Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle
Ne. I kdyz jsem je mel docela rad, SAE uz nechci. A navic se mi nehodi do biotopu
Kup si další SAE otíci ti nepomohou.
ahoj,
zpatky k zelene vlaknite. Jsou tomu asi 2 tydny co jsem dal pryc 3 dospele SAE, protoze byly uz hodne velke, hodne aktivni a plasily ostatni ryby (terce). Od te doby mam dojem, ze se trosku vic rozbujela zelena rasa. Proto premyslim, ze bych na ni nasadil otiky (krunyrovec jednopruhy). Myslite, ze jim bude chutnat?
Z pohledu biologické funkce filtru je to protočení objemu akvária 1-2x za hodinu naprosto v pořádku. Ale pokud je akvárium hodně zarostlé, případně delší a rozpouštění CO2 probíhá pomocí skleněného difuzoru, pak je pro zásobení rostlin všemi živinami velmi důležité správně nastavit proudění vody. Běžné čerpací hlavy mají pro mne tu nevýhodu, že vytváří poměrně silný bodový proud, mnohem lepší jsou cirkulační čerpadla používaná běžně v mořské akvaristice - mají minimální rozměry, malou spotřebu a proud, který vytvářejí je více "rozprostřený" (běžně používám modely s průtokem 1600L v 180L nádržích, teď na prodejnu mám nachystané 4000L pro 150cm dlouhá akvária), tedy není třeba řešit nějaké ohavné rozstřikovací rampy a vedení trubek...
Na fotkách ze zahraničí jsou běžně viditelné dva i tři filtry na jednom akváriu většínou plní každý svojí funkci-mechanickou, biologickou a případně jen čistě cirkulační.
Nemusi byt potreba,ale v akva nad 300 litru rozhodne neuskodi,zalezi jak velky je filtr v akva,nekteri preferuji radsi 2 mensi,ja to taky resim cerpadlem....
Já myslím, že ty dva filtry nejsou v drtivý většině třeba a postačuje to přidání nějakýho "honiče vody" v podobě třeba tý samotný čerpací hlavy, čímž se ten přečerpanej objem dostane na ty násobky jak píšeš.
Nevim jestli precerpat akva 1 az 2 krat za hodinu je dost,tady zase vsichni doporucuji 5 az 7 krat za hodinu pro roslinna akva(vetsinou pomoci 2 filtru)! Cert aby se v tom vyznal,asi bude nejlepe urcit to podle toho jak se dari rostlinkam !!!
ono to je všeobecně zavedené, že přečerpat akva max 1-2x do hodiny, ale to platí u filtru, přídavné čerpadlo je tedy pro dobré rostlinné akva třeba, pokud to není teda miníčko. Konzultoval jsem to s více lidmi a ověřil si to i sám a je to fakt.
Při založení akvárka je běžné, že se řasy objeví - pokud se nebudou moc rozšiřovat, tak bych na to nebral takový ohled...
Co se týče rozstřikovací rampy, teď jsem ji taky řešil přes celou délku akvárka (v rámci článku, který uvedl i matlala).
Nakonec se mi podařilo sehnat plastovou lištu na kabeláž, ale trubku s průměrem 14/16mm což se mi krásně vlezlo na vyústění filtru. Co 2cm jsem udělal 3mm dírky a kompletní rampa vyšla na celých 40Kč a 10min práce.
o tak to má tak 2,5 možná 3cm průměr, říkám, strčím do toho palec. Redukce dělá dokonce i eheim sám. Ale asi lepší bude koupit jen ty díly za 136 a pospojovat si to doma a udělat redukci z hadic různých průměrů.
Ale to už jsme v tomhle vlákně OT. Když tak v tématu rozstřikovací rampa. Psal jsem tam o ní.
rybicky.net/nadrz/10574/297.jpg tady je to taky hezky vidět, je po celé zadní stěně. Jen pokud ji budeš kupovat, ty eheim přísavky se časem vyboulí, pomůže sucho a topení, do 2 dne jsou zas ok. nebo jako já jsem dal ty klasické zelené.
Ja som mal tiež problém z touto riasou, pomohlo zvýšenie prietoku filtra
počkat, tady máš jak se u mě hejbaj kytky, je to teda v sobotu před přesazovací akcí, ale teď je to ještě o malinko lepší, protože hladina a pod ní je asi 10 bez rostlin
www.youtube.com/…
www.youtube.com/… (tohle ještě není nahrané)
tady ještě pár fotek
leteckaposta.cz/…
šoupnu to i k sobě do prezentace
od včera som prietok filtra dal na pôvodný t.j. cca 5x objem akvarka a rastliny sa pohybujú..no asi by možno bolo trošku ho znížiť tak na 3x objemu akvarka..a musím doriešiť tu rampu..zajtra asi zbehnem do obchodu pozriet nejaké " hadice "
0 07.12.2011 21:16 matlala [798] - Rostliny já ji měl 2 měsíce, neuvěřil bys asi, že pomohlo zvýšit proudění v akva, nyní své akva přečerpám skoro 4x za hodinu a řasa do 3 dnů zmizela, samo sebou jsem už před tím měl dost CO2, světlo i hnojení OK.
Zkus to, ten tvůj filtr není třeba škrtit, přidal bych mu spíše rampu po celé délce zadní stěny, kytky se musí pohupovat jako v mírném vánku. Samo sebou zachovat ostatní parametry psané výš. Vše zmíněné musí být v rovnováze.
Jinak bych dal tu pauzu delší než 2h, kdysi mi to říkal Sid, že kratší jak 3h nemá cenu. Já svítím 5:30-10:30 a 14:30-21:30, tedy pauza 4h.
zkus to uvidíš, tady když tak článek k tomu proudění a něco o té řase tam taky najdeš:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Přitlač na výměnu vody a s tím světlem šetři, je ho tam dost, spíš než reflektory to něčím přistiň.
žeby som skúsil jeden deň nesvietiť?.. pozorovať reakciu tej riasy?..no a to mi zajtra dojdú reflektory, ktoré nakoniec možno nepoužijem ak bude tendencia množenia sa riasy v blízkosti svetla na tých rastlinách..
no to si mi poradila..včera som rozprával o nej a dnes prídem z prace a hľa...mam ju tam..
to je hold někdy stává
2 týždne po založení akva sa objavila vlaknitá riasa..včera som nezaregistroval nič, a dnes je tam pár vlákien a asi 4 majú dokonca 5 cm
..žeby kvôli tomu že si bližšie k zdroju svetla?...svietim 4 hodiny - 2 hodiny pauza - 6 hodiny svietim..http://rybicky.net/nadrze/13803
Starší reakce
U me ji ozdibuji hladovy zivorodky
Starší reakce
Největší problém je v tom mechu, řasa jde krásně odtrhávat ze skla a odjinud, ale v tom mechu se potvora drží, vždycky když to čistím tak všechno rozvířím a přearanžuji. A ani jí nic nejí ( u razborek mě to teda nepřekvapuje, ale přinesla sem jí do druhého akvária aby se nerintina trošku najedla a musím říct, těžký nezájem)
Beastie, nevím, co ještě zkusit, ale mám postřeh k sundávání té řasy z akva - chvilku jsem s tím taky bojovala, ale u mě pomohlo jenom přidat pár kytek navíc. Jde to ze skla krásně seškrábnout kreditkou
Zdravím! Asi před měsícem se mi v 25ce objevila vláknitá zelená řasa na jávském mechu odkud se občas bezúspěšně snaží migrovat i na jiná místa v akváriu. Taktéž se mi přidala sinice, které jsem se zbavila výměnou vody a přidáním dalších květin. Myslela jsem si, že přidání 2 stonkových a několika plovoucích květin odčerpá přebytky živin ve vodě, krmím opravdu opatrně a málo, ale řasa není na ústupu. Zrovna teď jsem z jávského mechu vytahala plnou dlaň vláknité řasy.
Žádná změna v parametrech z mé strany není, údržba je pořád jednou za týden až dva odkalit dolít odstátou pražskou vodu, při měření NO2 a NO3 jsem žádné alarmující hodnoty nezaznamenala a ničím nehnojím.
Přidala jsem 4 piskořky a 4 krevety. Krevet red cherry nyní mám okolo 10ks + malí, kteří žijí v jávském mechu a tudíž není možnost ho vyhodit, ačkoliv je to lákavé. Vzhledem k úhynu razborek ( špatné krmení, již jsem to upravila) jich mám odhadem 9-12, takže nemám přerybněno. Jenže ani krevety ani okružáci nejeví zájem o konzumaci řasy, jejíž vlákna občas sahají až k hladině a chytají mi ryby.
Řasu odstartovalo odstranění riccie z povrchu, při řase pak následovala výměna zářivky z cold na warm (jinou neměli) a výměna filtru za bublifuk. Návrat riccie se líbil hlavně šnekům, co mi jí snědli a skoro nic z ní nezbylo, okřehek se rozmnožuje pomalu a limnobium přestalo růst. Žádný úhyn květin, valisnerie se rozmnožuje jak šílená i ostatní stonkovky nemají problém s růstem.
Nějaký tip co mám změnit?
Děkuji
Starší reakce
0 12.09.2011 17:47 motylu – Problém - ruducha
Vracím se po pár měsících pro další radu ke zkušeným borcům jako je zde bezesporu Sid.
Protože díky mladým dorostlým pavím očkům jsem měl v nádrži hodně přeplněno a tyhle rybky nejsou zrovna na čistotu, rozhodl jsem se (konečně) je před 3 týdny darovat. Jelikož se řasa objevila nějakou dobu po rozmnožení, myslím si, že to byl její hlavní spouštěcí faktor
.
Po 3 týdnech pravidelné údržby nádrže a dočasného nehnojení řasa viditelně ustupuje
. Mám v plánu vysadit cca 5 dalších rychlerostoucích kytek. Chtěl bych Vás požádat o radu, jestli mám i nadále pokračovat v nehnojení a např. přistoupit navíc k odstavení dávkovače CO
2?! Nebo se naopak po vysazení kytek vrátit ke hnojení a pomoci jim tak řasu překonat? Díky moc za Vaše reakce
Starší reakce
0 05.06.2011 23:16 motylu –
Re: Sid Hmm supr, tak toho jsem se právě obával, ať to není ta mrcha ruducha... Takže to kolísání CO2 by mohlo být problémem? Mno dávalo by to rozhodně smysl. Protože aplikuji oxid pouze z láhve od Rataje s náplní z kvasnic, takže regulace v podstatě není...
CO2 přidávám od založení akvária a problém nebyl. Musím se však přiznat, že zprvu jsem náplň měnil pravidelně jednou týdně, i když vydržela třeba i celých 14 dní. Naposledy jsem však třikrát po sobě měnil náplň až po zmíněných 14-ti dnech, takže se hned polepším a uvidím, jestli je to ono. Už kvůli sobě doufám, že ano
Nebo byste mi doporučil spíše zainvestovat do nějakého dražšího zařízení?
Ta "vláknitá řasa" na vašich fotkách je ruducha. (To ať se máte od čeho "odpíchnout".)
...dva dny po "dobublinkování" aplikátoru CO2... - tento výrok napovídá jednu z možných příčin vašich potíží - kolísání koncentrace volného CO2...
0 05.06.2011 14:07 motylu – Problém - vláknitá řasa
Zdravím místní akvaristy,
mám takový problém s vláknitou řasou a zarůstáním hladiny. Zhruba před dvěma měsící jsem přesadil kytku s názvem Alternanthera 'Roseafolia' na slunější místo. V té době jsme měl akvárko pěkně čisté bez řas a bez problému. Zhruba po 14 dnech zničeho nic začala zarůstat hladina a měl jsme problém s přemnožením šneků. Šneci už jsou v pohodě, zarůstání však stále trvá viz
i55.tinypic.com/… a
i55.tinypic.com/… .
Před 5 týdny jsem začal namísto dosud používané kombinace Biofloru a Chelatinu hnojit Brutusem. Zhruba po týdnu se začala objevovat vláknitá řasa na rostlinách. Zprvu jen nepatrně, teď již velmi výrazně! Minulý týden jsem všechnu odstranil, začal znovu používat výše zmíněnou kombinaci, a takhle to vypadá opět po týdnu:
i55.tinypic.com/… ,
i52.tinypic.com/… ,
i55.tinypic.com/… ,
i53.tinypic.com/… a
i52.tinypic.com/… . Řasa se tvoří na přímoosvětlených i na málo osvětlených místech.
Asi tak 3 týdny mám již navíc (oproti seznamu v profilu) dorostlé dva párečky pavích oček, několik nedorostlých mladých a 4 dorůstající mečovky. Chci je všechny co nejdříve věnovat.
Když to však vezmu z druhé strany, všechny kytky rostou krásně jak mají, hlavně v poslední době Cryptocoryne petchii, Echinodorus 'Beauty Red' a Hygrophila corymbosa 'Siamensis'. Dnes jsem proto změřil znovu parametry vody (viz můj profil), které jsou mírně zatížené chybou - měření je prováděno po jednom týdnu od výměny vody a zhruba dva dny po "dobublinkování" aplikátoru CO2, proto je hodnota ph vody mírně vyšší a obsah železa malý.
Budu rád za každou dobrou a hlavně rozumnou radu
Díky
ok, no tak jediny co mne dost krute porostla je takova plovouci kytka kterou tam mam protoze sem ji zapomel vyhodit do sudu na zahradu
jinak roste po anubiasich a to jen na tech malejch, na velikejch je jenom trochu a maly drzeji takze jim to snad nevadi
mne se tahle resa taky ducela libi... ale prece jenom asi jednou preroste...
takže ničemu nevadí a musí se ničit mechanicky?
Pokud ti řasa nevadí vzhledově, tak může maximálně vadit rostlinám, na kterých roste. Nejenom že jim stíní, ale jak poroste listy, tak ty listy většinou odumřou. Ale jinak ničemu nevadí, já bych třeba chtěl v akváriu více řasy, protože rostliny nemám a mám spoustu ryb, co si na ní smslnou.
vadí vůbec řasa něčemu ? (mám tu co vypadá jako travička, taková krátká hustá a ještě nejakou co má podobnej tvar jako chlupy na břiše) neni to nějak ošklivý docela se mi líbí, jenom nevím, jestli to třeba něčmu nevadí... roste na kytkách a na skle
Starší reakce
Jak píše kolega, a není třeba kupovat celé sady, stačí koupit jednotlivé testy s jednoznačnou preferencí na kapkové a jednoúčelové.
a co testy od
www.aquar.cz nebo od
www.rataj-spk.cz
ty jsou vcelku cenove prijatelny a i prijatelne presny, krome par vyjimek, ale to najdes v prislusnych vlaknech tady na foru....
ok
) kdybych našel levnou sadu na komplet testy, tak si ji koupím, ale to asi dřív zamrzne peklo, než že by se taková sada prodávala :(
To nic nemění na tom co jsem napsal.
CO2 = petlahev, trocha cukru a droždí ... jestli moc tak je to záležitost 10,-
Já bych řekl asi tolik:
při zakládání nádrže, je rozhodně lepší investovat do testů vody než do CO2. Až se něco o vodě a chování akvária dozvíš v delším časovém horizontu (a k tomu ti testy vody poslouží) bude mít tvé rozhodnutí ohledně používání CO2 větší racionalitu.
no jo, na tohle bych potřeboval hotovou chemickou laboratoř ...
ty testy stojí dost peněz ... :((
Tak takovou věc okamžitě zapomeňte! Pokud je použití CO2 nutné či rozhodnutím akvaristy, pak je přínosnější jeho užívání ihned od založení-důvodů je mnoho, ale již logicky, proč nedopřát rostlinám prostředí mnohem vhodnější pro jejich růst již od začátku, zvláště když právě první týdny života akvaria rozhodují o tom, jak bude fungovat později
Samozřejmě od založení akvaria se s růstem rostlin mění požadavky na množství CO2, které spotřebují, to už ale zabíhám od tématu a tím je ta řasa...
Než začnete řešit co dál, bylo by fajn vědět jaké máte pH(ráno při rozsvícení a před zhasnutím světel), UT ,celkovou tvrdost vody a případně i NO3 v akvariu a hodnoty vody co přidáváte při výměně, podle toho by pak bylo jasné zda by CO2 bylo třeba či ne, či zda by nestačilo jen správně přihnojit
Problém víceméně ten samý co se tu řeší dost často...Čerstvě založené akvarium, takže častá výměna vody by mohla pomoci, avšak jestli jde o akvarium v prezentaci, svítíte, nepřidáváte CO2, nehnojíte a ta voda i po namíchání s měkkou bude asi dost tvrdá...Což povede s růstem rostlin ke zvyšování pH, vyčerpání živin a tomu pak odpovídá nárůst zelených řas...Snížení intenzity osvětlení spolu s častou výměnou vody by mohlo pomoci, ale řešení do budoucna to jistě není.
Edit: Ta kulička Bivoje určitě za řasu nemůže
Já neodstraňuji vůbec. Myslím, že je to nejlepší opatření proti dalšímu šíření. Sice to nevypadá hezky, ale za týden zmizí a je klid.
Co je u noveho akvaria silene moc svetla, je za par mesicu malo. Takze svitit mene je urcite fajn.
S dlouhou vlaknitou rasou valcim dost dlouho, a az ted se zda, po razantni zmene osvetleni, ze to nekam vede. Zmenil jsem barevnou teplotu svetla ze 4100K na 2700K a snizil prikon ze 140W na 77W (vymenil jsem usporky za slabsi). To se ji potvore asi moc nelibi, rozhodne uz nevytahuji kazdou chvili dokonalou urodu teto rasy a leckde se mi zda, ze i bez odstranovani mizi, coz by v ramci stravovacich navyku Parmicek cernopruhych mela, ale drive to nebylo videt, jak moc ji rostlo
.
0 14.04.2011 12:32 Slav3k [23] Zdravím,
mám taky problém se zelenou vláknitou řasou. Mám nově založené akva, takže rostliny ještě nejsou ok. Ted se ten stav o dost zhoršil -> je to na kamenech, štěrku (jen tak kde není stín od rostlin) na rostlinách, na skle :((( tak jsem ted snizil intenzitu osvitu (místo 3 zářivek 13w mám ted jen 2) <akva mám 115L cca ...> snížil jsem průtok filtru a asi budu dávat svítící přestávku, bnebo zkrátím dobu osvitu.
napadá vás ještě nějaké opatření ?
díky
Starší reakce
To viem,že dobre radí,kiežby toto napísal hned´,už by som to mala prerobené:P
Ale ne,fakt díky.
Ty si mňa nepochopila, ja som slovo hovadina nepovedal. Tie veci čo som ti doporučil vybrať, to preto, lebo sú to všetko elementy, ktoré neprospievajú rastlinám, teda zvyšujú alkalitu vody. Môžeš urobiť skrýše do akva z kameňov, ale pred tým ich polej octom či nebudú šumieť. Takto sa zisťuje obsah vápenca, keď po poliatí octom šumí nieje vhodný do akva. Ak touto "skúškou" prejdú môžeš z nich spraviť skrýší koľko chceš. Mňa teší naďalej.
App, najprv je ideálné prostredie,biotop,korene, rastlinky, skrýše a ...... potom rybičky
Si asi nepochopil,nevadí..Ked´ ti niekto povie,vyber im hovadiny z akvárka,máš tam pár rastlín,kt.sa nedarí a nemajú sa kde tie ryby poriadne schovať,tak asi ťa napadne,kam sa schovajú,kým kúpiš koreň,konár,bambus..Tešilo ma.
Kokos, koreň, konár, bambus...........
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 16
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 39339x