Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 21:02 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: Urtman
pročítal sem, ale asi ne dost, tak se omlouvám. Ani ta krychle mi nepřijde zrovna ideální ale mělo by to stačit. Za mě taky rozhodně nerozdělovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:54 JoKa Re: marinmil
Nerozděluj nic...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:51 marinmil
jo jenom vytíračka na dospělé skaláry mám akva 70 výška 50 délka 50 hloubka je to taková krychle takže mám tu nádrž nechat tak jak je nemám ji rozdělovat pro jeden pár stačí ne :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:47 JoKa Re: Hansel
Roluj dolů a dočteš se, že by to měla být pouze vytíračka... Aspoň teda doufám!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:46 JoKa Re: marinmil
Rozdělovat rozhodně ne, je to už tak dost prťavé...
Doufám, že je máš kam dát po vytření (myslím dospělce), že to je pouze vytíračka, toto není akva pro chov skalár!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:45 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: marinmil
Do takového akva skalára nepatří hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:13 marinmil
pár budu mít od jednoho chovatele a rozměry jsou 40 výška 60 délka 25 hloubka má to cenu rozdělovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:02 JoKa Re: marinmil
jak velké rozměry mají bít
Hlavně do skla nemlať, rozbiješ si ho... :) Ale poradíme ti, jaké rozměry mají být...

doprostřed mohl dát obdélník a rozdělit to na dvě akva
Pokud ostatní rozměry nejsou titěrné, tak ok, nic nezkazíš, ale podle mě zbytečné a nedělal bych to...

že si koupím pár jsem přemýšlel už minulý rok
Jo kámo, čti... Běžně prodejné skaláry si pohlaví schovávají. Nepoznáš to, dokud se nezačnou třít a třít se nezačnou, dokud nesestavíš pár a pár nesestavíš tak, že vezmeš holku a kluka a teď se po**rte... Jak říkám, čti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 20:01 borel Re: Urtman
Moje reakce byla skutečně asi na jiné vlákno, tam co bylo to foto s prosbou o určení pohlaví. Samozřejmě že nic na tomto světě neplatí na sto procent. V jednom akva mám deset skalár tři samičky a zbytek samci. samci jsou skutečně o dost větší. Ale respektuji jiný názor. Nic ve zlém, hlavně že z nich máme radost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:48 marinmil
o tom že si koupím pár jsem přemýšlel už minulý rok ale řekl jsem si že si o tom budu ještě číst ale už jsem se rozhodl že si je koupím mám je obědnané skalára gold tak snad se jim u mě bude líbit :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:46 marinmil
tak snad se jim tam bude líbit pak sem přidám fotku nádrže ještě jestli bi mi někdo poradil jak velké rozměry mají bít já mám akvárium vysoký 40 cm a napadlo mě že bych doprostřed mohl dát obdélník a rozdělit to na dvě akva ale nevím co vy na to :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:45 JoKa Re: marinmil
Neber to jako dogma, je to jen to, co jsem zrovna měl doma po ruce, tak jsem to provrtal, protáhl skrz přísavky a vyřešeno...
A k tomu vybírání, z vlastní zkušenosti ti povím, že si vyberou to, co nejméně čekáš... :) Třeba filtr... :-)

PS: víš co dál? Jak je krmit a naložit s nimi??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:42 R Muž romant [27987] Re: marinmil
Však jasně, všichni se učte. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 19:40 marinmil
tak to promiň ale mě už to nedalo a musel sem se zeptat :-) takže to asi udělám ze škrabky a tý cedule zákaz vstupu já budu dělat nádrž a chci jim tam dát kužel list a vše co se dá aby si mohly vybrat bude to můj první pár :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 18:52 JoKa Re: marinmil
Fotka k příspěvku Ty jsi mi teď ukradl nápad! Před necelou hoďkou začalo tření a já chtěl dát tuhle fotku a napsat: Kdyby někoho náhodou mrzelo, že venku je teplo a autoškrabka leží ladem v přihrádce, nabízím alternativní využití...

PS: ceduli "únikový východ" mám na druhé straně akva pro druhý pár...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 18:23 R Muž romant [27987] Re: marinmil
Měl jsem je třeba i v podobě listu v rozebraný plastový rostliny, nějakej pěknej P.R.C. echináč a je to, nebo kousek slabý plastový destičky, určitě se něco najde, ideál je obdelníkový tvar přichycený do přísavky na skle, masměrovaný šikno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 18:20 marinmil – poraďte
poradí mi někdo prosím chtěl bych se zeptat z čeho vyrobým třecí list popřípadě kde ho mám koupit děkuji za odpověď
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 18:05 JoKa Re: Ic3man
Za rady nemáš zač. Jsem rád, že to klaplo. A teď k tvému dalšímu dotazu...

To, že si střihli trojku se mi také stalo poměrně nedávno a také mě to překvapilo. Psal jsem to sem a Roman mi odpověděl, že je to běžné, že se to stává. Ty jsi další důkaz, že to není nic mimořádného...
K tomu odchovu, Roman byl velice stručný, ale má absolutní pravdu... Normálně by rodiče, po vykulení plůdku, našli v akva nejbezpečnější místo a tam je přenesli. Jenže ty tam máš ostatní ryby a tak je s největší pravděpodobností sami požerou. Už jsem měl 5 výtěrů, na které nebylo prostě místo, nechal osudu a přeživší 0. Kdyby náááhodou nějaké to mladé přežilo a rozplavalo se (další tvůj dotaz), čemuž nevěřím, tak je stejně nerozkrmíš. Bez artémky ti pochcípají hlady v hromadě prachového, mraženého, nebo jakéhokoli jiného žrádla...
Jednou se mi stalo, že nebyla artémka k sehnání (výmluvy, prostě jsem nebyl připraven), objednal jsem přes web a než dorazila, zkoušel jsem krmit vším možným. Pošta se sekla a já jsem z 80 vajec odchoval 4 kusy (fakt jsem zkoušel všechno možný, mražené jsem přes síto dělal menší, prostě vše) a z těch 4 přeživších kusů vyrostli, nekvalitní stravou, mrzáci, které stejně ve finále skončili v tlamách rodičů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:46 R Muž romant [27987] Re: Ic3man
Těžko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2014 17:45 Muž Ic3man [0] Re: Urtman
Mnohokrát děkuji za rady s výměnou vody o 2-3 st. chladnější jakmile jsem to provedl, tak do dvou hodin +- se začali skalárci třít. Nicméně pozoroval jsem divný jev a to dvě samice kladly jikry a jeden samec oplodňoval :)
A teď následující další otázky ( všechny se vesměs točí kolem zásadního problému kam s nimi, není ani další AQ ani vzduchování nic ) takže :
Přežije potěr ve společném AQ a bez krmení artémií ?

děkuji za odpověď
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2014 11:28 radim
ona to byla nejspíš rekace na rok 2007 hmm
ale aj tak bych moc chtěl vidět mladou skaláru (prodejní velikost) s tím hrbolem :-) jak píše urtman, starší skalára má hrb na hlavě, at je to ♂ nebo ♀
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   04.01.2014 10:20 JoKa Re: borel
Nevím sice na jaký dotaz reaguješ, ale promiň, nemůžu souhlasit...

To, co jsi popsal, jsou pouze orientační určovací znaky a jsou silně nepřesné a kolikrát až zkreslující...
Víš kolik už jsem viděl samic s něčím, co nápadně připomíná tukový hrbol a byla to holka? Dokonce mi jedna taková plave v akva...
A ta velikost (že samice bývá menší), také neplatí vždy, ne každý vyroste jak má. Opět v mém akva jsou dvě samice a obě jsou suverénně největší ryby, co tam plavou...
Abych to shrnul, pohlaví s jistotou určíš, až v době tření, podle papily, jinak se pouze můžeš domnívat, ale jistotu nemáš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   04.01.2014 10:10 borel Re: Horác
Podle tukového hrbolu se dá samec poznat celkem spolehlivě už v mládí a ještě podotknu že samička bývá menší než sameček. Není to žádná věda, ten sameček má hlavu opravdu trochu jinou. Pokud jich budeš mít víc určitě si rozdílu všimneš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 23:05 harbe Re: harbe
A navíc jikry byly ošetřeny přípravkem TeraP proti plísním a bakteriím od Aquaru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:52 harbe Re: harbe
Koukal jsem, ale nic nevykoukal...nepozoroval jsem nic zvláštního. a navíc vodu odsávám ode dna, tak bych ho nasál v první řadě ne? Pokud se teda zdržuje u dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.01.2014 22:43 Muž rriki [818] - CichlidyRe: Urtman
Tak si vem pořádnou baterku a posviť si tešně nad dno.A tahle mrcha Tetrahymena dokáže těžce potrápit i chovnýho diskouna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:41 harbe Re: Urtman
akva má cca 20 l, měním vodu cca 3 l denně, filtr molitanový. je pravda, že voda je trošku zakalená, ale ne nějak moc. Krmím pouze artemií
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:37 JoKa Re: LiborSprysl
Nálevník by byl vidět ne? Neříkám, že vždy, ale při nasvícení baterkou je docela dobře vidět...
No a navíc, není 11 dní starý potěr na nálevníka už moc velký??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2014 22:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: harbe
Pokud to není vývojová vada, může tam být dravý nálevník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:13 R Muž romant [27987] Re: harbe
Máš tam vzduchování, filtr, měníš jim vodu, jak často?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:08 harbe – hynoucí potěr
Zdravím,
měl bych dotaz na zkušené akvaristy. Vylíhli se mi skaláry, rozplavali se, začal jsem je krmit artemií. Krásně žerou, mají plné bříška oranžové barvy , ale mám problém s tím, že neustále nějaké zůstávají mrtvé i s plnými břichy. Krmím cca co 7 hodin a před krmením odsávám zbytky a to vč.mrtvých prcků, bývá jich cca 5-6 ks. Nevíte čím by to mohlo být?Děje se to od rozplavání až do teď. Už mají cca 11 dnů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 21:51 JoKa Re: Ic3man
Tou chladnější vodou jsme oba mysleli nechat topítko tam kde je, na těch samých stupních a vyměnit 1/3 vody s vodou, která bude mít o 2-3 stupně méně, než máš nastaveno... Toto zopakuj klidně obden 2x a uvidíš...
Má to simulovat období dešťů, kdy se v přírodě normálně vytírají...
Ano, ta nezkušenost bude tím hlavním "problémem"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.01.2014 21:50 R Muž romant [27987] Re: Ic3man
Tím, že tu teplotu srazíš, evokuješ období dešťů v přírodě kdy teplota vody klesá a množství potravy stoupá a proto si to pamatují a vědí, že to je ten správnej čas, ale tutovka to bejt nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 21:46 Muž Ic3man [0] Re: Urtman
No spíše to bude nezkušeností páru. Jsou cca roční +- . CHladnější vodou, vždycky jsem myslel obráceně .. momentálně mám 26st. Uvidíme,ale příprava (očista listů) a napařování trvá už tak 14 dní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 21:35 JoKa Re: Ic3man
Tak na tohle ti odpoví opravdu přesně fakt jen vědma...
"Přípravy na tření" jsou u každého páru silně individuální. Momentálně mi ve společenském plavou "funkční" (vytírající se páry) dva a jeden z nich začne očišťovat a ten samý den je nakladeno. Ten druhý pár se připravuje zhruba tři dny, ale to proto, že je mladší a nemá tolik odchováno...
Ve hře je mnoho faktorů, mimo jiné podmínky v akva, sehranost páru, teplota a spoustu dalšího...
Výměnou vody za chladnější by si je mohl popohnat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 21:33 R Muž romant [27987] Re: Ic3man
A třeba je to i přejde, to nejsou stroje naprogramovaný, to máš různý. Vyměň jim vodu za trošku chladnější, tak o 3 stupně a uvidíš co to s nima udělá.
Edit: Tedy mám na mysli, tou výměnou tu teplotu o ty 3 stupně srazit a nechat bejt zase nastoupat na teplotu jakou máš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 21:30 Muž Ic3man [0]
Ahoj lidi,
chtěl jsem zeptat : Již několikátý den pozoruji jak si skaláři očišťují list a stále nic :( Samec se samici místo pečlivě hlídají,ale žádná změna ... jak dlouho trvá,než konečně nakladou jikry ...

Dík za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   31.12.2013 05:12 Muž LiborSprysl [9015]
No tak abychom se na senzaci, která asi vůbec není žádnou senzací podívali trochu detailněji...pokud si to srovnáme časově, tak bych tak řekl, že Lucie byla pravdě velmi blízko, ne-li se trefila....29.12.V extra nádrži se mi vytřel sehraný párek skalárů a 2 dny se o snůšku vzorně staral. Dnes ráno ještě byly jikry na svém místě ale asi tak za 2 hodiny už na listě nebyla ani jediná. Zato na sousedním anubiasu je list plný jiker....píše Ivoš...30.12. je nadšen z toho, že se kulí potěr...
Uvážíme-li, že potěr skalár se v ideálních podmínkách kulí zhruba po těch sedmdesáti hodinách....tak to do sebe docela zapadá
Takže necelé tři dny byly jikry na místě...netuším kolik byla teplota...ale jsme víc doma, víc se topí a není úplně jasné, v kolik se ryby vytřely. Voda zkresluje, lidský zrak také občas plete...
Ty ryby už stěhovaly líhnoucí se potěr. Lepivost skalářích jiker směrem k líhnutí totiž klesá tak rapidně, že by je přilepit na list nedokázaly, a jikry by spadly. Toho budiž dokladem fakt, že jsem třel ryby "na lízátka" i na kužel, a pokud jsem podklad odebral později, po přenesení jikry padaly. Zatímco potěr se udrží...Skalára nepatří mezi cichlidy, které by stěhovaly jikry, pokud cítí ohrožení výtěru, jako jiné třoucí se do dutin, či na plochu. Ty skutečně jikry stěhují z místa na místo. Ovšem třeba herosové to jsou schopni udělat také, ale už jikry nikam nenalepí. Použil jsem analogii ke skalárám schválně na závěr, protože jsem herosy třel na skoro kolmou břidlici.
Toť má zkušenost...v roce 2008 jsem prodal asi 80 000 osobně odchovaných skalár...Jen aby nevznikala další pochybnost o realitě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 23:26 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: prasan
Dokumentace...leda tak fotka prcků visících na listě ve vodě hnědé jak mořidlo. Ale příště si tenhle párek zkusím ohlídat a případně stěhování jiker natočit. Mě hlavně udivuje to, že jiker bylo minimálně 300, přestěhovaný byly během 1-2 hodin a na novém listě byly posázeny precizně jedna vedle druhé jako by se opravdu jednalo o novou snůšku. Ten list je oblý, takže na něj nebyly jikry jen položené ale nalepené protože jinak by se jich polovina na listě neudržela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 19:22 finnnp Re: Ivoš
Skalár vždycky něčím překvapí,ale todle jsem nikdy neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 18:32 - Re: Ivoš
Osobne som také niečo nezažil(u skalárov) no to neznamená,že sa to nemôže stať.Takže môže.Nech sa teda držia.
PS: Potešila by dáka foto dokumentácia. potlesk palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 16:43 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: romant
Akorát mě trochu mrzí, že jsem ráno odlovil rodiče. Zdálo se mi totiž, že přes noc jiker ubylo o trochu více než obvykle. Mohl to být ještě radostnější pohled.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 16:39 R Muž romant [27987] Re: lucie.aqua
Ono je trošku rozdíl s tím přesunem když už se to začíná třepotat a nebo když jsou přilepený k podkladu, jak to Ivoš popisoval. Tomu jsem se a jistě nejen já trošku podivoval, ale jenom trošku. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 16:17 Žena lucie.aqua [511] Re: Ivoš
:-) Stalo se mi, že skaláry přemístily skoro vykulené jikry na opačnou stranu listu. Takže proč ne na jiný list... :-) Ať se s odchovem daří! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 16:12 R Muž romant [27987] Re: Ivoš
Inu, dějou se to věci mezi nebem a zemí, co jinýho na to napsat. ;-) Tak ať odchováš co nejvíce, za tu radost to stojí. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.12.2013 16:09 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy – pro romant a prasan
Pánové, teď se podržte, z těch jiker se mi kulí potěr.
Takže, pokud by to byla fungl nová snůška, líhnul by se potěr za nějakých 24 hodin od nakladení jiker, což asi můžeme rovnou vyloučit. A pokud nejsem já i manželka úplně slepí a nevšimli jsme si, že se skaláry vytřeli na 3 listy (proč by pak ale likvidovali snůšku ze 2 listů a na tom 3. jí nechali???), tak už zbývá jen ta možnost, že opravdu přenesli 2. den po výtěru jikry z listu na list a to je aspoň pro mě unikum... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2013 17:48 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: tercovec5
Dobrá otázka:-))
Momentálně se mi od tohodle páru přes týden plácá spousta potěru v rozplavávačce:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 17:31 Muž tercovec5 [257] - AmerikaRe: Ivoš
Ivoš napsal: Stala se mi taková podivná věc: V extra nádrži se mi vytřel sehraný párek skalárů a 2 dny se o snůšku vzorně staral. Dnes ráno ještě byly jikry na svém místě ale asi tak za 2 hodiny už na listě nebyla ani jediná. Zato na sousedním anubiasu je list plný jiker. Takže buďto se mi rodiče vytřeli po necelých 3 dnech znova a původní snůšku zlikvidovali ač byla OK, což se mi fakt nezdá anebo přenesli z nějakého neznámého důvodu celou původní snůšku na jiný list, kde je pěkně jikra vedle jikry a o tom jsem nikdy ani neslyšel ani nečetl. Chytřejší budu zítra podle toho, zda se začne plůdek líhnout.
Takže otázka: zažil jste někdo, že by skaláry přenesli snůšku z listu na list (cca 300 jiker)???


Jen se zeptám-píšeš sehraný pár.Myslíš tím,že už od nich máš mladé?Nebudou to nakonec dvě holky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.12.2013 17:28 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: romant
každopádně díky za názor. Taky jsem si nějak nedokázal představit, že by přenášeli jikru po jikře a lepili je vedle sebe jako puzzle na jiný list:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.12.2013 17:01 R Muž romant [27987] Re: Ivoš
Tak to místo kam to plácly napoprvé se jim nelíbilo a rozhodly se pro jiný.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-odchov-skalar?od=651