Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zařizování nového akvária a výběr techniky

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Zařizování nového akvária a výběr techniky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 17:09 Muž vlka [3441] Re: Maya
Mayo, asi tě z toho už bolí hlava. Je dobře si co nejvíce o tom přečíst, ale každý, kdo začíná si musí projít „vychytáváním“ všeho, co k akvaristice patří. Co jednomu dobře funguje, může být u druhého katastrofa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 16:58 Muž vlka [3441] Re: Maq
Maq napsal: V dobře vedeném akváriu žádný bordel neplave.Čili mechanická filtrace není nutná.
Nic ve zlém, ale tomuto se musím jenom zasmát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 12:50 Muž Smetany [1226] Re: smik
smik napsal:Řekl bych že ti hoši vědí proč tak činí. :-)
Myslím že hlavní důvod proč tak činí je sponzoring od těch značek co propagují ;-) . Ale tím vůbec nechci zatracovat použítí filtru v akváriu naopak sám filtr používám ve všech akváriích a jsem spokojen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 12:04 Muž smik [70] Re: Maya
Já myslím, že všechno je tak trochu o typu akva, které se chce provozovat.
Nač vymýšlet kolo když je už vymyšlené.
Jen tak pro zajímavost. Videa jaké filtry (potažmo vybavení) i do velice malých akvárií používají rostlinkáři.

www.youtube.com/…

nebo projet tenhle kanál.

www.youtube.com/…

Je to samozřejmě svým způsobem o penězích a prioritách. Dávám to sem jako zajímavost, že i do 30l akvárek se velice úspěšně a funkčně používají značně předimenzované filtrace. Řekl bych že ti hoši vědí proč tak činí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.03.2019 08:31 Žena drvi [2894] Re: Maya
Tak já, na rozdíl od "někoho" jsem velmi spokojená s "Dennerle rohovým čímsi", mám ho ve 4 svých miniakváriích (20 a 30 litrů) - prostě jak píše Guppy, kolik lidí, tolik názorů.
akvarijni-filtry.heureka.cz/…#
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.03.2019 08:22 Olin Re: Maya
Jaké ryby? jaké rostliny ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 08:13 Žena Maya [30] Re: Olin
Tak resim vse- protoze mit krasny kytky v akvarku,krasny ryby a pak tam slehnout neco nevzhlednyho dohromady moc nejde.musi to vypadat dobre jako celek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 08:11 Olin Re: Maq
Myslím, že tazatelka řeší hlavně tu estetiku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.03.2019 08:01 R Muž Guppy [2277] - Rostliny, paví očka, malé cichlidyRe: Maya
Měj na paměti, že různí lidé mají k akvaristice různý přístup, můžou mít i různé zkušenosti - jednomu Eheim nevyhovuje, druhému ano. Je chybné, chytat se prvního názoru a dělat unáhlené závěry typu "Eheim je naprd". Chápu, že je to pro začátečníka těžký, ale zkus toho načíst ještě víc a zkus si udělat vlastní názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 07:16 Žena Maya [30]
Ja vas chapu:) jsem uplny zacatecnik a nerada bych se poustela do samovyroby. Elektrice fakt nerozumim a muj respekt k ni je obrovsky ;-)

Jsem rada,ze mi radite-jinak bych se neptala
Akorat nerozumim vsem tem vecem- proudeni vody, velikostem houby atd. A to jsou filtry jeste na nejakej pusek nebo co to je :)
Takze pak sednu a zacnu koukat po filtrech-nasla jsem 3. Se vsema jsem byla poslana nekam:)) taak ja uz teda nevim. Jediny co vim,ze dennerle a eheim nebrat
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2019 03:17 Muž nekdo [353] Re: Maya
Maya napsala: Na tyhle prace uz by to pak chtelo nekoho jinyho nez jsem ja :-D nerikam,ze bych to treba nedala ale nechce se mi stydim

Ono je to asi jedno, co si koupíte - s předpokládanou výší investice, přístupem “nechce se mi”, výběrem filtru podle vzhledu je to opravdu jedno.
Berte to tak, že všichni negativisti, kteří remcají, remcají ve skutečnosti proto, aby ochránili vaší investici. Dělají tak většinou na základě vlastních zkušeností (každý někdy začínal) a je to jenom o té snaze pomoci. Zkušenosti jsou neprenositelne - a právě proto je jedno, co si koupíte, protože to stejně časem vyměníte.

Ten pickup od eheimu je na prd, jak tu par lidi píše - nicméně je to pořád mnohem lepší než dennerle rohové cosi.
Což neznamená, že ho doporučuji :)
Pořád si myslím, že hmf bude nejlepší možné řešení -ať už rohový, nebo s vlepenou přepážkou-mrkněte se do nádrží, kde to je -třeba konkrétně wanderer to má ve své nádrži nafocené u prezentace akvária s větví
A pravdu má i maq - navíc záleží na druhu a počtu obyvatel (a ten také nevíme) a rostlin (také nevíme)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2019 23:24 Maq Re: Maya
Zas půjdu jednou proti proudu...
V dobře vedeném akváriu žádný bordel neplave. Pokud je zákal, molitan ho stejně neodfiltruje. Čili mechanická filtrace není nutná.
Užitečné bakterie se ochotně usadí ve dně, v substrátu, pokud mají vhodné podmínky. Ve filtru možná mohou mít vhodnější podmínky, ale spíš náhodou. Čili biologická filtrace není nutná; přesněji řečeno, buď běží nebo neběží, ale filtr ji nezaručí.
K těm vhodným podmínkám patří kyslík. Toho je víc, pokud voda v akváriu proudí. Proudění je nutné i kvůli vyrovnání teploty, a prospívá příjmu CO2 a živin rostlinami.
Potřebuješ tedy čerpadlo - honič vody. Bude-li mít možnost přisávání vzduchu, tím líp, je to nejlevnější vzduchování a to není marná věc. Pro Tvoje rozměry postačí nějaké menší čerpadlo, tak za tři čtyři stovky. Pokud později zjistíš, že to chce něco víc, kostku molitanu k tomu můžeš přidat vždycky.
Výběr čerpadla bych dobře uvážil. Jde hlavně o hlučnost a regulaci výkonu. Příliš slabé čerpadlo špatně zvládá přisávání vzduchu. Taky pokud bys použila ten molitan, nemusí to dobře utáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 22:43 R Muž Anthrax [4739] Re: Maya
No jo ale objem filtrační nádoby 0,2 l... To je o ničem. Filtr ala plastová krabice na molitan jsem měl a je to asi ta nejhorší varianta. Furt se to zanášelo i když to mělo podstatně větší objem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 22:19 Žena Maya [30] Re: NHKG
Ne neco takovyho bych chtela- pena schovana v plastu hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2019 22:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maya
Eheim Pick-Up fakt ne. Typický honič vody, to ani nejde nazvat filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 22:14 Žena Maya [30]
Co tento? Je tam pena a jeste hezky zabalenej

www.rataj-spk.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 20:51 Muž nekdo [353] Re: Maya
A co začít tady s tím darovanym akvariem ? rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 18:16 Žena Maya [30] Re: ZDRI
Na tyhle prace uz by to pak chtelo nekoho jinyho nez jsem ja :-D nerikam,ze bych to treba nedala ale nechce se mi stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 18:15 Žena Maya [30] Re: nekdo
Nechci delat jen tak nejake rozhodnuti a pak neco dokupovat. Stacilo s tema sve lma akvosema rozzureny Pak to ve finale vyjde draz... a to sw mi uplne nechce...
Akvarko nespecha-ted zacinam delat druhe-jsem v pohode :)


A nechci setrit-pokud bude filtr za 2tis a bude to pecka jsem s tim v pohode:) ani nerikam,ze to koupim zitra..nespecham na to

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 18:10 Muž ZDRI [1415] Re: afc1886
Jojo, rohový HMB je funkčně skvělá věc, mám ho ve dvou nádržích (Sulawesi, Vanička). S černým molitanem v podstatě neviditelný. K vlastní realizaci podrobné návody např. zde: rybicky.net/forum/13004
Ale sám se neudělá, nevím jestli se s tím kolegyni bude chtít dělat :-).

Dobré, jednoduché a levné řešení může být jeho "derivát" - černá přepážka u zadní stěny + molitan + čerpadlo v dutině. Když si budeš objednávat akvárko na míru, sklenář Ti ji tam snadno vlepí a pak už stačí jen molitan + čerpadélko. Blíže viz: rybicky.net/forum/15130-vnitrni-versus-vnejsi-filtr
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 18:00 RAP Re: 4Sima
4Sima napsal: petdiscont.cz/…. Dnes jsem ho instaloval, budeš-li mít černou tapetu na pozadí, tak s ním dobře splyne. Schováš do něj topítko a objem filtračních hmot je velký a můžeš je kombinovat podle sebe.
Měl jsem ho, stačilo trochu zanešené filtr. hmoty a čerpadélko běželo nasucho. Nakonec jsem vyřezal přepážky a v pravém boku díru, nacpal biomolitan a fungoval dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 17:56 Muž nekdo [353] Re: Maya
juknete na tohle, ale je to take z nouze ctnost
www.rostlinna-akvaria.cz/…

osobne bych sel asi cestou koupit neco ted, dosetrit, pak koupit dalsi, protoze je to proste problem klasickeho setu
chvilku to bude fungovat, pak se neco zacne "nedarit" a budete zjistovat pricinu - klasicky postup je velky proud z filtru, vymenime... pak malo svetla..vymenime....
ne vzdycky, ale vetsinou to tak je.
na druhou stranu muzete zacit nakupem akvaria, do nej nenarocne rostliny ze sekce daruji, nekdy se tam vyskytnou i ryby - chce to neuspechat, ale myslim, ze nejlepsi z hlediska investice bude to koupit postupne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 17:55 R Muž afc1886 [14655] Re: Maya
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 17:32 Žena Maya [30] Re: nekdo
Nejak jsem pocitala do tisicovky
Kdyby bylata houba v nevem zabudovana tim lip
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 16:47 Muž nekdo [353] Re: Maya
A cena ?
No jsou i sety, které mají filtr v krytu, nebo v zádech -konkrétně sera biotop nano led cube
Nebo sety k hovnu také s filtrem v krytu - easytank pro led
Nicméně jsou to pořád vyhozené peníze - externí vám za peníze dá víc - nebo kouknete ještě na závěsné filtry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2019 16:10 Žena Maya [30] Re: nekdo
Radeji bych z estetickych duvodu dala vsechno dovnitr... i ryby smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2019 15:46 Muž 4Sima [1888] Re: Maya
petdiscont.cz/…. Dnes jsem ho instaloval, budeš-li mít černou tapetu na pozadí, tak s ním dobře splyne. Schováš do něj topítko a objem filtračních hmot je velký a můžeš je kombinovat podle sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 15:42 Muž nekdo [353] Re: Maya
o nosnost bych se u takhle male nadrze nebal - misto na externi filtr je ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 15:29 Žena Maya [30] Re: nekdo
to co tam psali dole 60x30x vyska je mi asi jedno od 35vys. skrinka ma nosnost max 300kg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2019 15:27 Muž nekdo [353] Re: Maya
ano
nejak to vypada
konec vyhod
jako uzivatel filtru eckfilter od dennerle musim rici, ze to jsou vyhozene penize (a nakonec i vyhozeny filtr)

naplne je tam minimum
ten hezky bily trojuhelnik je ve skutecnosti jen tvar, na kterem je pasek vaty
mnozstvi filtracni hmoty na stupnici od 1-5 je asi tak 1,000001 s chybou mereni +/-5%

externi filtr byt nemuze ?
co udelat takovy maly rohovy hambursky ?
jinak avarium co nejvetsi pujde - tzn jaky je prostor pro akvarium ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2019 15:25 R Muž Anthrax [4739] Re: Maya
Ta houba může bejt hnusná jak chce ale funkční je stejně jako před dvaceti lety. Když se to udělá šikovně tak ani není vidět. Ale jestli trváš na něčem modernějším, tak můžeš jít do externího filtru. Ale to budeš finančně někde jinde. :-)
Od těchhle malých filtříků, jako ten co jsi na něj dávala odkaz, nečekej plnohodnotnou filtraci. To je fakt do pidi nádrží. Je to v podstatě takové oplastované nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 15:15 Žena Maya [30] Re: ZDRI
podobnej filtr jsem mela kdyz sem byla na zakladce a mela jsem svoje prvni akvo,clovek by rekl, ze po tech 20 letech se to nekam posunulo :-D prave se mi libi to dennerle, ze to nejak vypada a nemam tam jen super hnusnou houbu ne hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.03.2019 14:58 Muž ZDRI [1415] Re: Maya
Májo - nemá smysl sem postovat různé mrňavé komerční filtry, je to (čest výjimkám) vše na jedno brdo - relativně velký průtok + málo skutečné filtrační hmoty. V akvahantýrce se tomu říká "honič vody". Ve výsledku je to neustále ucpané, musí se často čistit a má to příliš rychlé proudění vody (obojí je špatně pro užitečné mikroby). Výhodné je to jen pro výrobce/prodejce, dobře/profi to vypadá, hezky se na to vymýšlejí reklamní pohádky a dá se za to chtít násobně víc peněz, než za obyč molitan+čerpadlo.

Kdežto molitanová kostka má relativně velký objem, "nasává" vodu celým svým povrchem, takže má i menší rychlost proudění vody. Ale zde začínáme být silně OT, radši si projdi příslušná témata v sekci FILTRACE a ptej se tam.

K té výšce molitanu - když už tam dávám kostku molitanu, snažím se co nejvíc využít výšku nádrže. Zde je nově založené, takže není problém nedat na dno pod filtr substrát. Malé čerpadlo má cca 5 cm, přesná výška molitanu se zařízne na míru nožem podle výšky hladiny. Ale pokud v zadním rohu "něco" bude, pak ano, dej nižší molitan. A pokud ještě nevíš co tam bude, molitan je levný - dlouhý se snadno uřízne, krátký se blbě natahuje :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2019 13:51 R Muž Anthrax [4739] Re: Maya
Aha. Např. já používám spokojeně toto:
www.rataj-spk.cz/…
www.rataj-spk.cz/…
Ale těch čerpadel je víc... Tak ti třeba někdo doporučí další..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 13:42 Žena Maya [30]
Akorat nevim co tim myslite tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 13:30 R Muž Anthrax [4739] Re: Maya
Dost chabý objem filtrační hmoty. Tohle je tak na miňíčko s krevetkama nebo jednou bettou. ;-) Koukni po tom co navrhoval ZDRI.
S tím, že já bych doporučil kostku 16x10x10 cm. 30 cm vysoká kostka se ti tam blbě vejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 13:21 Žena Maya [30]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.03.2019 12:37 Muž ZDRI [1415] Re: Maya
Takže konkrétně, 60x30x35 cm, předpoklad "univerzální" nádrž:
- akvárko na míru od sklenáře vč. lišt a posuvných skel ... 600 Kč
- osvětlení (asi zbytečně silné, ale má stmívač) např. www.rostlinna-akvaria.cz/…
- filtr - biomolitan 30x10x10 - bude mít 10x větší objem filtrační hmoty než Tvůj navržený + nějaké malé levné čerpadlo, zde stačí cca 200-300 l/hod

Pokud šetříš a nejsi úplně líná/levá, lze i takto:
- světlo - rybicky.net/forum/6409-vyroba-osvetleni
- filtr - menší modifikace tohoto - rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru… (výhoda - lze použít kombinaci různých náplní a hrát si s pořadím)

To krycí sklo vypadá takto (černá plastová lišta + sklo na míru od sklenáře):
img2.hyperinzerce.cz/…
Obě skla jsou posuvná, lze na ně položit světlo, celé (sklo+lišty) se to snadno sundá a omyje, když už je zaprášené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 12:30 Muž vlka [3441] Re: Maya
Aquball mám ve 75x35x40 setu, kde jsem vyhodil Asap 500 a jsem s ním max. spokojený. Mám 180ku. Ale je to jen můj subjektivní názor. Do těch košíků můžeš dát jakoukoli náplň. Nebo ten samej verze „Biopower“.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.03.2019 12:23 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maya
Objem filtrační náplně je jen 3 deci. Čerpací hlava a kostka molitanu by filtraci zvládla lépe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 12:00 Žena Maya [30] Re: vlka
Ja jsem omezena. Takze muzu 60x30x35
Velke pak pujde do obyvaku
Spis jak se to pak da zavrit? Chtela bych sklo-ne ty plastovy ´domečky”

Svetlo
www.rataj-spk.cz/…

Filtr
www.rataj-spk.cz/…



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.03.2019 11:38 Muž vlka [3441] Re: Maya
Rozhodně co největší a ještě větší. Koupíš-li set, budeš přidávat světlo a měnit filtr - zbytečně vyhozené prachy. A hlavně: co největší!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.03.2019 08:50 Muž ZDRI [1415] Re: Maya
Akvaristé většinou preferují sestavení akvárka (technika) sobě na míru, podle předpokládaného využití. Neznalí začátečníci si kupují tyto sety. Rozumní začátečníci si napřed prostudují odborné fórum Rybicky.net (ideálně přímo této problematice věnované téma) a po zvážení všech pro a proti se rozhodnou.
rybicky.net/forum/12588

PS: Nejdříve specifikuj velikost akvárka a jeho (alespoň předběžně) plánovanou osádku, pak je možno smysluplně radit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 08:49 Žena Maya [30]
Kdyby to nekoho bralo,budu rada za pomoc pri vyberu techniky do akvose :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 08:40 Žena Maya [30] Re: Maya
Prave,to svetlo mi prijde malo.kdyz vezmu,ze v te 35mam 5w a budu muset dotlacit dalsi

Filtrum nerozumim.
Tak je lepsi to vse koupit zvlast?

Taky se mi nelibi ten poklop-delaji i skleneny takhle veliky?
Prave proto se mi libi to dennerle :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 08:30 Muž ZDRI [1415] Re: Maya
Je to designově hezké, levné, ale:
- malé (ano, to je relativní...)
- osvětlení LED 8 W na toto akvárko bude dlouhodobě málo, jen na základní rostliny
- ten filtr - objem 0,5 l - také nic moc
Jako jednoduchý vstupní základ pro úplného laika - dejme tomu, ale Ty už jsi dál :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2019 08:09 Žena Maya [30]
Muj mozek jede dal a nechavam si vse dobre ulezet:)
Tak dalsi muj skvelej napad je:)

Co rikate na toto akvarko? Myslim tim tu techniku uvnitr:)
www.juwelakvarium.cz/…

Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2019 22:06 Muž Jarry [1433] Re: Miruš
Hlavně v barevném spektru, pro klasické sladkovodní akvárium, kde mají růst i rostliny, bych to nepoužíval. Zjednodušeně - u LED světel pro mořská akvária bývá většina LED v modrém, případně i fialovém spektru a bílých diod je třeba jen čtvrtina. Pokud se dají regulovat jednotlivé složky, asi by slo svítit pouze bílými LED, ale trochu to postrádá smysl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2019 21:30 Žena Miruš [15] – Osvětleni
Ahoj, prosím jaký je rozdíl mezi LED osvětlením pro sladkovodní a mořská akvária? Dá se osvětlení pro mořská použít pro sladkovodní akvárium? Děkuju..

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2018 08:13 Atevi1 Re: rafi
Diky už jsme v kontaktu

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 15

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 20374x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12405?od=351