Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:40 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Fotka k příspěvku A ještě jednou foto displaye zezadu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:40 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Fotka k příspěvku Akorát s LCD displayem nevím pač se mi povedlo zadarmo sehnat tento barevný s dotykovou vrstvou pro ovládání a rád bych ho využil jen absolutně nemám tušení jak na to a myslím že jednoduchý to taky nebude.

Foto ze předu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:38 Muž Spiike [63] Re: Spiike
Fotka k příspěvku RTC se mi povedlo sehnat tento, a předpokládám že s arduinem se spojí standartně napájení +5V a GND a dále se připojí piny SCL a SDA na komunikační piny na arduinu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2013 10:36 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Fotka k příspěvku Díky koukal sem na to ale angličtina není moje silná stránka ale nějak se s tím poperu přes google. :-D

Jinak celí mi to poběží na Arduinu Mega. Viz foto.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.02.2013 22:08 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Tak ta první fáze může spočívat v tom, že podle návodu learn.adafruit.com/… budeš číst čas. Na arduino.cc/… si nastuduješ podmínku If a pokud nastane konkrétní čas tak provedeš na určitém portu sepnutí. www.arduino.cc/… pro ovládání relé u žárovek. Je to klasika, při zapnutém digitálním výstupu pouštíš ven +5V k sepnutí relátka. A co se týče LCD tak arduino.cc/… Je tam ukázáno i jak vypsat na LCD hodnotu z proměnné, ne jen tupě uživatelem předprogramovný text. K tomu ovládání je potřeba si rozmyslet počet tlačítek a jim vyhradit porty. Je nutné nastudovat problematiku přerušení arduino.cc/… Při stlačení tlačítka se provede přerušení a vykoná se určitá operace. V tvojem případě změna nějaké hodnoty. Například tlačítka nahoru a dolů budou posunovat obrazovku na denní svícení, noční svícení a podobné srandy a tlačítka doleva a doprava budou posunovat hodnoty nastavení kdy se má daná operace udělat. Možná to zní složitě, ale to ovládání není těžké si vytvořit. Když si to namaluješ tak to pochopíš. Při hodnotě "obrazovka=1" budeš zobrazovat aktuální čas, při hodnotě "obrazovka=2" budeš zobrazovat čas zapnutí denních světel a podobně. Před tím, než se pustíš do programování si rozkresli zapojení jednotlivých prvků, napiš si kam připojíš který prvek, pokud použiješ mnou ukazovaná RTC modul na I2C sběrnici tak ty mají tuším pevně definované porty. Je nutné dodržet, co potřebuje běžet na analogovém portu a co na digitálním. Potom si rozkresli algoritmus. Obrazovky které chceš zobrazovat a co se stane když něco nastane nebo zadáš ty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 15:15 R Muž Mrakoplash [1776] Re: KarlosS
Jo takhle :-D tak to jo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 15:14 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Mrakoplash
ber to jako další výstup spínanej teplotně. Takže třeba větráček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 15:08 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Spiike
Není to topení zbytečný ? Vždyť spíná při určité teplotě samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 15:00 Muž Spiike [63]
Fotka k příspěvku Ahoj,

Tak bych to asi viděl následovně, jen nevím jak až velký to bude oříšek.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 10:56 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: ViktorX
Díky. Zkusím se s ním spojit a dát něco dohromady společně. On se prezentuje jako programátor profesionál. To já jsem jen nadšenec, snílek a teoretik:-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 10:43 Muž Spiike [63] Re: ViktorX
Jop s ním se o tom kdysi dávno taky mluvil, to bylo v dobách kdy sem zjistil že nějaké arduino vůbec existuje. :-D Tak čekám kdy se taky ozve. Pač vím že některé věci už ohledně tohoto má zmáknuté takže by se jeho rady a poznatky určitě taky hodily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 10:38 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Tak přesně takhle sem to myslel. Dát dohromady nějaký projekt kde by se to řešilo tak aby to pochopili i ti co o tom nemají ani tucha. S tím že je by se postupně zrealizoval řídící systém pro AQ. Mě osobně to dost zajímá jen neumím programovat prozatím. A myslím že nás tu je takových víc. A nad článkem o tom sem taky přemýšlel ale spíše ve stylu nějakého seriálu kde by se postupně řešily různé věci od "jednoduchých po složité". Myslím že by to tu ocenilo více lidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 10:36 Muž ViktorX [474] Re: KarlosS
Co jsem téma před časem pročítal, ppet36 to už má rozchozené a soft má ke stažení v profilu rybicky.net/profil/25068 , ale nevím co všechno umí. Nějaký sjednocující nebo rozšiřující článek by se hodil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.02.2013 10:26 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: KarlosS
Počkám na lepší představu od Spiika potom bych něco zkusil vytvořit. Možná by to šlo ve více variantách. Jenoduchá až složitější. Bohužel ten časový modul mám doma a teď jsem v zahraničí. Až to budu mít pohromadě tak základ osvetlení udělám. Potom bych zkusil i něco s tou chemií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 09:30 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: MichoCZ
Přesně tenhle způsob využití Arduina podle mýho zajímá většinu akvakutilů. Moc bych se přimlouval a prosil o článeček s např. blokovým schématem, nějakým kódem, apod. palec
Navíc pro starší akvaristy, nepolíbené programováním, i pro nás natvrdlejší, trochu podrobněji.
Díky, díky, díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 09:23 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Ok. Takže potřebuješ pH sondu. U té záleží co z ní poleze. Zda nějaká konstatní hodnota nebo nějaké PWM. V podstatě to je jedno, hodí se buď na analog nebo digital podle toho co z ní poleze. Ta hodnota bude pravdepodobně při 8bit AD převodníku 0-255 a té bude odpovídat to pH. Na základě přepočtu si nastavíš pomocí podmínky "if", že při hodnotě vyšší než zadaná se zapne port "X" a ten přes relé spustí solenoidový ventil. Spoustění rozednívání je možné řesit buď postupným rosvícením například více pásků - bylo by lepší použít tranzistor kvůli proudům a nakonec i vyššímu napětí - nebo pomocí právě toho PWM. Na to má arduino knihovny a je tam i example kód s použitím PWM na ledku z portu 13. Co se týče teploty tak jsou buď analogové teploměry pt100 a nebo od dallasu digitál, případně co mám já doma k čítači od Zajíce čip SMT160 který vrací PWM. Až hodíš plánek tak na to mrknu co budeš potřebovat a jak co řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2013 07:48 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Ahoj,

já jsem elektronik takže postavit cokoliv nemám prakticky žádný problém. Jediný problém mám s tom programováním protože sem se k němu nikdy nedostal a na škole nás učili krávoviny které všichni už znali (Word Excel a podobně). Mou finální myšlenkou je aby mi to měřilo teplotu a pH. A pak spínalo postupně osvětlení ve stylu rozednívání a stmívání. A aby mi to pouštělo co2 podle pH. No a to hnojení je v plánu taky. Ale to bych musel do vymyslet jakým způsobem by to pracovalo. Ale nejspíš jako světla na pwm regulaci s čerpadlem do ostřikovačů. Až dorazím domů zkusím udělat nějaký modelový náčrtek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 22:04 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Aha, takže to bude asi složitější. Specifikuj cěho chceš ve výsledku dosáhnout a proberem si základní algoritmus, jak by to mělo fungovat. Pokud bys chtěl tu desku použít místo spínacích hodin tak to možné je, ale ne v surovém stavu. Bylo by potřeba připojit asi nějaké relátka kvůli síťovému napětí. Pokud tam budeš mít třeba nějaký digitální teploměr tak budeš asi chtít i nějaký displej že? Do dávkování chemie bych se hned tak nepouštěl. Jde to, ale je to fuška pro zkušeného elektronika programátora a ne z hecu nadšence.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 20:40 Muž Spiike [63] Re: MichoCZ
Jo tak ani tomuhle sem nerozuměl ani slovo :-D nešlo by to více pro "blbé" :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 18:48 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
Takový modul mám z ebay na I2C sběrnici. Existuje k tomu někde example kód. Z toho ti poleze nějaká hodnota se kterou budeš pomocí Ifu dál pracovat předpokládám.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 16:15 Muž Spiike [63] – Re: MichoCZ
prosím tě já na tom nechápu vůbec nic :-D



Zatím se mi povedlo spínat nějake vstupy a výstupy ale to k tomu co potřebuji má hodně daleko :-D v první ředě bych potřeboval k tomu připojit CRT modul na reálný čas a datum. :-D ale nevim jak.

a jak s tim dále pracovat

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 15:21 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: Spiike
A co s tím. Trošku s tím taky koketuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2013 15:05 Muž Spiike [63] – pomoc!!! :D
Našel by se tu nějaký dobrovolník který by mi byl ochotný vysvětlit a pomoct naprogramovat arduino??? už měsíc se to snažím pochopit z netu a sem čím dál tím víc zmatený. Podotýkám že programování vůbec nerozumím. měl sem to na vejšce jeden semestr a moc sem z toho nebyl.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 17:17 ohruska
Fotka k příspěvku Nemáte prosím zkušenosti s touto deskou: shop.snootlab.com/…

Chtěl bych ji použít pro zápis průběhů měřených hodnot, s možností pozdějšího zobrazení grafů na PC.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 12:54 Muž Spiike [63] Re: ohruska
Super díky mooc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2013 12:24 ohruska
Podle tohoto zdroje: www.wayengineer.com/…

By tam měla být tato baterie: www.batteryjunction.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 17:53 Muž Spiike [63] Re: Spiike
A proč na některých je ještě osazený U1 a u jinejch ne? K čemu to tam je??? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 17:42 Muž Spiike [63] – Lidičky pomooc
Fotka k příspěvku Aloha,

Dnes mi přišlo toto, ale samozřejmě bez baterie. Nevíte náhodou někdo jaká tam má být?? napsaný to nikde neni.

Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 07:02 Muž ppet36 [82]
Rekl bych, ze dokumentace je aktualni. Pravda je, ze dneska uz bych to udelal trochu jinak :) Je tam trochu poddimenzovany napajeni, takze jak psal Josef, pokud pouzil rele s vyssim odberem, tak zdroj nestihal a vlivem poklesu napeti (+-12V) to ovlivnovalo PH desku. Take je pravda, ze vyjde levneji releovou desku koupit na ebayi - ale o tom to neni :)

2Josef:
outputStates [0] = (prumPh > 0) && (prumPh > mPh - (outputStates [0] ? setupData.phHystereze : 0));

to je jednoduche. PH vystup se zapne pokud je namerene PH (prumPh) vetsi nez pozadovane (mPh) (k pozadovanemu PH se pricte hystereze setupData.phHystereze za predpokladu, ze je PH vystup pred volanim sepnut). To prumPh > 0 je tam jenom pro pripad, ze se PH jeste nezprumerovalo (10s se prumeruji hodnoty) a zajisti, ze se nebude vystup do teto doby spinat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2012 10:20 josef Re: Táborita
jasne podle navodu to funguje, ale kdyz clovek pouzije trochu jine komponenty, tak se to rozhasi. treba pro mne bylo komplikovanejsi delat jeho releovou desku, nez si z ebay rele koupit. staci mi ctyri rele (svetlo ryby , zelva, vypinani filtru, a ph ventil) tak to bylo zbytecne komplikovane.

vice mene netusim tento radek nejak to proste nedavam tu logiku...

outputStates [0] = (prumPh > 0) && (prumPh > mPh - (outputStates [0] ? setupData.phHystereze : 0));
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 23:25 Žena Táborita [16] - ŽivorodkyRe: ppet36
==>> ppet36 => když už je tohle téma o5 otevřený, tak bych jen chtěla zmínit, že mi to podle toho návodu funguje na 100% :) takže ještě jednou díky pavle (ppet36). Ale měla bych jednu věc pro lidí mého typu, pokud by si to někdo chtěl třeba jen pro zajímavost poskládat, tak je důležitý počítat i s odpory na vstupu na diodu. pokud je to bez odporu, tak ty diody jdou hodně rychle do faku :) vim, že je to možná naivní poznámka, ale já to třeba ze začátku nevěděla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2012 19:48 josef
Ahoj, tak jsem to konečně všechno dokopal a poupravoval.
Pořád se mi rozhazovali spinaci hodiny, nakonec se mi to podařilo upravit do správného tvaru -> haproval mi tam pocet hodin prirazeny na vystupech :)

potreboval bych ale poradit s hysterezi, kdyz tam nastavim cca 0,5 stupne ph tak mi to nefunguje -> rele sepne vypne sepne vypne -> nerespektuje mez ph.

Dík za kazdou radu.

moje upravena verze
rybicky.net/soubory/104.rar

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2012 23:35 Žena Táborita [16] - ŽivorodkyRe: ppet36
to de! moc děkuju... zkusim to nějak poladit a třeba to pojede palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2012 06:46 Muž ppet36 [82] Re: Táborita
Sice moc nevim, jestli to rybicky oceni :) Ale tady www.arduino.cc/… je kompletni tutorial zrovna pro toto... Kdyz se divam, jaky jsi kutil, tak to urcite nebude zadny problem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2012 23:53 Žena Táborita [16] - Živorodky
hehe, tak tohle musim dát :) koukala sem, že je možný z toho udělat i to pohyblivý světlo jako měl knight rider :) poradí někdo jak to naprogramovat? :-P

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2012 04:11 duinozone.cz – Arduino fórum
V případě dotazů kolem Arduina se můžete obrátit na duinozone.cz

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2012 11:27 josef
no chybi mi tam R7 na desce tinyrtc. mrknu do schematu, nebo promerim :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 20:46 Muž mita [58] Re: josef
Na 100 kHz (ds1307) se pouziva 4k7 proti 5V, ale neni to ma tech modulech uz osetreny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 20:04 josef Re: josef
dostal jsem se až k tomu že problém bude s I2C, měl by tam přijít zapojit odpor 2k2. Někde jsem to tak viděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2012 11:45 josef
Tak jsem zkoušel podle udělat vypis do serial monitoru, a zakousne se komunikace hned po iniciaci lcd, hlaska nastaveni pinu vubec neprojde takze pocitam ze to bude v knihovne (#include <LiquidCrystal_I2C.h>).

ALE kdyz vypnu inicializaci lcd tak to dojde jen k inicializaci RTC a WIRE a skonci to tez.


SETUP->
Serial.begin (9600);
Serial.println("------- SETUP START -------");
Serial.println("Inicializuji lcd");
lcd.init();
Serial.println("Nacitam nastaveni pinu");
// - tlacitka
pinMode (IN_UP_BUTTON_PIN, INPUT);
pinMode (IN_DOWN_BUTTON_PIN, INPUT);
....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2012 13:40 Muž sasula [274]
co se tyce reklamace na Ebay. Zkuste klidne dealextreme.com a taky je to cina(HK) ale reklamace bez problemu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2012 14:05 Muž marekiss [11]
Multithreading využívám k webovému serveru, přes který můžu nastavovat některé hodnoty a případně spouštět čerpání, větrání atd...
Pokud je potřeba nějaká větší změna tak vytáhnu MicroSD kartu a změním data v XML souborech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2012 20:36 Muž ppet36 [82] Re: marekiss
Jo; to vypada nabusene a ma to i multithreading. Zrovna me ale nenapada, na co bych jej ve spojeni s akvariem vyuzil, ale za normalnich okolnosti se to docela hodi :) Kazdopadne je to zajimava platforma k prozkoumani...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2012 20:26 Muž ppet36 [82] Re: josef
jooo ... zivot je boj :) Zrovna na DS musi byt baterie vzdycky, jinak to kolikrat vede k tomu, ze se i samotne Arduino zasekava... Na mnoha forech pisou, ze staci kdyz je tam i vybita baterka, ale musi tam byt :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2012 19:03 Muž marekiss [11]
Osobně nepoužívám Arduino ale, desky s .NET Micro Frameworkem.
Musím říci, že vývoj ne násobně komfortnější a podpora velká. A navíc Panda je kompatibilní se všemi sheildy pro ARDUINO. Ovládám skrze Pandu II komplet akvárium + v létě větrání pokoje a akvária.

shop.microframework.eu/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2012 18:52 Muž Spiike [63] Re: josef
Záložní zdroj, to je blbá smrt :-D něco jako když hledáš proč někam nejde šťáva a po půl dne hledání zjistíš uplně náhodou že máš shozený jistič. :-D Ale co dokud nejde o život, však víš. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2012 18:44 josef
Tak jsem dojel dom, vyhodil jsem stary obvod (DS1307) a zjistil jsem že tam chybí baterie zespodu. tak jsem z nového obvodu dohodil baterii a zkusil to pro zkoušku hodit dovnitř, nastavil kritický čas a ono to jede potlesk . V patici byl pokřivený kousek pojistky který to drží a baterie se musela při manipulaci vytrousit. Tolik promrhaného času sad. Jsem zvědav jestli je to ona chyba uvidíme zítra ráno :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 16:13 josef
dneska mi dosel novy obvod po mesici a pul po objednani. tak az dojedu dom tak ozkousime a uvidime :-) Diky za reakce ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 07:19 Muž ppet36 [82] Re: josef
No ja samozrejme nevylucuji, ze mas spatny RTC obvod. Kdyz se tak divam na ty fotky, tak je urcite jiny, nez mam ja. Ja mam primo ten od Sparkfunu www.sparkfun.com/…? . Knihovnu pouzivam tuto github.com/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.09.2012 07:08 Muž ppet36 [82] Re: NHKG
Je na to takovy nastrojek; rikaji tomu Arduino IDE, ale pise se normalni text, takze se to da delat v normalnim textovym editoru. Ten nastroj umozni ten program prelozit a nahrat do Arduina. Programuje se to v podstate v Ccku (arduino.cc/…), nicmene funkce, ktere se pouzivaji jsou jednoduche a velice snadno se v tom neco dela.
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] 14 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16710x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17694-vyvojova-deska-arduino-uno-a-jeji-vyuziti-v-akvaristice?od=551