Hnědá řasa
V tom případě to ale znamena, ze macro nemuzu prestat davkovat, nebo?
Minimálně to PO4 se musí natáhnout stříkačkou až zevnitř toho dna. U NO3 si nejsem jist, jestli ho ten substrát taky neakumuluje.
Nejsem v tomto nějak sběhlej, ale již mnohokrát jsem četl, že fosfor taková dna požírají.
Mam kapkove testy od sery a ted jsem merila no3=5 a po4=0,1 skoro nemeritelne. A no3 nekdy mívám na 10
A máš nějaký test, kolik reálně toho NO3 a PO4 ve vodě je? Ideální by byl laboratorní výsledek, ať je jasno, jestli je ho fakt zoufale málo nebo je ho moc.
Čauky, máš japonský substrát narvaný živinama, k tomu ještě hnojíš = podpora růstu řas. Nejlepší hnojivo pro rovnováhu v akváriu jsou rybičky, přidáš rostlinek a nepotřebuješ žádnou chemii...
Zkus omezit mikro prvky ale určitě ne NO3.

Davkuju strikackou, proto pisu 0,8 az 1ml na 100 litru. Jenze kdyz nedam makro hnojivo, rozjede se ta zelena rasa, nemam ve vstupni vode skoro zadne no3 ani po4 a te zelene řasy bylo vazne hodne a po konzultaci s jinymi akvaristy mi bylo prave doporuceno macro pridavat. Údržbu taky nezanedbavam. A svetlo mam na tech 60% 8 hodin, zkousela jsem vic, ale rozjel se i staghorn, ten tam uz ted neni. A micro prvky? Nemuze to byt spis tim?
Podle mě je problém v tom substrátu a vysoké dávce hnojiva. Když se nehnojí i delší dobu, živiny bude uvolňovat substrát. Pokud dáváš hnojivo pumpičkou, tak doporučuju ověřit, kolik skutečně dává. Většinou je to 1,8ml a víc. Pro představu do 120l akvária dávám zhruba 3,5ml a to sytím CO2 a svítím přes 10 hodin. Můj odhad je, že tam bude přebytek nějakýho makro prvku, což bude způsobovat tu řasu. Taky mě dlouho trápila hnědá řasa a důvod byl moc hnojiva. Ubral jsem dávkování a přidal světlo a celkem rychle se to spravilo. Ale vždycky jsem u toho měl CO2.
Osobně bych asi doporučil zkusit přejít na nějaký lowtech hnojivo typu Bioflor od Rataje, tam moc makroprvků nebývá. Pokud se to zhorší, vždycky se dá vrátit k Aquagroweru a zkusit něco jinýho.


Prosim o radu, snad celou dobu od zalozeni akvaria bojuju s hnedou rasou. Jsou obdobi, kdy je to lepsi a pak zase horsi. Jedno obdobi jsem hodne stourala do dna, ale ted vse nechavam byt a řasa tam je stejne. Bohuzel nemam test na kremicitany, ale mam ve vode celkem dost vapniku podle vodaren a spousta kytek mi tam nerostla. A taky mam vysoke ph od zacatku kolem 7,4. Rasa je hodne na listech, valisnerie bude za chvíli cela hneda, ale na fotce to moc nejde videt. Hnojim aquagrower 0,8 az 1ml a podle me je uplne jedno, zda hnojim pravidelne nebo jen obcas, kdyz nehnojim vubec, rozjede se zelena rasa, nemam ve vstupní vode skoro zadne No3. Kdyz jsem pridala svetlo na 9 hodin, rozjela se zelena rasa. Na skle mi to je jedno, to setru, ale ty rostliny jsou osklive.
Starší reakce

Nejprve vyzkouším nové nastavení dávkování CO2 + dobu svícení. Zřejmě to bude v tom. Světlo má 600lm a na předchozím osazení fungovalo bez problémů (viz foto). Můžu pak zkusit vysázet více té "přesličky" za Pagodou. Pagody bych se ale nerad zbavoval

to raději předělám ten stromek na malou skalku pro Anubias a udělám více místa pro Monte Carlo. Každopádně děkuji za zpětnou reakci.
Já si osobně myslím, že pod tím slabým světlem se Monte Carlu bude vždycky blbě dařit. A pokud to má být koncepčně dominantní rostlina, bude s tím problém. Protože ji napadne řasa a v akváriu nebude žádná další rostlina, která by živiny spotřebovala.
Osobně bych doporučil nasadit do nějaké části rychle rostoucí méně náročnou rostlinu, která bude spotřebovávat živiny, nejlíp místo té pagody, která zabírá třetinu akvária. A pak se uvidí, že ani potom se Monte Carlu moc dařit nebude, protože bude mít málo světla. Myslím si, že to bude i vidět, pod tou lampičkou to bude lepší, dál od ní bude skomírat.
Děkuji za radu. Postupně vyzkouším. O ryby mi ani nejde, spíše krevetky, které jsou na změny citlivější. Rostlin bylo na začátku samozřejmě zasazených více, zejména toho Monte Carla, jen se mu nedaří ve stínu pod "bonsai". Přemýšlím, že jí kvůli tomu raději zruším.
Starší reakce
Vstupní voda NO3 20mg/l a k tomu dávka zelené Tropicy mi přijde hodně. Napadlo mě, že je přehnojeno.
Vypínání CO2 má téměř vždy smysl pouze v kombinaci s pH metrem, kdy to udržuje stabilní pH. Jinak je prostě potřeba naladit CO2 na 24h nonstop tak, aby to ryby neotrávilo. Jde to celkem bez problémů.
Rozhodně to chce zasadit mnohem víc rostlin, těch pár rostlinek a živořící koberec to CO2 moc nespotřebují a hnojivo už vůbec ne. U hightech to chce svítit přes 10 hodin denně, záleží na intenzitě světla. Pokud je to světlo slabý, tak se koberečku nebude dařit nikdy.
A osobně bych doporučil úplně změnit koncept. Vykašlat se o snahu o hightech, je to malý akvárium, kde je problém udržet stabilní podmínky a jde strašně snadno přehnojit nebo přesytit CO2. Udělal bych to lowtech, stačí vybrat pár pěkných nenáročných rostlin, dají se najít i nenáročný rostliny, co udělají koberec a hnojit jednou týdně. Největší problém pak bude dělat ten substrát. U hightech je problém vyladit poměr hnojiva, CO2 a svícení. A pokud je zdroj vody povrchový, tak může v průběhu roku kolísat množství makroživin ve vodě a v tak malým akváriu se ta řasa zvrhne během pár dní.
Ty hnojiva se lisi obsahem resp absenci fosforu a dusiku. Hneda je pro akva s rybi osadkou a zelene pro ciste rostlinn akvaria. Osobne je kombinuji, hnojim prevazne hnedou tropicou a nektere dny v tydnu se pridava zelena pro dohnojeni.
Opravdu? Tropica Premium právě doporučují k akváriím bez přidávaného CO2 ...
Dobrá, takže když přejdu na delší svícení + CO2 (např. 16hodin/den), měl bych situaci zlepšit. CO2 bych následně zkoušel i po delší dobu, jen budu ze začátku opatrný, abych to nepřehnal. Nebude rostlinám nějak vadit, že neprojdou denním cyklem? (světlo... tma).
Ještě k tomu Matrixu... tam jste to myslel, že s větší plochou bude ve filtru více bakterií a dusík rychleji spotřebují? Děkuji

Vzhledem ke vstupní vodě bych zkusil použít místo Tropica Specialized spíš Tropica Premium a možná přidat Mg.
6 hodin svícení je málo, a to samé o CO2. Na pár hodin ho zapneš a změníš pH a při vypnutí se ti vrátí na původní hodnoty, jestli ti z vodovodu neteče měkká a kyselá voda tak ta velká změna je zásadní problém. Bohužel stránky Raviolky o vodě už nejsou přístupné bylo to tam jednoduše vysvětlené. Zapínat CO2 jen se svícením je špatně tahle regulace funguje jen s nějakým kontrolérem anebo prostě nonstop.

Děkuji. Pokud vím tak rostliny potřebují oxid uhličitý k fotosyntéze jen za světla. V noci za tmy je to obráceně. Když nechám puštěné CO2 24hodin dropchecker jde do žluta a živočichové mi pomřou - již se mi to jednou podařilo

Proto chci být opatrný. Nebo to bylo myšleno, že se má svítit i přes noc?
Bohužel jsem k tomu žádný kloudný článek, který by to slušně popisoval nenašel. Na ten přísun dusíku se budu muset podívat, neřešil jsem - měl jsem za to, že ho dostatek zajišťuju právě pravidelnou výměnou vody a přidáváním hnojiva.
Přečti si něco o příjmu uhlíku rostlinami. Tím že dávkuješ CO2 jen 6 hodin denně které rychle vyprchá a rostliny musí přepnout na jiný způsob ale to trvá týden (u řas jen hodiny)a tak se nediv že nerostou. Nevím proč máš ve filtru Seachem Matrix když chceš mít rostlinné akvárium sežere ti všechen dusík a dělají se ti pak řasy a sinice.


Dobrý den všem. Rád bych poprosil o cenné rady, třeba na něco společně přijdeme. Už to bude cca 1,5 měsíce co se potýkám s řasou a sinicí na fotce už nevím co bych dál zkusil. Sinici se mi podařilo 2x zlikvidovat pomocí zakrytí na 3-4 dny, vždy se ale vrátí. Hnědá řasa (nepoznám jaká ani podle článku) se pořád drží. Naposledy jsem se pokoušel vyměnit filtrační medium (4 týdny nazpět) skoro bez efektu. Rostliny (alespoň ty "rychlerostoucí") téměř nerostou a to hnojím téměř dvojnásob. Sestavu mám případně popsanou v prezentaci. Děkuji za každou radu...
Starší reakce
Není to žádný tvrdý šutr a nejde to ani úplně vymýt, takže ten kal se může usazovat všude. Pokud jde o obsah vápníku tak to záleží, co má za vodu v zásadité se nic dramatického dít nebude. Hnědá řasa může být způsobená i třeba vysokým obsahem křemičitanů ve vodě vždycky je možností několik.

Rozumím.
Neměl by to "zasviněné" od začátku,kdyby ty kameny ( je to přírodní? ) tak 'zasírali' vodu??
Nebo ty kameny jen pomáhají ( asi té hnědé řase? ) k růstu ?

Je z toho spousta sajrajtu a překvapivě hnědě zbarveného.

Myslíte, že uvolňuje Ca ? Nebo je to ještě jinak?

No já bych spíše měl strach mít akva na dvou skříních

Vyndejte tu dekoraci a uvidíte jestli to přestane.

Akvárium už mám 2 měsíce a 2. Týden v srpnu budu kupovat paví očka (viz. prezentace)
Myslim ze to muze byt klasicka hneda rasa. Jestli to chapu spravne jde o nove zalozene akvarium. U tech je jeji vyskyt normalni. Na chemii bych se vyprdnul, zameril se na castejsi vymenu vody, ocistit co se da a pockat az se akva stabilizuje. A klidne bych pridal na rostlinach, hlavne rychle rostouci alespon do zacatku, pak mozno nahradit


Dobrý den,
Teď jsem na dva týdny pryč a o akvárium se starala matka, bohužel to první týden to zanedbala a teď druhý týden mi píše že jsou na skle a trochu aji na rostlinách narezlé fleky a prý to vypadá jak železité usazeniny nemám tušení co to je zatím jsme to akorát seškarabaly ze skla nevíte co by to mohlo být?
Starší reakce
Ok ty stonkovky nasázím do trsů a pořídím nějaké další ohledně toho světla nebude lepší jen snížit jas? teď ho mám na 75%
V jiným vlákně jsem ti moc neodpověděl spíš napověděl, tak to zkusím tady. Ty stonkovky můžeš sázet bez problémů v trsech, to co tam máš jsou tak dva trsy. Jestli se chceš podívat, jak vypadá hustě osázený dno, podívej se na poslední prezentace, všechny tak vypadají. Je to dost rozdíl oproti tvýmu řídkýmu osázení. Pořiď od někoho přebytky nenáročných rychlerostoucích rostlin, ve vlákně o Darování jsou vesměs jenom takový, zbytek si můžeš ověřit v atlase. Až se ti akvárko zaběhne, můžeš je postupně vytahat a dát si tam cokoliv dle vlastních představ. Pokud to chceš mermomocí kupovat, ber košíčky normálních rostlin třeba od Rataje a nevyhazuj nesmyslný prachy za invitro z Holandska, obvykle stojí tak trojnásobek bez jakékoliv přidané hodnoty.
Osobně si myslím, že díky výživnýmu subsatrátu a hnojení, je voda přehnojená, což jsou ideální podmínky pro řasy a špatný podmínky pro rostliny, přebytky různých prvků blokují příjem jiných prvků, takže to chce ideálně změřit koncentraci makro prvků, tvrdost, ideálně i železo. Jednorázově je to levnější vzít do laboratoře, pro více měření to chce koupit. A protože není co, tak bych teď určitě nehnojil.
Založeno je před dvěma týdny, u výživných substrátů se doporučuje v začátku měnit vodu několikrát týdně právě kvůli množství uvolňovaných živin, to taky neděláš. Každopádně dokud se to trochu nezajede, nezaroste a nevyladí hnojení, s tím substrátem budeš mít řasy. Lít do toho desinfekci aka tekutý uhlík nebo algicid nemá význam, maximálně to růst řas potlačí, ale určitě nevyřeší problém. Šneci to taky nevyřeší, ale maximálně pomůžou.
Světlo bych teď klidně stáhnul tak na 7 hodin a postupně zvyšoval, čím víc světla, tím víc řas v té prázdné nádrži. Jakmile řasa začne ustupovat, jde to světlo přidávat.


Dneska jsem si všiml rapidního nárůstu hnědé řasy na rostlinách a rosivek všude kolem a už jsem z toho pěkně nervózní a nevím jestli už nemám nasadit algizit a a nejakou dobu přestat hnojit a dávat jenom tekutý uhlík
Začínající Rozsivky či hnědá řasa


takhle to vypadá pod světlem taky tam teď de vidět cosi hnědýho na některých rostlinách
Délka je OK já jsem se zbavil vláknitý ubráním intenzity a přidáním rychle rostoucích jak píše Lojza007. Ty ještě nemáš zaběhnuté akváro a v záběhu se to může stát.
Jak dlouho svítíš? Píšeš odpoledne
odpoledne až přijdu domů tak se bude svítit tak to vyfotím
a nějaký tip na rostliny a jejích umístění už to co tam mám jsem nevěděl kam dát
Málo rostlin, moc světla, výživný substrát, pokud do toho ještě hnojíš, tak tam bude opravdu hodně živin a to je ideální stav pro řasy.
První věc, co bych doporučil, tak od někoho z přebytků osázet téměř celý dno rychle rostoucími rostlinami. Pak počkat, co to udělá. Tekutý uhlík v žádným případě problém nevyřeší.
Špatně vidět na fotce. Ale myslím si že jsou to rozsivky, nevím to přesně ale u nových nádrží je to běžné
Starší reakce
Abyste neuhnali koně! Ty fotky pravda nejsou ideální, ale já nevidím nic tak vážného, abych měnil režim akvária, začal tam lít hnojiva, vodičky apod.
Radím trpělivost, nedělat nic, a pokud se potíže zvýrazní, udělat lepší fotky a položit sem dotaz.
Trpělivost!

Vidím, že sa nikto k tomu nemá, ale keď som videla tú vašu zamilovanú fotku, tak musíme niečo vymyslieť.
Vymeň 3/4 vody a prihnoj podľa návodu týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… a potom meraj týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/…. V akváriu by malo byť stálo aspoň min. NO3/veľmi slabo ružová/ a NO2 na nule-biela na pásiku/ až dokážeš tento stav udržať viac ako týždeň, tak môžeš pridať ryby ale postupne a nie veľa! Neskôr už stačí meniť polovicu vody/týždeň a hnojiť týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… ak bude na pásiku viac NO3-tmavšia ružová. Môžeš si to objednať všetko naraz-hnojivá budeš striedať podľa výsledkov meraní. A vyčisti aj filter kľudne prúdom vody. Teraz tu už určite pribudnú komentáre-ako vždy..



Zdravím, chtěla bych se zeptat - myslíte, že to jsou rozsivky? Nebo nějaká jiná řasa? Zatím se v řasách vůbec nevyznáme.. Akvárium je založené od konce roku 2021, obyvatelé zatím: levatky, clithoni, sem tam nějaký kružák. Rostliny bych řekla že prosperují, přelisťují. Ludwigie krásně rostou do výšky, vršky se vybarvují se hnědo-cihlové barvy. Tak nevíme, co by to mohlo způsobovat.. Řasa jde otřít prstem, ale chce to trochu přitlačit. Fleky na listu zůstaly. Předem děkuji za rady, co s tím
Jinak vodu máme z bočního pohledu akva mírně zakalenou do hněda, bylo nám řečeno že je to od kořenů (jsou z Invitalu). Zepředu zákal vidět není.
Starší reakce
Hnědé zbarvení ve filtru je normální i ty rozvody a hadice mívají různé povlaky od šedivé do hnědé někdy až černé. Když si změříš ten hnědý kal tak je to samé železo.

Přidat reakci
[1] ...... 18
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 32575x