Hnědnutí listů rostliny

Začala mi enormně hnědnou a rozpadat se bahnatka a postupně ta hnědá barva, hnijící barva přenesla i na šípatky.... chtěl bych vědět zda to může být způsobeno silným prouděním filtru.. zda by mi mohlo pomoci vyměnit jej ta slabý molitanový "bublifuk" který nevytváří tak značné proudění.. zda by se to uhnívání přestalo šířit

Starší reakce
Bude se zřejmě jednat o přeměnu listů z emerzních na submerzní(čerstvěji zasazená rostlina) a jakmile se začnou rozpadat a pokud je neskonzumují třeba šneci, tak bych je v nádrži hnít nenechával.
Starší reakce
I skoro rok mu trvalo nez začal růst a pak byl za dva měsíce nad vodou.

Mně echinodrus už 7 měsíců přelisťuje. Pravda je, že nechcípá, ale ani pořádně neroste. Dám mu ještě čas

.
To se občas stává že echinodor příliš neroste a pak se to najednou změní. Určitě to ale nebude barvou světla, spíš tím že jsi vyměnil trubice za nové.

Přidáním jakéhosi hnojiva ke kořenům se hnědnutí rostlin nezbavíte.
Osvětlení jsem upravila na 9.30-21.00, a právě koukám na netu na hnojivo v tabletách, které se dává ke kořenům (NPK tablety). Nějak se mi příčí líp hnojivo do sloupce vody, kde plavou rybky. Díky moc za rady.
To je velmi slušné, ale pokud se stav nelepší, tak to nestačí(uživit). Světlo je základním limitním faktorem a čím více ho je rostlinám dopřáváno, tak musí být i pamatováno na přihnojení a to buď přes krmení, potažmo ryby a nebo z vnějšku a to jak CO2, tak živiny ostatní třeba v podobě PMDD. Já osobně bych dal zásobní hnojivo pod kořeny rostlin a poladil tu dobu osvětlení, tak abych se nemusel zabývat hnojením do vodního sloupce a lehce hnojil jenom tou výměnou vody. Ovšem to je jenom můj názor.

Pokud jsem to tedy dobře pochopila, tak stačí pravidelná výměna vody a mělo by se to zlepšovat? Vyměňuji týdně cca 1/3 ve 200l akva, to stačí?
Jo, test je Rataj Ferrin. Jako že je na nic? No co už, takže myslíš, že když budu svítit max 12hod, tak řasa zmizí? A co mám dělat s těma kytkama, když tam naleju hnojivo teď, tak budu krmit i řasu a to nechci.
No svítíti míň určitě a ten test je Rataj že? S tím jsem taky nic nenaměřil. Železo chybět může a nemusí. Ta řasa je potvora. Ale s míň světla by na to mohlo mít vliv. U mě ve více osvětleném akva je ji víc. Jinak je to na únosné mezi.
Tak jsem právě provedla testování, PH naměřeno 7,4, délku sovětlení jsem už upravila. Při měření Fe jsem nenaměřila nic, jelikož barevná škála začínala na 0,3 a mě se ten vzorek ani nezabarvil, zůstal bezbarvý. A navíc jse ještě zjistila, že na 2 kytkách je černá štětičková řasa, takže asi zatím hnojit nemám, že? Tak co s tím? Napadený listy černou řasou jsem ostříhala.
To je ale skleník tak jen dosvěcují.

Tak jo, já to upravím, abych svítila míň. Díky.
svítít 16 hodin denně ti připadá normální/přirozený v přírodě?

dobrý je, když je snaha o zachování tak trošku přírodních zákonů. Dle mého může být max osvit 10 hodiny denně a pak například hodinu před a po periodě snížená svítivost (např pouze na jednu zářivku) imitující východ a západ slunce. Je důležitý zachovávat přírodní zákony, tedy i to, že kytky musí odpočívat. Jedinnný, komu bude vyhovat ohromnej svit jsou řasy

Sniž dobu osvětlení. 14 hodin max. I 12 hodin bohatě stačí. Mimochodem Ratajovi ve svojí pěstírně svítí jen 6 hodin;)
Díky, večer naměřím a šoupnu to sem. Už mě nevím co s tím, CO2 nepřidávám a svítím od 6-22 hod. A kytkám se teda moc nedaří.

no já bych řekl, že železo potřebují především na tvorbu chlorofilu k fotosyntéze, takže tento problém bych chápal u nových listů, ale u starých mi to moc nedává smysl, ale třeba mě někdo opraví

Testy jsou dobrá věc, já jsem sice na to barvoslepý a rozlišit co jsem naměřil moc nedokážu a pořád mi vychází, že jsem nenaměřil nic

Něž začneš hnojit tak změř ty hodnoty, napiš je sem - ideálně pH, tvrdost (aspoň od dodavatele vody) a roli může hrát i teplota. Podle prezentace CO2 nepřidáváš, ale myslím, že Egeria roste dobře i bez CO2. S roste samozřejmě líp, jako většina rostlin, ale není to nezbytné. Pak ti tu poradí i větší matadoři přes rostlinky.
Díky moc, dnes mi přijdou testy na Fe, tak to zkusím a hned uvidíme. Díky za radu.
Má tu prezentaci a je tam všechno napsané.
Myslím, že tam bude nedostatek nějakých živin. Pokud ti neroste někde řasa nebo se voda nekalí tak bych se nebál tam kápnout nějaké hnojivo. Většinou pokud listy žloutnou, případně hnědnou tak to bývá nedostatek železa.
no z tvého málo informujícího příspěvku se k odpoědi nedoberem snad. Nicméně základem bývá, že pokud byla rostlina zdravá a najednou odumírá, tak příčínou bývá nedostatek nějakých základních živin. Světlo (obvykle to nebývá příčina). Živiny (o nich se nezmiňuješ, tak to nikdo nepozná, neznáme CO2, NO3, P, Fe...)

Ahoj, mám na Vás prosbu, mám problémy s egeriou, růst se zastavil a spodní částí rostliny zhnědly. Mám akva 200l, 100x40x50, dvě zářivky po 30W - 840 a 865. Mimo egerie mám dalších cca 20 rostlin. Ryb je v akva cca 40. Je pravda, že i ostatní rosliny nic moc, ale tato egeria je asi nejhorší. Stav dle foto. Děkuji.
Mám uplně stejnej problém tak radíte čekat?
Starší reakce
vůbec bych se neděsil, valisnerie to občas dělá po zasazení než se srovná. I ty nové rostlinky by se měly samy srovnat až se dostanou na světlo. Myslím, že je potřeba přidat osvětlení.
Starší reakce
0 05.02.2013 18:09 Uno – Černání listů

Ahoj lidi,
prosím o radu, založil jsem akvárko a teď po 3 nedělích černaj listy na kytce co přikldám fotem.
Nevím proč, předtím jsem jí měl 14 dnů v malém akvu bez živin a osvícení malou ledkou a rostla a byla krásně zelená a co jsem to dal do substrátu a ještě přidal jílovou kuličku začla černat a růst se zastavil.
Mám 100l akvo, svítím 9 hodin ve 2 ciklech 2x24W CO2 nepřidávám.
Děkuji za radu
DOVOLIM si takovou malou poznámku a předem se omlouvám, ale když člověk napíše do fora něco co se nevztahuje uplně k danému tématu, do 60minut má příspěvek okomentovanej a OFFnutej a když člověk potřebuje poradit od zdejších odborníků tak je ticho po pěšině a týden se nic neděje. No nedá se nic dělat.......... kytička chudák lehne za vlast

Starší reakce
oki, děkuji, nemám s tímhle zkušenost, sázela jsem zatím jen valisnerie, anubiasy a kryptokoryny, ani jedno listy neshazovalo. CO mě překvapilo, ostříhala jsem listy kalatkolisté kryptokoryně až skoro nadoraz, a přežila bez problémů a už vyhání druhý list za týden

) některé kytky jsou holt držáci

To, že je rostlina již převedena do submerzní formy, ještě neznamená, že po změně prostředí nějaký listy neschodí a šneci moc dobře vědí, který listy jsou určeny k odumření, asi tak bych si to vysvětloval a tudíž bych jí dal čas.

Před týdnem jsem sázela doma echinodorus, bylo mi řečeno, že má za sebou už fázi shazování listů, i v akvaristice ho měli v akváriu a krásně zelený. Hned druhý den ale na něm sedělo dost šneků ( snad všichni co mám v akva, zas tolik to není), a teď po týdnu je hrozně okousaný. Nezasadila jsem ho špatně? Děkuji

a ještě jsem na mechu našla něco plavat asi nějaký parazit :/ je to hodně malé, tak nevím, jestli to třeba neni jen kousek kořínku, ale...je možný,že se to dostalo do akva z koupených rostlinek?

mech taky

Ahoj, mám asi týden založené nové akva a začaly mi hnědnout rostlinky, bojím se že o ně příjdu. Poradíte?
Starší reakce
U té velké bych to chápal, že má polovinu listů hnědých, když je u hladiny, ale ta nová malá, která není vysoká ani do čtvrtky akvária, tak to nemůže byt snad světlem.? Ona myslím už hnědá začala růst, a to se mi zda divné. A nevím proč.

Jako možný příčiny bych viděl asi dvě. Třeba má tolik světla, že jsou ty listy do hněda, což se stává povětšinou u listů položených na hladině, nebo blízko hladiny a nebo jí chybí nějaká živina a ty listy jsou proto dohněda, jakoby neduživý. Uvidíš jak se Ti k tomu vyjádří nějakej rostlinnej specialista. Ještě mě napadá že se jí třeba moc nelíbí Tvoje voda.
Ta Vallisnerie pod štěrkem vedla šlahoun, z kterého roste další, což by tak nevadilo, ale jak to, že roste už od začátku s hnědými listy?
Ona z možné sama, nebo mám ty listy otrhat?
vypadá to na račínající ruduchu
Děkuji a co ta Vallisnerie?
Aha, já myslel, že maji být zelené

Ale není to hnedoflekate nějak moc?
A co ta kytka výše, ta dle mého názoru Vallisnerie?
Ty hnědý flíčky, to je normální zbarvení tohoto echinodorusu.

Pak ještě mám na jiné kytce takové hnědé flíčky, co to je a jak to odstranit. Děkuji

zkusil jsem to vyfotit, ale asi se mi to nepodařilo.

Zdravím.
Mám v akváriu jednu rostlinu, název neznám,protože u ni nebyl štítek a tam kde jsem ji kupoval mi ani neřekli co to je. Myslím si, ze je to nějaký druh Vallisnerie, asi neotropicalis. Kupoval jsem ji už docela s velkými listy a ne nějak eňo ňůňo. Nyní mi polovička zhnědla a na těch ještě zelených listech, jakoby rostli kořínky, nebo tak něco. Jo a asi ze dvou listů, co jsem zkrátil ustřižením, vycházejí občas malinké bublinky. Co to vše značí? Děkuju
Starší reakce
Souhlas, některé rostliny měkčí vodu určitě pro otimální růst potřebují. U mě jsem ale měl období, kdy to rostlo bez černání, ale řešil jsem jiné problémy nebo pokusy, tak neumím zjistit, co na co reaguje.
proto jsem chtěl podle příznaků rostliny pomoci s hledáním. Co jsem našel články o nedostatku prvků, tak toto moje tam takto přesně popsané nikde není.
Na obrázku byla Hygrophila siamská - měla by patřit mezi nejméně náročné, ne?
Četl jsem pár lidí, kteří úspěšně zvládají pěstování i v tvrdých vodách a dokonce i Sid tu někde napsal, že tvrdá voda se přetlačit dá

Ale chybí mi ještě ten cit odhadnout, co je potřeba přidat nebo omezit v tom našem polabském betonu

Mám někdy vodu ještě o trochu tvrdší a myslím, že to bude především tou vodou...Ne všechny jsou schopné se s ní popasovat...
Přidat reakci
1 ...... [7] ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 21371x