Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy a pomalý růst rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Řasy a pomalý růst rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 22:40 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Sanka
Ptal jsem se proto, ze pokud to co ma hnijici diry jsou jeste stare listy, plati co napsali akvariste prede mnou. Jde o emerzni listy (listy rostouci na vzduchu mimo vodu) a ty postupne nahradi listy nove, uz submerzni (rostouci ve vode). Ty listy nejsou stejne, nemohou fungovat v jinem prostredi nez pro jake jsou a rostline musi narust nove. Emerzni a submerzni listy se lisi i tvarem. Submerzni listy byvaji mekci, po vytazeni z vody takove listy vice splihnou, emerzni jsou mene podajne.

Pokud jsou koupeny v puli prosince, povazoval bych vec za celkem jasnou. V pestirnach se rostliny, u kterych to lze, pestuji emerzne, je to vyhodnejsi, submerzne pak zacnou rust az v akvariu a musi se tomu prizpusobit, coz znamena obmenu listi za nove, jine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 20:55 Muž Sanka [10] – Re: Designer
Tak to opravdu nevím,řekl by jsem od poloviny prosince 2010,právě že zrovna o tomhle druhu jsem toho na internetu moc nenašel..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 20:14 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Sanka
Napis nam, jak dlouho ty Echinodory mas, jak dlouho jsou v tom akvariu zasazeny? Kupoval jsi je nedavno? To by nam reklo vic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 19:45 Žena Linduš [166] – Re: Sanka
no, srdíčko by to mělo mít nad substrátem, jinak mi uhnil. ale do listů ti kecat nebudu, já je otrhávala, když už bylo po nich, postupně a měli nové listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 19:28 Muž Sanka [10] – Re: Linduš
Takže povytahat a ostříhat? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 19:06 Žena Linduš [166] – Re: Sanka
vypadají na emerzní a jestli dobře koukám, některá je dost hluboko v písku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 19:06 R Muž romant [27981] – Re: Sanka
Až se tady zastaví, tak Ti určitě odpoví, ale řekl bych, že už jednu odpověď se kterou se taky stotožňuji už tu máš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 19:04 Muž Sanka [10] – Re: romant
No to já vím,ale že Sid psal,že mám pořídit fotky a když je tam dám,tak žádná reakce.. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 18:15 R Muž Silent [5949] – Re: Sanka
Nejsem rostlinář, ale připadá mi to jako rozpad emerzních listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 17:13 Muž Sanka [10] – Re: Sanka
Fotka k příspěvku AA
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 17:10 Muž Sanka [10] – Re: Sanka
Fotka k příspěvku A
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 17:09 Muž Sanka [10] – Re: Sanka
Fotka k příspěvku Vůbec to s tím nesouvisí,ale co to je teď za nápad že snad na všech fórech musí mít zráva 20 znaků?! rozzureny
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:38 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Sanka
Jedna fotka vydá za stovky slov. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:35 Muž Sanka [10] – Re: Sid
Na listech se vytvářejí hnědé fleky a hnědnou listy..To samé vlastně postijuje i ostatní rostlinky..Zkoušel jsem zesílit trochu filtraci,radil mi jeden pán,že je to lepší při boji s ruduchou,která mě sice trápí,ale jen málo,není to nějaká apokalypsa..A teď mi přijde,že je lepší,když mám tu filtraci na minimum,mám Atman A200..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:17 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Sanka
Z rostlin mi rostly jen ty nenarocne a to jeste nektere jen prezivaly. Uz v te dobe jsem pridaval do vody "Sera flore daydrops", 1 kapka na 10l vody. Pridal jsem svetlo, jenze pak jsem lecil ryby, takze jsem asi mesic do vody nepridaval nic pro rostliny, pro jistotu, asi by se nic nestalo, ale nechtel jsem leciva s necim michat, kdyz houby vim, co to udela. Rostliny prezily, jenze s ruznymi poskozenimi, ktere se shoduji s tim, jak se popisuji nedostatky ruznych stopovych prvku. Zloutnouci listy, sklovateni listu, rozpadani listu od okraju, opadavani listu, nic hrozneho, ale ani tak se na to nekoukalo hezky, kdyz si clovek pomysli, ze by se to zhorsilo. Tak jsem si rekl, ze to chce nejake stopove prvky, a tak jsem pouzil PMDD. Nevedel jsem kolik, tak jsem to tak pokusne zacal davkovat 4ml na 140l vody (jen zakladni PMDD, bez KNO3, na to jsou v akvarku ryby a nitrifikacni bakterie). Uz behem tydne bylo znat, ze je to pro rostliny hodne prizniva zmena, na rychlerostoucich rostlinach byl uz po 4 dnech znat rozdil. A nejhure postizena Pistia stratiotes se vzpamatovala, co naroste je zase krasne zelene, ne s rychle zloutnouimi listy, kde se ty nejstarsi rychle rozpadaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 16:14 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Sanka
Co myslíte tím: "Hnědne mi hlavně Ech. rubromaculatus..."?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 15:22 Muž Sanka [10] – Re: Designer
A jak by jsem měl to měl dávkovat?Je třeba nějaká rovnice,nebo něco?Hnědne mi hlavně Ech. rubromaculatus..Nechtěl jsem zakládat nové téma,přišlo mi že sem se to hodí nejlépe..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 14:35 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Sanka
Mne nesla rybicky.net/atlasrostlin/vallisneria_americana_var_biwaensis , nesla nikdy, nejak to prezivalo, a po aplikaci PMDD zacina vyhazovat nove rostlinky. Kazde akvarko je jine, tezko se neco da zobecnit, ale PMDD se zkusit da.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2011 12:35 Muž Sanka [10] – Pomalý růst rostlin
Ahoj,chtěl by jsem s poradit,poslední dobou se mi zdá,že mi nějak stagnují rostlinky a předčasně hnědnou,nemám zdání čím by to mohlo být,nemusím začít nějak přihnojovat?Údaje mám v prezentaci a kdyžtak vše rád doplním..Např. Valisnerka,která v té samé nádrži nádherně rostla při tom samém osvětlení a vodě nyní stagnuje,zakládal jsem totiž znovu akvárium,jen jsem jí trochu probral a zasázel zdravé kousky..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 21:07 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Kupcak
pokud mas jen vlakna, tak se sinici nedari a proto bych zkusil nejdriv poradne odkalit (odstranit co nejvic detritu a co nejvic ty sinice), pak na aspon 4dny zatemnit.... (nezapomen na vzduchovani!)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 21:00 Kupcak
No tie fotky asi netreba lebo tie riasy ci co to je vyzeraju tak ako na tych fotkach co su tu uvedene.Mne sa zda ze to este nemam v takom stadiu ako na tych fotkach :-) . No ale NO3 test urobim asi zajtra a potom napisem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 15:00 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Kupcak
hele urob si prezentaciu nadrze a nafotografuj tie zarasene rastliny, pak premer obsah NO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 13:37 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Kupcak
no sinice primarne tvori zeleny az modrozeleny povlak, ale jak jsem mel tu smulu pozorovat ve svem akvarku, tak pri nepriznivych podminkach zacne vytvaret vlaknitou formu a snazi se najit vhodnejsi podminky, vlakna se tvorila predevsim na koncich listu a mela delku cca 1-0,5cm

ale ty chloupky na listech muze tvorit uplne jiny fotosyntetizujici organismus...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 13:02 Kupcak
Mohol by som sa este opytat ze to sa prejavuje malymi " chlpkami " na rastlinach ta sinice ??? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2010 00:15 Radka
To vím..jak tak nad tím přemýšlím-co to pravděpodobně způsobilo-nebudu do akvárka zasahovat.Já běžně měním -odkaluji jednou za tři týdny.Dokud jsem měnila vodu jednou týdně-rostliny nebyly tak pěkné,jako za posledních cca 8měsíců,co do toho tolik nezasahuji.Nejhůře častou výměnu vody nesla Heteranthera zosterifolia .ktera v současné době,kdy mám touto řasou napadené všechny rostlinky ,pěkně roste -nese to nejlíp.Alternanthera 'Splendida' je na tom také celkem dobře,anubias je horší a nejhůř je na tom nenáročná Hygrophila polysperma -ta je jako spálená,černá-nové listy jsou malé,zařasené a rychle černají.Až bych řekla,že je voda tudíž přeživená-ale jak by se to najednou stalo?Já to zítra ostříhám a uvidím,co se bude dít..S výměnou vody ještě počkám..Děkuji za reakce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 23:24 Usine – Re: Radka
Voda se ale nemění jen pro NO3. Jsou mnohem důležitější důvody. Přemnožení bakterií a tím nemyslím jen ty hodné, doplnění stopových prvků a jistě by se našly další důvody. Pokud máte 50mg NO3 tak to jste po povodních, norma pro pitnou vodu je právě tolik. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 23:08 Radka
Opravdu mám vyměnit částečně vodu,když NO3 v nádrži 25mg a ve vodě "z kohoutku" 50mg? Spíš bych tam to NO3 nepřidávala..Jinak NO2 -0 ,P-0,5.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 21:28 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: kubicek45
Možný to je, ale dobře to nedopadne rybicky.net/atlasryb/kancik_cervenohrdly a nebyl by jste rád, ani ty ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 21:22 kubicek45 – řasa
ahoj mám dvě otázky a potřebuju zkrátka radu mám 54l akva a dělá se mi řasa na skle bílá? čím je způsobená???a dále mám v lpánu zařídit si akva má objednaný je to 45 litrů a chtěl bych ta dát páreček kančíků červenohrdlých je to možný nebo ne???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 21:19 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Radka
Aha, tak přerybněno nemáte.
Měl jsem jisté podezření, ale tudy nejspíš cesta nevede... :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 15:40 Muž mko [1] – Re: Pepan
ja som mal sinicu v akvariu asi dva tyzdne, ked uz sa zacala silnesie sirit, vlozil som do akvaria dva slahouny z trstiny z vonkajsieho jazierka a za tyzden bolo po sinici. bolo to dekorativne a pomohlo to.....ta trstina pustila plno korienkov a asi odcerpala nadbytocne ziviny, co rastlinky nestihali, lebo som ich mal v tej dobe malo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 14:24 Radka – Re: Sid
Páreček čichavce zakrslého,9 neonek ,5 teter průsvitných.A dvě neritinky.Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 14:19 Radka – Re: Moucha
Nevěděla jsem,jak to udělat.Jedno čerpadlo sice mám-stávající,ale to druhé-do nového akvária je od 200-400litrů.Nedovedu si představit ,jak by to vypadalo ,kdybych zapojila obě- slušný tobogán a horská dráha..V té 80tce jsem už molitan měnila-šlo to bez problémů a tak jsem si nepřipustila,že by se něco takového mohlo stát.Co si myslíte-to dno bych použít do nového mohla?Rostlinky raději né,ale vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 14:11 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Radka
ano ten filtr byla chyba, kdyz se meni napln tak musi nejaky cas bezet dva filtry (mluvime o kostce biomolitanu) ja u bulifuku (coz je obdobne reseni) nechavam oba filtry bezet soucasne aspon mesic, stary obstara cisteni a novy se za tu dobu dostatecne zabehne, aby mohl prevzit "stafetu"
u filtru, ktere maji vic druhu naplni se meni jen cast naplne
je treba dbat zvysene pozornosti na chovani ryb jestli u nich nedochazi k otrave NO2!!! (lepou po vzduchu, jsou malatne)
preventivne bych kazdy den menil az 50% vody a meril obsah NO2, pokud klesnou hodnoty na nulu tak se filtr dostatecne zabehl a je schopen dostatecne odbouravat dusitany
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 14:07 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Radka
Kolik a jaké rybky máte v akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 13:55 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: radka
bakterie rozkládají látky (z výkalů ryb) pro ryby nebezpečné na míň nebezpečné které dokáží spotřebovat rostliny, takže po náhlé výměně filtru se ta přeměna zpomalila, takže rostlinám nejspíš chybí. Ale po čase by se to mělo zase zpravit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 13:37 radka
Fotka k příspěvku a ještě jedna
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 13:36 Radka – rovnováha?
Fotka k příspěvku Dobrý den ,moc prosím také o radu.Akvárko 80l,v provozu rok a půl.Filt-čerpací hlava AT 200,CO2 pet lahev.Hodnoty v normě.Od začátku bez problémů.Nyní jsem před 14 dny vyměnila molitan-chtěla jsem ho nechat zaběhnout do nového akvárka-takže čerpací hlava stejná,jen jsem nasadila nový větší molitan.,PH standartně 6,8-7,2, KH 6, NO3 posledních 5 měsíců během 14dní na O-doplňuji výměnou vody-výstupní hodnota je 50mg/l,ale jak jsem psala,rostlinky NO3 celkem rychle stahují.Mám rostliny nenáročné i náročné-svítím cca 0,70l deset h denně,spínací hodiny.Hnojím PMDD Tenso bez kno3(vzhledem k výstupním hodnotám se bojím) 1ml cca 3xtýdně a jednou tý 1ml K2 SO4 a MGSO4.Vím podivné dávkování,ale jsem raději opatrná,protože tomu nerozumím a kromě železa nemám testy na stopové prvky.Rostlinky rostly krásně,po řase ani ťuk.Po výměně filtru -rostlinky stagnují,nebublají ,NO3 stáhly jen na 25 ml/l a vyjela mi řasa viz.foto-je na všech rostlinkách,akvárko vypadá hrozně.Ostatní hodnoty stejné Budu ho sice rušit,ale chtěla jsem do nového použít stávající dno (křemičitý písek 2-4mm)-jen lehce proprané a vodu.To asi teď nepřichází v úvahu? a to vůbec nemluvím o zěch rostlinkách-ty tam samozřejmě měly přijít také.Moc času na zbavení řasy nemám cca týden.Dá se s tím něco dělat?Udělala jsem s filtrem chybu..ani ve snu mě nenapadlo,že to takhle dopadne
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 12:31 Žena orlynka [13] - Labyrintky – Re: Moucha
Jo jsem z Havířova, ale musím podotknout, že v jiných akva problém s tímhle nemám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 12:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: orlynka
pokud mi sdelis z jake obce jsi tak muzu na internetu dohledat provozovatele vodovodu a ten musi uverejnovat testy kvality vody, bohuzel se netestuje obsah fosforu grrr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 12:20 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Pepan
a prohlidl jsi kazde zrnko substratu co mas v akva? to ze ji nevidis neznamena ze tam par vlaken nejni... jen ceka na vhodnou prilezitost.... i ve vodovodni vode by se mohli najit jeji bunky (teda pokud je to voda z povrchoveho zdroje)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 12:19 Žena orlynka [13] - Labyrintky – Re: jasanek29
Aha, to mě nenapadlo, příště to zkusím hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 12:11 jasanek29
orlynka napsala: vytáhnu molitan a pročistím ve vodě odstáté.

A nebylo by lepší vyčistit ten filtr ve vodě odkalené z AQ,kvuli bakteriím???? ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 12:02 Muž Pepan [5043] - Rostliny
Moucha napsal:

sinici nikdy uplne nezlikvidujes vzdycky v akvarku je a ceka, vetsinou ve dne kde nachazi ziviny (fosfor i dusik z detritu)


Omyl. Měl jsem kdysi sinici v jendom malém akváriu. Nepomohlo čištění, změna osvětlení, úprava chmismu vody. Nasadil jsem tablety Algostop od firmy Tetra. Podvou aplikacích sinice zmizela a dneska už rok tablety nepoužívám a sinice se už neobjevila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 11:45 Žena orlynka [13] - Labyrintky – Re: Moucha
Hodnoty ještě nemám změřeny stydim
Vodu používám odstátou normálně z vodovodu.
Ale jak říkám, po založení bylo vše ok, až když začalo být teplo, tak se perfektně rozjely... Nemůže to být přeci jen tou teplotou? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 11:31 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: orlynka
a ty hodnoty vody? pH, UT, GH, NO3, fosfor, pripadne odkud mas vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 11:28 Žena orlynka [13] - Labyrintky – Re: Moucha
Všecky informace jsou psány v prvním příspěvku ano Krom toho jakej filtr. Mám ten filtr co se dává do nano cube s čeřením vody. A jak ho čistím? Normálně, vytáhnu molitan a pročistím ve vodě odstáté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 11:21 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: orlynka
jo jak mas veky akvarko? jak silny mas svetlo? jak casto odkalujes, jaky filtr mas a jak ho cistis? jake dno? kolik a jakych rybek a rostlin ?

me pomohli E.tennelus a E.quadricostatus- silne odnozuji a dobre se mnozi

napadene dekorace lze vydesinfikovat savem, javsky mech apod. lze dat do do sklenice a na par dni zatemnit (ne vzdy se vzpamatuji, javsky mech mam overeny), nejnapadenejsi casti dna lze fajfkou odebrat a dat do roztoku sava, pak proprat a vratit

akvarko prvni cislo, ja se sinici bojoval vic jak pul roku, pac jsem se branil zatemeni.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2010 11:19 Žena orlynka [13] - Labyrintky – Re: Moucha
Nonstop nesvítím, zapínám světlo ručně a svítím 12h. Ok, tak tedy budu svítit už méně. Díky za tip a rady, všecko prostuduju :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.08.2010 11:13 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: orlynka
tak to je sinice, zkontrolovat spinaci hodiny (jestli nesviti nonstop!! - tim jsem si privodil sinici ja) pak zkontrolovat hodnoty NO3 a fosforu (nevhodny pomer je dalsi pricina), dalsi udaje o sinicich muze najit bud zde na foru, nebo i v casopise klub.akva.sk/… v jednom cisle je clanek shrnujici ruzne zpusoby jeji likvidace
sinici porazis diky dostatku prosperujicich rostlin a odstraneni priciny, zatemeni ji jen dorazi, na antibiotika (ruzne vodicky proti sinicim a rasam) si dokaze zvyknout

prvni pomoc - pomoci vzduchovaci hadicky na konci se spojkou(je to jako uzka hubice od vysavace, diky spojce se neposkozuji listy) odsat co nejvice sinice z rostlin, ze skla seskrabat, nesnasi pohyb, kazdy den ji dusledne odstranovat, nejvic poskozene kytky vyhazet a dodat jine, hlidat pH a UT, zkratit dobu osviceni na cca 10hodin, pokud sinice zacne ustupovat a kytky dobre rust, tak min na 4dny zatemnit (vypnout svetlo, uplne zatemnit akvarko-potreba prekryt hadrem, zavest vzduchovani, neni treba krmit tech par dnu rybky preziji, dobry jsou sneci piskorky, rejou ve dne a tim rozrusuji sinici na dne-coz nesnasi, pokud je treba cistit povrch filtru treba kazdy den, nezaponem dolejvat vodu

UPOZORNENI: sinice je toxicka, takze ti mohou umirat sneci i rybky co se rasami zivi!!!

sinici nikdy uplne nezlikvidujes vzdycky v akvarku je a ceka, vetsinou ve dne kde nachazi ziviny (fosfor i dusik z detritu)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [12] 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18193x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15395-rasy-a-pomaly-rust-rostlin?od=551