Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

UV lampa

 

NápovědaFórum » Technika » UV 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
UV lampa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.09.2012 19:19 Tyntyn – UV lampa - instalace
Zdravím všechny techniky, obracím se na vás s problémem. V nově založeném akváriu (cca 2 měsíce) se mi dělá zákal. Pod mikroskopem to vypadá na nějaké rychle se pohybující potvory. Po neustupujícím zákalu (jehož intenzita reaguje mj. také na intenzitu světla) jsem se rozhodl pro UV lampu. Problém ale je, že se musí napojit na nějaké čerpadlo - většinou na externí filtr, já mám ale vnitřní. Vyřešilo by to třeba nějaké vodní čerpadlo, např. do fontán apod.? Díky za názor! Budu vděčný i za konkrétní tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2012 12:44 Gabo Re: navik
Oukej, díky, to jsem chtěl slyšet :) Lampa bude krajní řešení a zatím to vypadá, že po něm sahat snad nebudu muset.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.08.2012 20:24 Muž navik [908] - SumciRe: Gabo
Myslím, že v tom hledáte velkou vědu. Pokud celý systém "hadice - těleso UV -výtoková hadice" naplníte vodou, pak propojíte s akvárkem tak praktické tlakové ztráty jsou zanedbatelné a nemusíte se bát (co do něj čerpadlo nažene, to musí na druhé straně vytéct). V tělese UV voda protéká kolem válce z křemičitého skla a vytéká volně bez významného odporu ven - žádné "úzké místo" tam není... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2012 22:20 Gabo – UV lampa a její tlaková ztráta
Zdravím všechny. Mám dotaz na všechny, kdo už UV lampu někdy alespoň viděli. Můj problém má už nějakou historii, válčím se zeleným zákalem a zatím několik bitev vyhrál zákal sám, takže z toho důvodu uvažuju o zbrani hromadnýho ničení - UV lampa. Co mě konkrétně zajímá, je konstrukce UV lampy. Zmenšuje se v UV lampě nějak významně a z nějakýho důvodu průřez pro průtok vody? Každá překážka vytváří místní odpor a ten společně s rychlostí média generuje tlakovou ztrátu, což je podstata tohoto dotazu. Proč? Nemůžu říct, že by můj filtr byl vzhledem k objemu nádrže zrovna předimenzován, takže mám trošku obavu, aby po zapojení UV lampy z rozstřikovací rampy ještě něco rozstřikovalo.

Díky za případný reakce.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 22:48 KamilM
A co si myslíte o tomhle kde doporučují max. průtok 200l/h. ?

akvaterahobby.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.07.2012 21:24 Muž fido16 [631] Re: host
Sám jsem si nedávno pořídil uv lampu a zatím v pohodě voda krásně čistá. Jinak průtok jsem vůbec neřešil :-). Mám to napojené od externího filtru do akva a průtok filtru je +-250L. Lampa je 11W. Používám ji každý den cca 3 hoďky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 20:38 host Re: host
Oprava:
...zvládnout max. průtok... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 20:35 host Re: savan
"Výkon 11W, maximální průtok 2000 l/hod"
"Výkon 24W, optimální průtok 3500 l/hod"

Promiň, ale tohle nestačí? Podle mne by 9w lampa měla zvládnout4006 max. průtok do zhruba 1800l/hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 20:24 Muž 150koni [653] Re: savan
no pro mne z toho vylývá, že pro průtok 1100 l/h stále postačuje 5W lampa. Když teda bereme v úvahu to, že průtok se udává na nezatíženou hlavu filtru, tak zatížený filtr má poloviční průtok. Tedy na průtok 550 L/h by mohlo stačit těch 5W UV lampy. Což se tímto výkonem s přehledem dostáváme i do doporučení výkonu pro zahradní jezírka. Myslím že většina lidí tady nemá akvárka přesahujících objem 1 m3 :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 20:14 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: 150koni
z toho ale vyplýva,že je asi úplne jedno ako rýchlo voda cez tú lampu preteká
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 20:10 Muž 150koni [653] Re: savan
že by slabší už nebyla ? co takhle si to odvodit od toho že i pro největší průtok filtru je stále dávána lampa 5w ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 20:05 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: 150koni
nedá sa z toho odvodiť nič,do všetkých velkostí montujú 5W uv lampu smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 19:58 Muž 150koni [653] Re: host
host napsal: Třebas tady máš udané max. a optimální průtoky:

www.oase-filtrace.cz/…

Není odborník jako odborník. smich


no ať hledám jak hledám, tak nikde na forech o jezírcích neřeší průtok. Spíše řeší sílu UV lampy a určují ji podle objemu.
Doporučení UV: pro koi jezírka 2-4 Watt./1000 litrů, pro okrasná a koupací 2 Watt./1000 litrů vody.

nebo třeba toto:


... kubatura jezírka, na 1m3 je potřeba 2 - 5 W příkonu lampy
... výkonem zvoleného jezírkového čerpadla, každá lampa má optimální průtok, který je dobré dodržovat
... doba životnosti (svítivost) UV zářivky, kvalitní zářivky (Philips, Osram) mají životnost kolem 8000 hodin.


s ohledem na to, jaký průtok mají filtrace zahradních jezírek bych celkem věřil těm průtokům ve tvém odkazu.

Také přidám odkaz na akvarijní Filtr SERA s instalovanou UV lampou. Původně jsem ho také chtěl koupit ale nakonec jsem koupil samostatně filtr s průtokem 1200 L/h a samotnou 11W UV lampu, protože to vyšlo levněji. Porovnejte průtoky a sílu UV lampy, která má jen 5w. Takže se dá od toho odvodit závěr palec

seracz.webnode.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 17:34 host Re: KamilM
Třebas tady máš udané max. a optimální průtoky:

www.oase-filtrace.cz/…

Není odborník jako odborník. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 14:53 KamilM
Tak jsem se dopátral na odborníka a bylo mi řečeno do tel. že na průtok 600l by měla být lampa tak 25w aby to mělo tu správnou účinnost co to má mít takže na můj filtr co dělá 600l za hodinu tu 9w co mám, dát určitě nemůžu,ale kolik teda je ideální na 9w mi zatím nikdo nedokázal říct,všichni se schodují na tom že když bude vysoký průtok tak je to jako by tam to uv vůbec nebylo ale každý s kým jsem doposud mluvil říká něco jiného a že jsou mezi názory extrémní rozdíly od 200l až po 600l :-)Nechci střílet od pasu a chci ať funguje jak má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2012 13:55 Muž 150koni [653] Re: pavelbartek
UV mám velice krátkou dobu, takže radit moc nemohu ale když jsem si UV pořizoval, tak jsem četl, že právě ochlazování lampy snižuje její účinek a zahřátá má daleko větší účinek. Ale čemu dnes na internetu věřit že ano ;-) dnes nemůžete věřit pomalu ani prodejci, protože ten za vidinou prodeje vám nabulíkuje cokoli. Jak jsi psal ... je to velice malý uzavřený okruh, takže vyššího průtoku bych se nebál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 19:33 Muž pavelbartek [288] - CichlidyRe: KamilM
Dle mě je to při použití v akva jedno, napojil bych to na mnou používaný filtr, myslím si, že je zbytečné zapojovat další čerpadlo. Akva voda (celý jeho objem) projede lampou několikrát dokola neustále, jde o prevenci, snížení třeba nějakých patogenů na únosnou mez….. Pokud bych lampu použil při úpravě vody třeba čerpané do akva někde z přírody (jednorázové ošetření) tak nejpomalejší možný průtok, ovšem jaký je nejméně možný průtok aby nedošlo k poškození lampy (voda ji ochlazuje!) by měl výrobce rozhodně uvádět
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2012 18:43 KamilM
Zdravím všechny. Potřebuji poradit.Mám uv lampu 9w a nevím jaké čerpadlo k ní mám pořídit ať je ideální průtok,četl jsem že při moc malém průtoku znehodnotí vodu a při velkém průtoku zase ztrácí účinnost. Parametry uváděné "dodavately" se dost liší a to v rozmezí od 200l/h až po 400l/h což se mi zdá sakra rozdíl jestli 200l nebo 400l,dokonce co jsem obtelefonoval některé větší aqašopy tak by něktří byli schopni mi prodat i čerpadlo s 600l průtokem že to je ideální:-). Máte někdo zkušenost či vědomosti kolik je ideální?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.03.2012 21:51 R Muž Silent [5949] Re: KEDAR
Nejsou stejné. Pro vytvrzení barev (tedy i nehtů) se používá UVA spektrum, kdežto pro desinfekci (akvarijní UV lampy) se používá UVC spektrum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 21:39 Muž KEDAR [0] - Cichlidy – Nová uv zářivka
Zdravím chci se zeptat zda je stejná uv zářivka do akvarijní uv lampy jak uv zářivka do nechtové uv lampy díky za infa.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2012 12:24 Muž Treeman [249] Re: Lea
Ahoj já používám tuto UV www.aquario.pl/… a musím potvrdit že je to opravdu zbraň na vše co proteče tělem UV to co neproteče t.j. je na kamenech a dekoracích neelikviduje:-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 21:56 Muž zordix [37]
Pokud UV, tak doporučuji jezírkovou/bazénovou UV filtraci od firmy Berlan. V poměru cena/výkon bezkonkurenční.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2011 11:03 R Muž Silent [5949] Re: Lea
Obávám se, že od sinic UV lampa moc nepomůže. Ta likviduje vznášející se řasy, nálevníky a jiné mikroorganismy z vodního sloupce a to tím, že voda s tímto "čurbesem" protéká kolem lampy kde je likvidována. Sinice v nádrži bývají přisedlé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2011 10:55 Žena Lea [1]
Prosím, nemáte někdo zkušenosti s filtrem Sera s UV-C lampou?

www.zoo-market.cz/…

Jde mi o občasné posvícení z důvodu pomoci od sinic. Trápím se s nimi už 2 roky, po roce zkoušení všeho možného a nakonec ukončení snah se mi na půl roku vytratily a bez jakékoliv změny po půl roce opět vrátily. Napadlo mě, zda by toto nemohlo pomoci.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 23:00 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Je to už delší čas, ale i já jsem podlehl módní vlně a tuhle srandu si pořídil.Za měsíc letěla na Aukro jako naprosto zbytečná blbost.Pomůže to s řasou ve vodě(ne na rostlinách) a to je asi tak jediný. ČichavecTom to popsal naprosto přesně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 22:43 petriiiceeek Re: Haimdol
Tak mockrát děkuji za radu...ještě že si mi včas poradil :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 22:37 R Muž Silent [5949] Re: petriiiceeek
V žádném případě. Pokud chceš používat UV sterilizaci musíš mít něco takovéhoto shop.miga.cz/… to je kompletní přístroj. Ty sis objednal jen náhradní zářivku která bez ochranného obalu poškodí i při krátké expozici jak ryby tak i rostliny. Nehledě k možnému poškození tvého zraku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 22:34 petriiiceeek Re: Haimdol
no tak tu sem si zrovna objednal...zde odkaz

aukro.cz/…

takže nepoužívat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 22:29 R Muž Silent [5949] Re: petriiiceeek
Jakou lampu jsi si pořídil? Upozorňuji rovnou, že se musí jednat o kompletní sterilizační lampu k čerpadlu nebo vnějšímu filtru. V žádném případě nesmíš svítit UV zářivkou přímo do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.10.2011 22:16 petriiiceeek – Jak používat UV světlo?
Všechny zdravím prosím o radu...v akváriu se mi začla tvořit...převážně na květinách řasa v podobě dlouhých chuchvalců chlupů...objednal sem si UV lampu žárovku která by to měla eliminovat...jen nevím jak jí správě používat...jak dlouho svítit abych neuškodil vodě a rybám? Díky
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.10.2011 17:32 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Spiike
Hele s tím opatrně. UV lampu bych rozhodně nedával za filtr jako standard, kterej tam bude nonstop svítit. Zlikviduje ti všechny bakterie který tim protečou (nitrifikační samozřejmě ne, ty jsou usazeny ve filtru a prakticky všude, ve dně, atd.). Zničíš tím sice původce různých nemocí, kteří jsou v každém akvárku v jisté míře přítomni a je to dobře, že tam jsou... UV lampou narušíš přirozený ekosystém a rovnováhu prostředí. Každá ryba (ale i jakýkoliv jiný živočich) má účinný imunitní systém, který ji chrání před těmito bakteriemi a viry. Pokud vodu sterilizuješ tak oslabuješ imunitní systém všech obyvatel nádrže. Imunita vždycky fungovala (a vždycky fungovat bude) na tom principu, že pokud "něco" pronikne do těla organizmu a dostane se do krevního oběhu, tak se o to postarají bílé krvinky (leukocyty a lymfocyty), které choroboplodný zárodek zlikvidují. Pokud se do těla dostane něco nového neznámého, imunitní systém je schopen sám si vytvořit protilátky (tzv. imunitní odpověď). Pokud UV lampu zlikviduji vše živé ve vodě, dostanu "mrtvou vodu" prostou (nebo významě ochuzenou) patogenních organizmů a imunitní systémy všech živočichů se jaksi nemají na čem "trénovat" a dojde k jejich oslabení. Jedinci nově narozeni v tkto sterilním prostředí ani nemají šanci si vybudovat účinný imunitní systém. Pak stačí ryby přelovit do akvária bez UV lampy, někomu je darovat, prodat, nebo počkat až ti odejde UV lampa a uvidíš ten mazec :o)

Jediné opodstatněné použití UV lampy je krátkodobě v případě rozšíření nějaké virové nebo bakteriální nemnoci v akváriu a to jako podpůrného prostředku při léčbě a jen na omezenou dobu, dokud se problém nevyřeší. Napadené jedince je však stejně potřeba přeléčit klasickým způsobem, protože původce nemoci je již v jejich tělěch. Použitím UV lampy je však možné zmírnit šíření nemoci na další živočichy ve vodním prostředí...

Pokud je akvárium dobře udržované, voda pravidelně měněna a karanténa při nákupu nových jedinců dodržována, vše funguje tak jak má a není žádná UV lampa potřeba.

IMHO jen drahý krám a zbytečně vyhozené peníze. Někteří lidé ale musí mít všechno a myslí si že jim to pomůže... kdyby si raději za ty peníze pořídili nějakou hezkou knížku a něco si o dané problematice přečetli, udělali by lépe!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 17:07 R Muž Silent [5949] Re: Nobody
Mně jsi to adresovat nemusel. Já si to už kdysi prostudoval :) . Ale pro neznalé dobré shrnutí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.10.2011 14:48 Nobody Re: Haimdol
Rozdělení ultrafialového záření:
UV-C - vlnová délka od 100 do 280nm s dílčími složkami
vlnová délka 100-200nm - ozonující,tvrdé záření-smrtelné pro živé organizmy
vlnová délka 200-280nm - tzv.baktericidní záření-rovněž silně škodlivé
UV-B - vlnová délka od 280 do 315nm - tzv.antirachitickézáření-důležité pro tvorbu
vitamínu D3
UV-A - vlnová délka od 315 do 400nm přechází ve viditelné světlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 13:24 Muž davidus [41] - CichlidyRe: spooky
Mám 9W ve 450 a za pět dní jsem měl po řase.A to byla videtelnost max.10cm a teď je úplně čistá. V popisu je že je to lampa pro jezírka do 7000l.Tak nevím jestli ti co píší nějakou mají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.10.2011 08:56 Muž navik [908] - SumciRe: Spiike
Používání jakýchkoli zdrojů na dlouhodobé či trvalé "noční" svícení není pro ryby vhodné -viz serotonin. Jelikož trvalé noční svícení není pro ryby nic přirozeného, nemyslím, že byste tím rybkám nějak prospěl...
UV-A zářivky (tzv, černé světlo) vám toho moc v akváriu neosvítí, jelikož je viditelné spektrum odfiltrováno - na diskotékách se využívá zejména efekt luminiscence některých materiálů pod UV A zářením...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 08:36 Muž kortezhugo [983] Re: Spiike
nocne osvetlenie je najlepsie riesit pomocou LED...
uz len preto ze tam mas jednoduchu regulaciu vykonu a farbu aku chces cervenu a modru a mas fialovu....
"ultra" nepotrebujes :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 08:35 R Muž Silent [5949] Re: Spiike
Už jsem se lekl :-D . Myslím, že to UVčko co máš na mysli ty je spíše UV-A a nemělo by v nádrži patřičný efekt. Pokud chceš noční osvětlení (což má IMHO smysl jen u mořských nádrží) tak proč nepoužiješ osvědčené LED diody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 08:20 Muž Spiike [63] Re: Haimdol
EE myslel sem klasický "neškodný" uvečko jako se používá na diskotékách myslím že to je UV-B ale nejsem si jistý. Hodně se používá i v teráriích. Lampi s UV-C chci koupit pak někdy za filtr na hadici aby to čistilo vodu. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 19:09 R Muž Silent [5949] Re: Spiike
V žádném případě nelze svítit UV lampou přímo do nádrže poškodilo by to jak ryby, rostliny tak i potřebné nitrobakterie. A jako noční osvětlení je to nesmysl. Předpokládám, že máš na mysli lampy s UV-C zářením které se používají v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 19:04 Muž Spiike [63] – Hellp
Zdravím lidi,

Prosim vás právě mě napadlo že bych si sehnal uv lampu na noční svícení, nemáte nějakej typ jestli je to vůbec možné a aby to neublížilo rybkám???

Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2011 03:38 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: davidus
Mozna tak tyden,ale zalezi na prutoku a pamatuj cim rychleji voda prochazi UV lampou tim mene ma casu lampa cokoliv zlikvidovat!! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2011 08:49 Muž davidus [41] - Cichlidy
Jak dlouho bude přibližně trvat než těch 500l bude zase bez zákalu u té 9W lampy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 23:24 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: davidus
Pomuze,ale nemej moc silny prutok(tech 9 wattu neni nic moc na 500 litru),stejne pokud neodstranis pricinu zakalu(zeleneho),moc zivin a svetla,tak po vypnuti se asi z radosti vrati!!!! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 23:12 Muž davidus [41] - CichlidyRe: Haimdol
Díky za radu. Pomůže to od zeleného zákalu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 22:50 R Muž Silent [5949] Re: davidus
Pokud je směr toku předepsaný tak by to bylo i označené i na výrobku. Pokud tam nikde šipka označující směr toku vody je jedno jak to napojíš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 22:46 Muž davidus [41] - CichlidyRe: Haimdol
Nemám u ní návod a na netu jsem ho nenašel.Je to Tetra Pond UV 7000. Je tu jen nějaký všeobecný. Tak snad tam nebude dané kam který konec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 22:36 R Muž Silent [5949] Re: davidus
Pokud není u lampy výslovně uveden tok vody je to jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 22:30 Muž davidus [41] - CichlidyRe: Haimdol
a je jedno na jaký nástavec nasadím jakýkoliv konec výpustní hadice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 22:27 R Muž Silent [5949] Re: davidus
Lampa může být instalována v jakékoli poloze. Jediné co je třeba dodržet je instalace na výpustní hadici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2011 22:02 Muž davidus [41] - Cichlidy
Lze UV lampu přišroubovat na boční stěnu pod akváriem nebo musí být položená vodorovně?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 16

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20732x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6763-uv-lampa?od=351