Hnědá řasa
Dokud jsem bublal a nehnojil bylo všechno ok. Kytky rostly, s řasou problém nebyl. Pak zalezu na fora, pročtu si o hnojivech, o tom že bublání není pro kytky dobrý, kupuju hnojiva, odstranim bublání a akvo jde do háje.
Ať si kdo chce co chce říká. Jde to bez hnojení a jde to i bez CO2 a podobných kravin. Možná pak kytky jedou o 106 když je přikrmujete, ale to neni nic pro mě. A pak to taky tak vypadá když přinesu kytky z akvaristiky. Vyhnaný hnojem ( jako dneska všechno jen aby se to urychlilo ) a po týdnu chcípnou. A co je to za řasu nevim. Řasa, rozsivka? Je to spíš jako vrstva kalu. Když to vemu do ruky, špiní to. Nesmrdí. Já nevim.
Těžko říct takhle z hlavy. Koukal jsem do tvé prezentace, poslední aktualizace v prosinci, fotky 4 roky staré, nehnojíš, bubláš o 106 dvěma kameny ...........
Jestli tam máš pořád ty Anubisy a Echinodory, tak ty moc šancí na boj nedávají. Mě osobně pomohlo nacpat akvárium stonkovkami a hnojit CO2 a PMDD. Kytky se rozjely a zanedlouho jsem ty staré části pokryté tou řasou (či rozsivkou ???) vyhazoval, takže nakonec zůstaly jen zelené rostliny. Zpátky už se to (klepu na zuby) nevrátilo
0 09.09.2011 19:32 Majkl [9] Koukal jsem na vaše příspěvky a když vidím co tu řešíte za problém s hnědou řasou, docela Vám tu řasu závidím. Přidávám sem dvě svoje fotky s řasou, se kterou zatim nevim jak bojovat. Měj jsem v akvu méně intenzivní osvětlení než mám teď, a nebyl s řasou nikdy problém. Spíše se zelenou než s hnědou. Dříve jsem měl jednu 30cm zářivku, a teď tam mám 80cm. Svítil jsem dřív 10 hodin, teď svítím 15. Všechno jde v akvu do hajzlu. Ta řasa obrostla komplet akvo. Je na skle, kytkách, kořenu, filtru, je to uplně všude. Nezávisle na době osvětlení. Míň, víc. Vyčistim akvo, udělá se zas. Je to takovej jemnej povlak. Vodu to nebarví. Udusilo to všechny kytky. vyčistil jsem akvárium a během dvou dnů to bylo opět na cca 20 cm. Roste to před očima. V profilu se můžete podívat jak akvárium vypadalo. Teď je to tragický. Do kytek jsem nacpal 1600 a všechno je v háji.
Starší reakce
Budeme se těšit.
jj asi tak zatim diky za rady. Pak se ozvu jak to vse dopadlo
Pár pokusů a člověk zjistí, co je dobré a co ne.
Tak nektere sem rozesadil a pskvorec letel ven
Povytáhnout ani ne, rozsadit. Třeba ten Eleocharis naopak snese hluboké zasazení - klidně i 3cm. Ale sázet by se měl v malých trsech, ideálně po cca 5 rostlinkách ve sponu cca 1x1cm. S liliovníčkem je to obdobné, jen se sází po 2-3 rostlinkách, ale i jednotlivě.
Ostatně - všechny stonkovky ocení, když mají kolem sebe přiměřený životní prostor.
puskvorec toho se chci dlouho zbavit. Asi bude vhodna chvile. Jinak ty kytky mam uz je nechat tak nebo je zkusit povytahnout?
Kytky máte příliš nahusto, krom toho vám v akva zabírá místo puškvorec, který v lepším případě dlouhodobě pod vodou jen přežívá.
Na téma "Jak na hnědé řasy" jsou zde desítky, možná stovky stran...
Zjednodušeně - vytvořením dobrých podmínek pro vyšší rostliny.
Jak spatne zasazene kytky? A ty rozsivky jak na ne?
Jsou to rozsivky a máte špatně zasázené kytky.
Aha jo špatně sem tě pochopil. takže filtr nechám tak až nebude skoro tahat tak ho vyčistím. Tím pádem nevím čím to asi tím světlem. Tohle se mi nikdy nestalo tak nevím jak s tím bojovat
To jsi mě částečně špatně ochopil. Za výměnu vody jsem Tě veřejně pochválil a v tom nepolevuj.
Filtr nech pořádně zašpinit a dřív jak za dva měsíce na něj nešahej. pokud se Ti zdá teď když je čistší silnější proud vody, tah ho můžeš přiškrtit a až se začne více špinit, tak mu přidáš na výkonu.
Takže myslíš neměnit tak často vodu? Jak teda často? Filtr nechám tak dokud si sám teda neřekne.
Tak za výměnu vody máš
. To odkalování prováděj jenom velmi jemným polechtáním dna odkalovačem, žádnou hloubkovou orbu. Klidně ten interval můžeš prodloužit na 14 dní, podle množství detritu, když ho bude po 14 dnech stejně, jak po týdnu, tak bych to tak praktikoval. Co se týká toho filtru, to už na palec není. Ten nech v poklidu dělat svoji práci klidně i několik měsíců, on si sám řekne, tím, že se jeho výkon viditelně sníží. To jak to praktikuješ Ty, je přesně ta doba kdy se ten filtr stává dobře zaběhnutým a má v sobě dobrý množství nitrifikačních bakterií a Ty se jich zbytečně zbavuješ. To jsou ty souvislosti.
Výměna vody je týdně a odkalování též. Jinak filtraci čistím jednou za 3 týdny properu filtr v akvarijní vodě co vypustím z akva. A dám zpět.
Jak dlouhý je ten pravidelný interval výměny vody a odkalování? Co filtrace, je taktéž čištěna v nějakém intervalu, nebo je ponechána svému osudu a je na ní až si tzv. řekne sama o údržbu?
Tak odkaluju a vymenuju vodu v pravidelnych intervalech 30%cca u obou akvarii kazdy den se snazim cistit akva od odumrelych listu. Krmim jednou za 3 dny ryby jsem zredukoval v 60tce mam 5 teter citronovych 5 parmicek petipruhych a 4 pavi oka. Tod vse ve 40citce mam 2 ancistrusi lda213 a tod vse. nevim cim to muze byt. vcera jsem 40citku zkusil zatemnit dekou a uvidim co to bude delat do 60tky jsem vcera instaloval glomat 2x20W. Jinak filtrace je atman cerp. Hlava a bioakvacit 60tka. A 40citka shark. nevim kde je zrada
Já tam vidím pěkný čístý nezařasený nový přírůstky. Nemůže ta řasa být pozůstatek těch horších světelných podmínek? Ono jí to přidaný světlo nerozpustí, jenom třeba dokáže přispět k úspěšnějšímu potlačení jejího růstu, ale jenom o světle to povětšinou nebývá. Včechno souvisí se vším a filtrace, výměna vody, odkalování, množství ryb, krmení a další každodenní a pravidelné činnosti tomu buď pomáhají a nebo pomáhají.
Starší reakce
...no ja tiez nieco pridam k tej "teorii" pridania svetla
tu je svetla az az
Nejste na tom ještě ani tak nejhůře. Mám set od tetry (15W zářivka+ reflektor od Juwelu) a na rozsivku jsme si zvykl. Pošlu pár fotek jako odstrašující příklad. Zvláštní je že se u mě tato řasa vyskytuje právě tak kde svítím. Vždy pokryje nové rostliny hnědým povlakem natolik že po většinou po týdnu chcípnou. Ty hnědé kameny byly bílé jako vápno. Nyní jsou všude hnědé.
Měl jsem akva stejných rozměrů i stejně výkonnou zářivku. Hnědá řasa tam byla hned......jednoznačně posílit osvětlení
Jako první opatření bych se snažil posílit to osvětlení co tam máš. Možnosti jsou buď odrazový reflektor, nebo vylepení krytu nějakou odrazovou fólií, třeba alobalem. Jak dlouho svítíš?
Starší reakce
Na můj vkus máte světla docela málo a navíc pro kytky v nepříliš vhodné podobě. Posílení formou doplnění odrazové plochy a nejlépe i výměnou zářivek za vhodnějí typy považuji za doporučeníhodné.
A chcete-li, jak píšete v prezentaci, aby vám akva
pořádně zarostlo, měl byste mu pomoci. V první řadě tím, že ho osadíte větším množstvím kytek s důrazem na ty rychle rostoucí, tzv. "plevelné".
Jasně, to bude dobrý řešení.
Fólii tam žádnou nemám. Už jsem uvažoval, že bych tam nějakou dal. Může tam být třeba fólie co prodávají v growshopech?
S vyndání kamene je dobrý nápad. Určitě ho vyzkouším.
Pokud ten kryt není vylepen nějakou odrazovou fólií, nebo alobalem, tak bych to udělal a tím si to světlení lehce posílíš. Tu vodu bych měnil každý týden těch 30%. Ty Tvoje kameny budou kdejakou řasu přímu přitahovat, takže s tím, že budou časem lehce zašlý bych se smířil.
EDIT: Ty kameny můžeš na nějakej čas vyndat a přesvědčit se, zda-li to nejsou oni kdo napomáhá tomu vyššímu Ph.
Tak na kameni mi ani tak nezáleží. Spíš se bojím, že by se to mohlo nekontrolovaně rozrůst na kytky...
Side, co si myslíte? Je to zase nějaká ta hnědá řasa co vzniká nedostatkem světla? V profilu mám napsané parametry zářivek. Myslíte, že to je i přesto málo a měl bych tam dát silnější zářivky?
Smiřte se s tím, že chcete-li, aby byl bílý kámen, sloužící za dekoraci v akva, trvale bílý, že není jiné cesty, než ho pravidelně máčet v bělidle.
Vodu měním 1x za čtrnáct dní a teď jsem tedy začal měnit každý týden. Mám problém s PH vody. Je příliš vysoké nebo je tester od Rataje nepřesný
Může mýt to rezavění za následek i vysoké PH?
Cau to se mi vyskytlo take,je to hneda rasa chce to stale promenovat vodu
Začal se mi dělat na kameni takový jakoby rez nebo co to je? Připadá mi, že něco podobného se mi už začíná vyskytovat na kytce (Bahnatka bezstopečná). Na obrázku je dobře vidět napadený kámen a vzadu trošku ta kytka.
Na tom kameni nemyslím tu rezavou skvrnku zboku (ta tam je "origo"). Myslím hlavně takové ty drobné tečky na povrchu kamene, ty tam nebyly.
Nevíte co to může být??
Starší reakce
Není to obyčejná hnědá řasa? Zkus si tady projít fórum, je tu o ní napsáno hodně.
0 25.04.2011 23:56 Seamus – Hnědé skvrny na skle a štěrku
Ahoj, prosím potřeboval bych pomoct. Poslední dobou se mi na štěrku a u dna na skle začínají objevovat hnědé věci. Neví někdo co to je ?
Tak z toho filtru v souvislosti s osádkou akva pro mě plyne, že se bude zřejmě více zanášet a bude třeba ho častěji čistit, ale k tomu v žádným případě nenabádám. Jak jsem tady už a ne jen já x krát napsal, filtr čistit až tehdy, když jeho výkon se viditelně snižuje. Nechal bych ho nastaven na maximální výkon. K LED se Ti nevyjádřím, neb to není vůbec moje parketa. Pohledej ve zdájších vláknech této problematice věnovaných.
Na té výměně vody teda zapracuji
Ad osvětlení: zvažuju jak tam dodat další světlo, kryt neni uplně ideální, a co se LED týká furt sem se nedopátral nejakého spolehlivého řešení, ale pátrám a hledám no každopádne zvednout osvícení nejak musím.
Ad filtr mám filtr Eheim pickup 2010
www.sklorex-akvarium.cz/…
Vyplývá nějaký závěr z toho filtru?
Díky
Podle mě jsou to rozsivky, jejichž výskyt v nově založeným akváriu není nic nenormálního. Toho světla tam je méně a jeho posílení, třeba reflektorem, nebo odrazovou fólií by bylo žádoucí. Co je ten filtr konkrétně zač? Ta výměna vody je nedostatečná. Jako velmi dobré je naučit se měnit 30% objemu akva jednou týdně.
Tím, že to zešedlo, tak to už to má za sebou. Pokud se výkon filtru viditelně nesnižuje, tak to čištění nutný není, bordel tam bude vždycky, od toho ten filtr je, když čistit, tak né dočista, jenom propláchnout vodou z akva a jede se dál. To PMDD bych tam nedával vůbec, jak už jsi ostatně před chvílí napsal. Cočko bych taky vysadil, protože když snížíš osvětlení, tak ta potřeba rostlin ze strany rostlin se ještě sníží. Přidáním rychlerostoucích rostlin se nedá nikdy nic skazit.
0 25.04.2011 17:30 Elenloth – Co je to za řasu
Prosím pomozte mi určit, co je to za řasu. Nějak mi na to nesedí ani jeden popis skupiny řas. Jednak jsou to přisedlá vlákénka na rostlinách, ale taky spousta bílých částeček, které se dají zvířit a plavou někdy i na hladině. Objevilo se mi to v akva asi před dvěma týdny a nevím, jak se toho zbavit.
Akva 60l, 0,5W/l 10h denně, hodně valisnerie a anubiasy, 6x neonka, 3x panc. panda, 1x ancistrus, 1x beta sameček a samička, krmím spíš míň, než víc, sežerou vždycky všechno, jinak parametry vody neměřím, voda není kalná
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 18 19
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 33367x