Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Skaláry - rozmnožování, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Množení ryb 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Skaláry - rozmnožování, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2009 21:25 tagy – Pterophyllum scalare / Skalára amazonská
Ahoj :)
Právě se mi připravuje pár mladých skalár na výtěr, již druhý den očišťují podklad umělého "listu".
Měl by to být jejich 4. výtěr.
Rybky jsou staré něco kolem roku.
Koupil jsem je od chovatele, s tím že se na nich chci naučit odchovávat tento druh. (Mám již koupené mladé na chov...)

Při prvním výtěru u mě v pěstírně (cca 200 jiker)všechny do dvou dnů zbělaly.
Průběh:
20.7 -> Výměna 10L vody (čistý objem vody v akváriu 60L), teplota 23, zapnuto topítko
21.7 -> Ryby se vytřely, teplota vody 26 st., pH > 7.4, CT 15 N, jikry bez plísně, bez zbělání, samec(úzký rozmn. orgán) mírně agresivní k samici, jikry hlídá, samice v rohu akva, utíká před samcem.
večer 21:00 4 jikry plíseň, odebírám je pryč, aplikuji Acriflavin 5ml/100L
22.7 -> 11:00 30 jiker ok, zbytek zbělal, o 15 min později již jen 15 jiker ok, 14:30 jen 8 ok...

Současnost:
Předpokládám že se znovu vytřou, dnes jsem jim vyměnil vodu, 6 L za vodu o malé tvrdosti v řádu 4N (N = dGH?, rataj test)
(z konvice na filtrování vody zn. Brita -> přefiltrováno přes aktivní uhlí)
Teplota vody 23 st. CT 14N
Připravil jsem menší nádrž na případný plůdek: CT 9N, pH 6,5 (namícháno Brita/voda od páru v poměru 6,5l ku 5 L)

Tedy: jsou parametry ve vytírací nádrži vhodné k vytření a je voda připravená v menší nádrži vhodných parametrů?
Představa je taková že až se rybky vytřou, jikry jim odeberu a dám je do menší nádrže o vhodnější tvrdosti. (Tak to prý dělal i předchotí chovatel, odebral jikry a vodu míchal s destilkou...)

Prozatím takovéto řešení, až pořídím RO, chtěl bych se pokusit o odchov přímo ve vytírací nádrži.

Jaké jsou vhodné parametry vody pro jikry/vykulený potěr?
Lze použít trvdší vodu pro již rozplavaný potěr?

Veliké díky Tagy :-) ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 11:40 Muž discus [127]
Ja to robím takto list aj s ikrami im zoberiem a dám do malého akvária. Stačí aj 10 litrové. Voda tam musí byť rovnakej teploty ako v chovnej nádrži. Ikry s listom treba umiestniť tak aby na ne išlo jemné vzduchovanie. Môže sa dať vzduchový kameň. Potom treba aby tam šiel filter. Nakoniec do vody nakvapkám niečo proti zaplesneniu. V akvaristike dostať kúpiť. Ja používam mycopur. Potom asi za štyri dni sa vyliahne poter. Niekedy sa stáva že keď sa prvýkrát skaláry vytrú tak ikry zaplesnia. Ale keď sa už vytrú druhýkrát tak sa skoro všetko vyliahne. Keď sa už vyliahnu, tak ešte asi päť až sedem dní potrvá pokiaľ sa rozplávajú. Keď sú už všetci rozplávaní, tak môžme začať kŕmiť artemiou. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 11:15 Muž vena [52]
Jestli je chceš odchovat, tak ustřihni list s jikrama a dej ho do jiné nádrže s vodou z akvária kde jsou teď a zapni jemné vzduchování.Rodičovský pár určitě nepřelovuj byli byt tak vystresovaní, že to požerou. Jestli je to pro tebe moc složité tak to nech být, pár dní to budou hlídat a pak to zlikvidujou za spoluúčasti zbylého osazenstva. Moji skaláři si to vydupali, ze společenského akva je 140 l vytíračka s párem skalárů, 3 pancéřníčky (jednoho nejspíš dostali) a párem ancíků. V pořadí mám druhý výtěr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 10:56 Muž O.Tom [439] – Re: Jcht
Mno, ve spolecne akva mi nikdy neprezili, hlavne pokud je v akva ancitrus, tak se nestaci ani rozplavat, protoze priplave , sedne na list a vsechny jikry sezere. Napada me jedine prelovit rostlinku do zvlast nadrze a s rodicema, ti se o to staraji (tusim ze do rozplavani). Otazka, jestli to prezije pri zmene prostredi. Osobne jsem skalary nikdy neodchoval, nestihl jsem je zkusit odlovit ze splecne nadrze :) Takze to jsou takove me osobni poznatky onich, ne 100% informace :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2009 10:33 Muž Jcht [0] – Co s jikrami Skalár?
Ahoj,
rád bych se zeptal na vaše názory co provést s jikrami Skalár. Včera jsem před čištěním akvária zjistil že se mi na jednom listě objevili jikry, pravděpodobně od Skalár (rybicky.net/nadrz/6817/5.jpg). Teď nevím, jestli je mám vyndat do samostatné nádrže bez rodičů nebo nechat ve společenském akváriu. Ve společenském akváriu je nejspíš sežerou ostatní ryby nebo je nasaje filtr. Na druhou stranu když je dám pryč tak se o ně nebudou moct rodiče starat a taky je to asi vystresuje. Co myslíte že je nejlepší řešení?
Díky za rady
PS: Až se to vylíhne a jestli přežijou nechcete je někdo??? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 20:03 michal
zdravim je to cervik asi milimert velkej bilej a tahne se po skle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2009 23:58 Muž ČUPR [204] - Tetry – Re: michal
Malí bílí paraziti... Upřesni, zda se jedná o červíky, nebo jiný tvar těch parazitů
Nepoužívej prosím CapsLock při psaní! no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 23:01 michal
MÁM PROBLÉM,DNES JSEM OBJEVIL NA SKLE U MOBOU MÝCH CHOVNÝCH PÁRU TAKOVÉ MALÉ BÍLÉ ASI NĚJAKÉ PARAZITY,NEVÍM CO TO JE A MÁM PODEZŘENÍ,JESTLI TO NEZPUSOBUJE PLÍSEN NA JIKRÁCH.DŘÍVE BYLO VŠE V POHODĚ A TED JIŽ PO ČTVRTÝ SE SKALÁRY VYTŘELI,ALE JIKRY ZAČLI POSTUPNĚ BÝT BÍLÉ,COŽ JE ASI PLÍSEN A PAK JE STARÝ SEŽRALI.CO S TÍM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2009 21:00 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Chemie není nutná vůbec.Já nepřidávám mimo huminovejch látek nic a líhnivost je víc jak 90%.Pokud je špatná voda nebo samec žádná chemie nepomůže :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 20:42 Muž jajaapaja [174] – Re: Bob66
taky ho používám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 20:33 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: jajaapaja
Akriflavin je lepší proti zaplísnění ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 20:27 Muž jajaapaja [174] – Re: jaa
1.Preventin dej podle návodu.
2.Plesnivé ,neoplodněné jsou bílé,odstraň pinzetou.
3.Je to tak zhruba 60 hodin
4.Po odlepení z listu když uvidíš že plavou ,ne ležej u dna můžež začít krmit.Já začínám Mikrama.
5.Teplotu nech na 28 stupňů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 20:24 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: jaa
1. místo preventinu můžeš dát pár kapek Akriflavinu
2. plesnivé jsou bílé
3. vylíhnout by se měly po 60h
4. začíná se krmit po rozplavání cca po 5 dnech žábronožkou solnou
5. teplotu nech na 28°C
Ať se daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 20:11 Muž jaa [5]
zdravim! mam dotaz..........dnes sa mi vytreli skalary. Chcel by som to skusit odchovat bez rodicov.......premiestnym ikri do mensieho akva(asi 20litrov) aj s listom na ktorom su nakladene a dam knim vzduchovaci kamienok.(voda z pôvodneho akva)
1)mam dat preventiv aby ich menej zplesnivelo? ak hej, kolko?
2)vsade citam plesnive odstranit. Ako vyzeraju plesnive a ako dobre?
3)po akej dobe by sa mali liahnut?cital som ze 60hodin,je to tak?
4)co ked sa vyliahnu?cim a kedy zacat krmit?
5)aka ma byt teplota? v akva kde sa treli je 28? mam tolko nastavit aj v tom malom akva alebo ako?
To by bolo zatial vsetko. Dakujem za odpoveda a rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 22:17 RAP – Re: jaa
Záleží na zralosti jiker u samice. To je těžké odhadovat. Zítra ráno už můžou být vytřené. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 22:11 Muž jaa [5]
no to som uz cital.........ale ako dlho sa budu venovat cisteniu a prejdu na samotne trenie........bude to este dnes alebo az za par dni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 22:08 RAP – Re: jaa
Výměna vody velmi často způsobuje jako spouštěč ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 22:06 RAP – Re: michal
Zhoršená kvalita vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 22:04 Muž jaa [5]
mam dotaz.............asi pred hodinou som odkalil a vymenil cast vody.......okamzite mi dvaja dospeli zavojnaty skalary (asi par-pred tym sa ako par nejavili) zacali cistit list a spavat sa, vsetky ostatne ryby odhanat a chovaju sa k sebe ako par (aj ked doteraz to na nich nebolo vobec vidno).....proste povedal by som ze ucebnicova priprava na trenie...........no a chcel by som sa spitat kolko to asi bude trvat kym sa budu tret?(ta priprava?) .......... bo okamzite ako som dolial vodu (doslova okamzite, asi behom 5minut) sa do toho vrhli na 200% ako keby sa ponahlali........su v tom chystani listu a odhanani ostatnych uplne zhavy...................co myslite bude to otazka hodin alebo dni?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2009 21:50 michal
mam problém v poslední době mám neustále neoplodměné jikry-všechny bílé i přesto že dříve šli jak divé
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 23:38 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: navik
Díky,bral jsem nějak automaticky už vodu s parametry pro JA. ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 23:30 Muž navik [908] - Sumci – Re: Romy
Snad bych jen moudrá slova Romyho doplnil tím, že pokud jsou důvodem nevhodné parametry vody, pak bych do separátní nádrže tu "stejnou ! vodu" raději nedával a upravil ji :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 23:18 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Zuzik
Omlouvám se za pozdější reakci,ale práce si nevybírá,právě jsem dorazil...
Ono je to trochu složitější než se zdá,pro to,že ryby sežraly jikry může být celá řada důvodů.Od nevhodných parametrů vody,kdy rodiče poznají,že z jiker stejně nic nebude,přes výtěr dvou samic,nebo neplodného samce,ale tam se to pozná podle vývoje jiker,až po rozhádanou(nesourodou) dvojici.Samozřejmě se vytřou,to je příroda,ale nejsou schopni se podělit o starání se o snůšku.Velký vliv má na chování ryb i věčné šlechtění a sourozenecké výtěry.
Pokud dojde k dalšíu výtěru,dá se po vytření list,do separátní nádrže se stejnou ! vodou,ale už bez rodičů,zavede se pod jikry jemné vzduchování a čeká se na vykulení plůdku.Do podrobností odchovu nebudu zabíhat,těch je na internetu dost a dost.
Hodně štěstí Roman.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 18:42 Afroman – skalar
mno uz som kupil dlasich5skalarov teda uz mam 8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.06.2009 14:56 Zuzik – Re: Romy
ahoj, čtu tu Vaši diskuzi a docela mi zaujala. Našla jsem tyto stránky po tom, co se mi vytřeli již po druhé skaláry ale opět to sežraly. V první řadě teda musím pořádně prostudovat zda je to páreček, myslela jsem si že ano, ale vzhledem k tomu, že jsem si tu teď přečetla, že se mohou třít dvě samice - no to jsou mi věci coze . Taky mi překvapilo, že i kdyby to byl páreček, tak že se vůbec vytřou i přesto, že jsou "nesourodí".
V případě, že by to všechno teda mělo klapnout, měla bych ty budoucí prcky z toho listu i s rodičema přendat do jiného akvárka? :-( Tak pápá a díky ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 15:17 Muž Diego [72] – Re: panev
Na 90% se tu řeší přesně opačný problém,aspon to zde není jednodruhový forum...tzv. jak rozmnožit..... :-D smich

I kdyby tam byla ta plastová destičkka a jikry šly dávat snadněji pryč,tak pořád je to pracnější,než si nechat v akva jedno pohlaví... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 14:34 panev
Dobrá děkuji, to mne nenapadlo. Asi to bude chtít velkou destičku, ten list je monstrózní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.06.2009 13:52 kreten – Re: panev
Je to tak, jak už je pode mnou - je to dominantní plocha, kterou oni začnou vyhledávat - není to pravidlo, ale procento stoupá - , protože se jim lépe hájí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 12:57 Muž jajaapaja [174] – Re: panev
Většinou si je oblíbý samy .U mě to tak funguje.A co jsem tady četl tak i u jiných akvaristů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 12:00 panev
A jak je mám donutit aby dávali jikry na plastové deštičky?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   19.06.2009 11:27 kreten – Re: panev
Doporučuji rozmístit po nádrži plastové destičky, půjde to snadněji:-). A nebo odstranit druhá pohlaví, to je také řešení:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 11:25 panev
právě, kladou jikry na list rostliny, která roste nejpomaleji ze všech v akvárku, tak ho nechci trhat a sundávat to jde blbě, spíše se rozhážou hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 11:22 kreten – Re: panev
Pokud jikry odeberete, tak se zklidní rychle. Protože předpokládám, že kladou na rostliny či součásti akvária - trubky filtru apod. Je to trochu složitější. Trochu jim musíte ztížit možnosti kladení - ovšem lze předpokládat, že začnou klást na stěny nádrže. Pak je dobré použít destičky, které se odstraňují snadněji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 11:08 panev
ne, pár je hlídá jako divý, klidně 4 dny nejí, jenom ohnánějí ostatní hmm dali do ploutve i ancitrusovi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.06.2009 11:06 visek – Re: panev
nechte tam ancistruse a trochu zhasnout.ale divim se ze je vecer ostatni nesezerou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.06.2009 10:58 panev – Jak zabránit množení skalárů
Mám v mém větším akváriu problém. Před cca dvěmi lety jsem založila 160 litrové akvárko a nějak bez rozmyslu do něj dala šest skalárů. Měsíc se mi hádali a hryzali, teď už jsou v pohodě. Tedy až na dobu, kdy nakladou jikry. Bohužel to se děje cca každý druhý týden a v akvárku se strhne mela, všechny ryby kromě budoucích rodičů jsou v koutě. :-O Nejlepším řešením by bylo asi odendání nejplodnějšího páru, ale nikdo je chtít asi nebude (mají z krušných začátků ojebané ploutve) a navíc mi nějak přirostli k srdci, znáte to...
Když jikry vyndám, jsou ryby stále stejně agresivní + navíc zmatené

Mám třeba snížit teplotu když začnou čistit ten velký list, nedat jim najíst, zhasnout? Ocením všechny rady. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   19.06.2009 01:24 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: Afroman
Po přečtení celého vlákna jsem se nemohl ubránit dojmu,že
1.nevíš o čem je vlastně řeč
2.špatně jsi četl o chovu skalár
3.máš malé akvaristické zkušenosti(bez urážky),ale snahu...
Neměj mi to za zlé...
Takže shrnuto:Je potřeba vybírat z mnoha ryb,ale ani to ti nezaručí,že budeš mít sourodý pár.Jde o to,zjistit podle chování ryb co je sourodý a co nesourodý pár,možné je i to,že se budou třít dvě samice.Pokud se budou ryby u snůšky,,hádat" a nestarat se rovnou měrou o jikry,potažmo je sežerou,nebo nechají sežrat,je to pár nesourodý.Pokud jikry zbělají,je to buďto špatná voda,jsou neoplodněné,nebo se třou dvě samice.Jestli se ti podaří najít sourodý pár,který se o jikry stará,ovívá je a přesto zbělají,hledej problém ve vodě,nebo v oplodnění jiker samcem,špatný samec.Pohlaví poznáš se 100% jistotou jen při tření,samec má urogenitální papilu(chámovod)špičatou,kdežto samice nepoměrně širší.Myslím,že fotky tu na webu někde jsou.
Když překonáš všechna tato úskalí s kvalitou vody a ryb,plůdek se ti vykulí,záleží jen na tobě,zda padnou,či nikoliv.Pak tě čeká další studium o žábronožce solné,jak s ní krmit,jak dlouho a dále potýkání se s nemocemi jako jsou vnitřní parazité,nebo žabrohlísti,jak je léčit a předcházet jejich reinvazi.
Chtěl jsem tím říci to,že je jedno,jak skvělý pár třeba máš,když nevíš co s ním.V první řadě se o rybách něco nauč,stejně tak o parametrech vody a jejích úpravách,o tom,co a proč děláš.Pak s úspěchem odchovávej.
Možná to zní drsně,ale není to o tom hodit do nádrže pár ryb a čekat,že to půjde samo... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:34 Afroman – skalar
ok vies treba sa oboznamit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.06.2009 21:29 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Čím větší počet ryb k výběru, tím větší šance na spárování. A myslím, že to k tomuto tématu pomalu stačí, bylo řečeno a napsáno vše cos potřeboval vědět. Další dotazy to jen zdegradují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:22 Afroman – skalar
a aka je moznost ze nepadnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:12 Muž jaa [5]
no mne sa napriklad teraz zparovala asi 5cm velka, neviem ako stara, s dalsou velkou asi 9cm, ktora je urcite hodne starsia, a tu velku som mal uz dlho a mensiu som dokupil po niekolkych mesiacoh..........cize je to cisto o tom ci si "padnu do oka"......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 21:10 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Určitě, ale musí se do sebe zakoukat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:58 Afroman – skalar
aha v 9mesiaci
a pocuj mohli by pochadzat aj z rozdielnych akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:56 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Hlavně musí být dospělá, v dobrém prostředí a dobře krmená. Mně začaly klást jikry v cca 9 měsících.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:56 Afroman – skalar
a ako stare by mali byt aby mohli mat male
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:53 Muž jaa [5] – Re: Afroman
tiez som sa snanil o to iste.........skalari su moje nejoblubenejsie ryby a chcel som aby sa vytreli, tak som im robil podmienky, nech sa maju co najlepsie a vsetky mozne navody som skusal a nic, to trvalo vyze pol roka....najprv som mal len troch, potom som to zvisil na sedem a stale nic..........az ked som sa uz na trenie vykaslal a povedal som si ze mam pekne akva a to mi musi stacit, tak som raz vecer zbadal ze jedna skalara kladie na list ikri a bolo to aj bez pomoci.......cize moja rada, do toho 250L akva si daj skupinku tych 10skalar ako ti tu radili (variety podla vlastneho vyberu, aj tak sa ti nesparuju ako budes chciet ty,velkosti tak 5az6cm) staraj sa aby si mal pekne a fungujuce akva a skalarom nechaj cas a volny priebech casom sa ti urcite vytru a zparuju......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:49 Afroman – skalar
bol by som rad ale nemaju
ako stary musi byt skalara aby mohli mat male
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:45 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
A nemají tam nakonec již nalepené jikry? Poznal bys to tak že by se nad tím prostorem střídaly a ovívaly je ploutvičkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.06.2009 20:36 Afroman – skalar
lebo si vsimam ze do urciteho rohu nepostaju ryby len sem tam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   18.06.2009 20:07 Muž Yirka [9126] – Re: Afroman
Hlídají si teritorium, ale pokud by se chystaly ke tření, viděl bys že usilovně očišťují nějakou plochu na kterou by nalepily jiskry. V té době je však už také dobře vidět tvar papil.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 41

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 38756x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3703-odchov-skalar?od=1351