Hnědá řasa
Málo rostlin, moc světla, výživný substrát, pokud do toho ještě hnojíš, tak tam bude opravdu hodně živin a to je ideální stav pro řasy.
První věc, co bych doporučil, tak od někoho z přebytků osázet téměř celý dno rychle rostoucími rostlinami. Pak počkat, co to udělá. Tekutý uhlík v žádným případě problém nevyřeší.
Špatně vidět na fotce. Ale myslím si že jsou to rozsivky, nevím to přesně ale u nových nádrží je to běžné
Starší reakce
Abyste neuhnali koně! Ty fotky pravda nejsou ideální, ale já nevidím nic tak vážného, abych měnil režim akvária, začal tam lít hnojiva, vodičky apod.
Radím trpělivost, nedělat nic, a pokud se potíže zvýrazní, udělat lepší fotky a položit sem dotaz.
Trpělivost!

Vidím, že sa nikto k tomu nemá, ale keď som videla tú vašu zamilovanú fotku, tak musíme niečo vymyslieť.
Vymeň 3/4 vody a prihnoj podľa návodu týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… a potom meraj týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/…. V akváriu by malo byť stálo aspoň min. NO3/veľmi slabo ružová/ a NO2 na nule-biela na pásiku/ až dokážeš tento stav udržať viac ako týždeň, tak môžeš pridať ryby ale postupne a nie veľa! Neskôr už stačí meniť polovicu vody/týždeň a hnojiť týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… ak bude na pásiku viac NO3-tmavšia ružová. Môžeš si to objednať všetko naraz-hnojivá budeš striedať podľa výsledkov meraní. A vyčisti aj filter kľudne prúdom vody. Teraz tu už určite pribudnú komentáre-ako vždy..



Zdravím, chtěla bych se zeptat - myslíte, že to jsou rozsivky? Nebo nějaká jiná řasa? Zatím se v řasách vůbec nevyznáme.. Akvárium je založené od konce roku 2021, obyvatelé zatím: levatky, clithoni, sem tam nějaký kružák. Rostliny bych řekla že prosperují, přelisťují. Ludwigie krásně rostou do výšky, vršky se vybarvují se hnědo-cihlové barvy. Tak nevíme, co by to mohlo způsobovat.. Řasa jde otřít prstem, ale chce to trochu přitlačit. Fleky na listu zůstaly. Předem děkuji za rady, co s tím
Jinak vodu máme z bočního pohledu akva mírně zakalenou do hněda, bylo nám řečeno že je to od kořenů (jsou z Invitalu). Zepředu zákal vidět není.
Starší reakce
Hnědé zbarvení ve filtru je normální i ty rozvody a hadice mívají různé povlaky od šedivé do hnědé někdy až černé. Když si změříš ten hnědý kal tak je to samé železo.

0 06.11.2021 13:21 Kolibřík – Hnědý bordel
Starší reakce
No biogenní odvápnění by to asi nebylo. Přidávám CO2 s kontrolerem a PH je stabilně na 6,5.
Vypadá to jako rozsivka spojená s biogenním odvápněním.
0 14.04.2021 12:53 Maxx17 – Tmavý povlak na rostlinách
Starší reakce
Takže riešenie problému len trpezlivo čakať a pokračovať v bežnej údržbe akvária?

Dodatočné svetlo už mám doma, tak ho vyskúšam a možno aj to pomôže aspoň mierne, a keď nie aspoň vyzerá akvárium krajšie pri novom svetle

Otázkou je jestli se výměnou vody opravdu podpoří nebo jen počkat až se nádrž a hlavně filtr pořádně zajede. Jestli se nepletu, Vere nedávno měnila filtr za nový. Tak třeba to chce čas.
Asi není na škodu znát to co teče z kohoutku.

Adsorbentů křemičitanů by se našlo vícero, otázkou je, jestli zainvestovat finance nebo trpělivost a péči o akvárium. Nevybavím si nikoho, kdo by kvůli rozsivkám trvale zanevřel na tohoto koníčka. Rozsivky nejsou až tak "úporné", jako třeba ruduchy nebo některé druhy zelených řas.
Rozsivky se samy tak nějak vytratí, obvykle, když se začne akváriu dařit jako celku.
Takže adsorbenty - proč ne?! Ale příčinu - pravidelnou dodávku Si - trvale neodstraní. To dokážou prosperující vyšší rostliny tím, že "nepustí své malé konkurenty k lizu".

...2-3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak...
Můžete mít ve zdrojové vodě pro rozsivky "luxusní" koncentraci křemíku, (řádově jednotky mg/l), který je pro tyto organismy limitujícím mikronutrientem.
Sloučeniny křemíku tvoří hlavní složku schránky rozsivek. Ty jsou na přítomnosti rozpustných forem SiO2 v prostředí naprosto závislé; po vyčerpání zdrojů křemíku se zastaví replikace jejich DNA.
Takže vy jim velmi pravděpodobně výměnami vody "podstrojujete".
Ze zkušenosti mohu říct, že se u mne rozsivkám dařilo v nových nádržích s křemičitým substrátem přesto, že jsem k rozjezdu použil upravenou demi vodu. Tudíž - ani reverzní osmóza nemusí být řešením...
Vysokoporezním metrixem ve všech koších a nahoře vata. Původně tam byl substrát od rataje ale s tím to vůbec nefungovalo.
Je třeba počkat až se zajede filtr. Rozsivka je u čerstvě založené nádrže běžná. Chce to i čas. Nezmizí během pár dní jen tak. Odstranit, měnit vodu a na filtr nesahat.

Mám stejný problém, měsíc založené akvárko, zatím bez ryb, celé komplet pokryto rozsivkou. Je na všech kytkách, kořenech, na dně, na skle - tam ji odstraňuji, 2 - 3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak.

Akými médiami si nahradil pôvodné?

Taky jsem bojoval s hnědou řasou a to více jak rok. Světla jsem přidával ubíral. Dávkoval co2 a pořád to stejné. Už jsem to chtěl vzdát a na jednom fóru jsem se dočetl že to bývá i filtrací. Proto jsem se rozhodl o výměnu komplet médií filtru. Po více jak 3 měsících žádnou řasu nemám.
...Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna, která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený... V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...
To, čemu akvaristé říkají "hnědá řasa", jsou obvykle rozsivky. Ty patří mezi fotosyntetizující organismy, tzn., že ke svému životu potřebují světlo. A toho světla potřebují relativně méně, než jiné fotosyntetizující organismy, např. zelené řasy.
Proto se rozsivkám daří zejména tam, kde nemají silnou konkurenci, t.j. na místech se slabším osvětlením. Přesto i rozsivky, mohou-li, tak si raději vybírají místa s pro ně optimálním osvětlením, než s minimálním, např. pod skalkou nebo záhybem kořenu.
Jakmile začnou prosperovat konkurenti, rozsivky obvykle ustupují. Běžně však dokážou koexistovat v úzkém kontaktu i s dalšími mikroorganismy. Pokud byste se mikroskopem podíval na povlak přisedlých řas, našel byste velmi pravděpodobně celou paletu různých organismů včetně právě "hnědých řas". Jenom je už není pouhým okem tak dobře v té skrumáži vidět.
Poskytněte dobré podmínky rostlinám, těmito osaďte co největší plochu akvária a buďte trpělivý - rozsivky se určitě stáhnou.
Mám pravdepodobne presne ten istý problém, s ktorým bojujem už od začiatku. Tiež v tieni nemám žiadnu riasu, no aj tak som objednal ďalšie svetlo a chystám sa to vyskúšať. Po nejakom týždni uvidíme ktorým smerom sa to pohne, ak sa to zlepší tak to určite bude stáť za pokus aj u teba






Ahoj,
prosím o vaše tipy, jak naložit s (pravděpodobně) vysoce bující hnědou řasou (viz foto) v mé nádrži. I po přečtení předchozích příspěvků z toho totiž nejsem příliš moudrý.
Kontext k mé nádrži - viz prezentace na profilu - akvárko založeno 25.1. První týden jsem svítil 6 hodin denně a obden měnil 50 % vody. V druhém týdnu se začaly objevovat první hnědé řasy, přičemž jsem stále svítil 6 hodin denně a měnil 30 - 50 % vody obden. V průběhu prvních dvou týdnů do akvárka postupně nasazeno 5 neritin + 1 parmička černopruhá jako prevence proti řasám. V průběhu třetího týdne postupně zvýšena doba svícení na 7,5 hodiny denně - během třetího týdne výměna 50 % vody každý třetí den. Při výměnách vody jsem hnědou řasu vždy manuálně odstraňoval ze skla / kořene / kamenů / rostlin. Ke konci třetího týdne jsem musel odjet a od 11.2. do dnes (22.2.) proto nebyla vyměněna voda a nedošlo k manuálnímu odstranění hnědých řas.
Výsledek těch 11 dnů vidíte ve fotkách a přijde mi to docela nářez - zhnědl mi de facto kompletně celý povrch dna vč. dekorací (větší šutry a kořeny) - něco málo se usadilo i na spodku skla / vnitřního filtru. Drtivá většina rostlin je taktéž zahnědlá na listech, některé i na stoncích.
Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna , která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený, nicméně nezdá se mi, že bych svítil nějak příliš (anebo naopak moc málo). V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...
Co se vody týče, tak se mi nezdá, že by nějak specificky zapáchala. Ranní testy dnes vyšly následovně: PH = 7,5, NO3 = 25, NO2 = 0, dGH = <6, KH = 20, CI2 = 0 (tyto hodnoty jsou u mě de facto konstantní, v 2 týdnech jsem měl pouze více NO3, které oscilovalo mezi 50 - 100, a CI2, které bylo na 0,8).
Máte někdo, prosím, návrhy co s tím?
Tak čím iným sa riadiť keď nie lumenmi? Myslel som že práve lumenmi sa určuje či je svetlo dostatočné na objem alebo nie

Rád sa niečo nové ale naučím ak mi to niekto vysvetlí.
Svetlo som už objednal Glass Plant 1350lm, spolu so stmievačom z Ali ho nastavím ako bude potrebné, snáď sa mi to podarí vybalancovať a obmedziť hnedú riasu. Tá sa tvorí naozaj všade a na každom povrchu, na limnophile napríklad vypĺňa priestor medzi malými lístkami hnedým povlakom a obaľuje postupne celé listy, nedá sa mi to však dobre odfotiť. Dá sa z tohto opisu určiť či to naozaj je hnedá riasa aj na rastlinách?

...Nebude tých dodatočných 1350 lm už príliš?
Podle lm toho moc nepořídíte; rostlinám, na rozdíl od lidí, lumeny nic moc neříkají. Zdroje s nižší hodnotou lm mohou poskytovat rostlinám víc energie, než ty s vyšší.
Tak vezmi verzi GLASS WHITE 13W ta má 810lm.
Nebude tých dodatočných 1350lm už príliš? Dokopy by to bolo 2150 čo je už celkom dosť, nech si nespôsobím ďalšie riasy namiesto hnedej

V krytu 60cm mám Aquastel 50cm

Pozeral som a rozmýšľam nad tým Aquastel Glass Plant, nejak ho uchytiť do krytu a je rovno prispôsobený na stmievač. Ráno by som týmto pomaly začal a potom pridal druhé svetlo, a večer zase naopak. Píšu však pri 50cm že je to na dĺžku krytu 80cm. Ktorú variantu zvoliť aby bolo dostatočne silné proti riase a zároveň vhodné do môjho krytu?

Já si myslím, že určitě ano. Akorát tím přijdeš o záruku, ale je to je asi běžná věc - prostě kabel rozdělit a mezi zapojit stmívač. Ale budeš potřebovat dva, na každé světlo jeden. Myslím, že jeden stmívač (ten obyčejný) neutáhne dvě světla.

Dobre ďakujem, okružákov teda musím nadobudnúť

svetlo by som rád toto zo setu, je tam predpripravený úchyt na druhé takže by nebolo treba nič vymýšľať. Na to stmievanie, nešlo by to urobiť tak že sa kábel ručne rozdelí a prispôsobí na stmievač? Alebo to LED čipy nezvládnu. Ku tej výmene vody, momentálne idem dvakrát do týždňa, ale je pravda že rýb tam mám pomerne dosť na objem. Uškodí niečomu výmena 3x do týždňa 1/3 objemu?
Pokud je té řasy opravdu hodně vůbec bych se nebál cca 10-15ks okružáků.
Mě jich třeba zbylo z 10 asi 5 (nejspíš kvůli transportu a skladu na poště) ale fungují a čistí.
Je to aspoň takový pomocník než se ta příčina najde - lepší než nedělat nic.
Světlo by rybám asi vadit nemělo, nakonec co jim zbývá přece tam nebudeš mít tmu

úkryty a rostliny dělají své. Aquastel dělá světla s děleným kabelem a dá se mezi umístit stmívač. Světlo to určitě chtít bude, aby ty rostliny začaly něco dělat a taky trochu bojovaly proti řase. Na tu hnědou asi častější výměna vody ani tak hodně jako spíš častěji. Osobně mám jedno akva taky s řasami, ale mám tam mřenky, takže šneci nepřipadají v úvahu, ale vono se to nějak vyřeší.

Na stmievanie som sa už pýtal, tieto bohužiaľ nie sú stmievateľné, no rozmýšľal som aj keď to nepatrí do tejto témy, že či by sa to nedalo nejak vyriešiť? Alebo priamo LED svetlo nie je stmievateľné a teda sa to vyriešiť nedá? Nad kotúľkou (okružákom) som už premýšľal a určite doplním posádku aj o tohto slimáka. Koľko by som ich tam mal na začitok dať aby zničili aspoň trošku tú riasu?

Viem že sa aj tak namnožia ale s koľkými začať?
EDIT: Ak by bolo príčinou nedostatočné svetlo, je možné že by sa riasa robila aj na rastlinách blízko hladiny kde svetla je určite dosť?

A tiež, nebolo by ďalšie svetlo problém pre ryby? Už teraz sa držia viac pri dne, akoby im vadilo silné svetlo
To světlo (náhradní díl) bych určitě vzal být tebou. A zkus se tam optat i na stmívač nejlépe pro obě dvě. Je lepší mít světelnou rezervu a případně ji ztlumit než mít málo.

Možná i okružák by mohl pomoci je to takový malý dělník a mnohem odolnější než neritina.

Rampu tam už mám, tú čo bola ku filtru, v denníku na fotke je aj bližšie vidieť
Klidně přidej ještě jednu trubici, filtr má psaných 300 litrů což by mělo stačit. Vyzkoušel bych tu rozstřikovací rampu...
To mi tiež napadlo, viac som nad svetlom neuvažoval keďže to bola súčasť setu a všade bolo napísané aj v recenziách že to stačí pre nenáročné rastliny

myslíš že by pomohlo objednať ďalšie rovnaké? Ponúkajú ho ako náhradný diel na invital eshope. Potom už len dúfať že sa mi nerozbehnú ďalšie druhy rias
EDIT: Nemôže byť problém aj v nedostatočnej filtrácií? Mám len setový filter o ktorom sa pomerne často hovorí že nie je dostatočný

Čauky, 8 W a 800 Lumenů je podle mě na 36 cm vysoké AQ dost málo a to si myslím je příčina hnědé řasy...
Ahojte. Rozhodol som sa opýtať sa tu znovu ohľadom môjho problému s hnedou riasou. Akvárko je založené už dva mesiace, no problém s hnedou riasou akoby len narastal, tvorí sa úplne všade od substrátu cez listy všetkých rastlín (aj rýchlorastúcich ako je limnophila), skaly aj sklo. Všade som sa dočítal že by mala sama zmiznúť po založení do cca toho jedného mesiaca, no u mňa sa to zjavne len zhoršuje. Rovnako som skúsil zmeniť dĺžku osvetlenia aj na dlhšie aj kratšie na týždeň po vyčistení a odstránení riasy ako sa len dalo, rovnako bez účinku. Riasu mechanicky odstraňujem z každého povrchu ako sa len dá pri každej údržbe, rovnako aj z vrchnej vrstvy substrátu, no stále bez akéhokoľvek účinku. S ostatnými riasami nemám takmer žiadny problém, len kde tu zelená vláknitá občas. Ani hnedá by nebola taký problém, keby neobaľovala listy rastlín a nebránila im tým v raste. Neviete mi niekto prosím poradiť ako ďalej a čo skúsiť? V poslednej dobe sa aspoň neritina zobudila a začala čistiť kamene, no takéto obrovské množstvo nemá šancu pri jej tempe stíhať odstraňovať

Chýbajúce informácie rád doplním, hodnoty vody stále bohužiaľ nemám, no musí sa dať niečo robiť aj bez nich

Ďakujem za pomoc.
Starší reakce
Tak Savo vyzkoušeno na jednom listu a u mě tedy nefungovalo. Po lázni jsem i zkoušel lehce list čistit, ale dřív jsem list potrhal, než očistil. Takže jsem to vyřešil odstraněním černých listů, nové jsou už ok. Tak snad nám to vydrží.

Starší reakce
Tak zkusíme nejdříve na jednom listu.

Díky za tip.

Lázeň v roztoku Sava originál ve vodě (1:20) po dobu 3 minut, pak důkladně osprchovat vytemperovanou vodou, případně ještě nechat půl hoďky v nádobě s čistou vodou.
Pokud jsou kořeny zdravé, bez řas, není je nutné máčet spolu s listy.
Odchází nejen řasa, ale i uhličitanová krusta.
(Když to nevyjde, pak sehnat nový anubias.

)
Obávám se, že na tohle budou otíci i okružáci krátcí. Pokud už to je na listu déle, tak to drží fest. Mě asi po dvou měsících došla trpělivost, anubias jsem vytáhl a zatvrdlý povlak z listů opatrně škrábal žiletkou. I za cenu poškození dvou listů to stálo zato, protože jinak bych čekal věčně.


Tak vypadá to zatím velmi nadějně. Po týdnu po přidání Sera Silicate Clear do filtru jsou zatím nové listy anubiasu čisté.
Ještě tak zbavit se nějak toho nánosu na starších listech. Okružáků se upřímně bojím, abych jich neměl za chvíli plné akvárko. Zkusím asi dokoupit nějaké další otíky.
Starší reakce
Tak po jednom dni po výměně vody dropchecker CO2 zmodral, ale to je asi normální, když CO2 nepřidávám.
Tak před týdnem jsem snížil osvětlení (vypnul jsem 2 ze 3 trubic, nechal jsem jen jednu setovou 6,5W LED trubici svítit 3x3h denně) a rozšiřování hnědé řasy se výrazně zpomalilo. Na nových listech se ale stále trochu nová řasa chytá.
Včera jsem po čištění a výměně 15l vody testoval:
- KH: 5
- gH: 8
- pH: 7
- SiO3: ~1 mg/l (dost těžko se mi to odečítalo, voda ve zkumavce byla jen lehce namodralá)
- CO2: v normě (test drop checkerem, jinak CO2 nepřidávám)
I když podle testu nejsou křemičitany nijak extra vysoké, tak jsem dal do filtru 100g Sera Silicate Clear, tak uvidíme, změřím křemičitany zase za pár dní. Pokud i tak se bude řasa dál rozlézat, tak začnu asi měnit vodu 100% z RO s přidáním Seachem Equilibrium.
Starší reakce
Určite ten anubias nelikviduj, ak ho máš zasadený, tak ho malinko povytiahni a daj okolo neho pár tabliet do dna NPK+mikro, postup bude rovnaký ako s rýchlejšími rastlinami, hlavne aby začal hnať nové listy.Ak nie je zasadený, tak upraviť hnojenie aby mal málo ale všetky živiny aj vo vode a optimálne

svetlo.
Mne nejdú odstrániť nijako a ani sa po čase nerozpadnú. Úspešne a s chuťou ich likvidujú slimáky - obyčajné kotulky (okružáci). U mňa je problém, že všetky slimáky zbaštia mrenky ešte pred tým, ako sa stihnú do riasy pustiť, ale skúšal som dávať anubias do 20l kde si slimáky chovám ako krmivo a tam ho očistili komplet za 3 dni.
Přidat reakci
1 ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 33476x