Hnědnutí listů rostliny
Na rozsivky nasaďte okružáky ( pokud máte možnost )
A sehnal bych nějakou plovoučku (
rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiotes )
Oni "hnědé" mají rády amoniak, a plovoučkami přistíníte, odeberete z vody amoniak a "zabijete dvě mouchy jednou ranou"

Doporučuju nastudovat:
www.rataj-spk.cz/…
Aquagrower je v podstatě "hightech" hnojivo. Určitě s tím půjde hnojit, ale chce to znát minimálně koncentrace všech NPK prvků a to v průběhu týdne, před výměnou i po výměně vody, jinak to skončí přehnojením, což podle mě už začíná (proto ta řasa).
Jenom pro představu, 120L hrubých, Twinstar 60B na 100% a denně hnojím necelý 2ml, rostliny středně náročný, rychle rostoucí a hlavně přidávám CO2. Takže si myslím, že lowtech nádrž bude s 1ml strašně přehnojená a bude to možná srážet ta častá výměna vody.
Případně bych zvážil pořídit light verzi, půjde líp dávkovat, ale pokud akvárium zůstane lowtech (nenáročné rostliny bez CO2), tak bych doporučil změnit hnojivo a způsob hnojení.
Ten substrát by měl výrazněji snižovat pH i KH.

Je a jo ja uplne zapomnela, ano pridavala jsem, protože puvodni vallisneria celá odesla, konce zhnedly a rozpadly se, stejne tennelus, dala jsem novy. Ale jaky vliv by to melo na ty hnědé fleky? Na skle ty povlaky mam delsi dobu. Mela bych treba vycstit filtr? Nebo radeji ne.
Hnojim takto na rady zkusenejsich akvaristu. Provadela jsem ted castejsi vymenu vody - 2x tydne kvuli staghornu, ale co jsem nainstalovala rampu, tato rasa zmizela. Mam testy od sery kapkove. No2-0, amoniak-0,1, No3-10, Kh-3, Gh-7, Ph 7,5. Fe a po4 jsem ted nemerila, ale mam je.
Ale v datech máte potom přidány ještě Vallisnerky a Helanthinum... nechcu působit jako hnidopich, ale snažíme se v tom zorientovat.
Vím, že nepřidáváte CO2, já píšu, že může rostlinám chybět...
Když ale čtu čím vším hnojíte,a ještě kapsle ve dně... může to být i tím vrtáním ve dně při sázení rostlin...
Každá nádrž se chová jinak při přehnojování, většinou tím, že toho čeho je nejvíc je nejméně dostupné rostlinám.
Co vše měříte v akváriu?
Pridala jsem akorát tu sagitarii a to uz bude mesic. Nevim presne, kdy zacaly tyto problemy s hnednutim.
A nezhoršilo se to až po nasázení nových rostlin?
Rychle rostoucí a nenáročné rostliny : Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma, Bacopa caroliniana .. nebo si najdi více přes filtr na stránkách INVITALu


Jeste pridam foto, jde tam videt povlak na filtru a na listech.
Vodarny uvadeji 50mg/l a 8,3mg/l horciku. Pridavam 4ml horciku coz je 0,8mg v jedne davce. Co2 nedavam a poridila jsem rozstrikovaci rampu, aby vse proudilo rovnomerne.
Jak moc vysoký je ten vápník ve vodě, a na kolik ho upravujete poměrově k tomu hořčíku co přidáváte?
( Vypadá to na nedostatek CO2...velmi rychlé (( až zbrklé ))určení

Starší reakce
Egeria densa, ceratophyllum demersum (růžkatec), na hladinu napr. salvinia
Ok, můžeš poradit nějaké jednoduché rychlerostoucí rostliny popřípadně nějaké přípravky s kterými máš zkušenosti
Doplnil bych hladinu vody až na černé plasty. Pokud to nečemu nevadí. Ta rozstřikovací rampa může být i pod vodou.
6W světlo ..těžko říct jaké tam jsou ledky. Ale podle mě asi svítíš příliš dlouho.
Kupříkladu mám 22W na 137L a svítí to až moc. Lepší je svítit delší dobu menší intenzitou. Ale co už. My si zregulujeme jen dobu svitu.
Hnojení. Moc bych tomu přípravdu nevěřil. Je někde přesné složení? A kolik toho dávkuješ?
Máš prakticky velice málo rostlinek. Doplnil bych. Přestal bych asi hnojit.
Rostliny. Přikoupil bych rychle rostoucí. Nebo si sežeň darované. Jsou tu lidi, co dávají pravidelně zdarma. Třeba budeš mít štěstí na někeho poblíž.
Chemie. Přestal bych používat ty přípravky, co jsi koupil. Pokud by nenastal kalamitní stav. To Aqua Pure bys už neměl potřebovat. To druhé teoreticky taky, ale asi to ničemu nevadí.
S pískem neporadím. Jsou to nějaké porézní jílové kuličky. Nemám s tím zkušenosti.
Voda. 1x týdně aplikuješ chemii. To asi znamená, že měníš 1x týdně vodu. Prosím taky doplnit do prezentace.
PS: Jinak díky. Díky Tobě jsem tu na serveru našel seznamy chemických přípravků s recenzemi!
Edit: Tu vodu tam máte nějak rozdělenou dle čehosi. Nevím nerozumím tomu.
Ale obecně mi to přijde, že máš dusičnanů 18-40mg/l.
vápniku asi 50mg/l
PH asi 7,5-8
tvrdost nevím..
Řekl bych, že máš vodu v cajku. Pokud měníš vodu, nemusíš dodávat dusičnany. Tvá voda je na ně bohatá. (má taky)
A to světlo?
Nepřekrmuješ? Zdá se mi to nad kamínky u předního skla, že tam raší moc řasy nebo to plesnivý?
Jinak shrnutí je takové, že Ti poradím, seč můžu.
A to abys přestal hnojit a používat jinou chemii. A sehnal další rostlinky. Čím víc jich bude, tím je větší šance, že to dopadne zdárně.
A vodu měň 1/3.
Jediné hnojivo, co stojí za úvahu zatím asi, je draslík a fosfor. Ovšem musíš si vyplnit ty druhy rostlinek. A v Tvém případě se nedá řídit návodem výrobce. Máš fakt málo rostlinek.
Uvidíš, co případně poradí jiní.
Starší reakce
Vaše kryptokoryna na druhé fotografii mi silně připomíná microsorum. Přivázat na kořen nebo kámen. Oddenek nemá být zahrabán ve dně.
Edit: Všimněte si ostatních kořenů v kýblu! Jsou bílé kdežto rostlina v ruce je má tmavé.
Starší reakce
,,ADA Aqua Soil Amazonia Ver. 2 na lávové drti,, je podle mě záruka měření, chemie a hnojení. A tohle všechno sladit ku prospěchu všem v AQ chvilku potrvá...



Myriophyllum 'Guyana' (Fotka1) má nové přírůstky krásně zelené, ale od spodu od nejstarších lístků lístky postupně hnědnou a později ty hnědé od spodu začnou upadávat. Následně zhnědne i stonek a rostlina uhnije, ale přitom stále roste dál. Opadaný stonek můžu zastřihnout, zapíchnout do substrátu a rostlina stále roste a stále postupně od spodu hnědne. První asi 3 týdny po založení akvária rostlina rostla krásně a pak najednou začala hnědnout. V té době ještě v akváriu nebyly rybičky.
Limnophila sessiliflora (Fotka2) stejný problém, jen s tím rozdílem, že jsem ji do akvária pořídil jako rychle rostoucí a nenáročnou cca před měsícem kdy už v akváriu byly rybky. Opět, prvních 14 dnů rostlina celá krásně zelená, od spodu rostly nové stonky, co za týden byly až u hladiny. Po 14 dnech rostlina začala odspodu hnědnout...
Fotka3 je výsledek akvarijní vody. Mám v ní více NO3, dle testu cca 50 mg/l. Bohužel výměna vody je marná, dle vodáren má u nás voda z kohoutku 46,7 mg/l a testovací proužek má u NO3 stejný odstín u vody z akvária jako u vody z kohoutku.
Před 14 dny jsem ještě na hladinu vysadil jeden kelímek Salvinia natans za účelem odčerpávání NO3 (dnes už rostlina zabírá 1/3 hladiny) a do filtru jsem přidal SZAT Clear Water, který má odbourávat NO3, ale po včerejším měření NO3 stále kolem 50 mg/l.
Poradí někdo, jak rostlinkám pomoci, aby začaly pěkně růst? Děkuji

Starší reakce
Používal seachem exel... Používala sem ho již dřív (jen dávkování ručně) a pomáhalo mi to zvládat černou stetickovitou řasu... Nikdy s ním problém nebyl, zkusím snížit dávkování, děkuji za radu :/
Starší reakce
Mám podezření na nedostatek některých stopových prvků. Počkám, jak se to bude vyvíjet, případně zkusím použít hnojivo.

Zdravím všechny, rád bych požádal o radu.
Po cca 1 měsíci založení akvária mi rostliny začaly hnědnout (hlavně jen dva druhy rostli, ostatní na tom nejsou tak špatně a zakládají nové listy) viz. foto.
Obsah akvária 150l, dno drť lávových kamenů pod ním staré dno, CO2 dávkuji ručně přípravkem CO2 VITAL, hnojené to je PlataMintem, odkalování a výměnu 30% vody provádím 1x týdně. Další neduh co se k tomuto objevil je mrtvá (mastná) hladina která se tvoří + na sklu se usazuje jakýsi bordel, sliz, řasa to asi nebude.
Rybám se daří dobře, žádný problém s nimi nemám.


Ahoj, prosím o radu. Jaká je příčina? Jak postupovat při nápravě?
Tento stav trvá cca 5 měsíců.
Díky
Starší reakce
Nesahej na ně, pozoruj hlavně jestli rostou nové listy a ty staré emerzní až budou do půlky bez barvy tak až pak je odstřihni.


V patek jsem nacpal pod pisek ke korenum obou rostlinek cca 25 kulicek substratu Platinum soil - Powder. Srdíčka rostlin jsou nad úrovní písku a po víkendu se stav ještě zhoršil... Asi pujdou brzy ven...
Starší reakce
Kupodivu se mi chytla v obou nádržích a zatím vše ok. Mám jí již 6 měsíců. Na začátku také "přepeřila".
Abych pravdu rekl, koupil jsem ji jen proto, ze jsem chtel nejakou mensi rostlinku s vetsimi listky a ke konci burzy uz jich tam moc nebylo na vyber a i presto, ze pani rikala, ze je narocnejsi, tak jsem ji vzal... kdyz to nezvladne, vyzkousim holt jinou. Svetla jsem ji pridal, ale zadne dalsi zasahy kvuli jedne rozezrane rostline delat nebudu. Kdyz muzou prosperovat jine, tak bude i ona... nebo pu(o)jde....
Abych pravdu řekl nemám zrovna s touhle rostlinou moc dobré zkušenosti. Měl jsem jich několik a některé vůbec nerostlx a to i s CO2. Když jsem po tom pátral tak jsem zjistil že tvrdili že některé šarže nebyly životaschopné.

Tu napravo jsem po vyfoceni jeste kousek prizdvihl, ale uz jsem mel pocit, ze vyplave nahoru...
Pořád to máš v substrátu.

Vyzkouším povytáhnout...
Edit: povytaženo. Mam pocit, ze moc nedrzi....
Tak určitě je to přechodem ale máš ho moc zasypaný, srdíčko rostliny musí být nad substrátem.

Starší reakce
Ahoj potřeboval bych poradit protoze nam zacnul od spoda jakoby od korenu hnednout mech docela me to stve protoze je to moje nejoblíbenějsi kytka v akvárku poradte prosim co s tim
Starší reakce
Ahoj, skontroluj si tvrdost či nie je dolu aj Kh, ak používaš tekutý uhlík /Seachem excel/tak zníž dávkovanie! Skontroluj hodnoty NPK. Doplň údaje o nádrži- o vode, svietení, hodnoty vody vstupnej-chýba kopu dôležitých info..
No ryb tam mám dost spíše už je to na hraně

takže asi bude nejlepší ten PROFIPLANTS COMPLETE FREE a používám aji tablety ke kořenům TETRA Crypto-Dunger ty mám taky vysadit nebo jen ten seachem?
Doma používám Profiplant Complete plus (to je s dusíkem) a Complete (to je bez dusíku). pak je i verze bez fosforu - to je řada Free, ale té bych se při použití C02 vyhnul - jedině že by akvarium bylo hodně zarybněné. Co jsme tak zkoušel tak u mne bez fosforu nerostlo vůbec nic. Ještě mám Tropicu, ale ta neobsahuje vápník a myslím žer ani horčík - to mám pro jedno specifické akvarium, kde dodávam tyhle prvky jinak.
Pokud bys použil takové hnojivo, tak bych pak vysadil to, co dávaš teď.
Seachem a třeba Easy life mají jinou strategii - více hnojiv, která obsahují vždy jen některé složky - hodí se, pokud už přesně víš, kolik čeho potřebuješ a chceš víc laborovat.
Hned mrknu na ty testy a děkuji za ochotu

Těch hnojiv je dneska tolik že mi jde z toho hlava kolem

Nemáte nějaký typ? Nerad bych tam něco lel hlava nehlava..
Vypadá to na rozsivky.

Tomuhle bych moc nevěřil, testy od sera nebo JBL. Počítej s tím když přihnojíš bez NO3 tak jeho spotřeba stoupne a budeš mít zase problém. Bez měření to ale nezjistíš.

Dusík tam máš, ten bys nemusel přidávat. Jinak jestli ten test ukazuje dobře tak máš takovou normální vodu. pH je nad 7, ale zdrojová je podle všeho ještě mnohem zásaditější (pochopil jsem že dáváš CO2 takže to odpovídá), alkalitu kH máš dostatečnou, jen takhle podle fotky jsem úplně nepochopil, jakou máš celkovou tvrdost - jestli je voda měkká tak může chybět vápník nebo hořčík - tomu by odpovídaly ty okraje.
Začal bych aplikovat nějaké komplexni hnojivo bez nebo jen s malým množstvím dusíku.
Přidat reakci
[1] ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 21371x