Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

UV lampa

 

NápovědaFórum » Technika » UV 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
UV lampa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 18:02 R Muž Silent [5949] – Re: tucapa
Na desinfekci akvária se smí používat pouze průtoková UV lampa speciálně konstruovaná pro akvária nebo jezírka. Tak žádné oslepnutí nehrozí. V žádném případě nesvítit do nádrže lampou typu "horské slunce" a podobně. Nebude to fungovat a kdo ví co to udělá s osádkou a osvětlovačem. Hladina odráží ;-) . Na desinfekci se používají pouze UV-C lampy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:56 Muž tucapa [1] – Re: Bob66
jo a ještě je nákej rozdíl mezi UVA,UVB a UVC?.......každý tip je na něco jinýho......aby z toho třeba ryby neoslepy.....já mám UVA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:44 Muž tucapa [1] – Re: Bob66
díky moc......já jsem nebyl dlouho doma a o AQ se starala segra.....no a vydiš jak to dopadlo.....:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:40 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: tucapa
UV lampa rybám nevadí, jen při nepřetržitém používání se jim snižuje imunitní systém, stačí ji používat pár hodin týdně (pokud vůbec) ;-) Jinak krupičky si všimnout na poslední chvíly když ti polovina ryb pomalu uhyne, tak tomu říkám všímavost hmm Krupička není žádná závažná nemoc a při použití vhodných léčiv např.eSHa exit k žádným úmrtím nedochází pokud se zachytí nástup nemoci a ne pokročilé stádium X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:33 Muž tucapa [1] – krupice
objevila se mě krupice a já si toho všiml až na poslední chvíli a polovina ryb mě pomalu uhynula......myslíte že UV může rybě vadit...jak dlouho to můžu nechat svítit? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.12.2010 22:03 pepino – UV lampa-rada,recenzia
Zdravim,poprosim vas o pomoc tych ktori mate skusenosti s UV lampami.Mam v plane zakupit UV lampu do mojho 350 lit. akvaria,pouzivam vonkajsi filter eheim 2075 ktory ma prietok 1250 l-hod(v mojom pripade priskrteny na polovicu)neviem sa rozhodnut ohladom znacky a hlavne vykonu pretoze rozni vyrobcovia udavaju rozne parametre vykonu pre dane objemy akva,napr zn SERA pri vykone 5W udava pouzitelnost pre akvaria do 600 l www.akvashop.sk/… ... cPath=6_36 ini zase vacsie parametre pre vacsie objemy--- mam primerane nastudovanu problematiku uv lamp aj na tomto fore a z inych stranok a tie odporucaju co najvacsi vykon pri najmensom prietoku.Kde je vlastne ta zlata stredna cesta co sa tyka vykonu a tj aj ceny lampy? nerad by som zbytocne preplatil tento vyrobok.Mohli by ste mi poradit nejaku konkretnu znacku a parametre? ;-) DAKUJEM za rady. ano

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 18:18 pajik
Pak nechápu proč naše ryby žijí ?a žádné preparáty nepoužívám,lampa běží 24hod.denně,několik let.V preparátech co bakterie obsahují bude očkovací kultura,nikoli živé bakterie,je tam pochopitelně nutné dodržet nějakou dobu k plnému rozvinutí živých kultur a tam bych také lampu nepoužil (za předpokladu,že bych ten preparát použil).To jsme teprve u trávicích enzymů .No jinak dík za diskusi,čas nás rozsoudí,máme každý své přesvědčení
Končím tuto diskusi,zdravím a přeji ať vám to vše zdárně plave!
:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 17:49 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: pajik
Pokud projdou přes UV-lampu tak se zničí, jsou různé preparáty které je obsahují a i v návodu je napsáno že po aplikaci je nutné alespoň na 24h vypnout UV-lampy X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 16:52 pajik
A váš názor třeba na to,že v akvarijním prostředí se vyskytují bakterie a enzimy které ryby nutně potřebují třeba k trávení a zaručeně by je tato lampa vyhubila,tudíš by při neustálém používání uhynuly je jaký?
Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 13:43 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
pajik napsal:Opomenul jsem dodat ,že věta "k vyřešení problémů s nemocí, parazity" ten vámi dodaný článek degraduje!


Samozřejmě že lampa neléčí v tom s vámi souhlasim, chtěl jsem jen poukázat že ne vše co je kde napsané nebo zkopírované v e-shopech je pravda, jsou to především prodejci a napíší cokoliv aby prodaly X-) Jinak nesouhlasím na 100% ani s jedním z těch odkazů ;-) UV-lampu mi nutit nemusíte, já ji mám a používám jen pár hodin za měsíc nebo po proběhlé léčbě :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 12:38 pajik
Omlouvám se,beru na vědomí.Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 12:21 R Muž Silent [5949] – Re: pajik
Pokud reagujete na nějakou myšlenku stačí použít ikonku RE (zpětná šipka). Kopírováním celých příspěvků se stává fórum nepřehledné. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 12:16 pajik
Bob66 napsal: pajik napsal: UV lampa je dobrá prevence a na rozdíl od jiných preventivních zásahů nezpůsobuje resistenci a jiné vedlejší účinky.


Daleko lepší prevence je dodržování pár základních pravidel čistota a hygiena v akva pravidelná výměna vody nepřekrmování atd. Ještě jsem si nevšiml že by toto způsobovalo resistenci a jiné vedlejší účinky :-)

pajik napsal:Přiložil jsem článek,kde je celkem solidně popsáno o UV vše,zejména v posledním odstavci je zodpovězena otázka která nás pálí.
<a href="http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody" target="_blank" rel="nofollow">http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody</a>
Pokud má někdo pocit,že klamou zákazníka tak se prosím obraťte na SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ " SOS"
Vím že by se tato fa.pod nějaké lži nepodepsala a jsou si sakra vědomi ,že by je to stálo místo na trhu.


Pořád se tu oháníte článkem z e-shopu, tak vám taky jeden přiložím ;-) <a href="http://www.miga.cz/uvlampy.php" target="_blank" rel="nofollow">http://www.miga.cz/uvlampy.php</a>

Opomenul jsem dodat ,že věta "k vyřešení problémů s nemocí, parazity" ten vámi dodaný článek degraduje!Rád bych opět upozornil,že lampa nic nevyléčí!! pokud má ryby napadené parazity tak zahájí léčbu a po tu dobu se rozhodně lampa vypíná!! znehodnotíte léčiva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 11:45 pajik
Bob66 napsal: pajik napsal: UV lampa je dobrá prevence a na rozdíl od jiných preventivních zásahů nezpůsobuje resistenci a jiné vedlejší účinky.


Daleko lepší prevence je dodržování pár základních pravidel čistota a hygiena v akva pravidelná výměna vody nepřekrmování atd. Ještě jsem si nevšiml že by toto způsobovalo resistenci a jiné vedlejší účinky :-)

pajik napsal:Přiložil jsem článek,kde je celkem solidně popsáno o UV vše,zejména v posledním odstavci je zodpovězena otázka která nás pálí.
<a href="http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody" target="_blank" rel="nofollow">http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody</a>
Pokud má někdo pocit,že klamou zákazníka tak se prosím obraťte na SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ " SOS"
Vím že by se tato fa.pod nějaké lži nepodepsala a jsou si sakra vědomi ,že by je to stálo místo na trhu.


Pořád se tu oháníte článkem z e-shopu, tak vám taky jeden přiložím ;-) <a href="http://www.miga.cz/uvlampy.php" target="_blank" rel="nofollow">http://www.miga.cz/uvlampy.php</a>

článek je od fa-hw Wiegandt ,ne eshopu a o těch základních pravidlech máte pravdu-naprostou pravdu.Je mnoho akvaristů co používají jako prevenci různé přípravky a soli , pro ně by mohla být UV dobrá alternativa.
Rozhodně vám lampu nenutím ani netvrdím že kdo ji nemá je béčko nebo tak něco.Je tu diskuse o lampě a mnoho lidí se domnívá (vnáší obavu),že lampa jim poškodí chovance,mám s lampou zkušenosti a k výrobcům sterilizátorů mám blízko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 11:26 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
pajik napsal: UV lampa je dobrá prevence a na rozdíl od jiných preventivních zásahů nezpůsobuje resistenci a jiné vedlejší účinky.


Daleko lepší prevence je dodržování pár základních pravidel čistota a hygiena v akva pravidelná výměna vody nepřekrmování atd. Ještě jsem si nevšiml že by toto způsobovalo resistenci a jiné vedlejší účinky :-)

pajik napsal:Přiložil jsem článek,kde je celkem solidně popsáno o UV vše,zejména v posledním odstavci je zodpovězena otázka která nás pálí.
<a href="http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody" target="_blank" rel="nofollow">http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody</a>
Pokud má někdo pocit,že klamou zákazníka tak se prosím obraťte na SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ " SOS"
Vím že by se tato fa.pod nějaké lži nepodepsala a jsou si sakra vědomi ,že by je to stálo místo na trhu.


Pořád se tu oháníte článkem z e-shopu, tak vám taky jeden přiložím ;-) www.miga.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 10:53 pajik
K tématu by to nebylo,navíc nejsem veterinář ani lékař natož imunolog abych si dovolil psát článek k tématu nemoci ryb který by si zde někdo zarámoval.
Všichni víme ,že nástrah v podobě onemocnění našich chovanců je mnoho a že některé nejsou léčitelné.
UV lampa je dobrá prevence a na rozdíl od jiných preventivních zásahů nezpůsobuje resistenci a jiné vedlejší účinky.
V akvarijním prostředí je také spousta jiných užitečných bakterií a enzymů !Pomáhají třeba rybám v trávení apod. Pokud by tedy docházelo k vyhubení veškeré mikroflóry v akvárii za stálého používání UV lampy, tak bych byl již dávno bez ryb!Nejde vodní živočichy chovat ve sterilní vodě! Navíc se mi nestává ,že by moji odchovanci někomu onemocněli a transporty také (i dlouhodobé) dobře snášejí.
Přiložil jsem článek,kde je celkem solidně popsáno o UV vše,zejména v posledním odstavci je zodpovězena otázka která nás pálí.
www.exothobby.cz/…
Pokud má někdo pocit,že klamou zákazníka tak se prosím obraťte na SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ " SOS"
Vím že by se tato fa.pod nějaké lži nepodepsala a jsou si sakra vědomi ,že by je to stálo místo na trhu!
Rád bych závěrem upozornil na fakt,že pokud používáte léčiva tak po tu dobu UVC lampu VYPNĚTE!!! Záření by výrazně snížilo dobu působení a ta by nemusela být pro úspěch léčby dostačující!!!
Zdraví všechny,přeji vám a vašim chovancům vítečné výsledky(nakoukl jsem některým do profilu a je vidět , že to děláte srdíčkem,nádhera)
X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2010 08:33 Muž czpetr [0] – Re: csnoro
Já mám ve 300l akva atman 11W a zatím bez problému.Uv lampu pouštím na 1 den při výměně vody.Určitě nedoporučuji Uv lampu mít zaplou nonstop.To je můj názor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 23:25 Muž navik [908] - Sumci
pajik napsal: [ smich No, mohl bych třeba tomu rozumět a rozepsat tu vše o nemocech ,onemocněních,léčbách,léčivech,resistencích,virech.... ... tak co by nám to dalo??

Pokud byste tomu opravdu rozuměl a rozepsal se, neváhal bych toto téma uložit do oblíbených se zlatým rámečkem a rád se něčemu přiučil, odborných rad není nikdy dost - a jistě nejen já, takže - dalo by nám to mnoho ;-) [/cite]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 23:07 pajik
Sid napsal: Nerad bych zacházel do odborných názvů a co by nám to dalo?
Třeba by nám to ukázalo, jestli víte, o čem píšete. :)

:-D Bože, smich No, mohl bych třeba tomu rozumět a rozepsat tu vše o nemocech ,onemocněních,léčbách,léčivech,resistencích,virech..... a nebo si to najít na netu a dělat chytráka i tak co by nám to dalo??Nebo co to má společného s UV lampou??
NEPROPAGUJI UV lampy!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 22:56 pajik
katterinecka napsala: I kdyby jen voda proteklá byla na 99% zbavená bakterií, tak při průtoku objemu celé nádrže za dvě hodiny, i třeba mnohem větším, by se při dlouhodobém používání i podobné prostředí vyskytlo ve veškeré vodě, záleží ovšem i na rychlosti jejich množení. Pak by se ale mohlo stát, při příliš velkém vystavení vody UV záření, že těch bakterií opravdu moc nezbyde (zvlášť třeba v chovných nádržích bez dna a rostlin). Myslím že některé ryby můžou mít slabý imunitní systém, a přirozeným výběrem by většina z nich uhynula, nebo by si vytvořily lepší, ale takhle můžou vesele růst, nebo se i množit a přenášet své vlastnosti dál, a když se pak dostanou z takovéto "čisté" nádrže do běžného akvária, tak nemají šanci.
To jsou jen moje teorie. Ráda se dozvím plno informací z každého úhlu pohledu a pak si udělám pohled vlastní.
A ty výrobce nehaním, jen upozorňuju na to že o takové informace se nedá spolehlivě opřít ;-)

Ano v našich nádržích si musejí mnohé druhy zvykat i na "bakterie" se kterýma se ve své domovině ani nemůžou setkat.Jsou činitelé na které si zvyknou -získaná imunita a činitele na které mají imunitu vrozenou a tu jim nevymažete,ti horší prevíti způsobí nemoc a po zdárném a správném vyléčení je také imunita získaná ale pokud léčba je chybná nebo nedostatečná tak se stává že postižený je přenašečem a sám nevykazuje známky nemoci a jeho breberky jsou navíc na ty daná léčiva už sami imunní a to je resistence - vlastně ten nejhorší průšvih
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 22:51 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: pajik
Nerad bych zacházel do odborných názvů a co by nám to dalo?
Třeba by nám to ukázalo, jestli víte, o čem píšete. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 22:43 pajik
navik napsal: Pokud píšete hodně obecně a zdůrazňujete slovíčko "některé", tak se raději vyhýbejte těm 100% :-) (jinak UV lampu mám pro strýčka Příhodu, ale trvale ji nepoužívám)
Taky zdravím

U některých jako je třeba tbc si jsem jistý že stačí jedna bakterie a ryby onemocní, a u ryb nakaženého jedince asi těžko vyléčíme je to na 100procent a tady můžeme mít lampu jakou chceme a potom jsou jiní prevíti kteří se kolem nás běžně vyskytují ale jen tehdy pokud se mají možnost přemnožit a udělají to tak onemocníme a to se netýká jen nemocí ale i různých prvoků a řas(sinic)Mnohé potřebujeme například k trávení a jíní prozpívají zase jinak,nesmí se ovšem přemnožit “Obecně“ tím myslím ,že původce nemoci nazývám do kupy bakterie a prevíti a ap.Nerad bych zacházel do odborných názvů a co by nám to dalo??
Zdravím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 22:20 Muž navik [908] - Sumci – Re: pajik
Pokud píšete hodně obecně a zdůrazňujete slovíčko "některé", tak se raději vyhýbejte těm 100% :-) (jinak UV lampu mám pro strýčka Příhodu, ale trvale ji nepoužívám)
Taky zdravím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.07.2010 22:15 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: pajik
I kdyby jen voda proteklá byla na 99% zbavená bakterií, tak při průtoku objemu celé nádrže za dvě hodiny, i třeba mnohem větším, by se při dlouhodobém používání i podobné prostředí vyskytlo ve veškeré vodě, záleží ovšem i na rychlosti jejich množení. Pak by se ale mohlo stát, při příliš velkém vystavení vody UV záření, že těch bakterií opravdu moc nezbyde (zvlášť třeba v chovných nádržích bez dna a rostlin). Myslím že některé ryby můžou mít slabý imunitní systém, a přirozeným výběrem by většina z nich uhynula, nebo by si vytvořily lepší, ale takhle můžou vesele růst, nebo se i množit a přenášet své vlastnosti dál, a když se pak dostanou z takovéto "čisté" nádrže do běžného akvária, tak nemají šanci.
To jsou jen moje teorie. Ráda se dozvím plno informací z každého úhlu pohledu a pak si udělám pohled vlastní.
A ty výrobce nehaním, jen upozorňuju na to že o takové informace se nedá spolehlivě opřít ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 22:09 pajik
navik napsal: pajik napsal: ... Pokud budeme mít v akváriu původce nemoci tak můžeme na 100procen počítat s tím ,že nemoc propukne a věřím,že žádný z nás tam žádného takového původce nemá a přeji všem aby ho tam nikdy neměli ...
...Některé bakterie dokonce v únosné míře nemoc nevyvolají ale pokud překročí únosnou mez co do počtu tak nemoc propukne ... ;-)


Mám takový pocit, že si tomto příspěvku trošku protiřečíte ;-)


Ani ne,"některé"(nebudeme tady rozebírat co jaký prevít dokáže,který a to přesně jmenovitě vyvolá onemocnění byť je jeden a který ne jen pokud je jich přemíra a jestli se jim vůbec říká bakterie atd...)Píši hodně obecně.Slovíčko některé bych ještě jednou rád připomenul
Zdravím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 21:55 Muž navik [908] - Sumci
pajik napsal: ... Pokud budeme mít v akváriu původce nemoci tak můžeme na 100procen počítat s tím ,že nemoc propukne a věřím,že žádný z nás tam žádného takového původce nemá a přeji všem aby ho tam nikdy neměli ...
...Některé bakterie dokonce v únosné míře nemoc nevyvolají ale pokud překročí únosnou mez co do počtu tak nemoc propukne ... ;-)


Mám takový pocit, že si tomto příspěvku trošku protiřečíte ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 21:45 pajik – Re: katterinecka
Rozhodně se nehádám o používání UV lampy.Je to diskuse o používání UV lampy.Těch 99procent se týká pouze té vody,která se nachází zrovna v UV lampě a jakmile vyteče opět se kontaminuje!A tak se vlastně určití prvoci,bakterie a sinice udrží v přijatelné normě ale nevyhubíte je.Možná chápu blbě já vás ,ale nemyslíte že je voda v akváriu po použití lampy o 99procent zbavena bakterií?Pokud budeme mít v akváriu původce nemoci tak můžeme na 100procen počítat s tím ,že nemoc propukne a věřím,že žádný z nás tam žádného takového původce nemá a přeji všem aby ho tam nikdy neměli a pokud se náhodou stane že se tam něco dostane aby ten boj vyhráli akvaristé s rybkami.Rozhodně nikomu UV lampu nevnucuji a roky jsem se bez ní obešel a o ceně se ani nebavím(drahá a po určitých hodinách zase drahá výměna lampy).Hodně se tu řeší otázka zda použití této lampy oslabuje ryby ,které sterilním prostředím ztrácejí imunitu a po přelovení do jiné nesterilní nádrže onemocní.Jsem přesvědčen ,že tomu tak není,ono je jedno zda projdete kolem jedné dvou nebo tří bakterií aby jsme onemocněli nebo získali imunitu a některou imunitu získáte až po zdárném prodělání nemoci.Některé bakterie dokonce v únosné míře nemoc nevyvolají ale pokud překročí únosnou mez co do počtu tak nemoc propukne a to je případ pro UV lampu a můj případ proč jsem si ji pořídil,a pravdou je že mimo to redukuje různé prvoky a řasy.Ty výrobce bych nehanil.
Dík za reakci a ať se daří
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 20:37 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: pajik
Pokud vím, tak jste se bavili o tom, jestli UV lampa vytváří sterilní vodu (nebo aspoň téměř sterilní), ne o tom jestli vytváří sterilní prostředí v celém akváriu, možná jste se každej bavili o něčem jiným. Nemůžu sama posoudit jestli je stálé používání UV lampy pro ryby dobré nebo špatné, ale z té vaší diskuse, kde se každej hádáte o něčem jiným, se nedá nic kloudnýho dozvědět. (a já osobně bych bezmezně nedůvěřovala článku na nějakém eshopu, který propaguje svůj výrobek, i kdyby byl pravdivý, navíc když o něm nepíší jedinou špatnou vlastnost)
Ale když na té stránce píší, že se zbaví 99% zárodků, tak mi ta voda při dlouhodobým používání příjde o dost "sterilnější" a ryby většinou plavou ve volné vodě (která pravidelně protéká UV lampou) a na né ve dně s bakteriemi, takže do styku s nimi určitě přicházejí o dost míň (i když nitrifikační bakterie stále fungují), to je jen můj selskej rozum ;-)
Jinak souhlasím s tímto příspěvkem:
Bob66 napsal: Napsal jsem že UV lampa sterilní vodu vytváří, ne že bude 100% sterilní a za tím si stojím, nicméně při nepřetržitém provozu se v akva vytvoří zcela jiné prostředí a při změně prostředí (přelovení nebo prodej ryb) je daleko větší šance napadení ryb nemocemi nebo parazity než když budou v akva buď bez UV nebo s jen občasným používáním, to jsou zase zkušenosti chovatelů kteří se tím živí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 17:47 pajik – Re: pajik
Doporučuji přečíst zejména poslední odstavec vyčerpávajícího článku,který v celku odpoví na naše otázky
www.exothobby.cz/…
Ahoj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 16:36 pajik
katterinecka napsala: pajik napsal:
Věřte,že pokud kapalinu vystavíte přímému UV záření tak ji na 99procent vysterilizujete a samozřejmě musí voda stát a záření má rozhodně mnohonásobně vyšší intenzitu a intenzita nesmí v celém sloupci vody ztrácet a to několik hodin!.V akvárii toho těžko docílíte ,navíc lampou,která má 5w ale klidně i 30 a voda lampou protéká

A přitom na těch tvých stránkách z odkazu píší "15 Watt: odstranění nežádoucích zárodků: 90% účinosti u průtoku asi 450 litrů za hodinu, 99% při průtoku asi 250 l/h, vhodné pro akvária do obsahu 500 litrů." Odstranění 99% zárodků při průtoku 250l/h a to není zrovna malej průtok. A teď by mě zajímalo kdo má pravdu ;-)

Rozdíl je v tom,že moje věta byla postavena na představě vysterilizovat vodu v celém akva,což není možné s uv lampou,větší množství vody se pro jiné účely(vědecké ne vodárny a sodovkárny) běžně sterilizuje ale ne UV(UVC)zářením,v článku(který není můj)se píše o vysterilizování vody v prostoru kolem zářiče a pro účely akvaristiky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2010 16:16 Žena katterinecka [2146] - Rostliny
pajik napsal:
Věřte,že pokud kapalinu vystavíte přímému UV záření tak ji na 99procent vysterilizujete a samozřejmě musí voda stát a záření má rozhodně mnohonásobně vyšší intenzitu a intenzita nesmí v celém sloupci vody ztrácet a to několik hodin!.V akvárii toho těžko docílíte ,navíc lampou,která má 5w ale klidně i 30 a voda lampou protéká

A přitom na těch tvých stránkách z odkazu píší "15 Watt: odstranění nežádoucích zárodků: 90% účinosti u průtoku asi 450 litrů za hodinu, 99% při průtoku asi 250 l/h, vhodné pro akvária do obsahu 500 litrů." Odstranění 99% zárodků při průtoku 250l/h a to není zrovna malej průtok. A teď by mě zajímalo kdo má pravdu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 17:03 blesk – ahoj
není to až zas tak pravda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 16:00 pajik
Bob66 napsal: Napsal jsem že UV lampa sterilní vodu vytváří, ne že bude 100% sterilní a za tím si stojím, nicméně při nepřetržitém provozu se v akva vytvoří zcela jiné prostředí a při změně prostředí (přelovení nebo prodej ryb) je daleko větší šance napadení ryb nemocemi nebo parazity než když budou v akva buď bez UV nebo s jen občasným používáním, to jsou zase zkušenosti chovatelů kteří se tím živí X-) A že je to váš obor(povolání) ještě neznamená že o tom opravdu něco víte, to jsou zase moje zkušenosti, že ne každý co dělá svoji práci tomu opravdu rozumí :-)O vás a vašem přínosu si myslím své hmm
Točíte dokola a dokola,sterilní a ne docela sterilní ,sterilní je buď na 100% nebo není sterilní! ne změna prostředí jako v čem??Pochopím,že změna prostředí je pro ryby stresující a při přelovení dochází ke změně prostředí i bez UV lampy.Znám lidi co chovají a prodávají a vaše zkušenosti s lidma co něco dělají a stejnak tomu nerozumí mne nezajímají X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 15:24 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: pajik
Napsal jsem že UV lampa sterilní vodu vytváří, ne že bude 100% sterilní a za tím si stojím, nicméně při nepřetržitém provozu se v akva vytvoří zcela jiné prostředí a při změně prostředí (přelovení nebo prodej ryb) je daleko větší šance napadení ryb nemocemi nebo parazity než když budou v akva buď bez UV nebo s jen občasným používáním, to jsou zase zkušenosti chovatelů kteří se tím živí X-) A že je to váš obor(povolání) ještě neznamená že o tom opravdu něco víte, to jsou zase moje zkušenosti, že ne každý co dělá svoji práci tomu opravdu rozumí :-)O vás a vašem přínosu si myslím své hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 14:56 pajik
pajik napsal: Haimdol napsal: Jo, tak v tomhle směru s tebou polemizovat nemůžu jelikož nemám s UV lampou žádnou osobní zkušenost. Nikdy jsem ji nepotřeboval a ani se k jejímu pořízení nechystám. Pouze poukazuji na informace výrobců. :-)
Polemizovat?? Věřím ,že se jen bavíme a můžeme se tak dopídit různých informací.Lampu používám tak jsem se tu připlet do diskuse
Dík ahoj ;-)


Jo koukni tady :-O Zde se raději nebudu plést rybicky.net/forum/6763…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 14:54 pajik
Haimdol napsal: Jo, tak v tomhle směru s tebou polemizovat nemůžu jelikož nemám s UV lampou žádnou osobní zkušenost. Nikdy jsem ji nepotřeboval a ani se k jejímu pořízení nechystám. Pouze poukazuji na informace výrobců. :-)
Polemizovat?? Věřím ,že se jen bavíme a můžeme se tak dopídit různých informací.Lampu používám tak jsem se tu připlet do diskuse
Dík ahoj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 14:45 R Muž Silent [5949] – Re: RadekCX
Jo, tak v tomhle směru s tebou polemizovat nemůžu jelikož nemám s UV lampou žádnou osobní zkušenost. Nikdy jsem ji nepotřeboval a ani se k jejímu pořízení nechystám. Pouze poukazuji na informace výrobců. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 14:43 pajik
RadekCX napsal: pajik napsal: Haimdol napsal: Já vím, že v UV sterilizátoru je nejdůležitější UV trubice a jak lampa vypadá a funguje. Já to spíše špatně formuloval. Po 8000 hodinách trubice sice ještě svítí, ale nevyzařuje dostatečné množství UV-C a proto je třeba pro obnovení plné funkce ji vyměnit. Je to zářivka jako každá jiná. Provozem stárne.
Ani na vteřinu jsem o tom nepochybova ;-)


coz to ano starne zcela urcite, ale verte tomu, ze vsechny znackove zarivky (ne nejake noname z Ciny) na tom budou naprosto stejne - ono totiz na te UV-C zarivce opravdu nema co odejit z hlediska sviceni - neni tam zadny luminofor a to zareni je primo produktem vyboje (stejne jako v normalni zarivce, kde ale luminofor tohle zareni premenuje na viditelne spektrum) takze pokles svitivosti nenastava degradaci luminoforu, ale spis znecistenim povrchu trubice casteckama elektrod

pokles 10% po 12.000 hodinach je naprosto smesnej - nenechte se zblbnout - dokud UV-Ccko zapali je to v pohode (rozpocti si 10% poklesu svitivosti do porizovaci ceny zarivky)

Nemám důvod ti nevěřit a ta cena a pokles je fakt.Vzhledově vypadají dobře a ty prachy bych za to nedal.Mám pocit ,že ani neexistuje metoda jakou bychom si tu životnost ověřili.Nebo jo??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 14:36 Muž RadekCX [219]
pajik napsal: Haimdol napsal: Já vím, že v UV sterilizátoru je nejdůležitější UV trubice a jak lampa vypadá a funguje. Já to spíše špatně formuloval. Po 8000 hodinách trubice sice ještě svítí, ale nevyzařuje dostatečné množství UV-C a proto je třeba pro obnovení plné funkce ji vyměnit. Je to zářivka jako každá jiná. Provozem stárne.
Ani na vteřinu jsem o tom nepochybova ;-)


coz to ano starne zcela urcite, ale verte tomu, ze vsechny znackove zarivky (ne nejake noname z Ciny) na tom budou naprosto stejne - ono totiz na te UV-C zarivce opravdu nema co odejit z hlediska sviceni - neni tam zadny luminofor a to zareni je primo produktem vyboje (stejne jako v normalni zarivce, kde ale luminofor tohle zareni premenuje na viditelne spektrum) takze pokles svitivosti nenastava degradaci luminoforu, ale spis znecistenim povrchu trubice casteckama elektrod

pokles 10% po 12.000 hodinach je naprosto smesnej - nenechte se zblbnout - dokud UV-Ccko zapali je to v pohode (rozpocti si 10% poklesu svitivosti do porizovaci ceny zarivky)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 14:08 pajik
pajik napsal: Haimdol napsal: Vlivem UV záření dochází i k rozkladu chemických látek jako jsou již zmiňovaná hnojiva nebo léčiva. Proto někteří výrobci nedoporučují použití lampy zároveň s léčivy.
zřejmě budou organického původu,je to možné

Kontaktoval jsem kolegu co dělá do léčiv a hnojiv.Cituji: "některá léčiva a hnojiva jsou konstruovány tak,že vykonají svou funkci a následně se vlivem vnějších vlivů přirozeně odbourají a právě zmiňovaná lampa to odbourávání urychlí,nelze s určitostí říci zda tyto splní svou funkci,ale u léčiv s velikou pravděpodobností ano."

V těchto případech bych UV lampu nepoužíval
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:52 pajik
Haimdol napsal: Teď jsem na netu například našel špičkové UV lampy firmy DeBary. Výrobce uvádí pokles vyzařování UV-C o 10% po 12 000 hodinách a to jsou skvělé hodnoty. Ovšem kvalitě odpovídá i cena ;-) .
Ty ceny to je mazec,ale vypadají dobře palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:47 pajik
Haimdol napsal: Vlivem UV záření dochází i k rozkladu chemických látek jako jsou již zmiňovaná hnojiva nebo léčiva. Proto někteří výrobci nedoporučují použití lampy zároveň s léčivy.
zřejmě budou organického původu,je to možné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:41 R Muž Silent [5949] – Re: pajik
Vlivem UV záření dochází i k rozkladu chemických látek jako jsou již zmiňovaná hnojiva nebo léčiva. Proto někteří výrobci nedoporučují použití lampy zároveň s léčivy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:38 R Muž Silent [5949]
Teď jsem na netu například našel špičkové UV lampy firmy DeBary. Výrobce uvádí pokles vyzařování UV-C o 10% po 12 000 hodinách a to jsou skvělé hodnoty. Ovšem kvalitě odpovídá i cena ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:36 pajik
Haimdol napsal: Já si osobně taky myslím, že permanentní použití UV lampy je kontraproduktivní. Chápu její použití krátkodobě při nemoci, zákalu nebo přemnožených řasách, ale její použití má bezpochyby negativní vliv na látky do akvária přidané jako jsou léčiva, hnojiva nebo vitamíny. Stálé použití je zbytečné, protože v nádrži se dá zdravé prostředí udržet i bez lampy.

Je to jasná věc,že bez UV lampy bude vaše akva prosperovat,není to vůbec nutnost,to záření ničí pouze buněčnou strukturu teda věci organického původu.
www.puresystem.cz/…
Jako léčbu asi ne,jen prevenci.Pravda je také,že dobře zacloumá se sinicemi nebo nálevníkem ap.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:27 pajik
Haimdol napsal: Já vím, že v UV sterilizátoru je nejdůležitější UV trubice a jak lampa vypadá a funguje. Já to spíše špatně formuloval. Po 8000 hodinách trubice sice ještě svítí, ale nevyzařuje dostatečné množství UV-C a proto je třeba pro obnovení plné funkce ji vyměnit. Je to zářivka jako každá jiná. Provozem stárne.
Ani na vteřinu jsem o tom nepochybova ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:25 R Muž Silent [5949] – Re: pajik
Já si osobně taky myslím, že permanentní použití UV lampy je kontraproduktivní. Chápu její použití krátkodobě při nemoci, zákalu nebo přemnožených řasách, ale její použití má bezpochyby negativní vliv na látky do akvária přidané jako jsou léčiva, hnojiva nebo vitamíny. Stálé použití je zbytečné, protože v nádrži se dá zdravé prostředí udržet i bez lampy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 13:08 pajik

UV-lampa sterilní vodu vytváří a proto není vhodné ji mít zapnutou neustále (ztráta přirozené imunity ryb) X-) Tohle je další váš blábol a klidně si zase postěžujte že to není k tématu :)
Bob66 jenom hloupě a s přesvědčením o kterém nemáš ani potuchy rýpeš,co se tebe týče už vím o blábolení moc.Jseš k tomuto tématu přínosem potlesk
Přes rameno se mi dívá kapacita v oboru a byl by moc rád kdyby vás zaměstnal jistý kontrolní úřad pro jistou kontrolu a on by tak snížil náklady na výrobu ,vyrábí sterilní tekutiny pro infúzní , intravenosní podávání .Sterilitu(i kdyby vám to s tou lampou vyšlo) těžko v tom akváriu udržíte,věřím že ryby krmíte,odkalujete,vyměňujete občas část vody apod.Možná tam občas zavlečete nějakou nemoc aby neztratily imunitu??-To byl jen fórek
Věřte,že pokud kapalinu vystavíte přímému UV záření tak ji na 99procent vysterilizujete a samozřejmě musí voda stát a záření má rozhodně mnohonásobně vyšší intenzitu a intenzita nesmí v celém sloupci vody ztrácet a to několik hodin!.V akvárii toho těžko docílíte ,navíc lampou,která má 5w ale klidně i 30 a voda lampou protéká (pouze) sterility nelze docílit!
Pokud lampu vypínáte zkontrolujte prosím křemíkovou trubici, zda není něčím povleklá,pak to už vůbec nebude mít smysl.A to se u takového zacházení stává a jaký má vliv vypínání a zapínání té zářivky tak to nevím,ale a to je jenom můj názor jí to dvakrát nepřidá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 12:59 pajik
Haimdol napsal: Já vím, že v UV sterilizátoru je nejdůležitější UV trubice a jak lampa vypadá a funguje. Já to spíše špatně formuloval. Po 8000 hodinách trubice sice ještě svítí, ale nevyzařuje dostatečné množství UV-C a proto je třeba pro obnovení plné funkce ji vyměnit. Je to zářivka jako každá jiná. Provozem stárne.
A je to škoda,zářivky jsou dost drahé hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.07.2010 12:54 R Muž Silent [5949] – Re: RadekCX
Já vím, že v UV sterilizátoru je nejdůležitější UV trubice a jak lampa vypadá a funguje. Já to spíše špatně formuloval. Po 8000 hodinách trubice sice ještě svítí, ale nevyzařuje dostatečné množství UV-C a proto je třeba pro obnovení plné funkce ji vyměnit. Je to zářivka jako každá jiná. Provozem stárne.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 16

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20746x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6763-uv-lampa?od=451