Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle
tak to se mrkni na moji rotalu v nadrzi Fututre Iwagumi...
Takto vypadá momentálně mé akva. Řasy odstraňuju téměř denně. Intenzitu osvětlení jsem již snížil, nepomáhá to. CO2 je dost, ostatních živin pro rostliny také. Výměna vody se mi zdá vše jen zhoršuje. Mám pocit, že po výměně části vody se růst řas na chvíli urychlí. Akva je založené měsíc a půl. Nečekám nějaké zaručené rady. Ale budu rád za každý podnět.
Starší reakce
Taková AK co jsem viděl mají pomocná čerpadla, která jsou umístěna v dolní třetině nádrže.
...Viděl jsem totiž akvária s hustě nasázenými stonkovkami a přesto měli spodní patra ve vynikajícím stavu a světla nad akva nebylo moc...
Také bych rád taková akva viděl.
Jasně, je to jako vždycky celej komlex možných příčin, ale když si tu naši diskusi tazatel přečte, tak se bude moci podle toho zařídit.
Spíš než nedostatek světla bych viděl problém v nedostatku CO2 a dalších živin. Zejména pokud je v akva slabý proud vody, tak se nemají živiny a CO2 jak ke spodním patrům dostat. Viděl jsem totiž akvária s hustě nasázenými stonkovkami a přesto měli spodní patra ve vynikajícím stavu a světla nad akva nebylo moc.
Stonkovky, když jsou zasazeny příliš blízko u sebe, tak na to odpadávání listů spodních pater, trpí daleko častěji, protože se k těm spodním nedostává tolik světla. Smozřejmě netvrdím, že těm kytkám nechybí ještě něco dalšího, jak naznačuje kolega, ale tuto zkušenost s méně olistěnou spodní poartií a jistě nejen já jsem takto učinil.
SanelOne napsal: ..... Stává se mi například, hlavně u Hygrophila costata, že spodní listy rostlin uhnívají a postupně opadávají, i to sem dával za vinu řase, ale řasou to asi nebude.....
Ne za to opravdu řasa nemůže. Opak je pravdou, něco rostlině chybí a tak jí odpadávají listy a ty svým hnitím připravují dál živnou půdu pro řasy. Takže pokud se chci zbavit řas, tak musím v první řadě zajistit maximální prosperitu rostlin. Zaměř se tedy na to, aby jsi měl krásné prosperující rostliny a řasy odejdou aniž by jsi se přímo jimi zabýval.
To byla druhá varianta která mě napadla. Když sem se dočetl, že roste i na dekoraci, zjistil sem, že mi roste částečně na jávskym mechu a na kořenu. Je pravda, že řasa kterou řešíme mi v nádrži nedělá větší problémy, ale pokud nějaký problém je, přiklánim to právě k řase. Stává se mi například, hlavně u Hygrophila costata, že spodní listy rostlin uhnívají a postupně opadávají, i to sem dával za vinu řase, ale řasou to asi nebude. Přidám ještě fotku kde je Ludwigia napadena řasou uprostřed rostliny...
Celá řada řas je bez mikroskopu a dobrého obrazového atlasu řas jen "tipovačka"...
Ta řasa tam je, zelená vláknitá řasa a je to jedna z nejpohodovějších řas, dá-li se to tak napsat. Mě příjde dekorativní a pokud není akvárium nějak výrazně napadeno, tak bych to až zase tak moc neřešil.
Prošel, ale tuhle řasu sem tam nenašel, nejspíš nejsem tak zkušený a pokud to nevypadá naprosto totožně, tak to nepoznám...snad jen ta štětičková ruducha.
Právě že od tý doby s tim bojuju...a stále neúspěšně, už prostě nevím co s tím, napadá mě už jen přestěhovat nádrž do jiného rohu v místnosti, jinak už opravdu nevim...
Ee. Něco mi uniká?
(Když tak přes vzkazy.)
Předpokládám, že SanelOne váš odkaz neprošel, jinak by se snad poté neptal,
"a co je to za řasu aspoň?" To už si jistě kolega s daných odkazů nastudoval.
Pamatujete?
Mohlo by se jednat o Oedogonium.
A co je to za řasu aspoň? Jestli mám mít strach, pokud se začne šířit...
Ahoj kluci, poraďte mi prosím co je to za řasu a jak mám postupovat s jejím odstraněním. Objevuje se pouze na listech, spíše na jejich koncích a hned pod hladinou. Děkuju
Ano přesně to samé řeším ve své 54L. Nevím jak tobě prosperují rostliny, ale mě sice žily, ale o nějaké super prosperitě se nadalo mluvit. Ale přesně před týdnem jsem dodal novou lahev s CO2 a začal efektivněji rozpouštět plyn ve vodě. Původně klasika přes nějaký difuzor a teď jsem to lupnul do sání filtru (zatím jsem nepozoroval jeho zavzdušnění a zvýšení hlučnosti). Ale od minulého týdne jsem neviděl že by se vláknitá řasa nějak namnožila, ale naopak rostliny všechny krásně obrazily novými svěže zelenými výhonky. Takže teď mě myslím bude ještě čekat odstranit co nejvíce té vláknité řasy, ale nová už by se neměla tvořit.
Takže zatím mohu potvrdit závěr o této řase tak jak jsem to četl různě na netu: je potřeba k danému osvětlení dodat dostatek CO2. Pokud CO2 nemohu dodat, tak musím snížit intenzitu osvětlení případně zkrátiti dobu svícení.
Mám ještě jedno akva (viz. moje prezentace) kde je také vláknitá a nedávám CO2, ale kdysi takhle fungovalo a vláknitá tam nebyla. Přemýšlel jsem nad rozdíly a našel jsem dobu svícení, kdysi jsem nad ním svítil stejným světlem, ale jen nějaké 4h/den, kdežto dnes svítím 9h/den. Takže buď zkusím přidat CO2 nebo budu muset skrátit dobu osvětlení.
Zamyslel bych se nad světlem ve vztahu k CO2 a ostatním živinám, prostě jestli tam není toho světla moc a CO2 a ostatního málo nebo naopak.
www.horacovoakvarium.cz/… 0 06.08.2012 12:20 luky1 – rasy vlaknite pomoc
potrebuji nejaky recept na zniceni dlouhe vlaknite rasy uz jsem vyskousel uplne vsechno a je ji v akva cim dal vic stale ji musim namotavat co s tim
0 06.08.2012 12:15 luky1 lidicky kdo mi pomuze najit nejaky recept na zniceni vlaknite rasy uz jsem zkousel vsechno mozne a stale se mi ji nedari znicit
Starší reakce
Tak v takovém případě je to ale jiná věc, ta drobnost s vypnutím světel je maximálně důležitá. Když není dost světla tak je spotřeba CO2 rostlinami minimální je ho i tak v akva dostatek. Pokud ale nemáš silné osvětlení tak by na těch pár dní nemuselo ani chybějící CO2 ještě řasu spustit.
Možná, že jdu proti proudu, ale mně nikdy ubrání Co2 nepodnítilo větší tvorbu
zelených řas, spíš naopak.
Když dochází bomba vypnu světlo a za dva tři dny než se dotáhne nová je všechno OK.
Kdyby to bylo jednoduché tak bychom se tu nebavili co komu nejde, ale jen bychom dávali fotky úžasných akvárek
CO2 jsem měl určitě málo, došla lahev a měl jsem problém najít plniče
U tebe těžko posoudit, ale CO2 je to poslední co bych ubíral - jeho když je málo tak je to skoro jistota že nastoupí řasy. Omezení jiných složek výživy včetně světla bych neviděl tak zásadní.
Já zkouším přidávat draslík a naproti tomu jsem ubral CO2.
Ten problem s vláknitou řasou (roste víc, jak je zdrávo)a stonkovky jsou
o trochu lepší, ale už jsem je měl v lepší formě.
Prostě to neni vůbec jednoduchý - Amano ze mě ještě dlouho nebude.
milosak napsal: ............... Ještě mám problém u stonkovek dirky v nových listech takové sklovatění, ale železa dodávám relativně dost (tablety od dennerle)
Tak pořád vim kulový.
Je to už starší příspěvek, ale dírky v listech stonkovek by mohlo značit málo K. Sám jsem to nedávno hledal a k tomuto jsem se dopátral. Pokud k tomu jsou ještě vrcholky s novými listy některých stonkovek deformované jako u mě tak je to prý téměř na 100% jisté. Zkusil jsem tedy víc přidávat K2SO4. A uvidím. Ale u mě je to ještě nakombinované asi s nedostatkem CO2, takže to jsem nyní také pořešil tak uvidím za pár týdnů jestli se další dírky v listech přestanou tvořit a začne mizet vláknitá řasa.
Je to Oedogonium, ale hledal bych spíš žabí vlas či dlouhá vláknitá řasa.
Starší reakce
Pravda pravdoucí, už od roku 1840 kdy ji formuloval Liebig jako "Zákon minima" tedy abych citoval:
Jenom pro zajímavost:
www.vesmir.cz/…
Na základě této revize byl Sprengel označen za spoluzakladatele vědního oboru agrochemie. Aby se předešlo sporům o prvenství objevu a zásluhám o jeho popularizaci, byl Liebigův zákon minima po více než 100 letech přejmenován na Sprengelův-Liebigův zákon minima. jo, to by, ale praktik (Sid) musel sedět min. pár dnů u mě doma a v mé dílně.
Výsledky testů jsou hodně diskutabilní, snad ještě testy na NO3 fungujou.
Takže jestli něco někde blokuje zase něco, je z mých pozorování zjistitelné pouze
různými vizuálními projevy na rostlinách a abychom nebyli OT i na řasách.
Samozřejmě že neznamená, ty vztahy jsou prostě už z podstaty jednoduše popsané, ale složitě v omezeném prostoru proveditelné, ale to už je na obecnou diskusi o biologické rovnováze
Dejme prostor praktikům, a jejich radám a zkušenostem
To ale neznamená, že nemůže mít Romant pravdu.
Pravda pravdoucí, už od roku 1840 kdy ji formuloval Liebig jako "Zákon minima" tedy abych citoval: "Rostliny jsou životně závislé na tom prvku, který je v jejich životním prostředí obsažen nejméně" Zákon původně formulovaný pro agrochemii se postupem doby stal jedním ze základních pilířů ekologie jako vědy a dnes je aplikován na všechny živé organismy. V praxi znamená, že nepomůže - li zvýšení hladiny jednoho prvku, tento prvek nebyl pro rozvoj organismu omezující.
svítím asi 0,75W/l, nádrž zarostlá celkem hodně, zkusím ještě ubrat světlo, snad to rostlinám nebude vadit
Záleží, jak je AK zarostlé a kolik přibližně w/l (u tebe) ??
Zkusil bych ještě ubrat 3 hodiny na 7 celkově.
Já jsem snížil z 10 hodin na 6 a vypadá to slibně, ale svítim jenom 0,5 w/l
Dneska se tvrdí že je to právě naopak, nedostatek některého prvku brzdí přijímat ty kterých je dostatek.
dobu osvětlení jsem snížil z 12 na 10 hodin a CO2 dodávám dost, asi to chce trpělivost, počkám ještě týden
A nebude to sklovatění listů z jiný příčiny, než nedostatku železa? Není toho železa naopak nadbytek a neblokuje se tím příjem ostatních prvků? Neber to jako, že to tak je, spíš jenom tak uvažuji nahlas.
Podle mých zkušeností a jak bylo tady mockrát řečeno, tak na vině bude
moc světla a málo CO2.
Já jsem teď snížil svícení na 6 hod a zase přidal trochu kysličníku, dále zvýšil hnojení P, když dusík je mezi 25 - 30.
Ještě mám problém u stonkovek dirky v nových listech takové sklovatění, ale železa dodávám relativně dost (tablety od dennerle)
Tak pořád vim kulový.
Pitná voda v Praze je většinou měkká až středně tvrdá. Je to dáno tím, že zhruba 75 % pitné vody se vyrábí úpravou povrchové vody – z údolní nádrže Švihov v úpravně vody Želivka.
Pokud je možnost, změkčil bych vodu.
Nikdo nepřidá zkušenosti? Celé vlákno jsem samozřejmě pročetl, ale jsem zvědavý na vaše postupy, jako začátečník se mám stále co učit
Už chvíli bojuju se zelenou vláknitou řasou, která se mi tvoří hlavně na hemianthu v přední části akvária, je na pohled průhledná, ale po namotání je zelená. Usoudil jsem, že se jedná o cladophoru, článků jsem přečetl dost. Podle všeho by se mělo jednat o přesvětlenou nádrž s nedostatkem CO2, tak tedy méně svítím a do 30l jedu dva bučáky, což mi přijde dost, ale po týdnu výsledek skoro žádný. Je ještě nějaká další rada kromě CO2? Nedostatek mikro/makro prvků? rostliny rostou naprosto perfektně
Po zatemnění řasa skoro zmizela, pravděpodobně jí sežraly krevety ??
Tak to je dobrý už jí nemusim pracně namotávat na kartáč.Po týdnu uvidim
výsledek, pomalu se to zlepšuje, ale pomalu.
Dnes jsem odtemnil AK a vyměnil vodu, takže vše je teď, jako by se
nechumelilo.
Neni co fotit.Uvidim co po týdnu.
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 16
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 39339x