Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Vývojová deska Arduino Uno a její využití v akvaristice
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2018 18:06 Muž Driv3r [236] Re: Márty
To. Určitě nenajdeš skeč si musíš napsat.tzn naučit se programovat v arduinu.nebo použít již napsaný skeč a sesadit se stejnými hw součástkami.takove skeče jsou většinou volně ke stažení ale.. stejně potřebuješ nějaké znalosti,pro zadávání hodnot do skeče (prográmku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2018 22:13 Muž Márty [12] - ADA Aquascaping
nemáte někdo odkaz na nějakou stránku nebo youtube video, kde by byl kompletní návod, jak sestavit akvaristické funkce? Chtěl bych stmívač, dávkovací pumpu, průtokoměr na filtru.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2017 13:39 R Muž slavko [1759] - Rostliny – Meranie hladiny studne
neviem to nájsť, ale kedysi (a kdesi tu vo fóre) sme spomínali meranie hladiny v studni a verím, že dotyčný si to tu nájde. Dnes som zaregistroval zaujímavé riešenie, viď www.xpablo.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 17:09 Muž Driv3r [236] Re: Vrzy
Koukni peristalticke alliexpres.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2017 12:09 Muž Vrzy [23] – Čerpadla na hnojivo
Ahoj, opět já :-D měření Ph jsem už vyřešil, pH držím na 6.5 je to stabilní a funkční, takže jsem spokojenej. Momentálně když mám celý systém funkční tak chci dodělat automatické hnojení. Jen nevím, jaká použít čerpadla, můžete mi někdo nějaká doporučit? Vím, že už se to tu asi řešilo, před časem jsem četl celou diskusi, ale nemám čas to celé znovu číst. Moc děkuji za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.06.2017 20:37 darira Re: Vrzy
Fotka k příspěvku Použil jsi dvoubodovou kalibraci v programu? Pres pH 7 si trefíš střed stupnice a přes pH 4 zjistíš mV na jednotku. Něco podobného jako tobě mě ta sonda taky dělala, když jsem právě toto udělal špatně. Tím neříkám, že Slavko nemá pravdu. Nejdřív bych ale hledal problém v programu. Pokud toto rozjedeš, zjistíš že opakovaný měření lítá cca 0,5pH nahoru a dolu. Přes průměr z 50ti měření a použití algoritmu se to dá srazit a vypadalo to i použitelně (viz. obr, měření z akvária). Teda za cenu otupění rychlosti reakce sondy, to snad v akváriu nevadí. Pokud chceš program, tak napiš přes soukromou zprávu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 18:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Vrzy
Môže byť nanič tá sonda, ktovie ako dlho a v akých podmienkach ju skladovali... Vo vlákne o meraní pH som dávnejšie čítal nejaké postupy ako ju „oživiť”, možno tam pomôžu viac ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 17:56 Muž Vrzy [23]
nakonec jsem to vzdal. Hodil jsem to do skříně a s měřením ph asi končím, na to nemám nervy. Pořád to ukazovalo blbosti, víc jak ph 4,2 jsem z toho nedostal, ikdyž jsem to měl v roztoku ph 7. Vyzkoušel jsem několik kódu co jsem našel na netu a výsledek vždy stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 17:36 darira Re: Vrzy
Přesnost měření toho modulu celkem dost lítá. Aby se to dalo srovnat s měřením pH např od Denerle je nutné řešit i softwarový filtry naměřených hodnot. Porovnával jsem stejnou sondu do BNC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 17:16 Acinonyx
O niecom takomto do buducnosti uvazujem a v podstate o tom nic neviem. Ked som sa vsak na to zo zaujimavosti pred par tyzdnami pozeral, tak v skripte ktory som videl sa manualne nastavoval 'offset' a pH meter sa potom uz len dokalibroval 'hardware-ovo'.

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 16:49 Muž Vrzy [23] Re: Driv3r
ano to vím, je to ten blíže BNC konektoru, ovšem větší hodnotu jak 4 z toho nedostanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 16:46 Muž Driv3r [236] Re: Vrzy
Zkalibrovat to musíš těmi potenciometry na ty desce,ty malí zlatý sroubecky.na tech modrých kostickach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 16:38 Muž Vrzy [23] Re: slavko
konkrétně je to tohle
www.ebay.com/…

našel sem si nějaký kód na netu a snažím se to zkalibrovat, ale marně. V roztoku ph7 mi to ukazuje ph4 a v roztoku ph4 mi to ukazuje ph2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 14:09 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Vrzy
Síce som si meranie pH nerobil, ale určite treba byť konkrétny v tom, čo je to za senzor/súprava.

Pokiaľ dobre viem, tak neexistuje žiadna norma komunikácie s meračom pH. Som presvedčený, že nie je jediná existujúca implementácia a každá z nich môže implementovať iný systém - osobne som narazil na analógový senzor a senzor s rozhraním IIC.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2017 11:20 Muž Vrzy [23] – Měření ph
Ahoj, určitě tu už někdo z vás řešil měření Ph v akváriu pomocí Arduina. Už mi dorazil komplet z Číny a koupil jsem kalibrační roztoky pH4 a pH7. Mohl by mi tu někdo poradit, jak to zprovoznit? Nějaké kódy jsem na netu našel, ale každý je jiný a jsem z toho trochu magor :-D určitě už tu má někdo hotové funkční řešení. Díky moc za případnou pomoc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2017 11:04 Muž JaV [22] Re: Hirafazel
Hirafazel napsalto bude chtít pro vykreslování obrazovky větší výpočetní výkon
...U těch 7" by mě zajímalo jak ti to rychle překreslí...

loksiklubos píše že bude Nextion displej, což je displej s vlastním procesorem, který si grafiku počítá sám a s Arduinem komunikuje přes sériovou linku RX TX, takže Arduino jen reaguje na povel od displeje, že bylo zmáčknuto to a to....
http://nextion.itead.cc/index.html
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2017 06:02 R Muž Mrakoplash [1776] Re: slavko
Má docela velkej rozsah (tuším do 5ti metrů) takže ta vlhkost není neřešitelný problém.
Ten ultrazvuk, hmm tam si teda jistej nejsem a ani mě to nenapadlo, uznávám, že to nebude asi to pravé ořechové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 22:30 Muž Driv3r [236] Re: Hirafazel
Rozumim. Mohl by mě někdo nasměrovat na arduino a komponenty, aby přes arduino šlo regulovat zdroj a nastaveni času spuštěni atd. Co vše k tomu tedy bude potřeba? jsem úplný laik. Tak po lopatě prosím:-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 21:02 loksiklubos Re: Hirafazel
mam origo ardino uno a mega a potom raspbery3. Tak som rozmyslal ze arduino prepojim s RPI a na ten pripojim dysplay
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 20:49 Hirafazel Re: loksiklubos
Hmm 7", slušná televize.

Pro inspiraci: www.robo-tank.ca/…

Jakou desku použiješ? Uvědom si, že na tak velký display to bude chtít pro vykreslování obrazovky větší výpočetní výkon (nebo aspoň optimalizovanou knihovnu).
Na Megu bych se u tebe vykašlal a použil rovnou Due (Pi by bylo určitě lepší). Na těch 3,2" co používám, bylo při použití původní knihovny strašně dlouhé vykreslování při přechodu mezi jednotlivými obrazovkami v menu. Pomohla jiná knihovna pro LCD. U těch 7" by mě zajímalo jak ti to rychle překreslí...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 20:14 loksiklubos Re: Hirafazel
Diky za radu . Co sa tyka toho dyspleja tak bude to 7placovy nextion kde pomaly pracujem na jeho menu . Len potom to dolatit s arduinom. Hladinovy snimac som dal rovno dva ktore sa medzi sebou blokuju jeden je nap. stale zopnuty a druhy rozupnuty Keby nahodou jeden odisiel tak druhy sa bez neho nepohne a tym padom mu nedovoli otvorit privod vodyieco ako blokovanie

Snimac uniku vody bude plnyt funkciu odpojenia rele( uv lampu, ohrev, filter) a zopnutia odcerpania vody priklad na cca 30sekund ale ten zatial nebudem riesit mozna ho zapojim len samostatne ze ma upozorni zvukom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 17:27 Hirafazel Re: loksiklubos
Driv3r:
Výkon u stejnosměrného napětí je P=U*I, takže i "regulací voltů" ovlivníš výkon (resp. možný příkon??) spotřebiče. U střídavého se do toho plete ještě účiník. Nejsem odborník, pokud píšu kraviny určitě někdo opraví. Z arduina stejně dostaneš PWM, které můžeš použít pro regulaci (např. přes proudový zdroj nebo operační zesilovač).

loksiklubos:

Hladinový spínač a čidlo úniku vody bych dal úplně mimo arduino (signál pro sepnutí relé půjde do série s hladinovým spínačem). Pokud se ti sekne program bude hladinový spínač pořád funkční nezávisle na (ne)funkčním arduinu.

Máš tam UV lampu a CO2, předpokládám že to nepojede nonstop, ale budeš spínat dle času.
Když už, tak přidej RTC. Jaký display uvažuješ (řádkový, TFT LCD, dotykový)?

Nechci podceňovat toto fórum, ale pochybuji že ti někdo tady pomůže s tvorbou programu (vlastní zkušenost). Zkus weby zaměřené na arduino. S jedním uživatelem jsme řešili program pro řádkový LCD (hnojení, stmívání LED, časovací hodiny pro spínání zásuvek atd.), aby jsi nezačínal s prázdným listem. Program někde mám, mohl bych přeposlat. Nebo pak viz. odkaz co jsem dával níže pro dotykové LCD. Je v něm jen manuální ovládání pro výměnu vody. S dotvořením výměny vody dle nastaveného času - automat bych ti poradil (nasměroval, psát to nebudu).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 16:48 Muž Driv3r [236]
Přes arduino jde ovládat stmivani.na ledkach.což se děje regulaci voltů,jde přes to. I regulovat výkon?tzn waty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2017 14:21 loksiklubos – automatizacia vymeny vody
Fotka k příspěvku Dobry den, potrebujem hlavne poradit ako vytvorit sketch pre arduino ako by to malo vypadat podla tohto cca nacrtu. Len si neviem poradit aby sa mi to nebilo ked mam malo vody akva ze sami samo dpusti
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 18:24 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Xavi
Zatiaľ ho nepoužívam, len som skúšal, či jeho citlivosť vôbec bude reagovať na vodu (v plastovej fľaši) a či sa "zopne" cez sklo - prišiel len nedávno, ešte som nemenil vodu, takže nemám pohyb hladiny a neviem, či ho nezopnú i kvapky na skle.

Avšak princíp je triviálny, dva vývody napájanie + jeden vývod výstup. Ak je hladina vody (resp. prst) blízko snímača, výstup je 1, ak hladina klesne, výstup je 0. Tento konkrétne má okyptenú verziu čipu, tak pozorne čítať jeho dokumentáciu, ale ponúka voľbu negácie výstupu a voľbu prepínania výstupu. Prišlo ich päť, štyri boli v težime prepínania a jeden nie ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 18:10 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Mrakoplash
Neviem, či ultrazvuk je to pravé orechové do akvária. Síce sa mi nikde nepodarilo nájsť, či má alebo nemá na ryby vplyv, ale viem, že sa vo vode šíri výborne. Okrem toho, treba ho umiestniť nad hladinu tak, aby k nemu nemohla voda a nesmie byť nič medzi ním a hladinou. Takže kopa vlhkosti, ktorá vo mne vyvoláva otázky nad životnosťou, či už modulu samotného, ako i kontaktov. Kapacitný je mimo nádrže, stačí obojstranná lepiaca páska.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 13:44 R Muž Mrakoplash [1776] Re: slavko
Na měření hladiny lze použít tuhle srandu
www.dx.com/…

Plánuju ho využít na měření hladiny ve studni. (jestli mi teda ještě nějaká voda zbyde)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 12:29 Muž Xavi [12] - RostlinyRe: slavko
ako presne pouzivate ten kapacitny snimac? :) rad by som sa o tom dozvedel viac
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 11:15 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Hirafazel
Úplne súhlasím, používam DS3231, síce na Raspberry a spolu s NTP, ale presnosť tohoto IO je pre moju potrebu úplne dostačujúca. Mimochodom, životnosť... keď som spomínal skrátenú životnosť, mal som na mysli skrátenie z niekoľko desiatok rokov na niekoľko rokov.

Čo sa týka snímača hladiny, už dlho používam na indikáciu plného vedra modul z Číny, ktorý predávajú ako snímač vlhkosti pôdy. V pôde sa neosvedčil (zhrdzavie za pár dní/týždňov), ale občasné namočenie mu zjavne nevadí. Cez tranzistor som na neho napojil aktívny bzučiak a na dve AAA baterky funguje (samo nie trvalo) viac ako tri roky. Celé je to v klasickej montážnej krabičke "na omietku", sonda pomocou stĺpikov primontovaná zvonku slúži zároveň na zavesenie na okraj vedra.

V štádiu experimentov mám kapacitmý snímač. Pôvodne som kúpil šialeno drahý origoš (14 $ z Číny), ale nedávno som testoval také mini kapacitné tlačidlá ( www.ebay.com/… ) a vyzerá to, že s mojim 8 mm sklom nemajú problém ;-) Najväčšiu výhodu vidím v tom, že ich možno prilepiť zvonku na nádrž, najväčšiu nevýhodu vidím v tom, že to nebude exaktná presnosť výšky hladiny. Kto rád experimentuje môže skúsiť obdobný modul na 16 kláves, takže si môže urobiť bezkontaktný indikátor výšky hladiny (cez IIC) v 16 stupňoch :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 20:44 loksiklubos Re: sachlj
Budem zvacsovat akva na300l a na zaciatok to chcem skusat na klonoch a ked to uz bude cca funcne tak to chcem zapojit potom na origo. A voda sa bude priamo vypustat do odpadu a napustanie budem zatial riesit priamim privodom vody
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.03.2017 16:50 Muž Yirka [9126]
Bude to asi mimo téma, ale nedá mi to.
Když se vrátím k začátečnímu příspěvku z 15.3., musím říci, že podle mě by začátečník neměl o vysoké automatizaci vůbec uvažovat. Maximálně tak řídit zapínání osvětlení. Je totiž třeba si nejdříve věci, procesy a procedury vlastníma rukama ohmatat a zažít a nádrži rozumět. Pak teprve automatizovat.
Jinak je akvarista v případě nějaké nestandartnosti v koncích a neví která bije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.03.2017 16:05 Jarda62 Re: sachlj
Záchod ti nepřetkl ne proto, protože tam není elektronika, ale když se sekne plovák tak je tam přepad.. ;-) off topic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 14:11 Hirafazel Re: sachlj
Off topic

Problém bude asi někde jinde, než ve spolehlivosti hardwaru. Většinu věcí co jsi vypsal používám a nic mě "nehoří". Čas se dá aktualizovat přes web nebo rovnou použít modul pro rádiový signál řízení hodin - podle mě zbytečné (DS3231).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 13:03 sachlj
arduino jsem přetížil když jsem na něj dal pir, a chtěl jsem aby při pohybu rozsvítil ledku, zavrčel přes zvukový modul a roztočil motor, nic složitého...a to jsem nechtěl to co všechno můžu, mám senzory na vlhkost, množství vody, ph senzor, ec senzor, řízení motorů pro peristaltické pumpy a k tomu čidla na luxy, barevné spektrum, uv záření co2, plyny ve vzduchu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 12:59 sachlj
vykašlat se při výměně na automaty, nefungují na 100% a spolehlivě. Když tak u velkého akva ale fakt velkého. hadici na pračku, pračkový ventil (ten je normálně zavřený) na spínací hodiny otevřít 12V ventil na 10 minut, na půl hodiny, kolik je třeba, dá se to spočítat kolik litrů vyteče za minutu. matematika z 5 třídy základní školy, vzpomeňte si.. a na druhé straně vstup rovnou z vodovodu a záchodový ventil s plovákem. Dopustí přesně tolik kolik je třeba...přetekl někdy někomu záchod ? ne? a proč? protože to neřídí elektronika...měl jsem arduino na řízení světel v akva. hodiny aby věděl jaký je čas...super jen se nesmí rozlaďovat tak že za rok to bylo o několik minut...
tohle mi řídi raspberry 3 a na něj napojen stanice wh1080 86.49.119.112/…
86.49.119.112/… mám i rpi 1 a na něj arduino shield...původně pro robota ale z toho sešlo, kdo by furt nabíjel baterky...hledám pro to využití ale akva to nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 22:04 Hirafazel Re: loksiklubos
Shořelo mě pouze jedna Mega z 6 desek co používám (4x Mega, 1x Uno a 1x Due). A to zrovna jediný originál co jsem měl díky mé blbosti. Klonů z Číny bych se nebál. Jedna deska mě jede cca 20měsíců, 24h/denně. Jinak naprostý souhlas se Slavkem. Nepřekročil jsi proudové zatížení na pinu nebo desce sachjl?

K té výměnně vody. Popiš co od toho požaduješ. Budeš vodu vypouštět do odpadu nebo kanystru a pak dopouštět z kanystru (vodovodu)?

Já bohužel u akva nemám možnost přivést odpad. Vodu vypouštím při údržbě a při odkalování do kýblu. Po údržbě si přes ovládání spustím dopuštění vody - mám nastaven čas běhu čerpadla (dle průtoku a času spuštění lze cca trefit vypnutí čerpadla těsně po přečerpání objemu kanystru). Čerpadlo čerpá vodu z kanystru malým průtokem, aby nedošlo ke skokové změně teploty a vířený dna. Abych tedy nemusel u čerpadla čekat a hlídat ho, tak čas běhu čerpadla ohlídá, aby čerpadlo nečerpalo naprázdno a přetečení hlídá plovákový spínač.

To samozřejmě není automatická výměna vody, ale spíš taková pomoc s dopouštěním vody. Program lze ale upravit. Když bych měl možnost mít odpad přímo u akva, nastavil bych si přes časové spínání během dne dopouštění vody přes elektromagnetický ventil z vodovodu/osmózy. Přebytek vody by se řešil přepadem přímo do odpadu. Pro kontrolu lze použít plovákové spínače, ty nerezové vypadají lépe než plastové. Prodávají se i s dvěma plováky. Pro indikaci úniku vody z akva jsem našel jen takový ten "drát" na jedné stránce za brutální cenu. Neví někdo o levnější variantě?

www.cooking-hacks.com/…
www.ebay.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2017 20:53 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: sachlj
Bežne používam Arduno i senzory z Číny, nezhorelo mi ešte ani jedno len tak samo od seba, takže dôvod zhorenia nebude krajinou pôvodu, hoci vadný kus sa samozrejme vyskytnúť môže.

Problémom senzorov/modulov je nedostatok dokumentácie a často prehnané tvrdenia o tolerancii k 5 V (najmä TFT LCD), ako i návrh modulov samotných tak, že nie je vhodné ich spájanie/kombinácia (hoc to zbernica podporuje).

Ich životnosť môže byť a veľmi pravdepodobne i bude kratšia (popis dôvodu presahuje moju ochotu písať), no i tak mi ich zopár funguje dlho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 20:37 sachlj Re: loksiklubos
jak velké akva máš ? vykašli se na automatizaci, zvlášť pokud použiješ levný klon z číny a čidla z číny. nemají tu přesnost a nemají tu životnost. Spálil jsem už 2 arduina mega jen tím že jsem do něj zapojil pár čidel, pravé origo by to vydrželo..levné součástky ne...když výměnu voda automatizovat tak stáleprůtočným systémem..a nebo s využitím pračkových ventilů a záchodového systému napouštění..mechanika ověřená věky co nikdy nezklame.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2017 13:27 loksiklubos – Automatizacia + schema pre vymenu vody arduino
Dobry den,


som zaciatocnik na arduino a chel by pomoct s radou ako vyriesit dokladnejsie schemu pre automaticku vymenu vody v akva+ zapezpecienie proti vyteceniu vody. .Potrebujem pomoct zo schemou a kodom lebo na nete som uz presiel velke mmnozstvo stran a nikde som nenasiel podobnu temu ako to urobit :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.03.2017 11:37 Hirafazel – Program
Přidávám odkaz na stažení projektu pro řízení akvária. Jedu na něj s postupnými změnami skoro dva roky. Protože pár lidí již chtělo tento projekt, začal jsem tvořit takový pokus o návod. Nebaví mě to opakovat pořád do kola a navíc si to už ani nepamatuji. Základem je MEGA + 3,2” dotykové LCD. ZIP soubor je včetně Arduino IDE 1.0.6 s potřebnými knihovnami, návod (teprve začátek), RAW soubory, program a pár základních prográmků pro oživení – proto taková velikost. Nejnovějších oficiální IDE nepoužívejte, program nebude fungovat nebo bude nestabilní (kolize knihoven). Začátek návodu je pro lidi, kteří Arduino vidí poprvé (to byl hlavní důvod pro sepsání – pro kolegu v práci). Postupně budu návod rozšiřovat. Pokud bude zájem, mohu poskytnout odkaz na stažení. Za upozornění na chyby a jiné „blbosti“ budu vděčný, za můj češtin se omlouvám. Prosím nevyužívat ke komerčním účelům....Zakládám nové akvárium, pokud bude někomu něco z příspěvku užitečné a má navíc nějaké rostliny - beru jako provizi :)

leteckaposta.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2016 06:51 Muž derata [11] Re: GP
Ještě jsem si všiml, že na fotkách jsou při regulaci vidět pruhy. To je ale zřejmě normální co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2016 22:10 GP Re: sachlj
tak krom absence stmivani by drivery prisly draz nez ledky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 10:16 sachlj
www.ebay.com/…
www.ebay.com/…
a pískat to nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2016 00:07 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: GP
GP napsal: nejspis zalezi, jak si s tim poradi napetovy zdroj a konstrukce civek.
Toto bude, podľa mňa, zásah do čierneho. Môže skúsiť ten kondenzátor, no obávam sa, že pri nízkej striede to celkom neodstráni ani on a bude treba skúsiť iný zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 14:53 GP Re: derata
napeti uvedene na tele kondiku musi byt vyssi nez napeti zdroje a nesmi se prepolovat (pruh na -)
mluvim o elektrolitech, jine by asi nemely dost kapacity. teoreticky radeji bliz ldd.
asi bych zkusil to zvyseni frekvence... playground.arduino.cc/… nebo to pripojit na analog (je to stejne pwm), ale tam nevim, jakou to ma frekvenci a ldd ma ve specifikaci max 1 kHz.
nebo jit na spodni hranici (100 Hz) bohuzel je to cele slysitelny rozsah. nejspis zalezi, jak si s tim poradi napetovy zdroj a konstrukce civek. test bt nemel zabrat dlouho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 11:48 Muž derata [11] Re: GP
Fotka k příspěvku Mám to zapojené takto. Napěťovy zdroj > proudový zdroj (přívod PWM z arduina) > LED.

Nějaké kondíky mám ještě ze střední, ale nevím jak to zapojit.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 11:01 GP Re: derata
pokud je po ruce nejaky vetsi kondik, tak bych zkusil dat mezi napetovy a proudove zdroje (vyhlazeni zateze). pokud je moznost, zkusit fazove posunout rizeni pri vice LDD (vyhlazeni zateze). mozna zaexperimentovat se spinaci frekvenci. pri dostatecnem zvyseni by se piskani mohlo dostat za slysitelnou hranici a dostat se do mezi moznosti stavajicich kondiku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 10:41 sachlj Re: derata
a použil jsi driver k ledkám ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2016 21:08 Muž derata [11] – pískání zdroje
Zdravím, zprovoznil jsem si řízení CREE XML přes arduino. Zatím teda jenom svítivosti na tlačítko a mám problém s pískáním zdroje. Respektive když nedám svítivost na maximum - PWM hodnota cca 250 - 255 tak napětový zdroj píská. Čím více se blížím s PWM k 255 tím méně píská.

Nevíte jestli je něco čím to můžu ovlivnit? Mám zdroj 36 V 4 A a 2 * 10 CREE XML s LDD 1500H.

Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 19:30 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: lhajek
Ja by som to tak tragicky nevidel. A mimochodom, nebude to len tou angličtinou. Vyznať sa v tom PWM je problematické, a ešte pri TIMER1: X režimov, X*X registrov a k tomu tá dokumentácia nie je návod na použitie s vysvetlením, ale predpokladá, že viete presne čo chcete. Za úspechom Arduina je (podľa mňa) presne toto zjednodušenie práce s hardvérom.

Napriek tomu sa do toho pustím. Dlho som skúšanie časovačov na HW úrovni odkladal, pretože nemám osciloskop, kde by som si overil výsledky nastavení, lenže vďaka tomu včerajšiemu pokusu s VCD ho už nepotrebujem. Prekvapilo ma, že to funguje, pretože PWM je hardvérové, a tak nepoužíva štandardné V/V registre, ale zjavne sú autori toho simulátora väčší machri, ako som si pôvodne myslel ;-)
Facebooková skupina, kde je možné řešit použití Arduina v akvaristice: www.facebook.com/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 14 15

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 16710x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/17694-vyvojova-deska-arduino-uno-a-jeji-vyuziti-v-akvaristice?od=101