Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 22:35 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Někde se mi zakutálela věštecká koule. :-) Bez ní je to na hodně dlouhou dobu studia podmínek ve vašem akva a na to teď není čas... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 22:23 Muž technik [3]
Sid napsal: Ptal jste se: "A je to skutečně tak, že fosfáty nemají v akvárku co dělat?
No a já se vám snažím sdělit, že bez nich rostliny vegetovat nemohou. Jde jen o "míru" a "formu".


Dobře a mám nadále přidávat v nějakém časovém horizontu Dajana Proflor? Nebo jaká míra a forma by byla vhodná pro mé akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 22:20 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Ptal jste se: "A je to skutečně tak, že fosfáty nemají v akvárku co dělat?
No a já se vám snažím sdělit, že bez nich rostliny vegetovat nemohou. Jde jen o "míru" a "formu".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 22:14 Muž technik [3] – Re: Sid
Tak teď tomu nerozumím. Dočítám se že se vybírá krmivo, voda a jiné věci s co nejmenším obsahem fosfátů a pak ho tam stejně budu dodávat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 21:55 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Bez fosfátů není života. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2010 21:52 Muž technik [3]
Sid napsal: ...Říkal jsem si, že by lehce zvýšená hodnota P k tomu malému NO3 mohla tu řasu zastavit...
Yirka sice už to podstatné napsal, já jen dodám: výše zmíněný postup velmi pravděpodobně udělá pravý opak - řasy "nakopne"...


Kupodivu řasy rostou stejně rychle, ale rostliny jsem takhle rychle ještě růst neviděl coze
A je to skutečně tak, že fosfáty nemají v akvárku co dělat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 22:01 Muž technik [3] – Re: Sid
Jj, to se mi zase něco povedlo..
Udělal jsem alespoň něco dobře z toho popisu na straně 4?
Nebo mám něco udělat? Nebo je tu ještě jedna možnost, kdo nic nedělá, nic nezkazí smich
Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:50 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
...Říkal jsem si, že by lehce zvýšená hodnota P k tomu malému NO3 mohla tu řasu zastavit...
Yirka sice už to podstatné napsal, já jen dodám: výše zmíněný postup velmi pravděpodobně udělá pravý opak - řasy "nakopne"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:43 Muž Yirka [9123] – Re: technik
Já bych řekl, že do žádné nově založené nádrže hnojivo nepatří. Dostatečnými stimulanty by měly být výměna vody a osazenstvo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:19 Muž technik [3] – Re: Sid
Takže teď sem tomu asi zase zasadil ránu, co? Mám takový pocit, že jsem práve tím hnojením u čerstvě založené nádrže odstartoval bujení této vláknité řasy hmm
Fosfáty do akvária nepatří, že?
Já to tam nalil kvůli P. Říkal jsem si, že by lehce zvýšená hodnota P k tomu malému NO3 mohla tu řasu zastavit
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:16 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Proflor fosfáty obsahuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2010 21:07 Muž technik [3] – Re: Sid
Té zvlánité se stále dobře daří. Dnes jsem odkaloval a přidal poloviční dávku Dajana Proflor. Ale je z roku 1999, takže nevím jestli bude ještě k něčemu dobré. Mělo by obsahovat P, Fe, Mg, K, Bo, Co, aj. Teď když si čtu na netu, že má pufrovací schopnosti, stabilizuje pH a hlavně snižuje tvrdost, tak si říkám, jestli neobsahuje fosfáty. To by asi nebylo dobře,že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 19:50 Muž technik [3] – Re: Bak
Čím krmíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 19:33 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: technik
všechno stejné, jen jiná dávka krmení pro pár kusů formosek navíc...bublifuk stejná plocha, stejné kytky, stejný objem....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 19:17 Muž technik [3] – Re: Bak
To je asi málo informací.. Je stejný průtok u filtrů, stejné dno, rostliny světlo , atd?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 18:07 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Růst dloouhé vláknité řasy
Co si myslíte o tomto:
Dvě komory akvárka, vlevo krevetky, vláknitá dlouhá řasa všude na filtru, týdně odmotávám na špejli. Pravá komora filtr porostlý jen takovou řasovou houbou, osazenstvo krevetky a hnojí formosky.
Tudíž u ryb žádná vláknitá řasa. Hnojím PMDD do obou komor stejně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2010 17:55 Muž technik [3] – Re: Jrk
U mě zatím řasy vesele rostou dál, ale přikoupil jsem pomocníky - Natarina natalensis 3ks ;-)
Ještě sháním Crossocheilus Siamensis. Příští týden by měly snad dorazit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2010 21:38 Muž Jrk [143] – Re: technik
Pokud jste zůstal u osvětlení 2x 15W a u CO2, tak bychom měli mít v akvariu v podstatě podobnou vodu.
Co řasy a sinice? Jsou pryč? Případně po jaké době začaly ustupovat?


Po asi 3 týdnech řas a sinic rapidně ubylo. Viz též zmatený deník zrušeného akva rybicky.net/nadrze/6349 No měl bych ty poznámky do deníku psát asi pečlivěji hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2010 20:18 Muž technik [3] – Re: Sid
Pořád se něco děje. rybicky.net/forum/6180… příspěvek z 04.02.10 19:52:21.
A proto jsem nakrmil rybičky. Ale možná, že budu muset časem začít s hnojením s NO3?
Prozatím na ty pokroucené listy anubiasu zkusím nalít trochu Řasobijce od Rataje.
Obsahuje Mg, Mo, rostlinné vitamíny a hormony, jak se píše na obalu.
Mám ho sice již od roku 2005, ale snad s tím nic nezkazím.. Začnu raději s poloviční dávkou.

Jinak protože pouštím CO2 do AQ, zkrátil jsem i polední pauzu na 2h a protože se začínají objevovat zelené řasy na skle, rostlinách(zelené tečky, ta nejlepší řasa jakou jsem kdy měl, tudíž mi zase takové starosti nedělá), tak jsem přenastavil i začátek osvětlení z 7:00 na 7:30.

Doufám, že postupuji správně. Stejně tak doufám, že se přestane dařit zelené vláknité řase, potažmo jejích obdobným poddruhům..
Co ještě můžu pro kontrolu nad ní udělat? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2010 08:01 Muž technik [3]
Jrk napsal: Kde se tak asi ten Jrk mohl inspirovat hmm

<a href="http://rybicky.net/forum/9941#reakce171256" target="_blank" rel="nofollow">http://rybicky.net/forum/9941#reakce171256</a>

Příspěvky 4.4.2009 - 6.4.2009 ;-)

Díky Side palec


Pokud jste zůstal u osvětlení 2x 15W a u CO2, tak bychom měli mít v akvariu v podstatě podobnou vodu.
Co řasy a sinice? Jsou pryč? Případně po jaké době začaly ustupovat? U mě s řasama zatím žádná změna.
Snad to brzy přijde. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2010 23:40 Muž Jrk [143] – Re: Sid
Kde se tak asi ten Jrk mohl inspirovat hmm

rybicky.net/forum/9941…

Příspěvky 4.4.2009 - 6.4.2009 ;-)

Díky Side palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2010 21:31 Muž technik [3] – Re: Sid
Objevila se zvláštní věc. Přestože většina rostlin po zvýšení intenzity světla, použití CO2 rychleji roste, nové listy Anubias Barteri jsou jakoby pokroucené.. Že by mu něco chybělo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2010 11:35 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Otázkou je, kde se inspiroval JRK... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2010 10:56 Muž technik [3] – Re: Sid
Nechal jsem se inspirovat uživatelem JRK. Zde jsou jeho pokusy a doporučení.
Možná, že to naběhne až večer...
rybicky.net/forum/8589…

Jinak co se týče burčáku, tak hodně píšu zde:
rybicky.net/forum/13243…

Ať v tomto vlákně neděláme zbytečný nepořádek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2010 09:47 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
...burčák připravený od 18:00 v 5l kanystru, namíchal jsem to podle receptu tady: 3l vlažné vody, 400ml cukru, 2-4ml sušených kvasnic a burčák ne a ne bublat...
Nevím, kde se tady vyskytuje recept doporučující připravovat burčák pro 54 lt akva v 5 lt kanystru(?!), ale buďte rád, že to ještě nebublá! :) Čím rychlejší "nástup", tím bouřlivější reakce a vyšší riziko přesycení vody.
Na vaše akva by vám bohatě stačila 2 lt PET-láhev, 1/4 kg cukru a 1,5 g sušených kvasnic. Směs by měla začít bublat podle teploty po nějakých 12 i více hodinách. Pokud nezačne bublat do 24 hodin, pak plyn někde uniká.
EDIT: Ta fotka je pro mne "nečitelná".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 22:44 Muž technik [3] – Re: technik
Tak tam bylo menší množství šedého prášku a stále to lze setřít. Navíc se mi to rozumě nepodařilo zaostřt, takže jsem udělal alespoň fotku celého AQ.

Doteď si hraju s burčákem. Mám to pěkně připravený už od 18:00 v 5l kanystru, namíchal jsem to podle receptu tady: 3l vlažné vody, 400ml cukru, 2-4ml sušených kvasnic a burčák ne a ne bublat :-O
Natož aby se tlakoval ten kanystr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 10:01 Muž technik [3] – Re: Sid
Fotky odpoledne přidám. Ono asi přeci jen 750+950lumenů navíc udělá své, taky sluníčko včera zasvítilo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 09:46 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Eff
15+13W... hmm Tak svítím do 26 lt akva a přestože do něj decentně bublám CO2, egerie mi BO*...
Njn, to je tou "decentností" při osvětlení 1,4W/l...
(*Biogenně odvápňuje. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 09:41 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
...Co by to jiného bylo?...
Fotka by mohla pomoct s identifikací...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 08:21 Muž technik [3] – Re: Eff
Aha, měl jsem to pouze v deníku. Už jsem to upravil i v prezentaci...
Ta Egeria Densa byla dlouhá, takže byla až u hladiny. Pak jsem ji nařízkoval a zasadil jinam..

Jinak jsem dnes ráno měřil znovu.
Uvidím jestli si s tím osazenstvo akvária během dne poradí nebo to tam zůstane.
Ale je to záhada. Co by to jiného bylo? A že se to objevilo jen na té nejdelší Egeria Densa, co byla nejblíže světlu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2010 07:01 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Sid
technik přidával světlo, v prezentaci to asi nemá upraveno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 23:43 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Při tak slabém osvětlení (15W) by se vám případné biogenní odvápnění objevilo jen v těsné blízkosti zdroje. Na kterých rostlinách a jak daleko od zářivky se "oné" objevilo?
Ovšem pokud jde "oné" lehce setřít, nepůjde o BO.
(Tam, kde k BO dochází, zvyšovat KH nepomůže; jak tu bylo opakovaně vysvětleno, pomůže snížení intenzity osvětlení nebo zvýšení obsahu volného CO2.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:32 Muž technik [3] – Re: Eff
Je to bílý až šedý poprašek, který lze jednoduše setřít. Kdysi z anubiasů to nešlo, ale byl to dlouhodobější nános. Nyní to je první den, co jsem si toho všiml..

Nebo že by to nebylo biogenní odvápnění?
Ale co by to teda bylo? ;-)

Bez zpětného ventilu burčák raději neriskovat, že? Aby se neodpustilo akvarium a potom třeba zase nevybublaly kvasnice do akvaria..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.01.2010 22:27 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: technik
Pokud je to hrubý vápenitý povlak na dobře osvětlených místech, je to biogenní odvápnění.
Nejlepším řešením(i na ten žabí vlas) je CO2.
Výroba CO2 kvasnicovače (pro 54l ideální způsob CO2) stojí maximálně 60 Kč a zabere 15 minut. Dál bych se nerozmýšlel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:26 Muž technik [3] – Re: technik
Ještě jsem pro jistotu zkoušel to svoje barevné dno v 8% Octu. A šumák se nekonná..
dKH bych mohl zvýšit dle vodovodní vody klidně přes 16stupnu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:26 Muž filipsi [1295] – Re: technik
Ja ty casy mereni opravdu nevidim, at delam, co delam.
Ne, opravdu s tim nejde delat nic jineho, nez snizit svetlo, zredukovat pocet kytek, nebo pridanat co2.
Vymena filtru za jiny se nijak zvlast v tomhle neprojevi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:16 Muž technik [3] – Re: filipsi
V poznámkách(hvězdička) u měření je napsáno kdy to bylo měřeno. Polední pauzu mám nastavenou dle popisu u nádrže.

CO2 bych se raději vyhnul. Chce to dost času nebo peněz a oboje budu teď potřebovat kvůli stavbě...
Ale pokud by to nešlo bez něho, asi bych to nějak musel udělat. Už jsem si četl nějaké články, zkusil bych nejprve burčák přes jemný vzduchovací kamínek..

A co filtrace? Nešlo by to pořešit výměnou třeba za Atman hlavici a bioakvacit, ten Fan1 Plus má asi malý bioakvacit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 22:07 Muž filipsi [1295] – Re: technik
Meris ph ve stejnou denni hodinu? Kdy? Zkus to rano pred zapnutim, a vecer pred vypnutim. Malo co2. Zkratit sviceni muze pomoct, nebo poledni pauza, ale nejlepe pridavat co2. Holt kdo posili osvetleni, musi pocitat s dusledky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2010 21:58 Muž technik [3]
Od 22.01. dle deníku jedou 2 zářivky.
Dnes jsem objevil na dvou kusech Egeria Densa bílý povlak. Že by biologické odvápnění?
Tak jsem změřil hodnoty KH a pH - viz zápisky naměřených hodnot.
Vypadá to opravdu na biologické odvápnění a žabí vlas nevypadá, že by chtěl přestat růst.. :(

Pomůže míchat vodu na vyšší KH, řekněme 10-12stupnu, abych se zbavil toho biologického odvápnění?
Myslím, že už jsem jednou tento problém měl na anubiasu a pomohlo zkrátit dobu osvětlení. Je to možné?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 22:31 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
...K modrému spektru podporujícímu růst řas - ano někde jsem to tu vyčetl...
Nejen modré, ale jakékoli fotosynteticky využitelné světlo podporuje růst řas. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 21:05 Muž technik [3] – Re: Sid
K modrému spektru podporujícímu růst řas - ano někde jsem to tu vyčetl.

Nehonjím. Na posílení světla se pracuje. Jakmile budou patice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:05 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Čím a kolik hnojíte?
Posílením světla můžete pomoci kytkám, kterým se pak lépe soupeří s řasami... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 16:03 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: technik
Aquarelle vyzařuje více světla v modré oblasti, ale proč by tím měla tahle trubice podporovat "žabí vlas" víc, než vyšší rostliny?
To jste určitě někde vyčetl; :-) píše autor i něco o tom, proč by tomu tak mělo být? (Skutečně mě to hodně zajímá. :-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2010 12:43 Muž technik [3] – Re: Bexi
Tak jak se vám daří likvidovat "žabí vlas" ? Nové rostlinky v akva skutečně rychle rostou, ale zdá se, že řase se daří dál..

Ještě čekám na vodotěsné patice pro Osram T5 13W 840, abych ji mohl přidat ke sávající 15W Philips Aquarelle.. Žeby Aquarelle vydávala také moc modrého spektra a tím tu řasu podporovala? saurama.aqua-web.org/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 15:09 Bexi
zatím toj de dobře ale rvu si vasy zoufalstvím,když se dívám na jávskej mech...nevíte někdo jak to zbavit z tohoto mechu? :-( už jednou jsem se kvůli té řase musel mechu nadobro zbavit

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2010 18:21 Martin – Re: technik
Dobrý den také jsem z Kolína a jestli myslíte krámek fy. Kompar u "velkého kruhák,, tak tam zářivky Osram neprodávají berou zářivky Sylvania. Osram Lumilux mají ve zverimexu u pana Šváchy ( naproti TSMK vedle policie), ale počítejte s cenou okolo 220Kč (15W) což je dost. Jinak 830 a 840 jsou obě dobré u té 860 mám osobně špatnou zkušenost tvořila se mi po ní zelená vláknitá řasa má spektrum do modra, ale jak říkám je to moje zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2010 17:42 Muž technik [3] – zelená vláknitá vlasa
Bojuji také s vláknitou řasou. V tomto tématu se to budu snažit vše ucelit.
Je přichycená na rostlinkách, štěrku, kořenu, chucvalce se často dostanou do filtru. Pouze sklu se vyhýbá.
Dosahuje délky i 20cm

Z dosavaních rad-vyměnit starou trubici Philips Aquarelle za Osram třípásmovou.
Dnes jsem zkoušel sehnat tu svou 15W/45cm Osram, bohužel v Obi pouze Osram 640 nebo 827. Krámek s osětlovací technikou do 8.1.zavřen..

Pokud jsem si dal vše správně dohromady, většina doporučuje koupit 830, 840 nebo 860.
V AQ mám pouze pouze 1kus, jakou tedy z těch tří mám koupit?

Díky i za ostatní rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 10:29 Muž Kaplan007 [51] – Re: Sid
Taky mě to překvapilo. I voda už je průzračně čistá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2009 21:46 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Kaplan007
Tak to jde docela rychle. ;-) palec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2009 17:24 Muž Kaplan007 [51]
PMDD bez KNO3 pomohlo. Dávkoval jsem obden 1-2ml na 150l a řasa už výrazně zpomalila a kytky ještě zrychlili. Pár dní ještě budu přihnojovat a snad se jí zbavím nadobro.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [14] 15 16

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 38936x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4109-dlouha-vlaknita-rasa-na-rostlinach-a-skle?od=651