Rostlinám se nedaří
Taky děkuju za názor. Zkusím,a uvidím co to udělá.
Taky mám rgb světlo, ovšem nesvítí mi tak růžově. Dle fotek Folinga mi to přišlo až moc.
Tak rostlinám je celkem jedno, čím svítíš ale rgb se používá na vybarvení rostlin hlavně těch červených.
Postřeh úplného amatéra. Víš co mě napadlo? Tvé akvarium je růžové. Respektive růžové světlo. Nejen, že na pohled to vypadá
nepřirozeně , ale i pro rostliny je to nepřirozené. Nedávno zde někdo dával video, kde byl porovnáván růst salatu pod normálním (bílým) světlem a pod rgb, tedy růžovým. A výsledek sakra rozdílný. Tak jestli to není důvod, proč rostliny neprospívají.
youtu.be/… Překvapuje mě, že to odnáší i Microsorum. Tomu by případný nedostatek světla neměl vadit. Není ve vstupní vodě nějaký extrém?
Jestli platí prezentace tak máš akvárium 4 měsíce a stále se ti tvoří na listech hnědá řasa (rozsivky) to znamená slabé světlo. Na rostlinách je vidět že se zvětšují rozestupy mezi patry listů to má ten samý důvod. Postupně bych přidával světlo a teprve až se ti na listech objeví zelená řasa tak trochu ubrat. Přidávej i dobu svícení co týden hodinu. Měl bys skončit na 10 hodinách a pokud není okolo rozptýlené světlo a akvárium je ve tmě tak až 12.
Promiňte, ale ptal jsem se na to, co se to děje s rostlinkama ne na to jestli 10 nebo kolik procent svícení je v pořádku nebo ne. Co myslíte, odhadli by jste z fotek kdybych to neměl uvedeno, že svítím na 10%? Pochybuju. 10% z kolika?
Moje otázka byla slušně položená a slušné odpovědi jsem taky očekával. Asi marně.
Jestli se vám zdá ta nádrž kýčovitá je to v pořádku, nikomu nebudu tento názor vyvracet.
Kořeny jsem zvolil i proto, že jsem měl anubiasy a taky hnědovky, které pokládám za rostlinky spíš přichycené k podloží než zakořeněné, a zdály se mi oproti různým kamenům méně problémové jak k způsobu uchycení, tak k estetické a bezpečnostní stránce.
Děkuji za tu práci, a čas co jste strávili prohlížením takové katastrofy a vymýšlením opravdu odpovídající reakce.
Moc nechápu, nač se vlastně ptáš-světlo 10% ?- no, tak to už nemusíš svítit vůbec. Kořeny-nehnijí na styku se substrátem ?(a je to tedy asi můj osobní názor, ale vypadá velice nepřirozeně a vzhledem ke struktuře to bude časem klasický lapač brajglu).
Nejen 20%. Dokonce jsem to snížil ráno na 10% a k večeru na max 8% .Pocitově mi to přišlo příjemnější...možná, že to bude nižší intenzitou osvětlení. Mimochodem ty fotky jsou dělány s vypnutým bleskem, takže na prezentaci je dobře vidět jakou intenzitou je nádrž osvětlována.
Ešte stále svietiš na 20%? To svetlo je slabé aj na 100%.
Starší reakce
Pardon, jedná se o Naše Rio
Možná bude dobré upřesnit ve které nádrži máš problém .
Ahoj. Nevím si rady i s hnojením. Neměl bych už dávat mikro a makro prvky?
Ahoj. Vím že tam říká nevypínat na noc, ale to platí u akva kde je vysoké pH. Já mám i bez bublání 6,5.
Dál? Vydržet.
CO2 bych tam nelil. Kór když bubleš.
Zdravím všechny. Potřeboval bych poradit s mou nádrží. Na začátku ledna byla znovu založena s použitím asi půlky původní vody z předchozí nádrže. Filtr jsem nečistil, vše je tam jak bylo u předchozí nádrže. Použil jsem i část japonského substrátu, pod koberce jsem dal nový ve verzi powder. Že začátku jsem svítil cca 9 hodin postupně ale nastal obrovský problém s hnědou a zelenou řasou. Začal jsem ubírat na světle a začal jsem přidávat CO 2 Vital ve snaze potlačení řas. Ve stejnou dobu jsem začal akva omylem vytápět skoro na 30 stupňů (došlo k poruše digitálního teploměru který ukazoval o 8 stupňů více a já jsem prostě topil). Nyní je to s řasou sice o dost lepší, ale rostliny jsou prostě takové chcíplinky. Koberce moc nejdou, tak bych chtěl poradit co dále. Sytím CO2 z láhve, které se zapíná hodinu předem a vypíná cca půl hodiny před zhasnutím. Graf svícení a parametry nádrže jsou v mé prezentaci
Starší reakce
Jsou to nejstarší listy a při nedostatečném osvětlení spodní části opadají jako první.
Zdravím jdu sem s dotazem ohledně listů na rostlinách. Rostliny rostou v pohodě, jen je problém, že např. u bacopy, jsou listy jen nahoře a spodní opadají jsou jen dole holé stonky, platí to i o ludwigovce, neví někdo čím to může být?
Všechno můžeš mít na 0 jen NO3 ne, to to pak neroste.
0 04.02.2023 16:03 GeXeS [67] Tak zas jednou já.
Dnes jsem propral filtr, vyměnil cca 7l vody a při té příležitosti líznul vodu multitestem od Tetry. Zkusil jsem jím i vodu z vodovodu. Vychází mi z toho dva závěry:
1) I těch symbolických cca 2×8 litrů dešťovky, co se mi za poslední půlrok podařilo sebrat při dešti z okapu, mělo svůj efekt a voda je viditelně měkčí než ta vodovodní.
2) Mám v akva prakticky nulový obsah dusičnanů i dusitanů... nemohly by ty rostliny mít prostě jen "hlad"? Vysvětlovalo by to, proč mi jdou jen pomalurostoucí druhy. Mám zkusit víc zarybnit (aktuálně na 60 litrů cca 15 pavích oček, nic víc)? Přidat Ampulárii (aktuálně levatky, piskořky, kružníci a člunky, nepřemnožené)? Nebo třeba zkrátit svícení, ať se rostliny tak nevysilují?
Starší reakce
Také jsem o tom docela přemýšlel. A také bych se přikláněl k názoru, že je to klasická kryptonemoc. Některé druhy rostlin se stabilizují měsíce.
U mě osobně s mým divokým akvárkem se třeba Kryptokoryny adaptovaly asi rok. Teď jsem jim zničil kořenový systém(přesun rostlin), tak jsem zvědavý co bude dál.
Říká se tomu kryptokorynová nemoc. Reagují tak na rychlou změnu podmínek v akváriu.
Málo informací-hodně možností. Možná nedostatek makroprvků.
0 30.01.2023 22:47 Kolose – Rostliny
Zaujalo mě teď toto: Železo nepotřebuje k tomu, aby se stalo nedostupným,
nic jiného než okysličenou vodu. Během sekund vytvoří ne-
rozpustné a pro rostliny nepřijatelné oxidy a hydroxidy. Proto
je hnojení železem spojeno se známými problémy. E-akvárium č.58, str.30
Musíš si vybrat rostliny do tvrdé vody a netrápit tam ty co evidentně nerostou. Sagittária se nestříhá.
Starší reakce
No tady jde hlavně o to, že mi tu byl zpochybněn údaj z vodáren. Nevycházelo to při počítání Ca+Mg na celkovou tvrdost. Tak jsem tu hodil i Tebe, protože jsi to testoval papírkama a vyšlo ti to zajímavě. Hodně Ca, málo Mg.
Kapky jsou opravdu jen orientacni a myslim ze Brno ma 2 vodovodni vetve ( nedkdo mi to kdysi rikal ) takze v bastru muzou byt jine hodnoty nez na vinckach.
udaj z vodaren-zkontroluji, muzu horcik zase nedavat+pridam na zimu dobu sviceni
Echinodorus uruguanensis jde do kvetu, asi chce utect z nadrze.
Edit: Psal mi kolega z fóra Perlas. Aniž se ho zeptám, tak tu zveřejním jeho údaje z nádrží. Snad se nebude zlobit.
Ca (jbl) 100mg/l
Mg (jbl) 7mg/l
KH (jbl) 10 dKH
100*0,14+7*0,22=15.54 Perlas má celkovou tvrdost jen 2.92mmol (16,35GH) oproti mé 3,14.
Problém je, že údaje co mi BVK poslali je vodojem před městem. A oni tu vodu různě míchají z více zdrojů. Čert se v tom vyznej. Když jsem jim napsal lokalitu, tak mi poslali jen údaj z vodojemu. Více asi vytřískám jen z testu z laboratoře.
Každopádně tu uvedu ještě(a admini budou rádi), že když jsem měnil častěji vodu, tak rostliny lépe prosperovaly. Čili to bude to CO2 s NO3.
mne to vychádza 68mgCa/7,143 + 31,6mgMg/4,3 - zhruba tá tvrdosť čo je v prezentácii okolo 17.
Potom by si dával horčík zbytočne.
Naopak, svetlo bylo i na pohled strasne silne. Je to znama slabina techto setu. Veci se dali do poradku az po jeho ztlumeni. Nezapomente, ze nepouzivam CO2.
Svetelne podminky na videu a fotkach zkresluje.
To je jedno jestli na 50 či 80. I kdyby na 100 %, světlo je nedostatečné. Vodu opravdu řešit nemusíte. Nemáte tam rostliny, kterým by vadila jakékoliv parametry vody a očividně rostou jen ty nenáročné, které jsou blízko světla.
V našich vodách väčšinou vápnik a horčík.
1 dGH odpovídá 7,143 mg Ca2+ nebo 4,3 mg Mg2+ - z tohto linku
maniakva.sweb.cz/… neni to chyba, tvrdost dela vapnik. Ci ne? Znejistujes ma.
Mg²⁺ 3,16mg/L
Ca²⁺ 68 mg
proto pri vymene vody davam aj Mg
To je velmi hrubý odhad. Mozna je to 60%. Ale zase byla prodlouzena doba sviceni z asi 6h na 10h.
puvodni lumeny 3200.
Kdyz to svitilo naplno, delala se strasne zelena vlaknita rasa a dalsi neduhy na rostlinach uz oresne nevim.
To svítíte 2*11 W LED na 50 %?
V prezentácii máš pri vstupnej vode Mg²⁺ 3,16mg/L. Nie je tam chyba a nemá byť 31,6mg/L?
Ak to chyba nie je, tak ti tú tvrdosť vody robí niečo iné.
Napadá mě moc velká tvrdost díky zdrojové vodě. Nebo zvýšená koncentrace nějakýho prvku opět kvůli zdrojové vodě a tím pádem blokace příjmu jiných prvků. Problém by mohl být i nedostatek světla, pokud svítíš jako v létě. Já jsem musel asi dvě hodiny světla přidat. Taky je možnost, že BVK začli jinak míchat vodu a změnilo se u tebe její složení a vůbec třeba nesouhlasí s tím, co mají na webu.
Mně se třeba dost změnilo složení zdrojové vody, mám povrchovou a teď se do přehrady nedostává tolik hnojiva z polí jako po zbytek roku, NO3 je třetina a tipuju, že zbytku makro prvků je podobně míň. Zvýšil jsem hnojení makro prvky a přesto se některým rostlinám přestalo dařit. Ale aspoň už se mně nedělá tolik řasy. A i to je zajímavý, protože v každým akváriu se dělá jiná řasa.
Ahoj, mám v nádrži některé druhy rostlin, co začly stagnovat nebo stagnují od počátku.
Konkrétně popíši tyto druhy:
Cryptocoryne parva
stagnuje od počátku, ač je krásná bez vad
Echinodorus 'Jan Harbich'
stagnuje, proděravěly se listy
Echinodorus 'Kleine Bär'
stagnoval, proděravěly se listy
Micranthemum micranthemoides
začlo stagnovat, ale zde to může být tím, že se dostalo do stínu jiných rostlin
Sagittaria subulata
rostla jako divá ještě s vápencovým substrátem, po výměně substrátu postupně začla stagnovat, ač je krásná bez vad
Taxiphyllum barbieri
začal stagnovat
Vallisneria spiralis var. spiralis
rostla jako divá ještě s vápencovým substrátem, jen se jí rozpadaly a hnědly listy některý
s novým substrátem se množila jak divá, ale zůstávala velmi malého vzrůstu, potom se přestala množit a stagnuje, ač je krásná.
Je to zimou? Svítím 10h. Ve vodě je hodně vápníku. Dohnojuji Mg, fosfor a Ratajem. Dusíkem a CO2 jsem ještě přihnojovat nezkoušel, protože ho obsahuje něco málo zdrojová voda - NO3 34mg/L, CO² 8mg/L dle Tillmanovi tabulky. Ano vím, že se to po chvíli vyčerpá, ale případná stagnace a období růstu mi nevadí.
Rostliny, které naopak velmi prosperují:
Anubias barteri var. nana
Ceratophyllum demersum
Echinodorus uruguayensis
Eleocharis vivipara
Myriophyllum hippuroides
Rotala rotundifolia
Lemna perpusilla
Limnophila sessiliflora
Některé jiné prosperují, ale nejedou tak, jak by mohly-alespoň se domnívám. Zde jsou:
Bacopa monnieri
Cryptocoryne aponogetifolia
Cryptocoryne beckettii
Egeria densa
Hygrophila corymbosa
Ludwigia repens 'Rubin'
Microsorum pteropus + var. Windelow
A třeba taková Vallisneria nana roste a množí se oproti její sestře.
Asi někdy na začátku podzimu nádrž prodělala cyklus nesvícení a léčení, které některé druhy mohl šokovat nebo ho téměř nepřežily(lekníny). Také bylo utlumeno původní světlo el. páskou na asi 50%?
Jediný větší úspěch je výrazné omezení tvorby dlouhé vlající zelené řasy. Prakticky se netvoří.
Starší reakce
Škoda.
Hodnota EC může být dobrou pomůckou při sledování procesů v nádrži např. při cíleném hnojení rostlin.
EC jsem nikdy neměřil. tento parametr ignoruji
Som ti hneď písal, že to vyzerá na dusík. Ja som si nameral JBL teston cez 4-5 mg/l fosforu ale ničomu to nevadilo. Kým som nemal test, som si myslel, že ho mám málo. Mne ten dusík padá dole aj keď okrem krmiva prihnojujem KNO3.
Ahoj všem, testy dorazily:
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
Takže bylo moc fosforu a to byl problém. Hnojení Ratajovým NPK končím, ale i tak jsem měl NO3 nula, což mě překvapuje. Za ty tři týdny dávám jen vápník při výměně vody.
Akvárium se v mezičase lehce stabilizovalo, Limnophila sessiliflora začíná fungovat. Přidal jsem Hygrophila Cherry leaf přelistovává, ale nevím, jestli z toho něco bude... Nicméně ruducha pořád řádí
Asi bych měl začít řešit poměr světla a živin. Začal bych teda dávat PROFIPLANTS N PLUS denně a při výměně? Mám dávat nějaký univerzál, ať už od Rataje, nebo profiplants?
Starší reakce
Přesně,jak píšeš. Ne záměrně jsem takovou akvaristiku začal provozovat a dost se mi líbí. Vše roste, hnojím, když je čas, většinou s údržbou a už dlouho jsem nic nemusel měřit. Jenom je důležité, se v takovém akváriu nehrabat
Teda jen vážně v nutných případech, ale to platí všude.
Děkuji vám oběma za diskuzi a rady. COčko jsem pořizoval hlavně z důvodu snížení pH kvůli terčům, které nakonec nejsou. A taky z důvodu toho, že mi v Brně v akváriu chyběl. tady jiná voda, neprojevuje se to takto. A bublám jen tak sporadicky, nějakých 5 bublinek za minutu. Řízené drop checkrem, který je tmavě zelený. mám to s nočním vypínáním, zapínám před světlem, vypínám před světlem.
Zkusím tedy vysadit hnojiva, poslat vodu na rozbor a ubrat světla. A uvidíme.
Díky všem
Máš pravdu a navíc víš o tom mnohem víc než já, každopádně toto vše by bylo zapotřebí říct dotyčnému a zároveň ho navigovat, aby nenatropil zbytečně více škody.
Se vším bych souhlasil jen to CO2 bych určitě nevypínal. To jde provozovat hodně způsoby nemusí být žádné náročné rostliny ani hodně světla, a přesto to bude fungovat skvěle. CO2 žerou všechny rostliny, takže k stabilizaci akvária to je to nejlepší. Pak stačí pár živorodek dobrý filtr a nemusí se ani hnojit. Pokud CO2 vypneš rostliny se musí přeorientovat na jiný způsob příjmu uhlíku, a ne všechny to umí.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47931x