Rostlinám se nedaří
Já myslel odstěhovat k jinému akvaristovi. Aby se těmi "dárečky" zase chvilku těšil někdo jiný.
Někdy ani stěhování nepomůže ja ted stěhoval 2 chvíli kytky nechali a ted uz jsou zase díry v listech.zmetci ted uz jen ta zubata
Jak dlouho tam ty echinodory máš?
Michalnovas napsal: Díky moc za radu tak snad s tím přestane
afc1886 napsal: Tak nejsem sám komu se to zdá.
Nepřestane. Jak se to jednou naučí, odnaučí ho akorát stěhování jinam a nebo ta s kosou.
Na to moc nespoléhej,ten jak jednou začne,tak jede jako drak.
Díky moc za radu tak snad s tím přestane
afc1886 napsal: Tak nejsem sám komu se to zdá. Dívám se na ty fotky na telefonu,tak nic moc velikost,ale na té poslední fotce bych tipl,že ti to tam brousí ancistrus.
Podezříval bych toho ancáka.
Velmi obecně: Udělej si analýzu, kterým rostlinám se u tebe daří a kup jich ještě jednou tolik.
Kolik ještě tam dát rostlin, aby to byla SPOUSTA ? A nějaké určité rostlinky přidat ? A kolik a jak často hnojit ? držím se návodů na etiketách
Když jsem změřil např. železo po dvou dnech po aplikaci železa, tak jsem naměřil 0,25mg/l
- Echinodory pravděpodobně přelistovávají, to je OK
- Ceratophyllum a Egerii mohou oždibovat i ty živorodky
- Microsorium vytáhni z písku a přivaž ke kořenu
- Sagittarie jsou zasazené příliš hluboko, povytáhni je až budou vidět kořínky
- vyhnojený substrát, hnojíš do vody, a rostlin příliš málo!
Celkově je to akvárium, které bez spousty rostlin fungovat nebude.
0 08.01.2017 19:26 misi6 – Reznutí
Ahoj, některým rostlinkám se moc nedaří a odpadávají "listy". Předevčírem jsem přidal železo a začal používat i CO2 (tekute) k tomu davam easy life profito - viz v mém diáři u akvárka.
Pak mi začal sklovatět list a ted postupně hnědne - můzeto to byt od ancistruse ? mam tam jednoho a obcas dostane na noc kousek okurky (asi 1x tydne) + well chips od sery asi 2x tydne
Pak me zajímá jestli jsem tu "travu" zasadil spravne v trsu nebo jestli ji mam vice rozhazet
Děkuji
Starší reakce
To je ratajovo stare dno a co2, davaly 5 novych listu za tyden, oba dva. Zkousel jsem je trapit a strihat listy, ale vse marne, rostly jak silene. Je asi lepsi nedoufat, ze se jim nebude darit a neporostou.
Ja je taky nepoznal, navic jeste maji emerzni listy, ale ma to v prezentaci, co jsou zac.
No, ano... pokud by to měl být takový případ... tak asi opravdu vytáhnout raději hned. Když já jsem se ani nepokoušel poznat, jaký je to druh, a rozhodl se doufat, že třeba až tak nevyroste...
Echinodor kdyz preroste, tak se fakt blbe trha ven. Mel jsem 2x echinnac velky cca 50-70cm a koreny mel taky tak dlouhe. Vybral bych si radeji nejake male druhy a ty vetsi bych vyndal hned.
Edit: ted se divam, no mel jsem taky ten bleheruv a ten mel 70cm dlouhe listy.To akva na fotce je 50cm vysoke. Ten echinacek v kosicku uprostred byl E.FransStoffels, ten narostl jenom 50cm a musel taky ven
Ve všem s ní souhlasím.
Echinodorů je teď tolik druhů a jsou si tak podobné, že nemám vůbec názor. Některé můžou být opravdu obrovské. Ale už tam jsou, tak je tam nechej. Pokud časem budou přerůstat, bude to jedna z těch příjemnějších starostí.
Šnečci jsou; výborně, oni se během pár týdnů pěkně rozmnoží.
Dobře budu se řídit Vašimi radami, rostlinky určitě přidám, šnečky jsem zahlédla tři malinké. Co2 aplikovat nebudu. Jaja mi napsala komentář k mému akvariu, že bych se měla zamyslet nad Echinodory, které tam mám, jsou prý na mé akvarium velké. Co vy na to?
Raději jedno po druhém.
Rostliny přidej, to je určitě správně.
Pozoruj co se děje. Řasy reguluj osvětlením. Neumím říct čísla, každý případ je jedinečný.
Můžeš-li, dej do akvária šnečky. Ne žádné veliké, ty maličké. Je dobrá šance, že se objeví sami od sebe (přineseš vajíčka s rostlinami).
Výměny vody, dokud nejsou ryby... různé názory. Já třeba to dělám jen pokud se mi "něco" nelíbí. Mnohem zkušenější romant (a mnozí další) důsledně doporučuje časté výměny hned od začátku. Asi je bezpečnější se přidržet jeho rady a měnit dvakrát týdně cca 25% vody.
Při tom zatím zůstaňme. Doplň rostliny, pozoruj, pročítej si vhodná témata o zakládání akvária, filtraci, údržbě... dělej fotky a neboj se zeptat, tady je hodně lidí, kteří rádi a dobře poradí.
Teď jde o rostliny. Pokud vydržíš čekat až se uchytí a začnou růst, vyhneš se nejčastější chybě a ... bude to dobré.
Vyjádřím se jenom k rostlinám.Já osobně bych přidal nějaké rychlerostoucí rostliny.Hnojivo bych jen použil ke kořenům a CO2 Vital bych nepoužíval vůbec.
Z toho co jsem si od Vás přečetla, je tedy potřeba osázet akvarium ještě více rychlerostoucími a nenáročnými rostlinami. Hnojit zatim nebudu, budu doufat, že se jim podaří v substrátu, který je na dně. Co2 bych tedy používala zřídka a to ještě rozředěné. Budu svítit kratší dobu. Filtr mám nastavený na minimální výkon. Výměnu vody bych měla provádět 2x týdně nebo stačí jedenkrát za týden? A údržbu filtru zatím neprovádím. Chtěla bych se zeptat kdy bych tak mohla vypustit rybky? Jednalo by se o Neritina zebra 1ks, krunýřovec jednopruhý 4ks, neonka 10ks a paví očko 6ks.
Problém z denním světlem je ten, že v zimě je ho málo a v létě moc.
No, chtěla jsem zkusit mít akvárium bez svícení,kvůli nižšímu rozpočtu,co jsem na něj měla. A myslela jsem si,že u nenáročných druhů rostlin by mohlo stačit jen denní světlo. Také jsem si nechala několik stonků egeria densa nezasazených zvlášť jen v balíku s vodou a ty nehnědnou a nehnijí,a se světlem jsou na tom stejně,tak tam musí být i jiný problém.
Tu Hygrophilu jsem takto koupila
Hygrophila je v pohodě, stejnou mám v AQ. Z téhle zelená kytka nebude, i 10 cm nad dnem je červená. Ale není AQ jako AQ.
rybicky.net/fotogalerie.php… Asi mame kazdy neco jineho. Davkovac na verzi 100ml i 500ml dava na jeden strik opravdu cca 1ml, mam to odskouseno, davkuju tim pmdd. Muze se ale stat, ze je "zavzdusneny", tak da napoprve malo a to prinuti cloveka dat jeste jednu davku.
Kdysi se mi podarilo zařasit eleocharis a dostal jsem bajecny napad to vyresit timhle. Plna strikacka 10ml a vsechno pekne nahusto na plochu cca 15x15cm. Za nejakych 15 minut jsem to rukou rozmichal. Par jehlicek eleocharisu sice odehnilo, ale jinak nic.
Tak nejak neverim, ze jedna davka denne v takovem akva, kde je 50l vody,muze nadelat bordel.
PS:nechci ale aby to vyznelo ve prospech tady tech CO2 šidítek. Kdysi jsem to vyzkousel, pak jsem zkusil to nepouzivat, beze zmeny, takze uz to nepouzivam a nemyslim, ze bych jeste nekdy zacal
EDIT:nedalo mi to a davkovac znovu odmeřil. Strikacka 10ml je malinko pod ryskou po 9ti davkach. Ta desátá by určite byla pres. Takze 1 davka je cca 1,1ml
63 litrů je hrubý objem, čistého píše 47 litrů.
Cituji z Rataje: Dávkování : 1 -4 ml přípravku na 100 l akvarijní vody každý den, nejlépe ráno. Maximální dávku doporučujeme pouze u hustě zarostlých akvárií se silným osvětlením.
Mám stejný přípravek. Dávkovač je nepřesný, stříká skoro 2 ml. Pokud dávka zasáhne rostlinu dřív než se pořádně promísí, může být poškození značné.
Ohledně té Hygrophily se mohu mýlit. Zeptáme se: Sarko 27, tu Hygrophilu jsi s těmi červenými listy už koupila, nebo se to objevilo až v akváriu?
Já chápu, že v Americe nemáš háčky a čárky, ale na rozdíl od Tebe jsem slovo glutaraldehyd (angl. glutaraldehyde) napsal správně, takže když ho zadám do googlu, vyhodí mi to údajů o jeho vysoké toxicitě dost a dost. Nejsou to tedy žádné moje představy, spíš se divím, že někdo kdo se označuje za biologa tohle neví nebo popírá.
Stejně jako Ty jsem ho použil v akvaristice (v doporučené koncentraci), a rychle jsem toho nechal, protože mi poškozoval (některé) rostliny.
Můj rezervovaný postoj k používání GA v akvaristice není nijak ojedinělý. Pokud by byl, tazatelku bych na to upozornil. Teď obdržela od Tebe i názor opačný. V pořádku, od toho fóra jsou, bude si to muset nějak přebrat.
Z fotky mi napadla otázka: V tom akváriu sa akože vôbec nesvieti?
Piše, ze pridava 1 strik nejakeho toho CO2 zazraku denne, coz je 1 ml. To je nic. V 63l absolutne nic,kytku to rozhodne nespali. Navic ta mnohosperma (hygrophila polysperma) je zjevne kultivar u ktereho jsou horni listy cervene. Na koupenych kytkach, ktere predtim byly pestovane pod silnym svetlem, jsou az jakoby ružove. Pak to ale zmizi, a je z toho obyc zelena kytka (dokud zase nebude na silnem svetle).
EDIT:toto je reakce na akva SARKA27
Ja chapu, ze nerozumis biologii, ale proc musis svoje predstavy o skodlivosti vybranych chemikalii (Glutaldehyde v tomto pripade) hustit do zacatecniku? Pred cim budes varovat priste? Pred CO2? Pred O2? Oba ve vysoke concentraci zabiji ryby (ci nas). Stejne jako ten GA.
Na rozdil od tebe, ja GA uspesne pouzival v nizke koncentraci v akva a ve vysoke c v labore na fixaci. Rovnez uspesne. Stejne jako pouzivam CO2 v nizke koncentraci v akva pro rostliny a v laborce ve vysoke na anesthezi ci zabiti.
0 03.01.2017 14:28 Ell – Hnijící rostliny po založení akvária
Přikládám fotky. Akvárium co se týče rostlin už dost prořídlo během 17 dní od jeho založení.
Tekutý uhlík je látka zvaná glutaraldehyd, která se normálně používá jako dezinfekce. Zabíjí vše živé. Když se rozkládá, uvolňuje se CO2, a tak někoho napadlo, dávat to v malých dávkách do akvária rostlinám na přilepšenou. Takže vždy je to spojeno s riziky, a prospěch je maličký ve srovnání s přidáváním plynného CO2.
U nově založeného akvária je ještě jeden zásadní důvod glutaraldehyd nepoužívat. Co je zabíhání akvária? To je období, kdy čekáme, až nám akvárium osídlí ty správné mikroorganismy v tom správném složení a počtu. Glutaraldehyd je zabíjí, takže odpověď je nasnadě: nepoužívat.
Ty mikroorganismy potřebují ke svému řádnému fungování nejen živočichové, ale i rostliny. To je jeden z důvodů, proč rostliny v nově založeném akváriu zpočátku stagnují, nebo i chřadnou. Není důvod k panice, to se musí "ustát". Ve Tvém akváriu bych však doporučil těch rostlin ještě přidat; když je jich víc, tak to snáze zvládnou. Vybírej podle zdejšího atlasu nenáročné a rychle rostoucí druhy.
Pokud jde o hnojení, v novém akváriu je živin zpravidla mnohem víc, než kolik prozatím chabě rostoucí rostliny stačí spotřebovat. Teprve až se rostliny zabydlí a začnou růst, může být eventuálně některé živiny nedostatek. Z významné části pomohou pravidelné výměny části vody - ubude toho co přebývá, a přibude čeho se nedostává.
(V této počáteční fázi bývá často rozumné svítit poněkud méně, kratší dobu. Rostliny jsou oslabené a nestíhají spotřebovat živiny ve vodě obsažené. Stíhají to však řasy, které se uchytí a rozrostou okamžitě! Částečný nedostatek světla řasy zbrzdí, rostliny mezitím zesílí, a silné rostliny v konkurenčním boji o živiny s řasami zpravidla vyhrávají.)
Přesto se často stává, že v akváriu se zdravě rostoucími rostlinami (i bez přidávání CO2) některé jednotlivé živiny začnou chybět. Přihnojování instantními univerzálními hnojivy je potom jednoduchá, nicméně nikoli ideální cesta. Přidávají se různé živiny nikoli podle toho, co konkrétnímu akváriu chybí, nýbrž tak jak to výrobce namíchal.
Než potřeba nějakého hnojení vznikne, což bude trvat týdny až měsíce, můžeš si o tom něco přečíst na tomto fóru. Není to jednoduchá problematika, ale kdo chce mít zdravé akvárium, musí mít zdravé rostliny, a kdo chce mít zdravé rostliny, musí něco vědět o jejich nárocích, mj. o výživě a hnojení.
Mám tedy Co2 přestat aplikovat? Vždy po jeho aplikaci mi přišlo, že se rostlinám přitížilo. Nijak nepřihnojuji, měla bych?Maq napsal: Ty vallisnerie a cryptocoryny bych bral jako normální vývoj v novém akváriu, pořád je předpoklad, že pár listů shodí a pak porostou. Ale ty hygrophyly v pozadí jsou asi spálené tím tekutým uhlíkem.
Ještě jsem neviděl, aby přebytek detritu způsobil hnití kytek. Dej fotku.
Jen mě zajímalo,jestli to hnití nemohlo způsobit moc detritu, v době kdy ještě nebylo vytvořeno dost nitrifikačních bakterií-asi týden jsem žádné přípravky s nimi do vody nedávala,anebo tím že jich pak bylo zas moc.Ale každý den jsou rostliny v horším stavu a o dvě už jsem úplně přišla (ludwigia,limnophila).
Ptáš se přece proto, že očekáváš, že někdo uvidí něco co Ty nevidíš, ne?
Poptám se zítra někoho,ale nevím co se dá jiného vidět na hnijících kytkách
Já se ptal na foťák a možnost pořízení prezentace.
A taky denně přidávám do akvária část detritu od ryb z "dočasné přednádrže",a při týdenní výměně třetiny vody v akváriu přidávám přípravek s nitrifikačními bakteriemi Dajana Biofilter,možná jsem ho tam dala trochu častěji než jednou týdně,jak bylo napsáno na obalu, už asi po 4 dnech,kvůli komplikacím s filtrem,mohlo vadit toto častější podávání,udělala jsem to dvakrát,do 40l akvária?
A je problém ten foťák na den půjčit od nějakého kamaráda?
Nemám v mobilu dost kvalitní foťák, aby v tom na fotce bylo něco poznat.
Přes to všechno ta prezentace může ledacos napovědět.
No,myslela jsem jsem si,že by to mohlo být dnem, protože jsem si nechala několik stonků egeria densa odendaných v belíku a nezasazených,a ty jsou zelené a celkově v pořádku. Osvětlení mám v akváriu zatím jen denní.
Chtělo by to více informací. Hlavně parametry vody, osvětlení, ... Ideálně by to chtělo udělat prezentaci akvária a vše tam vypsat a doplnit fotky.
Ale na dno bych to nesváděl. Obzvláště micosorium pteropus a Egeria dno vůbec nepotřebují.
0 02.01.2017 23:25 Ell – Hnijící rostliny po založení akvária
Dobrý den, mám 16 dní založené akvárium a všechny rostliny mi hnědnou od spoda nahoru a hnijí. Může to být špatným dnem? Zvolila jsem křemičitý říční písek o zrnitosti 1-2mm Rataj a jako výživný substrát pod něj obyčejnou hlínu z venkova-černozem ,jak jsem se tady na stránkách v 1 článku dočetla,že se může použít,a několik kamenů neobsahujících vápník. Rostlinek mám jen pár a nenáročných - cryptocoryne becketti, egeria densa, ludwigia repens,limnophila sessilliflora, micosorium pteropus.
Ty vallisnerie a cryptocoryny bych bral jako normální vývoj v novém akváriu, pořád je předpoklad, že pár listů shodí a pak porostou. Ale ty hygrophyly v pozadí jsou asi spálené tím tekutým uhlíkem.
Starší reakce
Přidat reakci
1 ...... [18] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47931x