Hnědnutí listů rostliny
Pouzivam JBL kulicky a Echinodory vypadaji spokojene.
A k tem rychlerostoucim rostlinam, dnes jsem z akvaria vyhazel prerostle rostliny, u dna uz bylo temer tma. A
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_argentinensis , maly kousek, drive poustici list za listem, vypadal jako ze Tve fotky, octnul se totiz ve tme. Starsi listy sly rychle pryc. Takze casem pozor na zastineni, rychle rostouci a plovouci rostliny jsou moc fajn, ale udrzovat je na uzde je casem nutne, at to vypada sebelepe, a ac je cloveku lito neco tak nadherneho orvat.
A nejaky tip na dobre hnojivo ke korenum?
EDIT: Jeste jsem pridal rychlerostouci rostliny, ta mi udelala za tyden asi 10cm, takze zivin asi bude dost ...
Určitě bych věnoval pozornost tomu co včera napsal Sid stran toho osvětlení. Já se kloním k tomu snížení intenzity, tak aby ta potřeba nasávat živiny nebyla tak veliká. Zásobní hnojivo ke kořenům, teď když už tam nejsou ty kančíci by mělo taky udělat svůj kus práce.
Mno chlapi vymenil sem pulku akva, jedu bez PMDD tak tomu dame nejaky cas a uvidime. Musim nekde vychytat nejake testy, vsechno je to tady drahe, nejaky tip na spolehlivy test?
Ty ne, ale autor dotazu tam ty kančíky měl.
Ale kdeže, žádný kančíky nemám.
Pokud echinodorům svítíte takto intenzívně, (což nekritizuji - naopak!), musíte jim dopřát dostatek živin, na prvním místě CO2. (10b/min je žalostně málo.) A přestože jsou echinodory schopny čerpat část živin z vodního sloupce, základem je kořenová výživa, což předpokládá dobře vyhnojené dno. Počátek strádání po zhruba 5 měsících by svědčil pro to, že "došly živiny" a ve vodě je jich nedostatek.
Na vašem místě bych zvýšil intenzitu sycení CO2, ke kořenům do substrátu přidal zásobní hnojivo, případně bych testnul i zvýšení přídělu živin do vody, nejlépe s důrazem na K, a to v takové formě, která by brala zřetel na vlastnosti vaší vstupní vody. (K tomu je ovšem nutné tyto parametry znát...)
Co se týče zásobního hnojiva, s důvěrou se obraťte na kolegu Matlalu - jeho "Matkul" by mohl být ideálním řešením.
No a je tu ještě možnost jít opačnou cestou - cestou "útlumu". Po snížení intenzity osvětlení dojde ke snížení látkové výměny, k čemuž by měl stávající přísun živin stačit.
No, tak jestli tam pražíš takovým světlem, tak to je pěknej gril. Jestli ta kytka je přímo pod zářivkou, tak to by jí taky dvakrát nemuselo dělat dobře. Tu hladinu bych rozhodně přistínil, třeba nějakejma plovoucíma rostlinama. Tolik světla bych si dovedl představit u rostlinnýho akvária, kde je to jedna kytka na druhý, ale vzhledem k tomu, že není k dispozici aktuální foto, tak velmi špatně hodnotit a dělat bějaký další závěry.
Ta prezentace je zastarala, sul nedavam, dno uz nesumi, to jsem vymenil ... Kanciky nemam, momentalne jen Neonkny a pancercnicky, nic jineho. PMDD tedy prestanu pridavat a vymenim ted v tydnu 2x 50% vody, uvidime co to udela. Testy zkusim poridit a nejak to premerit, akva proslo velkou prestavbou, ten echninodorus byl puvodne v jine casti akva, ale taky se mu tam zrovna dvakrat nedarilo. Co se tyde svetla, jedna zarivka je presne nad nim, je tma tak 5cm, takze svetla ma dost... stejne jako ostatni rostliny, ted tam svitim 90W.
Pokud jsou v tom akváriu stále ještě ty Kančíci zelenooký, tak bych si tu Tvoji teorii s obnaženejma kořenama dovolil považovat za velmi pravděpodobnou příčinu.
Tak v tom případě popíšu něco, co se právě děje u mě v akváriu. Ze 3 Ech. uruq. jeden roste jako blázen, vyráží list za listem ale 2 zbývající začaly asi tak před měsícem chřadnout a listy jim uhnívat přesně jako u tebe. Z těch 2 chřadnoucích jsem jeden se zbývajícími 2 zdravými listy přesadil do nově založeného akvária, kde se okamžitě chytil. Ten 3. jsem nechal tak, jak je abych viděl, co se bude dít, má už jen pár nových lístečků.
Jediný podstatný rozdíl mezi tím bujně rostoucím a zbývajícími chřadnoucími byl v tom, že se jim postupně začaly obnažovat kořeny, čert ví proč.
Já na tvém místě bych jeden z těch echinodorů vyndal, ostříhal uhnívající listy, zkrátil kořeny a opět zasadil - třeba jen o 10 cm jinde, než kde byl předtím a během 14-ti dnů bych byl chytřejší - pokud by se uchytil a začaly mu vyrážet nové listy, nebude problém ve vodě a v koncetracích toho či onoho. Jetli by stále živořil, je problé nejspíš ve vodě.
Dle prezentace Ti trosku sumi dno, uz to neni dobre. A neprisypaval jsi treba jeste dalsi dno?
Co osvetleni v miste akvaria, kde tenhle Echinodorus je? Drive treba stacilo, ted ma vic listi.
Pokud rostlina predcasne shazuje starsi listy, bezne se pise, ze je to nedostatkem fosforu, ale tohle opravdu tezko jen takto posoudime.
EDIT: Tu sul, dle Tve prezentace, do akvaria nesyp, ani tim nedelas rostlinam dobre.
No, taky neví, nevím. Leješ tam hnojivo a neznáš parametry vody? Když už nemáš testy aby jsi to změřil, tak s tím hnojením přestaň, vypláchni akvárko pořádnou výměnou vody 50% dvakrát po sobě v jednom týdnu a uvidíš, jak ty kytky zareagují. Na to aby to akvárko bylo takhle vcelku intenzivně hnojený je tam malý množství konzumentů a je klidně možný, že se Ti tam nějaký prvek z toho PMDD hromadí a způsobuje ty nekrotický projevy u těch listů.
u skoro bsech kytek? nevim nevim :( novy moc nejedou
Sice nejsem žádný expert na rostliny ale přijde mi, že toto jsou opravdu emerzní listy. Pokud se nepletu, tak chřadnou staré listy ale nové se tvoří a rostou, je to tak?
Mno mam to od pana co ho mel celou dobu v akva ... :-/ PMDD je s KNO3, na mereni tu ted nemam testy :(
...nie su tie listy emersne?
a PMDD je z KNO3? alebo bez...
resp. doporucam zmerat obsah NO3 vo vode
A nedáváš toho pmdd moc? Denne 3ml?
Ahoj, prosim o radu, zacal mi odchazet echinodorus, v akva je cca 6mesicu, posledni mesic jse krute do pryc, hnojim CO2, denne davam 3ml PMDD, mam ve 100l asi 10 neonek a 5 dalsich malych rybek, svitim 12 hodin denne, menim vodu 1 za 5 dni ... nevim cim to muze byt
Starší reakce
Ještě foto jedné rostlinky...
Mám dotaz, co může být příčinou, že drobnolisté rostlinky hnědnou a i když vyráší nové lístky, již jsou hnědé a nehezké. Copak jim chybí? CO2 jede i hnojím a těmhle rostlinkám se nedaří, ostatní jsou ok....i když to nepatrně začíná i nově osázené trávě LILAEOPSIS NOVAE ZELANDIAE....
Starší reakce
Pokud máte elektromagnetický ventil napojený na světlo tak doporučuji vyřadit. Ten má smysl pokud se používá z řídící jednotkou, nebo pro malé akvária. Počet bublin bych upravil ze začátku tak na 60/min a sledoval PH. Pokud jste zvyšovala teplotu a používala léčiva, je to pro akvárium dost velká rána a hlavně pro rostliny.
Světla mám cca 0,4 W/l, jsou to čtyři 120 cm trubice (2x T5 a 2x T8), k tomu 3 reflektory. CO2 je Profi set od Rataje, na noc se vypíná. Ale zatím běží málo, dnes jsem přidala na cca 48 bublin, předtím tam bylo tak o 10 míň a s PH to skoro nic neudělalo.
Ale ten rozpad listů se začal projevovat z ničeho nic, jediné co mě teď napadá, že jsem předtím nějakou dobu léčila terčovce (Flagelol, později i Nematol) a zvyšovala teplotu. Tak jedině, že by to nějak rozhodilo rovnováhu v akva a od té doby je "něco" špatně. Zkusím zatím zavrtat do písku pár rezavých kousků (na procházce jsme něco našli) a uvidíme. Jo a potom jsem přidala do filtru rašelinu Sera Super Peat, ale to by snad nemělo vadit.
Všem moc děkuji za rady
Ano snad jsem si v tom udělal jasno a vzhledem k tomu, že se to vyskytovalo v čerstvě založeným akváriu, tak tam by o ten nedostatek prvků jak popisujete mohlo jít. Do akvária nebylo žádným jiným způsobem než pomocí rybí osádky a výměnou vody žádný jiný hnojivo dodáváno.
Jen pro zajímavost, kolik máte světla a jaký Co2 set máte z prezentace jsem to nevyčetl.
...Ta chloróza se projevovala pouze na starých listech... Nový listy rostly naprosto zdravý bez jakýchkoliv projevů toho hnědnutí...
Pokud se ve vašem případě objevily známky chlorózy, (snad si rozumíme, oč jde - na Muffině fotce tmavší nervatura a světlé interkostální plochy na mladším listu), pak by mohlo jít o deficit Mg, příp. Zn.
Pokud ovšem "chlorózou" myslíte ty tmavé nekrotické skvrny na téže fotce, pak nejde o chlorózu a jejich příčiny budou jiné.
Mě se přesně takhle choval anubias ze skleníku. Ta chloróza se projevovala pouze na starých listech(to jsem ale nevěděl, že se to chloróza jmenuje) a přisuzoval jsem to právě té změně listů Nový listy rostly naprosto zdravý bez jakýchkoliv projevů toho hnědnutí. Už ho ale v akva nemám, měl neustále tendenci se dívat nad hladinu a byl obrovskej. Proto jsem vyslovil ten svůj názor.
Co bych doporučoval? Protože vaše akva neznám, (a nemám čas ho "studovat"), tak pokud se na jiných rostlinách chloroza neobjevuje, asi bych se rozhodl pro řešení - "kousek železa ke kořenům".
V jaké formě (a množství) máte stopové prvky v tom PMDD teď?
...Tu rostlinu mám v akváriu možná už rok a takhle zlobí poslední dva až tři měsíce...
Tady máte v podstatě odpověď.
Co byste doporučoval? Chtěla jsem koupit k PMDD navíc ještě železo, ale na burze v Praze 8 ho neměli. Radili mi tam nějaký železitý granulky, ale jestli se to u nás prodává, nevím. Asi zkusím dát do filtru příp. do písku nějaký kus železa, ale než zrezaví... to se asi kytky načekají.
Děkuju
A proč ne. Když byl ten Anubias předtím pěstován klasicky ve skleníku, tak se to tak děje. Nebo se pletu? Určitě jste se s tím už setkal. U vás o tom nepochybuji.
Tu rostlinu mám v akváriu možná už rok a takhle zlobí poslední dva až tři měsíce. Začala jsem kvůli tomu hnojit PMDD, protože i ostatní rostliny zrovna moc nerostly. Hnojivo ale nepomohlo a CO2 se zatím možná nestačilo projevit (mám ho 3. týden a stále nemám vychytaný správný počet bublinek, takže zatím bublám asi míň, než je třeba).
U anubiasu?!
Tak to se podle mě jedná o tzv. přelistování z emerzních listů na submerzní. To je normální jev.
...Podle testu nemám skoro žádné železo. Mohlo by to být tím?...
Mohlo. Ta chloroza, jež je vidět na listech anubiasu, by tomu nasvědčovala.
Můžete zkusit lehce koncentraci Fe zvýšit.
"Rezavějí" jen starší listy, nové jsou světle zelené s tmavším žilkováním.
Takto se to projevuje u všech listů toho Anubiasu, nebo se jedná pouze o ty starší?
Nevíte, co rostlině chybí? Nedávno jsem začala používat C02, hnojím PMDD pravidelně. Podle testu nemám skoro žádné železo. Mohlo by to být tím? Foto je otočené, ale je z něho dobře vidět poškozený list. Nejdříve se vytvoří hnědé skvrny, ty se potom rozpadnou (vypadá to, jako prožrané rzí). Děkuji
Starší reakce
0 24.03.2011 20:16 Usine Jestli budeš mít hodně rostlin, potom CO2 hned od začátku a nějaké hnojivo do dna. Musíš ale o tom trochu něco vědět.
Bez testů PH a UT bych ale nezačínal.
teď zrovna se řeší CO2 do zajíždějícího se akva ve vláknu CO2. zajímalo by mě, k čemu se ostatní doberou, zkuste to taky sledovat.
spíš mi šlo o to hnojení víte. přecijenom, radit to někomu kdo s největší pravděpodobností ani nevěděl že mu kytky přejdou na submerzní formu, je dost kontraproduktivní a přivedlo by jej to k velkým problémům. Za to CO2 se vám omlouvám s jeho účinky máte pravdu, ale i tak si myslím, že i to CO2 by si měl do akvária přivádět jenom člověk který k tomu má důvod (resp. ví co dělá a proč to dělá). Nic ve zlém
Kajka99 napsala: musela jsem vám dát palec dolů protože radit hnojení a přidání CO2 pro rostliny, které ještě nejsou ani pořádně zakořeněné v 5 dnů založeném akváriu je nesmysl který by ho přivedl k problémům.
Aha, tak to se omlouvám, za chybnou radu. Já jsem začal bublat CO2 po cca měsíci a vše bylo v pořádku.
Nesmysl to není. Pro emersní rostliny, čerstvě dané do vody, je přidávání CO2 naprosté požehnání. Ale také bych ho do takového akvária nedoporučil.
musela jsem vám dát palec dolů protože radit hnojení a přidání CO2 pro rostliny, které ještě nejsou ani pořádně zakořeněné v 5 dnů založeném akváriu je nesmysl který by ho přivedl k problémům.
Velmi se přimlouvám za tu pravidelnost, při výměně vody dodržovat.
Do takhle nově založenýho akvária nehnoj ničím do vodního sloupce, to si koleduješ o možné problémy s řasama. Pravidelně 1x týdně měň 30% objemu vody v akva a nikam nespěchej. Ty rostliny zřejmě mění listy z emerzních na submerzní. Jediný rozumný hnojení jsou podle mě kuličky se zásobním hnojivem přímo pod rostlinama.
Přidat reakci
1 ...... [11] 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 22504x