Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnědá řasa

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránku 7 Přejít na další stránku   1  
Hnědá řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 15:59 R Muž romant [27982] Re: Mejtys
Mám krycí skla, mám pistie, týdně jde hrst na kompost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.03.2016 15:46 Žena Mejtys [7] Re: Maaara
S krevetkama to bude těžké. Můj beťák je děsný žrout. Okusuje vše, co kde čouhá. Ožral všechny šneky. Přežila jen jedna levatka a i ta je prakticky bez "tykadel". Krevetky by nejspíše byly jen drahá svačinka. Jinak by asi byly stejně jako okružáci na řasy super. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 15:24 Žena Mejtys [7] Re: drvi
Dík za tipy! Ty plovoučky bych zkusila, ale co na to rostliny, které potřebují hodně světla? A kterou plovoučku doporučujete? Pistie se mi líbí, ale pod krycí sklo se moc nehodí. Nebo omotat polystyrenovou kuličku třeba riccií a nechat toulat po hladině? Nebo přímo jen chomáček riccie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 11:01 Muž Maaara [95] Re: Mejtys
Taky můžeš zkusit rozdělit to svícení na dvě části pomocí spínacích hodin tj. udělat v poledne pauzu. Trochu si tím zvýšíš CO2, kytkám to vadit nebude ale řasám jo. Odzkoušeno na mojí 30l kostce - můžeš svítít třeba 8-12 a 15-20. Co se týká hnojení, u mě stačí dodávat jen mikroprvky z PMDD. S řasama ti pak úspěšně pomohou krevetky red cherry - mám je s beťákem v kostce a fungují v pohodě - jen se na ně chodí koukat co dělají, množí se taky v pohodě, když se mají kam schovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 11:01 Žena drvi [2894] Re: romant
Souhlasim s Romantem, rozhodne nemen svetlo za slabsi. Ja mam ve 20 litrovce taky 11 W a je to akorat. Byla bych i opatrna s tim zkracovanim doby osvitu. Spis opravdu pridat plovouci rostliny a upravit hnojeni. Zelena rasa na skle by mohla znamenat nedostatek fosforecnanu. Ale ja nevim co obsahuje to hnojivo Brutus, co pouzivas. Taky zalezi na davce, do 20 litru hnojivo jen po kapkach ;-) a radsi casteji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2016 10:45 R Muž romant [27982] Re: Mejtys
Šěl bych na to jinak. ;-) S tím světlem bych pracoval tak, že bych zkrátil dobu osvitu o 2 hodiny a na hladinu dal plovoucí rostliny, což se bude beťákovi líbit a to dopadající světlo se tzv. rozbije. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 10:33 Žena Mejtys [7] Re: afc1886
Dík! Vodu měním 1x za dva až tři dny. Až se vrátím z víkendu, tak zkusím vyměnit to světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 09:18 R Muž afc1886 [14655] Re: Mejtys
11W led je na ten tvůj objem celkem palba.Nedělal bych moc změn najednou,protože potom nebudeš vědět kde je zakopaný pes.Já bych ubral na osvětlení a prováděl častější výměnu vody. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2016 08:50 Žena Mejtys [7] – Řasy
Fotka k příspěvku Ahoj všichni, pořád bojuji s každou možnou řasou, která vás napadne. Dělám různé pokusy s hnojením, nehnojením i světlem. Poslední pokus byl, že jsem očistila sklo od zelené řasy, rostliny nejvíce zasažené hnědou řasou jsem poslala do věcných lovišť a akvárium nacpala novými. Navíc jsem zatemnila místnost, aby do akva nesvítilo denní světlo. To bylo minulý pátek. Včera jsem si všimla, že na starších lístcích nových rostlin se začíná tvořit nahnědlý povlak a na skle lehce zelený. Tak si říkám, zda není těch 11W po dobu 8 hodin denně moc. Nemám zkusit aquael leddy smart 6W, který mám v šuplíku? Nevím, co by to pro změnu udělalo s rostlinami. Nebo mám vyčkat, až se nové rostliny zakoření a začnou pořádně růst? Na fotce nic moc vidět není, ale pro představu, jak to teď vypadá, co do osazení rostlinami.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 10:51 Muž DaveLister [478] Re: Honza103
No je každopádně pěkné vidět, že to není jedna řasa ale celé společenstvo. Škoda, že tam nejsou vidět podrobnosti, zda jsou tam schránky, nebo jsou to řetízky buněk atd. A zda jsou v buňkách organely (sinice je nemají). Uměl bych si představit, že to dlouhé jsou řetízky sinic (občas tam je vidět i něco jako heterocysta, ale to může být při téhle kvalitě iluze). A to malé hnědé jednotlivé rozsivky. Ale čert ví.

Tady je pár obrázků sinic s rozsivkami (cyanobacreia jsou sinice, diatoms jsou rozsivky, dinophlagellates jsou obrněnky), při dobrém rozlišení.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 01:07 Honza103 Re: Honza103
Fotka k příspěvku ještě jsem z toho vydoloval o něco větší zvětšení...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2016 00:41 Honza103 Re: DaveLister
Fotka k příspěvku Zkoušel jsem to i zrcadlovkou, ale tam se obraz vůbec nevytvořil. Teda bez objektivu ano, ale byl mnohem horší, i díky potřebné cca 1 s expozici. Nejlepší foto z telefonu přikládám. Větší zvětšení už ten mikroskop nemá. Objektiv je 10x, okulár 16x a je tam ještě barlow podle mně 2x, tedy celkem 10x16x2 = 320x. Fotka celkem odráží to, co vidím okem, jenom okem mám ostrou většinu zorného pole, zatímco na fotce jen vnitřních cca 20%.

Prohlížením očima a pak i na fotkách jsem identifikoval 3 druhy objektů:

označené červeně: větší hnědé oválky v méně koncentrovaných shlucích

označené žlutě: menší zelené oválky tvořící soudržné ostrovy mezi kterými se zdá být nějaké zelené pojivo. Mohla by to být seškrábnutá vrstva listu nebo nějaká zelená řasa

označené modře: čárky, asi jiná řasa

Jaké řasy to ale jsou, je asi problém určit, protože na těch jednotlivých řasách není vidět žádné podrobnosti.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 23:57 Muž DaveLister [478] Re: Honza103
Zkus si s tím víc vyhrát. A koukat do mikroskopu, ten mobil tomu asi moc nepřidá. A ten vzorek víc rozřdit/roztentočkovat, ať atam nejsou ty neprůhledné kusy. Rozsivky mají různé pěkné schránky:

www.youtube.com/…
www.youtube.com/…

Sinice ne:

www.youtube.com/…
www.youtube.com/…

Tady jsou dvě pěkné rozsivky mezi sinicema:

media.gettyimages.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 23:41 Muž DaveLister [478] Re: Honza103
To je tedy fakt hrozný obrázek. A přijde mi, že je to směs všeho možného.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 23:26 Honza103 Re: drvi
Fotka k příspěvku je to mikroskop z Lidlu a fotil jsem to telefonem, takže kvalita není nic moc.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 23:25 Muž DaveLister [478] Re: Honza103
na sklíčko, tenkou vrstvu, pokud možno naředěné tak, aby byly vidět zvlášť jednotlivé buňky, vlákna apod. a v procházejícím světle :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 22:55 Žena drvi [2894] Re: Honza103
Zkus to prosim nanest v tenke vrstve na sklicko, takhle neni nic poznat ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 22:44 Honza103 Re: DaveLister
Fotka k příspěvku Pod mikroskopem vidím toto, když je řasa ještě mokrá.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 21:56 Muž daren [408] Re: DaveLister
Kolega ma nejaky 'zazrak' ala www.ebay.com/… ale nejsem si jisty, zda to na tohle bude stacit. Ale poptam se, zda nekdo v okoli nema neco vic pripominajiciho mikroskop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 20:35 Muž DaveLister [478] Re: daren
To by chtělo mikroskop, třeba i nějakej dětskej. Sinici od rozsivky rozeznat pod mikroskopem není problém.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 20:00 R Muž romant [27982] Re: daren
Okružáci rozsivky i sinici pucují zdatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2016 19:53 Muž daren [408] Re: romant
Ruducha to neni, tu poznam - tu mam jinde :) Ono kdyz to vezmu mezi prsty, tak z toho otru takovej hnedej prasek (da-li se o necem takovem mluvit pod vodou), cast zustane pevne na listu, cast se otre, zalezi na stadiu zasvineni.

Svetlo jsem zkousel pridat i ubrat nezdalo se mi, ze by to melo nejaky vliv (navic dela se to na stinnych i svetlych miste vicemene rovnomerne bez rozdilu, tak mi prijde, ze svetlo neni vyrazny limitni faktor).

Biogenni odvapneni je zajimava teorie, ale pridavam myslim relativne dost CO2 (DC svetle zeleny) a zaroven svitim relativne malo (300lm ze 30cm nad akvariem).

Kdyz googlim obrazky ruznych ras, tak to nejvic pripomina ty rozsivky. Ale muze to byt nejake kombinace - zelena rasa porostla rozsivkou apod. A nebo nejaky ne uplne bezny z tech 10.000 znamych druhu rozsivek, nebo kolik ze jich to Marcel zminoval :)

V kazdem pripade - okruzaci to oberou uplne docista. Ze by zraly sinici nebo vysrazenej vapnik, to se mi uplne nezda. Ruduchu nevim, budu muset zkusit.

Jestli na to nejak vyzreju, tak dam vedet.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 17:28 R Muž romant [27982] Re: Paxero
A nebude to mít základ, tedy podklad v biogenním odvápnění? To je dobrej lapač různýh druhů řas. ;-) U tebe to na heboučkou rudušku opravdu vypadá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 17:22 Muž Paxero [71] Re: drvi
Fotka k příspěvku Ja mam tohle v akvariu take. A take si s tim nevim rady. Sinice to podle mne neni, protoze to pevne drzi na rostlinach. Podle mne to zpusobuje moc svetla, a asi jeste neco. Mam pocit, ze se z toho casem vyvine ruducha.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 16:09 R Muž romant [27982] Re: drvi
A já jako má bejt ten expert? smich Jenom jsem, vyslovil teoretickou možnost, že by to mohla být sinice. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2016 09:57 Žena drvi [2894] Re: romant
Já to mám bohužel v akvu taky, nesmrdí to jako sinice, jde to mnohem hůř setřít než sinice a nefungují na to protisinicový preparáty. Pomáhá hnojení, lepší proudění vody a častejší výmeny vody. Já to považovala za druh ruduchy. Ale už vůbec nejsem expert stydim takže je to jen můj názor :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 21:13 Muž jamro27 [40] - krevetky
je to sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 21:06 R Muž romant [27982] Re: daren
Uvítal bych názor dalších diskutujích, mě to na tu sinici připadalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 20:34 Muž daren [408] Re: romant
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku romant napsal: Spíš než na rozsivky, bych to tipoval na sinici.

Ahoj Romane, omlouvam se za kvalitu fotek, mam nejakej rozslaplej mobil nechce mi ostrit. Zkusim prilozit jeste 3 jine fotky, jestli to z nich bude zrejmejsi. Za sinice jsem povazoval takovej modro-zelenej sliz co dost smrdel a dal se pomerne snadno stahnout z listu (delal takove listove oblecky). V tomto akva jsou to zatim nemel. Ale jestli od zacatku bojuju s rozsivkou a ona je to sinice - no to by me trochu nastvalo :)

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 18:00 R Muž romant [27982] Re: daren
Spíš než na rozsivky, bych to tipoval na sinici.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 17:54 Muž daren [408]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Par postrehu k rozsivkam. Tedy predpokladam, ze mam v akvariu nejake rozsivky, mikroskop nemam :)

Objevily se mi tak 3 tydny po zalozeni akvaria, a ani po dalsich 2 mesicich nevypadaji, ze by chtely zmizet. Zkusil jsem ledacos, nasledujici veci nefungovaly:

- pockat (to za 14 dni prejde, no nepreslo)
- prisvitit (3x vic svetla)
- pristinit
- menit casteji vodu (zkousel jsem 3x tydne 60%)
- nasadit otika (mam aktualne jednoho, mozna ze by jich bylo treba vyrazne vice)
- nasadit amanovo krevetky (mam jich 6-8)
- pokropit postizene listy H2O2
- manualne otirat (jde jen do rucite miry, navic bych u toho prosedel vecnost)
- dukladne vycistit filtr/trubky, vcetne postupne vymeny fitracnich hmot

Castecny uspech jsem zaznamenal pouze u dvou veci:

- tekuty uhlik (1ml aplikovany lokalne na postizene misto zpusobi, ze druhy den jsou rostliny vyrazne cistejsi; vypozoroval jsem, ze bezprostredne po aplikaci se krevetky primo vrhaji na postrikana mista, zejmena kameny, a co na nich je oberou; do te doby si toho ale moc nevsimaji; nevyhoda je, ze bezpecnou davkou se da osetrit jen velmi maly prostor, ktery casem opet zarusta)

- okruzaci (mam v malem akvariu na okne par sneku a odkladam si tam kytky co se mi jeste nechce vyhodit a vsiml jsem si, ze sneci rostlinky pekne oberou; na prilozenych fotkach je videt rozdil ktery udelaji 3 sneci za 1 den na jednom miste)

Ty sneci mi prisly celkem zajimavy, tak jsem to sem napsal. Jestli je resenim vysadit jich kvanto nebo jeste chvili pockat az se to usadi nevim. Necekam nejakou spasnou radu co s tim, chapu ze co kus to unikat, budu zkouset dal...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 20:14 Honza77 Re: Zemi
Dobře odpoledne jsem otřel řasu ze skla tak snad to bude ok diky za rady a ochotu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 19:52 Zemi
Je to standardní jev u nově založených nádrží. Ty píšeš, že máš akva v záběhu cca 3-4 měsíce, to už je čas aby se ztratila. Doporučuji a teď obecně, nevím totiž jaký máš filtr, ale použít médium pro max. osídlení bakteriemi, ručně při odkalování stírat řasu z listů a houbičkou z dekorací a skel, pořiď si Otíky (Otocinclusy) ty se do ní pustí a časem by mělo být dobře. Samozřejmě jak píše Václav, faktorů může být hodně, ale spíše než pro hnědou řasu, tak ostatní (cladophora, sinice, zelená vláknitá/prachová a další), hnědá je opravdu spíše syndrom nových nádrží. Jo a s tou dobou osvětlení – je to moc, já jsem si teď založil taky akva, v pořadí s odstupem času třetí a svítím 10 hod. – vždy to postačovalo a řasa minimálně.Nezmiňuji základy akvaristiky – odkalování, týdenní max. 14 denní výměna min. 1/3 vody, nepřekrmování atd…. Tak ať se daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 19:30 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honza77
To je moc dlouho. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 19:08 Honza77 Re: vaaclav
O tom žadná.řasa se mi děla na skle a svítím od 8ráno do 9 večera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 19:04 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honza77
Samozřejmě že to může být i silným světlem jen jde o to kde se ti řasa dělá, třeba i jak dlouho svítíš ale to jsou stále jen dohady. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 18:59 Honza77 Re: vaaclav
Spabé? Já pravě myslel silné.ja to jednou začas když mám špinavé skla přejedu vatou a vičistím
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 18:47 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honza77
Počítej s tím že si na začátku nějakou řasou tak jako tak projdeš. Hnědá řasa by měla časem odeznít ale klidně to může být třeba i slabé světlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 18:41 Honza77 Re: vaaclav
Da se řict že nově založene ak. Je asi 3-4 měsice a světlo je tam taky od založení ak.A z čeho by se mohla takhle řasa rozšířit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.02.2016 18:23 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honza77
Dostaneš standardní odpověď. Založ si prezentaci. Ze dvou vět nelze poznat co máš za problém, jestli je to tím že máš nově založené akvárium, nebo že jsi vyměnil světla, nebo ještě něčím jiným. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2016 17:23 Honza77 – Problém z řasou
Zdravim mám 500l ak. a rapidně se mi rozšířila hnědá řasa.Chci se zeptat jestli to není tim že jako osvětlení používám led diody(studenou modrou,teplou bílou)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 18:34 Žena Mejtys [7] Re: romant
Dík! Takže opět sníženo na 7 hodin. Kytkám se jinak daří, tak počkám, co se bude dít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 17:38 R Muž romant [27982] Re: Mejtys
Osobně bych s tím světlem nebláznil, aby jsi sem do týdne nepsala, tedy do jinýho vlákna, že máš akvo zelený. Tedy těch 7 hodin na začátek považuji za lepší volbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2016 16:59 Žena Mejtys [7]
Tak ke mně do akvária už ta řasa taky dorazila. Je na stěnách, rostlinách a krásně se vyjímá na anubiasu gold. Akva je viz prezentace. Dobu osvětlení jsem prodloužila ze 7 na 10 hodin a vodu budu měnit 2x-3x týdně. Můžu udělat ještě něco dalšího vyjma čekání? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2015 06:45 R Muž romant [27982] Re: jitkazidovice
Mrkni sem rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu , nicméně to dno je mizerný, je to drť a myslím si, že je to i s obsahem vápence(zjistíš když na několik bílejch šutříků kápneš ocet, když budou šumět, je tam). S drtí bývá problém při údržbě, která se nedá dělat tak poctivě, jako u štěrku, který je kulatejší a lépe se do něho noří odkalovač. Jinak to co vidím, jsou podle mě rozsivky, což obvykle bývá dětská nemoc nově založených akvárií a čas tento "problém" dokáže řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2015 06:01 Trollo Re: jitkazidovice
Bez nejakeho infa o nadrzi se neda moc radit. Zaloz si prezentaci nadrze. Pokud je aqua nove zalozeno, tak jen vydrz a zmizi to samo. Zatim pouze cistit sklo od toho. Muzes upravit osvetleni, mozna je slabe, nebo svitis malo. Pricin to muze mit nekolik. Proto potrebujeme na radu vice infa :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 22:11 jitkazidovice – Hnědá řasa ?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Co s tím? Přikládám foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 06:53 Trollo Re: Mislow
Ahoj. Ne nejsem :)
Nemusite hned vsichni za vsim neco hledat! Pouze se mi v akvarku zacala objevovat hneda rasa. Hledal jsem na netu a nasel tohle a tak jsem to sem nahodil. Ze by to mozna nekomu mohlo pomoci. A kdyby jsi poradne cetl, tak je tam pouze napsano, ze muze pomoci docasne odstranit tento problem pomoci toho uhliku, ne vsak pricinu. Takze zacatecnik to klidne cist muze a i pouzit, muze mu to pomoci v boji s tim. To, ze to Ty neznas, nepouzivas, nebo nerozumis, neznamena, ze jinemu to pomoci nemuze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.11.2015 22:06 Muž Mislow [304] Re: Trollo
Ty jsi obchodni zastupce firmy na prodej tekutyho uhliku? Doufam, ze to moc zacatecniku cist nebude, uz jsem to jednou videl a jsou tam jen neucelene informace zamerene jednostranne na propagaci urciteho vyrobku. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2015 21:50 Trollo – Řasy
Ahoj. Tady jsou docela dobře popsány druhy řas, jak a proč vznikají a jak se jich zbavit :)
www.vitaplant.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [7] ...... 18 19

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 33132x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1639-hneda-rasa?od=301