Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mečovka - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Mečovka - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2012 12:20 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: majka93
Mně šlo o to, že nesnáším, když se takové věci používají,. Strašně to zatěžuje naše životní prostředí a v akváriu to dělá taky pěkné hnusy... a přitom zcela zbytečně. Podívej se na mou Zelenou džungli a možná pochopíš, co píšu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 09:49 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: malyLibor
To jsem si domyslela podle toho léčiva.. Navíc to na nich bývá napsané ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.07.2012 00:45 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Maky29
Tomu věř :-) Ještě budeš mít hlavu z toho, kam prcky udat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2012 00:44 Žena Maky29 [20] - Živorodky
Tak ja zatim zadnou chemii a podobne pouzit nemusela (vzdy mi pomohla castecna vymena vody) :-) A skalary uz taky nemam,tak doufam, ze az dodam kytky, tak se mrnousove o sebe postaraji sami :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   26.07.2012 00:32 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: majka93
No, na přípravky proti řasám a šnekům jsem citlivý i já tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2012 23:19 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: Maky29
A jinak z rostlin se mi osvědčil růžkatec. Jen je dost citlivý na některá léčiva a přípravky proti řasám šnekům apod. A zřejmě trošku i na nárazové změny. To jsem nevěděla, takže mi během léčby opelichal a musela jsem ho vyhodit :) ale co stál mě jeden asi 5kč a rostl a množil se jak divej. Zaštipovala jsem ho každý druhý den, aby moc nestínil hladinu :-D (samozřejmě uštipnuté kousky se upět zasadí do substrátu a roste to dál)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2012 23:14 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: Maky29
No jak jsem koukala na vaše akva tak se asi opravdu neměli kam schovat.. Možná někde u dna. Navíc s těmi skalárami asi neměli moc šanci..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 20:57 Žena Maky29 [20] - Živorodky
Když já těch rostlinek moc nemám. Jsou tam dvě větší a jedna malá, plovoucí nemám žádnou. Ale příští týden jich budu mít už dost, tak další mrňousci snad šanci mít budou X-) Teď si myslím, že se ani neměli kam schovat :-( :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 17:03 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: Maky29
Já jsem je nacházela asi 2 měsíce :-D Ty první byly schované mezi rostlinami na hladině a bylo jich tam skoro 10. Lovila jsem je dva tři dny. A dalších pár během měsíce jsem našla zase u dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 13:06 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Maky29
U mě přežije většinou tak 4-6 kousků a dospělosti se mi jich dožívá 3-4. Jestli máš nějaký trs plovoucích rostlin, nebo mechu, tak si jich tam zalezlo víc, jenom se dobře schovávaj i před tebou. Někdy vidím mladé i u dna v místech, kam se dospělé ryby nedostanou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 12:47 Žena Maky29 [20] - ŽivorodkyRe: majka93
Koukala jsem jakou dobu, jestli ještě nějaké nenajdu, ale nic jsem neviděla. I během dneška, ale asi je ostatní zblajzli a já jen náhodou našla toho jednoho :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.07.2012 11:36 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: Maky29
Zřejmě tam těch prťousů bude víc, umí se dobře schovávat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 10:10 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Maky29
Ano, může
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2012 09:42 Žena Maky29 [20] - Živorodky
Ahoj, tak jsem večer našla v akvárku jednoho prťouse, který má načervenalou barvu. Může to být mečovka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.07.2012 05:17 Muž LiborSprysl [9015] Re: majka93
Při měkké vodě vám nezbývá než velmi často měnit vodu, pokud chcete chovat mečovky. Nedokonalé trávení, obrovské množství konzumované potravy, udělá s kvalitou vody své. Půjde dolů pH, zvýší se dusíci a mečovky půjdou zakrátko kukat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 19:23 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: rudolf
Já nemám nové akvárium. Mám ho skoro rok. A pH měřím většinou dopoledne před výměnou vody. Možná kdybych ji neměnila tak často, pH by kleslo. A s tou tvrdostí většinou roste i pH (alespoň co jsem četla) :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.07.2012 18:00 Muž rudolf [4681] Re: majka93
Maličko nerozumím té vaší příčinné souvislosti "mám pH 7,3, tak nemůžu moc zvyšovat tvrdost" - proč? Ale hlavně, změřte si, prosím, pH v akváriu - ne hned po založení, ale v běžícím akváriu. A změřte si ho jednak ráno a jednak večer. Voda z vodovodu (tedy ve větších městech, tam, kde je dodávána voda vodárensky upravovaná) má pH lehce přes 7 vždycky, to ještě nic neznamená. To pH se ale v akváriu mění. Jak, to závisí na kombinaci množství faktorů (počet a velikost ryb, hustota osázení rostlinami, intenzita osvětlení, dodávání či nedodávání oxidu uhličitého...). Normální je, že v akváriu s rybami a rostlinami pH přes noc klesá, takže ráno je nejnižší, a přes den stoupá, takže večer před zhasnutím osvětlení je nejvyšší. Pokud budete mít ráno nějakých 6,5-6,8 a během dne vám to vystoupá na 7,0-7,2, je to pro mečovky v pořádku. Problém je, pokud máte ráno pH 6 nebo ještě míň a do večera se k sedmi vůbec nevyšplháte. Pak to chce nejlépe přidat hydrogenuhličitan sodný neboli níže citovanou jedlou sodu, čímž trochu zvýšíte uhličitanovou tvrdost (celková se nezmění), zvýšíte alkalitu a hlavně posílíte tzv. pufrační kapacitu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.07.2012 17:49 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
Tomu se moc bránit nemusím, jelikož takové hodnoty má i voda z kohoutku. A já v akva měním vodu i 2x týdně (viz profil). A mám tam s mečovkama bojovnice. Myslím, že málokteré z těch ryb byly chovány v přesných podmínkách, jaké by měly mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 17:38 Muž LiborSprysl [9015] Re: majka93
majka93 napsala: Já mám pH (jak jsem psala) cca 7,3. Což není málo. Proto tu tvrdost nemůžu moc zvyšovat. Nevím jestli se dá celková tvrdost zvýšit aniž by se něják zvýšilo pH hmm
Pokud si pořídíte ryby z vody podobných parametrů a budete zuby nehty bránit tomu, aby nezkysla. Ve třetí, čtvrté generaci to bude fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 17:10 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
Já mám pH (jak jsem psala) cca 7,3. Což není málo. Proto tu tvrdost nemůžu moc zvyšovat. Nevím jestli se dá celková tvrdost zvýšit aniž by se něják zvýšilo pH hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 17:01 Muž LiborSprysl [9015] Re: majka93
majka93 napsala: Právě kvůli tomu tlaku se bojím. Ale když je chová, rozmnožuje a prodává taková spousta lidí tady v okolí Ostravy apod, tak by měly být zvyklé ne? Myslím, že každý studnu s tvrdší vodou nemá hmm Já je mám doma už půl roku.
Fakt jde o pH, jak psal pan doktor.. já je měl na horách ve vodě "trojkové", ale soda každý den a skoro "lopatou". Zvyknou si na měkkou vodu, ale já je chovám jako živnost...takže kytek poskrovnu a mohu si s nádrží dělat různé brikule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 16:29 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: SofieAnna
Jinak jak tady čtu, já jsem je krmila krmivem Sera Micron (drahé ale vydrží šíleně dlouho) a nálevníky. Až byly dost velké tak jsem přidávala (při příležitosti krmení velkých ryb) mražené patentky, které jsem ze začátku ještě trhala na půl a rolovala do mrňavých kuliček :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 16:23 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: SofieAnna
Já jsem březí mečovku něják neřešila. A pak když jsem přišla vyměnit vodu, najednou vidím mezi rostlinkama něco malýho plavat :-D no a za chívíli jsem ten potěr viděla všude. Tak jsem ho odlovila (plastovou mističkou protože byl u hladiny) a přemístila ho do nové nádrže. Časem jsem našla další a další. Hodně jich ryby sežraly, ale 13 jsem jich našla. Což je jedna nevýhoda ponechání ve společném akva. A ta druhá, že rostou mnohem pomaleji, protože tam většinou nemají dostatek potravy přiměřené velikosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 16:16 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: rudolf
No právě že ta voda (jak v akva, tak z vodovodu) má dGH 4-5° ale ph má cca 7,2-7,4. Takže nevím jestli můžu zvýšit tvrdost, aby se také ph něják výrazně nezvýšilo :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 16:13 Žena majka93 [79] - ŽivorodkyRe: LiborSprysl
Právě kvůli tomu tlaku se bojím. Ale když je chová, rozmnožuje a prodává taková spousta lidí tady v okolí Ostravy apod, tak by měly být zvyklé ne? Myslím, že každý studnu s tvrdší vodou nemá hmm Já je mám doma už půl roku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 14:08 SofieAnna – Těhotná mečovka
dekuji moc

ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 12:55 Muž Yirka [9126] Re: SofieAnna
Když kamarád pracující ve Zverimexu řekl "A", měl ti říci i "B". hmm
rybicky.net/atlasryb/mecovka_mexicka_cervena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.07.2012 12:42 Muž rudolf [4681] Re: majka93
U mečovek a jiných živorodek z alkalických vod Střední Ameriky jde spíše o pH vody než o tvrdost jako takovou. Těmto rybám nevyhovuje dlouhodobý pobyt v kyselé vodě (tj. vodě o pH nižším než 7), voda pro jejich chov by měla mít pH minimálně 7,0, lépe trochu víc. Pokud jste už někdy viděla mečovku, platu nebo třeba blekmolu, jak stojí na místě se staženou ocasní ploutví, ostatními ploutvemi přitisknutými k tělu a komíhá zadní polovinou těla ze strany na stranu, tak takhle vypadá středoamerická živorodka chovaná dlouhodobě v příliš nízkém pH. A ty změny bývají nevratné, jakmile se do tohoto stavu živorodka dostane, už se zpravidla nezlepší, i když se jí vylepší podmínky. A problém je, že v běžném akváriu s rostlinami a velmi měkkou vodou zásadité pH prakticky neudržíte. Proto se doporučuje voda tvrdší, v níž dlouhodobého neutrálního až slabě alkalického pH dosáhnete daleko snadněji.
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 11:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: majka93
majka93 napsala: Dobrý den, chtěla bych se zeptat tak trošku mimo téma, jestli dospělým mečovkám vadí celková tvrdost 4-5°dGH. Myslím tím stálou hodnotu v akváriu. Všude se uvádí tvrdost vyšší. V čem by jim to mohlo škodit?
Teoreticky v ničem, ale jsou uzpůsobené k tomu, aby žily ve vyšším osmotickém tlaku...Zvyknou si i na měkkou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 10:47 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: SofieAnna
POkud ji necháš v akvárku s dospělejma, tak o některé mladé se postará osádka tím, že je sežere a pokud máš hustě zarostlou zarostlou nádrž, nebo její část, tak se některé mladé schovají a přežijí v hustém porostu. Pokud bys chtěl odchovat všechny mladé, tak je vhodné pořídit si "porodničku", kam těhotnou samičku před porodem odlovíš a po porodu ji odlovíš zpět. Do porodničky si dáš nějaký růžkatec nebo nějakou jinou plovoucí rostlinku, budeš denně odkalovat a měnit vodu, jelikož budou hodně kakat, pokud možno i filtr by byl vhodný a postupně začneš po trochách krmit nějakým prachovým krmivem. Když jsem to tak dělal, tak mi posloužilo vločkové krmivo rzodrcené na prach, ale jsou i lepší volby o kterých toho moc nevím. Ale říká se, že vajíčko třeba. Jinak pro maldé je taky nějaké určené krmivo. Pokud chceš hodně mladých a někomu je potom rozdávat, nebo prodat do akvaristiky, tak s touhle péčí bys měla uspět. Pokud ti stačí pro vlastní potřebu a zachování rodu, nijak speciálně bych se s tím nepiplal a nechal v akvárku společně s ostatníma.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2012 10:39 SofieAnna – Těhotná mečovka
Dobrý den mám těhotnou mečovku a kamarád co pracuje ve zverimexu mi řekl že musí mít speciální peči.A protože jsem začátečník a podobný případ jsem neměla nevím co to ta specální péče je potřebuji pomoc.Jak se oni mám starat???????????? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2012 18:26 Žena majka93 [79] - Živorodky – Mimo téma
Dobrý den, chtěla bych se zeptat tak trošku mimo téma, jestli dospělým mečovkám vadí celková tvrdost 4-5°dGH. Myslím tím stálou hodnotu v akváriu. Všude se uvádí tvrdost vyšší. V čem by jim to mohlo škodit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 11:38 Muž LiborSprysl [9015] Re: Zoidik
Zoidik napsal: Jenom se zeptám čistě ze zvědavosti. Pokud uvážím, že lyrovitá forma samečků je ve většině případů neplodná a "normální" sameček mečovky je již cca 3 týdny v nebeském akvárku, jak dlouho si může samička uchovávat jeho genetický materiál pokud to zvládne? Pořád ta moje alfa samice je, jak bych to řekl, nadrbaná.
Dva, tři, ale i čtyři porody ještě zvládne. Mladých ubývá zřejmě v souvislosti s klesajícím objemem naspořeného...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 09:30 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – rozmnožování
Jenom se zeptám čistě ze zvědavosti. Pokud uvážím, že lyrovitá forma samečků je ve většině případů neplodná a "normální" sameček mečovky je již cca 3 týdny v nebeském akvárku, jak dlouho si může samička uchovávat jeho genetický materiál pokud to zvládne? Pořád ta moje alfa samice je, jak bych to řekl, nadrbaná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 09:26 R Muž romant [27987] Re: Tom
Doporučil bych osvědčenou klasiku v podobě regulovatelné čerpací hlavy a kostky biomolitanu, což bude do exponovanější nádrže rybíma výkalama účinná filtrace. www.akva-exo.cz/… a www.akva-exo.cz/… . Při výměně filtrace to chce nechat oba dva filtry po dobu měsíce fungovat společně a teprve po řádném osídlení toho nového nitrifikačníma bakteriema ten stávající odstranit a funkci převezme ten nový.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 09:21 R Muž Silent [5949] Re: Tom
Jaký tam máš? Zakalení může být způsobeno přemnoženými nálevníky a to většinou ani sebelepší filtr neodstraní. To chce trpělivost a čas než se nádrž usadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2012 09:11 Tom – Paví očka
Mám jeden takový problém,nevím jaký filtr do 50 litrového akvária.Protože mám neustále kalnou vodu ani po 1.týdno se to nezlepšilo.
Poradí někdo??????? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2012 19:19 - Re: rytmus
Skôr to nie je čistá forma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.07.2012 18:23 rytmus – černé mečovky
Prosím vás chtěl bych se zeptat: je možné že by oranžoví samec s oranžovočernou samicí měli čistě černé mečovky. Je to nějaká vzácnost nebo gentická vada coze , děkuji za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2012 10:42 Muž Ad@m [1051] Re: Smile =)
Smile =) napsal: Děkuju za radu vlakno jsem četl jen kousek potom mě to začalo nudit a klasická česká lenost mě přemohla...Nielen česká smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.07.2012 19:38 Smile =) Re: romant
Děkuju za radu vlakno jsem četl jen kousek potom mě to začalo nudit a klasická česká lenost mě přemohla. Prostě snadnějsí bylo napsat děkuju moc za radu :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 16:24 R Muž romant [27987] Re: Smile =)
V tomhle vlákně je to zmíněný několikrát. Jakmile se ryba má snahu jakoby schovávat, hledat si klidnější místo, třeba i více u dna a je taková hranatější, tak se blíží její čas. Chce to ryby sledovat a podle reakcí se naučit tu správnou dobu odhadnout, nic rozumnějšího se poradit nedá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2012 15:57 Smile =) – Kdy dát mečovku do porodničky?
Ahoj chtěl bych se zeptat od kdy se má dát mečovka do porodničky? Mam 112l akvárium a od kamaráda jsem dostal plastovou porodničku, která plave u hladiny (taková ta vnitřní krabice) Dal jsme si připravil akvárium asi 12l tak potom dam mladé. Otázka, ale zní kdy dát mečovku do porodničky. Předem děkuji! Mečovka má již skvrnu přezosti asi 7dní podle atlasu březost trvá 4-6 týdnů. Nikde jsme se,ale nedočetl kdy mám dát rybku do porodničky. Děkuji moc za odpověď!!!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2012 20:35 Žena Dwarfy [156] Re: prasan
Podle reakce má evidentně blbě seřazené příspěvky, tak si myslí, že tam ten příspěvek ani není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2012 20:34 -
Dal som mu link a stačilo si prečítať, no opýtal sa znova 2x.Lenivosť? :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2012 19:52 Muž Yirka [9126] Re: lukáš340
Rozklini si přiložený link, a uvidíš typický párek mečovek:
www.liveaquaria.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.05.2012 18:53 - Re: lukáš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   30.05.2012 18:53 lukáš340 – prozba
jak poznam samce a samici u mečovki
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   30.05.2012 18:46 lukáš – prozba
jak poznam samičku mečovki a jak samce

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2012 18:41 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Taková je realita...zažil jsem si extrémy s velmi měkkou vodou i velmi tvrdou a různými druhy a formami živorodek z různých končin republiky, tak vím o čem mluvím. stydim

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 45 46

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 46391x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4362-mecovka-rozmnozovani-odchov?od=1051