo, proto bych toto čerpadlo i nějakým buď kutilským způsobem pro maximální účinnost zapojil do nějaké filtrační nádoby s filtračními náplněmi, kde na výstupu bych umístil zmiňovanou lampu. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 20:38 Muž Dixon [13] - Sumci – Re: beowulfx
ok,atman a cerpadlo na to iba napojim ze?cerpadlo chcem tiez atman.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 20:25 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Dixon
Dobré řešení z finančního hlediska je Atman, ostatní typy UV jsou dosti drahé, jo a čerpadlo dokoupit vyžaduje valná většina UV lamp, lampa totíž většinou slouží jako doplněk k nějakému filtračnímu systému, ne jako samostatná jednotka X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2009 16:01 Muž Dixon [13] - Sumci
Dobry den,budeme budovat na zahrade nove jazierko o objeme cca 2000L.CHceli by sme donho uv lampu,aku by ste doporucili?od akej znacky?potrebujem k nej aj cerpadlo aby do nej prudla voda alebo to uz je tam?moc tomu nerozumiem...... :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 16:37 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Snowy
Ano,na křivici je několik hodin opravdu málo,na úraz bych to neviděl,ryba si nezdeformuje páteř jen tak.
Co se týče vody,je UT docela nízká a věřím,že díky malé pufraci vody hodnota pH kolísá,(to by mohl být ten skok z 8 na 5)což není dobré pro ryby,a můžou z toho pramenit i různé jiné problémy.Jaké jsou rozdíly hodnot pH během dne?Myslím tím měření ráno,kolem poledne a večer...Také bych řešil zvýšení UT přidáním jedlé sody na hodnotu minimálně 4°,tím se voda stabilizuje a pH nelítá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 15:12 Muž filipsi [1295] – Re: beowulfx
To je normalni vec, tak to ma byt, a je to tak spravne. Pokud chces pridavat sodu, mel bys alkalitu merit nikoli v akva (protoze tam pridavas co2), ale merit alkalitu vody, kterou do akva lejes, a podle te provest upravu (provest ji pouze na te, co prilevas)
Pokud do akva budes bublat co2 stale stejne (za predpokladu, ze se vsechno co2 rozpusti ve vode), budes mit pro vetsi alkalitu v akva (pokud je dana pouze uhlicitany) vyssi Ph. Obsah volneho co2 stejny. Pokud se chces dostat na ph nizsi, musis co2 rozpoustet vice (pridat vice kyseliny uhlicite). Kazda akce tady vyvola reakci, a bude po zasluze odmenena :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 14:57 Muž peter123 [2]
Dala by sa umiestniť UV lampa pod kryt akvaria? Nevadila by jej vlhkosť od vody? Chcel by som ju nainštalovať na samotné čerpadlo mimo filtracie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 14:55 Žena Gabrielka [73] – Re: beowulfx
Jj, podobné úpravy se musí dělat postupně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 14:34 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Gabrielka
Když už je tady řeč o té jedlé sodě, tak jednou jsem ji do akva taky dal pH se vyhouplo do druhého dne z nějakých 6,8 na téměř 8 a dkH z 1,5 na 4, čekal jsem že se pH sníží časem na původní mez, avšak musím uznat, že to moc snadno nešlo, i snad tak po 2 mšsících je stále vyžší než obvykle. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 12:01 Žena Gabrielka [73]
Snowy napsala: ... bojuji s pH, vstupní voda 8, ale klesá to v nádrži k pěti, NO2, NO3, NH3 v pořádku. Uhličitanová tvrdost naší vodovodní vody je 1-2, celková tvrdost 8. Jako dno mám aquaclay...
I když máte alkalitu "jen" 1-2 dKH, jakousi stabilitu by voda mít měla. Jestliže nemá, procesy, ke kterým dochází, musí být hodně "razantní"... :-O
Co zkusit zvýšit alkalitu (a pufraci) pomocí jedlé sody?!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 03:09 Žena Snowy [24] – Re: Romy
S tou křivicí si dovolím nesouhlasit :-) , objevilo se to u normálmě rostlé ryby ze dne na den, to je moc rychlé. Tipovala bych to na úraz. U toho malého nevím. Nicméně po mém včerejším heroickém výkonu, kdy jsem se ho snažila dostat z toho zaseknutí v odtokovém otvoru květináčku, se nějak "zlepšil". Může na tom mít samozřejmě podíl cokoli - léčba, teplota, výměna 80% vody po Tremazolu. Vypadá teď sice "plešatě", jak má ošoupany ty šupinky, ale začal žrát, plavání se srovnává, už tak nepadá ke dnu.

Přiznávám, že bojuji s pH, vstupní voda 8, ale klesá to v nádrži k pěti, NO2, NO3, NH3 v pořádku. Uhličitanová tvrdost naší vodovodní vody je 1-2, celková tvrdost 8. Jako dno mám aquaclay, dobře se to odkaluje, nedochází tam k hnití, takže to markanní okyselení je mi záhadou. Dokonce jsem už i psala do vodáren, čím že to "docpávají" to pH, ale bez výsledku. Je možný, že by to způsobilo problémy jen u jednoho jedince s plynovým měchýřem?

Jinak tu UV lampu jsem myslela, vzhledem k tomu, že nevím, co v té vodě způsobilo úmrtí té jedné samice a absces na skřeli druhé, jako prevenci. Takový trochu výstřel do neznáma, co snad pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.06.2009 00:01 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Snowy
Podle vypsaných symptomů bych řekl,že jde o rachitidu(křivici),která je připisována nedostatku vitamínů,hlavně vápníku v krmení,který má vliv na stavbu těla,nebo hlísticím Camallanus cotti,kde se při přemnožení nedostávají dané vitamíny přes střevní stěnu do těla.Tady bych doporučil léčbu na vnitřní parazity a dostatek vitamínů,ale nevím,jestli není pozdě.
Jak to ale vypadá,tak se k tomu přidala i infekční vodnatelnost,která je způsobena špatnými podmínkami v nádrži,bakteriemi,ale stejně tak viry,jako parazity.V počátečním stadiu se dá ještě vyléčit,jinak kremace...To by vysvětlovalo opětovný stav ryby po navrácení do společné nádrže.
Opravdu těžko soudit,můj obor jsou cichlidy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.06.2009 10:26 Muž filipsi [1295] – Re: Saša
U me je uvb 10 take nad jednim akva, a to se mi tam zadne agamy nenastehovaly (snad) :-) .
Ale to nema s dezinfekcni (germicidni) uvc lampou, o ktere je tady rec, spolecneho vubec nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 01:59 Žena Snowy [24] – Re: Romy
Tremazol mám, léčila jsem jím cca před 3/4 rokem svoje Betty. Poslední dobou si s rybkami nevím rady. Samec je OK, ale samice mi odešly tak nějak porůznu během krátké doby.
První byla poraněná na ploutvi, krev se jí nesrazila, pořád to trochu teklo a dostala zřejmě sepsi, protože jí odstály šupiny, byla jak sud. Dala jsem ji do karantény s preventem, protože stále žrala a viděla jsem nějakou naději. Krev se srazila a ona začala "oplaskávat". Když byla celkem OK, vrátila jsem ji do nádrže, situace se opakovala - opět poraněná ploutev, stejný průběh, ale to už nerozchodila.
Druhá se cca 2 týdny po první nafoukla taky a umřela.
Třetí se udělal "vřed" na skřeli, šupiny byly odstáté jen na té skřeli, jinak nikde. Několik týdnů byla v karanténě, stav se nehoršil, nelepšil, jen nějak míň jedla. Prostě měla ve skřeli díru, ale nezdálo se, že by jí to nějak vadilo. Nakonec jsem rezignovala a vrátila ji, ve společnosti ostatních začala okamžitě baštit, díra se zatáhla a dodnes bez problémů žije a množí se.

Během posledních 2 týdnů začal starší "dorostenec" za sebou tahat zadek, padat k zemi, páteř má do "S" - křivej jak paragraf plus má tiky. V karanténě se srovnalo to plavání, ale deformace páteře a tiky má pořád. Před 3 dny jeden malej začal taky plavat "na stojáka", schovává se do jeskyňky, leží na dně a přepadává na stranu. Včera vypadal, že pojde. Dnes je lepší i přes "nehodu" s květníkem, kde se zasekl, takže má ještě k tomu odřené šupiny a ploutve nadranc. Mám v akva prevent, sůl a teplotu 30 stupňů.
Už nevím, co s tím, co to může způsobovat. Ostatní betty v nádrži bez problémů, v oddělené části akva se dokonce třou.

Teď teda vypadám jak akvarista z Hitchckoka, když se tak vypíšou jen ty neúspěchy. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.06.2009 00:43 Muž Felix [242] - Středoamerické cichlidy, rod Parachromis je srdeční
Tedy, možná bude OT, ale u mě je UVB-10 (!) přímo nad akvárkem (bez krycího skla) ideální. Nastěhovaly se mi tam totiž agamy vousaté (které tohle světlo potřebují) a zjevně se jim tam líbí daleko víc, než v solidním pouštním terku. O tom, že se údajně utopí i v polévkové lžíci vody evidentně nikdy neslyšely a tak plavou dobře, často a velice rády. Samičku jsem už i viděl s hlavičkou pod vodou (tak na tři až čtyři vteřiny). To se pokusila (neúspěšně) chytit pancíka :)
Mrkněte na terarka.net a zjistíte, že nekecám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.06.2009 23:23 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Snowy
UV lampa zahubí jen jednobuněčné organismy,pokud chceš léčit žabrohlísty,použij Tremazol od Sery,je výborný a šetrný k rybám.Jaké ryby potřebuješ léčit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2009 21:45 Muž beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy – Re: Snowy
Lampu můžeš použít kdykoliv a tak dlouho dokud nezaznamenáš její účinek, pokud ovšem je schopná tvůj problém vyřešit, kdykoliv ji pak bez následku můžeš odpojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.06.2009 01:45 Žena Snowy [24] – UV a Dactalogyry a Gyrodactyly
Jestli tomu dobře rozumím, tak lampa mi zabije parazity vznášející se ve vodě, ne ty, co parazitují na rybách. Jaký postup zvolit u Gyrod. a Dactylogyrů? Aplikovat léčivo, po výměně vody to "prohnat" přes lampu? Jak dlouho nechat běžet? Stačí týden, když životní cyklus vejcorodých trvá okolo toho týdne? Co navrhujete pro tento případ? Děkuji moc za odpovědi.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 16

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20732x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6763-uv-lampa?od=501