Řasy a pomalý růst rostlin
Ok, díky moc za radu... měním už dva týdny tak 30% vody dvakrát týdně, stačí to?
Ne.
Myslím že neexistují šetrné chemické přípravky k hubení řas. Někdy prý pomůžou, ale vždycky to je za cenu nějakého zhoršení kvality vody. A nikdy neřeší příčinu růstu řas.
Ve Tvém případě je voda už tak špatná, je to příliš hustý koktejl organického znečištění. Ryby a rostliny trpí, zatímco mnohým řasám to spíš prospívá.
Vyměňuj vodu.
Má cenu v tak malém AQ ty řasy "hubit" nějákou chemií?
1) Vliv vzduchování na řasy... já to nevím a nevím kdo to ví. Normálně se pokládá za zbytečné, ale ve Tvém případě bych ho nechal běžet.
2) Ano.
Díky.. S hnojením jsem přestal hned jak se to začalo objevovat, přidal jsem i rostliny a velmi razantně ubral stravu.. Krmím jen lehce 2x týdně (jednou špenát a jednou patentky). Manželka už má AQ zaběhnuté tři týdny, takže počkám ještě pár dní a ryby přesunu tam. Tohle malé zůstane jen pro dcerku, viděl bych to na Betu nebo tak něco.. Mám dva dotazy.. 1) vzduchování řasam prosívá hodně, nebo to nemá vliv?
2) listy rostlin, které jsou již velmi napadeny časou, odstřihnout?
nene v octě nereagují, vápenec to není. s rostlinkama souhlasím dneska jsem dodala další
Ahoj tvoje akvarium vykazuje klasicke zaciatocnicke problemy. Je to vsak uplne v poriadku a vobec si z toho nic nerob, stretavame sa tu s tym casto. Dolezite je, ze vnimas, ze nieco nie je v poriadku a chces to napravit.
Za prve, mas tam 2-3x viac ryb nez by tam malo byt. Tie produkuju prilis vela odpadnych latok, s ktorymi sa akvarium nedokaze vyrovnat. V akvariu mas zasa prilis malo rastlin - tie na druhej strane pomahaju s odburavanim odpadnych latok, co ryby produkuju. Ako vidis, tvorba a spotreba odpadnych latok nie je v rovnovahe. Preto treba co najskor doplnit mnozstvo rastlin a zredukovat pocet ryb (napr. polovicu darovat). S tymto suvisi i rezim udrzby - za normalnych okolnosti treba menit 1/3 vody tyzdenne a odkalovat detrit z dna.
V sladkovodnom akvariu tohoto typu su musle a ulity nevhodne dekoracie - zbytocne zvysuju tvrdost a alkalitu vody. Z tohoto dovodu by som ti doporucil ich vyhodit (aj ked chapem, ze sa ti asi pacia). S tymto suvisi i strk a kamene, ktore si v akvariu pouzila. Na prvy pohlad nevyzeraju najvhodnejsie - su prilis velke. To znamena, ze sa ti tazsie sadia rastlin, zapada medzi ne bordel, ktory bude zahnivat a pod. Na druhy pohlad vyzeraju, ze by mohli podobne ako tie musle, ovplyvnovat kvalitu vodu. Skusala si ci nereaguju (nesumia) v octe?
Ako prvu pomoc by som teda doporucoval vybrat musle, darovat polovicu rybiciek, momentalne menit polovicu vody povedzme kazde 2 dni. Nasledne by to chcelo dosadit viac rastlin a vymenit dno sa nieco vhodnejsie.
0 18.02.2017 19:09 Mony – zelená řasa
ahoj,v akvariu se mi začla tvořit zelená řasa, voda začla zelenat, kamínky reznout a na nekterych rostlinach jsou takove cerne fleky. Nevíte jak proti tomu bojovat ?
Co nejdřív zařiď to větší akvárium a snaž se při tom co nejlíp využít tu hromadu informací a zkušeností zdarma k dispozici na tomto fóru.
To stávající akvárko je beznadějné. Nehnoj, krm co nejméně a pilně vyměňuj vodu, ať ty ryby mají aspoň nějakou šanci. Až to přestěhuješ do většího, tuhle zavařovačku si nechej jako karanténu/marodku, bude se Ti hodit.
Podle tvé prezentace bych tipoval,že mají řasy u tebe dobré podmínky ke svému vzniku.Vždyť tam máš moc producentu odpadních látek a ještě k tomu hnojíš Aquaflora complete.Rostlinek tam taky není nějak moc,zato rybiček požehnaně a ještě k tomu takové,co u tebe v akváriu nemají co dělat.Tady bych viděl i důvod proč ti umřely.Nevhodné podmínky v akváriu.

Nevím jestli to neohodnotíte jako "Off-Topic", ale velmi náhle a rychle se mi na rostlinách rozmnožily řasy.. V poslední době mi i odešly dvě rybky, ale nevím, jestli to může mít s tímhle souvislost... Můžu Vás požádat o poznatky, rady či doporučení?
Starší reakce
Podívej se na to, proč zelená řasa vzniká, informací je opravdu přehršel a zjistíš, že to delší svícení a možný nedostatek makroživin, tedy ono to docela dobře spolu bude souviset, tedy čím cíce svítíš, tím rychleji se odčerpávají živiny, povede k nerovnováze a řasy prostě dovedou hospodřit s tím co jim nabídneš a fetrig. Začal bych tím zkrácením doby osvitu a samozřejmě posílením rostlinstva a podpořil to častější výmenou vody(lehkým přihnojením) s tím že si zjistíš na stránkách svého dodavatele vody, jaké parametry má vstupní voda a posléze se rozhodneš proé další postup(míněno tím, zda-li třeba lehce nepřihnojit PMDD).

ja tam zadnou chemii neliju jen pri vymene vody tam dat akvaregulator ale to by snad vadit nemělo.Pořídím vic rostlin a uvidim co to udělá
Nedej na řeči, že je něco dobrá věc, musíš pochopit, ted nastolit rovnováhu mezi spotřebiteli a producenty, to je celý kouzlo. Jednorázový vytrhávání z kontextu a přidávání toho či onoho zázračného přípravku nikam nevede, spíš se řiď tím, že někdy méně je více, když už něco používáš musíš vědět proč, co to způsobí a jestli je to opravdu nutný. Třetí cesty jsou obvykle jenom chvilkový a stejně tě realita dostihne.

filtr čeří hladinu aby nebyla slepé ale stejnak neni uplne čirá je jakoby matná
A komu tam svítíš 10 hodin? No asi těm řasám.

to nevyfotim tak dobrej fotak nemam.Vodu menim kazdej tyden 1/3.Rasa se tvori na starsich listech na novych uz ne a na skle se delaji takove hnede fleky kterou jdou sekrabnou skrabkou
ano 3 mesice Ne měřil jsem jen PH
0 03.09.2016 18:44 Petas33 – něco je špatně
Dobrý den, jdu si pro radu.Delši dobu bojuji s řasou žabí vlas.Rostlinky skoro nerostou.Na rostlinach jsou chuchvalve listy žloutnou a opadavají .U Kryprokorek je videt ze vyraži nove listky a na tech se řasa už neudělá.Svítím 10 h dene s pauzou.Trubice je nova osram 15 w 865 6500K.
Starší reakce
Jestli platí to co máte na fotce v prezentaci, tak bych přidal hafo rychle rostoucích rostlin.
Já bych nezvedal,ale počkej ještě co poradí ostatní.
Spatne jsem to napsal, ja samo predstavu mam, jde o to, ze jsem kupoval kytky v setu, kde byli i nektere narocnejsi na svetlo a ja nevedel jestli to u me zvladnou, proto jsem se rozhodl, ze je tam zasadim tak aby se vesli a podle toho, jak to ktera zvladne pripadne presadim, vyhodim a nebo koupim jine. Pokud dam to hnojivo do dna, mam zvysit dobu osvetleni nebo nechat tak jak je? Momentalne svitim od 10:30-12:30 (T8 2x 30W) a 16:30-22:30 (T8 2x30W + 2Hod 30W LED). diky
No,vždycky už při zakládání akvária bys měl mít nějakou přředstavu,jak bude akva vypadat,aby jsi potom nemusel přesazovat.Já být tebou,tak to promyslím,která rostlinka kam,přesadil a přilepšil ji ke kořenům třeba
www.rostlinna-akvaria.cz/… .
Tak chemii se chci pokud mozno taky vyhnout, hnojeni jsem nedaval vubec zadny, popravde jsem nepocital, ze se ty rostliny na zacatku tak dobre chytnou. Spis jsem myslel, ze pulku vyhazim a doplnim o nejake vhodnejsi. Proto jsem je ani nijak promyslene nesazel. Pichnul jsem je kde bylo misto s tim, ze se uvidi jak na tom budou. Kazdopadne behem tech prvnich 3-4 tydnu rostli neskutecnym zpusobem. Pak prestaly, coz mi prislo logicky, spotrebovaly vsechny ziviny, do toho ta rasa, takze zo ted namaji jednoduchy. Premyslim, ze je podporim minimalnim mnozstvim hnojiva do vody ale mam strach abych to jeste nezhorsil. S tim hnojenim do dna se mi zatim nechce moc zacinat, protoze jeste poradne nevim jak to akvarium nakonec usporadam. To bych pridal az ve chvili, kdy budu mit jasnou predstavu, ktera rostlina kam.
Tak rybky v pohodě,ale na tu vodu bych přitlačil.Mě ta výměna pomohla,ještě tam samozřejmě nějaká řasa je,ale já to chci vyřešit bez nějaké chémie.Beru to jako svoji výzvu a do budoucna velkou zkušenost.Dal jsi nějaké hnojení při zakládání akvária ke kořenům?
Vodu menim jednou za 4 dny cirka 1/4, rybky jsem daval neco po 5 tydnech od zalozeni, s tim, ze dokoupim zbytek az se akvarium poradne zabehne. Jinak parametry vody v poradku( kapkove testy JBL) jen malo co2, ale s tim se dalo pocitat. Takze radis nehnojit a cekat?
Tak to akvárko ještě není nijak dlouho založené,takže nějaká ta řasa je normální.S tím snížením osvětlení si udělal dobře,ale já bych ještě častěji měnil vodu.Hnojivo bych dal jedině ke kořenům buď jílové kuličky nebo osmocote.Od kdy tam jsou ty rybičky?
Zdravim vsechny, potreboval bych opet radu, chvili po zasezeni rostlin a mechu do akvaria se mi predevsim na mechu zacala pomerne hodne tvorit hneda a zelena rasa, snizil jsem tedy osvetleni s 12 na 8 hodin denne s poledni prestavkou a snizil vykon filtru na minimum a pravidelne se snazil mech cistit. Rasy trochu ubylo ale nijak vyrazne. Ke vsemu se po snizeni osvetleni rapidne prestalo darit vetsine rostlin a zacinaji uhnivat. Dokazal by mi nekdo z vas zkusenejsich poradit co udelat? Pridat nejake hnojivo abych podporil rust rostlin? Momentalne nicim nehnojim, v akvarku plave 30 neonek, 2 pandy, tri krunirovci a par japonskych krevet. Diky za odpoved
Starší reakce
Já s ním nemám dobrou zkušenost(u živorodek rozhodně), to co jsem doporučil je daleko větší objem filtrační hmoty a to je to oč tu běží, výkon je dobrá věc, ale když to honí vodu jenom přes polovinu hmot než by mohlo, je to škoda.
Díky, tohle je teda výkonnější než Tetratec IN400?
To nevadí, stejně přitlač a i výkonnější, tedy hlavně účinnější filtraci bych si pořídil. Jako ideál do těchto nádrží dávám klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu.
Edit:
www.rybicky-rybky.cz/… ,
www.rybicky-rybky.cz/… To jsou staré fotky. Mám tam tu sestavu co jsem psal, to je vše
A taky tam vidím závojnatku, tedy výrazně bych přitlačil na výměny vody(2x týdně polovinu), to jako první opatření.

Zdravím,
mám akva 54l - set Diversa
www.vyprodeje.net/…
V něm 3 mečovky, 1 x krunýřovec,několik krevet, ze šneků Věžovky.
Už se asi půl roku snažím zbavit řas, navíc i ty nenáročné rostliny moc nerostou. Hnojím PMDD. Poradí někdo, jak se jich zbavit, případně čím hnojit?
Jeden čas jsem používal i CO2 Vital od Rataje, ale extra zlepšení mi nepřišlo.
Dno mám od Rataje - staré a nové.
Starší reakce
no a vvvvotom to je.... musím udělat maximum, ale stejně se může dostavit pohroma nebo naopak nečekaná pomoc

Jasně, tím rozbitím, mám na mysli nenechání hladiny totálka zarůst, tedy aby bylo co rozbíjet, aby se nesvítilo jenom do zelenýho "betonu".

Tu redukci a to klidně denní považuji za správný postup, aby byla zachována jakási kontinuita vývoje.

Otazka je, kolik uzitecneho svetla pod tim okrehkem vlastne rostlinam zustane, pac kdyz prichazim, nelze si nevsimnout, ze svetlo vychazejici od akvaria je zelene (nutno dodat, prijemne zelene). Nicmene to pod nim roste, tak okrehek zatim jen kazdy den redukuju, protoze si rikam, ze nez bych to zase vychytal kolik svetla to zrovna ted chce, je lepsi vydrzet i s tim nepohodlim, jak se to samo rozhodlo, ze to sedne.
Já tomu říkám, tedy když je hladina porostlá plovoučkama, že se světlo rozbíjí.

Mne ted pomohl okrehek, dvemi zpusoby. To jsem semtam nejaky zavlekl s rostlinami, stale nic, prihnojoval jsem mekkou vodu, stale nic, pak exploze ruznych ras a trosku prirustky na rostlinach, a najednou rostliny jedou a hladina plna okrehku. Jeden den ho polovinu odeberu, druhy den zase plna hladina, a jak krasneho

. Je vyhnojeno, okrehku se to libi. Okrehek navic zastinil akvarium, rase se prestava darit, rostliny ale i tak nejak rostou, hezky to uz cele sedne a jedeeeem

. Chudak okrehek, hezky mi pomaha a ja ho pak zase budu likvidovat

.
díky za reakci. K tomu novýmu založení tolik,vše šlo z nádrže ven kvůli očistě od řasy, na dně zbylo cca 30-35 kg štěrku a možná tak 5-10lvody, zpět do nově založené nádrže šly jen očištěné kameny,kořeny a pozadí, rostlina ani jedna.
Boj s řasou asi bude stále, ale co bylo teď mysím, že hlavní příčinou byly PO4, alespoň se to na různých místech píše. Co mne právě teď nejvíc zajímá je právě ten boj s řasou, co dělat aby její výskyt byl minimální. Obligátní rada a asi mající největší váhu je pravidelná údržba a prosperující rostliny. Údržbu se snažím dělat dobrou, kytky rostou jako blázen a vypadají skvěle, přesto nemyslím, že je to záruka být bez řas.
Díky za info.
Ten pokles může vzniknout "sám", ať už z důvodu, který zmiňoval Designer, nebo komplikovanějšího zborcení rovnováh - předpokládám, že teplota byla při měření konstantní. Ten nárůst teď po výměně(když jsi měnil poměry) se mi jeví jako normální, ale těžko soudit s jistotou, když neznáme složení studniční vody. Jak časté a jak velké změny snesou terčovci nevím.
Ohledně toho fosforu: pro zajímavost před další výměnou udělej test, zda-li je koncentrace pod 10mg/l.
Abychom se vrátili k tématu... snížení fosforu Ti ani zdaleka nezaručí, že budeš bez řas, spíš bude dominovat jiný druh řasy. Voda byla při zakládání druhé verze vyměněna veškerá?(nebo došlo jen k očištění rostlin?částečné obměně substrátu?)
aldab napsal:
V první verzi asi 1x měsíčně, to jsem PO4 neměřil a jejich vysoká hladina mohla být příčinou proč mi řasy a především ruducha zcela zamořily nádrž a já ji musel znovu založit. Další příčinou mohla být špatná nitrifikace, filtry ji moc neumožnovaly kvůli velké rychlosti proudění v nich a já jsem podcenil odkalování.
Ruduchu bych dal na vrub spíš "jezírkovému syndromu".
aldab napsal:
Mimochodem by mne zajímalo zda je pravdivé tvrzení, že tyhle pálené jílové substráty mohou tak dobře nitrifikovat,že odkalování není nutné. Samozřejmě pokud není přerybněno.Co na tom může být pravdy, máte někdo zkušenost?
Nakolik podporují proudění vody, nebo množství bakterií nevím. Pokud se budeme bavit čistě o nitrifikaci, tak ta ani zdaleka nezlikviduje všechny látky, to nezvládnou ani další procesy aerobních filtrů, proto se v čističkách zařazují anaerobní filtry... a ani tato kombinace se nezvládne vypořádat se všemi látkami.
Ve větších objemech toho akvárka snesou více.
ten pokles vodivosti byl pro mne velkou záhadou, protože jsem v nádri žádné změny nedělal.
pH a konduktivitu mám monitorovanou nepřetržitě a zmíněná konduktivita vždy byla v rozmezí 450-550 mikrosiemens první nádrži, po re-založení jsem byl na +-350 msiem, pak padla a 150 msiem, ted po výměně 350l vody jsem na 500 msiem.
K regulaci pH jsem použil H2PO4 85% cca 8ml jen jednou po re-založení. V první verzi asi 1x měsíčně, to jsem PO4 neměřil a jejich vysoká hladina mohla být příčinou proč mi řasy a především ruducha zcela zamořily nádrž a já ji musel znovu založit. Další příčinou mohla být špatná nitrifikace, filtry ji moc neumožnovaly kvůli velké rychlosti proudění v nich a já jsem podcenil odkalování. Mimochodem by mne zajímalo zda je pravdivé tvrzení, že tyhle pálené jílové substráty mohou tak dobře nitrifikovat,že odkalování není nutné. Samozřejmě pokud není přerybněno.Co na tom může být pravdy, máte někdo zkušenost?
Jo, ten pokles EC by ubývání taky celkem nasvědčoval, pokud to není něčím jiným.
V kterém rozmezí to bylo?
Ze zvědavosti, po novém založení jsi použil regulaci pouze jednou 8 ml kyseliny?
A předchozí rok... každý týden cca 10ml? 90%, 75% roztok?
pro zajímavost doplňuji výsledky testů, PO4 o malinko nižší ,ale možná dost nižší protože test je jen do 10mg/l, ted evidentně pod 10mg/l, takže fosforu konečně ubývá.
je pravda,že jsem z nezkušenosti podcenil některá fakta a to sám dětem říkám " u všeho co děláš musíš přemýšlet"
Asi největší pravdu má zervan, jeho výpočet potvrzuje v číslech koncentraci PO4, kt se u mne vyskytuje. Prezentaci si založím jakmile bude nádž v lepším stavu
Dnes jsem udělal větší výměnu vody cca 350l a zítra budu testovat. Budu informovat.
Přidat reakci
1 ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18233x