Skaláry - rozmnožování, odchov
Jakub napsal:.. Cetl jsem ze budou jeste doplňovat a obměňovat jikry (dobrý za špatný) ..

Kde si to četl? Takový nesmysl jsem ještě nečetl.


Tady jsou
Jsi si jistý tím pohlavím?
Doba kladení jiker je k rozpoznání pohlaví ideální. Kladélko i papila jsou zduřené a snadno rozeznatelné.

No, ta druhá samice to těžko oplodní, takže není, co separovat.
A po jake době je mám odseparovat do zvlast nadrze ? Cetl jsem ze budou jeste doplňovat a obměňovat jikry (dobrý za špatný) a pak za 2-4 dny dojde k lihnuti. Tak kdy jakoby skonci to kladení ? Jikry jsem objevil dnes ráno.
Díky
Úplně klidně to můžou být obě samice a třít se společně. Už jsem je tak taky měl.
0 11.01.2021 08:26 Jakub – Skalára
Zdravím. Stalo se mi poprvé že jsem dnes ráno objevil jikry skalárů. Rodiče jsou urcite Ti dva, kteří se motají okolo ?
Jeden chovatel mi totiž před měsícem zarytě tvrdil, že tohle jsou samice :-/
Děkuji mic
Starší reakce
A já myslel, že jsou ještě pod zákonem

Mladé? Tyto barevné šlechtěné formy se třou běžně už v sedmi měsících.
Díky za ujasnění,jsem v tomhle začátečník a hlavně mi přišly ještě mladé. Občas zobne,ale spíš odhání zbytek.
Skaláry. První výtěr mnohdy sežerou.Taky jikry čistí.Vypada to jako by je požíraly. Panceřničci kladou jikry nahodile po celé nádrži.
0 02.01.2021 17:24 Brodys – Kdo je otec/matka?

Je tohle dílo skalár nebo pancéřníčka a ony jen pečlivě požírají?

Starší reakce
Měkká voda -to je parametr asi jako bych Ti řek - je to tam jak je ten patník , vedle něj stožár a kvete tam pampeliška
uhličitanová tvrdost a vodivost jsou ty parametry co Tě mají vedle PH taky zajímat , snižovat PH COčkem pro vývoj jiker- nemyslím si že je úplně v pořádku - tedy pro ty jikry
nízký obsah dusíkatých sloučenin hraje taky svou zásadní roli
když koukám na foto s tím potírkem - myslím ten binec na dně ve kterém se válí - rozhodně taky není v pořádku- hygiena v nádrži s odebranými jikrami- poř. rozplavaným potírkem , je další zásadní věcí - protože tady nejsou rodiče , kteří se starají o čistotu jiker popř. tetelícího se plůdku, neustálým "ovíváním" ploutvemi a čištěním tlamkou
Pod příspěvek Kawy se bez rozmýšlení podepíšu , jestli je tady někdo ,kdo vývoji jiker rozumí , tak to nejsme my ale ryby - takže pokud neznáš výše uvedené parametry vody, nebo je nejsi schopnej upravit , nech péči o jikry na rodičích - má to mnohem vetší šanci na úspěch.
Nehledě k tomu, že je opravdu rozdíl pokud se chovný pár o jikry stará nebo jsou odebrány.Péči rodičů nelze ničím nahradit.
Prašan napsal: Protipliesňové prípravky netreba používať vôbec ak je voda vyhovujúca a čo do parametrov v poriadku.
Platí to slovo "pokud" ... a protože už tu vodu trochu znám, není tak úplně ok, a proto jsem se ptal. Ideální vývojová voda to asi nebude... Navíc pokud líhneš na listu, tak s sebou neseš do nádrže i řadu potenciálních problémů. V tomto případě je chemie rozhodně vhodná.
Měkká voda (východ Prahy), CO2 z bomby=>PH 6,5, hromada rostlin. Teplota původně 23°C, teď zkouším 25°C.
On není problém při případném příštím pokusu parametry vhodně upravit - když se dočtu, co ideálně chtějí.

Ale tenhle jsem ještě nezatratil, nějaký mrňavý potěr tam je, tak uvidím a začnu chystat artemie.
Já myslím že Tvůj problém bude vývojová voda a ne desinfekce , jaké máš parametry u jiker ?
Protipliesňové prípravky netreba používať vôbec ak je voda vyhovujúca a čo do parametrov v poriadku.
Jenže ten echinodorus jich má jen pár. Ve velkém akva mám jeden, co jich má tak 50, tak tam mu jich klidně polovinu odlámu

Ano, je to otázkou priorit a ten echináč má před jikrami prioritu, jikry se tvoří snáze

Akorát jsem teda zjistil, že podle všeho máme z burzy v lednu 3 samce a jedinou samičku a doma byl jeden samec, takže docela špatný poměr a musím je mít rozházené do tří akvárek, aby se nervali

Stačilo odlomit list s jikrama.

To si budeš muset zvolit priorioty.

Na tom se píše, že škodí rostlinkám. A já nechci ten echinodorus zahubit, když už jsem ho vytáhl z původního akva a teď živoří s kořeny volně.
Jedině Kapušanský

Ano - ruce a pinzetu k oškrabání plesnivých jiker

Zkusil jsem tam kápnout poloviční dávku Preventinu a nějak to nestačilo. Tak při případném příštím pokusu zkusím něco jiného.
Hele používáte nějaký protiplísňový přípravek?

Další pokus. Tentokrát jsem je odebral rodičům (minule stejně neuhlídali zaplísnění) a přemístil do vlastní 54l s vodou z původní nádrže. Filtr dělá trochu proud (proti bližší stěně), pod jikrami bublátko, teplota asi 25°C, PH asi 7. A uvidím, jak to dopadne

Předchozí 4 pokusy selhaly, tak jsem zvědav. Ancíky odchovávám běžně, pancéřníčky Corydoras už jsem odchoval taky, živorodky a krevetky ani nepočítám... Na řadě jsou skaláry

Všude je tolik informací, od kdy začít krmit....jen chtít a hledat. A učit se pravopis....

velká určitě nebude. poprvé krmit až budou všichni plavat, takové to poskakování po dně není ještě plavání. malé skaláry plavou většinou volně ve sloupvci v hejnu. Artemie ze začátku opravdu málo. jestli žerou nebo ne se pozná podle oranžových bříšek. Pokud zbyde nějaká artemie na dně je dobré jí odsát.

Dobrý den, tak je to týden co skaláří nakladli jikry. Včera večer se ještě tak pohupovali na dně a dnes ráno už začali plavat. Dal jsem jim tam hned žábronožku, ale zdá se mi že ji nežerou, nemají ani snahu se do toho pustit. Myslíte že potřebují ještě chvíli na to rozplavání, nebo je pro ně žábronožka moc velká? Děkuji.
Starší reakce
Tak dík za rady bublinky mám na max tak hadicku když tak přiškrtím jinak jikry zbelali jen 2 zatím
Acriflavin jsem tu teď našel tak tam trošku dám.
Bude třeba nahradit také péči rodičů (odstraňovat průběžně neoplozené či nevyvíjející se jikry co zbělají - napomůže špičatá špejle s trochou šikovnosti a pipeta). Doporučuji umístěný kamínek utlumit a nechal jen lehce bublat aby kolem jiker mírně proudila voda, nevím, jestli ta fotka mate nebo je ten proud bublin moc velký....
Preventivní dávka nějakého přípravku (akriflavin či podobná účinná látka) je také vhodná.
Držím

Starší reakce
Až budu mít zase moc potěru, tak zkusím tentokrát pramičky. Třeba budou odolnější.
Krmím skaláry taky potěrem pávčat a nikdy žádný problém nebyl. Naopak se mi jeden aktivní skaláří mlaďoch přežral živýma patentkama a druhý den bylo po něm.
To je toto "240 l diversa akvarium"?
Tak pávčaty to rozhodně nebude asi bych hledal jinde třeba filtraci a kvalitu vody a PH.

Ahoj, mám společenské akvárium jsou tam i paví očka a potěru je fakt dost. Už 2x jsem koupil 4 ks skalár a vždycky když vyžerou malý paví očka tak během pár dní všichni skaláři umřou... Proč? 240l akva.
Starší reakce
No není, lépe odvodí mláďata do větší velikosti.


Třikrát neúspěšně se mi vytřely skaláry v dočasné nádrži jen s anubiasy, přemístil jsem je do rostlinného akva s CO2 a rázem se pokus povedl. Už mrskají ocásky, mám tam trochu proud, tak jsem rodiče přestěhoval do vedlejšího akva, aby je ze stresu nesežraly. Je tam jen pár šneků (teď jsem jednoho záškodníka z listu eliminoval do jiného akva), tak to moc neřeším.
Co s mrňaty v rostlinné CO2? Nebo je mám odlovit do nějaké malé odchovny jen se vzduchováním? Případně jim klidně můžu třeba na měsíc nechat toto akva jen pro sebe. Už líhnu artemie. Ale jestli na ně není 200l zbytečně velké

Starší reakce
Stáva sa to.Najčastejšie, ak je starší samec od samice.Niekedy i u mladých párov ktoré sa učia starať.
Stává se to, ikdyž většinou je to opačně.
Nazdar kolegové. Už se mi po několikáté stalo že se skaláry vytřely, ale v mojí nádrži to neodchovají. Skrz dvě veci. První je jsou to zatím mladé a většinou to sežraly a pak druh akva. Je to prostě společenské akva. Každopádně teď se mi naskytl zajímavý výjev. Skaláry mají jikry na spodní straně anubiasu. Hlídá sameček a ten odhání i samici. Zřejmě aby nežrala jikry. každopádně i ta samice hlídá větší perimetr. Jakmile se však přiblíží k jikrám, tak ji samec zažene. Setkal se s tím někdo?
Starší reakce
Áno stať sa môže.Z vlastnej skúsenosti viem,že takéto divoké úniky robia skôr ani nie pred sokom ale akvaristom.Skaláre sú strašné stresman ryby.Pár krát keď som sám urobil okolo akvária pohyb čo ich vyplašil,tak sa udierali do skla - dekorácií,preskakovali mi pozadie,vo hnali sa do takých štrbiniek,že som ich musel ručne vyťahovať.Niekedy zase stačí,že susede o poschodie vyššie niečo spadne na zem a už je u mňa pri divokých skalároch panika.Raz som tak prišiel z práce a samec bol zakliesnený medzi stenou akvária a koreňom obrovského anubiasu čo tam mám.Tam uhynul,než som dorazil.No ani to čo píšeš nevylučujem.
U altů se bojím, že to až tak vyjímka není. U toho známého se to dělo systematicky.
Stát se muze cokoliv. Ryby umí překvapit. Toto je ale jen vyjimecny případ. V zásadě je to jak je napsáno níže.

No bohužel jsem i na vlastní oči viděl, jak jedna skalára, sice nepřímo, zabila druhou. Dominantní samec při souboji tak zahnal druhou rybu, že se pokusila vyskočit na hladinu, praštila se do krycího skla a mrtvá padla ku dnu. Myslel jsem, že je jenom omráčená, ale bohužel.
A o altech jsem taky už slyšel, že se navzájem dokážou pozabíjet, když jdou do tření.
Ani dva nebudú strádať.Často sa takto v chovniach držia,no je pre tieto ryby prirodzenejšie byť v skupinke.V prírode sa počas prípravy na trenie pár oddeluje od ostatku húfu a až po odchove poteru sa vrátia zase k skupinke.Skaláre nepreferujú jediného partnera.Nemajú problém, ak sa im znepáči ísť k druhému.Alebo ak jedna ryba uhynie.Nie všetky spárované ryby sú v pohode.Niektoré ,,manželstvá,, sú rozhádané stále.

Přidat reakci
1 ...... 41
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38917x