Hnědá řasa
Děkuji. Pokud vím tak rostliny potřebují oxid uhličitý k fotosyntéze jen za světla. V noci za tmy je to obráceně. Když nechám puštěné CO2 24hodin dropchecker jde do žluta a živočichové mi pomřou - již se mi to jednou podařilo
Proto chci být opatrný. Nebo to bylo myšleno, že se má svítit i přes noc?
Bohužel jsem k tomu žádný kloudný článek, který by to slušně popisoval nenašel. Na ten přísun dusíku se budu muset podívat, neřešil jsem - měl jsem za to, že ho dostatek zajišťuju právě pravidelnou výměnou vody a přidáváním hnojiva.
Přečti si něco o příjmu uhlíku rostlinami. Tím že dávkuješ CO2 jen 6 hodin denně které rychle vyprchá a rostliny musí přepnout na jiný způsob ale to trvá týden (u řas jen hodiny)a tak se nediv že nerostou. Nevím proč máš ve filtru Seachem Matrix když chceš mít rostlinné akvárium sežere ti všechen dusík a dělají se ti pak řasy a sinice.
Dobrý den všem. Rád bych poprosil o cenné rady, třeba na něco společně přijdeme. Už to bude cca 1,5 měsíce co se potýkám s řasou a sinicí na fotce už nevím co bych dál zkusil. Sinici se mi podařilo 2x zlikvidovat pomocí zakrytí na 3-4 dny, vždy se ale vrátí. Hnědá řasa (nepoznám jaká ani podle článku) se pořád drží. Naposledy jsem se pokoušel vyměnit filtrační medium (4 týdny nazpět) skoro bez efektu. Rostliny (alespoň ty "rychlerostoucí") téměř nerostou a to hnojím téměř dvojnásob. Sestavu mám případně popsanou v prezentaci. Děkuji za každou radu...
Starší reakce
Není to žádný tvrdý šutr a nejde to ani úplně vymýt, takže ten kal se může usazovat všude. Pokud jde o obsah vápníku tak to záleží, co má za vodu v zásadité se nic dramatického dít nebude. Hnědá řasa může být způsobená i třeba vysokým obsahem křemičitanů ve vodě vždycky je možností několik.
Rozumím.
Neměl by to "zasviněné" od začátku,kdyby ty kameny ( je to přírodní? ) tak 'zasírali' vodu??
Nebo ty kameny jen pomáhají ( asi té hnědé řase? ) k růstu ?
Je z toho spousta sajrajtu a překvapivě hnědě zbarveného.
Myslíte, že uvolňuje Ca ? Nebo je to ještě jinak?
No já bych spíše měl strach mít akva na dvou skříních
Vyndejte tu dekoraci a uvidíte jestli to přestane.
Akvárium už mám 2 měsíce a 2. Týden v srpnu budu kupovat paví očka (viz. prezentace)
Myslim ze to muze byt klasicka hneda rasa. Jestli to chapu spravne jde o nove zalozene akvarium. U tech je jeji vyskyt normalni. Na chemii bych se vyprdnul, zameril se na castejsi vymenu vody, ocistit co se da a pockat az se akva stabilizuje. A klidne bych pridal na rostlinach, hlavne rychle rostouci alespon do zacatku, pak mozno nahradit
Dobrý den,
Teď jsem na dva týdny pryč a o akvárium se starala matka, bohužel to první týden to zanedbala a teď druhý týden mi píše že jsou na skle a trochu aji na rostlinách narezlé fleky a prý to vypadá jak železité usazeniny nemám tušení co to je zatím jsme to akorát seškarabaly ze skla nevíte co by to mohlo být?
Starší reakce
Ok ty stonkovky nasázím do trsů a pořídím nějaké další ohledně toho světla nebude lepší jen snížit jas? teď ho mám na 75%
V jiným vlákně jsem ti moc neodpověděl spíš napověděl, tak to zkusím tady. Ty stonkovky můžeš sázet bez problémů v trsech, to co tam máš jsou tak dva trsy. Jestli se chceš podívat, jak vypadá hustě osázený dno, podívej se na poslední prezentace, všechny tak vypadají. Je to dost rozdíl oproti tvýmu řídkýmu osázení. Pořiď od někoho přebytky nenáročných rychlerostoucích rostlin, ve vlákně o Darování jsou vesměs jenom takový, zbytek si můžeš ověřit v atlase. Až se ti akvárko zaběhne, můžeš je postupně vytahat a dát si tam cokoliv dle vlastních představ. Pokud to chceš mermomocí kupovat, ber košíčky normálních rostlin třeba od Rataje a nevyhazuj nesmyslný prachy za invitro z Holandska, obvykle stojí tak trojnásobek bez jakékoliv přidané hodnoty.
Osobně si myslím, že díky výživnýmu subsatrátu a hnojení, je voda přehnojená, což jsou ideální podmínky pro řasy a špatný podmínky pro rostliny, přebytky různých prvků blokují příjem jiných prvků, takže to chce ideálně změřit koncentraci makro prvků, tvrdost, ideálně i železo. Jednorázově je to levnější vzít do laboratoře, pro více měření to chce koupit. A protože není co, tak bych teď určitě nehnojil.
Založeno je před dvěma týdny, u výživných substrátů se doporučuje v začátku měnit vodu několikrát týdně právě kvůli množství uvolňovaných živin, to taky neděláš. Každopádně dokud se to trochu nezajede, nezaroste a nevyladí hnojení, s tím substrátem budeš mít řasy. Lít do toho desinfekci aka tekutý uhlík nebo algicid nemá význam, maximálně to růst řas potlačí, ale určitě nevyřeší problém. Šneci to taky nevyřeší, ale maximálně pomůžou.
Světlo bych teď klidně stáhnul tak na 7 hodin a postupně zvyšoval, čím víc světla, tím víc řas v té prázdné nádrži. Jakmile řasa začne ustupovat, jde to světlo přidávat.
Dneska jsem si všiml rapidního nárůstu hnědé řasy na rostlinách a rosivek všude kolem a už jsem z toho pěkně nervózní a nevím jestli už nemám nasadit algizit a a nejakou dobu přestat hnojit a dávat jenom tekutý uhlík
Začínající Rozsivky či hnědá řasa
takhle to vypadá pod světlem taky tam teď de vidět cosi hnědýho na některých rostlinách
Délka je OK já jsem se zbavil vláknitý ubráním intenzity a přidáním rychle rostoucích jak píše Lojza007. Ty ještě nemáš zaběhnuté akváro a v záběhu se to může stát.
Jak dlouho svítíš? Píšeš odpoledne
odpoledne až přijdu domů tak se bude svítit tak to vyfotím
a nějaký tip na rostliny a jejích umístění už to co tam mám jsem nevěděl kam dát
Málo rostlin, moc světla, výživný substrát, pokud do toho ještě hnojíš, tak tam bude opravdu hodně živin a to je ideální stav pro řasy.
První věc, co bych doporučil, tak od někoho z přebytků osázet téměř celý dno rychle rostoucími rostlinami. Pak počkat, co to udělá. Tekutý uhlík v žádným případě problém nevyřeší.
Špatně vidět na fotce. Ale myslím si že jsou to rozsivky, nevím to přesně ale u nových nádrží je to běžné
Starší reakce
Abyste neuhnali koně! Ty fotky pravda nejsou ideální, ale já nevidím nic tak vážného, abych měnil režim akvária, začal tam lít hnojiva, vodičky apod.
Radím trpělivost, nedělat nic, a pokud se potíže zvýrazní, udělat lepší fotky a položit sem dotaz.
Trpělivost!
Vidím, že sa nikto k tomu nemá, ale keď som videla tú vašu zamilovanú fotku, tak musíme niečo vymyslieť.
Vymeň 3/4 vody a prihnoj podľa návodu týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… a potom meraj týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/…. V akváriu by malo byť stálo aspoň min. NO3/veľmi slabo ružová/ a NO2 na nule-biela na pásiku/ až dokážeš tento stav udržať viac ako týždeň, tak môžeš pridať ryby ale postupne a nie veľa! Neskôr už stačí meniť polovicu vody/týždeň a hnojiť týmto
www.rostlinna-akvaria.cz/… ak bude na pásiku viac NO3-tmavšia ružová. Môžeš si to objednať všetko naraz-hnojivá budeš striedať podľa výsledkov meraní. A vyčisti aj filter kľudne prúdom vody. Teraz tu už určite pribudnú komentáre-ako vždy..
Zdravím, chtěla bych se zeptat - myslíte, že to jsou rozsivky? Nebo nějaká jiná řasa? Zatím se v řasách vůbec nevyznáme.. Akvárium je založené od konce roku 2021, obyvatelé zatím: levatky, clithoni, sem tam nějaký kružák. Rostliny bych řekla že prosperují, přelisťují. Ludwigie krásně rostou do výšky, vršky se vybarvují se hnědo-cihlové barvy. Tak nevíme, co by to mohlo způsobovat.. Řasa jde otřít prstem, ale chce to trochu přitlačit. Fleky na listu zůstaly. Předem děkuji za rady, co s tím
Jinak vodu máme z bočního pohledu akva mírně zakalenou do hněda, bylo nám řečeno že je to od kořenů (jsou z Invitalu). Zepředu zákal vidět není.
Starší reakce
Hnědé zbarvení ve filtru je normální i ty rozvody a hadice mívají různé povlaky od šedivé do hnědé někdy až černé. Když si změříš ten hnědý kal tak je to samé železo.
0 06.11.2021 13:21 Kolibřík – Hnědý bordel
Starší reakce
No biogenní odvápnění by to asi nebylo. Přidávám CO2 s kontrolerem a PH je stabilně na 6,5.
Vypadá to jako rozsivka spojená s biogenním odvápněním.
0 14.04.2021 12:53 Maxx17 – Tmavý povlak na rostlinách
Starší reakce
Takže riešenie problému len trpezlivo čakať a pokračovať v bežnej údržbe akvária?
Dodatočné svetlo už mám doma, tak ho vyskúšam a možno aj to pomôže aspoň mierne, a keď nie aspoň vyzerá akvárium krajšie pri novom svetle
Otázkou je jestli se výměnou vody opravdu podpoří nebo jen počkat až se nádrž a hlavně filtr pořádně zajede. Jestli se nepletu, Vere nedávno měnila filtr za nový. Tak třeba to chce čas.
Asi není na škodu znát to co teče z kohoutku.
Adsorbentů křemičitanů by se našlo vícero, otázkou je, jestli zainvestovat finance nebo trpělivost a péči o akvárium. Nevybavím si nikoho, kdo by kvůli rozsivkám trvale zanevřel na tohoto koníčka. Rozsivky nejsou až tak "úporné", jako třeba ruduchy nebo některé druhy zelených řas.
Rozsivky se samy tak nějak vytratí, obvykle, když se začne akváriu dařit jako celku.
Takže adsorbenty - proč ne?! Ale příčinu - pravidelnou dodávku Si - trvale neodstraní. To dokážou prosperující vyšší rostliny tím, že "nepustí své malé konkurenty k lizu".
...2-3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak...
Můžete mít ve zdrojové vodě pro rozsivky "luxusní" koncentraci křemíku, (řádově jednotky mg/l), který je pro tyto organismy limitujícím mikronutrientem.
Sloučeniny křemíku tvoří hlavní složku schránky rozsivek. Ty jsou na přítomnosti rozpustných forem SiO2 v prostředí naprosto závislé; po vyčerpání zdrojů křemíku se zastaví replikace jejich DNA.
Takže vy jim velmi pravděpodobně výměnami vody "podstrojujete".
Ze zkušenosti mohu říct, že se u mne rozsivkám dařilo v nových nádržích s křemičitým substrátem přesto, že jsem k rozjezdu použil upravenou demi vodu. Tudíž - ani reverzní osmóza nemusí být řešením...
Vysokoporezním metrixem ve všech koších a nahoře vata. Původně tam byl substrát od rataje ale s tím to vůbec nefungovalo.
Je třeba počkat až se zajede filtr. Rozsivka je u čerstvě založené nádrže běžná. Chce to i čas. Nezmizí během pár dní jen tak. Odstranit, měnit vodu a na filtr nesahat.
Mám stejný problém, měsíc založené akvárko, zatím bez ryb, celé komplet pokryto rozsivkou. Je na všech kytkách, kořenech, na dně, na skle - tam ji odstraňuji, 2 - 3x týdně měním třetinu až polovinu vody, ale nezlepšuje se to, spíš naopak.
Akými médiami si nahradil pôvodné?
Taky jsem bojoval s hnědou řasou a to více jak rok. Světla jsem přidával ubíral. Dávkoval co2 a pořád to stejné. Už jsem to chtěl vzdát a na jednom fóru jsem se dočetl že to bývá i filtrací. Proto jsem se rozhodl o výměnu komplet médií filtru. Po více jak 3 měsících žádnou řasu nemám.
...Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna, která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený... V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...
To, čemu akvaristé říkají "hnědá řasa", jsou obvykle rozsivky. Ty patří mezi fotosyntetizující organismy, tzn., že ke svému životu potřebují světlo. A toho světla potřebují relativně méně, než jiné fotosyntetizující organismy, např. zelené řasy.
Proto se rozsivkám daří zejména tam, kde nemají silnou konkurenci, t.j. na místech se slabším osvětlením. Přesto i rozsivky, mohou-li, tak si raději vybírají místa s pro ně optimálním osvětlením, než s minimálním, např. pod skalkou nebo záhybem kořenu.
Jakmile začnou prosperovat konkurenti, rozsivky obvykle ustupují. Běžně však dokážou koexistovat v úzkém kontaktu i s dalšími mikroorganismy. Pokud byste se mikroskopem podíval na povlak přisedlých řas, našel byste velmi pravděpodobně celou paletu různých organismů včetně právě "hnědých řas". Jenom je už není pouhým okem tak dobře v té skrumáži vidět.
Poskytněte dobré podmínky rostlinám, těmito osaďte co největší plochu akvária a buďte trpělivý - rozsivky se určitě stáhnou.
Mám pravdepodobne presne ten istý problém, s ktorým bojujem už od začiatku. Tiež v tieni nemám žiadnu riasu, no aj tak som objednal ďalšie svetlo a chystám sa to vyskúšať. Po nejakom týždni uvidíme ktorým smerom sa to pohne, ak sa to zlepší tak to určite bude stáť za pokus aj u teba
Ahoj,
prosím o vaše tipy, jak naložit s (pravděpodobně) vysoce bující hnědou řasou (viz foto) v mé nádrži. I po přečtení předchozích příspěvků z toho totiž nejsem příliš moudrý.
Kontext k mé nádrži - viz prezentace na profilu - akvárko založeno 25.1. První týden jsem svítil 6 hodin denně a obden měnil 50 % vody. V druhém týdnu se začaly objevovat první hnědé řasy, přičemž jsem stále svítil 6 hodin denně a měnil 30 - 50 % vody obden. V průběhu prvních dvou týdnů do akvárka postupně nasazeno 5 neritin + 1 parmička černopruhá jako prevence proti řasám. V průběhu třetího týdne postupně zvýšena doba svícení na 7,5 hodiny denně - během třetího týdne výměna 50 % vody každý třetí den. Při výměnách vody jsem hnědou řasu vždy manuálně odstraňoval ze skla / kořene / kamenů / rostlin. Ke konci třetího týdne jsem musel odjet a od 11.2. do dnes (22.2.) proto nebyla vyměněna voda a nedošlo k manuálnímu odstranění hnědých řas.
Výsledek těch 11 dnů vidíte ve fotkách a přijde mi to docela nářez - zhnědl mi de facto kompletně celý povrch dna vč. dekorací (větší šutry a kořeny) - něco málo se usadilo i na spodku skla / vnitřního filtru. Drtivá většina rostlin je taktéž zahnědlá na listech, některé i na stoncích.
Co mě ale zaujalo, je fakt, že jediná část povrchu dna , která nezhnědla, je pod skalkou a záhybem kořenu - tzn. nejde tam světlo, protože je to stíněný prostor dekorací. Některé dřívější příspěvky tu psaly, že hnědá řasa = málo světla, jiní zase psali opak, tak jsem z toho zmatený, nicméně nezdá se mi, že bych svítil nějak příliš (anebo naopak moc málo). V dřívějších příspěvcích jsem četl, že hnědá řasa po založení je běžná a mám být v klidu, ale přeci jen mi u mě přijde té hnědé opravdu hodně, tak moc klidný nejsem...
Co se vody týče, tak se mi nezdá, že by nějak specificky zapáchala. Ranní testy dnes vyšly následovně: PH = 7,5, NO3 = 25, NO2 = 0, dGH = <6, KH = 20, CI2 = 0 (tyto hodnoty jsou u mě de facto konstantní, v 2 týdnech jsem měl pouze více NO3, které oscilovalo mezi 50 - 100, a CI2, které bylo na 0,8).
Máte někdo, prosím, návrhy co s tím?
Tak čím iným sa riadiť keď nie lumenmi? Myslel som že práve lumenmi sa určuje či je svetlo dostatočné na objem alebo nie
Rád sa niečo nové ale naučím ak mi to niekto vysvetlí.
Svetlo som už objednal Glass Plant 1350lm, spolu so stmievačom z Ali ho nastavím ako bude potrebné, snáď sa mi to podarí vybalancovať a obmedziť hnedú riasu. Tá sa tvorí naozaj všade a na každom povrchu, na limnophile napríklad vypĺňa priestor medzi malými lístkami hnedým povlakom a obaľuje postupne celé listy, nedá sa mi to však dobre odfotiť. Dá sa z tohto opisu určiť či to naozaj je hnedá riasa aj na rastlinách?
...Nebude tých dodatočných 1350 lm už príliš?
Podle lm toho moc nepořídíte; rostlinám, na rozdíl od lidí, lumeny nic moc neříkají. Zdroje s nižší hodnotou lm mohou poskytovat rostlinám víc energie, než ty s vyšší.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 33367x