Dlouhá vláknitá řasa na rostlinách a skle
Ahoj, je to prosté, odstraň příčiny vzniku té řasy. To jediná rada která lze takhle bez informací o akva a jeho provozu poskytnout.
Starší reakce
Zaloz si prezentaci a vyplň co nejvíce údajů
Starší reakce
Tak konečně se mi to podařilo vyřešit. Naordinoval jsem “ 3dny temna” nastavil osvětlení o 30% min a je klid. Díky bohu.
Starší reakce
Akurát plávajúcich rozkatcov mám na hladine,už nejaky ten mesiac.( Viď prezentácia). Rasa sa mi zatiaľ nerozsiruje. Takze odporúčanie : vynechat Carbon a pridať brutálne veľa rastlín?
Kdyz ti nejde ztlumit světlo, přidej plovoucí rostliny - třeba Růžkatec (Ceratophyllum), ale už tam nelej tu chemii, tzn ani Carbon
Tím carbonem to nezachráníš.
Neviem nastaviť stlmenie, ale začal som svietiť iba 7 hodín. Predtým som dával 9 hodín. Vymenil som včera 50 %vody a spratal tu riasu z rastlín+pridal väčšie dávky carbonu.Dneska je to lepsie. Uvidím čo ďalej. Mám ale pridať viac rastlín? Rozmýšľal som nad leknamy plavajucimi
Starší reakce
Na dně se ti povaluje hodně krmiva a tady bude i možný důvod tvoření řas. Chtělo by to vytvořit prezentaci akvária, aby bylo více informací, pro přesnější radu.
Prosím poradil by mi někdo , co zkusit na tuhle řasu viz. foto. Vodu měním cca polovinu akvárka 1x za 10dní a vždy po výměně se mi začne na sklech a všem objevovat tahle řasa. CO2 dávkuju z bomby PH a všechny hodnoty vody podle testovacího proužku od Tetra v zelených hodnotách. Na řasu pouzívám Easy Life AlgExit , ale příjde mi , že stále ta stejná písnička. 1x týdně zapínám na 24h UV lampu . Svítím pomocí 2x Sinkor LED 20W - cca 9h denně. Filtrace Professionel 4+ 350.
Starší reakce
Těžko říct, třeba sis tu řasu už dotáhl s rostlinkama a jen se jí u tebe líbí. Ono ta řasa si v mechu často libuje. Já jí mám taky v krevetáriu, ale zas na druhou stranu se tam krevetky rády zdržují. Někdy stačí mít místo v akváriu, kde se ti zdržuje bordel pod rostlinami a řasa má hned svoje místo kde se jí bude dařit. To se může stát tam kde se nedostaneš s odkalovačem a není tam dostatečný proud,aby se tam hýbala voda. Ale to podle mě nebude problém u tebe, jelikož to máš čerstvě založené akva a tam jen 3 šneky.
A kde prosím muže byt problem? V nedostatku rostlin nepředpokládám, v moc silném a dlouhém svícení? To se mi taky nezdá..
Ano, máš tam zelenou vláknitou řasu.
Podle mě je to řasa, dlouhá, ale nevím, jak se jmenuje...
Dobré je mít na špejli přidělaný mezizubní kartáček a namotávat na něj všechno co tam nepatří.
Takže ty malé vlásky jsou nové výhonky mechu?
Nevím, jestli je to dobre vidět, ale opravdu se mi to jeví jako vláknitá rasa. Mám z ni velký respekt.
Asi jsem slepý a nic nevidím ale evidentně ti tam roste ještě jiná rostlina což je u mechu dost běžné.
Zdravím, zřejmě se mi v akváriu začíná tvořit vláknitá řasa (jen na mechu, zbytek akvária je čistý). Dokázal by mi někdo poradit co udělat, abych to zachytil takto v zárodku? Akvárium je založené 10 dni, hustě osazene plevelem - řečanka guadalupská, jávský mech, plovoučky - limnobium, salvinia. Jedna se o 20l kostku. Je bez filtru, pouze topitko a světlo. Jsou tam zatim jen 3 sneci, ještě se zajíždí. Světlo podle mě prepalene nemám - jedna se o chihiros se stmivacem, takže jsem ještě ubral. Svítim 8 hodin s 2h přestávkou. Kde muze byt problem? Moc diky!
Starší reakce
Klidně stáhnout večer intenzitu, ale svítit dlouho. My to máme k televizi místo lampy do 22
Mám rád Hygrophyly, krásně zakoření, rostou tak akorát, dobře se množí a líbí se mi. Momentálně vede Hygrophila angustifolia viz fotka, ale i jiné jsou pěkné.
Klidně můžu poslat zásilkovnou nějaký prostřih, stačí kouknout do prezentace.
Porost třeba čeho, nějaký tip?
Mám tam i tylomelanie, je třeba tomu kytky přizpůsobit, rádi je žerou a musím tam nějaké klacky nechat, ty žerou taky
Oki, zase svícení zvednu, je pravda že je stejně večer doma tma.
Ono to chce čas, podle toho, co píšeš, máš živin až až, takže světla víc, ať mají šanci to kytky vyčerpat.
Krevetky se krásně schovají do porostu, to samé Panceřníčci, bylo by lepší zaměnit klacky za porost
Pak je po starostech,a až tomu tak bude, můžeš je tam začít zkoušet vracet.
Hnojit sem začala, když se řasa objevila ve větším, pár měsíců zpátky, už dva měsíce zase nehnojím.
Svítila jsem 12, stáhla jsem to na 8, podle mě to ničemu nepomohlo.
Nemám na to teďka to vyndat, filtrující krevety by se neměly kde schovávat po svlékání, bydlí pod tím pancéřníčci, musím to něčím nahradit. Kouknu na burze na něco podobného rozměru, až pojedu, ale teď prostě ne. Navíc po dnešní výměně vody má akva jen 24, doma nám nejde topení a topítko tu litráž vůči 17 stupňům doma prostě nedává.
Nehnojit, svítil bych 12 hodin, snažil se nepřekrmovat a pravidelně měnil vodu. Časem se to musí ustálit, pokud ne, klacky ven, za mě bych je vyndal hned
Jsem tu zpět. Rostlinám se daří víc než obvykle, limnobium vyhazuje růžice, které poprvé nechřadnou, najas se zdvojnásobuje závratnou rychlostí, kryptokoryna vyhodila tři dceřiné oddenky plus mateční má asi tři nové listy, anubias pokvete. Dokonce nechávám na hladině i kusy okřehku, aby teda ty živiny odčerpával. Poprvé má akva rostlinnou hmotu tak 50% a nikdy jsem neměla víc zelené vláknité řasy, na dřevě, v najasu, v anubiasu,...
Už jsem upravovala dobu svícení, větší/menší výměny vody,... a za svoje trable šťouchání do všeho mám k tomu ještě ruduchu
Kterou variantu mám zkusit teď? Jasně, teď trochu překrmuju, ale o to delší hladovky pak dávám, když to přepísknu.
Začínám podezírat jedno z těch dvou velkých kusů dřeva, že to prostě celé kazí, ale nemám teď na to to vyndavat a překopávat.
Starší reakce
- výskyt této řasy je především v letních měsících
- důsledkem je delší doba přirozeného světla v kombinaci s osvětlením akvária (případně přímé sluneční světlo dopadající na akvárium)
- poměrně často je tento druh řasy zaveden do akvária novým druhem kytek z velkoobchodu (problematika rostlin pěstovaných ve skleníku)
- nejde o nic fatálního, k likvidaci je dostačující špejle v kombinaci s Peroxidem
Tohle mám taky. A řasokouly jsem míval. A do toho dlouhá zelená.
U mně to v tom mechu vypadalo dost podobně. A na různých věcech jako filtr se dělají takový sytě zelený vlasový porosty a vypadají úplně jako řasokoule. Ale je možný, že je to taky jiná řasa než řasokoule. Každopádně řasokouli už raději nikdy více.
Mno to je ono, co je ta příčina ale. Proud ne, světlo ne, hnojení asi taky ne, protože jsem zkusila začít a je to akorát tak horší
Mně to krevetky vůbec nežerou. Proud na to neměl vliv. Stín také ne. Ta mrcha má výdrž.
Řešil bych tedy příčinu.
Oki, zatím sem to přendala do kýble, netušila jsem, že je toho mechu na opravdu půl kýble
pak ho někdy zkusím přebrat a zkontrolovat. Nechala jsem tam teď jen najas, v akva se dělá proud, tak to nechám projet a uvidíme. Třeba se ta řasa po odebrání řasokoulí a primárního zdroje v mechu spraví, a pokud pak budu chtít, můžu zkusit mech narvat ke krevetám na údržbu. Jen jich na to mám málo
Mně se v mechu taky dělá řasa, nevím, jestli je z řasokoule nebo je to nějaká jiná řasa, trošku to vypadá na řasokouli. Čas od času tu hodně zasaženou část odtrhnu a vyhodím a zbytek nechám a ten si vesele roste dál. Od poslední akce ten mech nějak ožil a dorostl do původní velkosti během pár týdnů, je v něm teď i minimum řasy, ale předpokládám, že to se časem změní.
Pokud je zasažený už celý mech, tak si myslím, že mu není pomoci, pokud je tam zdravá část, tak tu špatnou vyhodit nebo dát těm řasožroutům, jestli jim teda bude chutnat i s mechem...
Má smysl zkoušet ten mech zachránit? Díky explozi najas a menšímu proudu a řasokoulím v akva se té vláknité mrše daří brutálně a mech už není mech ale řasa s částí mechu. Překvapivě nehnije teda.
Přemýšlím, že to z akva vyndám, zkouším si dovypěstovat nový, u krevetek s řasou dobře pracují.
Jen otázka, jestli se ten mech vyplatí nějak zachraňovat a jak, protože savo nepřežije, peroxid možná,...
Starší reakce
Také jsem se s ní měsíc pral, kupodivu byl problém v hnojení, stále jsem myslel, že mám málo dusičnanů a hnojil jak blázen, pak se ukázalo, že byla chyba v kapkovém testu. Změna intenzity a proudu s řasou nic nedělala. Pomohly až větší výměny vody s častým čištěním předfiltru, který zachytával odumřelé kytky, plus vysazení hodně rychle rostoucích rostlin. Ken zkušenost, že ne vždy je tahle řada způsobená nedostatkem dusičnanů, ale i naopak přehnojením a blokací prvků.....
Na vláknitou řasu jsem svítil zhruba 12 hodin a to dost intenzivně. hnojím Bioflor Master a hlavně dusík. Jestli tam nemáš také málo CO2. Dej to Krevetárko do prezentace a fotky.
Koukám, že jsem se tu ve 2018 ptala na tu samou řasu, v tom samém akva. Od té doby je tam jiné světlo, jiný filtr, jiné rostliny (krom anubiasu) a jiná osádka, ale řasa a problém stejný.
Podle mě od té doby, co jsem vyměnila světlo z krytu za Z series LED 60cm tak mi začal problém s vláknitou řasou. Paradoxně je tohle světlo v krevetkárku, kde jí nechávám volně bujet, mám z ní koberce a nikde není tak dlouhá jako tady. V tomhle akva je Sinkor LED 60cm 20W na třetí nejnižší stupeň a situace je stejná, jako tu v nějakých fázích za posledních X let byla.
Mám všude, v kytkách, v molitanu, v proudu, dlouhé tenké individuální pramínky zelené vláknité řasy. Odmotávám špejlí, je toho plná egeria, na anubiasu to není, ale kosokvět je tím prorostlý, v chuchvalcích to roste na molitanu. Není to na skle, není to na dně, není to na dřevě. V obou případech byla v akva cladophora, kterou jsem tedy tady vyndala z tohoto akva v dubnu. Někdy v únoru jsem zvýšila svícení z 6 hodin na 10, jestli to něco udělá. Proud jsem střídavě snižovala/zvyšovala, jsem na nejvyšším zaškrcení atmanu, nikde se nic nehýbe. Akva je plné růžkatce, který ale občas hnědne, kosokvětu, anubias, ludwigie (nejsou zasazené, jen krouží po hladině), okřehek a nově i jávského mechu. O ten se bojím nejvíc, vím, že když se zařasí je to nevratná cesta do koše.
Chci se té řasy zbavit, protože mezi zařasenými kytkami ryby neplavou a snižuje se tím prostor. Údržbu standardně dělám co týden 30%, posledních 10 dní ale dělám co dva tři dny. Krmím špetku, mám clithon šneka, mám levatky. Řasa je neměnná, myslela jsem si chvíli, že je to dobré, a pak jsem si všimla, že uprostřed akva je shluk růžkatce anubiasu a kosokvětu, který řasa drží v cucku, že jen není na okrajích. Dneska jsem po výměně cvičně aplikovala úplně první hnojivo do tohoto akva. Jak dlouho mám počkat, jestli hnojení něco změní? Apropos jak často případně hnojit, stačí jednou za 14 dní?
Starší reakce
Tak jsem si empiricky ověřil, že zelenou vláknitou řasu kromě Japonik velice efektivně a rychle čistí i Sulawesi krevetky Caridina caerulea (Blu Leg Poso). Až mě překvapilo, jak rychle to zvládly, kam se hrabou siamské parmičky nebo jiné ryby.
Starší reakce
Jo však já tě nekárám nebo něco podobného, jestli to tak vyznělo, tak se omlouvám.
Nápodobně.
to mě jen tak napadlo
já beru určitý počet řas za chtěný a přírodní, prostě "ekologický"
Já myslím, že při vláknitých řasách je jedno kolik je rostlin (vypozorováno). Donesl jsem si ji taky s rostlinou, no a dal do kelímku na okno a pozoroval, jak roste a fotosyntetizuje. V kelímeku byla voda z kohoutku (rozbor v mé prezentaci) a daná řasa. A z nepatrného ždibku zaplnila plný 100 ml kelímek za nevím jak dlouho.
Jeden čas jsem jí měl taky v jednom akva, tuším v malé louži teď už nevím, byla v proudu a na stonkových kytkách kousek od hladiny v největším světle, zbavoval jsem se jí pořád do kola 1x týdně při výměně vody, ve finále jsem ty stonky sestříhal a od té doby jsem jí neviděl
měl někdo vláknitou v akva bez rostlin ?
Když jsem měl akary, skaláry,perlovky s jednou valisnerkou tak jsem časem měl ruduchu ale zelenou nikdy.
V akva bez filtru a bez bordel vody roste taky.( zelená vláknitá)
Já ji dostal ( jako asi každý druhý) na rostlinách.
Ahoj, první věc, co můžeš udělat, je zjistit, jakou máš vstupní vodu...nejlepší info z vodárny nebo rozbor ze studny. Točení řasy na špejle řeší následek, ne příčinu, tak že rozhodně nevede ke dlouhodobé změně stavu (a mimochodem...je to pěknej opruz).
Pak se uvidí, co by mohlo pomoci...u mě třeba pomohlo míchat hodně tvrdou a mineralizovanou vodu z M.krasu vodou z RO...řasa postupně zmizela. Dokonce se teď, po delší době, objevil trs řasy na světlém místě, ale hned se o něj postaraly krevetky
Skleněná baňka, kousek mechu do toho zalét trochou H
2O
2 (tentokráte jsem si neodpustil dolní index
) Hadička a na konci lipové dřívko, chvíli to bublá (cca 0,5 hodiny) a řasa byla bílá a trochu zkřehla.
AU jsem použil do čajových sáčků (nic lepšího jsem nenašel, co by se do půl litru vlezlo). Vláknitou jsem měl jen ve dvou pokusných akvarkach - Kolumbie (AU podané na styl do punčochy) a podobná nádrž na přebytky (aplikace O2)
Přidat reakci
[1] ...... 16
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 39464x