Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rozsivky

 

NápovědaFórum » Řasy » Hnědé řasy 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Rozsivky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 20:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Oni to mají přeložené ze zahraničních stránek, mě se to moc nelibí, ale změřit to nedokážu tak to jen beru na vědomí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 14:44 Maq Re: vaaclav
Ten odkaz znám. Zajímá mě, zdali ta víra má třeba ještě nějaký jiný důvod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2017 13:37 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidy
-množení rozsivek bezpodmínečně závisí na obsahu rozpustných forem SiO2 v prostředí, které ve vodě bývá v podobě Si(OH)4, rozsivky ho čerpají jako anion Si(OH)3O– v případě jejich nedostatku ustává replikace jaderné DNA a dělení buněk
- posléze ustává proteosyntéza, následně (v horizontu hodin) se prudce snižuje fotosyntéza a vzrůstá produkce zásobního oleje
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 12:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
www.rostlinna-akvaria.cz/… Těch by jsi se měl zeptat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 11:18 Maq – Re: KarlosS
Proč myslíš že rozsivkám chutná čpavek? Můžeš to nějak doložit? Zajímá mě to.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.10.2016 17:52 R Muž romant [27981] Re: Dandyy16
Neřeš to nějak významně, to máme v akváriu všichni. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 17:24 Muž Dandyy16 [-6] – Foto
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tady je foto aspoň kousku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 16:59 Muž Dandyy16 [-6] Re: vaaclav
Jo uz vím kde je chyba hodnoty dkh a ph jsem napsal ze predvcerejsiho měření a obsah Co2 sem ospal ze sešitu který si vedu a nedošlo mi ze se mi zmenilo ph a dkh a tím pádem obsah Co2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 16:56 Muž Dandyy16 [-6] Re: romant
Pokusím se neco malo vyfotit ale mam k dispozici pouze mobil , tak nevím jestli to bude vidět. Rasa je přisedlá na sklech na Co2 difuzoru pak se nejak pustila na hydrophylu polispermu a na kořen na na dno nevím protože je substrát hnědý
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 16:51 R Muž romant [27981] Re: Dandyy16
Co je to v slabém množství? Ono žádný akvárium, tím jak stárne, nezůstane bez přítomnosti toho či onoho druhu řas a i největší borci je ve svých nádržích mají. ;-) Pokud je to měsíc "stará" nádrž, tak bych se tím neznepokojoval, ono totiž rozsivkám, jsou-li to dopravdy rozsivky se v čerstvých nádržích velmi daří, obvykle čas, tak jak akvárium tzv. přichází do usedlejšího věku tuto neplechu sám napraví. :-)
P.S. Byl jsem to já kdo odmáznul identický příspěvek v jiném obdobném vlákně, tady holt máme takový pravidla, tedy že je nejlepší daný problém řešit jenom v jednom vlákně, neb vícevláknové tříštění je cesta k zaplevelování fóra zbytným balastním materiálem. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 16:48 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dandyy16
Ph-6,8 DKH-6, Co2-14,7mg/l Na ten výpočet jsi přišel jak? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 16:35 R Muž afc1886 [14655] Re: Dandyy16
Chtělo by to prezentaci akvária,ale po měsíci bych ještě nestresoval.Pořád to je čerstváček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2016 16:28 Muž Dandyy16 [-6] – Rozsivky
Chtěl bych se zeptat proč se mi dělají v akváriu rozsivky sice v slabém množství ale přece jenom. Hodnoty Co2 optimální , Ph-6,8 DKH-6, Co2-14,7mg/l , osvětlení 0,7w/l 6500K 865.
No3 - 12,5mg/l , Kh-7 nevím si stím rady akvárium založené měsíc.Akvarium neni zas tak malo osazene. Děkuji za rady tone

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 16:18 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: KarlosS
To akva chci bez CO2 a protože jsem měl problém to řídit se zařivkou tak jsem šel do LED kde to regulovat jde dobře. Takže to nyní musím vyladit. Rozsivky mě ale překvapily, čekal jsem při nadbytku světla, podle zkušenosti z minula z tohoto akva, vláknitou řasu a sinice. Asi bude hrát roli i jiné spektrum...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2015 14:52 RBSC Re: KarlosS
KarlosS napsal: ...(nevím proč to dostalo OT)...To kvůli mně, přijde mi zbytečné, aby to tu zůstavalo, když je to jen duplicitní výrok k mému prvnímu. Turbínka to označila správně.

lhajek:
No, věštit se mi příliš nechce, možná vážně podceňujeme světlo. Jak píše Horác, není to jen o intenzitě jednoho z faktorů(živiny x světlo), ale jak jsou vyvážené. A ještě dál... nejde jen o světlo a "živiny", ale i proudění, okysličení, teplotu, pH, kompetici, atd. Například v jednom českém lomu itras.cz/…
se daří řasám, které by si jinde příliš neškrtly.
Živiny se mohly uvolnit právě z odkalování. Klidně může být, že větší podíl nese to světlo, ať už intenzitou nebo změněnými peaky. - Každopádně by to mělo být možné časem ukočírovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 13:32 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lhajek
máš pravdu, to by krevetky nedaly. Ale úhyn může nastat později. V tom má RBSC pravdu (nevím proč to dostalo OT), jistota to není.
Že by světlo? Přidal jsi na co2 a živinách?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 13:26 Muž lhajek [1870] - Rostliny
No právě že nebylo moc ploštěnek .... myslím že jsem to chytil dost na začátku. A těch ostatních plžů také nebylo v akva nějak moc.

Jinak to odkalení jsem už dělal po první dávce a nějaké mrtvolky jsem v odkalovacím zvonu viděl odplouvat.

No ještě trochu jsem na světle ubral a uvidím. To že se tyhle hnědé povlaky objevují při startu akvária vím a neřeším to, teď mě to ale trochu překvapilo, tak přemýšlím co jsem vše dělal a co to mohlo spustit ....

Ještě jeden pohled - kdyby se v akva objevilo trochu amoniaku, tak by to krevetky (Neocaridina davidi) přežily a přitom by to již spouštělo rozsivky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2015 12:45 RBSC Re: KarlosS, jamajcan
OT: Také se mi zdá, že to bude tento případ. Ale jistý si tím teda nejsem, když se jedná o skupinu s velkou ekologickou valencí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2015 12:37 jamajcan Re: KarlosS
Přesně tak.A jako příčinu bych viděl úhyn těch plžů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 12:34 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: lhajek
rozsivka roste hlavně když je v akváriu amoniak, čili nedostatečná biologická filtrace, přerybněno, či zvýšený organický odpad.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2015 12:20 RBSC Re: lhajek
Ajo, celkem dobrá analýza, zejména předposlední souvětí.

Odsál bych zbytek přípravku, sivon tuším psala, že může být pro některé měkkýše toxický i několik měsíců po použití (případně i odkalil, nestalo-li se už, což na chvíli asi zhorší situaci, ale pořád lepší než tam ty mrtvolky nechat). Zkontroloval bych, jestli nepřežily ploštěnky, ať to později nemusím zas opakovat, a pak postupoval dle návrhu. Pak se snad zas nastolí nějaká rovnováha bez nadbytku řas.
(Každá skupina organismů preferuje trochu jiné vlnové délky záření, spousta druhů řas má raději modrou složku světla - žijí trochu hlouběji, nebo stíněně. To však samozřejmě ještě neznamená, že se jim jen kvůli světlu bude dařit.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 11:12 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Tak zrovna jsem se chystal položit dotaz jak je to se světlem a rozsivkami a poslední příspěvek to docela vysvětluje jasně. Někde se totiž lze dočíst že mimo jiné tyto řasy může způsobit moc světla (www.rostlinna-akvaria.cz/…) a jinde zase že je to málo světla (rybicky.net/clanky/480- a rybicky.net/clanky/625-). Takže spíše jen napíšu jestli si nemyslím úplnou hovadinu:
V mém akváriu se objevili během poslední cca 5 dní povlaky hnědých řas. Pravidelně měním vodu viz moje prezentace 54L a právě posledním zásahem v akváriu byla výměna osvětlení za LED, které podle mě svítí daleko více než původní světlo a ikdyž jsem intenzitu již před 5 dny snížil tak je to asi pořád hodně. Světlo ale má teplotu 6000K, kdežto předchozí světlo bylo daleko teplejší a i proto se mě může zdát že to nyní svítí více.
Navíc před 4-mi týdny a minulý týden proběhla likvidace ploštěnek v akváriu přípravkem no planaria, takže jsou pryč všichni okružáci, piskořky apod. a zůstalo jen cca 15 krevetek.

Takže jedna varianta je, že rozsivky v akva se vždy tvořily ale bezobratlí je dokázali přiměřeně likvidovat, jenže to by museli nastoupit daleko dříve již po první dávce no planaria. Druhá varianta je právě zvýšené množství světla, což by potvrzovala i opět se rozrůstající vláknitá řasa.

Ve skutečnosti se asi obojí zkombinovalo a navíc tlející tělíčka mrtvých živočichů akvárium a zejména jeho filtraci zatížili víc než bylo do té doby běžné a to mohlo také rozsivky podpořit.

Takže bych to nyní viděl tak že osvětlení ještě stáhnu a opět vysadím okružáky a levatky s čímž jsem chtěl počkat až jestli se povedlo ploštěnky vyhubit, ale udělal bych to hned.

Nebo by jste to viděli jinak?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   30.06.2015 08:48 Marcel G Re: dkoudela
Zaregistroval jsem stejný dotaz i ve Facebookové skupině ČAPA, a opět jsem se musel pousmát, když tam někdo přišel s tvrzením, že "rozsivka není z přemíry světla, ale spíš z nedostatku". Moje odpověď se ti určitě nebude líbit, ale pokud chceš pochopit, proč se ti v akváriu přemnožily řasy, tak je třeba tomu věnovat trochu více úsilí, než jen vznést dotaz na fóru. Ocituji teď pár důležitých poznatků z www.sinicearasy.cz/… :

Rozsivek je velmi mnoho – dnes žije 285 rodů, a asi 10-12 tisíc popsaných druhů. Řada autorů se ovšem domnívá, že drtivá většina rozsivkových druhů nebyla dosud popsána a že jejich počet bude přes milion, snad až 10 milionů. Jedná se patrně nejpočetnější vodní eukaryota.

Rozsivky si svojí schránku staví z křemíku, který vychytávají z vody v podobě kyseliny křemičité. Růst rozsivek je naprosto determinován obsahem křemíku v okolí. Jejich ekologické nároky jsou mnohdy druhově specifické – jednotlivé druhy mají různé nároky na obsah kyslíku ve vodě, rychlost proudění, obsah živin, pH atd.

Co z toho všeho plyne?
Z toho jednoznačně plyne, že (pokud pomineme křemík jakožto hlavní zdroj materiálu pro stavbu jejich schránek) každý druh rozsivek může prosperovat v jiných podmínkách => tj. při různé intenzitě osvětlení, různém pH, různé rychlosti proudění vody, různém obsahu živin, různé koncentraci rozpuštěného kyslíku ve vodě apod. Pokud tedy někdo tvrdí, že všechny druhy rozsivek mají rády slabé osvětlení, pak je to jasná známka toho, že o rozsivkách neví naprosto a zhola nic. Existují zcela jistě rozsivky, které milují silné osvětlení, stejně tak ale existují zcela jistě i rozsivky, které dávají přednost slabšímu osvětlení. Zajímalo by mě, kdy už konečně tohle akvaristé pochopí a přestanou donekonečna házet všechny druhy řas do jednoho pytle. Je to úplně stejné, jako když bych říkal, že mě pokousal hmyz a dělal z toho závěry, že kompletně všechen hmyz je bodavý a nebezpečný, a ve všech situacích a za všech okolností reaguje vždycky stejně, tj. kousnutím. První otázka, kterou je třeba si položit, je "o jaký druh hmyzu se jedná"! Určitě je rozdíl mezi mouchou a vosou. A podobné je to u řas. Mluvit paušálně o rozsivkách je jako mluvit paušálně o hmyzu.

Dovolím si ještě malou poznámku na závěr: Z toho všeho také jednoznačně vyplývá, že na řasy neexistuje (a ani nemůže existovat) žádný univerzální všelék ... pokud nám tedy nejde o vyhlazení veškerého života v akváriu (v takovém případě tam můžeme nalít třeba koncentrované Savo a bude vymalováno). Existují ale určité postupy a faktory, které mohou některým řasám znesnadnit růst => např. přemístění živin z vodního sloupce do substrátu (řasy totiž nemají kořeny), časté výměny vody (ta voda ale musí mít vhodné parametry), velké množství rostlin a optimální prostředí k jejich růstu, velké množství řasožravců apod.
PS: Řasy také milují CO2 (podobně jako rostliny).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2015 12:11 Muž dkoudela [13] - Cichlidy
Zdravím všechny, mám asi necelé 2 měsíce nádrž viz prezentace,

nyný mi za 4 dny tak narostla rozsivka, že nebyly vidět rostlinky..... po odsátí jí snad bylo kilo...

Parametry vstupní vody

pH 7.8
Acidita 0.08 mmol/l -
Alkalita 1.7 mmol/l -
Tvrdost celková 1.82mmol/l
Železo 0.19mg/l
Mangan 0.017mg/l
Dusičnany 12.54mg/l
Vápník 54.2mg/l
Hořčík 9.3 mg/l

svítím 6x LED reflektor 20W položený na krycím skle, bublám CO2 z bomby, svítím a bublám přes spínací hodiny od 10:30 - 19:00. Teploa je kolem 25 stupňů. Před 4 dny jsem začal přidávat PPMD 10 ml denně bez KNO3 - ( že by to bylo příčinou? ) Dno je Rataj Aquaground, pod tím je od diversy 5kg spodní vrstvy.

Prosím o jakoukoliv radu, už jsem zaufalej - myslíte že za to může to osvětlení, které je moc blízko, nebo to hnojení? Nejsem úplný laik, ale takováhle epidemie řasy - to jsem nevěřil že je možné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2014 07:41 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Amras
Mne sa tiež tvorili akési hnedé povlaky hlavne na starých listoch, ale akonáhle som vrátil párik prísavníkov (ancistrus) z materskej dovolenky, všetky zmizli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 23:30 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Amras
To jsem si nevšiml srry , no nějakou dobu jsme rosivky řešili i u nás po výměně dna za liapor, s hnojením do vodního sloupce se k nim přidla ještě i zelená , vyřešil jsem to vyhnojením dna Osmocote (což bude u flexiobkladů dost potřeba)a do vody dávkujem jen mikroprvky a železo , řasy jsou pryč oboje ,zelen se zelená a vše je už v cajku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2014 23:06 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: Amras
"Vyskytují se nejčastěji v nově založených akváriích s nadbytkem fosforu a křemičitanů nebo v nádržích s nedostatkem světla. Z nově založených nádrží většinou sami zanedlouho zmizí. Dá se tomu pomoci přidáním na intenzitě osvětlení a odsáváním, některé ovšem pevně přirůstají a tak se z rostlin těžko mechanicky odstraňují. Pokud z nádrží povlaky rozsivek nemizí, bývá na vině nízká intenzita osvětlení."
Stačí trošku hledat X-)
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:49 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Amras
Zkuste si zjistit, jak má vypadat médium pro pěstování rozsivek. Třeba při tom zjistíte, co potřebují k životu. :)
EDIT: A nebo si změřte obsah čpavku, který Štefan označil za příčinu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:46 Muž Amras [34] Re: Sid
Proč myslíš?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Štefan
...způsobuje jí čpavek...
To je hodně silné slovo do pranice... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:18 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Amras
podívej, to je takový kolotoč, když málo svítíš, rostliny přijímají málo živin a tudíž rostou pomalu a docela bych věřil, že se jím moc nedaří. Pokud jím budeš svítit déle cca 10hodin, spotřebují více hlavně N látek, tedy i amoniak a bude v nádrži větší rovnováha, než je teď. Pokud budou prosperovat rostliny, nebude prosperovat řasa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 22:04 Muž Amras [34] Re: Štefan
Tím si nejsem jistej, protože rostliny vykazují nedostatek N. A při delší době mám problém s řasami. Až budu mít hnojivo, tak se to možná zlepší a i to svícení prodloužím. Ale teď mě trápí problém s rybami. Ale to už je na jiné téma.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.07.2014 22:00 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Amras
způsobuje jí čpavek, pravděpodobně ho máš v nádrži moc, u nově založeného aq se dost často objevuje. Takže pár dní bych zkusil menít vodu denně. Také bych prodložil dobu svícení. Šest hodin je málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:51 Muž Amras [34] Re: Štefan
24W 6h denně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:47 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: Amras
přesně tak, jde o hnědou řasu. Až budeš odkalovat, tak jí odstraň, jde lehce setřít rukou, nebo houbičkou. Kolika waty svítíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:45 Muž olivis [32] Re: Amras
řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:36 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Amras
Rozsivka.. Mrcha jedna rozzureny :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2014 21:34 Muž Amras [34]
Fotka k příspěvku Ahoj, chtěl bych se zeptat.. Jsou tyto hnědé fleky od činnosti šneků nebo je to nějaký druh řasy?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
O "základu" si uděláte představu buďto pomocí akvatestů, (přesnost odpovídající ceně testů), nebo laboratorním rozborem. Ten sice stojí poměrně dost peněz, ale mohou nastat situace, kdy člověk vyšší obnos "zainvestuje".
Co se týče vstupní vody, můžete zkusit potřebná data získat od svého dodavatele. (O tom se tu toho napsalo taky dost.)
S těmi otíky vám neporadím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:44 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Jde mi o základ - tvrdost, pH, Fe, K, NO3, NO2, P. :-)
U otíků mi jde hlavně o nějaký typ na dobrého chovatele, dobrou akvaristiku, kde je mají ve slušném stavu. Já jsem projel už dost akvaristik a vždy byly v docela mizerném stavu. Samozřejmě ne všechny a proto se Vás ptám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:40 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
Ukončíme to raději tady. ;-)
Otíky bych koupil tam, kde by se mi zdáli být vizuelně v pořádku.
Od Si vám pomůže voda, která ho obsahuje minimum. Třeba permeát, kterým podle potřeby naředíte vstupní vodu a doplníte ji živinami pro rostliny.
Nikoho s PAR-metrem neznám.
A co se testů vody týče, záleží na tom, jak podrobný (a případně přesný) rozbor potřebujete. (Je vícero institucí, které se rozbory vody zabývají.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:17 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Dobrý den,
pokud Vám to nebude vadit, tak naší konverzaci přesunu do soukromých zpráv, ať se tím zbytečně "nespamuje" fórum.

Kde byste kupoval otíky Vy? Nejde mi o úplnou kvalitu. Jde mi jen o to nekoupit vyhublého mrzáčka, který už má o život postaráno. To bývá většinou příčina úmrtí všech otocinclů. Proto ho už dost lidí zavrhlo.

Nevíte, jak Si omezit? Nijak ho nedodávám. Není nějaký "prvek", který by s ním byl nějak úzce spojen, aby mi pomohl snížit množství Si?

Ještě se zeptám na jednu věc. V Olomouckém kraji. Neznáte někoho s PAR metrem a někoho, kdo je schopen otestovat vzorek akvarijní vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 21:11 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
Když se vám okružáci nelíbí, tak co s tím, že?
Kde byste mohl v Olomouci koupit otocinkly, to bych nějak dohromady dal. Ale jestli by byli podle vašich představ, to netuším. :-O
A k těm rozsivkám: pokud vás opravdu trápí už dlouho a nedaří se vám s nimi skoncovat, zkuste jim zkomplikovat život tím, že jim omezíte přísun jedné pro ně "extrémně" důležité živiny. (Vím, že důležité jsou všechny, ale Si má pro rozsivky skutečně zásadní význam...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 20:46 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Betty pryč dávat nechci. Jsem za ně rád, že mi je požírají. :-) Vím, že jsou pro systém v akváriu okružácí důležití, ale mně se prostě nelíbí.

Zkoušel jsem už ledacos. Mám to v obou akváriích. Obě akvária zcela bez řas jen s rozsivkou, ale vždy jen na skle. Osvětlení je slušné. Měním část vody často(řekl bych i více než je dostatek), odkaluji povrchově. Rozsivky se mi dělaly už dříve. Akvárium bylo zaběhlé. Už vážně nevím, jak na ty potvory. Čištění skel mi nevadí. Rád se o to starám, ale když se to furt objevuje a já to zapomínám čistit, tak to není hezký pohled. Pokud se nedostanu na nějaké místo a po čase dělám předělávku, tak je tam velký hnědý flek. Jsou to malí "zrnka". Takové malé tečky, ze krerých se dělají skupinky. Popravdě si úplně nejsem jistý typem řasy.

Když otíky, tak radši větší hejnko. Jde mi jen solidní maximum, které mohu do akvária dosadit, když tam budu mít současnou osádku. Když hejno, tak pořádné. osobně si myslím, že dávat otíky do akvária, kde budou jen tři je hloupost. Nebudou se držet svého hejna a ani to nebude vypadat hezky. Podle mě min. 5ks. Asi zajdu pro 6 kousků a uvidím. Když už jsem to nakousl, Vy asi neznáte v okolí Olomouce nějakou schopnou akvaristiku nebo prodejce, který má otíky ve výborné kondici? Jde mi především o velká bříška. Žádné vystresované, hubené chudáčku z importu nechci. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 20:38 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
Vyndejte bety, nasaďte okružáky. :)
Kolik otíků? Co třeba čtyři nebo pět. Nebo jen tři? A co třeba šest? Fakt potřebujete k případnému rozhodnutí názor druhých?! hmm
Teď vážně: co zkusit nějaké jiné opatření, jak se rozsivek zbavit, než rozšiřovat rybí osádku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.07.2014 20:22 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Sid
Okružáky bohužel nemám. Žerou mi to betty. :-O
Kolik myslíte, že bych těch otíků do nádrže 64l mohl dát?

EDIT:
Osádka je:
2x bojovnice pestrá
9x živorodka endlerova(dnes nové - pokusím se je držet na uzdě).
krevetky(vyžírají mi je betty, takže ty počty zase tak rychle nenarůstají).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.07.2014 20:20 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Aforte
okružák určitě, možná otocinklus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2014 20:18 Muž Aforte [533] - Rostliny
Poradí mi někdo nějakého dobrého živočicha na rozsivky? Ancistruse nechci. Něco čistotnějšího do menší nádrže(54l a 64l).

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 8

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 8961x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6594-rozsivkypokud-ano-jak-proti-nim-bojovat?od=31