Rostlinám se nedaří
Bez řádné prezentace nádrže nemá smysl špekulovat...
Plastové kytky ti nikdo nedoporučí, to se neboj.
V ideálním případě si založ prezentaci, hlavně to vyfoť a napiš jaké máš světlo.
Já si osobně myslím, že budeš mít špatně vybrané druhy rostlin vs. světlo.
O chemismu ti budou radit jiní.
Nebo to je "moje první aqua"_?
Zdravím všechny
Úvodem mám asi 300l akvárko, rybky v pohodě a prosperují, ale kytky jsou na houby. Hnědé rozpadající se listy, růst černé řasy atp....
Nedalo m ia měiřl jsem si různé parametry vody a tady jeto co jsem dostl:
PH:8,5, CO2 3mg/l, KH 8dKh, Fe ,05mg/l.
Vím, že nejsou ideální alespoň podle návodů na krabičkách ale.
1) může to být důvod proč mi jdou kytičky tak do kopru?
2) jde s tím něco rozumným způsobem dělat?
Nepotřebuji tom mít 100% ideální, ale alespoň tak aby to bylo snesitelné.
Řešením může být i výběr vhodnéh odruhu kytiček... Doufám že mi nedoporučíte plastové
S díky
Honza
Starší reakce
Mám v akvárkách rozdíl teplot substrátu a vody max. 2°C
Zastrč do něho teploměr. Dobré je při pořizování akvária dát pod něj polystyren aby byl rozdíl teplot co nejmenší.
Kolko stupnov ma substrat?! A to mam ako zistit?
Starší reakce
Jaj, u mě valisnerie v pohodě, já jsem odpovídala Markovi a foto bylo na ukázku
Ono je hezký, že máš teplotu 27°C, ale kolik má substrát?
Krček by měl být nad substrátem a to na fotkách máš
Pokud ti uhnívají konce listů, tak tímhle to není
Vallisnerky se nezastřihují, vypadá to blbě
Asi tato jedina je trosku hlbsie zasadena, mam ich viac a su na tom podobne.
Není hluboko zasazená? Měla by jí ze dna vyčuhovat ta část, kde přechází v kořínky... jinak u mě taky celkem trvalo, než se rozrostla, ale pak se jí v podstatě nelze zbavit
někde jsem četla, že jí konce mohou odehnívat v měkké vodě. A také nezastřihovat, jinak list právě od vrchu začne hnít.
No, některé čouhají více- stále vyplavávaly, tak drží aspoň tak
0 15.10.2018 17:05 Marek88 – Vallisneria
Ahoj, prečo sa jej nedarí. Nenáročná rastlina a nejako sa jej nechce. Mám pocit, akoby jej odhnívali konce. Teplota cca 27°C hnojenie 1x za týždeň (hnojivo v popise). Akvárium založené cca v polovici mája vallisneria zasadena 6.9. Svetlo sinkor led 75 a krycie sklo.
Okřenek a Pistia.
Topím, 23 stupňů. Krycí sklo nemám, rostlinky rostou ven a to světlo, to je trochu problém viz. Děťátko.
Je to (má to být) 32W na hloubku cca 20cm, ale půlka nesvítí, takže na druhé straně zatím používám úsporku. Svítím přibližně 6-9 hodin.
Jaké druhy plovouček?
Topíš a je tam krycí sklo?
Jaké je světlo?
Ahoj, chci se zeptat na názor, proč se asi nedaří plovoucím rostlinám.
Ostatní rostliny krásně rostou, jen ty plovoucí mizí.
CO2 ne, hnojení ne, chemie ne, vzduchování ne.
Akva je nyní v ložnici, když bylo v obýváku nebo kuchyni, plovoučkám se velmi dařilo, ale je fakt, že se dařilo i vláknité řase. Od znovuzaložení (květen) jsem řasu neviděla.
Má to souvislost? Můžou mít plovoučky málo živin?
Starší reakce
No nevim,každodeně hnojim a dodávám dodatečně železo..fosfor a draslik ale kytky mi moc nejdou.Mám ještě menší akva. a tam mi to roste krasne,hnojim stejne v menších dávkách a svetlo mam ze stejných led pásku 5630 a sviti to krásně..
strejc napsal: ... z led pásku 5630,použil jsem jich 8kusu,tak že 14400lumenu a 144W
Všetci mladí vedia, že matematiku a fyziku potrebovať nebudú... 14 400 lm / 144 W = 100 lm/W. Toľko toho nebude ani náhodou, v lepšom prípade tak 75 lm/W, skôr ešte menej. Je to klasický problém popisov, udávajú maximum, pri teplote 20-25 °C, a to ešte bez straty na rezistore. Ale i tak, nejakých 10 klm na také akvárko iste nie je málo, a to ani pri 15 cm výške svetla nad hladinou.
Myslím, že problém nebude vo svetle, skôr v živinách, ktoré môžu pri takom svetle ľahko chýbať a preto si myslím, že vhodnejšie vlákno bude o rastlinách, napr. toto
rybicky.net/forum/8369-co-se-to-deje-s-rostlinami koupil jsem to v obchodě LEDvěci.cz
nějake fota dodám,jinak jsem to dal 5cm nad hladinu no je to o něco lepší,ale nic moc..
LED a zdroj jsi koupil kde?
Místo 15cm bych ho dal 5cm nad hladinu.
Bych si tipnul, že se ti to zdá a tvým kobercovým kytkám chybí hnojení a CO2
Zdravím všichni,prosím poradte co mám špatně...mám akva o rozměrech 110*70*43cm,43cm je výška,mám kobercové a červené kytky tak jsem si vyrobil osvětlení z led pásku 5630,použil jsem jich 8kusu,tak že 14400lumenu a 144W,což si myslím že je dost velký výkon,ale kytky nic moc nerostou a na ten výkon to moc nesvítí,aspon se mi to zdá,mám to světlo pověšený 15cm nad hladinou,tak co mám špatně,už nevím si rady.Děkuji za každou radu.
Starší reakce
všechny údaje jako substrát atd. jsou v mé prezentaci
Jsou v tom ryby?
P.S. Jinak - mluvíš jazykem, který neznám. Ale pokusím se ti poradit primitivně.
Ešte k tej kyseline fosforečnej - pridávam injekčnou striekačkou 5 ml zovriem do dlane a palcom dávkujem po kvapkách. Mením 60L vody týždenne a držím PH 7 +- . Podla mojich meraní 2 až 3 kvapky na liter znížia PH 8 na PH 7,7. Nevidím však dôvod pre znižovanie PH pokiaľ je hodnota ako píšeš - čo by iný dali za takú vodu
A tri mesiace je ešte krátka doba - na stabilné podmienky je potrebné si počkať dlhšie
Bacha, Bioflor Master obsahuje i dusík i fosfor. Hodí se jen do nádrží s minimem ryb nebo tam, kde se dodává CO2 z flašky. To CO2 Vital je dezinfekce. Jako zdroj CO2 je hodně sporné.
Kolik máš NO3? A nutno měřit něčím, co dá reálný výsledek, což často testy od Rataje často nedají.
Pokud chceš snížit pH, nejjednodušší je koupit H3PO4 (kyselina fosforečná). Dá se koupit jako chemikálie 85% nebo jako různé drahé komerční přípravky na snížení pH (ph mínus a podobné). U té 85% kyseliny je nutná maximální opatrnost, je dost nebezpečná. Já si jí míchám na 3% roztok a s tím pak dále pracuji.
Ale pH 7-7,2 mi přijde celkem OK a zdroj problémů bych hledal jinde.
Dobrý den /ahoj,
mám problém s vysokým Ph v akvárium, která je zaběhlé cca. 3 měsíce. PH se pohybuje okolo hodnoty 7,0 - 7,2 (měřeno testem PH Akvin od Rataje). Celková tvrdost vody je 3 (velmi měkká) a uhličitanová tvrdost je také 3 (velmi měkká), (také měřeno testy od Rataje). Amoniak ve vodě na hodnotě 0 (bakterie fungují perfektně). V obchodě u Rataje mi poradili, abych zkusil dát do externího (menšího) filtru rašelinu HUMIN, která se běžně dává do vložkových filtrů (také nepomohlo). Vodu jsem míchal s destilovanou vodou (která má zásadité hodnoty okolo PH 4) - s vodou to pohnulo, ale hodnota se vrátila zpět. Chci se vyhnout chemii, abych neměl řasy a stejně to není řešení na pořád.
Také mě trápí růst rostliny (asi názvem Ceratophyllum demersum), říkám tomu přeslička
prostě taková dlouhá střapatá nudle. Dříve rostla jak divá a musel jsem jí zastřihávat a odstřižený kus jsem sázel s rozmnožoval, ale teď to už několik týdnů stojí a neroste - žloutne.
Na rostlince Anubias barteri se mi začali dělat dnědé až černé fleky, nevíte čím to může být?
Hnojil jsem BIOFLOREM, teď přecházím na BIOFLOR MASTER! Přidávám pravidelně CO2 Vital. Rostlinky jsou přihnojeny BIVOJEM (všechny přípravky od Rataje).
Starší reakce
Díky, to je hodně dobrý nápad.
Na rostliny dno nepotřebuješ já to na chodbě dělám tak že je sváži gumičkou a přidám matku nebo šroub aby držely u dna. Je tam přidaný skládací metr.
Díky. Na ty kytky nemám dno. Kryptokoryny mám v truhlíkách. Který test je ideální na no3. Je to jedno? Vím, že se ptám jak trubka, ale nikdy jsem neměřil. Výměny přidám.
Chtělo by to dozadu přidat stokové rostliny a asi i změřit NO3 A tu výměnu 4/5 vody bych změnil na 1/3 - 1/4 týdně.
0 06.06.2018 14:58 Gringo63 [651] - Spíš Asie, i když ? . . . Mám na Vás dotaz. Anubiasům se začaly rozpadat listy. Na některých nové, na jiných staré. Bolbitisy a kryptokoryny zatím bez problémů. U microsoria jen staré. Vodu nijak neupravuju, nehnojím, co2 nemám. Svítím devět hodin 50W chihiros A. K tomu zapnu, když přijdu z práce, A chihiros 60W, asi pět hodin denně. Počet ryb je v prezentaci a k tomu dost piskořek, které v noci vylézají(i na kytky). Přes den jsou v písku. Vodu měním co 3-4 týdny 4/5 objemu. Asi mám hodně ryb, nebo chybí nějaký prvek. Nevím, neznám. Díky za odpověd. Řasy mi rostou jen velmi málo, spíše vůbec. Tedy kromě červené.
Starší reakce
Asi změna světelnejch podmínek.Trucker napsal: Ahoj. Muze nekdo poradit s limnophilou sessiliflora aromatica? Je to krasna cervena rostlina a ted me zezelenala.
Tak sessiliflora či aromatica?
Ahoj. Muze nekdo poradit s limnophilou sessiliflora aromatica? Je to krasna cervena rostlina a ted me zezelenala.
Starší reakce
Sinica je vzhľadovo nepekná a ide z nej riadny bordel,čo ako akvaristi ,,okrasnej,, nádrže nechceme.Zväčša je sprevádzaná množstvom živín,fosforu a dusičnanov v nádrži.Čo tiež nie je žiadna sláva.Na druhej strane sa sinice v prírode nachádzajú takmer všade.Niektoré produkujú okrem škodlivín i enzými,ktoré naopak napríklad u rýb podporujú chuť množiť sa.
Ja ak ju aj v akvárku mám,tak mi neprekáža.Dokonca som mal nádrž plnú sinice a nijako to rybám nevadilo.Ba vďaka enzýmom sa vtedy ryby množili 3x viac ako v čistej ,,sterilnej,, nádrži.
Tým však nechcem nijako sinicu obhajovať.Tiež ju normálne v akvárku račej nemám.
Ja všade svietim 10 hodín denne bez prestávok.Či sa rastlinkám darí a či nie je o tom,ako nastolíme v kokrétnej nádrži rovnováhu.(svetlo,živiny,voda).Dosť podstatnú rolu hrá osádka a starostlivosť.Mám nádrže bez rias i s riasami.Niekde rastlinky prosperujú,inde naopak rastú veľmi slabo.Osobne sa račej pozerám na nakŕmené ryby ako na krásnu nádrž,kde ryby s prepadnutým bruchom ledva plávajú.
Morticia napsala: Svítím od 6:30 do 12:30 a pak od 14:30 do 18 hod...Je to stále hodně?
RE5PEK7 napsal: Svítíš tak akorát.
Ahoj, můžu se Ti vyjádřit jen ke svícení... Já jsem v dávné minulosti, pod vlivem "dobrých rad" z knížek, svítil 12h, no to byla katastrofa. Řasy všeho druhu se měli moc dobře
. Udělal jsem řez, zapůjčil RO a svítit jsem začal pouze 6h...poté postupně zvýšil na 7h a tam už i zůstal. Docela mám teď rovnovážný stav a rostliny rostou perfektně! Ono je totiž potřeba vzít v úvahu taky místnost, kde akva je (u mě třeba: jižní směr pokoje=hodně přírodního světla, pokoj je sám o sobě dost světlý, denně večer svítíme silným stropním světlem, atp.), což ovlivňuje celkovou dávku světla do akva. Pokud liješ do akvárka naši šílenou vodovodní vodu přivedenou z Moravského krasu s dusičnanama ke 40mg/L, tak svítíš dle mého pořád moc...
Dobrou noc
PS: Mimochodem, ta přestávka ve svícení je prý k ničemu (a snížíš si tím životnost zářivky na polovinu)...
Však píšu, žeho používám jako vzduchování a to fakt jen občas. Poslední dobou dle rad vůbec. Svícení jsem zkrátila o 2 čuplíky přes den na časovači.
Zrovna dneska výměna půlky vody, sinica je sviňa svinutá..........a taky mě trápí ten vodní kámen, už se tlačí i na Cryptocoryny! Má někdo zkušenosti s tou perlivkou?
Starší reakce
Pokud nepoužíváš CO2 láhev, pak je ti difuzér CO2 na nic (to je jako mít volant, ale nemít auto).
Svítíš tak akorát. S těmi sinicemi bych zkusil vyměnit vodu (následující týden 3x vyměň 50% vody s odstupem 2-3 dnů.. odkalit jen 1x).
A vzduchování bych vypnul úplně. Můžeš si ho nechat doma v záloze, kdyby se něco přihodilo nebo rybky lapaly po dechu. Vím, že je to efektní ty bublinky, ale pokud to není potřeba, nevzduchoval bych.
Svítím od 6:30 do 12:30 a pak od 14:30 do 18 hod. Dříve jsem svítila od 6 do 18 a bylo mi doporučeno ubrat, přidala jsem polední pauzu, aby mi to svítilo ráno a večer,když su doma. Je to stále hodně?
CO2 nemám v plánu,příjde mi to nějak složité ty bomby a to tekuté je prý nic moc. Vzduchování mi jde částečně z filtru po celý den i noc a pak mám ještě jedno (prý difuzér CO2), který zapínám jen při příchodu dom z práce a vypínám,když jdu spát. Dost často na to i zapomenu. Když nejsu doma, jde jen to z filtru. Je tedy lepší vzduchovat přes noc? Já ho právě pouším ve dne, aby měly v noci ryby klid (a já též - ten difuzér trochu hučí, filtr jde furt samosebou).
Co mi v akva jde-roste jsou právě Anubiasy, Cryptocoryny, Ludwigie, Hygrophila diff., Najas, Rotala.
Osmózu mi taky popisovalo pár lidí, ale na to fakt nemám. A prej jez toho dost odpadní vody. Je pravda, že mě zlobí sinice, asi i ty hnědé řasy, ten vodní kámen (kromě Anubriasů ho má taky na 2 listech 1 kryptocoryna a starší listy Ludwigie, které ale často zkracuju).
Ahoj, já mám zapůjčenou reversní osmózu a míchám výstupní vodu s brněnskou vodovodní a je to nesrovnatelné...vodní kámen je pryč, rostliny prosperují, Štetičková řasa se v podstatě ztratila a ostatní řasy jsou značně potlačeny
Ta RO není taková darda, aby si to člověk nepořídil...
Mám rozhodně na mysli pracovat s dobou svícení, nikoliv s intenzitou, jako další možnost je ty rostliny více přizpůsobit daným technickým možnostem tazatelky. Už jsem několikrát stavěl akvo jenom na Anubiasech, Hnědovkách a Kryptokorynách.
Mortici, zkus vypnout vzduchování, uvidíš, co to udělá. Je možné, že není potřeba vzduchovat a akorát tím vzduchováním trochu vyháníš CO2 pryč. Alespoň během dne to vypínej.
Aha, myslím že už rozumím.
V průběhu dne Ti tam klesá hladina CO2 (rostliny ho spotřebují), a tak nakonec z nouze přejdou na to biogenní odvápňování.
Akorát že Morticia moc silně nesvítí a když ubere, porostou kytky hůř.
Pokud nebudeš dodávat CO2 tzv. z venku, potom je účiným optařením ta úprava svícení, tedy začal bych u zkrácení délky svícení.
Maq: Hmmm, vodní kámen, to je prevít, ten vám rozbil pračku...........popravdě už mě to napadlo, ale nečekala jsem, že se bude tvořit pod vodou, spíš ho znám z rozhraní voda/sucho. Jinak děkuji za detailní vysvětlení (aj pro Hanáky
) Myslím, že ta perlivá voda by mohla být dost šetrné řešení.
A jinou vodu než Brněnskou prostě nemám, CO2 též nemám. Asi se s tím holt musím nějak poprat,protože tech hezkých Brněnských akvárek je a jéje.
Je pravda, že Anubiasymi krásně rostou, mají nové krásné listy, které sepostupem povlečou tím vodním kamenem, takže se nezdá, že by to chtělo mizet.
romant: Jaký postup bys mi doporučil? Kromě tohoto mě ještě škádlí sinice, ano, stále..
vaaclav a larix: "Osvětlení: EasyLed tube 895mm Aquatlantis, 20 W, 6400 Kelvins" Ano, toto je u mě. Slyšela jsem pár názorů, že je to spíš méně než více.
Debata se občas umí pěkně zamotat.
Asi pozeráme niečo iné, ja vidím:
"Osvětlení: EasyLed tube 895mm Aquatlantis, 20 W, 6400 Kelvins"
Já vidím v prezentaci 2x13w na 50 litrů.
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47931x