Hnědnutí listů rostliny
Seachem Flourish to jsou jen stopové prvky důležitější je jestli máš dost NPK to si ale musíš změřit a z toho co sem dal Xif tam toho moc není a dusík skoro žádný.

Ahoj prihnojuji jednou týdně do vody Seachem Flourish. Á sem tam ke kořenům TETRA Crypto-Dunger a při založení jsem dal na dno JBL Aquabasis plus.

Ahoj to myslíš tohle?
Karviná - Šance, Kružberk
K dnešnímu dni:
Tak po určité době když používáš CO2 musíš začít přihnojovat do vody to by jsi si ale měl změřit nebo minimálně získat rozbor vody od dodavatele. Předpokládám když jde o přehradu že bude voda dost měkká.

Starší reakce
0 09.11.2019 15:57 LilaLola 
Mám dotaz, je toto řasa ? je to asi 3 dny co jsem přešla z 8W na 13W , svítím 10h denně někdy 8-9 h. když jsem měla 8W tak rostlinám se nedařilo ,proto jsem koupila těch 13W normálně to jde z rostlin otřít, některé však otřít nejdou např růžkatec. jak tento problém řešit. děkuji
Starší reakce


Tak výměna dna hotová, tak uvidíme co na to kytky. Snad nezačnou zase hnědnout. Akce cca 2-3 hodiny.
Ano. Nakonec jsem to nekoupil. Pročetl jsem fóra a nechci mít problémy jaké jsou popisovány. Takže zítra přijde výměna písku. Jdu číst na co si dát pozor při výměně kvůli rybkám. Děkuji všem.
Tyhle substráty na dno nekupuj, je to akorát drahý. Sežeň si někde trochu jílu a křemičitý písek do bazénové filtrace.
S tim výživným substrátem doporučuji velmi šetřit, opravdu je slaboučkou vrstvicku pod písek. Žulové kameny nevadí, ale neměly by být ostré. Nejlepší valouny z řeky kdyby byly.


Tak jsem dnes byl podívat co mají jiného jinde a pročetl ten slovenský časopis. Bohužel závěr z časopisu mi jako začátečníkovi moc neřekl. Milion dat a vlastně nevím co je nejlepší jako podklad. Dnes jsem narazil na křemičitý pisek JK 0.3-1.4mm tak zvazuju jej koupit a pod to možná nějaký substrát viz foto. Ještě ale něco proctu než to koupím a vyměním. Kameny byly takové řešení z nouze, uznávám. Mám už ve vodě-jinde namočený rašelinový kořen ale stále plave už týden. Kameny jsou bohužel u nás jen pískovce které tam prý nesmí a žula. Seženu něco jiné jak radite. Chtěl jsem rybkám dopřát tunel. Děkuji za rady i kritiku.
Tuto chybu jsem ze začátku taky udělal, stejný tip štěrku co máš ty, ale jak píšou předemnou nečekej a zbav se ho. Ušetříš si tím dost starostí. Kord pokud se ti tam nějaká z rostlin chytí a pak se v zarostlém AQ šťourat a měnit dno to je za trest

Přesně jak píše Václav - to dno je vápenec. Nečekej, že ho časem možná vyměníš. Udělej to hned. To AQ není zaběhlé, takže tou výměnou ničemu neuškodíš. Použij klasický křemičitý písek, je to zaručená jistota. A kvůli rybám několikrát do týdne měň vodu. Jak již bylo razeno, pořiď hodně rostlin (to je, kromě dobře zvoleného dna, základ pro správné fungování akvária) a nech AQ v klidu, nerejpej se v tom a nehnoj. Až uvidíš, že rostliny viditelně rostou, pak teprve můžeš nepatrně přihnojovat. Ale při těch pár rostlinách bych zatím nehnojila vůbec. V začátcích se tam lecos mezi sebou "mlátí", takže i řasy bývají toho součástí, ty jsou běžnou součástí akvária - někdy ve velkém množství, někdy nejsou téměř vidět. Ty kamenné kvádry bych zrušila, vypadají nepřirozeně, takže to vzhled akvária dost ubíjí. Hlavně nepřidávej ryby.
To je v dnešní době hodně blbá výmluva. Všude to píši odpověď mám dokonce předepsanou ale je to marný, je to marný.
Substrát je jedna z nedůležitějších věcí pro funkci akvária a výborný růst rostlin. Doporučená velikost je 1 – 4 mm. Hlavní vlastnost ale je, aby neobsahoval vápenec. Doporučuji každému ho otestovat v 8% octě. Výběr barvy je podle vkusu akvaristy. Za zmínku stojí článek v internetovém časopise klub.akva.sk číslo 11, který o různých substrátech píše. Pozor na akvarijní písky, často nejsou vhodné a hlavně nekupujte oblíbenou černobílou drť.
Černobílá drť je nevhodná svou velikostí, ostrými hranami a chemickým složením.
Špatně se odkaluje a může způsobit zahnívání dna. Jeho ostré hrany můžou poškodit hlavně ryby dna. Bílé kamínky jsou krystalický vápenec a při velkém množství v akváriu bude způsobovat větší tvrdost a z tím i zvyšující se pH. Při používání CO2 se tento problém ještě zvětšuje.
Vedl mě k tomu jediný materiál který v místním obchodě měli. Třeba jednou vyměním.

Děkuji za rady, zítra vyměním vodu.
Co tě vedlo k tomu dát na dno tuhle černobílou drť. Nejhorší dno jaké znám.

Tak měn vodu klidně 2-3x do týdne. Vzduchování taky pomůže. Ono si to časem sedne až budeš pozorovat zlepšení na rostlinách tak můžeš zvolnit.
10 rybek, 2 šneci, 2 krunyrovci
Být tebou tak z mého laického hlediska který se mi osvědčil u všech 4 akvárií je nedělat nic krom výměn vody, řasy se ti tam budou všelijak střídat než si vše sedne a nebudeš zbytečně blbnout hnojivem, osobně nové akvárium krom npk tobolek nehnojím, být tebou tak přidám na kytkách a to dost, se světlem si hlavu nelámu, pravidelně svítit, nepřekrmovat, měnit vodu jak už tu psali a být trpělivý, nějakou dobu to trvá a není to v řádu dní ale spíše měsíců, hnojivem přiživuješ potencionální i tu faktickou řasu jelikož kytky ti ještě zdaleka nejedou jak by měli tak to nestačí spotřebovat, živiny tam jsou to se neboj, akvárium neběží ani měsíc tak netřeba chtít zázraky, prostě dělej co tu píšou, jsou tu zkušený, a nech tomu čas, zbytečně se nenervuj

ale jsem taky začátečník ale v tomto se snad nepletu. Základ je hodně rychlerostoucí zeleně


Šneky tam mám ty pruhované zatím 2. A těch 20% můžu jak často?
Když ubereš světlo tak dáš konkurenční výhodu někomu kdo světlo nepotřebuje ale ten problém to nevyřeší. Jen se ti bude dělat "jiný bordel" a možná někde jinde. Teď je třeba ten záběh přetrpět a pomocí jak to jen jde. V tom ti pomůžou časté pravidelné výměny vody (tak 20%) může pomoci i aktivní uhlí a velcí pomocníci jsou šneci kteří skoro všechny tipy organických povlaků požírají.
Super, zkusím vyřešit hnědou řasu. Bojím se měnit vodu jak doporučují častěji, než se ustálí bakterie.

To světlo mám nějak řešit? Zatím jsem ho otočil na víko, aby tolik světla neslo do akvária a jde teď jen odrazem. Ale zase asi kytkam to moc nepomůže.
No ono se tam teď děje spousta věcí. A hodně malých organismů bojuje o zdroje. Ber to tak že teď zrovna vítězí ty kterým vyhovuje víc světla za pár dní až týdnů to může být jinak. Až začnou vyhrávat rostliny tak máš napůl vyhráno i ty. Ale momentálně jim hnojením moc nepomáháš. Chtělo by to rostliny které jsou nenáročné ideálně submerzní nebo plovoucí ať mají šanci.
Nechápu proč to děla jen střed akvária. Kdyby to bylo všude tak souhlasím. Vodu mám pramenitou domácí, bez chloru a již vyměněnou třetinu. Přidané bio nitrivec
Já bych neřekl normální ale běžné. Ale máš pravdu stává se to. Když to dotyčný navíc pohnojí....
málo kytek na tolik hnojiva: přidej aspoň plovoucí
myslím, že "nefacha" mineralizace ( a /asi/ denitrifikace)
u těch rostlin může jít o "přechod" ( buď nové prostředí nebo emerz- submerz)
v nových akva někdy bývají rozsivky...nastuduj ( odezní samy
a teď ta voda

Jsem nováček, ale není po 3 týdnech provozu akvária hnědnutí techniky a štěrku včetně listů normální? Ještě nezajetý filtr?
Zatím nemám rozbor vody, problém je asi 3 dny. Zkusím vzít vzorek do akvaristiky zda mi rozbor udělají.


Asi 3x jak hnojivo do vody tak tablety pod kytky
Máš možnost sem vystavit rozbor vody, kterou dodáváš do akvária?
Starší reakce
Profiplants Advance Free - Kompletní silně koncentrované hnojivo pro akvarijní rostliny bez dusičnanů a fosfátů s přírodními fytohormony, které výrazně zlepšují růst akvarijních rostlin. Dno máš inertní tak ti možná bude scházet dusík a fosfor ale možná to má za následek i tvrdá voda. Poznat co rostlině je bývá dost obtížné.
Starší reakce
Listy ti červenají můžou mít různou barvu od hnědé, hnědočervené až po rudou. Je to obrana proti silnému světlu a celkem normální věc. Nic jiného tam nevidím.


Ahoj, neví prosím někdo, co by mohlo být přičinou takového hnědnutí nových listů? Většina stonků je ok, ale pár vypadá takto. Díky moc
Edit: Podle toho co jsem načetl to vypadá jako nedostatek bóru, projevuje se to hlavně na rašících listech. Vzhledem k tomu že jsem v krasové oblasti s vodou bohatou na Ca, ten údajně způsobuje špatné vstřebávání bóru. Je to ono? Jak na to?
Starší reakce
K tomu co píše Smetany (zcela souhlasím) dodávám: Zjisti si, jaká Ti teče z kohoutku voda. To Ti hodně napoví při rozhodování, jaké rybky v akváriu mít. Např. tetry a tlamovci, to jsou dva neslučitelné světy. (Plus samozřejmě limitace prostorem...)
Jen z toho co jsi vypsal. Máš moc ryb a navic některé se k sobě nehodí.(tlamovci) Výrazně bych omezil krmení zvýšil frekvenci vyměň vody a přemýšlel kam udám část ryb. Taky přestaň hnojit.
tak jsem to podle svych schopnosti vypsal....
To těžko říct, když nevíme co máš za vodu, co máš za ryby a kolik jich je. A nevíme ani co máš za osvětlení. Neznámé ani objem tvé nádrže a další důležité informace (filtrace, údržba, délka svícení, krmení). Doporučuji založit prezentaci nádrže.
rybicky.net/nadrze/
0 11.05.2019 17:56 karelk –
Re: Maq Dík, a co vidiš jako přičinu?
Moc ryb, nebo špatné světlo, nebo špatna voda?
Prosím o radu.
0 11.05.2019 12:40 karelk – Hnědnuti listů rostlin

Prosim, poraďte. Rostlinky pěkně zeleně obráží, ale po nějakém čase začnou listy na koncich černat ,nebo i cele hnědnout.
Starší reakce
Tak s mírou. Co je zelené, to ještě rostlina využívá a potřebuje. Co je hnědé, to sviní vodu. Takže bych ušmikl tak zhruba v polovině...
Uf, tak to jsi mě potěšil ... a listy nechat být nebo je nějak ufiknout?
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 21370x