Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Hnědnutí listů rostliny

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Hnědnutí listů rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 20:12 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tragett
Pouzivam JBL kulicky a Echinodory vypadaji spokojene.

A k tem rychlerostoucim rostlinam, dnes jsem z akvaria vyhazel prerostle rostliny, u dna uz bylo temer tma. A rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_argentinensis , maly kousek, drive poustici list za listem, vypadal jako ze Tve fotky, octnul se totiz ve tme. Starsi listy sly rychle pryc. Takze casem pozor na zastineni, rychle rostouci a plovouci rostliny jsou moc fajn, ale udrzovat je na uzde je casem nutne, at to vypada sebelepe, a ac je cloveku lito neco tak nadherneho orvat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 18:02 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: romant
A nejaky tip na dobre hnojivo ke korenum? :)
EDIT: Jeste jsem pridal rychlerostouci rostliny, ta mi udelala za tyden asi 10cm, takze zivin asi bude dost ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 16:54 R Muž romant [27987] Re: Tragett
Určitě bych věnoval pozornost tomu co včera napsal Sid stran toho osvětlení. Já se kloním k tomu snížení intenzity, tak aby ta potřeba nasávat živiny nebyla tak veliká. Zásobní hnojivo ke kořenům, teď když už tam nejsou ty kančíci by mělo taky udělat svůj kus práce. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 16:50 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: romant
Mno chlapi vymenil sem pulku akva, jedu bez PMDD tak tomu dame nejaky cas a uvidime. Musim nekde vychytat nejake testy, vsechno je to tady drahe, nejaky tip na spolehlivy test?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 16:39 R Muž romant [27987] Re: Ivoš
Ty ne, ale autor dotazu tam ty kančíky měl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2011 16:35 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: romant
Ale kdeže, žádný kančíky nemám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 23:03 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Tragett
Pokud echinodorům svítíte takto intenzívně, (což nekritizuji - naopak!), musíte jim dopřát dostatek živin, na prvním místě CO2. (10b/min je žalostně málo.) A přestože jsou echinodory schopny čerpat část živin z vodního sloupce, základem je kořenová výživa, což předpokládá dobře vyhnojené dno. Počátek strádání po zhruba 5 měsících by svědčil pro to, že "došly živiny" a ve vodě je jich nedostatek.
Na vašem místě bych zvýšil intenzitu sycení CO2, ke kořenům do substrátu přidal zásobní hnojivo, případně bych testnul i zvýšení přídělu živin do vody, nejlépe s důrazem na K, a to v takové formě, která by brala zřetel na vlastnosti vaší vstupní vody. (K tomu je ovšem nutné tyto parametry znát...)
Co se týče zásobního hnojiva, s důvěrou se obraťte na kolegu Matlalu - jeho "Matkul" by mohl být ideálním řešením. ;-)
No a je tu ještě možnost jít opačnou cestou - cestou "útlumu". Po snížení intenzity osvětlení dojde ke snížení látkové výměny, k čemuž by měl stávající přísun živin stačit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 22:00 R Muž romant [27987] Re: Tragett
No, tak jestli tam pražíš takovým světlem, tak to je pěknej gril. Jestli ta kytka je přímo pod zářivkou, tak to by jí taky dvakrát nemuselo dělat dobře. Tu hladinu bych rozhodně přistínil, třeba nějakejma plovoucíma rostlinama. Tolik světla bych si dovedl představit u rostlinnýho akvária, kde je to jedna kytka na druhý, ale vzhledem k tomu, že není k dispozici aktuální foto, tak velmi špatně hodnotit a dělat bějaký další závěry. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 21:44 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: romant
Ta prezentace je zastarala, sul nedavam, dno uz nesumi, to jsem vymenil ... Kanciky nemam, momentalne jen Neonkny a pancercnicky, nic jineho. PMDD tedy prestanu pridavat a vymenim ted v tydnu 2x 50% vody, uvidime co to udela. Testy zkusim poridit a nejak to premerit, akva proslo velkou prestavbou, ten echninodorus byl puvodne v jine casti akva, ale taky se mu tam zrovna dvakrat nedarilo. Co se tyde svetla, jedna zarivka je presne nad nim, je tma tak 5cm, takze svetla ma dost... stejne jako ostatni rostliny, ted tam svitim 90W.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 21:05 R Muž romant [27987] Re: Ivoš
Pokud jsou v tom akváriu stále ještě ty Kančíci zelenooký, tak bych si tu Tvoji teorii s obnaženejma kořenama dovolil považovat za velmi pravděpodobnou příčinu. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 20:58 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Ivoš
Tak v tom případě popíšu něco, co se právě děje u mě v akváriu. Ze 3 Ech. uruq. jeden roste jako blázen, vyráží list za listem ale 2 zbývající začaly asi tak před měsícem chřadnout a listy jim uhnívat přesně jako u tebe. Z těch 2 chřadnoucích jsem jeden se zbývajícími 2 zdravými listy přesadil do nově založeného akvária, kde se okamžitě chytil. Ten 3. jsem nechal tak, jak je abych viděl, co se bude dít, má už jen pár nových lístečků.

Jediný podstatný rozdíl mezi tím bujně rostoucím a zbývajícími chřadnoucími byl v tom, že se jim postupně začaly obnažovat kořeny, čert ví proč.

Já na tvém místě bych jeden z těch echinodorů vyndal, ostříhal uhnívající listy, zkrátil kořeny a opět zasadil - třeba jen o 10 cm jinde, než kde byl předtím a během 14-ti dnů bych byl chytřejší - pokud by se uchytil a začaly mu vyrážet nové listy, nebude problém ve vodě a v koncetracích toho či onoho. Jetli by stále živořil, je problé nejspíš ve vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 20:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Tragett
Dle prezentace Ti trosku sumi dno, uz to neni dobre. A neprisypaval jsi treba jeste dalsi dno?
Co osvetleni v miste akvaria, kde tenhle Echinodorus je? Drive treba stacilo, ted ma vic listi.
Pokud rostlina predcasne shazuje starsi listy, bezne se pise, ze je to nedostatkem fosforu, ale tohle opravdu tezko jen takto posoudime.
EDIT: Tu sul, dle Tve prezentace, do akvaria nesyp, ani tim nedelas rostlinam dobre.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 20:15 R Muž romant [27987] Re: Tragett
No, taky neví, nevím. Leješ tam hnojivo a neznáš parametry vody? Když už nemáš testy aby jsi to změřil, tak s tím hnojením přestaň, vypláchni akvárko pořádnou výměnou vody 50% dvakrát po sobě v jednom týdnu a uvidíš, jak ty kytky zareagují. Na to aby to akvárko bylo takhle vcelku intenzivně hnojený je tam malý množství konzumentů a je klidně možný, že se Ti tam nějaký prvek z toho PMDD hromadí a způsobuje ty nekrotický projevy u těch listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 20:08 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: Ivoš
u skoro bsech kytek? nevim nevim :( novy moc nejedou :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 19:47 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Tragett
Sice nejsem žádný expert na rostliny ale přijde mi, že toto jsou opravdu emerzní listy. Pokud se nepletu, tak chřadnou staré listy ale nové se tvoří a rostou, je to tak?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 14:31 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: kortezhugo
Mno mam to od pana co ho mel celou dobu v akva ... :-/ PMDD je s KNO3, na mereni tu ted nemam testy :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 14:28 Muž kortezhugo [983] Re: Tragett
...nie su tie listy emersne?
a PMDD je z KNO3? alebo bez...
resp. doporucam zmerat obsah NO3 vo vode
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 14:23 Muž fido16 [631] Re: Tragett
A nedáváš toho pmdd moc? Denne 3ml?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2011 13:51 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: Rozpadaji se listy
Fotka k příspěvku Ahoj, prosim o radu, zacal mi odchazet echinodorus, v akva je cca 6mesicu, posledni mesic jse krute do pryc, hnojim CO2, denne davam 3ml PMDD, mam ve 100l asi 10 neonek a 5 dalsich malych rybek, svitim 12 hodin denne, menim vodu 1 za 5 dni ... nevim cim to muze byt
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 12:38 Žena FelidaeS [61] Re: FelidaeS
Fotka k příspěvku Ještě foto jedné rostlinky...
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 12:38 Žena FelidaeS [61] – Některé rostlinky v akva hnědnou.
Fotka k příspěvku Mám dotaz, co může být příčinou, že drobnolisté rostlinky hnědnou a i když vyráší nové lístky, již jsou hnědé a nehezké. Copak jim chybí? CO2 jede i hnojím a těmhle rostlinkám se nedaří, ostatní jsou ok....i když to nepatrně začíná i nově osázené trávě LILAEOPSIS NOVAE ZELANDIAE....
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 17:05 Usine Re: Muffy
Pokud máte elektromagnetický ventil napojený na světlo tak doporučuji vyřadit. Ten má smysl pokud se používá z řídící jednotkou, nebo pro malé akvária. Počet bublin bych upravil ze začátku tak na 60/min a sledoval PH. Pokud jste zvyšovala teplotu a používala léčiva, je to pro akvárium dost velká rána a hlavně pro rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 16:42 Žena Muffy [55] Re: vaclav
Světla mám cca 0,4 W/l, jsou to čtyři 120 cm trubice (2x T5 a 2x T8), k tomu 3 reflektory. CO2 je Profi set od Rataje, na noc se vypíná. Ale zatím běží málo, dnes jsem přidala na cca 48 bublin, předtím tam bylo tak o 10 míň a s PH to skoro nic neudělalo.
Ale ten rozpad listů se začal projevovat z ničeho nic, jediné co mě teď napadá, že jsem předtím nějakou dobu léčila terčovce (Flagelol, později i Nematol) a zvyšovala teplotu. Tak jedině, že by to nějak rozhodilo rovnováhu v akva a od té doby je "něco" špatně. Zkusím zatím zavrtat do písku pár rezavých kousků (na procházce jsme něco našli) a uvidíme. Jo a potom jsem přidala do filtru rašelinu Sera Super Peat, ale to by snad nemělo vadit.
Všem moc děkuji za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 15:50 R Muž romant [27987] Re: Sid
Ano snad jsem si v tom udělal jasno a vzhledem k tomu, že se to vyskytovalo v čerstvě založeným akváriu, tak tam by o ten nedostatek prvků jak popisujete mohlo jít. Do akvária nebylo žádným jiným způsobem než pomocí rybí osádky a výměnou vody žádný jiný hnojivo dodáváno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 15:46 Usine Re: Muffy
Jen pro zajímavost, kolik máte světla a jaký Co2 set máte z prezentace jsem to nevyčetl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 15:43 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
...Ta chloróza se projevovala pouze na starých listech... Nový listy rostly naprosto zdravý bez jakýchkoliv projevů toho hnědnutí...
Pokud se ve vašem případě objevily známky chlorózy, (snad si rozumíme, oč jde - na Muffině fotce tmavší nervatura a světlé interkostální plochy na mladším listu), pak by mohlo jít o deficit Mg, příp. Zn.
Pokud ovšem "chlorózou" myslíte ty tmavé nekrotické skvrny na téže fotce, pak nejde o chlorózu a jejich příčiny budou jiné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 13:40 R Muž romant [27987] Re: Sid
Mě se přesně takhle choval anubias ze skleníku. Ta chloróza se projevovala pouze na starých listech(to jsem ale nevěděl, že se to chloróza jmenuje) a přisuzoval jsem to právě té změně listů Nový listy rostly naprosto zdravý bez jakýchkoliv projevů toho hnědnutí. Už ho ale v akva nemám, měl neustále tendenci se dívat nad hladinu a byl obrovskej. Proto jsem vyslovil ten svůj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 13:16 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Muffy
Co bych doporučoval? Protože vaše akva neznám, (a nemám čas ho "studovat"), tak pokud se na jiných rostlinách chloroza neobjevuje, asi bych se rozhodl pro řešení - "kousek železa ke kořenům". :-)
V jaké formě (a množství) máte stopové prvky v tom PMDD teď?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 13:10 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
...Tu rostlinu mám v akváriu možná už rok a takhle zlobí poslední dva až tři měsíce...
Tady máte v podstatě odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:57 Žena Muffy [55] Re: Sid
Co byste doporučoval? Chtěla jsem koupit k PMDD navíc ještě železo, ale na burze v Praze 8 ho neměli. Radili mi tam nějaký železitý granulky, ale jestli se to u nás prodává, nevím. Asi zkusím dát do filtru příp. do písku nějaký kus železa, ale než zrezaví... to se asi kytky načekají.
Děkuju hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:56 R Muž romant [27987] Re: Sid
A proč ne. Když byl ten Anubias předtím pěstován klasicky ve skleníku, tak se to tak děje. Nebo se pletu? Určitě jste se s tím už setkal. U vás o tom nepochybuji. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:50 Žena Muffy [55] Re: romant
Tu rostlinu mám v akváriu možná už rok a takhle zlobí poslední dva až tři měsíce. Začala jsem kvůli tomu hnojit PMDD, protože i ostatní rostliny zrovna moc nerostly. Hnojivo ale nepomohlo a CO2 se zatím možná nestačilo projevit (mám ho 3. týden a stále nemám vychytaný správný počet bublinek, takže zatím bublám asi míň, než je třeba).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:49 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: romant
U anubiasu?! coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:46 R Muž romant [27987] Re: Muffy
Tak to se podle mě jedná o tzv. přelistování z emerzních listů na submerzní. To je normální jev. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:46 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Muffy
...Podle testu nemám skoro žádné železo. Mohlo by to být tím?...
Mohlo. Ta chloroza, jež je vidět na listech anubiasu, by tomu nasvědčovala.
Můžete zkusit lehce koncentraci Fe zvýšit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:44 Žena Muffy [55] Re: romant
"Rezavějí" jen starší listy, nové jsou světle zelené s tmavším žilkováním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:35 R Muž romant [27987] Re: Muffy
Takto se to projevuje u všech listů toho Anubiasu, nebo se jedná pouze o ty starší?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.04.2011 12:33 Žena Muffy [55] – Rozpadající se listy anubiasu
Fotka k příspěvku Nevíte, co rostlině chybí? Nedávno jsem začala používat C02, hnojím PMDD pravidelně. Podle testu nemám skoro žádné železo. Mohlo by to být tím? Foto je otočené, ale je z něho dobře vidět poškozený list. Nejdříve se vytvoří hnědé skvrny, ty se potom rozpadnou (vypadá to, jako prožrané rzí). Děkuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 20:16 Usine
Jestli budeš mít hodně rostlin, potom CO2 hned od začátku a nějaké hnojivo do dna. Musíš ale o tom trochu něco vědět. :-) Bez testů PH a UT bych ale nezačínal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 09:11 Žena Kajka99 [229] Re: Kajka99
teď zrovna se řeší CO2 do zajíždějícího se akva ve vláknu CO2. zajímalo by mě, k čemu se ostatní doberou, zkuste to taky sledovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 08:55 Žena Kajka99 [229] Re: Ragdas
spíš mi šlo o to hnojení víte. přecijenom, radit to někomu kdo s největší pravděpodobností ani nevěděl že mu kytky přejdou na submerzní formu, je dost kontraproduktivní a přivedlo by jej to k velkým problémům. Za to CO2 se vám omlouvám s jeho účinky máte pravdu, ale i tak si myslím, že i to CO2 by si měl do akvária přivádět jenom člověk který k tomu má důvod (resp. ví co dělá a proč to dělá). Nic ve zlém :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 06:44 Muž Ragdas [4]
Kajka99 napsala: musela jsem vám dát palec dolů protože radit hnojení a přidání CO2 pro rostliny, které ještě nejsou ani pořádně zakořeněné v 5 dnů založeném akváriu je nesmysl který by ho přivedl k problémům.

Aha, tak to se omlouvám, za chybnou radu. Já jsem začal bublat CO2 po cca měsíci a vše bylo v pořádku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 11:27 Muž fido16 [631]
no ja nemam možnost přidávat co2. Jedine ze bych donesl z garaze bombu co mam k ceocku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 11:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Kajka99
Nesmysl to není. Pro emersní rostliny, čerstvě dané do vody, je přidávání CO2 naprosté požehnání. Ale také bych ho do takového akvária nedoporučil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 11:17 Muž fido16 [631]
No ja sam jsem zvedav jak se ty rostliny zbrchaji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 11:05 Žena Kajka99 [229] Re: Ragdas
musela jsem vám dát palec dolů protože radit hnojení a přidání CO2 pro rostliny, které ještě nejsou ani pořádně zakořeněné v 5 dnů založeném akváriu je nesmysl který by ho přivedl k problémům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 10:37 Muž fido16 [631]
jj v pátek měním těch cca 30% vody. To není zas tolik vody že bych ji nemohl vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 10:28 R Muž romant [27987] Re: fido16
Velmi se přimlouvám za tu pravidelnost, při výměně vody dodržovat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 10:25 Muž fido16 [631]
aha tak dobrá nechám si poradit od zkušenějších. Akva mam 5 dní v pátek vyměním část vody. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 10:18 R Muž romant [27987] Re: fido16
Do takhle nově založenýho akvária nehnoj ničím do vodního sloupce, to si koleduješ o možné problémy s řasama. Pravidelně 1x týdně měň 30% objemu vody v akva a nikam nespěchej. Ty rostliny zřejmě mění listy z emerzních na submerzní. Jediný rozumný hnojení jsou podle mě kuličky se zásobním hnojivem přímo pod rostlinama. ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 22391x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15527-hnednuti-listu-rostliny?od=501