Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2013 13:41 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – Jen tak pro zajímavost
Už se někomu podařilo "vypěstovat" dlouhou vláknitou řasu na vrchní straně krycího skla akvária anebo v tom mám prvenství???? smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 23:08 AaronP Re: Marcel G
Marcel G napsal: Větší množství rostlin a jejich kořenový systém v substrátu pomáhá zajišťovat příznivé podmínky pro život většího množství užitečných mikroskopických organismů (bakterií, archebakterií a jiných drobných živočichů). Rostliny svými kořeny provzdušňují substrát, čímž zabraňují tvorbě toxických látek v substrátu (sirovodík, metan). Kolem kořenů je navíc řádově několikrát více bakterií než jinde v substrátu. Díky kořenům se do substrátu dostává kyslík, a bez kyslíku dochází při rozkladu organických látek ke vzniku toxických sloučenin (jak už jsem zmínil). Kromě toho jsou rostliny užitečné i nad povrchem substrátu, protože pomáhají "čistit" vodu => rostliny na sebe dokážou vázat (odfiltrovávat z vody) různé látky, a kromě toho také do vody vypouštějí kyslík (vedlejší produkt fotosyntézy). Navíc i na listech rostlin (a jejich povrchu obecně) se také usídlují bakterie nebo mikroskopické řasy. To vše v našich akváriích vydatně přispívá k vytvoření poměrně rozmanitého a víceméně stabilního ekosytému. Pokud je v akváriu hodně rostlin, lépe se dokáže vyrovnat s různými zásahy. Existují samozřejmě i akvária bez rostlin, která také dobře fungují, ale tam je třeba činnost rostlin suplovat něčím jiným (např. častější výměnou vody, důkladným odkalováním dna apod.).
kuju...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   02.08.2013 16:20 Marcel G Re: AaronP
Větší množství rostlin a jejich kořenový systém v substrátu pomáhá zajišťovat příznivé podmínky pro život většího množství užitečných mikroskopických organismů (bakterií, archebakterií a jiných drobných živočichů). Rostliny svými kořeny provzdušňují substrát, čímž zabraňují tvorbě toxických látek v substrátu (sirovodík, metan). Kolem kořenů je navíc řádově několikrát více bakterií než jinde v substrátu. Díky kořenům se do substrátu dostává kyslík, a bez kyslíku dochází při rozkladu organických látek ke vzniku toxických sloučenin (jak už jsem zmínil). Kromě toho jsou rostliny užitečné i nad povrchem substrátu, protože pomáhají "čistit" vodu => rostliny na sebe dokážou vázat (odfiltrovávat z vody) různé látky, a kromě toho také do vody vypouštějí kyslík (vedlejší produkt fotosyntézy). Navíc i na listech rostlin (a jejich povrchu obecně) se také usídlují bakterie nebo mikroskopické řasy. To vše v našich akváriích vydatně přispívá k vytvoření poměrně rozmanitého a víceméně stabilního ekosytému. Pokud je v akváriu hodně rostlin, lépe se dokáže vyrovnat s různými zásahy. Existují samozřejmě i akvária bez rostlin, která také dobře fungují, ale tam je třeba činnost rostlin suplovat něčím jiným (např. častější výměnou vody, důkladným odkalováním dna apod.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 16:02 AaronP Re: Marcel G
Jak mi větší množství rostlin pomůže v dosažení rovnováhy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 08:44 Marcel G Re: vaaclav
Chce to číst příspěvky v kontextu:
Jako řešení bych viděl jednak zavěšení osvětlení výše nad hladinu, a jednak přidání většího počtu rostlin, tak aby se ti co nejdříve vytvořil v akváriu stabilní ekosystém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2013 17:08 R Muž vaclav [14809] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Marcel G
S přibývajícími rostlinami se naopak problém bude zvětšovat, při tak silném světle připraví o živiny vodu podstatně dříve. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2013 12:49 Marcel G Re: vaaclav
Souhlasím s Václavem, že ve tvém případě budeš mít opravdu příliš silné osvětlení. To je konec konců vidět i z toho, že ti rostliny celkem intenzivně pouštějí "bublinky". To je obvykle neklamným znakem velmi rychle probíhající fotosyntézy, a tedy i jejich růstu. Osobně si ale myslím, že pokud bys rostlinám začal dodávat více hnojiva, tak tím problém nevyřešíš. V akváriu budeš mít totiž příliš málo rostlin na příliš hodně hnojiva. Jako řešení bych viděl jednak zavěšení osvětlení výše nad hladinu, a jednak přidání většího počtu rostlin, tak aby se ti co nejdříve vytvořil v akváriu stabilní ekosystém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 09:20 Muž jeník [54] Re: AaronP
Já se vždycky smířím se situací a měsíc nebo dva počkám, zatím to vždycky dobře dopadlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 23:22 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: AaronP
I 0,75W/L v provedené T5 zářivek (usuzuji jen z watáže v prezentaci) je strašně moc, když vezmu že to světlo máš položené hned na krycím skle. Já mám zatím nad 54L 1x24W a světlo je zavěšené asi 20cm nad akváriem. Časem chci kvůli vybarvení rostlin přidat, ale zatím si nejsem jist jestli to ukočíruji a tak se stále učím s tím slabším světlem ....
A ty jako začátečník do toho takhle pražíš a bez CO2 ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 22:31 AaronP Re: vaaclav
vaaclav napsal: Rostliny nutíš do růstu několika způsoby a světlo je skoro ten nejdůležitější. Příliš světla způsobuje velké nároky na přísun živin. Jakmile je nedodáš je to průšvih. Na takhle silné světlo už nestačí jen nějaké přihnojování. Kdyby jsi začal s polovičním světlem udělal bys lépe a zařídil by ses podle té (staré) rady kterou napsal myslím pan Rataj. :-)
Chyba byla v mém původním výpočtu objemu vody, kdy jsem předpokládal, že v akvu bude asi 65l vody (neuvědomil jsem si, že musím odpočítat dno, filtr atd.), podle toho osvětlení. Vždycky jsem chtěl hodně rostlin, takže na 0,75W na litr jsem šel úmyslně. Akorát jsem měl chybu na vstupu stydim
Přemýšlel jsem nad odpojením jedné trubice. Možná by to bylo lepší.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   31.07.2013 22:23 R Muž vaclav [14809] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AaronP
Rostliny nutíš do růstu několika způsoby a světlo je skoro ten nejdůležitější. Příliš světla způsobuje velké nároky na přísun živin. Jakmile je nedodáš je to průšvih. Na takhle silné světlo už nestačí jen nějaké přihnojování. Kdyby jsi začal s polovičním světlem udělal bys lépe a zařídil by ses podle té (staré) rady kterou napsal myslím pan Rataj. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 22:15 AaronP Re: vaaclav
vaaclav napsal: Je to poměrně jednoduché z tvé prezentace jsem se dozvěděl že přibližně do 50 litrů vody svítíš skoro 50 w. O CO2 nic a pokud ho opravdu nemáš tak se připrav na to že ho budeš mít hodně zelené. :-)
aha, něčeho takového jsem se obával. Ale stejně jsem chtěl hodně rostlin, takže jsem počítal, že se CO2 asi nevyhnu. Díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 22:11 R Muž vaclav [14809] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AaronP
Je to poměrně jednoduché z tvé prezentace jsem se dozvěděl že přibližně do 50 litrů vody svítíš skoro 50 w. O CO2 nic a pokud ho opravdu nemáš tak se připrav na to že ho budeš mít hodně zelené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 22:10 AaronP Re: romant
romant napsal: Tak čti pomaleji a dosaď si do tabulky v jaký kategorii máš akvárium, zaměř se na světlo, kterýho máš opravdu požehnaně a vyjde ti kde že to bude asi chybka. Líp už to upřesnit nedovedu. ;-)
myslíš, že je na hodně světla málo živin? To aspoň předpokládám já, proto přihnojuji (je to někde v prezentaci napsané). Ale i pokud je to pravda, pořád nevím, co mám vlastně dělat. Hnojit víc, hnojit něčím jiným, mrsknout tam ryby, abych uzavřel koloběh dusíku? Nebo zkusit zkrátit dobu osvětlení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:48 R Muž romant [28001] Re: AaronP
Tak čti pomaleji a dosaď si do tabulky v jaký kategorii máš akvárium, zaměř se na světlo, kterýho máš opravdu požehnaně a vyjde ti kde že to bude asi chybka. Líp už to upřesnit nedovedu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:46 AaronP Re: romant
romant napsal: Mladej, nebo starej, jsou rovnice, který budou platit pořád. www.horacovoakvarium.cz/…
Ten článek zní zajímavě a poučně. Ale po rychlém proběhnutí se mi zdá, že jediným jeho praktickým výstupem je naprosto neurčité doporučení "nešulit výměnu vody".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:41 AaronP Re: RAP
jsem v Brně, tohle jsou údaje z Brněnských vodovodů a kanalizací:
Železo mg/l 0,02
pH 7,02
Celková tvrdost oDH 4,0
Celková tvrdost oF 7,2
Celková tvrdost mmol/l 0,72
Amonné ionty mg/l <0,03
Dusičnany mg/l 17,2
Dusitany mg/l <0,005
Chloridy mg/l 10,5
CHSK - Mn mg/l 1,07
Volný chlor mg/l 0,18

To měření, které chceš, můžu udělat zítra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:37 R Muž romant [28001] Re: AaronP
Mladej, nebo starej, jsou rovnice, který budou platit pořád. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:35 AaronP Re: vaaclav
tahle rada je na mě asi moc stará. Nerozumím jí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:32 RAP Re: AaronP
Jaké hodnoty má voda, kterou doléváš místo odsáté?
Změř vodu v akva před výměnou a po ní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:15 R Muž vaclav [14809] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AaronP
Na to že máš akvárium bez ryb je to NO3 příliš vysoké. Stará dobrá rada zní nejdřív se to s rostlinami musíš naučit pak jim můžeš začít svítit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 20:22 AaronP – zelenohnědá vláknitá řasa v mladém akváriu
Fotka k příspěvku Jako všichni ostatní i já prosím o pomoc s identifikací a případně postupem odstranění řasy

Rostliny jsou v akváriu teprve od 22.7., takže je mi jasné, že bych do toho možná neměl zatím ani moc šťourat, ale stejně se raději přeptám. Řasa se začala objevovat cca 26.7., postupně tvoří dlouhá vlákna.
28.7.: Stáhl jsem osvětlení na devět hodin denně, začal jsem každý den měnit třetinu vody, řasu se snažím mechanicky odstraňovat. Její postup se ale zrychluje.
Měření 28.7. (bez jednotek, zhruba):
NO3 50-100
NO2 0
GH >14
KH 6-10
pH 7,6-8
Cl2 0-0,8
Uvítám jakékoliv rady!
Edit: ještě detail: v nádrži zatím nejsou žádné ryby a jen pár čert ví jakých a čert ví odkud zavlečených zatím malých šneků.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 20:52 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: lhajek
Nevím, tak v to má prsty nejspíš nějaký jiný prvek. Vycházím pouze z vlastní zkušenosti, když porovnávám 2 akvária vedle sebe, do kterých liju stejnou vodu. V jednom tahle řasa je, ve druhém ani náznakem. A zase naopak -ve druhém se mi občas náznakově objeví sinice, v tomto ani stopově.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 19:35 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Ivoš
Tak by v mých akváriích neměla vůbec existovat, protože moje tvrdost vody je 2°dGH a CaCO3 jsem dokonce asi před 1,5 měsícem začal do akvárií přidávat. Na řasu jako takovou to nemělo vůbec vliv, respektive v 54L by byl opačný - omezila se, ale ve stejné době jsem tam začal nonstop dodávat CO2 přes externí atomizer a tomu daleko spíš přičítám její omezení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 19:29 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: ludvik
Mno, já nemám teorii jako spíš praktické zkušenosti. Ona totiž není břidlice jako břidlice. Jsou typy břidlice (geologové říkají odrůdy), které mohou obsahovat 5-20% CaCo3. A mně se zadařilo si právě z této odrůdy vytvořit si pozadí do akvárka.
Pouze v tomto akváriu se mi vyskytuje dlouhá zelená vláknitá řasa, byť v celkem rozumné míře. A teď pozor:z vodovodu mi teče voda o tvrdosti cca 240 ppm ale v akváriu, o kterém mluvím mám tvrdost vody 1260 ppm.
Takže mám zcela evidentně prokázáno, že tato řasa je u mně krmená něčím, co se uvolňuje z této břidlice. Nemusí se tedy jednat o vliv celkové tvrdosti ale o nějaký prvek a já bych řekl vápník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2013 11:43 Muž Ganjamir [87] - CichlidyRe: fido16
Pokud vím tak břidlice je dobrá v tom, že na vodu nemá žádný vliv ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:35 Muž fido16 [631] Re: ludvik
Mě by to též zajímalo s břidlicí zkušenosti nemám ale myslím si že ta vodu neovlivňuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 11:22 Muž ludvik [1082] Re: Ivoš
Co máš za teorii o vlivu břidlice na akvárium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 10:46 Muž fido16 [631] Re: Ivoš
Břidličné šutry tam nemám vůbec. Tvrdost vody mám na 7°
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 17:30 Muž lhajek [1870] - Rostliny
No trochu jste s těmi filtry ulítli od tématu.

Já s vláknitou zápasím už také dost dlouho. Částečně se to vleče pro mou nedůslednost a také nikam nespěchám a když vidím že je řasa na ústupu tak se snažím daný stav udržet ikdyby to znamenalo že se tak té řasy budu zbavovat i několik měsíců. Prostě žádný spěch.

Každopádně na vláknitou mě nejvíce pomohlo přidávat CO2 a to nejlépe konstantně 24/7. Žádné vypínání. Ale mám akva kde nechci CO2 přidávat a tam se také tvoří - zatím v začátku ale je tam a nějak nemám nápady jak na ní. Jedině ubrat světlo, ale aby to skously ostatní rostliny ....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 16:49 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: fido16
Jen tak pro srandu -jak máš tvrdou vodu v akvárku a jestlipak v něm nemáš povícero břidličných šutrů???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 16:44 Muž 150koni [653]
možná si jen výraz předimenzování každý vykládáme jinak. ;-) Pro mne předimenzování znamená dát někde něco co zvládá, nebo unese daleko více než je potřeba.
V mém případě by zřejmě stačil obyčejný bublifuk a vše by třeba bylo v tom nejlepším pořádku, protože by zbytek práce zůstal pro živý rostlinný filtr a nesežraly by všechno bakterie ve velkém filtru. Pak by rostliny prosperovali i bez přihnojování a netvořila se ve velké míře řasa.

Ale to bychom se tady mohli točit dokolečka :-) ... připadá mi že já o koze a ty o voze. Zřejmě jsme se nepochopili, tak to dáme k ledu pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.07.2013 16:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: 150koni
Kdyz mas moc rostlin a nic co je zivi, at mas ci nemas filtr, vzdycky rostlinam dojde vyziva, to je snad jasne. Ohledne dimenzovani filtru, predimenzovany filtr je konina ohledne jeho prilis velke schopnosti zbavovat vodu NH3 a NO2, protoze je v akvariu chces mit na nule. A vic nez v akvariu mas nikdy nepremeni, pac kde nic neni tam ani cert nebere.

Predimenzovany filtr by se dal pochopit i tak, ze je prilis velky ohledne filtracniho media a pak nema dostatecne proudeni pres medium, nebo takovy, jehoz mediem proteka voda prilis rychle. V obou techto pripadech ale nejde o predimenzovany filtr, ale pro ucely nitrifikace spatny filtr. Spravne fungujici filtr se predimenzovat neda. Prikladem necht jsou Hamburg filtry pres celou stenu nadrze, pricemz takova akvaria bezvadne funguji, protoze je filtr funkcni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 14:51 Muž 150koni [653] Re: Designer
Designer napsal: Filtrace predimenzovat nejde, protoze se vzdycky uzivi jen tolik nitrifikacnich bakterii, ktere se maji cim zivit, nezacnou Ti z hladu okusovat sklo.

nevím, nevím jestli je to tak jednoznačné jak píšeš hmm taky jsem si to kdysi myslel ale u mne to bylo takto. Na mé množství ryb jsem měl hodně rostlin a velkou filtrační plochu. Když jsem hnojil, bylo vše v pořádku. Pak jsem přestal a bez podpory hnojení začaly rostliny stagnovat a hnít, protože těch pár ryb nebylo schopno pokrýt potřeby flory. Hodnoty vody co se týkalo Dusičnanů, dusitanů, amoniaku a podobně byly na vítečných hodnotách i po 14ti dnech kdy se neměnila voda. Filtr vzal rostlinám prostě to, co potřebovali. Takže si s tím rostliny evidentně jak píšeš neporadily a já předimenzovanou filtrací a přerušením dodávek čisté močůvky narušil biologickou rovnováhu a podpořil hnitím rostlinek bujení řasy. ... aspoň si to myslím.

citace: 500 litrová nádrž s rostlinami a 30 neonkami nepotřebuje vůbec žádný filtr, protože biologické samočištění akvária úplně postačí.

Teď jsem opět začal hnojit, otrhal jsem napadené a uhnilé listy a rostlinám se očividně začalo dařit. I řasa začala stagnovat. Proto jsem zvýšil počet ryb v nádrži o cca. 50ks, abych mohl omezit přísun podle tebe čisté močůvky :) Doplnil jsem také ryby na řasy aby pomohli v případě další řasové invaze. Ještě splašit okružáky na ty zbytky rostlin :-) Nikde v Kolíně nejsou :-| Že já na ně tenkrát pořizoval ty Helenky tone Myslím, že likvidací těch okružáků jsem k té řase přispěl také. V té době jsem udělal hodně tahů a chyb najednou stydim

Ale každé aquárium je originál a vyžaduje individuální přístup. Co je pravidlem pro jedno, nemusí být pravidlem pro druhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 13:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: 150koni
Filtrace predimenzovat nejde, protoze se vzdycky uzivi jen tolik nitrifikacnich bakterii, ktere se maji cim zivit, nezacnou Ti z hladu okusovat sklo. Jakkoli mene nez se uzivi je spatne, a ze je media zbytecne moc, koho to trapi proti stavu, ze chybi? Biofiltrace je jen dvoji, dobra a nebo spatna.

Druha vec je, ze filtrace muze zneprijemnovat rostlinam dostupnost latek ve vode, ale ony si s tim poradi, pac kdyz tam chci mit ryby, asi nebudu hnojit rostliny prilevanim ciste mocuvky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 13:47 Muž kofejn [963] Re: fido16
Objevila se mi v akvárku taky a rampu mám od začátku. Zatím ji mám jen trochu v přední části nádrže v liaporu a liliovníčku.
Včera jsem ji našel i v 10l miničku růst na bublifuku, a je pořádná. Škoda, že do velkého nemůžu dát krevetky, tam jsou pány skaláry. Do malého je zkusím koupit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 13:22 Muž 150koni [653]
ono je hodě složité vybrat i správnou filtraci, která také může/nemusí být příčinou.

v tomto článku se píše o vztahu rostlin k řasám. citace: Zdravé rostliny - žádné řasy, špatně rostoucí rostliny - hodně řas.
Přestal jsem hnojit a ryby co jsem tam měl to prostě nepohnojili. Tahle citace byla mou příčinou řas.: Jakmile rostliny nerostou vůbec a pouze "uhnívají", řasy mají pré a nic je nezastaví.
www.rostlinna-akvaria.cz/…

no a tady zase zmiňují, že předimenzovaná filtrace má vliv i na rostliny.
www.discus.cz/…

No a potom hledej kompromis :-( akvaristika je piplačka palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 13:00 Muž fido16 [631] Re: 150koni
No jasně ale u toho krevetária. Ale Teď se mi jedná o tu 150tku tu odkaluji ikdyž tam nejsou ryby. Vodu měním pravidelně co týden. Teď ji budu měnit co 3 dny a uvidí se. Je to buď a nebo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 12:53 Muž 150koni [653] Re: fido16
spíše bych hledal příčinu v těch 14ti dnech :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 12:53 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: 150koni
Ono proudeni vody muze byt znacne dulezitou soucasti cele rovnovahy, ktera v akvariu vzdycky neco stoji. Myslim tim hnojeni rostlin, vymeny vody, a take tim myslim to proudeni vody a jeji filtaci. Mne zmirneni proudeni pomohlo a myslim si, ze zapracovat s nim se vzdycky zkusit da, minimalne jako s jednou casti vsech opatreni. Nekomu staci zbavit se jedne veci a rasa odejde, nekdo musi veci vyresit vic... ale vzdyt to vsechno vime, jen co je v kazdem konkretnim pripade to nejdulezitejsi nemusi byt jasne na prvni pohled ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 12:36 Muž fido16 [631]
No zkusit se má vše. Tak jsem dal na výtok filtru rampu a uvidím co bude. Jinak teď jsem čistil krevetárko a objevil jsem tu samou řasu trochu v mechu. Nedávno jsem přidal na intenzitě filtraci tudíž si myslím že za to částečně může i toto. Ale problém může být i v tom že jsem poslední dobou na krevetárko kašlal cca 14dní bez odkalení a výměny vody. Ale přijde mi to že každé akva je originál co funguje u jednoho nefunguje u druhého. 250tka mi šlape v pohodě bez řasy už rok. Ale tady tu 150tku nemůžu nějak rozdýchat dokonce se stydím to sem dát na rybičky jelikož čekám až se to nějak pohne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 10:29 Muž 150koni [653]
Nevím jestli má s touto řasou proudění vody něco společného. Tady bych si dovolil trochu oponovat. Měl jsem obrácené proudění vody, tedy přívod vody přes půdní filtr, takže téměř žádný proud, protože bylo proudění rozloženo pod celým dnem, byl pohyb vody jen nepatrný a vláknitá řasa vesele rostla na mém pozadí od poloviny nahoru, kořenu a kamenech v hojnem počtu. Teď mám proudění obrácené, přívod vody na hladinu s rychlostí 400 l/h, který pěkně hýbe celou nádrží, desetičlenné hejno Parmiček černopruhých a s úsměvem koukám jak nedávájí řase žádnou šanci se rozrůst… naopak ještě mizí. Teď ještě sháním okružáky. Nevím, kde jsem dělal chybu, protože hodnoty vody byly v záviděníhodných hodnotách i po 14ti dnech. Ale vysadil jsem hnojení, rostliny přestali prosperovat tak jak měli. A kde byla vlastně chyba ? Je to jen má domněnka ... Díky nízkým hodnotám a vysazení hnojení přestaly prosperovat rostliny, začali odumírat (hnít)listy. Jelikož jsem v minulosti nasadil na okružáky Heleny, neměl kdo likvidovat odumřelé zbytky rostlin a já neměl čas denno denně tyto zbytky odsávat a trhat. Sem tam jsem prodloužil termín výměny vody.
Je to jedno s druhým… řetězec událostí… všechno souvisí se vším.
Závěrem jen dodám, že biologická rovnováha je velice choulostivá a tam je ta pravá příčina. Nehledal bych příčinu v proudění vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 10:28 Žena sivon [1716] - PlžiRe: Designer
Nevím, zdali omezení proudění pomůže, mám tu superdlouhou řasu v akváriu s halančíky, kde není ani filtr, ani vzduchování, takže v podstatě stojatá voda. Když jsem přidávala PMFE, držela se v rozumných mezích. Teď v létě jsem pořád někde pryč a tak nepřidávám a mohu obden namotávat. Kytky rostou ale velmi dobře. Spíše to opravdu bude v tom vyladění podmínek.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 10:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Vzdycky je to o souhre vice veci, to je jasne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.07.2013 10:04 R Muž romant [28001] Re: Designer
Zelenou vláknitou, tzv. špejlovou, vídávám jak ve svižným proudu, tak ve vodách stojatých a teď si vyber. :-D Klasické konstatování o originalitě jednotlivého prostředí akvarijního, mě zde pasuje nejvíce. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 10:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: fido16
Zkousel jsem kdysi kde co, nepomahalo nic. Az nasadec na vystup filtru (rozsireni vystupu nacpane biomolitanem) pomohl - vyrazne snizil rychlost proudeni vody v akvariu bez nutnosti skrtit cerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 09:50 Muž fido16 [631] Re: Designer
No to jsem taky laboroval. Řasa se mi prakticky objevuje na druhém konci akva kde proudění není zas takové u výustě filtru prakticky vůbec. Zkusím ale na pár dní proud stáhnout a uvidím zda to něčemu pomůže pak dám vědět jak to dopadlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 09:36 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: fido16
Vyrazne pomaha snizeni proudeni vody. Mrkni se, jestli mas nejvic rasy v mistech, kde voda proudi nejdivoceji. Pokud ano, reseni je jasne ;-) . Byva tomu tak velice casto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 09:25 Muž fido16 [631] Re: lhajek
Ano to vím že to není řešení a příčinu se snažím hledat pořád ale zatím bez úspěchu. Už jsem laboroval s proudem v akva s osvětlením zatím bez výsledků. Takže musím hledat dále
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2013 08:42 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: fido16
Když zelená řasa zhnědne tak je s největší pravděpodobností po ní, ale tělo samozřejmě hned tak nezmizí. Chvíli to trvá než se rozloží.
Zatemnění akva na několik dní není řešení problému, ale jen hašení následků. Je potřeba přijít na příčinu a tu odstranit aby to bylo trvalé řešení. Ale to samozřejmě všichni dávno víme, že?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 16

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 39339x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4109-dlouha-vlaknita-rasa-na-rostlinach-a-skle?od=201