Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.04.2013 23:14 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: palo9167
Jinak dnes na cokoli uzitecneho existuji integrovana reseni, prikladem zde:
cz.farnell.com/…
A vice zde:
www.farnell.com/…

Nestudoval jsem to podrobne, jen jsem se podival, co by pro tento pripad melo stacit a dalo se ridit PWM, jiste se najde i mnoho dalsich moznosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   01.04.2013 22:33 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: palo9167
Ten "booster", nebo jak je uvedeno v linku "DC-DC 10-32V To 12-35V 150W Power Supply Boost Adjust Module Mobile Laptop Car" neni nic jineho, nez step-up (boost) DC-DC menic (pulzni zdroj), tedy z nizsiho napeti udela vyssi, nic jineho nedela, ani neumi ;-) . Je to urceno pro pripojeni notebooku v aute na 12V, kde 12V je pro vetsinu notebooku malo, a tak se tech 12V zvysuje kam je pro konkretni notebook potreba (to je to nastaveni).

Modernim pulznim zdrojum pulsni zatizeni na vystupu nevadi (nakonec ten notebook to take pulzne zatizi), takze ve spinani LED pomoci PWM za timto pulsnim zdrojem nevidim problem.

A co potrebujes dal? MOSFET, ktery Ti bude ty LED spinat. Tento neni drahy a pritom je pro toto pouziti vylozene predimenzovany:
www.gme.cz/…

Jak to zapojit, to se podivej na:
robodoupe.cz/…
a hledej tam zapojeni s MOSFET.
Konkretne tohle schema (v prvnim linku je i popis co a jak):
robodoupe.cz/…

IRF3205 pro Tvuj ucel sepne dostatecne i pri 5V urovnich z Arduina, diodu vynech, misto rele pripoj sve LED. R1 dej 220R, at kapacitou gate nezatezujes nadmerne vystup z Arduina, na R2 by mohl vyhovet tak 4k7, jen at je definovana uroven (zabrani pripadnemu bliknuti po zapnuti), nez Arduino nastavi vystupy. Programy pro generovani PWM se pro Arduino jiste na webu najdou. Pojem PWM je vysvetlen treba zde: cs.wikipedia.org/…
Ty LED se proste jen velice rychle zapinaji a vypinaji, coz budi dojem jasu podle toho, jaky podil casu z kazde periody jsou zapnuty a vypnuty.

MOSFET by pro slusne spinani mel byt do gate ziven co mozna nejvetsim proudem (nabijeni a vybijeni kapacity gate), aby se co nejrychleji oteviral a zaviral (tam jsou na nem nejvetsi ztraty, tam topi), coz se ale da dost tezko realizovat primo vyvodem Arduina. Tady to ale nejspis stacit bude i pres ten rezistor 220R, jen si pak zkontroluj, zda netopi (pri tom co popisujes se bude vylozene flakat, ani bez chladice by se nemel zahrivat).

Osobne bych LED napajel spise proudovym zdrojem, nez zdrojem napeti, ale to uz jsme trosku jinde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 18:20 Muž palo9167 [0]
Spiike vdaka za radu ale potrebujem aby mi to niekto vysvetlit ako blbemu.Asi niejak takto Treba ti toto a toto.To pripojis na ono atd.Ten booster ma potenciometer(teda aspon myslim ze to je) a tym sa da nastavit vystupne napatie.Momentalne je na 32V.Moja predstava je ze niejak to cele pripojit na arduino a regulovat vystupne napatie.
S programovanim problem nemam ale elektrika sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 15:35 Muž Spiike [63] Re: palo9167
Led vypadá slibně. Ale s tím boostrem nevím. Principiálně se na stmívání přes arduino používá pwm regulace což je velice jednoduchý kód. A moduluje to šířku pulzu. Akorát nevím jak by na tyto pulzy reagoval ten booster. Vzhledem k tomu ze tam vidím kondenzátory a nějaký integráče, tak to spíš vypadá ze to bude chtít do toho ještě nějaký spínací člen. Na dostatečné napětí a proud. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2013 11:31 Muž palo9167 [0]
Ahojte,
Potreboval by som od skusenejsich poradit.Hned na zaciatku poviem ze som uplny novacik
Mam 50w ledku napajanu 32V
www.ebay.com/…
napajana je cez booster napatia
www.ebay.com/…

Tuto ledku by som chcel stmievat pouzitim arduina.Ake moduly by som potreboval resp. ako to cele zapojit.Ak by sa dalo najlepsie hned s odkazmi na ebayi co je potrebne zakupit
Tu som nasiel niejaky zaujimavy kod pre 4 taketo led
arduino.cc/…

Vedel by prosim niekto pomoct?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 10:15 Muž sasula [274] Re: ppet36
Už mi přišel ten SD modul. pokud by si chtěl mohu ti ho zaslat na testování a zprovozněné té varianty s SD modulema a konfigurákem v něm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 09:04 Žena sonetka [136] - Živorodky
measure.feld.cvut.cz/…
Ale jak se popereš s obslužným FW, to už je na tobě .... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 06:32 Muž Spiike [63] – Modul k ph sondě
Ahoj, nemáte náhodou někdo nějaký návod či schéma na výrobu modulu k Ph sondě? Nechce se mi za to dát 1k pač si myslím že to nemůže být tak složité zařízení aby se to nedalo vyrobit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 18:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Spiike
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 15:00 Muž Spiike [63] Re: Mrakoplash
Ahoj když to tak vidím tak potravinářský nebo ten druhý :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.03.2013 14:52 Muž ViktorX [474] Re: MichoCZ
Zblbnuls mně tou rychlosolí :-D, moje chyba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 13:17 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Spiike
www.fichema.cz/…


Strejda google ;-)

a ještě pro zajímavost zdravi-az.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:28 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: ViktorX
Ses ale přehmátl ne? To co jsi dal odkaz je KNO3. Jinak wikipedie o KCl píše taky pěkné věci. Svinstvo je to na popravy v USA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:12 Muž ViktorX [474]
Nepleteš, pokud se nepletu. drogeriemarket.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 11:22 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
KCL je myslím rychlosůl na křechčení masa. Pokud se nepletu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 11:09 Muž Spiike [63]
Ach jo nedaří se mi nikde sehnat KCl a abych to vyrobil tak na to moje chemie nestačí. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 21:20 Muž Spiike [63] Re: ppet36
Hm tak koukam ještě že sem za ní dal jen 4 stovky :-D jinak bych se asi kousnul :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.03.2013 20:20 Muž ppet36 [82] Re: Spiike
Hosi hosi, uz jsem to tady psal, ze z toho leze skutecne napeti, ale veeelmi mekke, tzn. standardni meraky co mate vam nic neukazou a kdyz ukazou, tak to nebude davat valneho smyslu. Doporucuju si pro zacatek projit www.akvarko.cz/…; je tam docela dobre popsano, kterak takova PH elektroda funguje. O par stranek driv uz se to v tomto vlakne resilo; bez FET operaku, PH nezmerite.
2 Spiike: pokud ti to doslo na sucho, tak to bude nejspis kaput. Kazdopadne doporucuju elektrodu namocit na nekolik hodin - dni v 3 molarnim roztoku KCl nebo v nejhorsim v kalibracnim roztoku PH4. Pokud jiz sonda neni za zenitem, tak by to mohlo pomoct, ale moc tomu neverim. Vsude se doctes, ze PH sonda nesmi vyschnout a z vlastni zkusenosti musim rict, ze je to pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:26 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Pokud je to konstatní napětí, jako že asi je tak uvidí je čáru, ale dokáží na tom osciloskopu změřit jaké napětí z toho leze a jak se chová v různých roztokách. Pokud nemáš kalibrační roztoky tak aspoň pro vzorky vem ocet a roztok jedlé sody ve vodě. Měl bys vidět rozdíly v tom napětí. Ale je to spíš na testování, až to bude finálně zapojené tak budeš muset přepočtové vzorce vyštudovat přesně a nakalibrovat to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:14 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Tak jo tak z toho lezou nějaké mV ale co to je a jak to vypadá to nevím,měřeno multimetrem. :-D zkusím to vzít do práce na osciloskop (pokud jim ještě funguje :-D)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 18:03 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Ou tak k tomu nemam doma prostředky. No budu to muset nějak pořešit. :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 17:27 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Tak je potřeba zjistit co z toho leze. Ale asi by to šlo řešit na nižší úrovni než modulem. Přítelkyně, která studuje chemii a v laboratoři je víc než se mnou říká, že když oni měří pH tak to je jakási hodnota v mV. Takže předpokládám, že to bude nějaké minimální napětí. Bude záležet jak moc malé to napětí je a buď před nej vsadit nějakáý zesilujicí článek - tím bys mohl nakonec řešit i případnou kalibraci a nebo to píchnout napřímo na port. Ale ideální by bylo píchnout to na osciloskop a změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 17:12 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Fotka k příspěvku Ještě detail.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 17:12 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Fotka k příspěvku Sondu mam tuto za cca 400,- což mi nepřijde tak hrozný.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 16:19 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Tos objednal kdo ví co. Já někde viděl sondu na BNC konektoru rozhodně levněší. Ale dál jsem nestuoval co z toho leze. Jakou tu sondu teda máš? Třeba to bude PWM. Nebo nějaký analog.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 15:16 Muž Spiike [63] Re: Spiike
A nebo pokud máte někdo typ na něco jiného levnějšího. pač co sem teď koukal tak tohle vyjde na 1k a to mi přijde dost prakticky za nic :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 15:07 Muž Spiike [63] – pH modul
Lidičky pomóóóct, :-D

Dneska mi přišla sonda, Takové trošičku monstrum ale co by člověk chtěl za 4 stovky :-D Jen se obávám že asi nebude fungovat pač přišla na sucho a co jsem koukal tak je standardně posílají v nějaké kapalině. :-D Ale to neřeším.

Spíš mám problém najít k tomu nějaký modul za rozumnou cenu aby mi to fungovalo k arduinu. Našel sem tohle ale nevím jestli je to úplně ono:

www.ebay.com/…

Poradí někdo???

a nebo mě pak napadlo vzít rovnou toto:

www.ebay.com/…

Ale ta cena......

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2013 14:12 Muž sasula [274] Re: ppet36
pokud by slo o HW, klidne bych ho poskytnul. s tim ze to Arduino jsem uz puvodne chtel hlevne kvuli PWM a RTC s displayem jen pro blbnuti. RTC tak aby se rano zacalo rozednivat a vecer stmivat a na displayi cas, intenzitu a pripadne teplotu,
pH nepotrebuju
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2013 12:12 Muž ppet36 [82] Re: sasula
Ty menu co tam jsou a nastavovani je vetsina (80%) toho myho programu. Podle me to nema smysl promazavat a to proto, ze by z toho nic nezbylo. Navic by se musely obetovat nejaky I/O porty, tusim, ze to potrebuje 4 porty. Spis by se tam dalo dodelat ukladani te konfigurace na SD kartu namisto EEPROM; pak by to slo upravovat i z PC i z programu. Nejspis by tam zustalo i nejake misto na logovani PH/teploty a kdovicehojeste do souboru na tu SD.

Vsechno nastaveni je v te strukture SetupData, tak by to nemusel byt problem a prepsani metod readSetupData() a saveSetupData() by to resilo. Nicmene ja nemam doma ani HW na pristup na SD kartu, ani SD kartu a nakonec ani volne I/O porty :) ... takze moje pomoc muze byt spis konzultacni.

Navic po pravde receno jsem rad, ze je to zarizeni takove samostatne a notebook jsem k nemu naposledy pripojoval kdyz jsem menil teplotni sondu (bo jsem ji utopil), abych tam napsal novou onewire adresu toho novyho DS18B20 :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2013 10:03 Muž sasula [274] Re: ppet36
Ppet36: mohl by si mi prosim pomoci promazat a upravit ten tvuj zdrojak tak aby se casy konfigurovali budto primo v programu, nebo pomoci te SD karty? a samozrejme by se to potom sirilo dal.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 11:20 Muž marekiss [11] Re: KarlosS
Jj panda je dražší, ale máte mnohem více výstupů
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 10:44 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: marekiss
No právě rád bych dodával u hnojení zvlášť mikro a makro, ale někdo to tu počítal a u Una to bude s výstupy tipťop.
FEZ Panda mi připadá drahý, ale zatím se v tom teprve orientuji a učím se.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 10:37 Muž marekiss [11] Re: KarlosS
S PH metrem nemám zkušenost, ale taky se na něj chystám. Kolik má Arduino výstupů nevím. to bych se musel podívat do datasheetu. Čerpadla dejte klidně dvě to jsou jen 2 výstupy (tedy pokud nepředpokládáte čerpat na obě strany)

Já osobně mám řízení postavené na FEZ Panda II, přišlo mi to pohodlnější na naprogramování. Mám i display na zobrazování hodnot + lze zjistit hodnoty po síti. A nastavování mám na SD kartě, kde můžu zapnout i záznam hodnot atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 10:28 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: marekiss
Fotka k příspěvku Aha, děkuji. Už se mi to začíná trochu vyjasňovat:-)
No vida, já to měl vymyšlený takhle, ale teď vidím, že vše bude jinak. Tu SD kartu ruším, aby mi zbyly výstupy. Čerpadlo asi taky bude stačit jedno.
A displej asi taky ne seriově připojen - to bych musel přidat ještě nějakej modul, ne?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2013 10:10 Muž marekiss [11] Re: KarlosS
CO2 ok pro ten je třeba 230V.
Větráček předpokládám že chceš využít PC na 12V nebo 5V a pro ten je Relátko zase zbytečné, lepší dát tranzistor a řídit pomocí PWM, kde jsi schopen docílit a postupných zvyšování otáček a díky tomu by zbytečně nehučel.

já mám u akvária 3 relátka.

1 spíná napětí do stmívatelného předřadníku,
2 spíná CO2
3 přes ethernet a webové stránky spínám velký 30cm ventilátor v pokoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 09:58 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: marekiss
No já si chci objednat tuhle desku:
dx.com/…
a dvě relátka mám volná (jedním spínat elmag. ventil k co2 a druhým teplotně spínaný ventilátor), tak jsem je chtěl využít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 09:40 Muž marekiss [11] Re: KarlosS
Relátko máš zbytečné drahé + před něj stejně musíš dát nějaký tranzistor na sepnutí, nejde jej spínat přímo z výstupů duina. Takže je to jen další mezičlánek, který může odejít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 09:37 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: marekiss
Jasně, budu ho tedy spínat relátkem. Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 09:30 Muž marekiss [11] Re: KarlosS
Pro dávkovací čerpadlo je ten modul řízení motoru zbytečný.

Já používám www.akva-tera.cz/…

a spínám obyčejným mosfetem, protože nepočítám s tím, že bych čerpal na obě strany.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 08:35 Muž RadekCX [219] Re: ohruska
eee proc je tam ten odpor 100R v gate toho mosfetu?

ohruska napsal: Ono je to na zkoušku jednoduché i tak optickým oddělením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2013 08:26 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
Díky. Našel jsem dvokanálovej modul s mosfet za 10USD. Dávám teď dohromady všechny moduly, které budu potřebovat, tak bych ještě potřeboval poradit, jestli mi bude tohle fungovat
dx.com/…
s tímhle
www.aquario.cz/…
Děkuji a omlouvám se za otravování dokud to nedám dohromady tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2013 22:14 ohruska
Fotka k příspěvku Ono je to na zkoušku jednoduché i tak optickým oddělením.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2013 21:44 Muž ViktorX [474] Re: KarlosS
Fotka k příspěvku Já bych asi nejdřív zkusil co udělá něco takového... Ale naprosto chápu, že je jenodušší koupit něco hotového, navíc je to opticky oddělené.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 21:10 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: ohruska
Děkuji, to jsem přesně potřeboval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2013 20:33 ohruska
Už jsem to sem dával, je tam i schéma, celkem jednoduché: www.emartee.com/…+

Ten regulátor nevím. Mělo by to jít s požitím řízení jako na servo přes PWM.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2013 20:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostliny
Chtěl bych vědět, jestli třeba 40W LED osvětlení mohu připojit na modul PWM z Arduina nebo musím použít ještě výkonový člen a napadl mne modelářský regulátor stejnosměrného motorku (mám doma JES 35). V diskuzi o LED osvětlení jsem se dozvěděl, že stačí výkonový tranzistor. Jen se ptám jestli vysokofrekvenční (lépe přímo typ) a nějaké schéma by taky bodlo. Díky za reakce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 23:54 ohruska
To není o zdrojáku, ale o knihovnách.
To je nárok na zapsání jednoho řádku textáku na SD kartu:
Binary sketch size: 12 166 bytes (of a 30 720 byte maximum).
Takže skoro polovina je pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 20:53 Žena sonetka [136] - Živorodky
Jediné čím jste limitováni u UNA je velikost paměti, ale 32KB je dostatek na spoustu kraviny. Zkuste si napsat 32kB textový soubor, vela a vela znaků ....
Jinak bych to až moc nepřeháněl, čím složitější, tím méně spolehlivé a napsat takový zdroják, to je už na vejšku hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 17:48 Muž Spiike [63] Re: ohruska
Krmítko to je ale zajímavý nápad. Když už automatizace tak pořádně. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2013 13:58 ohruska
Jo jasné s tím rozšroubováním zásuvek.
Já chci řídit ORP přes noc a automatické krmítko a ledky.
A možná nějaký monitoring.
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 14 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16710x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17694-vyvojova-deska-arduino-uno-a-jeji-vyuziti-v-akvaristice?od=451