Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak zlikvidovat plže

 

NápovědaFórum » Další živočichové » Plži 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak zlikvidovat plže
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.03.2024 07:19 Muž KarásekLut [90] Re: Freedlo
Ja kdyz sem zakladal akvarko s tim ze tam chcu krevetky tak sem tam nasadil sneky a tchan me varoval ze se mi premnozi a nebudu vedet jak je likvidovat smich mam tam asi 3 "vojensky helmy" a par prťavych kruzniku a sem fakt rad ze tam sou. Taky bych sneky hned nelikvidoval. Pomahaji hezky cisti akvarium palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2024 04:39 R Muž ctibum [6870] Re: hbboy
Tak u tebe to je běh na dost krátkou trať, řekl bych... hmm
Neritina se ti nepřemnoží, protože se ani nerozmnoží a dost často se zlikviduje sama, když spadne na "záda" a hnízdo ampulárek se snad ani nedá přehlédnout, stejně jako ampulárka ve 180 litrech... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2024 21:00 Muž hbboy [8] Re: Freedlo
Šneků mám v akvárium 7 ks. Čtyři za měsíc o dost větší - ampularie argetinská - žluté a světlé hnědý - obří a menší 3 ks Zebry. Takže jak uvidím v akva tyto malé plevelové šneky, okamžitě vyhazuji. Pinzetou mi jdou tahat dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2024 17:46 Žena Starka [207] Re: hbboy
Pinzeta se mi neosvědčila, protože ne všechny šneky udržela. Navíc kolikrát jsem šla kolem akva a viděla šneka. A i když pinzeta byla hned vedle akva, tak i pár vteřin stačilo k tomu, aby se šnek zvládnul schovat. :-D Vodní šneci jsou fakt rychlí. Takže jsem je vždycky vybírala rukou, a to i přes to, že se jich štitím a šneka bych do ruky dobrovolně nevzala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.03.2024 15:07 Muž Freedlo [208] Re: hbboy
Sneky bych uplne nutne hned nelikvidoval. Jsou to pomocnici: )
Pokud je tedy vyslovene nesnasis, tak myslim, ze do akvaria nejaky ten snecek patri palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2024 14:49 Muž hbboy [8]
Také jsem za vybírat, vybírat jak píše Starka.

Donesl jsem si z ancistrusy a za pár dní zřejmě ze sklenice šneci 3 - 4 mm. 6 jsem jich vylovil pinzetou. Teď skoro týden nic a dnes ráno (nebyl čas) jsem zase 3 zahlédl. Takže odpoledne bude lov - ruční -)))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2024 17:38 Muž vlka [3443] Re: Martin1972
Dej do akvárka list Pampelišky, za chvilku bude plnej šnečků a tak je krásně ,,vybereš,,...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2024 13:14 Muž Lojza007 [1180] Re: ctibum
A já bych ještě přidal, dokud ty podmínky nezměníš, tak se budou přemnožovat dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2024 08:28 R Muž ctibum [6870] Re: Martin1972
Nevíme nic o tvé nádrži, ani jaké šneky chceš likvidovat, ale obecně se šneci přemnoží, když k tomu mají podmínky, tzn. dostatek potravy, tedy bordelu - překrmování ryb, nedostatečná údržba (detrit, zbytky odumřelých nebo odumírajících rostlin)...
Pokud je chceš dostat pryč, dej jim např. kus okurky nebo salátu a až se slezou, vyndej. Opakuj podle potřeby viz Starka :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2024 07:56 Muž Freedlo [208] Re: Martin1972
Sneci se idealne nelikviduji(chemicky). ale omezuje se krmeni, cimz se jejich populace zredukuje prirozenou cestou. Nemyslim si, ze by kvuli nim krevetky padaly na hubu hlady: )

pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2024 07:31 Žena Starka [207] Re: Martin1972
Ahoj,
taky jsem uvažovala nad No planaria, nicméně nakonec jsem šla kvůli ceně do nějakého připravku ze zverimexu a totálně mi to rozhodilo fungující akva. Ono totiž v některých recenzích lidé psali, že no planaria jim šneky nezlikvidovala. Což mimochodem se mi stalo u té jiné chemie, že mi to zlikvidovalo jen kružníky nebo okružáky, ale levatky přežily.
Takže stejnak jsem skončila u zaručené metody - vybírat, vybírat, vybírat a vybírat. První měsíc jsem snad každý den, někdy dvakrát denně vybírala šneky. Druhý měsíc to bylo už jen parkrat do týdne. No a pak se mi stalo, že sem tam se objevil jeden přeživší, ale k dnešnímu dni si troufám tvrdit, že v akva již šneky nemám. Ano, je to drbačka, ale bohužel se přikláním ke zdejším osvědčeným radám a potvrzuji, že tato metoda je nejúčinnější.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2024 20:23 Muž vlka [3443] Re: Martin1972
Jaké šneky chceš likvidovat ?...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2024 14:48 Muž Martin1972 [3] – plži
Jakou máte zkušenost s likvidací šneků? Mě tu likvidují potravní základnu krevetkám a tak jsem při léčení Scutariella japonica zkusil se zbavit i jich. Leč domorodí šneci odmítají nastoupit na pouť do věčných lovišť. Ani po trojnásobné dávce No planaria, kdy se objevily už dvě mrtvá mláďata (počítám, že byla "načatá" už předtím, jelokož cca stejně stará mláďata vedle v akvarku jsou 2x tak velká...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.05.2023 13:44 Žena Starka [207] Re: Starka
Tak stále pokračují v boji s plži, ale chtěla jsem napsat jen informativně. Když rozmáčknu o sklo mini šneka do 3 mm, tak po něm neonky jdou a normálně to sní. A to je krmim denně, takže hlady nestradaji. :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2023 12:57 Žena Starka [207] Re: Tojsouvěci
Jo jo, díky za zopakování. :-) Já se špatně vyjádřila.
Ale i tak by mi měla vystačit jen jedna tableta. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2023 10:18 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tojsouvěci
...Nezjistil jsem žádné negativní účinky na funkci filtrace...
Děkuji za info a odkazy! :-)
Šneky (levatky) mi spolehlivě likvidují pstruzi i jeseteři. Bohužel jen tam, kde se dostanou. Takže ve filtrech a hydroponických částech systémů jsou levatek mrtě. Jinak můj oblíbený pomocník v akváriích mi tady dělá problém - rád pečuje o kořeny rostlin. A protože rostliny distribuujeme i s kořeny, musíme z nich pracně levatky odstraňovat. (Zákazníkům nevysvětlím, že levatky nejsou fujky, ale bonus.) :) Každopádně před aplikací ten Panacur ještě otestuji "v malém".
Ještě jednou - díky!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.04.2023 23:07 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Starka
Netuším jestli Ti neuniklo,že po první aplikaci Panacuru zlikviduješ všechna vylíhlá stadia plžů,ale je nutné opakovaní, po cca 3-4 týdnech, aby uhynula i nová populace vylíhnutá z vajíček,na které přípravek nepůsobí. Pokud opakování neprovedeš,tak se po dosažení pohlavní dospělosti plžů, reprodukce obnoví.Takže 1x1/8 tablety a po čtyřech týdnech další 1/8 tablety.Teoreticky se nedá vyloučit i třetí aplikace,voda se mění po pěti dnech 80%, se současným odkalením a odsátím mrtvých plžů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2023 17:57 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Tojsouvěci
Aha. Tak to jsem si spletl s jiným prostředkem, který je bez předpisu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2023 17:05 Žena Starka [207] Re: Rovano
No, jak píše tojsouveci, chci koupit jen jednu tabletku. Budu totiž potřebovat ⅛ tabletky a tak ostatní by mi byly na nic.
Naštěstí veteriny v okolí mám. Jen nechci řešit, jak mají otevřeno přes víkend, tak to pořeším po víkendu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.04.2023 16:46 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Rovano
Pokud budou mít Panacur v lékárně, tak se musí koupit celé balení, navíc je výdej vázán pouze na veterinární předpis. Na veterině odprodají i jednotlivé tablety. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2023 14:59 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Starka
Ty tablety na odčervení by měli mít v lékárně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2023 14:59 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Rybar
Fotka k příspěvku Cokoliv.
Vždycky tam hodím třeba 3 a za chvíli tam jsou 3 valné hromady. A žraly to i Neonky, když byly vyhladovělé ze Zverimexu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2023 10:55 Muž Rybar [-29] Re: ctibum
Pokud akvarium obývají malí šneci , tak tam problém nevidím . Pokud se v akváriu objeví větší šnek ,který prohrabává dno vyhrabává rostliny , nebo je přímo likviduje ,jeto problém . Je samozřejmě jasné, že pořízení predátorů vyžaduje další nádrž na chov . Ti čtverzubci to přímo vyžadují oni jsou schopni vyčistit 100 l během dvou dní a pak by trpěli hlady a došlo by k přerůstání zubů .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2023 07:02 Muž Rybar [-29] Re: Rovano
Fotka k příspěvku Myslel si něco takového nebo jiné ,já sehnal tyto .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.04.2023 23:48 R Muž ctibum [6870] Re: Starka
V klidu, nejsi první, ani poslední, kdo v trusu hledal kdovíco... ;-) :)

Jinak k tématu, jak umí šneci spucovat a tedy se dají lovit např. na kedlubnový lupen je možno vidět tady rybicky.net/fotogalerie.php….

Dá se koupit i past na šneky, stačí pogooglit, např. www.rostlinna-akvaria.cz/… . Jestli fungují ti ale nepovím, já nejsem fanda likvidace malých šneků obecně a už vůbec ne cíleným přidáváním predátorů, ať už sumrovek, nebo čtverzubců, nebo čehokoli jiného, co musíš ve finále zase řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2023 21:01 Žena Starka [207] Re: Rovano
Jaké tabletky?
Momentálně jsem zkusila jen tak tu okurku. Veterinář neměl ty prášky na odčervení a k dalšímu jsem nezvládla zajít. :-D Takže to byla taková improvizace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2023 20:50 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Starka
Na spirulinové nebo jiné tabletky mám vždycky valnou hromadu. Tam šáhneš a máš jich 20.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2023 20:48 Žena Starka [207] Re: ctibum
Génius tento člověk. To by být mohlo. A já uvažovala hned nad různými vetřelci v akvarku. :-D Nevím jestli se mám sobě smát nebo nad sebou brečet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2023 19:56 R Muž ctibum [6870] Re: Starka
Trus? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2023 19:55 Žena Starka [207] Re: Starka
Fotka k příspěvku Tak přeci jen se jeden šnek na okurku chytil. Jen mě ještě zajímá, co jsou ty mini "tečky" na okurce??
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2023 14:48 Muž Rybar [-29] Re: ctibum
Fotka k příspěvku V atlase je okružák ploský ,ten by to moh být . A ona většina šneků je první dny po vylíhnutí malých. A jak atlas říká surmovka je nezlikviduje , jen je redukuje .Za mně je jedničkou v likvidaci šneků čtverzubec zelený . Ten malý, taky není špatný jen mu to díl trvá.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2023 07:41 R Muž ctibum [6870] Re: Rybar
Zdejší atlas zná "okružáka", kterého sumrovka evidentně žere a "kružníka", kterého, zdá se, sumrovka nežere, protože je moc malý. "Okružníka" nezná ani google.
Takže mi šlo o to, že když napíšeš, že ti sumrovka nežere "okružníky", dá se těžkou hádat, co a proč nežere...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   28.04.2023 06:41 Muž Rybar [-29] Re: ctibum
Určitě se nepletu , když napíšu okružník . Když se hledal informace jinde bylo mi řečeno , že pokud se Surmovka nažere ,tak si dodá i 14 dnů pauzu . A to může být ten problém . Protože 9l akvárium pouze sklo nějaká plavající rostlina a šeků neubývalo . Pokud jsem Surmovku dál jinde ( jiné akvárium jiný druh šneků ) výsledek ten samý . Velcí šneci nejsou až tak vidět vidět ,zato malých neskutečné množství . Jediné štěstí ,že je používán jako krmivo .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2023 20:08 Muž Rybar [-29] Re: vlka
Tak to se mi nedaří množit na likvidaci šneků mám , taky čtverzubce ti jsou 100% likvidaci v jakékoliv velikosti šneků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2023 20:03 R Muž ctibum [6870] Re: vlka
Otázka je, jestli ten "okružník", o kterém Rybar píše, je okružák, nebo kružník... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.04.2023 18:39 Muž vlka [3443] Re: Rybar
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku To jsou moje zkušenosti se šnečkama. Surmovky se mně množily snad víc jak Okružáci a baštily jen dospělé Okružáky. Takže časem nebyla vajíčka a Okružáci zmizeli. Hold, každé akvárium je jiné. Nakonec jsem byl vděčný za darování nových Okružáků...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2023 10:40 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Sid
Fotka k příspěvku Nezjistil jsem žádné negativní účinky na funkci filtrace. Při léčbě Capilárií kombinuji jednu tabletu Panacuru na 400L vody, a navíc dvakrát denně přidávám, po dobu pěti dnů, směs krmiva s Flubenol pastou viz články RNDr. Miroslava Hyliše, Ph.D. : e-akvarium.cz/… strana 55, e-akvarium.cz/… strana 55.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2023 09:13 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Tojsouvěci
...Plže spolehlivě zlikviduje Panacur... Léčivo likviduje, plže, nezmary, ploštěnky, ploché a kulaté červy, v uvedené koncentraci je bezpečné pro krevetky, ryby i rostliny...
Případný vliv na nitrifikační bakterie? (Ať nemusím pátrat... :-) )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2023 08:17 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Starka
Ahoj, dříve se prodával eSHa GASTROPEX 10ml na likvidaci plžů. Nějakej starej mám doma, použitý tak 1x za těch mnoho let. Nevím, odkud jsi, můžu případně poskytnout (po ověření stavu, v jakém to mám).
Já si šneky hýčkám a jsem rád, že tam ještě jsou, protože Ramky je docela redukují :)
Nevím, jestli se to dá ještě teď koupit...eSHa měla výpadek kvůli certifikacím na léčiva, teď jsou jejich produkty opět na trhu. Je to z těch kvalitnějších značek. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2023 06:33 Muž Rybar [-29] Re: Jozef
Při dokoupení nových rostlin se to může opakovat . Tak že bude opět na začátku . V akvaristikách najdeš plno druhů šneků . A chemie co zlikvidovala vše živé jsem ,taky zkoušel no šneci se stejně po čase objevili .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2023 06:08 Muž Rybar [-29] Re: vlka
Ta Surmovka bude asi problém . Jak jsem zde četl ve fóru její doporučení tak ,jsem jí koupil . První byla v 9 l a šneků neubývalo při tom žádné dno (vesměs okružník). Potom jsem jí přehodil do 45l a k ní přidal další dvě . Malých šneků plné akvárium . Surmovka jsou stále tři . Pokud jsou v akváriu velcí šneci ,tak to má smysl pokud se, ale dokáží rychle a dobře množit Surmovka na ně nestačí . Podle mého pozorování si malých šneků nevšímá .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.04.2023 23:21 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Starka
Plže spolehlivě zlikviduje Panacur - tableta 250mg/450L - účinná látka Fenbendazol, převážně se používá se k odčervení psů a koček. K dostání v ambulanci veterináře, cena cca 16 - 20Kč. V tvém případě na 60L stačí osmina tablety,oddělenou část tablety předem rozpustit v nádobce s vodou a roztok rozlít po hladině, nebo ji vložit do sání filtrace. Plži uhynou postupně, v případě, že jsou přemnožení, je vhodné jejich odsátí a částečná výměna vody. Léčivo likviduje, plže, nezmary, ploštěnky, ploché a kulaté červy, v uvedené koncentraci je bezpečné pro krevetky, ryby i rostliny. Léčivo nepůsobí na nakladená vajíčka červů a plžů, je nutné opakovat aplikaci léčiva v závislosti na jejich inkubační době líhnutí, aby se odstranili nově vylíhlí jedinci. Teoreticky u plžů použít druhou dávku s odstupem jednoho měsíce,po týdnu odkalit a je hotovo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2023 22:33 Žena Starka [207] Re: Jozef, vlka
Právě nad tím takhle uvažuji. Uvažuji nad tou no planaria. Ale jestli se mi to vymkne, tak budu na sebe pěkně naštvaná. :-D

A jo, taky lovim tak 3 mm šneky, ne-li menší. A právě největší šnek, kterého jsem kdy vylovila, měl tak cm. A teď už vím, že to byla levatka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   26.04.2023 21:20 Muž Jozef [311] Re: Starka
Ak si si 100%-tne istá, že ich tam nestrpíš, tak sa nakoniec asi chémii nevyhneš. Tak by som zvážil použitie na začiatku, keď ich je málo - menšie riziko zhoršenia vody po hromadnom úhyne (pred čím sa varuje). Inak to bude stále iba o redukcii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.04.2023 21:03 Muž vlka [3443] Re: Starka
Sice v atlase píšou, že Levatka dorůstá 1-2 cm, ale u mě jsou docela malé, tak 3-4 mm. Po čase vždycky zmizí, ale zase se objeví. Okružáky nalákáš na Kopřivu nebo pampeliškový list a sesbíráš, ale Levatky na to moc nejdou, s mima to bude horší. Já jednou nasadil na Okružáky Surmovky, ale pak jsem se víc jak půl roku zbavoval přemnožených Surmovek vražedných...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.04.2023 18:39 Muž Sha [500] Re: Starka
Vypadá to na standardní druhy levatka, okružák a kružník. Pokud mě oči neklamou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.04.2023 18:38 R Muž Anthrax [4739] Re: Starka
Okružáka tam nevidím. Zato (nejspíš) malé levatky ano. Ty u mě vždy vymizí zhruba po roce běhu akvária samy a zastanou jen okružáci. Na rozdíl od okružáků po okurce tolik nepůjdou, takže sběr bude o to horší..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2023 18:31 Žena Starka [207]
Fotka k příspěvku Ještě jedna fotka. Líp mi to vyfotit nešlo
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2023 18:02 Žena Starka [207] Re: vlka, anthrax
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Vůbec netuším, jaky je to druh. Dostalo se to ke mě s rostlinami. Něco vypadá jak klasický okružák. Ovšem pak jsem lovila něco, co bylo tmavě hnědé a mělo tvar ulity jako neritina.

Dneska jsem vytáhla dalších 8 mrňavých. Umyla jsem solí skla a nastražila okurku. Zatím se snažím takto postupovat. Tak uvidíme, co bude dál.

Nejhorší je, že uvidím malinkého šneka na rostlině, tak zvednu opatrně kryt a jakmile se podívám znova, už šneka nevidím. :-D

Edit: Přijdu k akvarku a další vylezli. sad Tak jsem je nafotila jak nejlíp to šlo. Fotky na nic, ale věřím, že někteří to zvládnou odhadnout.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2023 17:06 R Muž Anthrax [4739] Re: Starka
S tím sběrem to nebude snadné a bude to mít za následek jen redukci. Ale pokud to má být alespoň trochu efektivní a jsou to okružáci (chtělo by to znát druh), tak je nalákej třeba na spařenou kopřivu nebo na plátek okurky a pak je i s ní vylov z akvária. :-)
Jinak to je o kombinaci více věcí, jak už tu zaznělo.. Například nepřekrmování a přítomností potravinových konkurentů (např. krevetky) se mi ukazuje vzhledem k počtu plžů v akváriu jako zásadní.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 35 36

Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 28907x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/2928-jak-zlikvidovat-sneky