Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tlamovci - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Tlamovci - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2016 22:06 piruletka – tlamovec cernoploutvy
zdravim vsechny, muj dotaz smeruje JEN na ty, kteri nekdy meli tyto krasne tlamovce. budu si zarizovat akvarium a premyslel jsem ze udelam ciste malawi, ale nakonec jsem se kvuli tomu, ze mam hodne rad rostlinky rozhodl ze udelam spolecenske rostlinne akvarium a zkusil bych tam dat i mimo jine ryby tyto mirumilovne tlamovce. muj dotaz vsak zni jak moc "stavi, hrabou" a zerou rostliny, jestli nejak normalne jak treba hladove parmicky nebo vic. opravdu nestojim o prispevky od lidi co si precetli ze tlamovci nici rostliny, naopak bych velmi ocenil chovatele techto ryb a jejich prakticke rady. diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2016 21:18 Muž Maca123 [8]
Zdravim, chystam se predelat svoje akva na Malawi. Mam 120x50x50 300l, filtr JBL e 1501. Rad bych udelal dvoudruhovou nadrz Labidochromis c. yellow 15ks + 20ks Demasonek. Prvni otazka, vejdou se mi tam? jde mi predevsim o agresivitu u tech demasonek. Dalsi vec nad cim pomerne tapu kolik kamenu. Vsude se totiz docitam neco rozdilneho. Nekde pouze dve/tri teritoria a nekde neopak nejlip celou zadni stenu ala Utes. Drive jsem mel hejno Melanochromis Auratus kde jsem meljen nekolik reviru a vse fungovalo bezvadne ale to byla ovsem jednodruhova nadrz. Pokud si nekdo najde cas budu vdecnej. diky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2016 18:00 Muž georg [112] - AfrikaRe: kubar1992
Než se ti napíšu zda ano či ne. Ono především to jsou ryby, které se v páru nechovají. Takže 112L je k ničemu. To, že jsi měl i mladé, neznamená, že se jim dařilo. Je do pudová záležitost, dána geneticky. Můj názor je od těch 300 litrů a jeden druh. Koukání se na větší hejno bude jistě lepší, než pozorovat dvě soupříci skupiny v boji o teritorium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2016 15:07 kubar1992 – Jakub Růžička
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli mohu chovat tlamovce modrožlutého ve 112l akva, choval jsem zde i tlamovce černoploutvého který také potřebuje větší nádrž, ale chov se dařil, měl jsem asi 80 mladých, nevěděl jsem už ani co s tím, ale modrožlutý přecejen prý potřebuje 300l, černoploutvý jen 200l takže rozdíl tu je, no, nechám si poradit, předem díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 22:51 Sendy – agresivita
Zdravím mam na vás ďalšiu otázočku ide o to že som sa dočítal že agresia u cichlíd sa da mierne stlmiť tým že sa im neposkytnú úkryty je na tom niečo pravdy ? máte s tým dáke skúsenosti ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 10:26 Žena dieu [18] - malawiRe: jitkaS
Nebo nahraj video, to bude lepší palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.07.2016 09:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: jitkaS
No tak jo, to by mohlo být... :-) Proč nedevastují? To není povinné :) Zřejmě krmíte tak, že nevidí nutnost se pást... Co se týká toho odchytu, to bude asi drama... jsou to docela dost rychlé rybky... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 08:32 jitkaS Re: LiborSprysl
Těžko říci. Zbarvení u různých druhů je variabilní. Dle odchovu mladých, je to určitě tlamovec. Samice a mláďata jsou oranžové, samec tmavě modrý s černými znaky. Zatím velikost cca 8cm.Bohužel se mi zatím nedaří samce slušně nafotit. je buť v jeskyni, nebo v pohybu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 08:25 Muž LiborSprysl [9015] Re: jitkaS
??? A jsou to opravdu oni? ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2016 08:15 jitkaS
Dostala jsem jako dárek 5ks"nějaké perletovky" po vybarvení odhaduji na tlamovce Johanova. Dala jsem je do zarostlého akvaria k tetrám 250L a po půl roce mám jednoho samce čtyři samice a třicet mláďat. Mám dotaz jak je možné, že nedevastují rostliny? A je nějaký fígl jak je odlovit, bez vyndání dekorace a rostlin?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2016 22:00 Muž Shimamoto [492] Re: Sendy
Radši P. saulosi. S M. johannii nemám osobní zkušenosti, ale obecně vzato jsou ryby rodu Melanochromis výrazně agresivní, takže saulosky jsou rozhodně lepší volba - zvlášť při rozměrech tvého akvária;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.07.2016 07:11 Žena dieu [18] - malawiRe: Sendy
Saulosáci jsou menší, žijí o něco déle a vejde se ti jich tam víc...možná jsou i klidnější? Ale to už ti poradí lépe kovanější :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2016 20:29 Sendy – 100x50x50 cca 250L
mám dilemu a dúfam že mi ju pomôžete rozohnať hop neviem sa rozhodnúť ktorý druh zvoliť

Pseudotropheus saulosi Coral

alebo

Melanochromis johanii Red

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2016 12:45 DaweCZ Re: Wendy2
Mám jen jednoho ale moc děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2016 12:38 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: DaweCZ
to záleží na tobě, pokud mladí budou mít dobrý úkryt, přístup ke žrádlu a budou šikovní, mohou přežít s ostatními, pokud všechny odlovíš a přežijí všichni, co pak s nimi?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2016 12:28 DaweCZ – Tlamovec
Dobrý den, jsem začátečník a potřebuji poradit našel jsem málého tlamovce a nevím jestli ho oddělit nebo nechat s ostatními.
Předem děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.07.2016 10:16 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
romant napsal: Zapoměl bych, za mě JA cichlidky, třeba. ;-)
Nebo africké říční tlamovce Pseudocrenilabrus... třeba ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2016 00:22 Muž Fuchs [169] Re: Shimamoto
Děkuji a kouknu a nastuduji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.07.2016 21:32 Muž Shimamoto [492] Re: Fuchs
Mohl bys zkusit místo Malawi jezero Tanganika a zaměřit se na tamní "šnekové" cichlidky rodu Neolamprologus (např. N. multifasciatus). Tlamovci to ale nejsou, vytírají se do prázdných ulit plžů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.07.2016 20:40 R Muž romant [27982] Re: Fuchs
Zapoměl bych, za mě JA cichlidky, třeba. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2016 20:37 Muž Fuchs [169]
Přatelé zvažuji přestavbu akva 80x50x35 na malawi je to reálné nebo mám na to rovnou zapomenout? Připadně poradíte jaké ryby?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2016 06:34 Vasek563 Re: Tlama
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Modrá je dobrá ano , teď tam mám na noční svícení modrý led pásek a naopak se mi zdá, že při tlumenějším světle (je otázkou, jestli odstín hraje roli) jsou ryby klidnější...
Včera jsem si hrál, teď zapojit ostatní blbiny hmm
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 20:42 Muž Tlama [9] - Afrika
Ahoj já osobně jsem zjistil že noční modré diody ryby přímo nesnáší a hrozně se plaší, při bílém světle jsou v pohodě. Vyřadil bych v tvém plánu diody denní bílé a dal všechny studené bílé. Regulace stmívání a rozednění lze koupit u Karlose a na tvůj požadovaný výkon bude mozna mít i vhodný proudový zdroj. Tak ať se daří Jirka.
pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2016 11:47 Vasek563
Zdravím, potřebuju poradit, chci přebudovat osvětlení, setový zářivky nejdou regulovat a při sepnutí se můžou ryby zbláznit, přemýšlel jsem a vymyslel cree čipy,
6 x 3W studená bílá (270lm, 5500K), 3 x 3W teplá bílá (260lm, 3200K) a 6 x 3W modrá (na noční svícení), mám v plánu postupný náběh a stmívání, nějaké konkrétní tipy a triky? případně koment ke skladbě světla?
díky všem za konstruktivní kritiku...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2016 20:32 Muž Malapa [494] - AfrikaRe: dieu
Už samci Labidochromis caeruleus yellow jsou v dospělosti celkem velké ryby, natož zebry. Takže určitě doplň yelow.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2016 16:14 Žena dieu [18] - malawi – Labidochromis caeruleus
Ahoj,
asi mám blbej nápad, ale nedá mi to a musím se zeptat, protože se v tom jako začátečník moc neorientuju smich
V akva 100x50x50 mám nyní 10x Pseudotropheous coral red 2:8. S ancáky dále nepočítám, již jsou k prodeji (nemá někdo zájem?). Dále mi tam plave 2x Labidochromis caeruleus yellow, oba samci. Bylo mi doporučeno k nim dopořídit ještě 8 samic. Musí to být samice jen "yellowky" nebo bych k nim mohla přidat Pseudotropheus zebra red 8 samic?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 13:34 Žena dieu [18] - malawiRe: prasan
mrknu na to...;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2016 12:56 - Re: dieu
Dactylogyróza a gyrodaktylóza -(žiabrohlisty)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 11:06 Žena dieu [18] - malawiRe: prasan
No, po celkové výměně vody, vždy dávám "pro sichr" od Tetry Contra Ick...paní ve zverimexu, které jsem se na to ptala mi říkala, že tyto tlamky jsou celkové líné a různě se po písku povalují a rýpou v něm,a že je to normální, ryby jsou bez zjevných vnějších flíčků a pod. krmivo je pořád stejné. Když mi u nich začínala krupička, tak se tlamky přímo drbaly o vše v akváriu, tohle je jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 10:49 - Re: dieu
Otieranie o substrát môže vypovedať i o prítomnosti parazitov.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2016 07:49 Žena dieu [18] - malawiRe: afc1886
Tak už je vše v pohodě....vyměnila jsem rybkám podloží a rybky se válí v písku ještě více a různě v něm rýpou a přemisťují ho...evidentně jim to svědčí mnohem více, než co tam měl strýc...ze začátku mě to zmátlo, než jsem si k tlamkám dohledala vše potřebné smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 12:22 R Muž afc1886 [14655] Re: dieu
Chtělo by to prezentaci akvária,ať víme co nejvíc o akváriu.Když pomohla výměna vody,tak v ní určitě pokračuj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2016 12:13 Žena dieu [18] - malawi – Ryby u dna
Ahoj všem, mám v akváriu tlamovce černoploutvého, kančíka perleťového a anticitrusy, dosud žádné živé rostliny, mám je krátce. Chci se zeptat, čím to je, když se ryby "válí" po zemi? Při částečné výměně vody se to zlepší, ale potřebuji vědět přesně co a jak. Jsem úplný nováček v akvaristice.
Bohužel se mi to v tom obrovském množství příspěvků nepodařilo nalézt. Děkuji všem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2016 22:23 Muž Tlama [9] - Afrika
ahoj, dostal jsem se do fáze kdy chci pořídit ryby, AQ asi 550l čistých, chtěl bych Pseudotropheus demasoni ale váhám jestli jednodruhovku nebo k nim přidat ještě max. 1 druh a jaký. Uvažoval jsem o asi 30ti kusech demasoni ale nevím jestli je to optimální počet do mého AQ. Poradte prosím vhodný počty ...díky Jirka

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 18:00 James – Vyklepání samice tropheus duboisi
Ahoj, dnes jsem provizorně zřídil síťkovou odchovničku, která je umístěna v nádrži. Povedlo se mi vyklepat šest prcků 0,5-1 cm velkých bez žloutkového vaku plně vyvinutých. Chtěl jsem se zeptat, kam mám odchovničku v nádrži umístit, jestli raději do proudění od filtrace nebo bokem, aby voda tolik síťkou nelítala. Děkuju za informaci. Nevím, jestli to ryby zvládnou, ale z prvního vypuštění (přímo od samice) přežilo jedno v nádrži. Ostatní asi sežraly, tak proto jsem dnes prvně vyklepal do této odchovničky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   16.01.2016 12:52 Muž NASREDDIN [1383] Re: Sharm
On je dosti velký rozdíl dělat si to po svém a radit někomu něco, co nemám ničím podloženo.
Nechat ryby 3 měsíce plavat v bordelu, rozhodně nebude to pravé ořechové.
Absence kvalitní filtrace se dá aspoň částečně dohnat právě tou pravidelnou a dostatečnou výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2016 10:47 Muž Spai [7] - Africká jezera Malawi a Tanganika, Střední Amerika.Re: Sharm
Přesně tak palec :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2016 22:24 Sharm Re: afc1886
Dělej si to jak chceš, já si to budu dělat po svém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 17:50 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: Vasek563
Horní hranu kýblu dej pod dno akva, použí hadici(cca - 1,5m), v průměru silnější(větší) , jak je frakce štěrku (písku), odsaj (popřípadě dolívej vodu).
Nijak do dna nerypej jen odsaj (dno).
Jde to i za provozu, žádná velka věda to není. X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.01.2016 15:42 R Muž afc1886 [14655] Re: Sharm
Vidím datum založení tvého akva 2. 11. 2015. Píšeš,že napřed jsi vodu měnil podle zdejších rad a až potom co 3 měsíce.To mi nějak nevychází,nebo tam máš teď vodu třeba 3 týdny.To že nejsou problémy teď,neznamená,že nemůžou přijít.Rybek máš dost a filtrace nic moc.Raději bych neradil tu výměnu vody co čtvrt roku,ale držel se klasiky jednu třetinu týdně. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.01.2016 10:21 Sharm Re: Vasek563
Každý Ti poradí něco jiného a ty si z toho musíš vzít od každého něco.
Také jsem nedavno začínal jako Ty, koupil jsem akvárko 260 litrů i s Tlamkama, takže jsem neměl čas akvárko nechat zaběhnout. Ano asi to chce lepší filtraci. Já mám Fluval 205, 2x vzduchovací kámen, 30 asi 8 - 10 cm Tlamovců, jemný bílý písek. Anubiasy jsem navázal na kameny a jeden jsem dal do mělké misky s hrubou drtí a zahrabal do dna. Nasadil jsem Piskošky a odkaluji tak 1x za měsíc a vodu měním asi 1/3 za 3 měsíce. Voda je jako křičtálová a vše v naprostém pořádku. Dříve jsem měnil vodu každý týden asi polovinu, voda smrděla měla nádech do hněda jako když máš kouřové sklo a nyní v pohodě. Každý mě něco poradil tak jsem si udělal něco co mě vyhovuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.01.2016 07:07 Muž LiborSprysl [9015] Re: Vasek563
Anubiasům se v písku, natož jemném, dařit bude špatně, či spíše si dokonce myslím, že zdechnou. Vemte větev do oblouku od stěny ke stěně, nebo zavěšenou na horní hranu a vyvažte je na ni. Brzy uchopí akvárium do svého vlivu a dokonce i pokvetou....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2016 06:10 Vasek563 Re: garggi
b) jojo, běhá mi tam Eheim 3 2073, moje chybka, při založení tam bylo to setový honítko vody...
c) přemýšlím o tom, jak na to "logisticky", jestli to odsát, rybkly ponechat v akva a opatrně dodat jemný dno nebo jak na to, za radu budu rád... a co Anubiasy, bude se jim dařit v jemným písku?
d) vodu měním 1 x týdně, odkaluju 2 x (asi jsem to špatně napsal...)
e) mně se ten kořen prostě a jednoduše líbí, ten tam zůstat musí love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2016 15:17 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: Vasek563
Čau
b)lepší filtrace?
v popise v presentaci je:
Filtrace: Eheim biopower 240
tak mě to zmátlo ;-)
pokud je tam Eheim 3 2073 tak je to v klidu, jen dej (před-filtr) pokud není
c) dno vyměnit za jemnější
d) tak že měníš 2x v týdnu 50l ?
e) hlavně proto, ale pokud jsou parametry vody ok, tak ještě proto, aby bylo více prostoru k plavání(ta nádrž je spíš POD hranou jak na hraně-velikosti)
X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2016 06:29 Vasek563 Re: garggi
1. větší nádrž opravdu nelze
2. určitě zůstanu u tlamek a jsem odhodlaný to dotáhnout ke zdárně fungujícímu konci
3.
a. rád bych je proselektoval, ale zkusím se poradit s někým zkušenějším, dle mého mi tam plave dooost samců - slabší půjdou přednostně
b. lepší filtrace? eheim 3 2073 jede na plný kotlík - myslel jsem, že to bude dostačující coze
c. začátečnická moje chyba, mám tam hrubší písek, přemýšlím o výměně...
d. měním 50 l/týden, odkalování při výměně vody + 1 x týden navíc
e. - důvod? tvrdost vody i ph je v pořádku...

díky za Tvůj čas a rady pivo

s počtem ryb jsem si nechal poradit od chovatele, který mi rybky prodával, parametry nádrže věděl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2016 21:18 Muž garggi [65] - TanganyikaRe: Vasek563
Vasek563 napsal: na 180 l akva mám 20 tlamovců sprengrae, zatím dorostenci... nemám přerybněno?
díky...



Ano máš přerybněno, jak ti poslal : prasan ten odkaz na :tlamovec_sprengerae
Je tam popsáno, že máš mít na 6-8 ryb 120l, podle mě máš v akva, tak kolem těch zmíněných 120l-130l/vody - což znamená, že máš o 2/3 více ryb. Podle mého názoru by to mělo být popsáno pro VHODNÝ CHOV minim. 200l/vody!(ne 200l akvár.) na 15-18 ryb.

ZA MĚ:
1. větší nádrž ?
2. jiné osazenstvo ? (jiný biotop)
3. pokud je chceš, tak: !!!pozor!!!!
a/ ubrat na 14-15 ks (1:1)
b/ lepší filtrace (čerp hl. + max. možný bioakv. co se vejde)
c/ min. vrstva písku(jen poprášit),do 0,5 cm
d/ lepší(kvalitnější) týdenní údržba - 2/3 nebo 3/4 cel./objemu
e/ ubrat na dekoraci- kořeny pryč, nechat 2-3 kameny podob. tapetě(u sebe na jedné straně)
Ať se daří.
X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2016 16:05 - Re: Vasek563
Pýtal si sa, či nemáš prerybnené.Je tam uvedený doporučený počet rýb do určitého objemu.No určite je nás tu viac čo majú prerybnené nádrže.Určite nie si prvý ani posledný,čo má v nádrži viac rýb ako by bolo vhodné.Nie že by som to odporúčal ale pri tlamovcoch si musíš vybrať.Môj osobný názor: Buď viac početnú zžitú skupinku(samcov/samičiek),ktorá sa toleruje a prípadná agresia sa nesústredí na jediného jedinca, alebo potom chovať samca a 2-3 samičky.
Pri väčšej skupinke treba samozrejme viac kŕmiť aby sa dostalo na každého a tak sa malá nádrž viac znečistí.Nehovoriac o priestore na plávanie.Preto časté výmeny vody a ,,dokonalá,, filtrácia.Maličká skupinka je často bezproblémová.
Záleží i na konkrétnom druhu rýb.
Skúsil som napríklad dať dohromady Victoria Lake a Malawi cichlids a nedopadlo to dobre.Konkrétne L.Hongi Sweden samce mi usmrtili 3 samcov Neochromis.Viac som to nepokúšal a každé majú svoju predelenú polovičku akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 08:26 Vasek563 Re: gervais
to by se mi sice líbilo, ale větší už se do baráku nevejde sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2016 08:23 Vasek563 Re: prasan
už předem několikrát pročteno...
něco konkrétního mi ušlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 22:06 - Re: Tlama
Ja na rýchlejšie naštartovanie používam Tetra Bactozym.
Momentálne skúšam Pure Pond BLACK BALLS Evolution Aqua.
Kúpil som i Clean & Clear bakterie Microbe Lift,no ten vo fľaši smrdí jak ....Čo by som od baktérií čakal,že. smich

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 28 29

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 21458x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3353?od=51