Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mečovka - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 31 Přejít na další stránku   1  
Mečovka - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 09:36 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
Xiphidium je plata..... no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 09:32 0
Fotka k příspěvku

Ještě pro zajímavost hodím foto, jak vypadá ona plata X. variatus s tím tmavým znakem vykrojeného půlměsíce před ocasní ploutvičkou.

Ovšem představuje již prošlechtěnou varietu s protaženou hřbetní ploutví a ne divokého představitele druhu, kteří jsou pro mne nedostupní. Sice je v Česku chovatelka, která divoké variaty má, ale údajně, z doslechu, to jsou nezajímavé "bledulky". Sám jsem je neviděl, tak nemůžu soudit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 09:12 0 – Re: Bak
Fotka k příspěvku
Mezi drobnější druhy mečovek patří i Xiph. multilineatus a dávněji v knižním atlase jsem obdivoval krásnou barvu samce u tohoto druhu s touhou tyto ryby ve svém chovu mít. Ve skutečnosti jsou plně dospělí samci svým vybarvením a kresbou hezčí, než na obrázku v knížce.

Tyto mečovky jsou dost plaché a nesnadno se fotí, přesto na přiloženém fotu vlevo od vzd. kamínku je samec snímkem zachycen. Všimněte si tmavého předělu v začátku ocasní ploutve (vykrojený půlměsíc). Tento znak se vyskytuje i u jiných populací divokých xif, např. Xiph. xiphidium, které se mi zatím nepodařilo získat, i když mi je tři chovatelé přislíbili, a též některé rasy X. variatus se tím znakem mohou honosit a na netu se mi takto vybarvené platy moc líbily.

Máte fotku těch Vašich X. pygmaeus ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 08:58 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
Variátové tuxedo? No je to ryba na úprku, ale vypadá jako normální tuxedo:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 08:28 0 – Re: Malapa

Nemám výstižné foto, ale měl jsem před více lety koupenou v těle opravdu mohutnou samici mečovky typu 'Vídeň' s náznakem krátkého mečíku a běžnou plodností a mladé od ní jsem odchoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 08:17 0 – Re: domik101
Fotka k příspěvku Vybarvená měla být dávno a znamená to, že to není typická forma tuxedo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2010 17:08 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: LiborSprysl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2010 16:50 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
Slibuji, že až nebudu mít co dělat, pokusím se udělat krok vpřed :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2010 11:06 0 – Re: LiborSprysl
Fotka k příspěvku Škoda, že se "Vaše evoluce" zasekla tak záhy. A nevědomí-ost skutečně poskytuje blaženou spokojenost.



Foto divokých barevně nenápadných plat X. couchianus.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 16:49 Muž LiborSprysl [9015] – Re: Johan
Již jsem se o tom zmiňoval - jsou zastánci terie, kteří tvrdí, že to možné není. Takové "samice" se u mne čas od času vyskytly.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 16:41 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
To je hodně hezká modrá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 16:40 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
smich Já vím že s těma moderníma mašinkama se naučí fotit i opičák, ale můj vývoj ve fotografii prostě skončil u černobílého kinofilmu a tak nějak je mi to celkem fuk, žiji a netrpím žádnou frustrací, že bych si snad na takový fotoaparát nemohl vydělat smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 14:43 0 – Re: Bak
Fotka k příspěvku U těch X. pygmaeus se pouhou selekcí těžko dosáhne oné blankytné modré barvy . Možná po mnoha generacích trochu jo, ale u samic pochybuji, bez použití křížení, což by už nebyl ve výsledku původní čistý druh, ale jen hybrid.

Nejmodřejší barvu jsem zatím viděl u plat quatemal (zmínil jsem je dříve již v tématu echinodorus), které mají být přímou nešlechtěnou a v přírodě se vyskytující původní přírodní populací druhu Xiph. maculatus. A měl jsem i od druhu X. variatus nádherně modrou samici.
Těch druhů s tendencí mít modravé zabarvení je víc. Už to "povídání" raději ukončím, ztrácím moc času.

Trochu rozmazané foto Xiphophorus maculatus quatemala. Mám od nich i mladé, které dospělci nepronásledují a mohou se tedy od narození ponechat vyrůstat spolu s rodiči. 0.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 14:39 Muž Johan [4945] - Rostliny
A gravidní samice se nemůže přeměnit v samce?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 14:24 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Malapa
Vím, vím - už jsme to spolu řešili minule. :-)
Jen píšu: nádherný samec! Uvidíme, jestli časem splodí s nějakou sympatickou samičkou potomstvo nebo porodí sám... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 14:20 Muž Malapa [494] - Afrika – Re: Sid
Fotky nejsou nic moc, fotím jen kompaktem a v normální nádrži. Ve skutečnosti má samička výraznou skvrnu březosti. Uvidím, zda se zaplní a jestli potomstvo bude plodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 14:09 0 – Re: LiborSprysl
Fotka k příspěvku

Nejsou "vyblité", mají dobrou barvu i tělesnou konstituci a v jezírku se krásně vyjímaly, byly nepřehlédnutelné a stejně odolné, jako výchozí zelená forma.

A nebýt zájmu o varietu 'ALBINO', tak nebude jinými chovateli množena a na burzách nabízena. Jak jsem si ověřil, tyto ryby se prodávají velmi dobře - v tom se naše zkušenost rozchází.

A jste-li úspěšný velkochovatel (dle Vašeho prezentování se), tak jste si již mohl vydělat na foťák a ukázat obrazně něco z vašeho chovu, velmi by mne zajímalo vidět, co vše hezkého vlastníte. 0.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 13:39 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Deathbull
Uvidíme. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 13:39 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: masterPKbanan
To mě právě také.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 13:12 Muž masterPKbanan [34] – Re: Sid
mě teda přijde že ta první má černou skvrnu březosti :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 12:51 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: LiborSprysl
Také se "obávám", že na obou Malapových fotkách jsou samci jak vyšití. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 11:55 Muž LiborSprysl [9015] – Re: Malapa
Já se obávám, že z této ryby bude samec jako vyšitý....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 11:52 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: Malapa
Nevím no mě to přijde jako xifa křížená s platou a výsledek znovu křížen s čistou platou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 11:51 Muž masterPKbanan [34] – Re: Malapa
já jsem se s tím taky setkal,ale asi tak před osmi lety když jsem s akvaristikou začínal, v poslední době už ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 05:05 Muž LiborSprysl [9015] – Re: Bak
Mečovky do modra se vyskytují v Polsku, debatoval jsem o nich s jedním z šéfíků Tetry na jaře a množí je tam celkem běžně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2010 05:03 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
Ten zelený albín, nebo žlutý, nebo takové podobné jiné "vyblité" s červenýma očima, to je to, co je prakticky neprodejné. Bílá mečovka s černýma očima, po té Evropa opravdu prahne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 21:30 Muž Malapa [494] - Afrika – Re: Malapa
Fotka k příspěvku A zde fotka maldého "pozdního" samce. Nikdy jsem nic podobného neviděl, ale velká část samiček má mečík! Setkal jste se s podobnou populací někdo? Skusím vysledovat zda samice bude plodná, ale patrně ano, v nádrži byly rybky všech velikostí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 21:28 Muž Malapa [494] - Afrika – Pohlaví
Fotka k příspěvku Nějak koncem léta jsem tu zakládal téma o podivné populaci mečovek. Bohužel už jej nemůžu najít. Je to populace mečovek vzniklá z několika mnou chovaách mečovek červené formy, né čistá linie, přidávám občas samce vídeňské formy, nebo divokého zbarvení. Dále vybírám červené ryby. Když jsem se dostal k nádrži kde byla odhadem F1-F2 od mých ryb, byla většina samiček nositeli části pohlavních znaků samců. Bohužel jsem neměl tehdy foťák, až dnes jsem si odnesl dvě mladé rybky a u seb je vyfotil. Vzal jsme samce a smičku. Ryby jsou robustní stavby, spíš větších rozměrů. Zde na fotce samička.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 21:03 Honza
chtěl jsem se zeptat - narodily se mi 4 malé mečovky - jedna celá červená, jedna červená s černým znaky. Další je červená, ale uprostřed je "průhledná". Poslední mečovka byla také červená se znaky, ale asi po 3 týdnech také celá zpruhledněla. Je to normální, nebo něco chybí event. se jedná o nějakou nemoc? Děkuji za odpovědi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 19:39 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: 0
Hezký kapřík, škoda že mám tak málo místa.. Pygmaeus mi taky háže blesk do modra, oni ty divoký formy prostě jsou namodralý.. myslíže že by se z toho dala selektovat blankytná modř ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 17:50 0 – Re: LiborSprysl
Fotka k příspěvku

Nějak si nejsem jist, co vlastně máte na mysli konkrétního, které moje ryby jsou podle Vás špatné, nebo nežádané ?

Foto: Plata, šlechtěná 'maculátka' typu delta.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 17:42 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: 0 + pan Šprycl
Dávno dávno jsem četl v jednom akva časopisu o existenci modrých mečovek někde od Budějic. Ty pak prý zmizely a už se neobjevily. Neobjevily se opravdu někde ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 15:02 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
Toto je komerčně velmi zajímavá ryba - žádaná především v Evropě - u nás nikoho nezajímá smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 14:59 Muž LiborSprysl [9015] – Re: 0
Jako zajímavost dobré, jinak prakticky neprodejné. Již jsem je konečně snad vyeliminoval a trvalo mi to možná tři roky:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 09:59 Muž domik101 [17] - Živorodky
Cau chci se zeptat moje mečovka tuxedo se nechce zbarvit je ji pres 1 rok a nechce se zbarvit a nevím proč co jí chybí nebo je jeste brzo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.11.2010 14:41 0 – Re: Designer
Fotka k příspěvku
Popisovat způsob vedení chovu je příliš obsáhlé a pro mne časově neúnosné.

Držet víc druhů a odlišných kmenů si žádá patřičné zázemí a vybavení, což obnáší minimálně jednu chovnou a jednu odchovnou nádrž pro jednotlivá hejna nebo sezónní střídání a preferování té či oné linie.

U svých ryb navíc kombinuji bytový chov s letním venkovním, a to mimo mnoha jiných důvodů i k upevnění zdraví a fyzické kondice.

Abych zvládl mít takovou variabilitu, tak ryby "nevyrábím" ve velkém, ale stačí mi od každého "plemene" dosáhnout několika desítek potomků a z nich k dalšímu udržovacímu chovu si vybrat kolem 10 - 30 nejlepších mladých ryb a případný perspektivní zbytek nabídnout jiným zájemcům.

I když se dost zabývám chovem živorodek, tak v minulosti jsem preferoval tetrovité a jiné druhy jikernatých a i teď z toho něco stále ještě v chovu mám, takže stále budu jen "troškař" = chov v malém množství, abych 'provoz' zvládal.

Navíc plánuji věnovat se ve větším rozsahu zatím "okrajovým" krevetkám, protože jejich chov mi přijde být jednodušší a na jednotku chovné plochy zaručeně produktivnější i komerčně výhodnější, hlavně u málo rozšířených vzácnějších druhů.

Uvažoval jsem skoro úplně nahradit čím dál nevýhodnější chov ryb chovem krevetek, lupenonožců a pěstováním poptávaných vodních rostlin - prostá ekonomika vyrovnávající náklady a fyzické úsilí, ale ryby mě stále baví a znamenalo by to z největší pravděpodobností povětšinou zánik nebo úpadek chovného materiálu ryb, když se s nimi skončí . Žel taková je historická i současná realita akvaristiky.

Taktéž chov žábronožek v mých venkovních nádržích by byl svou pracností a výnosem zajímavější, než starost o rybky. U žábronožek je možné v jednoměsíčních cyklech získat dospělce i vajíčka pro odchov ryb a jiných živočichů, takže se za jednu výrobní vegetační sezónu dá uskutečnit víc "sklizní" z objemu vodní plochy. Už jsem to celé promýšlel a musel bych velmi výrazně chov rybek omezit.

Koukám, že jsem toho napsal víc, než je u mne běžné. :-O 0. Nádržky jsem fotil, když zrovna ještě nebyl čas, kdy se zapínají světla.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2010 12:17 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: 0
No jo, ale to musi obnaset mraky akvarii, tolik variant... Jen pro zajimavost (a navic jsem zvedavy, asi nejen ja), uz jen podle poctu fotek s ruznymi barevnymi variantami, v jak velkych akvariich jsou ty ryby chovany a kolik je tech nadrzi celkem, a variant celkem? Sice chapu, ze staci chovat samce a samice zvlast, jenze pak ty odchovy, vedet co je jaka generace a co je potomkem ceho... pac bez toho by to asi nebyla uplne smysluplna prace a pochybuji, ze sve mecovky znate vsechny jmenem, aby se kazda extra pri nejakem mnozstvi poznala, specialne kdyz se slechti a je to kusu a kusu... Jak to je organizovano a predpokladam ze jsou vedeny nejake zaznamy? Muzeme vedet vic? Ono tohle uz vypada na trosku vic, nez je bezna akvaristika, kde obcas nekdo nahodou vytahne nejakou zivorodku do porodnicky a zachrani si pro radost mlade...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2010 12:08 0 – Re: 0
Fotka k příspěvku Foto černých mečovek dodatečně nyní doplňuji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2010 12:05 0


A ještě si dovolím kontrastně oproti bílým dát sem i foto mečovek formy 'Nigra-Delta'.


Fotografie nemají komerční poslání, žádné z vyobrazených ryb v současnosti nenabízím !

Všechny snímky jsem vložil jen pro inspiraci a navýšení přehledu, jak rozmanitý je "svět" mečovek.

Chov na patřičné úrovni přináší potěšení, překvapení, možnosti stálého šlechtění i důležitého udržování genetického materiálu u podchycených barevných variet i původních přírodních populací a lokálních kmenů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2010 11:45 0
Fotka k příspěvku

A existují i chovy bílých mečovek s tmavýma očima, takže se nejedná o albíny, jak je názorně vidět na snímku.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2010 11:35 0
Fotka k příspěvku Pro porovnání přidám i snímek albinotického jedince z potomstva od 'Koi-Kohaku' mečovek.

S těmi roztroušenými červenými skvrnkami lze tu rybku nazvat 'Albino Red Dalmatin'.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2010 11:25 0
Fotka k příspěvku Poslední dobou pozoruji i stoupající nabídku mečovek formy 'Albino', které pochází většinou z výchozího kmene 'Kohaku'.

V tomto roce jsem zaznamenal výskyt několika albinotických jedinců i ve svém chovu zelených mečovek a mám nyní chovnou skupinu dvou samců a tří samic, které se pokusím příští rok namnožit, bude-li tato varieta dědičně udržitelná. Nejsou bílé, ale zlatavé - 'Albino Gold'. Pár zachycuje foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 21:41 Muž masterPKbanan [34] – Re: Deathbull
smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 21:31 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: Malapa
Podle toho co pozoruji fotky od pana O, tak jich asi má něco mezi hodně až strašně moc a kolikrát zajímavé.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 21:21 Muž Malapa [494] - Afrika – Re: 0
No jo, ale kolik musíš mít nádrží, aby jsi dlouhodobě udržel každou jednu populaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 19:57 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy
Docela hezké
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 19:51 0
Fotka k příspěvku Je víc zajímavých variet, u kterých je potřeba udržovat chov, aby nezanikly, třeba jako ty na fotce. Před šesti lety jsem je koupil pod obchodním názvem 'Slunce'.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2010 09:24 Muž Malapa [494] - Afrika – Re: Falcon
Já bych zase rád, třeba 2-3 samičky červených, nebo vídeňských mečovek, na oživení mé populace. Ale pěkné ryby, co dorostou 8-10cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 20:26 Falcon – Re: domik101
sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 20:21 Muž domik101 [17] - Živorodky
nic :-D
musis sehnat nekoho jinyho :-D

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [31] ...... 45 46

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 46391x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4362-mecovka-rozmnozovani-odchov?od=1501